Dezbatere furibunda in Finlanda: Este normala o amenda de 54.000 de euro pentru depasirea vitezei legale cu 23 km/h?

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2015, 9:44 Economie | Auto

Drum regional din Finlanda
Foto: Wikimedia Commons
​La inceput de martie un finlandez a primit o amenda de 54.000 de euro pentru ca a condus cu 103 km/h intr-o zona unde limita legala era de 80 km/h. Suma este calculata printr-un sistem controversat din tara scandinava unde, oamenii care au venituri foarte mari, platesc si amenzi uluitor de mari. Omul de afaceri este furios si spune ca Finlanda e o tara in care este imposibil de trait daca esti bogat. El ameninta ca se va muta din Finlanda, insa multi i-au raspuns ca poate pleca linistit daca nu-i place sa respecte regulile.

New York Times relateaza controversa creata in jurul amenzii de 54.000 de euro primita de omul de afaceri Reima Kuisla care activeaza in domeniul imobiliarelor. Conform legii finlandeze, amenzile sunt calculate in functie de venituri, iar Kuisla a avut in 2013 venituri de 6,5 milioane euro.

Finlanda, ca si alte tari nordice, are un sistem de taxare progresiva, unde cei cu venituri mari au cel mai mult de plata. La fel se intampla si la amenzi unde, ideea generala este ca o persoana foarte bogata trebuie sa plateasca mult mai mult pentru aceeasi infractiune, in comparatie cu un om cu venituri mici.

Citeste articolul complet pe 0-100.ro


Citeste mai multe despre   









9475 vizualizari
  • +6 (18 voturi)    
    Mi se pare normal (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:08)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Ce bine ar fi sa fie asa si la noi.
    • -1 (13 voturi)    
      serios? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:12)

      oaspetele [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Adica o pedeapsa diferita pentru aceeasi fapta?
      • +6 (10 voturi)    
        nu e diferita de fapt (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:00)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui oaspetele

        De fapt sistemul finlandez este corect si egalizeaza pedepsele.
        E vorba de costuri reale si de impactul pedepsei/amenzii asupra persoanei respective.
        Egalitatea se refera refera la proportia amenzii in venitul persoanei. Inteligent si eficient! Si de asta Finlanda e una din cele mai civilizate si dezvoltate tari din lume, fara sa beneficieze de petrol, ca vecina Norvegie.
        • -2 (4 voturi)    
          e diferit de fapt (Miercuri, 29 aprilie 2015, 15:43)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Gheorghescu

          Se vede ca esti un sarac Gheorghita!

          Unii fac foarte mari sacrificii pentru a iesi din mediocritatea in care tu te vei afla toata viata. Nu e egalizata pedeapsa daca iti taxeaza munca ce ai depus-o in plus fata de restu.
          • +1 (1 vot)    
            se vede ca suntem diferiti, anonimule! (Vineri, 1 mai 2015, 20:07)

            Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui anonim

            A respecta regulile in societate chiar daca ai bani inseamna civilizatie.
            A nu le respecta fiindca ai furat tu niste bani si te crezi mai shmeker decat ceilalti "fraieri" inseamna sa fii cocalar. Cine a facut cu adevarat sacrificii foarte mari stie sa-i respecte pe ceilalti. Tu nu stii.
            Anonimule, sunt sarac in comparatie cu unii si bogat in comparatie cu altii, dar cocalar sigur nu sunt.
    • +3 (7 voturi)    
      :) (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:13)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Noi intai trebuie sa fim bogati ca finlandezii :)
      • +1 (1 vot)    
        Dar, (Miercuri, 29 aprilie 2015, 15:25)

        Marcel [anonim] i-a raspuns lui alex

        Mai intai trebuie sa muncim ca ei.
    • +3 (7 voturi)    
      si aia care castiga zero lei (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:26)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      vor avea de plata zero lei. Toata cocalarimea o sa-ti treaca pe rosu!
  • +2 (6 voturi)    
    Foarte buna idea (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:22)

    Jaj [utilizator]

    Doar conteaza, ca pentru aceas fapta la un venit de 15000 lei lunar platesc 50 de lei sau 2800 lei, ma gandesc de 2x.
  • +9 (11 voturi)    
    Ca in Finlanda ar trebui sa fie in toata lumea (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:27)

    -dorian- [utilizator]

    Legea este foarte bine gandita.
    O amenda trebuie sa fie simtita in acelasi mod de cel care incalca legea, indiferent de veniturile pe care le are.
    Astfel, de exemplu, bashtanul care isi va parca camionul (jeep-ul) unde doreste sufletelul lui, nu va mototoli formularul de amenda si in secunda urmatoare va si uita de el (evident ca va face la fel si maine), ci va simti plata amenzii in acelasi fel in care o simt oamenii cu venituri modeste.
    Bravo Finlanda
  • +5 (7 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:33)

    r3my [anonim]

    Consider ca este foarte buna aceasta metoda de a stabili cuantumul amenzilor. Pentru ca, daca amendezi un sarac cu 500 lei, chiar simte amenda, in timp ce un bogat, care nu va resimti socul amenzii, va repeta abaterea, pentru ca oricum pentru el 500 lei nu-i o suma importanta.
    • -4 (8 voturi)    
      mergand mai departe (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:52)

      oaspetele [utilizator] i-a raspuns lui r3my

      e o vina sa fii bogat??
      • +1 (3 voturi)    
        mergand si mai mia departe (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:20)

        Bogatan [anonim] i-a raspuns lui oaspetele

        Mergand so mai departe: ai mai multe drepturi, privilegii si mai putine raspunderi daca esti bogat?
      • +1 (3 voturi)    
        nu mergand mai departe ... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:01)

        -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui oaspetele

        ... ci mergand inapoi la esenta problemei: o amenda trebuie sa fie simtita in acelasi mod de cel care incalca legea, indiferent de veniturile pe care le are, altfel insasi ideea de amenda e superflua.
        Divagatia ta nu are niciun rost.
    • -2 (2 voturi)    
      ........ (Joi, 30 aprilie 2015, 0:50)

      AdrianStoica [anonim] i-a raspuns lui r3my

      foarte bine ca nu ai luat tu amenda nu? ca altfel sigur nu gandeai asa. inteleg ca pentru bogat e infima suma de 500 ron dar daca omul vrea chiar sa paraseasca tara inseamna ca i-a picat chiar rau de tot amenda. de fapt despre asta e articolul pentru 23 km in plus, nesoldati cu nici un incident 240.000 lei noi e chiar exagerat. eu zic ca omul chiar e un platitor de impozite serios si o mie maxim i-ar fi fost suficient sa inteleaga mesajul. In Europa de vest nu ai loc nici sa respiri, in Franta bogatasii sunt impozitati cu 80-90% din venit si asa mai departe. disciplina fara libertate...pretul e prea mare
  • 0 (0 voturi)    
    Cum s-ar traduce la noi? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:50)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Pai cleptocratia (parlamentari, guvernanti, inspectori din administratie, generali din politie si armata) ar figura ca "saraca", fara proprietati. Pana la urma tot salariatul onest care are peste 5000RON /luna ar duce greul!
  • -4 (4 voturi)    
    Ca in Finlanda (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:00)

    Adrian [anonim]

    Cand o sa traiesc in Romania la fel ca in Finlanda, voi fi foarte bucuros sa ma aliniez si la sistemul lor de amenzi. A se citi ca trebuie sa deschidem gura si sa comentam ce fac altii, abia atunci cand ajungem la nivelul lor. Pana una alta, suntem o tara de parliti, rupti in fund (metaforic vorbind, fireste), cu salarii minime de care rad si curcile din Europa.

    Ce vreti ma baieti? Amenzi ca in Finlanda? Mergeti linistiti acolo si platiti ce vreti voi. Asta cu "simtitul" amenzii e subiect de Cafe Deco. Toti mucosii intretinuti de mamica si taticu' isi dau ei cu pararea... "vaaaaai ce frumooooos, sa fie si la noi amenzi din astea".

    Sa fie, nu zic sa nu fie, dar sa fie si drumuri si autostrazi... Sa fie multe. Vise placute.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:53)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Amenzile calculate ca in Finlanda fiind raportate la venit e foarte posibil sa le faci sa iasa la fel ca cele pe care le avem acum pentru cineva cu venit mediu de exemplu. Asa ca ce anumite nu iti convine?
  • -2 (2 voturi)    
    Alcool (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:16)

    Ion [anonim]

    Si pentru alcool trebuie sa platesti tot in functie de venit. Se poate extinde la toate produsele.
    De ce sa se simta un bogat ca e bogat?
    • +3 (3 voturi)    
      ce are sula cu prefectura? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:09)

      -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      nu a spus nimeni ca bogatul trebuie sa dea pe Logan 50.000 de euro si saracul 500, aici e vorba e o amenda, care are cu totul alt scop.
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:31)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    Oare ce amenda ar fi aplicat daca omul avea sofer ... Ca doar nu-l amendau pe proprietar pentru greseala soferului, iar soferul avea un venit muuuuult mai mic. Sau poat tocmai pentru asta sa fi fost amendat, ca nu are sofer?

    Inca ceva: "... multi i-au raspuns ca poate pleca linistit." Sunt convins ca acei "multi" nu erau cei care lucrau pentru el. Si probabil nici prea inteligenti. (Sunt hate-erii de serviciu de oriunde.) Daca pleaca, probabiil macar vreo 20 de finlandezi vor ramane someri ... Si la o populatie de 5 milioane ... Plus impozitele (mari, se pare!) pe care le plateste si care s-ar duce naibii!

    Ideea asta cu amenda progresiva este buna dar nu la prima greseala ci la repetarea ei, si asta pentru toti. Oricine poae gresi o data, este omeneste. Dar daca persista in greseala ... Plus ca eu nu cred ca respectivul este tipul de cocalar care facea intentionat figuri de extraviteza prin zona respectiva. (Stim cu totii ca de foarte multe ori se pun restirctii de viteza total aiurea, doar ca sa amendeze soferii.)
  • 0 (0 voturi)    
    Finlanda (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:31)

    nimrod [utilizator]

    In Finlanda s-a schimbat recent regimul politic. E prima desprindere de comunismul cu fata umana din indepartatul Nord. Intrevad o "primavara scandinava" cat de curand, vorba lui Mircea Dinescu, cand pe toti nordicii "ii va lua cu firoduri". Pe cale de consecinta, nu-i vad bine pe aia de impart de un secol banii celor care muncesc alora care trandavesc.
  • +2 (6 voturi)    
    Unde e dezbaterea? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:42)

    Mihai [anonim]

    Nu inteleg de ce unii vad aceasta amenda ca o pedeapsa pentru bogati. Da, e o amenda care se calculeaza procentual fata de venituri. Consider ca e de bun simt, argumentele le-au prezentat ceilalti comentatori.
    Dar oare impozitele nu se calculeaza la fel? Doar nu credeti ca un individ cu salariul de 3000 euro ar trebui sa plateasca taxe identice cu unul cu salariul minim de 200 euro.
  • +1 (1 vot)    
    bun lucru (Miercuri, 29 aprilie 2015, 21:26)

    Eduard [anonim]

    E un lucru bun. Asa ar trebui si la noi in tara , poate "nesimtiti" care cred ca pot face orice isi schimba atitudinea
  • +1 (1 vot)    
    :)) (Joi, 30 aprilie 2015, 13:49)

    mihai [anonim]

    orice ati zice voi ..masura e comunista ,cand ..daca aveai mai mult trebuia sa dai..eventul tot
  • +1 (1 vot)    
    prost sistem (Vineri, 1 mai 2015, 0:46)

    mihai [anonim]

    De departe cel mai prost sistem posibil care avantajeaza pe cei saraci si care din pacate sunt mult mai multi decat cei bogati.
    Un caz ipotetic:
    - un tigan roman conduce o rabla cu 200 km/h in Finlanda - probabil nu ia amenda ca nu are venituri (nu legale cel putin)
    - Tiriac - conduce o super masina cu 105 km/h (5km peste limita)..primeste 1 mil $ amenda ca omul doar e miliardar
    Consecinte:
    - tiganul o sa continue pina omoara pe cineva!