Cine este "milionarul atipic" Elan Schwartzenberg, noul patron al Realitatea TV

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 19:00 Economie | Media & Publicitate

Elan Schwartzenberg
Foto: Agerpres
Omul de afaceri Elan Schwartzenberg a confirmat sambata, pentru RealitateaTV, ca a achizitionat 92% din actiunile postului de televiziune, dupa ce in cursul zilei aparusera informatii legate de o tranzactie incheiata intre el si copiii lui Sorin Ovidiu Vantu. Luni, omul de afaceri romano-israelian va organiza o conferinta de presa in care va oferi detalii despre achizitionarea postului de stiri si va participa la o emisiune speciala la Realitatea TV. Noul proprietar al Realitatii este cunoscut nu doar pentru afacerile sale, avand o avere estimata la 50 de milioane de euro, dar si pentru casatoria cu vedeta de televiziune Mihaela Radulescu, de care a divortat in urma cu trei ani. In octombrie 2010, intr-un material publicat de Capital.ro, Schwartzenberg spunea ca "se considera un milionar atipic, intrucat este un tip de om care are nevoie de lucruri putine".

Potrivit Wikipedia, Emilian Schwartzenberg s-a nascut la 25 aprilie 1967 la Iasi, intr-o familie de medici evrei. In clasa a VII-a, el a emigrat impreuna cu familia sa in Israel, unde a facut liceul si armata.

Schwartzenberg a revenit in Romania pentru a studia stomatologie la Facultatea de medicina din Iasi, iar dupa absolvire s-a stabilit in Romania unde a inceput sa faca afaceri. Site-ul eva.ro a scris in martie 2009 ca Schwartzenberg "a devenit doctor, dar nu a profesat niciodata, deoarece s-a dovedit a avea spirit de afacerist".

Omul de afaceri fost casatorit timp de patru ani cu vedeta de televiziune Mihaela Radulescu, de care a divortat in 2008. Cei doi au impreuna un fiu, Ayan, iar Mihaela Radulescu a obtinut custodia sa. Procesul de divort si de custodie a fost marcat de acuzatii reciproce din partea celor doi soti.

Schwartzenberg este proprietarul Neocity Group, dezvoltator imobiliar. Citeste aici mai multe despre companie sa.

Cateva date despre Elan Schwartzenberg:
  • In 2004, purtatorul de cuvint al Parchetului de pe linga Inalta Curte de Casatie si Justitie confirma pentru "Evenimentul zilei" ca Schwartzenberg era cercetat pentru acuzatia de neinregistrare in contabilitatea firmei Exclusiv Site Development a sumei de 1.341.808 dolari.
  • Aceeasi suma facuse obiectul unei plingeri penale in anul 2000, cind Schwartzenberg a fost acuzat de inselaciune, fals in inscrisuri sub semnatura privata si trafic de influenta de partenerii sai de afaceri din Marea Britanie. Societatile Cristalle Securities Limited si Lunara Investments Limited, cu sediul in principatul Liechtenstein sustineau ca omul de afaceri romano-israelian le-a inselat cu suma 1.191.808,55 de dolari, pagubele totale produse celor doua firme fiind de 1.700.000 dolari. Schwartzenberg a declarat pentru ziarul "Evenimentul Zilei" ca nu are habar despre cercetarea sa de catre Parchetul de pe linga Inalta Curte de Casatie si Justitie, dar spune ca are toata contabilitatea in regula, pusa la punct de o firma de specialitate.

    "Evenimentul Zilei" a precizat ca dosarul a fost solutionat favorabil pentru Schwartzenberg de procurorul Victor Ponta, actualul presedinte al Partidului Social Democrat. Chestionat de ziar in legatura cu acel dosar, Ponta a spus atunci ca a dat solutia legala de neincepere a urmaririi penale, intrucit reclamantii si-au retras plingerea: "Am decis neinceperea urmaririi penale pentru ca reclamantii si-au retras plingerea ... Vreti sa ziceti ca nu a fost solutia corecta sau ce? Totusi au trecut citiva ani de atunci. Nu pot sa cred ca am folosit un asemenea limbaj si ca i-am spus te leaga. Sint profesor in drept penal si nu folosesc acest gen de limbaj nici macar intr-un mediu privat. Nu pot sa cred ca am zis asa ceva. Pe acest domn l-am intilnit numai in cadrul audierilor, la care oricum au participat si alti procurori".
  • La inceputul anului 2008, Schwartzenberg a fost cercetat de DNA pentru detinerea unui teren in Combinatul Petrobrazi, acordat in conditii suspecte.
  • In 2008, dupa divortul de omul de afaceri, Mihaela Radulescu a trimis o scrisoare presei, in care vorbea despre amenintarile formulate de fostul sot la adresa ei si a copilului lor. Vedeta facea acuzatii grave la adresa afacerilor lui Elan: "As vrea sa vorbesc la modul general despre milionarii care au transformat Romania in terenul lor de joaca, unde jocul lor preferat e Monopoly, dar nu prea am cum sa nu ma impiedic din cand in cand si de fostul sot. Il veti regasi, bine ascuns, deci trebuie sa cautati bine, in toate campaniile electorale, cand de-o parte, cand de cealalta, il veti regasi in off-shore-uri indepartate, in terenuri dintre cele mai disputate si chiar drept puschculita pentru banii unor grei politicieni din tara asta fara stapan... Milionarul plateste cu bani multi pe oricine, are scoala asta pentru ca a castigat in Romania cateva procese in care era inculpat, numai prin abilitati deosebite in a incalca legile Romaniei" (sursa eva.ro)
  • In noiembrie 2010, intr-un top al celor mai cunoscute branduri personale de business ale antreprenorilor romani, potrivit unui studiu de piata realizat de Unlock Market Research pentru revista Biz si prezentat in cadrul evenimentului "Zilele Biz", Elan Schwartzenberg a obtinut un scor de notorietate / recunoastere ridicat. Este perceput drept un om de afaceri dinamic, curajos si intreprinzator, fara sa-i fie concret cunoscute afacerile. El s-a clasat atunci pe locul 7, prima pozitie fiind ocupata de Silviu Prigoana.
  • In august 2010, chestionat de HotNews.ro in legatura cu o initiativa a miliardarilor americani de a-si dona averile in scopuri caritabile, Schwartzenberg ne-a declarat: "Cred ca este o initiativa absolut onorabila. In ultimii 10 ani am finantat an de an si luna de luna actiunile de acest gen ale Mihaelei Radulescu, fosta mea sotie. Cred ca Mihaela a avut cea mai vasta activitate in acest domeniu si va spun ca nu m-au costat putin. Nu le-am ascuns, dar nici nu le-am mediatizat. Nu as dona 50% din avere si am sa va si explic de ce: Daca sa spunem am 2 milioane de euro si donez 1 milion, eu cred ca mai bine pun cei 2 milioane la lucru si ulterior donez din acei bani. Cred ca, astfel, intr-un parcurs de 10-15 ani suma donata ar fi mult mai mare decat milionul pe care l-as fi dat. Asta e parerea mea". 
  • Intr-un material realizat in octombrie 2010, Capital.ro a scris ca Schwartzenberg "are o singura locuinta, cea de la Snagov, considera ca un om nu are nevoie de mai mult de o casa si conduce un Mercedes in timpul verii si un SUV, tot de la Mercedes, pe timpul iernii". Publicatia il cita pe omul de afaceri care "crede ca daca ar fi luat credite de la banci acum ar fi putut sa aiba o avere de sute de milioane de euro sau, dimpotriva, ar fi putut sa fie falit". Schwartzenberg spunea atunci ca "se considera un milionar atipic, intrucat este un tip de om care are nevoie de lucruri putine".
  • Schwartzenberg colectioneaza masini, avand in prezent 14 (conform Top 300 Capital din 2010)
  • Intr-un material video publicat pe Capital.ro la 22 februarie 2011, proprietarul Neocity Group afirma ca "cea mai profitabila afacere pe care o am, cea mai de viitor si cea mai pe sufletul meu este cea cu diamante in care sunt implicat de multi ani de zile si care mi-a dat si cele mai multe satisfactii personale".
  • La inceputul lunii martie 2011, Romania libera scria ca grupul de interese din jurul primarului sectorului 6 al Capitalei, Cristian Poteras, a castigat zeci de milioane de euro de pe urma unor schimburi frauduloase intre parcele situate la periferie cu terenuri valoroase din centrul Bucurestiului. Printre cei care au obtinut parcele amplasate pe marile bulevarde din sectorul 6 sunt rudele lui Poteras si fratele omului de afaceri Elan Schwartzenberg. Primarul Cristian Poteras a fost trimis in judecata recent, fiind acuzat de implicare intr-o retea de tip mafiot care a pus mana pe unele dintre cele mai valoroase terenuri din sectorul 6. Despre afacerile lui Fabian Schwartzenberg a scris si Gandul, in octombrie 2006.



Citeste mai multe despre   






















24842 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    cu Elan pionieresc (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 18:34)

    Gimilica [anonim]

    "Ghita, te-astept diseara la portita.....,
    ..dar nu veni cum vii tu, de obicei cu mana goalaaaaa!"
    Pai cum sa-l uite pe Ponta? Deci cercetandu-i trecutul si analizand aparitiile TV din ultimul timp ne dam seama de orientarea sau dezorientarea politica a sa, adica putin contra actualei puteri. E si normal ca dor a fost invitat de atatea ori la Realitatea TV in barca celor care criticau Guvernul, asa ca nu o sa avem surprize.
  • +1 (3 voturi)    
    Pusculita pentru vantu! (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 18:55)

    Cetatean [anonim]

    Cred ca nu a dat niciun ban pe IRTV, este doar pusculita lui vantu, pentru ca statul sa nu mai poata recupera datorii sau alte obligatii ale lui vantu!
  • +22 (28 voturi)    
    sigur a avut bani? (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 19:07)

    gigi [anonim]

    asa putin valoreaza realitatea? daca asta cu averea lui de doar 50 de mil in active imobiliare care stim cat de umflate sunt poate sa cumpere si sa sustina realitatea, doar nu si-a dat jumatate din avere pe realitatea, dubios.
    • -2 (4 voturi)    
      si daca e mossadnik, ati puso romani Dvs.,?! (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 19:23)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui gigi

      e foarte onorabil daca junele putzoi a servit/serveste Mossadul ,dar de aici si pana la a avea al doilea post TV evreiesc in Romania dupa Pro TV, ce facem romani ,ajungem ca la Hollywood,numai ei intre ei in media?ce pazesc serviciile alea cu ciufulici,cu bretonati si cu valvoi?
      ca ei vor sa aiba Cuvantul ,e normal, dar sa ne incalece iar e jenant pentru betivii romani......
    • +2 (4 voturi)    
      Altul (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 20:47)

      adison [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Un alt escroc imbogatit in vremurile tulburi de dupa revolutie care se da om cinstit.
    • -2 (2 voturi)    
      oare b1 cat a consuma? (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 21:04)

      dan [anonim] i-a raspuns lui gigi

      oare de cati bani a fost nevoie pt relansarea b1?
    • +2 (4 voturi)    
      Nu-i nimic dubios ..... (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 21:10)

      Elanul norvegian disparut recent [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Spune chiar fosta nevasta , in interviul ala ! Miliardarul asta de carton asfaltat nu-i decit un biet "bidon" pentru miliardele adevarate ale cine stie carui boss din politica !

      Asa ca Irealitatea n-a fost a lui si nici n-o sa fie vreodata ...... cine stie cine a bagat banul s-o cumpere de la SOV !

      Se zvoneste , pe surse, ca banii sunt veniti de la Patriciu ......... adica , pe scurt , "pohtace-a pohtit" , inca de la minaria cu pixelul albastru !
    • +2 (4 voturi)    
      ontrebare ? (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 21:16)

      Abdullah jr. [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Chestia cu banii ne depaseste.
      Da ce face cu politica editoriala ?! Readuce pe: Mihaela, Oana&Ursu, DanaGrecu&RadulTudor, ingDumitrescu&Stan, CorinaDragotescu@Vintu, Tanase&Dinescu ???
    • +3 (5 voturi)    
      praf in ochi (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 21:36)

      elena [anonim] i-a raspuns lui gigi

      elan nu e om de afaceri..e un individ fara scrupule pt care afacerea inseamna escrocherii,aliante cu indivizi dubiosi ca mazare de exemplu ca sa faca mall intr-un parc central din CTA sau cu vantu ca sa scoata realitatea din zona de expunere vantu pe un dolar probabil ca apoi cand se va schimba regimul sa i-o inapoieze ...au ei vreo clauza ceva in contract,ca intre un golan batran si alt golan tanar....ce nu stie vantu e ca o sa iasa din inchisoare pe la 70 de ani iar intre timp de realitatea lui se va alege praful.
    • 0 (2 voturi)    
      Valoarea Realitatii (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 23:45)

      CosmiN [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Daca sa zicem Realitatea are in proprietate ceva cladiri scumpe, ceea ce-ti spun eu poate fi destul de diferit sau nul. De asemenea poate fi diferit sau nul de situatia financiara de azi de la Realitatea, vreau sa spun ca nu stim daca este pe profit sau nu de cand a luat-o Sebastian Ghita. Daca nu este pe profit, (dimpotriva, poate chiar pe pierdere mare!) si nici nu are proprietati foarte insemnate, pretul poate fii unul simbolic, mai ales ca e vorba de o tranzactie intre prieteni. Posturile de stiri la ora actuala in Romania nu prea produc bani. Din cate stiu, pana la momentul de fata si in Antena 3, si in Realitatea se pompeaza o groaza de bani, lunar. De aia si avea Vantu probleme cu plata salariilor inainte de vanzarea spre Asesoft.
    • -1 (1 vot)    
      Cat costa halatu' (Duminică, 1 mai 2011, 8:50)

      MaDao [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Banii sunt ai unei banci sau mai multe nu ale Elanului. Si daca nu avea credibilitate la banci cu averea si-au bagat si interesele coada pentru sprijinirea ingenuncherii lui Vantulet-arestatel.
  • +4 (6 voturi)    
    Mare om de afaceri dar nimeni nu stie xe afaceri (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 19:22)

    jude [anonim]

    Mare om de afaceri dar nimeni nu stie ce afaceri. Adica pe scurt sunt furaciuni de la statul roman
  • +1 (5 voturi)    
    patron (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 19:28)

    serban [anonim]

    daca este evreu de luni scot din memoria televizorului realitatea tv
  • +2 (2 voturi)    
    Si asta e surpriza care o sa-l sperie pe Base? (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 19:34)

    Gutza [anonim]

    .......
  • +3 (5 voturi)    
    atipic (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 19:46)

    gaga [anonim]

    un milionar atipic si un golan tipic care a inceput sa cocheteze si cu politica de ceva vreme.
  • +1 (3 voturi)    
    Realitatea tv (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 19:53)

    eolianu [anonim]

    Daca luam in seama dictonul "Cine se aseamana se aduna" avem si cheia in care sa lamurim aceasta tranzactie. Mihaela stie de ce.
  • +2 (4 voturi)    
    Elan pusculita bidon a politicienilor (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 19:57)

    pontanaqcu [anonim]

    Individul a amusinat "afacerile" profitabile ca pusculita a politicienilor un fel de intermediar caruia i se inlesnesc tot felul de smecherii din banii statului cu ajutor de la politicieni punand si pentru ei ceva acolo in Cipru. Acum a primit comanda sa bage banii in Realitatea si s-a executa ca doar nu erau banii lui (ai cui or fi?)
  • +4 (6 voturi)    
    Vanzare realitatea tv. (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 20:03)

    mircea [anonim]

    Nu cred intr-o actiune facuta in pripa.Nici-unul nu-i asa de fraier si de bogat sa-si permita sa arunce cu banii fara o minima negociere.Schwartzenberg daca continua conflictul cu Ghita ramane lefter.Nu-i ajung cei 50 milioane euro pe care nu-i are ches si daca vinde in pripa nu obtine nici jumatate.Schwartzenberg s-ar putea sa joace o carte la cacialma fiind suparat de pierderile mari din afacerea cu spitalele.Multe hotii din spitale erau afacerea rentabila a lui Schwartzenberg si au cazut prin restructurare si informatizare sistem.Daca se sapa Schwartzenberg ramane sarac lipit.Ce spune el e gargara.Tipului ii place sa se laude.Sa se dea mare,dar acum este un parlit jucat de Vantu.
  • -1 (5 voturi)    
    sigur aveti creier? (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 20:11)

    un [anonim]

    Acum incepeti si comentati...
    De unde are Schwartzenberg bani, de ce are bani, de ce e bogat??
    Sigur a furat banii aia si sigur ca 100.000 de romani sufera si nu au bani din cauza lui, le-a furat banii care li se cuvineau.De-a moca daca se poate.
    Dar intrebarea voastra principala este de ce Schwartzenberg are bani si voi nu.
    O sa incepeti cu moguli, evrei, masonerie, afaceri dubioase...
    Treziti-va, nu tot ce misca e boc si basescu, mai sunt oameni care nu stau pe forumuri toata ziua ci isi vad de treaba lor, indiferent ce inseamna asta.
    Si da, in Romania exista si bogati, nu toti si-au facut banii furand...

    Si mai lasati d r a cului otv-ul ca va indobitociti si mai rau decat sunteti.
  • +2 (4 voturi)    
    atipic (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 20:18)

    Paleopterix [utilizator]

    Omu' e milionar da' e atipic, pentru ca are nevoie de "putine" lucruri. Adica 14 masini, terenuri, etc. Prin "putine" probabil intelege sub 1 milion din fiecare?
  • -2 (4 voturi)    
    ar trebui interzis prin lege... (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 20:30)

    lucid [anonim]

    ....detzinerea mijloacelor de informare de acoperire natzionala de catre cetatzeni (privatzi) straini, chiar daca au si o recenta cetatzenie romana. Pot fi acceptate doar companiile cu capital strain cu sursa identificabila (bani "curatzi"). In spatele elan-ului se vad clar siluetele manuitorilor de sforicele.
  • +1 (3 voturi)    
    jurnalisti (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 20:34)

    darth_maul [anonim]

    Daca o da afara pe Cretuleasca atunci sunt convins ca e pe bune.
    Pana una alta cred ca e o miscare de doi bani a lui Vantu, ca sa mai faca ceva valuri. Oricum, Vantu e pierdut. Dupa atata si atata lovit in Basescu si PDL lumea inca nu iasa pe strada sa ceara instaurarea USL la putere.
  • +13 (15 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 20:36)

    madalina [anonim]

    Asta inseamna ca de luni incolo "Duminica in familie" se va transmite pe Realitatea TV ?
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 22:58)

      neo [anonim] i-a raspuns lui madalina

      Sau poate "Surprize, surprize!", ca se leaga cu ce promite Vantu ptr luni si cu faptul ca dl. Elan este "sogor" cu dl. Banica jr.
    • +1 (1 vot)    
      ah (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 23:02)

      busuioc [anonim] i-a raspuns lui madalina

      ai fost mai iute de picior... Asta vroiam sa intreb si eu daca avem "sansa" sa o vedem din nou pe tzoapa de Raduleasca pe sticla, sau acum vine ca director peste ireali.
    • +2 (2 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 23:11)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui madalina

      se va numi "Realitatea de duminica" la Familia TV
  • -1 (3 voturi)    
    despre bani... (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 20:48)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Te roade invidia,nu-i asa?
    Ai fi dorit ca televiziunea cea vantoasa sa devina porticalie?!
  • +1 (1 vot)    
    articol bine scris (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 21:01)

    lexites [utilizator]

    felicitari pentru documentare autorului articolului. De mult nu am mai citit informatie succinta cu prezentarea explicita a surselor.
  • +1 (1 vot)    
    fericire 92 % (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 21:18)

    insolventa [anonim]

    De cand te astept!
  • +2 (4 voturi)    
    Jidanii Rosii (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 21:28)

    anonim [anonim]

    Incet dar fara perdea aflam care cu cine se inhaita.

    Ma intreb daca e o surpriza ca un evreu sustine mediatic fosta nomenclatura comunista. Ma asteptam ca "evadarea" in Israel sa-i fi dat o viziune mai putin cosmetizata asupra gandirii rosii.

    Dar de ce ma mir, istoric a fost o cooperare destul de buna intre comunisti si evrei; Pauker (la noi) si multi alti idioti din varful oligarhiei comuniste au urmat cu sfintenie linia trasata de Marx&Engels si de evreii din Rusia. Celebru este Petre Roman, aflat in cercurile puterii inainte de '89 ajuns primministru dupa.

    Or visa inca la "Tara de Sus" sau pur si simplu banii sunt singura lor religie ?
  • 0 (2 voturi)    
    pericopa52 (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 21:43)

    erasmus de romergan [anonim]

    --, vantu bate ,marea se-nspuma,matelotul se intreba---da rabinul ce-o zicea ?
  • 0 (2 voturi)    
    grav (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 22:42)

    Titan [anonim]

    Realitatea este in mainile evreilor si a mossadului acum!
  • 0 (2 voturi)    
    Bani? (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 23:20)

    pupu calache [anonim]

    Cum sa nu fie bani? Secu a vindut lui secu... banii au trecut dintr-un buzunar in acelasi buzunar...
  • 0 (2 voturi)    
    traducere (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 23:20)

    curios [anonim]

    Alt יחפן (golan)...
  • +2 (4 voturi)    
    schwartzenberg (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 23:46)

    cipri [anonim]

    dupa istoric,descriere,comentarii si publicitate nu este un om de afaceri: este un hot;vor fi unii care vor spune ca orice om de afaceri este un hot;nu subscriu; Schwatzenberg este insa un "tipic" om de afaceri al perioadei(nesfirsite) de tranzitie a Romaniei; nu,niciun fel de respect: un hot a inlocuit alt hot...
  • +3 (5 voturi)    
    Poate fi si alt motiv... (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 23:55)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    ...deoarece Vantu a inceput sa "fluiere" a paguba, PSD-ul s-a gandit sa dea Realitatea pe mana altui om de incredere al partidului. Si cum nici Ghitza nu se simte prea bine, urmatorul pe lista, cu voia dv-stra, era Elan. Asta pana cand incepe si el sa dea cu subsemnatul la DNA. Dar pana atunci poate se mai schimba situatia, cum spera din toti rarunchii domn' procuror.
  • 0 (2 voturi)    
    common (Duminică, 1 mai 2011, 0:14)

    bau [anonim]

    Hai cu posturile de multumire la adresa astuia, in curand la realitatea tv o sa o vedem numai un animal tare urat - funicularul - adica pora.
  • 0 (2 voturi)    
    stim cine este ...mosad/sie (Duminică, 1 mai 2011, 0:28)

    moshe [anonim]

    mosad ...asta este elan ne este foarte clar
  • +2 (4 voturi)    
    Atipic? (Duminică, 1 mai 2011, 5:04)

    razvan [anonim]

    Pai si ce e atipic la acest milionar? E fix ca si ceilalti: a spalat bani, e implicat in retele mafiote, in scandaluri casnice de tota jena, e "spalat" de fost procurori actuali politicieni.
    Si, probabil, banii cu care a cumparat Realitatea nu sunt ai lui ci ai PSD-ului.
    Nimic atipic. Si la fel ca Vantu o sa sfarseasca tot la zdup!
  • +1 (3 voturi)    
    of, toata ziua ponta (Duminică, 1 mai 2011, 7:14)

    mariuca [anonim]

    nu scapam de ponta
    si-a gasit mogul GRATIS
    ps: felicitari ca de obicei sunteti informati, documentati si spre cinstea dvs citati si sursele
    va apreciez pt demesurile dvs jurnalistice corecte si echidistante
  • 0 (2 voturi)    
    are (Duminică, 1 mai 2011, 7:15)

    yvon [anonim]

    Elan are coarne de Oțil o sa-l impunga pe Base.
  • +2 (2 voturi)    
    afaceri, oameni de afaceri (Duminică, 1 mai 2011, 8:18)

    luxian [utilizator]

    Nu inteleg de ce se folosesc termeni ca si "afaceri" si "oameni de afaceri".
    95-99% dintre persoanele din bogatasii de azi si-au facut banii din tepe la stat si furturi, deci denumirea lor corecta e "tepari", "hoti" si eventual "bisnitari".
    Tinand cont de numarul de dosare penale deschise e clar ca si persoana din acest articol se incadreaza in aceasta categorie.
  • +2 (2 voturi)    
    in Romania (Duminică, 1 mai 2011, 9:02)

    zambu [anonim]

    toti imbogatitii post "revolutie" sunt "atipici". parerea mea.
  • 0 (2 voturi)    
    Nati Meir presedinte !!! (Duminică, 1 mai 2011, 9:08)

    dragon [anonim]

    NATI MEIR PRESEDINTE !!! HaHaHaHa !!!
  • 0 (2 voturi)    
    Treaba merge inainte (Duminică, 1 mai 2011, 9:08)

    Florin [anonim]

    Avand in vedere ca are o gramada de afaceri cu Primarul Mazare, ia ghiciti ce politica editoriala va avea RTV:)?
  • -2 (2 voturi)    
    pe cind tora (Duminică, 1 mai 2011, 9:13)

    serban [anonim]

    usor usor incep sa cred in teoria conspiratiei . acum in vazul lumii se transfera un canal media relativ important unor interese care numai nationale nu sunt .
    sper ca ratingul postului sa scada dupa aceasta preluare agresiva astfel incit sa nu mai reprezinte un factor de destabilizare . nu sustin ca il apreciez pe ghita ( a se aduce aminte contractele dubioase cu statul ) dar il prefer pe el unui cetatean israelian
  • 0 (2 voturi)    
    ce grad are? (Duminică, 1 mai 2011, 9:17)

    bubu [anonim]

    ... si in ce servicii?
  • 0 (2 voturi)    
    Un alt membru al faunei PSD-iste.... (Duminică, 1 mai 2011, 9:54)

    Rescatorul [anonim]

    un imbogatit al "revolutiei" marca Ion Ilici Iliescu si PSD. In aceasta tara, "daca muncesti cand mai castigi?" Daca, potrivit teoriilor USL, vom continua sa muncim numai 1/3 si sa tinem in spate 2/3, sa nu ne miram ca vor veni altii sa ne ia locul?! Iar noi, prostii, vom deveni sclavii acestora. Dar, noi nu avem timp sa ne dam seama, pentru ca de-abia mai prididim cu gratarelele si politichia de Dambovita. Cand ne vom da seama, va fi prea tarziu. Suntem un popor pe cale de disparitie.
  • +2 (4 voturi)    
    Alt milionar de carton. (Duminică, 1 mai 2011, 9:55)

    haiducul [anonim]

    Care este invinuit si niciodata dovedit, de cel putin un sfert din articole din Codul Penal.
    Traiasca justitia Romana care-i apara si-i spala de pacate pe toti acesti parveniti.
  • -1 (1 vot)    
    Aoleu... (Duminică, 1 mai 2011, 9:58)

    uwe [utilizator]

    Ma, ce ziaristii lu` peste sunteti voi, cand scrieti "potrivit wikipedia" ca sa lamuriti o problema care chiar s-ar vrea explicata? De fapt e un progres. E mai bine decat "potrivit stirilor ProTV"
  • -1 (1 vot)    
    in sfarsit! (Duminică, 1 mai 2011, 10:44)

    Codruta N [utilizator]

    Deci si-a pus Base laba si pe Realitatea, acu' sa te tii, pupinc*reala la greu (ca parca nu era destula, in schimbul asfaltarilor din Bucegi facute de ministerul lui Udrea, de cand o administra Ghitza) :D

    Oricum, insa, cu sau fara Base, RTV ajunsese un post extrem de prost (si asta nu de azi - de ieri, ci de niste anishori) asa ca, dpdv. al meu, atata paguba!
  • +1 (3 voturi)    
    "Om de afaceri" (Duminică, 1 mai 2011, 10:58)

    Stefan Michiu [anonim]

    Cel mai mult ma deranjeaza folosirea abuziva a expresiei "om de afaceri"; nu stiu cum se face, dar cand aud ca Vantu e om de afaceri, acum si Schwartzenberg, Nati Meir etc.de regula oameni dubiosi ca sa nu zic escroci in toata regula-mi se face rusine de tara mea! Daca acest Schwartzenberg ar fi intradevar om de afaceri, le facea in Israel- nu in Romania- oare de ce?
    Cat despre RTV, dupa antecedentele individului, in mod cert va fi ce-a fost, ba poate mai mult decat atat!Din pacate pentru poporul asta naiv si usor manipulabil!
  • 0 (2 voturi)    
    iata adevarata camarilla (Duminică, 1 mai 2011, 11:15)

    cristi [anonim]

    a micului ponta, care nici macar un mic titulescu nu mai este... generalul vantu cu locotenentii ghita si schloberg.

    deja se construieste un esafodaj prea subred ca sa mai ia ochii prostimii, realitatea pierde rapid din credibilitate si cred ca nu ii mai scoate nimeni din cacao.
  • 0 (2 voturi)    
    Tara lu Papura Voda (Duminică, 1 mai 2011, 12:18)

    Moromete [anonim]

    Cand au vazut ca e greu comunismul -pe care tot ei l-au inventat si implementat-evreii au tulit-o! s-au dus in pizda ma-sii de unde s-au tras. Daca au vazut ca lucrurile s-au schimbat, instinctul lor de paraziti i-a adus inapoi.
    • 0 (2 voturi)    
      Bravo Dle Moromete, (Duminică, 1 mai 2011, 17:36)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      Perfectra definitie a tarii!

      Pe langa asta aberatiile Dvs care urmeaza nici nu mai conteaza!
  • 0 (2 voturi)    
    nu inteleg ce-i atipic aici (Duminică, 1 mai 2011, 12:42)

    ? [anonim]

    - ca pentru "misterioasele" averi romanesti se folosesc etichete scrobite precum "domeniul imobiliar"?
    - ca are in acea misterioasa istorie a banilor din nimic cateva acuzatii de frauda etc. si ca evident nici una nu s-a terminat cu inchisoarea?
    - ca in dulcele stil clasic romanesc a devenit si un "personaj" monden?
    - ca la fel ca orice mafiot de carton isi orneaza persoana cu panseuri de doi bani?

    Haida de! singurul lucru atipic pentru un milionar in Romania ar fi CINSTEA.
  • +1 (3 voturi)    
    Cate masini are Elanul? (Duminică, 1 mai 2011, 14:39)

    Kor [anonim]

    Ce am inteles eu dar n-am inteles e cate masini are Schwartzenberg: 2 Mertz-uri sau 14 de colectie?
  • 0 (2 voturi)    
    Elan Schw. (Duminică, 1 mai 2011, 16:44)

    Elena [anonim]

    Astept ca acest 'milionar atipic' sa transforme acest post TV 'insipid, incolor', neserios, de barfe politice cu aceiasi si aceiasi invitati - intr-un post unde sa vezi si sa auzi stiri corecte, cu comentarii facute de profesionisti si nu de cei care se pricep la toate (de la politica la economie, cultura, social, armata, servicii secrete si a caror singur scop este injurarea lui Basescu si a guvernului Boc.
    • 0 (2 voturi)    
      nu cred (Duminică, 1 mai 2011, 17:20)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Elena

      vintu a anuntzat o surpriza pentru base. de unde, deduc ca zvonalitatea va pleca la treaba cu mai mult...elan :-)
      lupta continua, viktoria e sigura.
      pohta viktor va fi acolo, ca nu poa' sa'l refuze pe ghitza.
      porumbacu e la aliatul sau de bransha. adica adauga savoare la latrina 3.
      si tot asa....
      toate's vechi si noua toate
      ce e rau si ce e bine
      te inttraba si socoate ...
      ..............
      ce e val, ca valul trece....!
  • 0 (2 voturi)    
    Mda.... (Luni, 2 mai 2011, 16:27)

    Caragiale [anonim]

    mda...Din lac in putz ...
  • 0 (0 voturi)    
    o tara de otv-isti (Marţi, 3 mai 2011, 14:59)

    liviu [anonim]

    de ce mi se pare ca toate reactiile sunt bazate pe cultura facuta prin "sticla"?de ce,in Romania",tot ce poate fi bun este dinainte catalogat ca "a nu fi bun"? il cunoasteti pe acest om? ferice voua celora care nu ati inteles nici astazi de la Silviu Brucan eticheta:"stupid people"! te salut Mimi!