UPDATE Guvern: Masinile inmatriculate in alte state pot circula maxim 90 de zile pe teritoriul Romaniei

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 24 aprilie 2012, 13:22 Economie | Auto

Autovehiculele inmatriculate in alte state vor putea circula pe teritoriul Romaniei doar 90 de zile intr-un an de la data emiterii actului de vanzare-cumparare a masinii. Aceasta este una dintre prevederile unui proiect de lege aprobat marti de Guvern pentru completarea OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice. Pe teritoriul Romaniei circula aproximativ 45.000 de masini inmatriculate in alte state, dintre care cele mai multe, circa 19.800, in Bulgaria.

Masura se aplica pentru cei care au sediul, domiciliul, resedinta ori rezidenta in Romania.

  • Practic, autovehiculele si remorcile inmatriculate in alte state, detinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul, resedinta ori rezidenta normala in Romania, vor putea circula pe drumurile publice pentru o perioada de maximum 90 de zile de la data dobandirii titlului de vanzare-cumparare, intr-un an calendaristic.

Dupa expirarea perioadei de 90 de zile, soferii nu mai pot circula cu acele masini, in caz contrar riscand amenda si retinerea certificatelor si placutelor de inmatriculare. "In situatia in care se constata ca un astfel de conducator conduce acest autovehicul peste perioada admisa i se vor retine certificatul de inmatriculare si placutele cu numarul de inmatriculare", a spus Lucian Dinita, seful Directiei Politiei Rutiere. Amenzile difera: "Pana la 8 puncte amenda, adica 560 lei, iar pentru categoria a patra, de la 9 la 21 de puncte, si aici amenda e mult mai substantiala", a spus Dinita.

  • Acesta a precizat ca cele 90 de zile sunt valabile efectiv de la data intrarii in posesie, chiar si in situatia in care masina nu a circulat in acea perioada pe teritoriul Romaniei. Practic, cele 90 de zile sunt valabile chiar daca proprietarul nu a circulat cu masina pe drumurile din Romania. Exista, totusi, si exceptii de la lege: autovehicule conduse de cetateni straini.
Persoanele cu domiciliul in Romania, care conduc pe drumurile publice un vehicul inmatriculat in alt stat, vor avea obligatia de a prezenta, la cererea politistului rutier, pe langa documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de inmatriculare ori de inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, un document doveditor al titlului cu care este detinut vehiculul; acest document va fi insotit de traducerea in limba romana, in original, efectuata de catre un traducator autorizat a carui semnatura a fost legalizata.

Guvernul a mai aprobat introducerea de la 1 ianuarie 2013 a permiselor de conducere pentru mopede si motocicletele din subcategoriile A1 si A2. De asemenea, pentru categoriile C si D perioada de valabilitate se va scurta la 5 ani, urmand ca acesta sa fie reinnoit dupa aceasta perioada. La celelate categorii ramane perioada de 10 ani.

O alta prevedere introduce obligativitatea efectuarii controlului medical periodic ori de cate ori se solicita eliberarea unui permis de conducere cu o noua perioada de valabilitate.

Proiectul de lege adoptat de Guvern va fi transmis Parlamentului cu solicitarea de a fi dezbatut si aprobat in procedura de urgenta. Prevederile din actul normativ referitoare la inmatricularea autovehiculelor vor intra in vigoare la 30 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial, urmand ca intr-un termen de inca 30 de zile sa fie elaborate procedurile de aplicare a acestor reglementari. Aspectele vizand obligativitatea controlului medical periodic se aplica de la intrarea in vigoare a actului normativ, iar celelalte reglementari vor intra in vigoare incepand cu data de 19 ianuarie 2013.


Citeste mai multe despre   











37072 vizualizari
  • +8 (20 voturi)    
    exista solutii (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:34)

    hector [anonim]

    dar cred ca solutia de bun simt era ca taxa de inmatriculare sa fie un algoritm intre vechimea masinii si noxele emise (adica fiecare masina pusa pe rampa si masurate noxele). taxa ar trebui perceputa la 2 ani (cand se face revizia), iar pe masura ce masina devine mai poluanta, taxa sa creasca. in acest caz, proprietarul masinii se va gandi daca are sens sa o tina si sa faca reparatii, sau sa ia alta noua.

    in romania e exact invers...se impune o taxa mare la prima inmatriculare dupa care taxele sunt modice (la masini de cilindree mica). in acest fel, cine are deja o masina inmatriculata in ro o va tine pana cand va scoate mai mult fum decat titanicul.

    in acest fel, cu oug mai sus amintita, cred ca nu se vor rezolva multe. o sa existe in schimb inca un prilej pentru politisti sa mai ia o spaga.
    • -2 (18 voturi)    
      mda (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:10)

      eu [anonim] i-a raspuns lui hector

      stai linistit, ca in cativa ani vor da un OUG prin care sa nu ai voie sa detii o masina mai mult de 10 ani

      cand vor vedea ca romanii umbla cu toate harburile lasate mostenire din tata in fiu...
      • +8 (24 voturi)    
        Da (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:13)

        calamaru [anonim] i-a raspuns lui eu

        Foarte buna initiativa, mai putini derbedei in trafic.
        • -1 (3 voturi)    
          "derbedeii" astia, (Miercuri, 25 aprilie 2012, 9:41)

          MG [utilizator] i-a raspuns lui calamaru

          "derbedeii" astia, sunt singurii care protesteaza impotriva cuantumului urias (raportat la venituri) al taxelor si impozitelor auto. Care protest s-ar putea sa-ti micsoreze si tie taxele, asta daca guvernul nu vrea ca tot mai multi romani sa-si faca rezidenta in Bulgaria.
          UE garanteaza libera circulatie a bunurilor si persoanelor.
          • +2 (2 voturi)    
            hm (Miercuri, 25 aprilie 2012, 11:42)

            calamaru [anonim] i-a raspuns lui MG

            Auzi, stii ce, ma lesi? Vad atatia cretini care conduc ragalii de bemveuri si alte troace de gen opeluri fumigene, mercedesuri asuprite moral ca niste vite incaltate si fara sa aiba nici un dram de simt civic sau macar cea mai mica tentativa de a respecta legislatia auto si asa mai departe. Nu este normal ca Romania sa fie lada de gunoi a Europei, nici macar dpdv auto. In plus, daca stai sa te gandesti si sa le aduni, nu iesi cu mult mai ieftin daca iti iei de afara o masina cazuta in loc de una noua. Dar nah, snobismul romanului este greu de tinut in frau...
            • -1 (1 vot)    
              auzi, dar tu stii ceva....? habar n-ai.... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 13:09)

              eugen [anonim] i-a raspuns lui calamaru

              cati cretini conduc "noutati" fara sa aiba nici un dram de simt civic sau macar cea mai mica tentativa de a respecta legislatia auto si asa mai departe?
              ala care si-a luat masina de la bulgari, nu a luat-o pt ca ar fi cretin sau ca nu-l duce capul, ci pt ca nu si permite, nu poate sau NU VREA sa plateasca taxele si preturile nesimitite/hotesti/irationale din Romania.
              isi vor face rezidenta la bulgari si gata.
              nu le mai merg afacerile bishnitzarilor=dealerilor=militienilor, asta este ratiunea acestei noi prevederi....restul este poveste:)
    • +16 (26 voturi)    
      Oricat ar fi taxa, smecheri vor fi mereu (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:14)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui hector

      Si eu din ce am vazut soferii cu numere de Bulgaria dar si din alte tari n-au nici o treaba in trafic, nu le pasa de nimic. Deci initiativa mi se pare excelenta sa-si inmatriculeze masina in Romania dupa cateva luni ca doar 99% sunt romani ce locuiesc in tara.
      • +15 (27 voturi)    
        si eu sunt de acord cu legea, (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:44)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui CalinM

        Cei care aduc masini din BG, sau din alte tari, aduc masini vechi, cu motoare mari (Merceds, BMW si Audi), care sunt f poluante, si care ar costa prea mult sa le inmatriculezi in Ro. Asa ca mai bine le inmatriculeaza acolo, unde taxele de poluare sunt mult mai mici, si apoi vin cu ele in Ro, si fac ,,minuni'' in trafic si isi bat joc de oameni.
        Sunt de acord sa nu mai poata circula cu ele pe teriotoriul Romaniei, pt ca sunt si un pericol in trafic, si o sursa de poluare.
        • +10 (14 voturi)    
          Foarte bine! (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:46)

          adriana [anonim] i-a raspuns lui bancher

          Cei cu numere de Bulgaria sunt un pericol public.
          Ei mizeaza pe faptul ca sunt greu daca nu imposibil de identificat dupa numerele bulgaresti si nu respecta regulile de circulatie.
          Mie mi-au taiat calea de cateva ori masini din astea fantoma cu numere de Bulgaria si mi-au ras in fata, stiind ca sunt acoperiti.

          Bine ca s-a aprobat.
        • 0 (10 voturi)    
          aberatii (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:35)

          BuLiGaS [anonim] i-a raspuns lui bancher

          Fiti de acord cu o lege aberanta!
          Pentru ca eu unul nu inteleg argumentul asta ... adica daca un om e un pericol in trafic, nu ar trebui sa ia amenda si eventual sa i se retraga permisul indiferent unde e inmatriculata masina lui?
          Sau numai cei care conduc masini inmatriculate in Bulgaria sunt un pericol in trafic, Huidu nu e, ca el are masina inmatriculata in Romania.
          Hate speech, cam asta gasesti din ce in ce mai mult pe hotnews. Atat in comentarii cat si in articole.
        • -1 (9 voturi)    
          nu sant de acord cu legea (Miercuri, 25 aprilie 2012, 7:01)

          valy [anonim] i-a raspuns lui bancher

          si eu am mercedez cu motor foarte mare ce stii tu de poluare???ti se pare normal sa platest statului roman impozit 77 mil lei anual ???dupa numele pus imi dau seama ce bancher esti !!
        • 0 (0 voturi)    
          prostii (Joi, 26 aprilie 2012, 7:03)

          alin [anonim] i-a raspuns lui bancher

          jumate din masinile inmatriculate in romania nu ating valoarea asigurarii mele pe un an nu mai pun ca ele sunt adevaratul pericol in trafic fiind verificate din punct de vedere tehnic cu spagi asa ca nu va tot plangeti ca muierile,iara poluarea daca o fi aia problema de ce nu o baga si la masinile de tonaj,tir-uri si alte camioane care circula 24/24 si POLUEAZA nu gluma ca n-au nici cel mai naspa catalizator io cred ca unii dintre voi pur si simplu sunteti ofticati cand vedeti in trafic si masini mai bune decat a voastre
        • 0 (0 voturi)    
          salut (Marţi, 4 septembrie 2012, 17:14)

          lucian [anonim] i-a raspuns lui bancher

          ptr fraierii din romanica care se tem de cei cu nr de bg
          tu ai un cazan de dacie numita logan si te dai mare cu nr de ro
          esti o rusine ptr totii soferii si ca tine sunt multi cocalari cu nr de ro
      • -5 (17 voturi)    
        Ce gandire comunista (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:20)

        dana [anonim] i-a raspuns lui CalinM

        Comunist al tarii,daca masina este inmatriculata in Ro si nu in BG sau alta tara o sa se circule altfel in trafic???...sau esti sofer de sambata si duminica???:)):))...
        • +7 (11 voturi)    
          Mentalitate (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:52)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui dana

          Am observat şi eu asta. Situaţia e complexă
          În România, disciplina pe şosele nu este impusă, nu există, iar situaţia e scăpată de sub control. În Ungaria, Bulgaria sau orice altă ţară europeană nu vei vedea maşini circulând cu 80 km/h în localităţi sau parcate cum şi pe unde le trece prin cap şoferilor. Şoferilor români li s-a dus vestea de indisciplinaţi ce sunt. Din păcate, sunt prea puţini cei care reduc viteza în localităţi, semnalizează şi se asigură la schimbarea de bandă şi la schimbarea de direcţie etc.

          Românaşii cu maşini înmatriculate la mişto în Bulgaria sunt din cei cu o mentalitate de evazionist - aceea de a fenta legea în orice chip. Ei sunt primii indisciplinaţi de pe drumuri şi ei sunt primii care încalcă regulile de circulaţie. De aceea ies astfel în evidenţă.

          Pe de altă parte, guvernul nostru ar trebui să se gândească cât de oportun mai e să menţină taxa asta şi cât de "verde" e ea. Proptirea ei cu ordonanţa asta e mai mult decât penibilă. Taxa de prima înmatriculare nu a oprit importul de maşini poluante din afară; în schimb, a stimulat păstrarea rablelor poluante înmatriculate deja, a stimulat evaziunea prin circulatul cu maşini cu numere bulgăreşti (care nu plătesc RCA în România; nu-şi fac ITP în România - rezultând pierderi pentru prestatorii de servicii locali; nu plătesc nici măcar impozite locale în România) şi în general a avut efect invers celui dorit - a dat în cei care îşi cumpără maşini noi sau cât-de-cât noi şi economice, lăsându-i pe şmecheri să dea cu tifla. Iar acum o să dea şi în alte persoane care nu fac de fapt nimic rău. Mă gândesc la expaţii (englezi, francezi, nemţi) care au rezidenţă în România; studenţii basarabeni rezidenţi în centrele universitare, etc.
          • +3 (5 voturi)    
            lipsa de aplicare a legii (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:00)

            edx [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

            Indisciplina din trafic este si din vina politiei care nu aplica legea. In codul rutier sunt sanctiuni pentru diverse abateri, la noi parca nu exista decat radarul de viteza...
            Referitor la masini inmatriculate in BG, acestea vor ramane, sistemul este simplu, proprietar ramane un bulgar (PF sau PJ) si romanul are procura pentru utilizare. Prin urmare nu poate fi obligat sa o inmatriculeze in RO... toata treaba e o prostie a guvernului, iar dau o lege fara sa o gandeasca, ca si cu taxa de poluare.
            • +1 (1 vot)    
              Completare (Miercuri, 25 aprilie 2012, 11:36)

              aqualung [utilizator] i-a raspuns lui edx

              Exact asta am spus, dar am adăugat că cei (destul de mulţi) care încalcă legea au o mentalitate de căutare a mijloacelor de evaziune. Înmatricularea în Bulgaria e un mijloc de evaziune. Evaziune de lege este şi încălcările codului rutier (tolerate de Poliţia Rutieră care a rămas la nivelul anilor '80 ca gândire).

              Sigur că şi ordonanţa asta lasă loc de evaziune. Cu cât încerci să reglementezi mai mult o absurditate (care a început cu taxa de primă înmatriculare a lui Tăriceanu, perpetuată de Boc), cu atât mai mari vor fi fie găurile care permit evaziunea, fie abuzurile. Fie amândouă.
    • +6 (6 voturi)    
      soutia: astazi o vinzi, maine o cumperi (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:36)

      george haiduc [anonim] i-a raspuns lui hector

      soutia: astazi o vinzi la un bulgar, persoana fizuca sau juridica, maine o (re)cumperi si ai alte 90 de zile. Se va intra intr-un automatism si o alta mafie... NU pricep de ce unii comentatorii pomenesc de data intrarii in tara sau dau exemple cu masinile italienilor! e clar ca se ia in calcul data actului de cumparare-vanzare. Daca ai cumparat astazi masina, poti sa circuli 90 de zile de acum inainte in romania. Ai cumparat masina acum 90 de zile is ai folosit-o in Germania, nu poti sa folosesti in Romania fara sa fii amendat. Si, se spune clar ca cetatenii straini nu au problema, nu li se aplica legea; inclusiv acel italian pomenit de un comentator. E asa de greu sa fie inteles un text scurt ?!?!?
      • +1 (3 voturi)    
        mai sunt solutii (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:43)

        dan [anonim] i-a raspuns lui george haiduc

        alta solutie e sa ai o firma in bulgaria, caz in care poti circula fara restrictie
    • +10 (14 voturi)    
      In sfarsit... (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:19)

      io [anonim] i-a raspuns lui hector

      Cu ocazia asta vor mai disparea din cazanele inmatriculate in Bulgaria si din nesimtitii care merg pe principiul "intra nene in mine ca am RCA de Bulgaria"

      Si cu ocazia asta poate vor incepe si romanii sa isi cumpere masini romanesi, ca neamtului nu-i e rusine sa mearga cu Loganul in tara in care se fabrica BMW-ul...
      • -3 (9 voturi)    
        Amani momentul pana cand o sa te destepti! (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:20)

        Gigel [anonim] i-a raspuns lui io

        Sunt 2 posibilitati:
        1 - iti faci rezidenta in BG - se inmatriculeaza deja astfel - e totul pe numele tau si nu au ce sa iti faca
        2 - faci un pseudo contract de leasing cu o firma din BG unde tu te obligi sa ii platesti anual taxele care oricum ti le cere
        3 - mai exista leasing-ul operational (inchiriere pe termen lung)

        Asadar, se vor trece toate masinile care acum erau pe persoana fizica, pe numele unei firme din BG. Mult mai simplu si mai corect
    • +4 (4 voturi)    
      Sau uite o alta solutie. (Marţi, 24 aprilie 2012, 18:13)

      unu [anonim] i-a raspuns lui hector

      Autovehicolele care sunt inmatriculate in alte state pot fi conduse pe drumurile publice din Romania pe o perioada nelimitata daca se indeplinesc urmatoarele criterii:

      1. Asigurare RCA facuta in RO
      2. ITP facut in RO odata la un an
      3. Rovinieta

      Eu zic ca daca se implementeaza un asemenea sistem nu mai are nimeni ce sa comenteze ca se ingradeste vreo libertate sau ce se intampla in caz ca te loveste un "jmecher" de bulgaria.

      Modalitate de implementare:
      1. Accord bilateral intre statul Roman si statul Bulgar pentru accesul la baza de date cu masinile inmatriculate (ceea ce personal cred ca exista -- vezi cazurile de masini furate)
      2. La intrarea in tara se verifica masina se introduce in baza de date care este data primei intrari in tara , si cine este proprietarul masinii / cine are procura de utilizare a ei se calculeaza 90 de zile.
      3. Dupa ce au trecut cele 90 de zile se trimite o instintare. Din acel moment incalcarea prevederilor de mai sus devine fapt penal pedepsit cu inchisoare de la 6 luni la 1 an sau amenda judiciara (cea care intra la cazier)
      Si cred ca se mai pot adauga prevederi care sa determine populatia sa isi faca un RCA si verificarea in RO dar sa plateasca taxele aferente masinii in alt stat.
      • 0 (0 voturi)    
        n'ai inteles (Miercuri, 25 aprilie 2012, 7:57)

        altu [anonim] i-a raspuns lui unu

        este vorba de incasarea taxei de inmatriculare in ro.
        taxa care contravine regulilor comunitare.
        bir pe fumarit, care se duce pe apa sambetei, caci soselele sunt asa cum le stiti.
    • +2 (8 voturi)    
      NEMERNICII: IN LOC SA CORECTEZE LEGEA POLUARII (Marţi, 24 aprilie 2012, 18:57)

      VasBad [utilizator] i-a raspuns lui hector

      de ce s-au dus romanii sa-si inregistreze masinile in alte tari ? pentru ca legea noastra care taxeaza masinile second hand este aberanta si sustine vinzatorii de masini noi.(lobby=bani primiti de parlamentarii si ministrii mediului)

      daca s-ar face o lege corecta, cu logica si bun simt, atunci nu s-ar mai chinui nimeni sa se duca sa inregistreze in bulgaria.

      corect ar fi sa nu se plateasca inainte ca la curve, ci sa se plateasca anual, in urma unei masuratori de noxe. taxa ar trebui sa fie de citeva zeci de euro pe an (ca in germania). te descurajaza sa mai tii masina care polueaza.

      dar la noi ministrii mediului au nevie sa cheltuie/sa pape banii repede, cit stau ei in mandat si nu au timp sa se adune banii cu tiriita, vor cash-ul rapid la tescherea.

      niste jigodii si incompetenti acesti oameni care ne conduc.

      aceasta ar trebui sa fie o prioritate pentru promisiunile electorale: revizuirea legii care taxeaza masinile second hand.

      sa-i alegem in functie de ce propun pentru aceasta lege.
      • 0 (6 voturi)    
        45 zile (Marţi, 24 aprilie 2012, 20:18)

        serban.adam [anonim] i-a raspuns lui VasBad

        scurt pe doi o masina detinuta de un cetatean romansi inmatriculata IN ORICE STAT AL UE nu poate fi condusa mai mult de 45 de zile pe teritoriul romaniei . articol unic . daca se constata depasirea celor 45 de zile masina se confisca ..... 45 zile o singura data nu pe an.
    • 0 (6 voturi)    
      In loc sa rez. prbl. mai simplu, noi ne complicam. (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:50)

      ZaiR [utilizator] i-a raspuns lui hector

      Nu inteleg daca intr-adevar se doreste scoaterea din circulatie a acestor autovehicule.

      Cel mai simplu ar fi ca politistii care sunt scosi in strada sa-i termine pshilogic pe toti acei ce fol. masini inmatriculte in alte tari. Prin oprirea si verificarea la sange a autovehiculelor cu numere bulgaresti, posesorii se vor lasa pagubasi in a fol. masini pe teritoriul tarii.

      Imagineaza-ti cate 3-4 opriri saptamanale lungite la 30 min.. Intr-o luna ajungi s-o duci la fier vechi fara nicio ordonanta.

      Buba e ca politia trebuie sa stea la birou si sa amestece cafele in loc sa-si faca datoria in strada. LOR LE TREBUIE ORDONANTE!!
  • 0 (10 voturi)    
    Si daca ..... (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:34)

    Chevrolet [anonim]

    Si daca nu va exista un contract de vanzare-cumparare pot circula fara limita? Pai atunci vor gasi ei [cei care le au cu numar de Bulgaria] o solutie sa nu le mai cumpere. Ori cine a scris articolul nu a citit bine legea, ori legea e proasta ca de obicei.
    • +13 (15 voturi)    
      si matale crezi (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:15)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Chevrolet

      ca bulgarul iti da masina fara acte, ca sa se aleaga cu amenzi si despagubiri, adica bulgarul fraier si romanul smecher ca de obicei.
      Problema cu masinile cu nr bulgaresti, in ce ma priveste, nu e taxa de inmatriculare, ci faptul ca nu au rca si nu-ti doresc sa te lovesti cu vreunul din asta ca sa te convingi ca asa e.
    • 0 (0 voturi)    
      DA, ASTA E SOLUTIA ! (Marţi, 24 aprilie 2012, 23:31)

      pontiac pitpalac [anonim] i-a raspuns lui Chevrolet

      Masinile de serviciu si/ sau soferii profesionisti sunt exceptati. Daca ai masina "inmatriculata" pe o firma din Cipru, Malta sau Gibraltar, si "dovada" angajarii la acea firma (a varului Hasan), tradusa din malgasa literara in romana de balta, poti conduce voios pe cararile patriei natale.
      POLITISTI DIN TOATE TARILE, pupati-ma...
    • 0 (0 voturi)    
      se iau in considerare si alte acte (Miercuri, 25 aprilie 2012, 10:29)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Chevrolet

      Pe langa contractul de vanzare-cumparare se poate lua in considerare si data de emitere a certificatului de inmatriculare. Si probabil asta va fi documentul cel mai verificat, ca numeni nu merge cu un contract de vanzare-cumparare la el
  • +3 (11 voturi)    
    cum? (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:41)

    mitica nemtzeanu [anonim]

    Am si eu o curiozitate: cum o sa numere ei alea 90 de zile? Cum o sa demonstreze ei ca masina care sta de 6 luni in tara nu a fost pana ieri in Bulgaria?
    • +1 (9 voturi)    
      Corect! (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:57)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui mitica nemtzeanu

      Aceeasi lege este si aici, in Olanda. 90 de zile ai voie sa circuli cu o masina din alt stat. Numai ca nu se aplica, pentru ca nu pot dovedi cand a intrat masina in tara (neexistand granite ca la noi).

      La noi ar putea fi putin mai usor, daca s-ar construi o baza de date, in care sa fie inregistrati cei care intra in tara cu masini inmatriculate afara - odata cu rovinieta, pot verifica si cand a intrat masina in tara...
      • +2 (2 voturi)    
        Nope (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:27)

        CGiboi [utilizator] i-a raspuns lui ionut

        In Olanda daca esti rezident ai voie 14 zile, nu 90 :)
      • +2 (4 voturi)    
        atentie la detalii (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:35)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui ionut

        Nu ati fost atenti la detalii: "Autovehiculele inmatriculate in alte state vor putea circula pe teritoriul Romaniei doar 90 de zile intr-un an de la data emiterii actului de vanzare-cumparare a masinii". Cele 90 de zile sunt de la data emiterii actului de vanzare-cumparare indiferent pe unde ai fost cu masina.
        Daca este ca aceste 90 de zile sa curga de la intrarea in tara atunci ce se constituie iesire din tara. Pentru ca in stiuaita in care locuiesc langa granita pot dau repede fuga pana la vecini si ma intorc in cateva ore, astfel incat ar trebui sa curga alte 90 de zile.
        P.S. Problema bazei de date este simpla. Luam niste camere video precum cele pentru instalate pentru a verifica taxa de drum si le amplasam in punctul vamal.
        • +1 (1 vot)    
          de acord cu atentia la detalii (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:19)

          mitica nemteanu [anonim] i-a raspuns lui cristi

          daca ar fi doar 90 de zile de la data contractului nu ar avea cum sa fie pe an!
          cu camere de luat vederi in punctele de frontiera nu e chiar asa usor. trebuie sa fie in toate frontierele si conectate la acelasi system care momentan nu exista. pana se face licitatia si se implementeaza sistemu intram in shengen si pa controale la frontiera.
    • +5 (5 voturi)    
      90 de zile de la... (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:39)

      Razvan S. [utilizator] i-a raspuns lui mitica nemtzeanu

      E vorba de 90 de zile de la cumpărare, nu de la intrarea în ţară, aşa că e uşor de demonstrat dacă au trecut sau nu 90 de zile.
      • +3 (3 voturi)    
        si daca (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:35)

        ginel din obor [anonim] i-a raspuns lui Razvan S.

        eu am lucrat 3 ani afara, sa zicem, germania, si revin in tzara ca m'am saturat de stat acolo.
        in urma cu 2 ani, mi'am cumparat o masina, de care sunt multumit si vreau s'o tzin.
        nu pot s'o introduc in tzara, dupa aceasta lege.
        ce fac, o vand acolo si cumpar alta ?
        o vand si cumpar alta in ro ?
        pai, daca in urma cu doi ani am lut'o noua, este euro 5 si merge lux ?!
        • +3 (3 voturi)    
          esti multumit (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:07)

          bec [utilizator] i-a raspuns lui ginel din obor

          si o inmatriculezi aici daca te-ai saturat de stat acolo.
          • +2 (2 voturi)    
            si daca, totusi (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:29)

            ginel din obor [anonim] i-a raspuns lui bec

            lumineaza'ma, becule !
            ca legea zice 90 de zile de la cumparare.
            iar in cazul, presupus, al meu, era vorba de o masina cumparata cu doi ani in urma, data pe actul de vanzare cumparare.
            ai citit bine articolul ?
            ia vezi :
            >>Acesta a precizat ca cele 90 de zile sunt valabile efectiv de la data intrarii in posesie, chiar si in situatia in care masina nu a circulat in acea perioada pe teritoriul Romaniei. Practic, cele 90 de zile sunt valabile chiar daca proprietarul nu a circulat cu masina pe drumurile din Romania. Exista, totusi, si exceptii de la lege: autovehicule conduse de cetateni straini.<<

            se pare ca guvernul are nevoie de multe ..becuri.
            • 0 (0 voturi)    
              Luminare (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:54)

              gigi [anonim] i-a raspuns lui ginel din obor

              Poti sa o tractezi in romania si sa o inmatriculezi (zice clar ca numa alea conduse).
              • -1 (1 vot)    
                aha (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:00)

                ginel [anonim] i-a raspuns lui gigi

                suna normal, pentru guvernul romaniei.
                mai ales asta de baieti tineri.
              • 0 (0 voturi)    
                !!! (Marţi, 24 aprilie 2012, 19:54)

                Cris [anonim] i-a raspuns lui gigi

                Dar nu ai voie sa introduci in tara o masina condusa! Legea spune ca trebuie sa o aduci tractata! Cand platesti taxa de inmatriculare, iti zice clar ca trebuie sa dai o declaratie precum ca ai adus masina tractata!
            • +1 (1 vot)    
              Ai fost rezident in Germania (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:04)

              gogu [anonim] i-a raspuns lui ginel din obor

              deci nu ai probleme la intrarea in tara in lege spune ca este valabil pentru "persoane care au sediul, domiciliul, resedinta ori rezidenta normala in Romania"
              • +2 (2 voturi)    
                Legea nu spune ce e "rezidenta normala" (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:45)

                moucha [anonim] i-a raspuns lui gogu

                Spune ce e rezidenta permanenta sau rezidenta temporara. Termenul de "rezidenta normala" este exact ca si "mancatul normal" sau "dormitul normal", adica ceva ce fiecare isi imagineaza cam cum este.

                In plus, daca esti rezident in tara X din UE, ai acte eliberate de tara X (o stampila in pasaport). Tu insa poti calatori doar cu buletinul. Ori pe buletin (CI) nu ti se aplica nici o stampila. Deci daca te duci din X in Romania doar cu buletinul, platesti amenda, pentru ca nu poti dovedi ca esti "normal sau nu".

                In plus, sa zicem ca ai un act de rezidenta in tara X, eliberat de tara X. Este obligat politistul de frontiera sa accepte acte de rezidenta ale unui cetatean roman in tara X scrie in limba X sau engleza? Nu. El le respecta pe cele din limba romana, limba oficiala a Romaniei. Deci, un cetatean roman rezident in X trebuie sa prezinte dovada de rezidenta sub forma unei traduceri legalizate in limba romana, intrucat politistul nu a invatat si daneza si suedeza si germana si franceza si greaca si spaniola si italiana si ceha si poloneza si bulgara si maghiara la un loc ca sa stie cum arata documentele si ce scrie pe ele.

                Si inca ceva: in pasaport nu este scrisa adresa. Punct.
                • +1 (1 vot)    
                  Mda, si eu (Marţi, 24 aprilie 2012, 19:33)

                  Mihai [anonim] i-a raspuns lui moucha

                  Eu doar vin in vacanta in fiecare an...si ca sa fie si-o cireasa pe tort, masina mea e cumparata din Ro, dar stand aici peste 6 luni am fost nevoit sa o inmatriculez unde am rezidenta. Deci pt mine legea asta e ambigua rau de tot. Nu-s cetatean strain, am CI deci poate sa zica Garcea ca stau in Buc, si am si-o masina inmatriculata in alta tara...
                  Oricum, la mine iesirea din rahat (sper) este faptul ca pe talon scrie si adresa unde am resedinta, deci chiar daca m-as duce doar cu CI ar vedea Garcea ca-i trecut acelasi nume in ambele acte si o adresa din alta tara. Sper sa nu ceara si traducere legalizata.
            • 0 (0 voturi)    
              nu cred ca trebuie sa o tractezi (Marţi, 24 aprilie 2012, 20:44)

              hector [anonim] i-a raspuns lui ginel din obor

              poti sa o aduci si sa o inmatriculezi in romania daca in germania declari ca vrei sa scoti masina din germania. in acel caz primesti niste numere provizorii pe perioada limitata si poti veni in romania cu ea. daca nu depasesti 90 zile de cand primesti ausfuhrkennzeichen.
        • +1 (1 vot)    
          Se aplica pt toti care au resedinta in Romania (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:11)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui ginel din obor

          Daca ai stat in strainatate inseamna ca ai resedinta acolo si legea nu se aplica. Daca te intorci in tara, ai timp sa iti faci resedinta in Romania si sa iti inscrii masina in Romania.
        • 0 (0 voturi)    
          euro5 (Miercuri, 25 aprilie 2012, 11:03)

          alex [anonim] i-a raspuns lui ginel din obor

          Pai daca e euro 5 cea mai buna solutie e sa o inmatriculezi pentru ca oricum ai taxa sub 500 euro! Si asa scapi de problema...

          eu sunt de acord cu legea numai ca are lacune in sensul ca toate masinile inmatriculate in Anglia au trecut ca proprietar chiar persoana care o si conduce, cam aceeasi situatie si cu Bulgaria. Sper sa scapam in 90 zile de toti...
    • +2 (4 voturi)    
      asa (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:46)

      robo [anonim] i-a raspuns lui mitica nemtzeanu

      Eu am inteles ca cele 90 de zile se calculeaza de la data cand ai facut actele de instrainare cu bulgarul indiferent ca apoi ai stat 90 de zile pe la greci , turci sau altii, cand ai venit in RO si te-a legitimat si a vazut ca masina are mai mult de 90 de zile de cand e la tine pac, pac ai ramas fara certificat si numere. Si imi pare o masura corecta in primul rand din punct de vedere al sigurantei ca masinile alea nu au rca si daca te pupa unu ai pus-o...
    • -1 (3 voturi)    
      ipoteza (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:04)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui mitica nemtzeanu

      masina e filmata cand intra si iese din tara (se retine numarul exact cum se obtine la vignieta). Se calculeaza intervalul de timp cat a fost in Romania si atunci cand te opreste politistul si introduce numarul obtine numarul de zile ?!
    • +2 (4 voturi)    
      Cum numaram 90 de zile ? (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:12)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui mitica nemtzeanu

      "...cele 90 de zile sunt valabile efectiv de la data intrarii in posesie, chiar si in situatia in care masina nu a circulat in acea perioada pe teritoriul Romaniei."

      Adica, daca Gigel isi cumpara o masina din Bulgaria sau o primeste spre folosinta de la o firma din Bulgaria, in 90 de zile de la intocmirea actelor este obligat sa o inmatriculeze in Romania, altfel ia amenda si ramane fara placile de inmatriculare. De aceea este obligatorie prezentarea actului de proprietate tradus pentru cei cu domiciliul in Romania.

      Daca Gigel are domiciliul in Spania, Italia sau Bulgaria (dovedit cu acte) poate sa-si conduca masina oricat prin Romania.

      Urmatoarea miscare a romanasilor amatori de masini cu numar de Bulgaria va fi sa-si mute domiciliul la Ruse, altfel sunt obligati sa-si inmatriculeze jafurile in Romania, cu costurile de rigoare.
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:03)

        ionel [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Daca Gigel isi cumpara masina din Bulgaria, atunci masina ii a lui. Daca o primeste in folosire de la o firma din Bulgaria, atunci masina ii a firmei din Bulgaria. Ai pus aiurea "sau"-l ala.
        • 0 (0 voturi)    
          Te inseli, e valabila in ambele cazuri (Miercuri, 25 aprilie 2012, 10:06)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ionel

          "...un document doveditor al titlului cu care este detinut vehiculul;"

          Titlul cu care este detinut vehiculul este de "proprietar" sau "utilizator". Daca Gigel cumpara masina e proprietar, daca a primit-o spre folosinta de la o firma din Bulgaria (cazul celor 95% din masinile cu numere bulgaresti folosite de romani) e utilizator.

          Ca sa fie mai clar, e ca la leasing, cand, pana la achitare proprietarul este firma de leasing, dar circula cu ea un utilizator.
    • 0 (0 voturi)    
      citeste bine articolul (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:53)

      nadia [anonim] i-a raspuns lui mitica nemtzeanu

      scrie acolo: data intrarii in posesie:
      •Acesta a precizat ca cele 90 de zile sunt valabile efectiv de la data intrarii in posesie, chiar si in situatia in care masina nu a circulat in acea perioada pe teritoriul Romaniei. Practic, cele 90 de zile sunt valabile chiar daca proprietarul nu a circulat cu masina pe drumurile din Romania. Exista, totusi, si exceptii de la lege: autovehicule conduse de cetateni straini.
  • -10 (24 voturi)    
    o masura ff buna (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:44)

    ilarie [anonim]

    cred ca este singura decizie CORECTA a lui MRU
    bravo lui si doar ptr atat
    • +10 (10 voturi)    
      da e buna ... (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:07)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui ilarie

      Pt ca in caz ca te accidenteaza un "bulgar" ciuciu recuperare paguba. Doar daca e prea mare merita sa te zbati.
    • -2 (8 voturi)    
      Re: ilarie (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:15)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui ilarie

      Azi iei premiul pentru cel mai simpatic comentator (aplauze).

      Pai ia explica-ne tu noua, daca tot ti-ai dat seama ca e o decizie corecta, cum se aplica mai exact?

      De cand se contorizeaza cele 90 de zile pentru un italian (sa zicem) care a cumparat acum 5 ani o masina oarecare si intra in tara azi? Ar avea voie sa circule cu ea sau nu?!

      PS: Noi, ceilalti, n-am prea inteles mare lucru din articol. Lumineaza-ne te rugam.
      • +4 (4 voturi)    
        Simplu (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:26)

        DAN [anonim] i-a raspuns lui MLZ

        citeste tot articolul: ''.Exista, totusi, si exceptii de la lege: autovehicule conduse de cetateni straini''- daca e italian, e strain, corect? si daca e.....
      • +1 (1 vot)    
        e simplu (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:32)

        hector [anonim] i-a raspuns lui MLZ

        italianul e cetatean italian si nu roman. de aceea el poate circula cu masina lui din italia. cetateanul roman care are domiciliul in romania nu poate circula. poate circula doar daca italianul ii da procura notariala. sau mai poate fi o exceptie: un cetatean roman poate circula cu o masina inmatriculata altundeva decat in romania, daca face dovada ca are resedinta in statul respectiv. dupa cum ziceam mai sus, solutii exista. singura solutie ok, dar care nu se poate indeplini mult timp de acum incolo este ca si criteriile de taxare a masinilor sa fie identice in toata UE. cu alte cuvinte, cat plateste neamtul, sa plateasca italianul si si romanul. atunci in cazul in care sa zicem un roman ar pleca in italia, ar fi obligat sa isi schimbe in termen de 90 zile plachetele cu cele italiene, va plati aceleasi taxe etc. in aceste conditii circuland in italia cu masina, va plati acolo asigurarea si taxele de (auto)strazi. asta inseamna un pas in fata spre libera circulatie in EU.
      • +2 (2 voturi)    
        asa (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:48)

        robo [anonim] i-a raspuns lui MLZ

        italianu' ala are cel putin un act care dovedeste ca el sta in italia ca munceste acolo sau face ceva acolo si de aia are masina de italia. daca nu are niciun act atunci inseamna ca el munceste la negru si sta la negru in italia si deci se supune aceleasi reguli ca si masina de bulgaria. foarte simplu.
        • 0 (0 voturi)    
          RE: robo (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:59)

          MLZ [anonim] i-a raspuns lui robo

          Textul a fost actualizat dupa ce am postat eu comentariul!

          In forma initiala, era lipsit de logica si cu greu inteligibil ....

          Asa ca intrebarea mea este depasita la momentul actual, din motive independente de mine.
      • +1 (5 voturi)    
        de ce ai luat negativ la comentariu ? (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:57)

        aplaudacu [anonim] i-a raspuns lui MLZ

        Pentru ca ai solicitat niste informatii logice dar , aplaudacii de servici de pe hotnews.ro sunt ras-platiti probabil la norma ...asa ca dau negative ...no matter what. Ca atat ii duce mouse-ul ..

        Deci dragi simpatizanti MRU, aici s-a pus o intrebare ... ce face italianul (cetatean roman cu domiciliul in Italia) cu o masina cumparata acum 4 luni in Italia ? Are voie sa ajunga cu acea masina pana acasa in Romani la parinti, sotie, copii, etc ?
      • +4 (6 voturi)    
        Tu ar trebui sa citesti legea! (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:13)

        Damocles [anonim] i-a raspuns lui MLZ

        E vorba de cetatenii romani, rezidenti in Romania care isi inmatriculeaza sau si-au inmatriculat deja masinile in strainatate. De la data publicarii in MO 90 de zile, ce e greu de inteles? Apropo de inmatricularile in Bulgaria, se pare ca smecheria asta prinde si pe la alte case. Magaziunul Deichmann din AFI Palace are la fiecare pantof doua preturi! Unul in ron si altul in ce credeti...in leva! Da, chiar asa. Daca nu esti atent si asta e ceva tipic la romani, ai crede ca pretul mai mic (in leva) este cel corespunzator unei reduceri! Ca proecentele de reducere te intampina de la intrare! Poate OPC-ul le face o vizita ca sa lamureasca lucrurile si sa elimine aceasta smecherie ieftina!
        • +1 (1 vot)    
          @preturi si OPC-ul (Marţi, 24 aprilie 2012, 18:02)

          unu [anonim] i-a raspuns lui Damocles

          Am intalnit si in ale state preturi in RON , Leva si alte monezi. Nu cred ca OPC-ul poate sa condamne un magazin ca isi exprima preturile si in alte monede decat cea a statului in care isi desfasoara activitatea.
        • 0 (0 voturi)    
          RE: Damocles (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:58)

          MLZ [anonim] i-a raspuns lui Damocles

          Textul a fost actualizat dupa ce am postat eu comentariul!

          In forma initiala, era lipsit de logica si cu greu inteligibil ....

          Asa ca intrebarea mea este depasita la momentul actual, din motive independente de mine.
  • -2 (6 voturi)    
    mda (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:50)

    Alex [anonim]

    contractul meu de vanzare cumparare? scris cu litere cirilice?
    :))) sa-l citeasca politistul.
    plus ca nu exista vreo obligatie sa car contractul dupa mine.
    • +4 (4 voturi)    
      Hm (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:34)

      CGiboi [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Nu stiam ca exista si cifre chirilice ;)
      Data contractului este cea care conteaza. Scrisa cu cifre arabe, deci vei fi in off-side oricum.
    • +3 (3 voturi)    
      nu cred ca lucrurile stau chiar asa (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:38)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Daca legea intra in vigoare tu trebuie sa o respecti. Daca nu ai contractul si te opreste, iti calculeaza 90 de zile de la data emiterii talonului si ti-l retine oricum.
  • +8 (16 voturi)    
    Hai odata! (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:53)

    Chevy [anonim]

    Rezolvati odata problema jafurilor aduse de la groapa de gunoi bulgareasca!Astia sunt un pericol public.
    • -3 (9 voturi)    
      hai basti (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:03)

      doru [anonim] i-a raspuns lui Chevy

      pericol public esti tu............am vazut seria 7 din 2005 inmatriculat in bulgaria .
      • +5 (7 voturi)    
        E clar (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:54)

        io [anonim] i-a raspuns lui doru

        Daca ai vazut tu seria 7 din 2005 cu numere bulgaresti, legea nu trebuie promulgata. Eu as propune exceptii si pentru seria 5 din 2003 si ursulet.
  • +3 (13 voturi)    
    era si timpul.... (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:57)

    soso [anonim]

    ...m-am saturat de fetzele de cocalari a alora cu beemveuri pisicuta, si alte rahaturi de masini.......dar, tinand cond ca iesirile/ intrarile din tara nu mai au nevoie de viza......cum se stabileste cand a intrat masina in tara? chiar mi-as dori sa fie o lege calumea, de la cap la coada si sa nu mai existe posbilitatea interpretarii acesteia de catre toti infractorii....
  • +1 (3 voturi)    
    c d (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:57)

    floo [anonim]

    cum e posibil ca categoriile CsiD sa iti expire in 5 ani? trebuiesc dati alti bani
  • 0 (2 voturi)    
    pe naiba (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:00)

    anunturi [anonim]

    si aia care au masini inscrise in bulgaria pe numele lor cele pot face melitia :)))
  • +1 (5 voturi)    
    turisti (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:00)

    turist [anonim]

    cum adica: "doar 90 de zile intr-un an de la data emiterii actului de vanzare-cumparare a masinii" .... adica un turist care vine/ tranziteaza tara, trebuie sa aiba masina cumparata de cel mult 90 zile?
    ... eu cred ca legea este sotita pieirii de pe acum ...
    cum poti sa propui o asemenea aberatie?
    • +1 (1 vot)    
      . (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:32)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui turist

      daca ai rezidenta fiscala in alta tara nu te afecteaza decizia, decizia e valabila pentru rezidenti romani. Asteptati textul complet al legii inainte de a aprecia pozitiv sau negativ
    • 0 (2 voturi)    
      of.. ce greu (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:51)

      robo [anonim] i-a raspuns lui turist

      Turistul strain are act de identitate care dovedeste ca nu e roman iar romanul care munceste afara are act care arata ca munceste acolo.
      • -1 (3 voturi)    
        Act de munca? (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:02)

        Closed [anonim] i-a raspuns lui robo

        Sa inteleg ca romanul care munceste in afara tre' sa vina cu o valiza de acte cand se-ntoarce in Romania, nu cumva sa-l haleasca to'arsu' melitian?
  • +3 (5 voturi)    
    chiar asa?? (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:06)

    gigi [anonim]

    Si daca eu locuiesc in afara tarii, am o masina cumparata de mai mult de 90 de zile si vin cu ea in Romania, in vacanta... Inseamna ca nu am voie sa circul cu ea? Din formularea articolului, asa se pare...
    • +1 (1 vot)    
      articol aiurea..... (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:37)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      "O serie de reglementări se referă la obligativitatea înmatriculării în România a autovehiculelor proprietate a cetățenilor români. Astfel, autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state, deţinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul, reşedinţa ori rezidenţa normală în România, vor putea circula pe drumurile publice pentru o perioadă de maximum 90 de zile de la data dobândirii titlului de vânzare-cumpărare, într-un an calendaristic..."

      http://www.gov.ro/modificarea-i-completarea-codului-rutier-adoptate-de-guvern__l1a116827.html
    • +1 (1 vot)    
      completare (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:38)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      De asemenea, o altă prevedere a proiectului de lege menționează că persoanele cu domiciliul în România, care conduc pe drumurile publice un vehicul înmatriculat în alt stat, vor avea obligaţia de a prezenta, la cererea poliţistului rutier, pe lângă documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, un document doveditor al titlului cu care este deţinut vehiculul; acest document va fi însoţit de traducerea în limba română, în original, efectuată de către un traducător autorizat a cărui semnătură a fost legalizată.
  • 0 (10 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:11)

    Adi [anonim]

    De mult timp trebuia o masura in acest sens, pe cand si una impotriva celor cu volan pe dreapta care dupa parerea mea ar trebui total interzise.
    • -3 (3 voturi)    
      ! (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:02)

      mirceamircea [utilizator] i-a raspuns lui Adi

      Da, mai ales in Anglia ar trebui interzise
      • +3 (3 voturi)    
        !!!!! (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:47)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui mirceamircea

        Ce destept esti mirciulica...... cunosti cate accidente au fost in ultima vreme in ROMANIA din cauza unor iresponsabili care au condus aceste tipuri de masini? Din pacate au de suferit de multe ori si oameni nevinovati.
        • +1 (3 voturi)    
          nu, nu cunosc (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:52)

          BuLiGaS [utilizator] i-a raspuns lui Adi

          Nu, nu cunosc cate au fost. Dar poate imi dai tu cateva date exacte. De ex:
          1. din totalul accidentelor intamplate in 2011 in Romania si care au ajuns in evidenta Politiei sau asigurarilor, in cate dintre ele au fost implicate masini conduse de români si inamtriculate in alte tari?
          2. Cate din aceste accidente s-au produs din vina soferului roman al unei masini inmatriculate in alte tari?
          3. Mai exact, cati dintre soferii romani cu masini inmatriculate in Bulgaria au toate actele in regula in Bulgaria (ITP, impozite, RCA) si cati nu?
          4. O fi oare adevarat ca o masina euro3 din 2003, cu motor 1.8 l diesel este semnificativ mai poluanta decat una euro4 din 2005 cu motor 2.2 diesel ? Cu cât este mai poluanta - ne puteti da cifre exacte?
          5. Apropos de cifre exacte, aveti o evidenta clara a varstei, cilindreei si gradului de poluare a masinilor inmatriculate in Bulgaria?
          6. Nu va dati seama ca in absenta acestor cifre singurul lucru care e clar este prejudecata voastra fata de cei cu masini inmatriculate in Bulgaria?
          • 0 (0 voturi)    
            raspunsuri (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:05)

            ovidiu [anonim] i-a raspuns lui BuLiGaS

            1,2 - pentru ca prostii de romani cand le taie calea un "bulgar" sunt in stare sa se bage in sant numai sa nu faca accident cu el.
            3. - nimeni nu stie (proabil vreo 5 % - majoritatea sunt expirate)
            4. - diferetele vin mai ales de la catalizator, pe langa consum
            5. - din cate am vazut : 10 ani, EURO 2-3
            6. - nu, nu este o prejudecata. iti doresc sa te loveasca un "bulgar" si apoi du-te in service (ti se va repara doar daca ii service-ul tau :) )
            • 0 (0 voturi)    
              bati campii (Joi, 26 aprilie 2012, 9:34)

              BuLigAS [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

              Sugestia mea era una foarte transparenta: nu stim cum stau lucrurile de fapt, nu avem cifre exacte, (ca tu zici 5% nu inseamna nimic). In conditiile astea, prejudecatile si hate speech-ul predomina, iar legea asta nu face decat sa dea apa la moara acestora.
              Ref. 6. Eu sunt un bulgar. Am accidentat usor pe cineva odata, din vina mea. La un semafor nu am franat la timp pentru mazga si i-am facut bara spate bucati celui din fata. Având asigurare valabila la o firma care activeaza si in Bulgaria, si in Ro, respectivul nu a avut nicio problema.
              Dar uite-asa sunt unii, vorbesc de pe pereti ...
  • -4 (8 voturi)    
    Iar legi tampite (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:13)

    Alnaibii [anonim]

    Adica un strain, care a cumparat masina de cativa ani, in momentul in care intre pe teritoriul Romaniei e pasibil de amenda? pentru ca are masina de mai mult de 90 de zile.
    • +3 (3 voturi)    
      greu cu cititul (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:31)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Alnaibii

      Daca ai fi citit articolul in loc sa intri si sa comentezi doar pe baza titlului ai fi aflat ca: "Exista, totusi, si exceptii de la lege: autovehicule conduse de cetateni straini."
    • +3 (3 voturi)    
      Citeşte mai atent articolul (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:42)

      Razvan S. [utilizator] i-a raspuns lui Alnaibii

      Legea se referă doar la persoanele cu domiciliul în România.
  • +3 (5 voturi)    
    Alte exemple (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:17)

    CGiboi [utilizator]

    Astia care au scris legea ori sunt prosti, ori prosti. Din doua una. Daca e in forma actuala ("Autovehiculele inmatriculate in alte state vor putea circula pe teritoriul Romaniei doar 90 de zile intr-un an de la data emiterii actului de vanzare-cumparare a masinii") iar vor fi dati in judecata la Curtea Europeana de Justitie pentru incalcarea prevederilor tratatului UE, articolele care se refera la libertatea de circulatie a bunurilor. Adica transportatorii din alte tari nu pot circula mai mult de 90 de zile cu camionul prin Romania? Ridicol.

    Va dau exemplul Olandei: daca esti rezident in Olanda, atunci nu ai voie sa conduci masina cu numere straine mai mult de 14 zile pe an. Repet, daca esti rezident, deci cei nerezidenti nu sunt afectati. Adica camionagii sau turistii.

    Sa nu mai zic ca Olanda coroboreaza aceasta regula cu taxe foarte mari la prima inmatriculare (Belasting van personenauto's en motorrijwielen - BPM). Olanda incaseaza din aceasta taxa 3.2 miliarde (!) de euro pe an.
    • +2 (2 voturi)    
      Ba nu sunt proşti... (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:44)

      Razvan S. [utilizator] i-a raspuns lui CGiboi

      Pentru că şi proiectul ăsta de lege se referă doar la cei cu domiciliul în România. Nerezidenţii nu sunt afectaţi.
      • 0 (0 voturi)    
        Mda (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:20)

        CGiboi [utilizator] i-a raspuns lui Razvan S.

        Au adaugat respectivul paragraf dupa ce am scris eu comentariul:

        "Practic, autovehiculele si remorcile inmatriculate in alte state, detinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul, resedinta ori rezidenta normala in Romania, vor putea circula pe drumurile publice pentru o perioada de maximum 90 de zile de la data dobandirii titlului de vanzare-cumparare, intr-un an calendaristic."
  • -5 (7 voturi)    
    90 de zile de cand si cum? (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:18)

    jhony [anonim]

    vorba unui antevorbitor... cine socoteste zilele si apoi, daca ies din tara si revin nu o luam iar de la capat cu inca 90 de zile?
    Pai nu s-a rezolvat nimic, o astfel de reglementare a mai fost si toti faceau cumparaturi pt o zi peste granita si reveneau imediat si povestea o lua de la capat.
    • +1 (3 voturi)    
      Cum si scrie in articol (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:28)

      CGiboi [utilizator] i-a raspuns lui jhony

      90 de zile intr-un an
    • 0 (2 voturi)    
      90 de zile de la intararea in posesie (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:41)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui jhony

      Simplu, 90 de zile de la intrarea in posesie deovedita printr-unj act de proprietate...
      Politistul calculeaza si el daca au trecut 90 de zile si gata. Iti spune clar:
      Acesta a precizat ca cele 90 de zile sunt valabile efectiv de la data intrarii in posesie, chiar si in situatia in care masina nu a circulat in acea perioada pe teritoriul Romaniei. Practic, indiferent cele 90 de zile sunt valabile chiar daca proprietarul nu a circulat cu masina pe drumurile din Romania.
    • +1 (5 voturi)    
      Din nou.. (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:46)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui jhony

      Daca esti "ruman" ai 90 de zile dupa ce ti-ai cumparat masina straineza sa ti-o inmatriculezi. Dupa astea 90 de zile belesti belengheru'. Intra informatia la capatana sau nu ?
    • 0 (2 voturi)    
      mi se pare clar (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:11)

      Cheques [anonim] i-a raspuns lui jhony

      cum se calculeaza zilele: din momentul dodandirii auto (data de pe c v/c). indiferent ca tu nu ai fost cu ea in tara sau nu, acele zile tot se calculeaza...
  • +1 (3 voturi)    
    O parte buna si una rea (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:23)

    Mihai [anonim]

    Partea rea e ca daca nu ar fi taxa de inmatriculare atat de ridicata si gandita de catre strungari(aia de la ministerul mediului oricum nu aveau nici o tangenta cu aceasta taxa, erau in plop), ar putea aduce bani la buget in loc sa se duca in Bulgaria. Partea buna e ca noi cei care platim taxe in tara nu ne convine ca sa isi inmatriculeze masina in Bulgaria si sa nu plateasca nimic in Romania desi foloseste drumurile noastre. Sa nu ignoram ca majoritatea nu au asigurare sau rovinieta. Cand ma tamponat unul in spate cu nr de bg nu avea asigurare si a trebuit sa o repar pe casco. Si pana acum era valabil circulatia masinior inmatriculate in alte state tot pentru 90 de zile doar ca nimeni nu o aplica.
    • +2 (2 voturi)    
      Ba platim si noi taxa in Romania (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:55)

      BuLiGaS [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Si anume rovigneta, care e valabila si pentru noi, si toate accizele din combustibil!
  • -2 (6 voturi)    
    masini inmatriculate afara.. (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:24)

    alexandru [anonim]

    Din articol eu am inteles ca o masina inmatriculata in alta tara nu poate circula dupa 90 zile de la inmatriculare(vinazare -cumparare) Sa intaleg ca daca vine un neamt, francez, bulgar etc. cu masina si a cumparat-o intr-o periada ce depaseste 90 zile de la data calendaristica dintr-un an oarecare i se ridica numerele si amenda? Ori articolul este aiurea ori guvernul este aiurea.In loc sa se rezolve problema si sa se inspire de la altii, la care se inghesuie oamenii sa plateasca impozit,ne ambitionam in gandirea neproductiva.
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:25)

    ... [anonim]

    vad ca toti se bucura...pana aflam ca Romania isi va lua iar o mare ...ue de la UE pentru nearmonizarea legislatiei si idei fanteziste. Nu ca mi-ar fi simpatici aia cu cazane inmatriculate cine stie pe unde dar probabil ca masurile ar trebui sa fie mai bine gandite decat OUG-urile astea gandite intre trezire si micul dejun.
  • -1 (5 voturi)    
    greseala (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:29)

    mihai [anonim]

    Trebuie sa fie o greseala pe undeva, asta ar insemna ca toata lumea care are masini inmatriculate in alta tara ( pentru ca locuiesc acolo) nu pot intra pe teritoriul Ro cu propria masina fara sa incalce legea. Ca sa nu mai spun de tot traficul de tranzit prin Ro, turisti?
    • +2 (2 voturi)    
      Rezidenta (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:54)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Rezidenta conteaza ijn acest caz. Daca e rezident in tara respectiva e ok, daca insa domiciliaza in Romania (sper sa se poata verifica usor) atunci e pasibil de amenda data de lege.
  • +2 (4 voturi)    
    de ce ganditi asa? (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:32)

    Traian [anonim]

    Oameni buni, nu mai generalizati, nu toate masinile inmatriculate in BG sunt bombe pe roti! Eu am RCA, ITP valabile si revizii la zi. Masina mea e intr-o stare mult mai buna decat multe masini care circula pe strazi inmatriculate in RO.
    • -1 (1 vot)    
      99% (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:47)

      turist [anonim] i-a raspuns lui Traian

      pentru ca 99% dintre cei cu masini aduse din strainatate sunt vechi si nu au toate actele in regula. din cauza majoritatii trebuie sa suporte efectele acestei legi si cei corecti.
  • 0 (8 voturi)    
    decizie abuziva (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:39)

    fanebabanu [anonim]

    inca o decizie abuziva si contra directivelor europene, deoarece limiteaza dreptul la libera circulatie..si iara o sa mai fim sanctionati de UE si o sa trebuiasca sa schimbe legea...asta in cazul in care o sa fie validata de CC...niste militieni limitati!!!
    • +3 (3 voturi)    
      lege (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:16)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui fanebabanu

      nu o sa fie nicio problema,o sa se faca contrcte de inchiriere valabile 15,20 ani etc,pe sume modice de 1 leva shi gata. :)))))))))))))
  • +3 (5 voturi)    
    cu parere de rau (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:40)

    Io [anonim]

    Dar proiectul asta este mort si ingropat. Ce partid isi permite sa intre in alegeri cu asa o tinichea de coada?
    Si spun asta inainte de a-l fi citit sa vedem ce scapari are.
    • 0 (0 voturi)    
      oricare (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:07)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Io

      40.000 de bulgari vs 6.000.000 pensionari
  • +3 (7 voturi)    
    Multi (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:43)

    GIGI [anonim]

    Ba da voi sunteti chiar batuti in cap. Cetateanu strain n-are nici o treaba de cand intra cu masina in tara. E chiar asa greu de priceput ?! In schimb daca esti sofer cu buletin de RO si conduci masina cu nr. straine si au trecut 90 zile de cand ai cumparat masina, ramai fara numere si certificat. Ati priceput tantalailor?
    • +1 (3 voturi)    
      asa e (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:16)

      Cheques [anonim] i-a raspuns lui GIGI

      nu inteleg cum nu pricep...vorba ta, batuti un pic..
      eu nu pricep altceva: daca au sunt cetatean roman cu CI de romania si conduc o masina cu numere straine care nu e a mea, cum si de ce ma pot sanctiona? sau nu pot...?
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:50)

        turist [anonim] i-a raspuns lui Cheques

        nu te sanctioneaza. daca masina este a unei persoane cu domiciliul in strainatate si este inmatriculata in tara proprietarului ... nu are treaba cu tine. aici este vorba de situatia in care conducatorul este si proprietarul masinii.
  • 0 (2 voturi)    
    Leasing (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:03)

    Valerio [anonim]

    Masina este inscrisa in bulgaria si este proprietate de firma in bulgaria : daca eu am contract de folosinta legal dece nu pot conduce masina in romania ? Toate firme de tir in italia au soferi roman, ce sa intempla ? O sa fie nevoiti sa conduca numai tir cu numarul din romania ????
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:52)

      turist [anonim] i-a raspuns lui Valerio

      la leasing nu esti tu proprietarul masinii
  • +4 (4 voturi)    
    Prea dificil de înțeles ... (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:03)

    ady624 [utilizator]

    Citez "vor putea circula pe drumurile publice pentru o perioada de maximum 90 de zile de la data dobandirii titlului de vanzare-cumparare, intr-un an calendaristic".

    Înțeleg că se face referire la primele 90 de zile după dobândirea titlului de proprietate. Ce înseamnă atunci "într-un an calendaristic"? Mie acest an calendaristic îmi inspiră ciclicitate, ceva ce se repetă anual, pe când 90 de zile de la dobândirea titlului are un caracter fix, absolut. Așadar, care dintre ele? Doar primele 90 de zile (indiferent că ești sau nu cu mașina în RO) sau 90 de zile pe an?!

    Ca de obicei, încercăm să rezolvăm o problemă creată de noi prin soluții care nu privesc cauza de la baza problemei. Noi singuri am creat problema impunând taxe mari la înmatriculare... Acum căutăm soluții care să rezolve problema creată, dar cred că umblăm unde nu trebuie. De ce nu se renunță la taxa de înmatriculare și se introduce taxa de poluare. La 2 ani când faci revizia sau la vânzarea mașinii, se măsoară noxele/km, se face media cu măsurătoarea anterioară și se înmulțește cu numărul de km parcurși între cele două măsurători, rezultând astfel o bază de calcul a taxei. Astfel, sunt răsplătit pentru decizia de a folosi metroul până la serviciu (mai puțini km de plătit) sau de a cumpăra o mașină mai puțin poluantă (noxe/km mai puține). E chiar atât de greu?! Sau nu produce aceleași efecte financiare în niște cercuri importante?!?

    Mulțumesc,
    Adrian
    • +1 (1 vot)    
      si daca.. (Marţi, 24 aprilie 2012, 18:00)

      gurasparta [anonim] i-a raspuns lui ady624

      eu merg cu metroul zi de zi si in concediu ma plimb cu masina prin europa ce fac???

      Eu nu am bani de stat 1,5 ore pe zi in trafic, dar sa ma plimn 10 zile prin europa ma sacrific, unde am poluat eu in romania??
      • 0 (0 voturi)    
        Ummm (Marţi, 24 aprilie 2012, 18:29)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui gurasparta

        Știi ceva?! Ai și tu dreptate!!!!

        Adrian
  • +1 (3 voturi)    
    nu prea inteleg (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:10)

    Cheques [anonim]

    Desi inteleg ca trebuie facut ceva cu cei care circula fara asigurare obligatorie si te lovesc, nu prea inteleg la ce foloseste legea asta. Mai mult, si mai aproape de interesul meu, este urmatoarea situatie: eu nu mai pot veni in fiecare vara sa imi vizitez familia doar pentru ca am masina in propietate de mai mult de 3 luni, dar adresa din buletin o am tot in Romania? Sau, alta situatie: mi s-a intamplat ca eu, cetatean roman cu serviciu la Paris, sa vin acasa cu masina de la birou (deci care nu e proprietatea mea). In cazul acesta ce mai facem?
    • +1 (1 vot)    
      da (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:17)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Cheques

      daca vi cu masina ta cu numere de .fr atunci incalci legea. Asta e un mesaj subtil dat de guvern sa renuntati si la domiciliul in Romania pentru ca nu mai avem nevoie de voi.

      In rest suntem "ieuropeni" si avem "di tati".
    • 0 (0 voturi)    
      nu are treaba (Marţi, 24 aprilie 2012, 18:01)

      dann [anonim] i-a raspuns lui Cheques

      Daca esti cetatean Roman care lucreaza in FR sau IT ai obligatoriu un contract de munca si un permis de rezidenta, cu permisul de rezidenta poti demonstra ca esti rezident in tara respectiva, adresa de pe CI este irelevanta, ca daca te muti in alta tara nu iti schimba nimeni adresa in CI de Romania. prin urmare poti conduce masina in Romania pana iti expira permisul de rezidenta....
  • +2 (2 voturi)    
    intrebare (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:14)

    Moldovean [anonim]

    cetatenii romani care in acte sunt cu domiciliul in Romania (capsunarii, cetatenii dubli romani-moldoveni, etc.) care vor intra in Romania cu masina inmatriculata in cealalta tara vor fi pasibili de amenda from day 1? Fie am inteles ceva gresit, fie e o lege tampita
    • 0 (0 voturi)    
      RE: intrebare (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:39)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Moldovean

      Nu ai inteles gresit.
      Daca esti cetetean roman si ai buletin roman (aia inseamna resedinta stabila) si conduci masina straina (chiar daca nu proprietate personala) si nu prezinti documentele justificative care sa te scape, iei amenda si iti confisca si talonul si numerele.
      • -1 (1 vot)    
        Buletin? (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:24)

        Closed [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Pardon? De cand, daca esti rezident al altui stat, acel stat iti va emite un act de identitate? Confunzi cetatenia cu rezidenta.
        • 0 (0 voturi)    
          Re: Buletin (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:38)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Closed

          Daca nu mai ai adresa de resedinta in romania politia iti retine buletinul.
          Ti se elibereaza un pasaport cu mentiunea cetatean roman cu resedinta in strainatate.
          In multe tari poti sa iti faci CI in tara respectiva fara sa fii cetatean (is unele speciale).
          In ce ii scris acolo, desi tare confuz textul (np il rezolva ei sa le dea bine), se mentioneaza rezidenta sau domiciliul (in CI scrie adresa de domiciliu).
          Deci daca ai buletin de romania esti supus acestei sanctiuni (bineinteles in cazul in care nu ai acte care sa se inscrie la exceptii).
          • +1 (1 vot)    
            Hm (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:46)

            Closed [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Multe tari nu au niciun fel de act de identitate in afara pasaportului. Iar pasaport nu se emite decat cetateanului. Deci n-avem treaba cu CI.

            Problema e ca nu se specifica niciun fel de exceptii. Iar daca se specifica exceptii... ghici ghicitoarea mea ce-o sa se intample.
            • 0 (0 voturi)    
              HM (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:04)

              gigi [anonim] i-a raspuns lui Closed

              Pai ma refeream ca daca ai CI roman atunci esti supus sanctiunii daca masina pe care o conduci (proprietate personala) inmatriculata in alt stat a fost cumparata de mai mult de 90 zile.
              Asta afecteaza si capsunarii care au buletin de romania si lucreaza in strainatate chiar daca au si resedinta acolo (ceea ce tre sa ai ca sa poti inmatricula masina in tara respectiva). Asa ca nu o sa mai poate sa intre in romania cu numere de spania sau italia.
              La exceptii ma refeream la cazurile de leasing, imprumut, transport de diferite tipuri.
              In cazul exceptiilor trebuie sa oferi acte doveditoare (TRADUSE legalizat in romana).
              • +2 (2 voturi)    
                Caz concret (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:49)

                moucha [anonim] i-a raspuns lui gigi

                Sunt cetatean roman cu rezidenta permanenta in Cehia. Cateva chestiuni:

                1. Actul de rezidenta poate fi folosit ca act de identitate DOAR in Cehia. El nu este valabil in alte state (scrie asta chiar pe el).

                2. Cand circul in strainatate circul cu pasaport sau CI, emise de cine credeti: Romania.

                Deci daca am o masina cu numere din Cehia, daca prezint buletinul sau pasaportul, iau amenda. In buletin este adresa din Romania. In pasaport nu e nici o adresa (dupa cum puteti verifica in propriul pasaport). Actele emise de cehi sunt scrise in ceha si engleza si evident, nu si in romana si mai au si mentiunea ca nu sunt valabile in afara granitelor Cehiei.

                Intrebare: cum pot intra in Romania fara sa platesc amenda? Merg si fac o traducere legalizata a actelor de resedinta din ceha in romana? Pentru fiecare schimbare de adresa in Cehia refac traducerea?
                • -1 (1 vot)    
                  nu te lua dupa ce scriu aici (Marţi, 24 aprilie 2012, 19:44)

                  zoro [anonim] i-a raspuns lui moucha

                  Cel mai sigur mergi la ambasada si explica-le problema.
                  Cel mai probabil gigi are dreptate ca se pare ca vorbeste in cunostinta de cauza.
              • +1 (1 vot)    
                Exceptii (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:57)

                Closed [anonim] i-a raspuns lui gigi

                Tocmai asta e problema si asta se pare ca nu inteleg capetele seci de la conducerea Romaniei: majoritatea masinilor cu numere de BG (banuiesc ca astea-s vizate in special) nu sunt in proprietatea romanilor, ci au proprietar bulgar si procura de utilizare. Atunci ce te faci? Romanul are dreptul legal de utilizare, dar nu exista niciun act de vanzare-cumparare pe numele lui. Asadar, bagi o exceptie si majoritatea romanilor se va indrepta spre acea exceptie, facand legea inutila.
        • 0 (2 voturi)    
          tu gresesti (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:41)

          eu [anonim] i-a raspuns lui Closed

          Eu sunt cetatean roman si locuiesc in Franta. Statul Francez mi-a emis un act: Titre de sejour.
          Acum presupunand ca eu, care locuiesc in Franta vreau sa-mi fac concediul in Romania si pentru asta vin cu masina proprie si personala cu numere franceze in Romania. Cum adica sa imi ia talonul si sa imi dea amenda? Pentru ce?
          • 0 (0 voturi)    
            Aham (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:07)

            Closed [anonim] i-a raspuns lui eu

            Am spus eu ca ar trebui sa faca asta? Te rog citeste ce-am scris inainte de-a-mi raspunde.
          • 0 (0 voturi)    
            Ai buletin de romania? (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:14)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui eu

            Daca ai buletin de romania inseamna ca ai domicilu sau resedinta sau rezidenta in romania.
            In cazul acesta da esti pasibil de amenda. Si iti retine si numerele.
            Chiar daca adauga asta cu cetatenii cu resedinte in alte tari, o sa trebuiasca sa ai tradus actul de dovada a resedintei in romana.
            Cel mai sigur ca sa scapi ii sa mergi la ambasada si sa renunti la buletin spunand ca nu mai domiciliezi in romania.
            • +2 (2 voturi)    
              Ce ai fumat azi? (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:32)

              eu [anonim] i-a raspuns lui gigi

              Sa renunt la buletin? Tu te auzi ce spui? Renunt la buletin, eventual si la pasaport si la cetatenie si la mai ce? Ma fac apatrit? Nu iti dai seama ca e aberant. Mi se pare mie sau prin asta imi ingradeste dreptul la proprietate. Inteleg sa spuna 90 de zile de la intrarea cu masina in tara, dar nu de cand a fost cumparata.
            • +1 (1 vot)    
              Si calatoresti doar cu pasaportul ? (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:51)

              moucha [anonim] i-a raspuns lui gigi

              Pai in pasaport nu e scrisa adresa. Ori daca e asa, ce ma poate face ca la granita sa spun "am doar pasaportul si nu am CI-ul la mine" (cu toate ca l-as avea). Am insa si cartea de resedinta insa e in suedeza, vorbiti suedeza?
          • 0 (0 voturi)    
            Nu-ti da nimeni amenda ca ai domiciliul in Franta (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:26)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui eu

            Problema e la Costica din Maglavit, deci cetatean roman domiciliat in Romania, care conduce o masina inmatriculata in Bulgaria fara sa aiba asigurare, ITP, rovinieta si care face ce vrea pe sosele ca e greu de verificat in evidentele Politiei bulgare.
        • 0 (0 voturi)    
          exista (Marţi, 24 aprilie 2012, 18:04)

          dann [anonim] i-a raspuns lui Closed

          Permisul de sedere sau rezidenta este un act de identitate, care contine un CNP si ti se elibereaza chiar daca esti rezident si nu doar cetatean. Am locuit in doua state diferite din UE si am primit permis de rezidenta si CNP nou
      • 0 (0 voturi)    
        Tu ai inteles gresit. (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:52)

        eu [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Daca te-ai uitata in codul civil ai vedea ca exista o separatie intre domicilu(locuința statornică sau principală) si rezidenta (locuința temporară sau secundară).
        • 0 (0 voturi)    
          Eu nu inteleg ce-i asa de greu (Marţi, 24 aprilie 2012, 19:39)

          tu [anonim] i-a raspuns lui eu

          In textul proiectului scrie "persoane care au sediul, domiciliul, resedinta ori rezidenta normala in Romania".
          Aia inseamna ca daca esti firma si ai sediul in romania.
          Daca esti persoana fizica si ai domiciliul (atestat prin CI), rezidenta (atestat prin certificat de rezidenta) in romania, resedinta.
          Deci ii clar ca cei care au buletin de romania o sa fie afectati.
          Nu o sa fie afectati cetatenii romani fara domiciliu/resedinta in romania acestia nu mai au buletin (fiind retinut de autoritati (me)), si au doar pasaport cu mentiunea care o zis-o gigi.
          Chiar daca o sa ai alta resedinta in alta tara (dar o sa ai adresa in romania) tot o sa te friga.
          Raspuns la cel din cehia o sa trebuiasca sa mergi la ambasada/consulat romana ca sa iti faca un act prin care iti atesta rezidenta in cehia. In momentul acela iti vor retine CI si pasaport si ti se va elibera un atestat de domiciliere in afara teritoriului romaniei. O sa iti faca alt pasaport cu mentiunea Cetatean roman domiciliat in afara teritoriului romaniei.
          Nu are rost sa traduci chestiile cehe daca zice clar ca is neutilizabile.
    • 0 (2 voturi)    
      Of fo mama lor de capsuni (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:24)

      vladf [anonim] i-a raspuns lui Moldovean

      Daca muncesti afara trebuie sa fi si rezident, daca esti rezident nu ti se aplica. Daca nu esti rezident inseamna ca nu muncesti afara sau muncesti la negru.
      Daca muncesti la negru, oricum esti un infractor asa ca .....
      • +1 (1 vot)    
        Aham (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:48)

        Closed [anonim] i-a raspuns lui vladf

        Deci daca incalc legea intr-o alta tara, nu-i nicio problema daca statul roman imi incalca si el drepturile. Am inteles. Si tie ti se pare normal asa. Buna treaba.
      • +2 (2 voturi)    
        ? (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:21)

        I [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        de cand cei care muncesc sunt infractori? Nu uita ca legile sunt date tot de oameni! Oamenii au hotarat ca daca muncesti de capul tau (asa cum muncea si badea Ion) brusc si dintr-o data esti in afara legii. O prostie.
  • +3 (7 voturi)    
    ce draguuut... (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:15)

    pegassus [utilizator]

    ,,, cind propriul tau guvern iti transmite ca Uniunea Europeana si piata comuna europeana sint o gluma buna...
  • -1 (7 voturi)    
    Inca o prostie (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:36)

    evoque [utilizator]

    gandita de niste molii din mai.
    Daca masina este inmatriculata pe o firma in bulgaria (ca aici este problema) ce face organul?
    In loc sa se gandeasca la un sistem prin care cetateanul roman sa aiba acces mai usor la un autovehicol, moliile astea din mai se gandesc doar la amenzi si retineri de documente. Nu stiu de ce nu fac si dosare penale, ca sa fie tot tacamul.
    Cand naiba va intelege cineva faptul ca amenzile si masurile restrictive nu rezolva problemele.
    Si apoi daca cetatenii straini nu au probleme sa vezi cati romani isi vor lua cetatenie bulgara.
    Penibil si mai vad pe aici si o gramada de idioti care mai si sustin legea :)
  • 0 (8 voturi)    
    FOARTE BINE (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:50)

    axeladin [anonim]

    Ma bucur,pt ca astia facea ce vroiau in trafic
  • +3 (9 voturi)    
    Danemarca (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:56)

    Maidanezu' [anonim]

    ...cum functioneaza intr-o alta tara a UE (Danemarca), unde masinilor li se aplica o taxa de 180% (ai citit bine, una suta optzeci) la cumparare. Asadar, daca esti rezident in DK si conduci o masina inmatriculata in afara, esti rapid verificat si platesti amenzi de te indoi (taxele aferente masinii, mai exact). Legea e clara si se aplica. Nu poti conduce masini inmatriculate in afara decat daca proprietarul masinii este cu tine in masina. ATAT. Cand inchiriezi masini, se verifica daca esti rezident...si daca esti, iarasi platesti mai mult decat nerezidentii. Hai, gaseste tu mijloc de pacaleala acum. Sa te vad. Asa ar trebui sa fie si in Romania. Poti conduce o masina imprumutata, dar numai daca e imprumutata tot din Romania. Altfel se poate eluda legea (ca acum).
    In principiu, nu este nimic anti-european, anti.comunitar, cum se tot pronunta toti neica-nimenii
    • 0 (2 voturi)    
      Ce prostie (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:25)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Maidanezu'

      Adica vrei tu sa credem ca un neamt nu poate merge cu masina nevestei pana la supermarchetul din Danemarca?
      • +1 (1 vot)    
        Mai citeste odata... (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:35)

        Maidanezu' [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

        Se verifica neamtul respectiv in data de baze. Daca neamtul nu figureaza ca rezident danez, nici o problema. Poate fi cu masina cui doreste. Dar daca are numar de securitate danez (CPN) atunci neamtul fara de nevasta in masina a imbulinat-o.
        • -1 (3 voturi)    
          Stupid (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:51)

          Closed [anonim] i-a raspuns lui Maidanezu'

          Se incalca dreptul de proprietate. E autoturismul meu, pot sa-l imprumut cui doresc si are permis de conducere si statul nu ar trebui sa aiba niciun cuvant de spus in asta.
          • +1 (3 voturi)    
            Pai cum asha? (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:02)

            Maidanezu' [anonim] i-a raspuns lui Closed

            Ce drept la ce proprietate? Daca se incalca ceva, fii linistit...nu trecea neatacat. Amenda vine pe numele rezidentului, deci masina ta nu are nici o problema...de proprietate. Ca doar nu se confisca.
            Legea e clara...fara "portite". Locuiesti in Dk, platesti taxele daneze. Asta e. Scurt pe doi.Daca nu ma crezi (sunt pe aici de o decada) poti sa verifici singurel...situri, cunoscuti...
        • 0 (2 voturi)    
          Adica tu vrei sa credem ca (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:55)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Maidanezu'

          un danez care s-a insurat cu o nemtoaica nu poate circula cu masina nevestei prin Danemarca decat daca are nemtoaica in torpedo?
          • 0 (2 voturi)    
            Pai unde locuiesc insurateii??? (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:05)

            Maidanezu' [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

            Nu conteaza cetatenia, conteaza rezidenta. Banuiesc ca fiind casatoriti au o adresa comuna. Adik si ea are rezidenta in Danemarca. Deci, cu atat mai rau, daca masina e inmatriculata in Germania. Sa presupunem ca, prin absurd el are rezidenta in tara natala (DK) si ea in DE (plus masina). Asa este, danezul nostru nu are voie sa circule cu masina ei decat daca si ea este in masina. Ce e atat de complicat?
            • +1 (3 voturi)    
              E a dracu de complicat (Marţi, 24 aprilie 2012, 19:26)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Maidanezu'

              pentru ca pot avea dubla cetatenie, pot avea casa in ambele tari (pot avea casa intr-o a 3-a tara, pot avea casa in Norvegia - care nu e in UE), nu se poate sa car nevasta dupa mine ca sa intru cu masina ei in tara mea natala.
              Mi se pare pur si simplu fantastic ceea ce spui; ti-as fi recunoscator daca ai publica o sursa sau macar o barfa daneza pe aceasta tema
              • 0 (0 voturi)    
                Nu conteaza... (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:07)

                Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                ...cate cetatenii ai sau cate rezidente ai. Daca o ai rezidenta in Danemarca nimic nu mai conteaza. Adik nu poti conduce decat masini inmatriculate in DK. Sau in alte parti cu proprietarul. Nu mai amesteca resedinta cu domiciliul sau cu cetatenia. Atata vreme cat ai un CNP danez asta e legea. Daca te muti, renunti (temporar sau definitiv) si poti conduce ce vrei...ca turist.
                Situri...daca le publica Hotnews:
                Site de la Fiscul danez:
                http://www.skat.dk/getFile.aspx?Id=57042
                Sau altul, mai internationse:
                http://portal.foreignersindenmark.dk/forum/forum_posts.asp?TID=3876&PN=4
                http://www.working-in-lemvig.dk/Foreign-car-in-Denmark.aspx?ID=1112
                • 0 (0 voturi)    
                  Dle mIRC sau mesinger (Miercuri, 25 aprilie 2012, 1:07)

                  hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

                  in primul rand multumesc pentru legaturi.
                  In al doilea rand, faptul ca o tara are un sitem idiot nu inseamna ca trebuie copiat.
                  In al treilea rand, fara a putea testa cu calculatoarele lor, dat fiind ca inmatricularea pare a se calcula la valoarea masinii, presupun ca e mai ieftin sa inmatriculezi un Mercedes cu motor de 5 litri si 20 de ani vechime (care poate fi cumparat sub 1.000 de euro) in Danemarca decat s-o faci in Romania.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Nu e idiot... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 9:08)

                    Maidanezu' [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

                    ...e doar responsabil si nu lasa portite. Pe mine ma mira cum ii aparati pe cei care vor sa eludeze legea in Romania. De parca nu pacalesc statul...adik populatia. Si pe majoritatea posesorilor de masini care platesc cinstit taxele (cat de juste sau injuste sunt, asta e alta discutie) si isi inmatriculeaza masinile corect. Daca politicienii romani gandesc la fel...ca de fapt ei sunt underpaid si atunci isi fac singuri dreptatea bagandu-si mainile in bani pe unde pot? Exact asta fac si eludatorii cu masinile, deci in principiu nu au nici un drept sa strige la politicieni vreodata.
                    Nu sunt cu moartea caprei vecinului, dar daca acea capra paste pe imasul platit de mine...sorry.
                    In legatura cu punctul 3: da, in DK sunt mult mai multe masini vechi decat on Romania. Asta pentru ca un Mercedez de 20 de ani e mult mai ieftin decat o Dacie noua. Asigurarile sunt la fel de scumpe (aproape de 3 ori decat media europeana) pentru ca si piesele de schimb sunt suprataxate (cu acei 180%). Nici jumatate din danezi nu au masini si totusi, daca ai vazut...sunt poporul cel mai fericit mai in fiecare an. Daca cuiva nu ii convine taxa, pur si simplu: nu isi ia masina, se muta din DK...multi traiesc in Suedia, peste pod, pleaca in avcante in afara si inchiriaza de acolo. Dar nu se gandesc sa eludeze...adik sa fure. Pentru ca toti ceilalti ii vor stigmatiza, daca afla. Pentru ca ei inteleg ca de fapt ei nu fura pe altcineva decat pe ceilalti. Adevarat si in cazul nostru.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Pentru ca suntem in UE (Miercuri, 25 aprilie 2012, 10:13)

                      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Maidanezu'

                      iar regulile aceastei uniune ar trebui sa dea directii care sa fie respectate de toate statele.
                      Taxa de poluare e normal sa se aplice la... cantitatea de poluare a masinii si nu la pretul platit pentru inmatricularea unei masini (cred ca stii ca, odata, aceasta taxa s-a numit de prima inmatriculare, fiind ulterior redenumita pentru a nu incalca la nivel formal directivele UE).
                      Deci, atat timp cat un stat nu isi respecta partea lui de intelegere de ce sa nu fie "pedepsit" de proprii cetateni prin plata taxelor catre alt stat care respecta mai bine directiile europene?
                      • 0 (0 voturi)    
                        Pacat... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 11:49)

                        Maidanezu' [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

                        ...ca ganditi asha. Danemarca, de pilda...cu aceasta lege (pur si simplu taxa de masina) nu incalca nici o directiva europeana. Are pur si simplu un sistem de impozitare pe un bun...la nivel general. Din ea are autostrazi, are masini mai putine (lucru bun, ash spune), are venituri la buget. Ca place sau nu, e alta discutie...deocamdata nu sunt politicieni care sa se opuna si sa fie votati, deci per ansamblu nu deranjeaza. Si este respectata.
                        Ca Romania a ales alte cai (taxe de poluare sau mai stiu eu ce), este traba ei. Si nu se opune nici unei directive pentru ca daca se opunea era atacata.
                        Fondul problemei e acelasi. Aceasta noua lege vine pentru a tempera eludarea legii. De ce va deranjeaza? Vreti ca unii (asha zisii "smecheri") sa eludeze in timp ce 95% sa fie corecti vis a vis de lege (gresita poate, dar e lege)? Daca asta vreti, alegerea voastra...dar nu incercati sa justificati ca aia sunt baieti destepti.
                        Si nashul e baiat destept (deh, are salariu mic si trebuie sa se rasplateasca bagand mana in buzunarul statului...deci al nostru), calatorul e baiat destept (deh, are vnituri mici si nu poate sa plateasca)...doctorul la fel, profesorul la fel. Si in final, nu intelegem cum de e atata coruptie. Cica nu noi suntem de vina, saracii...ALTII...politicienii, patronii, nasul, etc. In final, cand compania ajunge la faliment (ex. CFR) toti tipa ca: s-a ingropat compania, au falimentat-o, au vandut-o. Dar cu totii au avut partea lor de vina.
                        In concluzie: vrei sa protestezi, o faci in mod elegant si legal. drepatatea de capul tau inseamna de fapt furt organizat si asta legitimeaza furtul legalizat la toate nivelurile. Deci, nu mais trigati la Nastase et co. cand fac ce fac...si voi faceti exact la fel...la un nivel mai mic...nu sunteti in pozitia lor pentru ca daca erati...e posibil de fapt sa faceti si mai rau (invocand tot felul de motive: poporul nu ma plateste pe cat muncesc eu, poporul e prost si eu sunt destept, etc.
  • +1 (1 vot)    
    precizare (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:10)

    dino [anonim]

    masura poate fi valabila DOAR PT CETATENII ROMANI, deci cu domiciliul fix in Ro ! Nu poti obliga un strain care vine cu masina personala sa-si regleze niste afaceri sau este in sedere temporara in Ro sa-si schimbe masina sau sa renunte la inmatricularea din tara de origine.
  • 0 (4 voturi)    
    Hm (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:16)

    Closed [anonim]

    Asadar: eu, cetatean roman cu domiciliul in Romania, ma duc si inchiriez o masina din Ungaria, merg cu ea ce merg, pe urma vreau sa vizitez patria muma. Insa n-am voie, pentru ca masina are mai mult de un an de cand i s-a intocmit contractul de vanzare-cumparare. Geniala treaba.

    Si mai dragut e ca se amesteca notiunea de proprietar cu notiunea de utilizator. Adicatelea, la un moment dat se zice de proprietari, dupa care se spune ca masina e detinuta "cu orice titlu". Orice titlu inseamna si inchiriere, leasing operational, imprumut de la un prieten, incredintata de catre angajator samd.
  • 0 (4 voturi)    
    s aveti parte (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:17)

    mishu [anonim]

    o lege care nu poate intra in vigoare chiar daca unii au ceva cu masinile din bulgaria.luand in considerare jurisprudenta un autovehicul inmatriculat in ue si care indeplineste conditiile ptr a fi introdus in circulatie poate circula fara restricii in toate tarile u e .o regula care se aplica in mai multe tari din ue este ca o persoana straina dar care are rezidenta in acel stattrebuie sa faca o inmatriculare(gen inmatriculare provizorie) daca perioada de sedere este de (si aici depinde de la tara la tara) dar din cate am citit si credeti ma ca am rasfoit legislatia multor tari nici o tara nu impune restrictii ptr propii cetateni. e adevarat ca nici nu mai exista o taxa auto ca la noi. sau mai bine zis ca la voi. abia astept sa fie taxate la vanzare toate masinile ca asa meritati
    • +2 (2 voturi)    
      baietii (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:31)

      fefe [anonim] i-a raspuns lui mishu

      astia "destepti" vor imbogati avocatii. Norma e in mod vadit contrara normelor UE.
  • 0 (2 voturi)    
    Contract de locatiune (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:29)

    hic sunt leones [utilizator]

    cum poate obliga statul roman pe un cetatean european (care nu are si cetatenie romana) sa inmatriculeze in Romania masina data in locatiune unui cetatean roman?!
  • +2 (2 voturi)    
    Multi citesc si putini inteleg (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:56)

    g [anonim]

    In Ro niciodata nu va fi normalitate. Se vor da noi legi si se vor schmba regulile la orice. Daca vreti sa traiti asa OK, dar nu va plingeti, asta este.
  • +5 (5 voturi)    
    multi nu stiu (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:10)

    marius.mng [anonim]

    multi nu stiu dar masinile de bg nu au factura de vanzare-cumparare au doar o imputernicire prin care romanul o poate vinde oricui oricand . deci legea nu se aplica. mai bine le punea o taxa de 1 $ pe zi dupa o luna de cand a intrat masina in tara sau invatau de la bulgari si puteau astia sa le inmatriculeze in tara si colectau aici impozite si taxe dar astia ne conduc
  • +2 (2 voturi)    
    Procura (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:16)

    Ionel [anonim]

    ce se intampla cu cei care au procura? cum sunt ei afectati din moment ce nu au niciun act de vanzare-cumpare, masina fiind proprietarea bulgarului?
  • 0 (2 voturi)    
    Permise pentru mopede (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:57)

    aqualung [utilizator]

    Un aspect pozitiv al ordonanţei e impunerea de permis de conducere pentru mopede. Când văd număr galben pe un scuter care umblă pe străzi sau chiar pe drumuri naţionale, mereu mi-e teamă că se trezeşte să facă cine-ştie-ce, că el nu are permis şi nici n-a citit vreodată legea
  • +3 (3 voturi)    
    O solutie ce creaza probleme (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:21)

    anonim [anonim]

    "Masinile inmatriculate in alte state nu mai pot circula pe teritoriul Romaniei dupa 90 de zile de la data înmatricularii".
    Si problema, din punctul meu de vedere, este aceea ca, eu, cetatean român, domiciliat în Franta, neavând nevoie de titlu de sejur (rezident) pentru ca am un nivel de studii care nu mai necesita acest lucru, cu drept de munca, nu mai am voie sa vin acasa cu masina personala, întrucât ma trezesc cu numerele smuse si cu certificatul de înmatriculare retinut. Bravo, guvernule !! Sa nu uitam, apoi, ca si Franta ma obliga sa am numere franceze, pentru ca domiciliez aici.

    Iar apoi o întrebare, universal aplicabila, ramâne : are voie statul român sa puna sechestru pe actele eliberate, în regula, de catre un alt stat european ?
    • +1 (1 vot)    
      Statul roman ... (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:32)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui anonim

      ... face ce vrea mushchii lui nu ce are voie.
      N'ai vazut ca nici referendumul nu'l pune in aplicare.
      Te mai intrebi de retinut acte :)).
  • +1 (3 voturi)    
    Situatii (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:47)

    Adrian [anonim]

    Situatia 1, in care ma aflu, de fapt:
    Sunt angajat al unei firme germane, care a hotarat sa faca un leasing operational pe 3 ani, pentru o masina noua, ce mi-a fost incredintata mie, ca si masina de serviciu. Acum sunt in situatia sa nu pot circula cu ea sau nu, ca nu inteleg nimic din tampenia adta de proiect de lege. Din nou: masina nou-nouta, leasing operational cu buy-back in Germania, masina este masina de serviciu, inseamna ca statul vrea sa ma lipseasca de un mijloc de productie care genera venituri si automat impozite.
    Situatia 2:
    vine unchiul din Germania, imi da masina sa ma duc sa o aduc pe bunica de la taa, ma opreste politia si imi ia talonul+numerele??? nu cumva miroase a abuz???
  • 0 (2 voturi)    
    dureri de cap (Marţi, 24 aprilie 2012, 23:01)

    pontus [anonim]

    am incercat sa ma lamuresc putin cum sta treaba asta, si m-am ales cu dureri de cap si furii reci. pe deasupra am mai vazut si un politist explicind la tv cum trebuie sa vina oamenii in Romania, frumos, avind toate actele traduse in limba daco-romana moderna..
    La cem-amam-asii isi mai vantura neuro-parlamentarii aerele pe la Bruxelles, daca am ramas tot ca pe vremea lui Franz Josef (de fapt, mai rau).
    Daca ar face asa toti, ar trebui sa ai traduceri in 25 de limbi din UE.
    Singura concluzie e ca E-pa asta, in loc sa devina o U-ne, se transforma intr-un rahat turcesc obtinut din macerarea ghiveciului alsacian.
    Se intampla ceva mai rau decat incalzirea globala - spurcaciunea globala.
    ultima solutie, nu mai e nici o revolutie, ci spalarea putinii din RO, UE si celelalte asemenea.
    caut terenuri de vanzare prin Patagonia, Madagascar, Bahamas si mai departe.
  • +1 (1 vot)    
    Hotarirea... (Marţi, 24 aprilie 2012, 23:15)

    DORU OCTAVIAN DUMITRU - VOINESTI [anonim]

    ...Hotaririi Hotaririlor si cu Proiectul Proiectului Proiectelor lor cu tot cu Guvernul Guvernului Guvernelor si Uniunea Uniunii Uniunilor cu tot....sa le fie.
  • +1 (5 voturi)    
    90 de zile in Romania pentru masinile inmatriculat (Marţi, 24 aprilie 2012, 23:44)

    Doru [anonim]

    Ne-am intors in comunism ?! Normal, din moment ce MRU a fost mare utecist si fruntas al tinerilor din vechiul regim iar prezidentul a functionat in afara tarii, acolo unde nu ajungea oricine ! Asta nu vedeti ?! Va impiedica dioptriile intelectuale sau ochelarii de cal pe care vi i-a montat puterea actuala ?!
  • +1 (1 vot)    
    nu inteleg (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:46)

    je_iulyan [anonim]

    deci pana la urma , masinile de bulgaria nu au contract de vanzare cumparare, se aplica legea in acest caz . da sau nu
    • +1 (1 vot)    
      despre motivatie (Miercuri, 25 aprilie 2012, 11:36)

      woe [anonim] i-a raspuns lui je_iulyan

      Eu nu pricep cum s-au gandit militienii sa motiveze conducatorii auto sa le arate diverse acte de proprietate.

      Proprietatea autovehiculului este dovedita cu certificatul de inmatriculare (la militian mai arat permis de conducere, rca si itp valabil),daca pe certificat scrie alt nume decat al soferului, ce l-ar putea determina pe sofer sa arate un alt act de proprietate?
      E nebun sa sugereze ca a intocmit diverse acte cu persoaa de pe certificatul de inmatriculare si sa stea de socoteli cu militianul?
      Sa mearga militianul la notariate si la birourile de intocmit acte auto si la martorii de la vanzare-cumparare ca sa se dumireasca.
  • +2 (4 voturi)    
    Discriminare, discriminare, discriminare (Miercuri, 25 aprilie 2012, 2:50)

    fatmanx [utilizator]

    Conform acestui guvern, e OK sa isi discrimineze proprii cetateni in fata Europei.
    Este evident faptul ca aceasta lege este un abuz si ca va fi desfiintata sistematic la CEDO, asa ca nu inteleg de ce se mai complica cu ea. Se bazeaza pe faptul ca romanii or sa stea cu beamveu' in curte spargand seminte? Se insala, mai mult de 50% ii vor da in judecata si vor castiga.
    Asa ca intreb: ce mama dracu au cu masinile astea? Cant motoclicleanu avea biznis cu citroien, am inteles, era omu' pe felie, ii trebuia protectionism, etc, dar acum cine/ce biznis mai are, ca sa stim si noi de ce ne scuipa in ochi propriul guvern!
  • -1 (1 vot)    
    cui se aplica legea? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 9:19)

    sorin [anonim]

    problema e a masinilor aflate in proprietatea unui cetatean roman cu domiciliul in romania care are o masina inmatriculata in alta tara?
    Pai cetateanul roman nu o sa cumpere masina... o sa o imprumute pe termen nelimitat de la un cetatean bulgar cu domiciliul ra Ruse, care o sa-i dea procura ca poate face ce vrea cu masina.
    • -1 (1 vot)    
      cui se aplica legea? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 9:31)

      MARIUS [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Problema e ca aici scrie "detinute cu orice titlu" adica asta ar insemna ca nu trebuie sa fi neaparat proprietar?Si atunci e sigur o mare problema ptr oricine are o masina de afara,ca e lui sau nu,dar acela are domiciliul(rezidenta) "normala" in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    Alta minte creata (Miercuri, 25 aprilie 2012, 10:15)

    Maanuu [anonim]

    de ce trebuie sa faca asa ceva? adica un cetatean strain nu are voie sa stea mai mult de 90 zile in romania? problema este alta: TAXE ABERANTE. as intelege sa puna o taxa de inmatriculare dubla fata de germania sau ... bulgaria. in continuare alesii nostrii nu ne servesc interesele si, mai mult, se acopera de ridicol...
  • +1 (1 vot)    
    90 zile (Miercuri, 25 aprilie 2012, 11:33)

    Mr. Spock [anonim]

    Se vor gasi smecheri care sa ocoleasca si aceasta lege. Deja vad doua variante:

    1. Actele de comodat se vor reinnoi din 3 in 3 luni. Parca conteaza data intrarii in posesie. Cine-i va opri sa faca si sa legalizeze acte noi cu proprietarul bulgar al masinii? Mai ales pe cei care stau la granita?
    2. Proprietarii isi muta resedinta in Bulgaria. Parca vad ca intr-o maghernita se vor inghesui zeci de persoane. Atunci deja nu vo mai fi cetateni romani, deci au liber cu masina prin tara.
  • +1 (1 vot)    
    Bulgaria... ? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 12:42)

    Adrian [anonim]

    Cata naivitate cu astea 90 de zile. Cetatenilor straini nu li se aplica aceasta "regula", din cate am inteles.

    Deja se fac pe banda rulanta buletine de Bulgaria, pe modelul buletinelor "de Bucuresti". Cu alte cuvinte, te p**i pe legea romaneasca in momentul in care te opreste politistul si ii inmanezi buletin de Bulgaria. 90 de zile? O gluma. Nu va conta ca au trecut 90 de zile de la achizitia masinii sau 90 de ani, ai buletin de Bulgaria, esti cetatean UE, nu ti se poate restrictiona dreptul la mobilitate cu auto respectiv, ce il ai inmatriculat pe aceeasi adresa ca cea din buletinul de Bulgaria. In rest, e gargara!
  • +1 (1 vot)    
    lege de politist roman ... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 12:45)

    gng [anonim]

    ... pe zi ce trece politistul roman vrea sa ma convinga (si este pe cale sa reuseasca) ca bancurile cu ei nu sunt doar bancuri! Decat sa incerce sa faca legi nu mai bine cei care stiu sa citeasca ar citi pentru inceput legislatia europeana ? sa nu mai scoata aberatii de genul: "sa purtam la noi factura si sa mai fie si tradusa in RO", in 2012 politistul roman nu cunoaste cel putin o limba de circulatie internationala ? Si cine umbla la el cu facturile de achizitie, daca ai fura masina sa aiba cel putin toate actele sa fie treaba mai simpla!!!
  • 0 (0 voturi)    
    o lege aiurea intr-o tara aiurea (Miercuri, 25 aprilie 2012, 22:20)

    Jon [anonim]

    In tara asta totul este putred,mai ales conducerea tarii.Inca o lege marsava cu interese marsave!!!!!Moarte ciocoilor de la putere!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Joi, 26 aprilie 2012, 11:46)

    Ina [anonim]

    Referitor la masinile deja inmatriculate in alte tari care se afla deja in RO: cum vor proceda cu cele 90 de zile? Cand vor intra in vigoare, avand in vedere ca ei sustin ca le activeaza in momentul cumpararii? Cum se va anunta cate zile au ramas din cele 90 si cum se verifica?
  • 0 (0 voturi)    
    E un inceput (Luni, 30 aprilie 2012, 23:05)

    Io [anonim]

    Amenda ar trebui sa fie mai mare. De exemplu confiscarea masinii, asa cum in alte tari patesc evazionistii care ocolesc taxele auto.
    Cat despre modul de taxare, sistemul din tarile europene este mult mai bun. Sa se pleteasca o taxa de poluare anuala, proportionala cu puterea de cumparare a romanului. Strazile si putinele locuri de parcare sunt inca aglomerate de masini vechi ori neutilizate. Poate asa proprietarii se vor gandii de doua ori daca au nevoie de atatea masini.
  • 0 (0 voturi)    
    Masina inmatriculata in germania pe numele meu (Duminică, 22 iulie 2012, 12:25)

    Emilian [anonim]

    eu ... cum ar trebui sa fac ... in germania stau ... nu mai pot veni cu masina in ro dupa 3 luni?
  • 0 (0 voturi)    
    hahaha (Joi, 16 august 2012, 13:34)

    toma [anonim]

    toata lumea invidioasa pe cei care au numere de bulgaria... pai de ce nene daca guvernu asta mafiot iti cere o gramada de bani sa inscrii o masina in tara...??? eu intentionez cind vin in tara sa imi aduc masina o honda prelude2.2l din 98..imi spune cineva cit ma costa so insriu in rominia??cred ca vreo 3700 de euro... eu am dat pe masina 2000de euro...pai fac p....a mare la guvermanti.. o so inscriu si eu in bulgaria ca am prieteni la ruse care vb romineste si ma ajuta ..si nu ma costa mai mult de 900 de euro asta incluzind inscriere inspectie asigurare etc...
  • 0 (0 voturi)    
    am masina inmatriculata in RM (Duminică, 26 august 2012, 15:40)

    andrei [anonim]

    buna.....am si eu o intrebare.....sunt din rep. moldova,invat in romania ,am permis de sedere in ro dar nu am cetatenie romana si am masina inmatriculata in rep moldova
    aceasta lege si in cazul meu???
    multumesc
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns si comentariu la subiect (Duminică, 2 septembrie 2012, 23:23)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Pai tu esti cetatean al RM. Ai doar permis de sedere aici (un fel de domiciliu flotant sa spun). Deci clar nu se supune legii.
      Referitor la lege, sa nu fim absurzi, ca ea.
      Am fost si eu in alte state UE si nu as putea spune ca in Italia, Austria sau Franta sunt doar masini cu motoare euro5. Toti au rablele lor.
      Nu cred ca ideal e sa scoti toate rablele din uz, ci sa le faci sa polueze cat mai putin. Doar daca la RAR si controalele lor ar fi mai atente s-ar rezolva asta, si nu obligand lumea la o taxa aberanta. Referitor la asta, sa fiu sincer am avut o masina non-euro motor 1.9l si scotea 280g de CO2 pe km (pe tester sau cum s-o chema). Acum m-am ales cu un Euro3 motor 1.8l si uite noxe:210g/km. Diferenta e relativ mica, dar diferenta la taxe e aberanta.
  • 0 (0 voturi)    
    salut (Luni, 7 ianuarie 2013, 15:08)

    tupac [anonim]

    o lege tampita!!deci eu daca am venit in vacanta din anglia cu masina pe care o am cumparata de acolo cu asiguarare inspectie tot in regula am venit inainte de aceasta lege de craciun acum sunt pur si simplu intepenit aici in romania nu mai pot pleca de unde am venit unde am locul de munca ?