Volkswagen publica primele rezultate ale anchetei interne - Scandalul emisiilor a fost posibil din cauza unei mentalitati ce tolereaza incalcarea legii

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2015, 19:23 Economie | Auto

Sigla Volkswagen
Foto: Volkswagen
Volkswagen a anuntat primele rezultate ale anchetei interne in uriasul scandal al emisiilor poluante, gigantul german admitand ca totul a fost posibil fiindca in companie exista o cultura ce incuraja incalcarea regulilor. Volkswagen admite ca falsificarile s-au produs fiindca nu a fost tehnic posibil ca normele de emisii sa fie respectate, insa compania nu nominalizeaza niciun vinovat, scrie Financial Times. "Nu este o simpla greseala, ci un lant al erorilor", spune presedintele VW, Hans Dieter Poetsch.

Scandalul isi are radacinile in 2005 cand compania a decis sa lanseze o ofensiva a diesel-ului in SUA. S-a constatat insa ca nu este suficient timp si nici nu se poate din punct de vedere tehnic ca normele stringente de noxe din SUA sa fie respectate.

S-a ales atunci instalarea unor soft-uri ce pacalesc testele de emsiii, iar in scurta declaratie data joi, cei de la Volkswagen spun ca trei factori au contribuit la nasterea acestui scandal
- erori individuale ale unor salariati
- slabiciuni ale unor procese
- atitudine care tolereaza incalcarea legii

Raportul facut de un auditor extern american (John Day care a mobilizat 450 de oameni) nu mentioneaza insa nume de vinovati, toarte declaratiile anterioare ale Volkswagen facand referire la un numar extrem de mic de angajati raspunzatori. Compania a promis din nou ca va fi "nemiloasa" cu cei responsabili si a adaugat ca scandalul nu a dus la o scadere masiva a vanzarilor.

In aceste aproape trei luni compania a emis declaratii vagi, a reusit sa infurie si mai mult publicul si intreaga strategie de comunicare poate fi considerata ca un caz de "asa nu" pentru comunicarea in situatii de criza


Citeste mai multe despre   









4583 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    Uau! Ce concluzie neasteptata! (Joi, 10 decembrie 2015, 19:35)

    mitg [anonim]

    Eu credeam ca astfel de scandaluri se intampla numai si numai in companiile care nu tolereaza incalcarea legii!
  • +4 (4 voturi)    
    bla bla bla (Joi, 10 decembrie 2015, 19:45)

    The Great Cornholio [utilizator]

    e la fel in toate corporatiile. presiune pe rezultate, oameni fara scrupule, care ar face orice pentru o promovare.
    Volkswagen e doar varful iceberg-ului care s-a lovit de titanic, sau invers.
  • +6 (6 voturi)    
    si cine a aprobat si coordonat? (Joi, 10 decembrie 2015, 20:19)

    DAS BAD [anonim]

    Cativa ingineri au decis asa de capul lor sa instaleze un software ce presupune coordonare intre diferite departamente de la diferite marci din cadrul aceleia firme (VW, Audi, Porsche). Niciunul dintre manageri de nivel superior (cei mai multi au background technic) nu s-a intrebat cum de numai VW vinde diesel-uri in America, iar ceilalti producatori auto stau ca prostii si-i lasa pe cei de la VW sa faca afaceri profitabile cu diesel-uri. Asta in situatia in care au si ei diesel-uri pe care le vand in Europa.

    Dupa parerea mea cei de la VW au trecut la faza urmatoare: dupa ce ne-au considerat prosti acum ne considera dobitoci!
  • +3 (3 voturi)    
    "Nemiloasa" cu....NIMENI ! (Joi, 10 decembrie 2015, 20:20)

    newlook [utilizator]

    "Compania a promis din nou ca va fi "nemiloasa" cu cei responsabili si a adaugat ca scandalul nu a dus la o scadere masiva a vanzarilor."
    ==================

    Pai atunci, eu zic ca o amenda de 20.000 de dolari pentru fiecare masina vanduta in America si Canada e chiar binevenita. Slujile iuropene nu au dreptul, asa a anuntat de curand VW.
    Data viitoare, sluga teutona se va gandi de doua ori inainte sa fraiereasca stapanu' american.
  • +5 (5 voturi)    
    Sfidarea si mincinile VW continua... (Joi, 10 decembrie 2015, 20:52)

    lili [anonim]

    Ma intreb cat vor continua asa...
    Prostesc o lume intreaga?!
    Nu mai merge, VW s-a facut de ras cu MINCIUNI!!!
    Astia-s nemtii aia renumiti -"calitate germana"- care ne vorbesc despre corectitudine, calitate, performanta, concurenta?!
    Sila!
  • +7 (7 voturi)    
    :D (Joi, 10 decembrie 2015, 21:03)

    ampersand [utilizator]

    A fost "lupul muscat de oaie"; cei care-i cunosc bine pe nemti stiu foarte bine sentimentul de superioritate abia disimulat ce-l au fata de americani - nu ma pot opri sa nu ranjesc imaginandu-mi figurile uluite ale nemtilor nu atat din cauza faptului ca au de platit miliarde, nu din cauza ca au fost prinsi, ci din cauza faptului c-au fost prinsi tocmai de "ingramaditii" de americani! :D Asta era tot spilul de la inceput, fundatia misculatiei, ca americanii-s prea prosti ca sa se prinda si, in consecinta, nu se vor prinde :)))
  • +1 (1 vot)    
    Erori individuale ale unor salariati (Joi, 10 decembrie 2015, 22:36)

    sofer [anonim]

    Eu chiar ii cred. Atat ca nu spun care salariati, CEO-ul, sefii de la cateva departamente, etc.
    • +1 (1 vot)    
      da, da !! (Vineri, 11 decembrie 2015, 11:30)

      lili [anonim] i-a raspuns lui sofer

      La nemti asa e: salariatii fac erori uriase, pasibile de pierderi ce muuuulte miliarde de Dolari iar sefii habarnisti si bine platiti cu muuuulte zeci de Milioane de Euro/an ai lui VW stau linistiti si practic incurajeaza aceasta "atitudine care tolereaza incalcarea legii" !!
      Nu intelegeti asa ceva?!
      La nemti e posibil!!!