Ministrul de Interne, despre Codul Rutier: Vom vedea cum opereaza acest act normativ si in 6-12 luni vom veni probabil cu modificari

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 10 octombrie 2013, 15:24 Economie | Auto

Radu Stroe
Foto: AGERPRES
Noul Cod Rutier este pe cale sa fie aprobat saptamana viitoare in Guvern, insa nu ramane asa pentru mult timp, fiindca o noua modificare ar putea sa urmeze in 6-12 luni daca se constata ca va fi nevoie de asa ceva, a spus ministrul de Interne, Radu Stroe la deschiderea Salonului Auto Bucuresti & Accesorii. Radu Stroe spune ca ordonanta va fi cu siguranta adoptata saptamana viitoare.

"Este un proiect care se incadreaza in nivelul din majoritatea tarilor europene. Depasirea lui 0,5 inseamna infractionalitate si noi eram undeva la 0,8, nu era in regula", spune ministrul, legat de propunerile pentru stabilirea noilor praguri de alcoolemie care vor elimina toleranta zero fata de alcool, permitand o alcoolemie de maxim 0,2 care nu va mai fi inclusa la contraventie .

"Pana la 0,2 este un fapt natural, uman, nu pentru ca am permite noi sa se consume alcool, pentru ca la urma urmei nimeni nu poate sta langa oamenii care doresc sa faca lucrul acesta. Este problema lor personala. Ei trebuie sa stie daca pot bea un pahar de bere sau doua. Perioada dintre 0,2 si 0,5 e o chestiune care vizeaza contraventionalul, e o chestiune ceva mai simpla", a mai spus membrul Guvernului.

Citeste articolul complet pe 0-100.ro.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1387 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Oare cand vor face parlamentarii ceva bun? (Joi, 10 octombrie 2013, 15:37)

    LiviuX [utilizator]

    Ma refer la ceva bun de la inceput... Pana cand vom tot avea legi case sa le modificam mereu, care au nevoie de "Metodologii de aplicare", etc. Oare de ce nu putem avea si noi legi clare, precise, concise si care sa nu fie schimbate macar 10 ani sa zicem?
    • +1 (1 vot)    
      cum de ce? (Joi, 10 octombrie 2013, 16:01)

      cris25 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      da' tu unde-i trait pana acum? pai care-i cel mai usor mod de a fura?!, nu sa creezi "regula fara regula" in care doar cei (ce e) destepti de la butoane
      se-nbogatesc? e ridicol !
    • +1 (1 vot)    
      nu vom avea niciodata..... (Joi, 10 octombrie 2013, 16:14)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ....."legi clare, precise, concise si care sa nu fie schimbate macar 10 ani sa zicem", pentru ca inutilii cocotati in parlament trebuie sa isi motiveze si ei intr-un fel jecmanirea noastra si de aceea se agita atata, ca sa lase impresia prostimii jecmanite ca fac si ei ceva.

      Suparator este faptul ca, in imbecilitatea lor, mascaricii astia vin cu fel si fel de prostii si fac experiente pe noi, ca dupa aceea, dupa ce isi vor fi dat si ei seama de prostiile facute, eventual sa vina cu noi modificari !

      Acesta este sistemul politic in care ajung sa ne decida soarta, tot felul de incompetenti ciudati.

      Sictir, balaban esec !
    • +1 (1 vot)    
      . (Joi, 10 octombrie 2013, 17:30)

      NeoRomanul1 [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

      Pentru ca alegerile sunt din 4 in 4 ani :)
  • +1 (1 vot)    
    . (Joi, 10 octombrie 2013, 17:35)

    NeoRomanul1 [anonim]

    Acest act normativ va opera intr-un singur fel: daca amenzile cresc, cresc si veniturile la toate nivelele MLM-ului Politiei Rutiere.

    Pana nu o sa instituiti "mystery drivers", sa le zicem (prin analogie cu mystery shoppers), asa incat politistului din teren sa ii fie frica sa ia chiar si 50 de bani de frica puscariei, nu va fi nicio schimbare.

    Simplu.
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte tare! (Joi, 10 octombrie 2013, 17:41)

    marius v [utilizator]

    Ăsta-i un fel de a spune „Noi avem bănuiala că suntem imbecili, dar vrem să ne convingem dacă este așa sau nu.“ Chestia asta cu alcoolemia îmi dă de bănuit. Cred că demnitarii sunt acționari majoritari la firme de pompe funebre.
  • +4 (4 voturi)    
    Provocare. (Joi, 10 octombrie 2013, 17:58)

    Cetateanu [utilizator]

    Pe alde domnu ministru il inteleg: oricum pare intr-o stare bahica tot timpul, cand vorbeste si se exprima. Alde col. Dinita ca orice politist de cariera isi respecta superiorul: n-o fi prost sa-l contrazica - de aici si aroganta violenta pe care tocmai o expune pe sticla.
    Ce-i provoc eu, este ca daca dupa un an de experiment pe viata nevinovatilor, vor exista nu 1 nu 10 ci 100 de victime in plus fata de anul asta sa-si zboare creierii ca autocritica.
  • +1 (1 vot)    
    Let's do some beta testing (Vineri, 11 octombrie 2013, 0:28)

    mache [utilizator]

    ... and see what 'bugs' we find... rrright?