Mii de angajati Dacia au protestat la Mioveni, cerand urgentarea constructiei autostrazii Pitesti-Sibiu

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 7 martie 2016, 14:02 Economie | Auto

Mioveni ora 13.40
Foto: Mioveni blogspot
Mii de sindicalisti de la Dacia au protestat luni timp de o ora in centrul orasului Mioveni, principala solicitare fiind urgentarea constructiei autostrazii Pitesti - Sibiu. Protestatarii au scandat impotriva Guvernului si spun ca finalizarea autostrazii va genera mii de locuri de munca si le va pastra pe cele existente. Conform celor mai noi informatii, autostrada Pitesti-Sibiu ar trebui sa fie gata in 2021 sau 2022.

La miting sunt asteptati 8.000 de oameni, iar la ora 13.40 erau aproximativ 4-5.000 de oameni. Se striga "Jos Guvernul!"

UPDATE Inca dinainte de ora 14.00 oamenii au inceput sa plece, iar la 14.15 platoul din fata Casei de Cultura s-a golit

Protestatarii scandeaza impotriva Guvernului si solicita accelerarea lucrarilor premergatoare si demararea urgenta a constructiei autostrazii Pitesti-Sibiu, modificari legislative care sa descurajeze importul de masini second-hand, modificarea legislatiei in vederea introducerii contractelor de munca la nivel national si la ramura, dar si asigurarea unei asistente medicale la standarde europene, tinand cont de necesitatile sanitare ale locuitorilor din Mioveni si din imprejurimi.

Sindicatul precizeaza ca finalizarea autostrazii Pitesti - Sibiu va genera mii de locuri de munca si le va consolida pe cele existente, iar 'tergiversarea continua a demararii lucrarilor induce ideea ca exista alte interese de a submina aceasta importanta lucrare, finantata de fapt cu bani europeni'.

Alte doua mitinguri de amploare, care au avut ca punc central urgentarea construirii tronsonului de autostrada dintre Pitesti si Sibiu, au fost organizate de sindicalistii de la Dacia in anii 2014 si 2015.

Surse: Mediafax, Agerpres

Mioveni, ora 14.05


Mioveni, ora 14.15


Citeste mai multe despre   









3505 vizualizari
  • +11 (15 voturi)    
    pana termina autostrada... (Luni, 7 martie 2016, 14:08)

    liviu_ [utilizator]

    pleaca renault...
    vine alta firma in loc, pleaca si aia
    si poate atunci o sa se termine
    • 0 (2 voturi)    
      Ati gresit locatia mitingului ! (Luni, 7 martie 2016, 18:56)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Luati un copac la intamplare, cautati o creanga substantiala , si agatati de ea binomul Victor-Dan.
      Doar asta ar putea grabi nitel studiile de antifezabilitate !
      Si mare girja, capitala nu e Budapesta !!
  • -8 (18 voturi)    
    cata penibilitate (Luni, 7 martie 2016, 14:49)

    visio [utilizator]

    vin liderii sindicali, lingaii politici, si bietii angajati striga ca vor autostrada de parca au actiuni la acel drum...cat despre generarea de mii de noi locuri de munca, hai sa o lasam mai usor cu vrajeala; totusi, poate Renault vrea sa mareasca salariile, si asa de nimic, si are nevoie de de acea autostrada..macar pentru bonusurile directorilor sau pentru permisele auto...ziceam si eu!
    • +9 (11 voturi)    
      Penibil (Luni, 7 martie 2016, 15:17)

      Chappie [anonim] i-a raspuns lui visio

      esti tu daca 2000 de ani de istorie nu te-au invatat ca infrastructura este totul...
      • -2 (4 voturi)    
        experienta ultimilor ani... (Luni, 7 martie 2016, 18:11)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Chappie

        cat despre penibilitate...
    • +4 (4 voturi)    
      Esti platitor de taxe? (Luni, 7 martie 2016, 17:13)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Daca da, ai tot dreptul sa le ceri guvernantilor sa puna osul la munca. Daca nu ai tot dreptul sa taci.
  • +9 (9 voturi)    
    ha (Luni, 7 martie 2016, 16:01)

    john70 [utilizator]

    Ar trebui ca istetii astia de Arges sa inceapa sa voteze si cu alte partide decat PSD-ul. Cand votezi cu acelasi partid timp de 25 de ani, partidul respectiv se considera indreptatit la votul tau si nu face nimic ca sa-l obtina, nu-ti ofera nimic in schimb, ca stie ca oricum votezi ca prostu' cu ei. Asa ca e timpul sa-i abandondati pe cei de la PSD si poate ca altii vor lupta pentru votul vostru oferind in schimb autostrada.
  • +4 (4 voturi)    
    Poate nu mai e nevoie... (Luni, 7 martie 2016, 16:18)

    talos [utilizator]

    Pana termina ai nostri cu studiile de fezabilitate or sa asambleze helicoptere de familie la Mioveni si nu o sa mai fie nevoie decat sa taie padurile prin Arges si Valcea si la asta suntem campioni.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa protesteze (Luni, 7 martie 2016, 21:33)

    xolv [utilizator]

    la Alexandria., unde si-a facut Dragnea drum expres pentru votantii decedati.