VIDEO Accident in zona Fantanii Miorita, o Dacie iese de pe drum pentru a evita un VW Touareg

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2015, 13:57 Economie | Auto

Accident auto
Foto: Captura YouTube
Soferul unei Dacii Logan a iesit de pe sosea in zona Fantanii Miorita din Bucuresti, pentru a evita un Volkswagen Touareg care a intrat brusc in fata lui.

In imaginile filmate, postate pe trafictube.ro, se vede cum SUV-ul intra brusc pe banda a doua a sensului dinspre Arcul de Triumf spre Fantana Miorita, moment in care soferul Daciei iese de pe sosea pe trotuar si se opreste langa piciorul podului de peste drumul national.

O femeie care se afla pe trotuar a scapat teafara.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
28590 vizualizari
  • +38 (40 voturi)    
    Intentionat (Joi, 24 septembrie 2015, 14:03)

    Anonim [anonim]

    Virarea e prea brusca. Pare ca este o lovire cu intentie
    • -24 (26 voturi)    
      hmm (Joi, 24 septembrie 2015, 16:26)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Filmarea este autentică? Ce zice Funeriu?
    • +7 (11 voturi)    
      E clar intentionat! (Joi, 24 septembrie 2015, 18:24)

      NameInFlame [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Si eu am patit aproape la fel. Mergeam pe DN1, in localitate, pe banda 2, cu copil mic in masina, respectand viteza legala. Din spate a venit un alt client VAG, un audi albastru cu nr de inmatriculare B 64 JCB, avand viteza mare, si pentru faptul ca nu m-am dat la o parte, eventual prin cel care merge cu viteza mica pe banda 1, m-a sicanat vreo 200 de metri obligandu-ma sa franez brusc brusc si sa opresc pana la urma de tot.
      Daca nu faceam asta pateam ca cel din imagine.
  • +35 (37 voturi)    
    zau? (Joi, 24 septembrie 2015, 14:07)

    andrei [anonim]

    eu vad ca il loveste touaregul intentionat, nicidecum ca se fereste ala cu loganul. asta e de dosar penal. se vede intentia de la o posta, franeaza sa isi ajusteze viteza exact cat a loganului si apoi il loveste.
    • -16 (18 voturi)    
      nu neaparat (Joi, 24 septembrie 2015, 15:19)

      alex_sb [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Ramane de vazut ce declara cei doi soferi, mai ales cel cu loganul ... Eu zic ca se poate sa nu fi fost cu intentie - se vede ca soferul VW-ului vrea sa vireze la dreapta, se apropia de intersectie si era pe banda 3, nu mai prea avea timp si a fortat iesirea la dreapta (se vede ca semnalizeaza dreapta exact inainte sa loveasca loganul).
      • +7 (11 voturi)    
        nu (Joi, 24 septembrie 2015, 16:20)

        dan [anonim] i-a raspuns lui alex_sb

        probabil nu cunosti locul. mai e mult de acolo pina la intersectie, n-avea nici un motiv sa faca manevra asta. ori era foarte neatent ori a fost intentionat
    • -2 (8 voturi)    
      ... (Joi, 24 septembrie 2015, 16:44)

      calin [anonim] i-a raspuns lui andrei

      M-am uitat de mai multe ori la film dar pe finalul filmului se vede VW din lateral si nu pare sa aibe vreo zgarietura. Deci posibil ca cel cu Loganul a virat brusc speriat de VW din stanga (si eu am mai facut viraje bruste cand m-am speriat de intentiile altor masini).
      Acum daca VW a facut intentionat sau nu, nu imi dau seama...
      Argumente contra:
      a semnalizat, vroia sa o ia la dreapta si era incadrat gresit si a fortat schimbarea benzii.
      Argumente pentru:
      Dupa ce tocmai ai depasit o masina care s-a dat pe cealalta banda din fata ta ti-e destul de clar ca o ai in dreapta si trebuie sa verifici daca ai trecut de tot de ea sau nu...
  • +39 (41 voturi)    
    E lovit (Joi, 24 septembrie 2015, 14:10)

    Radu [anonim]

    Loganul albastru a fost impins de pe sosea, nu a iesit de pe sosea. Asta e tentativa de omor, nu accident.
  • +33 (35 voturi)    
    iese pentru a evita? (Joi, 24 septembrie 2015, 14:13)

    Victor [anonim]

    Se vede clar cum îi zboară botul în dreapta, în urma impactului.
    Voi ați înțeles că el a ieșit pentru a evita.....?
  • +22 (26 voturi)    
    a fost clar acrosat loganul (Joi, 24 septembrie 2015, 14:17)

    alex_sb [anonim]

    Se vede destul de clar ca loganul a fost lovit, daca soferul loganului ar fi incercat sa evite accidentul in mod sigur nu iesea in decor la modul asta.
  • +25 (27 voturi)    
    Toată presa vuieşte... (Joi, 24 septembrie 2015, 14:18)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Toată presa vuieşte de accidentul ăsta. Amicului cu B 999 TZU, îi "urez" mult succes în trafic.
  • -59 (65 voturi)    
    VW (Joi, 24 septembrie 2015, 14:18)

    MMm [anonim]

    Daca nu era un VW implicat nu ar fi aparut stirea asta. Incredibil ce jos este media Romaneasca ca sa nu spun hoitnews.
    • +41 (45 voturi)    
      Adevarul este (Joi, 24 septembrie 2015, 14:37)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui MMm

      Adevarul este ca Touaregul s-a comportat asa datorita unui soft implementat pe ascuns de VW care, atunci cand e sicanat in trafic de un Logan, reactioneaza in maniera din imagine.....
      • +2 (10 voturi)    
        LoL (Joi, 24 septembrie 2015, 16:31)

        MMm [anonim] i-a raspuns lui fdaniel

        Adevarul este ca asemenea sicanari in multe cazuri cu asemenea urmari (vezi trafictube pentru asta) sunt la ordinea zilei in Romania inclusiv Bucuresti (mai ales Bucuresti). Nu am vazut nici o stire pe tema asta, dar vad acum ca toti sunteti indignati si va faceti ca nu stiati de asemenea comportament in trafic.
    • -18 (18 voturi)    
      Bravo! (Joi, 24 septembrie 2015, 15:36)

      Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui MMm

      Bine ca mai e cate unul ca tine lucid, in rest majoritatea a intrat in delir. Probabil frustatti de o viata mica si urata petrecuta pe un scaun amarat de Logan, injura la unison VW, Germania pana si pe amaratul ala de motor diesel care, dupa nume, pare tot ceva de neam german. Culmea e ca in afara celor cativa psotaci care stiu foarte bine de ce fac propaganda asta desantata impotriva Germaniei, valul prostimii a preluat imediat ideea si o duce la apogeu. Cand esti un terminat pe viata, ce bucurie mai mare decat sa ii injuri pe nemti acum ca ai motive. Vai de capul vostru..
      • +5 (9 voturi)    
        Hmm (Joi, 24 septembrie 2015, 20:10)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

        Rudotel! Mai ales ca trebuie sa fi scazut pretul, intrucat s-a diminuat si cererea odata cu trecerea tribunului in totala nefiinta!
      • +2 (4 voturi)    
        pentru Ariciul (Joi, 24 septembrie 2015, 22:59)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

        1. Nu impotriva germaniei. Impotriva lui VW.
        2. Fii mai politicos , daca se poate.
  • +32 (34 voturi)    
    TITLU INCORECT (Joi, 24 septembrie 2015, 14:21)

    boogiewoogie [utilizator]

    " o Dacie iese de pe drum pentru a evita un VW Touareg"

    O Dacie este LOVITA de un Touareg ! se vede clar, plus ca un pieton era sa fie omorat !

    tentativa de omor si violenta extrema, cel mai probabil s-au sicanat in trafic pana cand imbecilul smecher cu gipan a cedat nervos, ca doar atat il duce neuronul ala de jmecher.

    se vede si din comportamentul de dupa accident ca nici macar in dos nu il doare ca o femeie era sa moara pe trotuar sau ce o fi patit cel pe care l-a lovit!
  • +33 (35 voturi)    
    Glumiti? (Joi, 24 septembrie 2015, 14:22)

    Eu si numai eu [anonim]

    Cand a-ti scris acest articol, v-ati uitat la clip?

    Titlul ar trebui sa fie mai degraba asa:

    VIDEO Accident in zona Fantanii Miorita, o Dacie este scoasa de pe drum de un frustrat cu VW Touareg care trage intentionat de volan
  • +23 (25 voturi)    
    bizoni (Joi, 24 septembrie 2015, 14:24)

    sobolan [utilizator]

    cred că individul a încercat să-l șicaneze, practică des întâlnită prin capitală. nu prea i-a ieșit. sau i-a ieșit prea bine. trist.
  • +24 (28 voturi)    
    Eu vad altceva pe filmare. (Joi, 24 septembrie 2015, 14:27)

    Andor [anonim]

    Mie mi se pare ca a vrut intentionat sa-l scoata de pe drum. Franeaza intai ca sa fie sigur ca-i langa masina, trage brusc de volan, dupa care isi continua linistit drumul pe banda 2 pana la urmatoarea strada unde sta si se asigura frumos ca sa o ia in dreapta....
  • +25 (27 voturi)    
    B 999 TZU (Joi, 24 septembrie 2015, 14:35)

    paranoid_android [utilizator]

    bine de tinut minte, asa ca sa-l (re)cunoastem in trafic
    • -3 (7 voturi)    
      repet, cumpar masina (Joi, 24 septembrie 2015, 16:36)

      ciufy [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      sa ma contacteze proprietarul, vreau reducere de 50%... pana la urma e viata lui in joc, nu? :))
  • +19 (21 voturi)    
    pare intentionat (Joi, 24 septembrie 2015, 14:38)

    termopan [utilizator]

    Mamiferele astea indreptatite nu ar mai avea ce sa caute in spatele volanului intr-o tara normala.

    Hotnews, urmariti si voi subiectul, as fi interesat daca ia amenda pentru nepurtarea centurii de siguranta sau ca nu avea luminile de drum aprinse.

    In cel mai bun caz soferul loganului e vinovat, pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum. Clar asta e!

    Sau poate este sofer dinala din cat B superior, cum spuneati intr-un editorial comprehensiv despre superioritatea celor care au reusit sa bifeze 30 de intrebari si au o oarecare coordonare motorie.
  • -39 (49 voturi)    
    Pai (Joi, 24 septembrie 2015, 14:39)

    cu4clase [anonim]

    saracul ala cu Logan de ce conduce pe banda a 3-a ? Aia e masina de urcat pe trotuar. nu de condus pe banda de viteza. Sa-si puna oglinzi mai mari daca nu vede flash-urile. Hai pa.
    • +13 (13 voturi)    
      banda de viteza? (Joi, 24 septembrie 2015, 14:47)

      un anonim [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

      Tu visezi benzi de viteza in oras? Nici pe autostrazi, pardon autostrada, nu avem asa ceva.
      • 0 (2 voturi)    
        Adăugați emoticoane (Joi, 24 septembrie 2015, 19:38)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui un anonim

        Altfel colegii de trafic nu vor percepe ironia. Mai ales cei cu "X"-uri, "Z"-uri și "Q"-uri, care se vor simți ofensați.
    • +17 (19 voturi)    
      vorbeste (Joi, 24 septembrie 2015, 15:17)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

      dupa ce te dai jos din copac. Pana una alta mai rumega o coaja de banana.
      • -15 (19 voturi)    
        Ma (Joi, 24 septembrie 2015, 16:00)

        cu4clase [anonim] i-a raspuns lui vindicomvs

        dau jos din X7, saracule !
        • +11 (15 voturi)    
          Troll (Joi, 24 septembrie 2015, 16:28)

          maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

          Hai, mă, pe bune?
          Ce îmi plac mie trollii cu 4 clase, visează la X7 :))
          Du-te, mă, și compostează-ți cartela de metrou, că habar nu ai despre ce vorbești.
          • +1 (3 voturi)    
            a gresit saracul (Joi, 24 septembrie 2015, 19:30)

            was [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

            A vrut sa spuna din "ciu 7"
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Duminică, 27 septembrie 2015, 14:09)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

            Povesti, ce compostat? El e din aia care nu are bani de abonamente la metrou, prefera saritul peste turnicheti! :P
    • +15 (17 voturi)    
      ! (Joi, 24 septembrie 2015, 15:24)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

      Deci sa inteleg ca tu esti ghiolban din ala care sta numai cu mana la "flashuri", genul care habar nu are unde e semnalizarea dar faza lunga o gaseste repede ca vezi Doamne ai prioritate de prost!
      • -14 (16 voturi)    
        Alt sarac. (Joi, 24 septembrie 2015, 16:09)

        cu4clase [anonim] i-a raspuns lui tudorr

        Normal ca stau cu faza lunga , de asta mi-am luat Tuareg cu bixenon. Sa te agasez, sa-ti aduc aminte de rata la frigider, saracule.
        • +6 (6 voturi)    
          ! (Joi, 24 septembrie 2015, 21:45)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

          :))
          Sper ca esti ironic cetatene, am faruri adaptive cu Led...te las pe tine sa te mai gandesti la ce masina :)). Diferenta dintre noi nu e doar de ce masini avem, ci si de bun simt pe care tu pari ca nu il ai ;)!
    • +15 (17 voturi)    
      Esti un ghertoi (Joi, 24 septembrie 2015, 15:26)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

      Daciile nu au voie pe banda a treia, sau cum? Este banda rezervata valorosilor, cocalarilor si manelistilor cu audiuri, bemveuri si touareguri? Ce vorbesti, ma? Iar flashurile la modul asta sunt interzise, pune mana si citeste Codul Rutier.

      Tie si ghertoilor ca tine ar trebui sa vi se retraga drepturile de a vota, de a detine permise de conducere si se a va reproduce!
      • -10 (16 voturi)    
        Multumesc, (Joi, 24 septembrie 2015, 16:02)

        cu4clase [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        pana atunci tine aproape de trotuar si atentie la cosurile de gunoi.
        • -7 (11 voturi)    
          degeaba (Joi, 24 septembrie 2015, 16:47)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

          faci ironii matale, oamenii nu se prinde, e tare nervosi , maica.
          • +7 (11 voturi)    
            Ironii??? (Joi, 24 septembrie 2015, 18:48)

            maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            Hai, mă, ești pe bune?
            Astea-s doar glume extrem de proaste.
            Dacă primul comentariu poate fi [cu greu] privit drept ironie (de fapt mai mult glumă proastă), comentariile în care își numește interlocutorii "săraci" nu se mai califică drept ironie, ci grosolănie grobiană de-a dreptul.
            • 0 (2 voturi)    
              NU este ironie! (Vineri, 25 septembrie 2015, 10:59)

              hot news [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

              NU e nici-un fel de ironie, nici grosolanie, pur si simplu asa gandesc adeptii Ilici.
              Ei sunt obisnuiti sa castige extreme de usor banii, pentru dumnealor cei ce avem Renaul sau - culmea saraciei - Logan, suntem amarasteni, avem obligatia sa tinem pe linga cosurile de gunoi si sa fim atenti nu la semnele de circulatie, ci la flashurile lor!
              Pentru ei noi suntem, cum asa frumos se exprima arestatul primar Oprescu, doar "pulimea"!
        • +10 (12 voturi)    
          Cosuri (Joi, 24 septembrie 2015, 18:34)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

          Sunt atent la cosurile de gunoi - ca sa stiu unde sa pun gunoaiele ca tine.
      • -10 (14 voturi)    
        mai ushor cu pianu pe scari .... (Joi, 24 septembrie 2015, 17:06)

        IoIoIoIoI_X5 [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        ala cu loganu e prost rau, a meritato.
        cum frate sa tragi in halu ala de volan
        e clar ca sa harjonit cu tuaregu inainte
        sa intre in camera. numai melteni pe loganuri.
        daca nu au bani de masina trebuie sa le demonstreze
        ei la aia cu bani ca sunt mai cu motz.
        • +4 (6 voturi)    
          logica (Joi, 24 septembrie 2015, 23:14)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui IoIoIoIoI_X5

          Ai o logica de fier. Ruginit.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Duminică, 27 septembrie 2015, 14:11)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui IoIoIoIoI_X5

          Tutututututu_ARO cu sigla de BMW pe ea, ca sa te simti si tu bine. Doara visele sunt gratuite (exceptand bineinteles pretul siglei adaugate :P )
      • +3 (5 voturi)    
        pentru Soljenitin (Joi, 24 septembrie 2015, 23:05)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Da-mi voie sa te completez. Si dreptul la port -arma
        trebuie sa li se retraga la astfel de nesimtiti !
        Pentruca sunt si nervosi.
    • -3 (13 voturi)    
      ... (Joi, 24 septembrie 2015, 17:14)

      isarcasm [anonim] i-a raspuns lui cu4clase

      Sunt stupefiat sa vad cum se raspunde la comentariul tau sarcastic. Plus, din 25 de voturi ai -21 deci 92% din votanti nu s-au prins si sunt sanse mari ca din cei 2 care au votat pozitiv unul cel putin sa nu fi percutat dar sa fi achiesat la mesajul tau.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Duminică, 27 septembrie 2015, 14:13)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui isarcasm

        Exista sarcasm amuzant si exista sarcasm tampit si idiot. Se pare ca voi amandoi il gustati pe cel de-al doilea.
        Spune si asta cate ceva despre nivelul vostru de educatie...
  • +12 (18 voturi)    
    Oarecum ma bucur de problema masinilor germane (Joi, 24 septembrie 2015, 14:42)

    liviu [anonim]

    Am dat de multi idioti cu BMW, Audi si VW care dadeau flash-uri, iti stateau in spate la 2-3 metrii pe A2 cand mergeam cu 120-130 duminica seara dinspre Constanta.

    A fost si un caz mai periculos in care un SUV, nu mai stiu daca Land Rover sau Tuareg (au fost 2 situatii asemanatoare, dar una mai urata ptr noi) a fortat un Logan I bleu sa intre in fata noastra la 1.5-2 metrii, la viteza aia e extrem de periculos. Si ala cu Loganul fricos si cu probleme de imagine de a cedat si ne-a pus pe noi in pericol.

    Alora care fac atata presiune altor soferi care merg corect (limita legala e 130) le doresc din toata inima sa se incolaceasca intr-un stalp, ca si dobitocului cu Tuareg din imagine, dar pana atunci sa aiba cat mai multe probleme cu suv-urile lor la RAR, ITP si la producator, UE, SUA, eventual sa le monteze si chestii care sa le taie jumatate din cuplu. Doamne Ajuta !
    • +7 (7 voturi)    
      hm... (Joi, 24 septembrie 2015, 16:51)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Asta cu flash-uri pe autostrada depinde. Sunt unii care trec pe banda a doua sa depaseasca alte masini (si este ok chiar daca ei merg cu 120 si tu ai vrea sa mergi cu 140 si astepti putin dupa ei) dar poate fi o problema daca "uita" sa mai revina pe banda 1 desi nu mai sunt masini de depasit... In primul rand creeaza aglomeratie si in al doilea rand mie personal mi-e foarte frica in astfel de situatii sa-l depasesc prin dreapta deoarece nu se practica si poate ca exact atunci se gandeste sa treaca inapoi pe banda lui.
      • -2 (8 voturi)    
        ce zici tu prietene?! (Joi, 24 septembrie 2015, 19:16)

        Reader [anonim] i-a raspuns lui Calin

        sa depasesti prin dreapta?! in primul rand e un pic ilegal (daca nu s-a schimbat codul rutier intre timp).

        cred ca nici caruta daca ar merge in fata mea nu as depasi-o prin dreapta ...
        • +4 (6 voturi)    
          wepasire (Vineri, 25 septembrie 2015, 9:27)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Reader

          Prietene, cand treci de o masina pe alta banda decat cea pe care merge ea nu se cheama depasire. Legea spune clar asta. Depasirea se practica doar pe drumurile cu o singura banda pe sens, atunci cand esti nevoit sa treci pensul opus ca sa treci de o masina. Aceea este depasire. Daca treci de o masina pe un drum cu mai multe benzi pe sens, poti s-o faci si prin dreapta si prin stanga, cum vrei tu fara sa fie considerate depasire.
    • 0 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 25 septembrie 2015, 0:50)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui liviu

      benzle sunt mai multe exact pt viteze diferite, dl Liviu care atrage atentii altora dar face urari de rau!
      Ia si ceteste, poti fi sanctionat (si ar trebui) daca mergi prea incet pe alta banda! Mergi incet, atat legea cat si bunul simt, civilizatia spune sa nu incurci pe altul, nu sa-i stai in fata limitand, incurcand ce vrea ala sa faca, libertatea..ca asa vrei tu! Civilizati-va odata!
      Ca si cocalarul idiot cu suv-ul, vede ca ala cu loganu' e nesimtit ori prost, el si mai mare, sa provoace accident!
      Amandoi probabil de vina, ala ca nu s-a dat, celalalt ca s-a razbunat.
      Nah, ce sa faci asta-i romania, plina de caractere de cacat, ba rai, necivilizati, frsutrati de ce ala are madina scumpa ori de ce vrea sa mearga cu..treaba lui cat, ori parveniti cu bani, masini dar fara creier ori educatie, si vor sa arate cine sunt.
      Si se pare ca nici sperante de redresare nu sunt!
      • +1 (1 vot)    
        strict punctual (Vineri, 25 septembrie 2015, 11:03)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        Strict punctual, ai perfecta dreptate cu:
        "Ca si cocalarul idiot cu suv-ul, vede ca ala cu loganu' e nesimtit ori prost, el si mai mare, sa provoace accident! "
    • +1 (5 voturi)    
      mda (Vineri, 25 septembrie 2015, 6:06)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      deci mergi cu 120-130 pe banda 2 pe autostrada si o consideri mostenire de familie.. Esti bine, safe, verde, cetatean model si-ti meriti TU primul stalp. Eventual ajutat. De soarta, ca doar nu instig la manevre violente.

      Macar daca te abtineai sa treci 120 si puneai doar ca mergi cu 130 pe un segment de drum cu limita 130 coroborat cu articolul care spune ca vehiculele se deplaseaza pe benzi conform vitezei de mers. Adica ala pe care nu-l stii, ca-ti alegi sa respecti doar partial legea, cetateanule model. Desenul este ca sa intelegi comentariul.

      bmtw... nu mai chinui limba romana precum chinui traficul. O doare, chair daca n-are limba sa spuna desi e limba.
  • +10 (10 voturi)    
    Relevant (Joi, 24 septembrie 2015, 14:46)

    Kevi [utilizator]

    http://www.radiozu.ro/morningzu/povestea-clipului-accident-live-miorita-1423

    Accidentul comentat de un prieten al soferului Daciei.
  • -9 (17 voturi)    
    Discutabil (Joi, 24 septembrie 2015, 14:49)

    VladSnow [anonim]

    Nu stiu daca a fost intentionat. Posibil sa se fi hotarat brusc sa intre la benzinarie si sa fi schimbat banda fara sa se asigure.

    In orice caz, e clar ca a lovit loganul, nu loganul l-a evitat.
  • +14 (16 voturi)    
    Autor articol (Joi, 24 septembrie 2015, 14:56)

    muciflenduri [utilizator]

    "Accident in zona Fantanii Miorita, o Dacie iese de pe drum pentru a evita un VW Touareg"

    Autorul articolului a avut curiozitatea sa se uite pe film?
    Titlul e demn de radio Erevan.
    E cat se poate de vizibil ca dacia a fost izbita (au sarit si bucati din ea)
    E la fel de vizibil ca manevra a fost intentionata, tuaregul nu a evitat nimic, a vrut sa fie un smecher.
    Sa fi fost cu 2 metri mai in fata, ar fi rezultat cel putin un mort in cascadoria asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Unde vezi tu bucati ??? (Vineri, 25 septembrie 2015, 12:22)

      obikeno [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Ia mai priveste o data filmul. Bucatile sar din logan cand loveste bordura.
  • -11 (15 voturi)    
    Eu cred ca (Joi, 24 septembrie 2015, 14:59)

    cadian [utilizator]

    soferul (sau soferita) Touareg-ului a vrut sa intre la benzinarie printr-o manevra total nefericita.
  • -15 (19 voturi)    
    Iar (Joi, 24 septembrie 2015, 15:04)

    cadian [utilizator]

    soferul (sau soferita) Daciei s-a speriat prea tare si a tras brusc de volan spre dreapta.
    Nu cred ca s-au atins.
  • +14 (18 voturi)    
    Sincer (Joi, 24 septembrie 2015, 15:08)

    Cristian M [utilizator]

    Nici nu mă miră un astfel de comportament de la un posesor de VW Touareg. Aproape toți șoferii care au BMW, Audi, VW, Porsche pe care îi întâlnesc în trafic nu semnalizează, claxonează, dau flash-uri, sunt agresivi etc. Incidentul de mai sus e o metaforă destul de reușită pentru polarizarea veniturilor din România.
    • +7 (7 voturi)    
      nu uita de viteza... (Joi, 24 septembrie 2015, 15:41)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Cristian M

      ...se cred la curse si depasesc orice in viteza, nu-i intereseaza de ceilalti - e suficient sa stai 10 minute in centru ca sa-i vezi
  • -20 (22 voturi)    
    Multi si prosti! (Joi, 24 septembrie 2015, 15:11)

    Crb [anonim]

    Daca va uitati mai atent tuaregul nu are absolut nimic. Daca il atingea la manevra aia se vedea clar in clip, cel putin bara indoita a suv-ului daca nu stopurile sparte.
    A intrat ca boul, soferul de logan s-a speriat si a tras de volan.
    • +14 (16 voturi)    
      i-auzi desteptul.. (Joi, 24 septembrie 2015, 15:26)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Crb

      ce trebuia sa i se sparga? stopurile? de emotie sau cum?
    • +2 (4 voturi)    
      asa o fi? (Vineri, 25 septembrie 2015, 11:32)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Crb

      Probabil bucata de logan a sarit de emotie, probabil bucata de spoiler voia sa mearga inainte, dar asta virase la dreapta.
  • -21 (23 voturi)    
    Sa ne informam in prealabil (Joi, 24 septembrie 2015, 15:17)

    DailyDriver [anonim]

    Multi specialisti, dar nimeni nu pare sa cunoasca topografia locului sau particularitarile masinilor implicate.

    Touaregul are semnal dreapta aprins tot timpul, dinainte de primul viraj. Evident intentiona sa intre la benzinarie, prin depasirea Loganului si bagat in fata sa. E manevra tipica acolo. Acolo este o benzinarie, nu o strada. E veche, de pe vremuri, cine e sofer in Bucuresti o stie bine.

    In al doilea rand, este posibil ca oglinda din dreapta a Touaregului sa fie plata, nu convexa. De tip american -> de la dezmembrari, e ieftina cea plata, pentru ca toata lumea cauta sa scape de ea, nu vezi nimic in dreapta. Loganul era in unghiul mort al unei astfel de oglinzi.
    • +9 (11 voturi)    
      Bai Scully (Joi, 24 septembrie 2015, 15:32)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui DailyDriver

      cum te-ai prins tu de toate, te doare bila

      In primul rand tuaregul semnaliza la STANGA. Adica il atentiona pe logan sa se dea la o parte.
      Avea loc gramada sa se bage in spatele skodei daca chiar voia sa intre la peco.
    • +11 (13 voturi)    
      ponta (Joi, 24 septembrie 2015, 15:42)

      cristihan [utilizator] i-a raspuns lui DailyDriver

      Asta e o explicatie de tip ponta: toata lumea vede, stie, intelege niste chestii evidente, vii tu si demonstrezi ca e fix pe dos. Bravos, dom'le! Asculta relatarea de pe Radio Zu si mediteaza putin...
    • +5 (7 voturi)    
      Haha (Vineri, 25 septembrie 2015, 11:30)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui DailyDriver

      Sper ca nu conduci masina. Cum dracu poti spune ca loganul era in punctul mort? Chiar esti handicapat?
      Adica eu depasesc o masina, ma izbesc in ea si apoi spun ca era in punctul mort si nu am vazut-o?
      Era in punctul mort si cand loganul era in fata? Si cand era in dreapta? Chiar sunteti muste? Pentru voi exista numai prezentul, uitati ca in urma cu 10 secunde va pregateati sa depasiti un logan?
  • -20 (22 voturi)    
    Nu a fost lovit (Joi, 24 septembrie 2015, 15:23)

    mARTOR [anonim]

    Cel cu Dacia logan nu a fost atins de Touareg. Se poate vedea clar dar se vede si ca VW-ul nu s-a deplasat deloc de spate. S-a speriat si a tras de volan maxim dreapta. E vina celui din Logan. Chiar si cu dovada filmului tot Loganul e vinovat.
    • +15 (17 voturi)    
      serios? (Joi, 24 septembrie 2015, 15:29)

      Ilie [anonim] i-a raspuns lui mARTOR

      Mai prost de atat poti sa fii??
    • +11 (13 voturi)    
      se poate, doar ca e prostometrul nu are gradatii (Joi, 24 septembrie 2015, 15:58)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui mARTOR

      cu minus, le are pana la zero IQ
      sunt unii prosti de ingheata apele... :)
  • +8 (8 voturi)    
    ? (Joi, 24 septembrie 2015, 15:44)

    vsdljn [anonim]

    e buna asta. cel cu loganul e vinovat pentru faptul ca un dobitoc a virat brusc in fata lui, foarte aproape sa-l acroseze?
  • +3 (3 voturi)    
    rca touareg (Joi, 24 septembrie 2015, 15:52)

    rca touareg [anonim]

    Vad ca touareg are rca la allianz, in caz ca cel cu loganul are nevoie http://bit.ly/1R2sthK
  • -8 (16 voturi)    
    Viata sau masina (Joi, 24 septembrie 2015, 16:05)

    Mr John [anonim]

    Se observa ca romanul tine mai mult la masina decat la viata lui..virajul disperat sa evite coliziunea aproape izbindu-se de stalpul de beton confirma asta
  • +13 (15 voturi)    
    Ha (Joi, 24 septembrie 2015, 16:16)

    RaduMischie [utilizator]

    Am ascultat la radio zu (vezi postarea de mai sus a lui Kevi pentru link).
    Daca e adevarata relatarea (e a unui prieten al soferului Loganului, deci nu de la una din partile implicate), concluzia e simpla: sofer de Touareg prost, sofer de Logan norocos ca a scapat doar cu cauciucuri sparte. Nici o tentativa de omor, etc.
    Asa cum ii spun nevesti-mii de fiecare data cand merg cu ea in masina: "Casca ochii in jur si fii atenta la toti. E plin de prosti, nu ajunge sa fii atenta doar la cum mergi tu, trebuie sa fii atenta si in jur".
  • +3 (5 voturi)    
    numarul B 999 TZU (Joi, 24 septembrie 2015, 23:48)

    Io [anonim]

    spune totul despre posesorul masinii ... Un prost increzut. Ar fi fost in stare sa isi puna 9 mil. de 9, numai sa aiba cel mai mare numar din lume :)
    Asta are frustari mari, cred ca de natura sexuala !
  • +2 (4 voturi)    
    Keep calm (Vineri, 25 septembrie 2015, 4:56)

    alnaibii [anonim]

    http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/momentul-in-care-un-touareg-intra-intr-un-logan-si-il-arunca-direct-pe-trotuar-imaginile-sunt-subiectul-zilei-pe-internet.html

    Ca la romanica, s-au inteles baietii
  • +4 (6 voturi)    
    Unde e autosesizarea? (Vineri, 25 septembrie 2015, 9:34)

    Sofer indignat [anonim]

    De ce nu se autosesizeaza politia, faptul ca sunt colegi de breasla si s-au inteles nu inseamna ca nu s-a intamplat fapta de violenta in trafic sau chiar tentativa de omor. Acum dupa ce s-a vazut filmul este clar ca amenda pentru nacordare de prioritate nu este cea corecta. Unde sunt asociatiile soferilor? ONG-urile de respectat legea etc?
  • -6 (8 voturi)    
    Bai fratilor... (Vineri, 25 septembrie 2015, 10:25)

    impartial [anonim]

    ... tipa setea de sange in voi. Majoritatea se isterizeaza din motive personale insa fara nici o legatura cu ce s-a intamplat cu adevarat.
    Am citit toate comentariile inainte sa ma uit la filmulet si sa sa citesc declaratiile soferilor implicati in accident.
    Prima observatie:
    1. In filmulet sa dea naiba daca vad ca sare ceva din loganul ala cand vireaza brusc vw-ul. A sarit din logan cand a intrat in bordura. E normal, e impact acolo.
    2. tuaregul semnalizeaza la dreapta vireaza brusc si pune putina frana. Asta sperie pe cel cu logan care vireaza brusc dreapta. Din unghiul ala nu se vede cat de aproape de logan era vw-ul.
    3. Nu mi se pare nici o sicana. Loganul semnaliza dreapta, se da la o parte iar vw-ul forteaza depasirea si intrarea la benzinarie. De ce? Asa sunt unii nerabdatori sa fie primii, habar n-am. Prostie curata.
    4. Nu inteleg tipetele astea cu nedreptatea si decapitarea "vinovatilor". Parca ati devenit toti jihadisti dintr-o data cu exodul asta din europa.
    • -1 (3 voturi)    
      Au inceput frustratii sa dea cu minusuri (Vineri, 25 septembrie 2015, 11:26)

      partial [anonim] i-a raspuns lui impartial

      Lasa-i ca nici macar nu vor sa gandeasca. Dau cu minusul din impuls.
      Sa gandesti nu e treaba usoara pentru oricine. E mai usor sa urli la nervi.
  • +1 (3 voturi)    
    ziaristii lu' peste (Vineri, 25 septembrie 2015, 12:32)

    neurino [utilizator]

    de curiozitate...v-ati uitat pe filmuletz? Nu de alta dar Loganul nu evita nimic, e pus si simplu IZBIT pe dreapta. noroc ca soferul Loganului nu a mai lovit un altul.

    iar marlanii ca ala cu touareg-ul ar trebui eliminati din trafic...pana cand se invata sa circule ca oamenii si nu ca maimutzele.
  • +2 (4 voturi)    
    ATENTIE, criminalul din touareg dirijeaza avioane! (Vineri, 25 septembrie 2015, 12:46)

    tara de cacat [anonim]

    in statul infect rroman orice este posibil, inclusiv ca un criminal ca cel din touareg sa aibe in mina viata pasagerilor din avioane.
    Iar musamalizarea cazului este in ton perfect cu mizeria din statul/sistemul mafiot rroman
  • +1 (1 vot)    
    atentie la dreptul de despagubire pe RCA (Vineri, 25 septembrie 2015, 14:18)

    nişu megriţoiu [anonim]

    Din lege: accidentul provocat cu intentie anuleaza dreptul de despagubire a reparatiei Loganului cu polita RCA a celui din Touareg.

    Cel din Touareg a accelerat si, dupa ce a trecut de Logan, a franat pentru a nu se departa prea mult si pentru a-l putea sicana cat mai "la mustata", numai ca a apreciat gresit distanta si a atins roata stanga fata a Loganului, proiectandu-l pe acesta inspre bordura (cred ca impactul initial a provocat si rotirea volanului Loganului spre dreapta).
    Cel din Touareg n-avea de gand sa intre la benzinarie, a facut acest lucru dupa ce a realizat ca a produs un accident.
    Concluzii:
    - a existat cel putin o intentie de sicanare dublata de aprecierea incorecta a distantei. Intentia de acrosaj e greu de probat.
    - chiar daca exista acest film, cei cu mintea spalata de antene nu pot sa vada intentia criminala a celui din Touareg.
    - daca se ajunge la instanta de judecata, adevarul nu are nicio valoare, sentinta depinde de alti factori: abilitatea avocatilor, dispozitia din acea zi a judecatorului...