Volkswagen, profit net de 15,4 miliarde euro in 2011

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 februarie 2012, 13:08 Economie | Auto

Volkswagen, cel mai mare grup auto european, a anuntat vineri un profit net de 15,4 miliarde de euro pentru 2011, un rezultat de doua ori mai bun decat cel inregistrat in 2010, relateaza AFP.

Profitul operational a fost de 11,3 miliarde de euro, in crestere cu 57,8% in cifre anualizate, in timp ce cifra de afaceri a crescut cu 25,5%, la 159,3 miliarde de euro.

In urma acestor rezultate, care sunt inca provizorii, grupul a propus un dividend de 3 euro pentru actiunile ordinare (2,20 euro in 2010) si 3,06 euro pentru actiunile preferentiale (fata de 2,26 euro in 2010).

Rezultatele definitive vor fi publicate in 12 martie.

Pe bursa din Frankfurt, actiunile scadeau, in ciuda acestor date (-0,40% la 138,6 euro, in conditiile in care indicele Dax evolua in crestere cu 0,83% la 09,H41 GMT).

Grupul, care include marcile Volkswagen, Audi, Seat si Skoda, a vandut 8,3 milioane de vehicule anul trecut, in crestere cu 14,7% in cifre anualizate. Este pentru prima oara cand grupul depaseste pragul de 8 milioane de vehicule vandute.

Vanzarile Volkswagen le-au depasit anul trecut pe cele ale grupului Toyota dar raman sub cele ale numarului unu al industriei, americanii de la General Motors. Grupul german isi propune sa devina numarul unu mondial pana in 2018.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1232 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Si cand ma gandesc... (Vineri, 24 februarie 2012, 13:36)

    Ionut [anonim]

    Stau si ma gandesc cum Petrom a obtinut 1 miliard de euro profit si VW "doar" 14 miliarde. Romania a facut cea mai proasta afacere din istorie vanzand Petrom la un prea mult prea mic. Sanatate.
    • 0 (0 voturi)    
      comparatie (Vineri, 24 februarie 2012, 13:54)

      ska [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      vw au un profit semnificativ si extraordinar tinand cont de ramura in care activeaza. Petrom a fost doar norocs anul acesta, ei sunt in mare parte samsari, nu se compara cu o firma manufacturiera. Daca petrolu le sus au profit si invers.

      problema este cand petrolul e jos, se pare ca pretul la carburanti nu se duce la fel de in jos. E o asimetrie paguboasa pt consumatori

      Si strainii au luat si tepe, vezi BCR
    • 0 (0 voturi)    
      a fost conditie, nu afacere (Vineri, 24 februarie 2012, 13:56)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

      Vanzarea Petrom catre o compania austriaca OMV a fost una dintre conditiile obligatorii pentru acceptarea noastra in UE.
      Pe langa respectarea anumitor standarde, acceptarea noastra in UE a fost si cumparata, prin vanzarea unor active importante nationale catre companii din vestul Europei.
      Imi amintesc ca la momentul privatizarii, vicepresedintele OMV a spus diresc, intr-un interviu: "nu inteleg de ce va plangeti de vanzarea Petrom. E o conditie impusa de UE ca sa va primeasca in cadrul UE, de ce va plangeti?"
      Partea si mai proasta e contractul in sine de privatizare. Am primit pe Petrom undeva pe la 600 milioane de euro (cu o evaluare intetionat gresita, gresita la modul grosolan, legat de pretul petrolului). Dar, tot prin acel contract, statul roman se obliga ca dupa privatizare, sa suporte cheltuieli de ecologizare in caz ca OMV se hotaraste sa inchida vreo rafinarie. Desi Petrom este al OMV, numai statul roman trebuie sa plateasca ecologizarea. Ei bine, OMV vrea sa inchida acum o rafinarie Petrom si costurile de ecologizare sunt de ..... aproximativ 600 milioane de euro! Bani pe care statul roman va trebui sa ii dea OMV-ului. Practic, am dat Petrom-ul pe gratis! De fapt gresesc! Ecologizarea, am citit, urmeaza sa fie facuta de o firma apartinand de OMV, sau chiar OMV si profitul tot la ei intra. Intr-un final, noi am dat Petrom-ul si rezervele de petrol si partila de gaze OMV-ului, si in plus le si platim niste bani din buget, tot catre OMV, pentru asta!
      Adica eu ma duc sa cumpar o masina, aia mi-o dau pe gratis si imi mai dau si vreo 1000 de euro pe langa!
      Bravo, mister Adrian Nastase (cel care a incheiat contractul). Bravos natiune!
      • 0 (0 voturi)    
        porsche (Vineri, 24 februarie 2012, 14:09)

        ioan [anonim] i-a raspuns lui Denoro

        si totusi nu ati oferit toate informatiile importante. De mai bine de 2 ani deja, porsche(cea mai profitabila companie auto) apartine grupului VAG. Cifrele metionate mai sus includ sau nu si rezultatele porsche?
        • 0 (0 voturi)    
          n-ma oferit nici o informatie (Vineri, 24 februarie 2012, 15:09)

          Denoro [utilizator] i-a raspuns lui ioan

          Pai comentariul meu de mai sus a fost offtopic. N-am vorbit despre subiectul articolului, despre VW, ci despre Petrom...
          Dar nu era invers? Adica o parte din VW sa apartina Porche? Stiu ca acum cativa ani erau "miscari" serioase in sensul asta.
          • 0 (0 voturi)    
            catre autor (Vineri, 24 februarie 2012, 18:46)

            ioan [anonim] i-a raspuns lui Denoro

            comentariul meu era adresat autorului articolului. nu stiu de ce a fost pus ca reply la comentariul precedent
      • 0 (0 voturi)    
        Lasa vrajeala securista Adriane! (Vineri, 24 februarie 2012, 23:46)

        Alex55 [anonim] i-a raspuns lui Denoro

        Petromul dat gratis pt intrarea in UE!
        Bulgarii ce-au dat?
        Contractul cu Beckel pt NATO.
        Aceiasi intrebare de mai sus.
        Petromidia data pe gratis lui Patriciu(?)
        Amice OMV este firma austriaca iar de aici pana la tot UE e distanta mare.
        Toate cele de mai sus si multe altele s-au dat nu pe gratis ci pe spaga URIASA (Patriciu vb. de 18 miliarde € depusi de romani clandestin in Elvetia!)
        Apropo sa stii ca si firmele superserioase (..) dau spaga (Siemens in Grecia iti spune ceva?).
  • 0 (0 voturi)    
    vw (Vineri, 24 februarie 2012, 14:04)

    john [anonim]

    Şi Bentley şi Bugatti şi Lamborghini tot de Grupul VW aparţin!