UPDATE Protest spontan la uzina Dacia - Productia a fost oprita

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 20 martie 2013, 10:46 Economie | Auto


In uzina Dacia
Foto: Dacia
Cateva sute de muncitori de la Automobile Dacia au declansat in aceasta dimineata un protest spontan cu revendicari legate de noul contract colectiv de munca si de orele suplimentare. Protestul a inceput in jurul orei 9.00 la sectia vopsitorie, iar productia este oprita in acest moment la uzina Vehicule, a spus pentru HotNews.ro un angajat al uzinei.  UPDATE: La ora 15.00 protestul continua, productia nu se reluase la Uzina Vehicule.

Protestul a inceput in jurul orei 9.00 la sectia Vopsitorie si apoi s-au alaturat si o parte din muncitorii sectiilor Montaj si Caroserie. Sursa citata spune ca protestele sunt legate de renegocierea contractului colectiv de munca si de faptul ca o parte din orele suplimentare ar putea sa nu mai fie platite.

Reprezentantii Automobile Dacia au confirmat pentru HotNews.ro ca protestele sunt legate de renegocierea contractului colectiv de munca, adaugand ca negocierile au inceput la sfarsit de februarie, continua si in prezent si ar putea fi finalizate in cursul lunii aprilie.

Reprezentantii Dacia spun ca productia este oprita la Uzina Vehicule, dar continua la Uzina Mecanica.

Agentia de presa Mediafax noteaza ca in total 5.000 de persoane au oprit lucrul.

"Muncitorii din sectii au oprit lucrul, suntem nemultumiti de prevederile noului contract colectiv, care ar trebui semnat pe 31 martie"
, a declarat un protestatar, care a precizat ca angajatii Dacia au cerut majorarea salariilor cu 25 la suta, insa patronatul a acceptat o crestere cu doar cinci la suta, mai noteaza agentia Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5926 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Corectura (Miercuri, 20 martie 2013, 10:50)

    Marian G. [utilizator]

    Va rog sa periati articolul si sa eliminati erorile de tastare. Inteleg graba, dar nu scuz erorile. Si la examen suntem sub presiune, dar nu ni se scuza gerselile.
    • +1 (5 voturi)    
      Carcotas (Miercuri, 20 martie 2013, 11:26)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Marian G.

      Si totusi... :)
    • +1 (7 voturi)    
      gerselile (Miercuri, 20 martie 2013, 11:37)

      vlad.... [utilizator] i-a raspuns lui Marian G.

      sunt umane. Nu crezi?:)
      • 0 (2 voturi)    
        or fi umana (Miercuri, 20 martie 2013, 12:21)

        Vlad C [anonim] i-a raspuns lui vlad....

        Dar pentru asta s-a inventat Word cu spell checking, inclusiv pentru limba romana.

        Dar avand in vedere ca Hotnews insista sa scrie fara diacritice, probabil nu pot folosi acest produs.
        • 0 (0 voturi)    
          n-ai inteles (Miercuri, 20 martie 2013, 14:26)

          vlad.... [utilizator] i-a raspuns lui Vlad C

          dar e ok. Sa te ajut, era vorba de comentariul lui, nu aparam Hotnews.

          Sa te ajut si mai mult, sa nu mai pierd vremea cu alt reply. El acuza hotnews de "gerseli". Te-ai prins?
  • +9 (23 voturi)    
    Nu vi-i bine, domnilor? (Miercuri, 20 martie 2013, 10:58)

    Kappa [utilizator]

    Economia e pe butuci, se concediaza peste tot la greu, si Dvs.sinteti nemultumiti ca aveti un loc de munca la Renault?
    Sanatate si minte!
    • 0 (6 voturi)    
      Muncesti tu pt 16 milioane? (Miercuri, 20 martie 2013, 12:09)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

      Au sarit somerii sa le dea in cap !
    • -1 (9 voturi)    
      ca sclavii. nu? (Miercuri, 20 martie 2013, 12:38)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

      daca am face toti ca ei, poate munca ar fi remunerata corect in tara asta. crezi ca protestul lor face sa mearga prost economia?
  • +8 (20 voturi)    
    nu va jucati cu focul (Miercuri, 20 martie 2013, 11:03)

    demaGOGU [utilizator]

    daca nu se reduc salariile riscati de-localizarea in nordul Africii - Magreb sau Sahel - sau Asia
    • +4 (4 voturi)    
      De ce nu?! (Miercuri, 20 martie 2013, 12:10)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Doar li s/a bagat in cap ca sunt stapani in tara lor!
      In campanie asta au tunat uslasii!
      Care este tinta usele?
      Desfiintarea investitiilor straine, pe motiv ca asa retehnologizate cum sunt, le mai pot vine inca o data!
      Ce nu exista... Lada?!
      tontul si cacarau sunt filorusi, nu?!
    • -3 (5 voturi)    
      Odata si odata tot se va intampla! (Miercuri, 20 martie 2013, 12:10)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Dar pana atunci, este o afacere care merge bine, si oamenii trebuiesc platiti la adevarat valoare !
      • +1 (1 vot)    
        Pai atunci (Joi, 21 martie 2013, 8:47)

        doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        hai sa grabim lucrurile putin...Si primim ajutor de somaj de la Ponta si Bombonel.
  • +10 (18 voturi)    
    :> (Miercuri, 20 martie 2013, 11:06)

    rakkone [utilizator]

    Asa asa Dacia, bagati tare la greve spontane, trebuie sa aiba si francezii un motiv plauzibil sa isi mute toata productia in Maroc. Stupizilor.
    • -3 (5 voturi)    
      Cine nu cunoaste situatia, sa taca ! (Miercuri, 20 martie 2013, 12:15)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Ce daca se muta ? pana atunci hai sa muncim moca, si sa traim in neajunsuri ca pleaca renault in Maroc!

      Uzina ramane tot pe pamant romanesc!



      Intrebare:

      Producatorii germani nu sunt interesati de Uzina Mioveni ?
      • +1 (1 vot)    
        asa e (Joi, 21 martie 2013, 8:44)

        doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        ce daca se muta, nu avem o gramada de locuri de munca create de guvernul Ponta? Mai stie cineva cate companii de talie medie au intrat in insolventa in ultimul an?
  • +9 (17 voturi)    
    Nostim (Miercuri, 20 martie 2013, 11:07)

    JestersTear [utilizator]

    Deja angajatii de la fabrica din Maroc isi freaca palmele de fericire!
    :-)
    Mult succes!
  • +3 (9 voturi)    
    Globalizare .... (Miercuri, 20 martie 2013, 11:20)

    Etre [utilizator]

    Inainte sa aruncati cu pietre intrebati-va care este nivelul salarial la Dacia ... asta ar fi interesant de stiut.

    Second, care vreti sa intrati in competitie pe salarii cu China si tarile africane... sunteti invitatii mei. La mai multe concedii afara si un trai imbelsugat.
  • 0 (6 voturi)    
    dragilor (Miercuri, 20 martie 2013, 11:24)

    Itsoc [utilizator]

    fiecare protesteaza avand un termen de comparatie.
    daca voi va comparati tot timpul cu ce e mai rau si la nivel de job cat si ca tara (ne e rau dar e mai bine decat in Somalia, nu?) nu veti ajunge nicaieri.
    Aceste proteste pot sa insemne ca:
    1. conditiile salariale, de munca, etc s-au inrautatit foarte mult in comparatie cu anii de glorie
    2. doar un avertisment al sindicatului despre "ce ar putea fi" in cazul unor disponibilizari in fabrica.

    Daca vreti sa ajungeti sclavi cu bila la picior continuati sa va comparati cu muncitorii din China si eventual veti si ajunge ca ei.
    Daca vreti ceva mai bun pentru voi comparati-va cu englezii sau francezii care au 30-40 de zile de concediu pe an, muncesc mai putin si nici nu sunt cu morcovul din cauza unor credite imense.
  • +4 (8 voturi)    
    greva spontana (Miercuri, 20 martie 2013, 11:30)

    sorin3 [utilizator]

    De ce spontana si de ce nu anuntata?
    O greva spontana arata ca desi exista o stare generala de nemultumire a angajatilor sindicatul nu reuseste sa-i reprezinte si sa le ofere o supapa prin care nemultumirea lor sa ajunga la patronat.
    Mi se pare o dovada de prost management sa ajungi sa ai greve spontane. Asta daca nu e rodul muncii vreunui "agitator".
  • +3 (11 voturi)    
    fraierii (Miercuri, 20 martie 2013, 11:31)

    doi si-un sfert [utilizator]

    isi taie singuri craca de sub picioare...Dupa ce isi pierd locurile de munca cer salarii compensatorii se vaita ca n-au avut noroc in viata.
    Multa prostie a ramas in tara asta!
  • +2 (4 voturi)    
    Bafta ! (Miercuri, 20 martie 2013, 11:41)

    andreiu [utilizator]

    Sunt locurile lor de munca, sunt salariile lor. Daca ei considera ca e nevoie - atunci sa faca greva. Cand nu mergea treaba erau trimisi acasa, cand treaba merge trebuie sa primeasca si ei ceva.
    Nu trebuie sa se lase santajati de renault cu mutarea productiei dar, pe alta parte, trebuie sa-si asume riscul unei eventuale pierderi a locului de munca.
    Eu le doresc sa li se indeplineasca toate dorintele si cererile...
  • +1 (7 voturi)    
    Colonia iEuropei (Miercuri, 20 martie 2013, 12:18)

    Trojan.H [utilizator]

    Sa-si ia domne Carfuru si Renou si sa plece la ei in tara, ca avem si noi mindria noastra.
    • +5 (5 voturi)    
      Avem pe dracu (Miercuri, 20 martie 2013, 13:15)

      Butonel Mufa [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Ce rahat avem ma noi? Prostia din cap? Pana sa vina Renault, Dacia nu era in stare sa scoata o masina cat de cat decenta.
      • +3 (3 voturi)    
        Caruta 1300 vs proiecte noi! (Miercuri, 20 martie 2013, 13:45)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Butonel Mufa

        Adevarul ca delasarea romanilor a facuit praf industria in general, pt ca dupa autismul comunismului, a urmat coma tranzitie!

        Acum ne-au aratat altii cum se face, intrebarea desteapta e:

        Am putea sa facem, in paralel, ceva mai tare decat Logan ?

        Avem Investitori care sa puna gramada 3000 de angajati si sa faca inca o masina romaneasca?
  • +3 (3 voturi)    
    Alo! (Miercuri, 20 martie 2013, 20:43)

    Draky [utilizator]

    Alo!, Alo! baieti, aveti grija, lucrati la una din putinele companii din Romania care "merg" !
    Daca insistati, s-ar putea sa ramenti fara!