Scandalul Volkswagen - In UE sunt afectate 8 milioane de masini

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2015, 22:55 Economie | Auto

Sigla Volkswagen
Foto: Volkswagen
​Volkswagen a admis ca in Europa software-ul care pacaleste testele de emisii a fost instalat pe 8 milioane de masini diesel, scrie presa germana care citeaza o scrisoare trimisa de companie catre parlamentul german. In Marea Britanie numarul de masini afectate este de 1,2 milioane, in Franta sunt un milion, iar in Spania si Italia, peste 650.000. Cele mai multe sunt in Germania: 2,8 milioane.

Ziarul german Handelsblatt citeaza scrisoarea Volkswagen care explica faptul ca sunt afectate masinile Euro 5 cu motoarele de 1.2 1,6 si 2.0 litri. Compania isi cere scuze pentru raul creat si promite sa repare lucrurile.

Nu a fost comunicata solutia tehnica, insa in cateva tari au fost lansate site-uri cu mesaje pentru clienti.

Zilele acestea compania trebuie sa comunice modul in care va rezolva problema prin rechemare, zvonurile fiind ca la unele masini va fi nevoie de o interventie mecanica si nu doar de una de soft. In plus, marea intrebare este cu cat de mult se vor diminua performantele masinilor daca software-ul va fi mereu activat.


Citeste mai multe despre   









3589 vizualizari
  • -2 (8 voturi)    
    Raba si Jiguli (Luni, 5 octombrie 2015, 23:13)

    un domn [utilizator]

    vor primi ITP in continuare ?
    • -3 (3 voturi)    
      Da, cu condiţia ... (Marţi, 6 octombrie 2015, 9:49)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ... să stai tu cu guriţa ta la eşapamentul lor, şi să le evaluezi noxele. Te prinzi?
      • +2 (2 voturi)    
        asta e fantezia ta (Marţi, 6 octombrie 2015, 11:29)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

        dupa ce ai troznit niste pufoaika in prealabil, diesel ul te ajuta sa nu dai la ratze ?
    • -3 (3 voturi)    
      Ce boss (Marţi, 6 octombrie 2015, 10:25)

      McChicken [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ai Volksvagin pa dizal?
      • +2 (2 voturi)    
        nu (Marţi, 6 octombrie 2015, 11:29)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui McChicken

        dar de ce intrebi ?
  • +2 (4 voturi)    
    In Italia (Marţi, 6 octombrie 2015, 10:45)

    mopsu [utilizator]

    oamenii simpli habar nu au de aceste aiureli cu euro...Dar In Romania cele cateva milioane de Dacii sunt mai bune decat un VW decazut din euro 5 in euro 4 ? Tipam noi, romanii, cei mai saraci din UE ca vrem energie curata, motoare euro 7 ,cand USA, Rusia , China , India, polueaza in nestire...
    • +2 (2 voturi)    
      CORECT (Marţi, 6 octombrie 2015, 11:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      de aceea intrebam daca Raba ungureasca si Jiguli made in Mujicia de ce au ITP mai departe ?
  • +2 (2 voturi)    
    Repararea problemei (Marţi, 6 octombrie 2015, 11:42)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nu cred ca exista vreo solutie pentru tractoarele diesel. Pur si simplu polueaza mai mult decat trebuie. Probabil vor incerca instalarea unui soft care sa camufleze prezenta celui care pacaleste testele :).
    • +2 (2 voturi)    
      nu uita de motoarele rusesti (Marţi, 6 octombrie 2015, 12:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      care functioneaza non stop in zona polara ....crezi ca lor le pasa ? ca principiu sunt constient ca VW a gresit, nici o indoiala, chiar nu conteaza daca francezii chiar daca nu au ajuns in US fac la fel, sau TATA sau nu stiu care constructor auto...retoric te intreb...Cand si Cum oamenii de rand nu vor avea parti pris uri ? NICIODATA !!! retorica din est vs retorica din vest ne acopera vocile..aici pe HN...nu am vaut/citit opinii transparente ci doar opinii partinitoare...implicit reactia mea este pe masura