VIDEO Dacia Logan MCV a primit trei stele la testele de siguranta EuroNCAP

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 3 decembrie 2014, 12:57 Economie | Auto

Dacia Logan MCV la teste
Foto: EuroNCAP
EuroNCAP a anuntat rezultatele unei noi runde de teste de impact, cel mai bine fiind cotate modele precum Porsche Macan si noul VW Passat. Cel mai slab rezultat l-a obtinut Dacia Logan MCV care a primit doar trei stele, testele aratand ca ocupantii ar putea suferi rani grave la nivelul pieptului si la picioare. Logan MCV a fost depunctata si fiindca are putine sisteme de asistenta a soferului. Modul de interpretare a testelor a devenit mult mai dur fiindca acum cativa ani aproape toate masinile primeau cinci stele.

EuroNCAP a testat 12 modele, rezultatele fiind foarte diverse: de la trei stele, la cinci stele, scorul maxim fiind obtinut de sapte masini, cateva exemple fiind Porsche Macan, Lexus NX, Ford Mondeo si Kia Sorento.

In comunicatul in care prezenta rezultatele, EuroNCAP noteaza la final "Dacia Logan a primit trei stele, rezultat care reflecta aspiratiile marcii in special la capitolul siguranta si la sistemele de asistenta ale soferului.

Ca si punctaj, Logan MCV a primit 57% din punct la testele de protectie a ocupantilor adulti, 75% din maxim la copii, 55% la impactul cu pietonii si numai 38% la sistemele de asistenta.

Citeste articolul complet pe 0-100.ro


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5383 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Cosciug pe roti (Miercuri, 3 decembrie 2014, 14:27)

    falcoind [utilizator]

    Din pacate eu am aflat prea tirziu.
    • -2 (6 voturi)    
      Exagerezi un pic (Miercuri, 3 decembrie 2014, 14:41)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Nu e rau pentru o masina atat de ieftina. Cei de la Renault sunt foarte capabili sa faca o masina cu scor 5 dar pretul ar creste pe masura.
      La banii astia, 3 stele sunt suficiente si poti doar spera ca sansele sunt in favoarea ta si nu vei fi implicat intr-un accident. Si stai linisiti, chiar si intr-o masina cu 5 stele, la un impact frontal sau lateral, la 140 km, esti facut praf. Daca te uiti la testele EuroNcap, testele sunt facute la un impact de 50km/h.
    • +3 (7 voturi)    
      e asa greu de vazut ceva evident? (Miercuri, 3 decembrie 2014, 15:22)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Politica companiei este simpla.
      low cost - 3 stele - dacia
      medium cost - 5 stele - renault
      high cost - renault nu ti se adreseaza .... vezi alte branduri.
      Pentru cine vrea masina noua de 5 stele, 200 CP, comfort de exceptie si preturi de 7000 euro.... are umor ....
    • -1 (3 voturi)    
      atentie la volan (Miercuri, 3 decembrie 2014, 21:57)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      in mod normal nu-ti cumperi o masina ca sa intri in primul stalp cu ea.
      E de preferat sa nu ai nevoie de acele sisteme de siguranta.
      Mai bine condu prudent.In final nici macar o masina de 5 stele nu-ti va garanta ca vei scapa cu viata,sint prea multe variabile intr-un accident auo.
      Atentie lavolan si al "partenerii" de trafic
  • +3 (3 voturi)    
    ca modelul din 2004 (Joi, 4 decembrie 2014, 8:17)

    catelu [utilizator]

    Te-ai fi asteptat totusi ca 10 ani de evolutie sa aduca ceva in plus.
  • +4 (4 voturi)    
    Ati omis Skoda Fabia = 5 STELE !!! (Joi, 4 decembrie 2014, 9:23)

    Plagarus [utilizator]

    Mortal de ieftina,pt. cei ce aleg teoretic o viata mai scurta pe drumurile romanesti
    3 * siguranta pasiva satisfacatoare, dar nu are tehnologii de asistenta, care au devenit obligatorii in cadrul sistemului de calificare Euro NCAP !
  • 0 (0 voturi)    
    are you serious? (Joi, 4 decembrie 2014, 19:36)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    O masina la care colapseaza A-pillar la crash test? MCV asta e anul 2014 sau 1980?
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Vineri, 5 decembrie 2014, 12:27)

    CosminNegut [anonim]

    care ce ma? nu conteaza cum arata masina dupa impact, ci ce se intampla cu pasagerii!