Cum arata industria romaneasca de componente auto si de ce nu castigam investitii mari nici in vestul tarii, deja legat prin autostrazi de Occident. Criza de muncitori calificati

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 20 mai 2016, 7:31 Economie | Auto

-
Foto: Nissan
​Industria auto romaneasca a avut in 2015 o cifra totala de afaceri de peste 20 miliarde euro, la care companiile producatoare de componente au contribuit cu 71%. Sunt 600 de companii, de la unele cu cateva zeci de angajati, pana la cele mai mari, cu peste 15.000. Insa in ultimii ani Romania nu a mai atras investitii mari nici macar in vestul tarii, unde infrastructura jalnica a Romaniei nu este un dezavantaj. In articol puteti citi despre locuri unde este nevoie de forta de munca, dar si despre cele in care este nevoie de investitii si despre cat de mare este diferenta dinre vestul tarii si partea de est.

Cateva cifre despre un sector urias


ACAROM, asociatia constructorilor de automobile de componente auto, a prezentat la o conferinta organizata de Ziarul Financiar situatia uriasului segment si problemele cu care se confrunta.

Cifra totala de afaceri a industriei auto a depasit 20 miliarde euro anul trecut, cu 5,3 miliarde euro contribuind Dacia si Ford si aproape 15 miliarde euro au venit de la producatorii de componente auto. Piesele si accesoriile au contribuit cu 7,9 miliarde euro, cauciucurile si masele plastice au generat 3,2 miliarde euro, iar componentele auto, 1,6 miiarde euro.

Constantin Stroe, presedintele ACAROM, spune ca, indiferent de cine va fi la putere, cifra totala a industriei auto poate ajunge la 30 miliarde euro in trei-patru ani.

Din cifra totala de afaceri a industriei auto romanesti, companiile cu capital local au avut 12%.

Pierdem investiti mari si din cauza fortei de munca

Insa in ultimii ani Romania a pierdut investitii mari si al treilea mare producator auto nu a venit. Recent, Daimler a anuntat ca va face in Polonia o fabrica de motoare in valoare de jumatate de miiard de euro si, desi ministrul economiei spune ca Romania n-a fost nici macar "in carti", multa lume a ramas dezamagita si si-a spus din nou ca suntem o tara foarte neatractiva.

Stim cu totii ca lipsa autostrazilor sperie cumplit potentialii investitori fiindca TIR-urile cu piese fac mai mult de o zi de la un capat la altul al tarii. Dacia si Ford au spus mereu ca trebuie sa fie construite autostrazi, insa nu s-au facut si este improbabil ca vor exista macar in 2021-2022.

Insa daca in centrul tarii sau in sud-est lipsa autostrazilor este "raspunzatoare" pentru ca nu vin investitorii, de ce nu apar mari anunturi in Vest, in zona Timisoara-Arad-Oradea? Lipsa fortei de munca de inalta calificare, dar si costurile mai mari cu forta de munca existenta ar fi doua explicatii, spune Constantin Stroe, presedinte ACAROM.

"Timisoara are somaj zero si avantajul este ca poate sa capaciteze forta de munca din trei parti: Romania, Serbia si Ungaria. Sincer va spun ca in partea de centru-est a tarii nu se mai intampla nimic, mai ales ca acolo costul cu forta de munca este la sub jumatate fata de Banat, desi potentialul este deosebit. Insa prima problema care se pune este cat faci de la Husi pana in vestul tarii, fiindca drumul dureaza mai mult decat din vestul tarii, catre vestul Europei. Costurile fortei de munca in Banat sunt foarte ridicate in comparatie cu alte regiuni, cred ca sunt imediat dupa Bucuresti"
.

Si Bogdan Cocian, directorul Elba Timisoara, companie care produce corpuri de iluminat auto, a insistat pe faptul ca in Timisoara nu se gaseste forta de munca. "Eu as spune ca la Timisoara somajul este negativ. Avem nevoie la Timisoara de peste 20.000 de oameni pe care nu-i gasim. Problema a inceput in 2013, in 2014 am inceput sa automatizam, insa din septembrie 2015 mai multe companii din zona pierdem business, pierdem cifra de afaceri pe care nu o putem genera pentru ca nu gasim oameni".

Citeste articolul complet pe 0-100.ro


Citeste mai multe despre   









9561 vizualizari
  • +7 (11 voturi)    
    ABRAMBUREALA INVATAMINTULUI ROMANESC (Vineri, 20 mai 2016, 9:13)

    andreesanu [utilizator]

    Cand toti neavenitii si-au bagat picioarele in SCOALA !!
    Cand MUSTELE POLITICE DUC LA CACAT !! SI NU LA
    MIEREA VISATA PROSTESTE ,atunci copii ajung loaze ,derbedei,golani drogati ,hoti ,dependenti de ajutorul social !! =DEZASTRUL NATIONAL !!! .
    Cine-si da instalatiile echipamentele pe mana unor nescoliti ???,unor neinstruiti ,unor analfabeti ???.
    Ce raspuns asteptati ?,minciunile cu care v-au imbrobodit ticalosii din politica ??,adevarul doare !!,nu cautati sa va furati singuri caciula ca atunci va incadrati la idioti !!.
    • +6 (16 voturi)    
      la asta mai adaugam si salariile MINUSCULE (Vineri, 20 mai 2016, 9:43)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Cand vezi cum dau ochii peste cap patronii atunci cand creste salariul minim pe economie te apuca nervii. Bai, daca n ai bani de salarii decente, nu ti mai face firma 'tu'ti ceara ta.
      Patronii vor sa dea 250-300 euro unui calificat care sa stea si peste orele de program. In plus, datul afara a angajatilor este metoda de crestere a profitului, asa incat calificatul ala munceste cat pentru 5 la acelasi salariu.
      Sa muriti in faliment!
      • +4 (10 voturi)    
        Nu-i chiar asa (Vineri, 20 mai 2016, 10:45)

        mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        @jackalphonse

        Depinde ce intelegi tu prin calificat. Un sudor bun nu-l tii in firma fara 3000 lei ...net ! Salarii mari au si alti meseriasi (electricieni, mecanici etc) care stiu meserie. Nu mai vorbesc de IT , ca acolo e alta mancare de peste.

        Dar daca vii cu juniori din astia care nu stiu sa faca nimic ( BAC copiat + Spiruharet), mai mult te incurca. S-au desfiintat scolile profesionale si acum mai toti au devenit taietori de frunze la caini.

        Plus inca o chestie, daca nu stiai. Un patron care iti da tie 400 de euro in mana, mai da 400 de euro la stat. Ca statul sa-si plateasca cu salarii grase taietorii lui de frunze. Dar iar e alta discutie.
        • +6 (8 voturi)    
          putin imi pasa cat da el la stat (Vineri, 20 mai 2016, 11:14)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

          Daca n are de dat la stat, atunci sa si gaseasca un job. S-a facut o cultura a salariilor mici, in care este dovada de mare virtuozitate daca muncesti pe bani putini.
          • -1 (5 voturi)    
            Putin iti pasa ? (Vineri, 20 mai 2016, 13:45)

            mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            Vad ca esti tare aspru!

            Retine:
            1. Meseriasii foarte buni, seriosi sunt platiti bine in firmele private.
            2. Frecatorii de menta nu sunt apreciati in privat , ci doar la stat (acolo cu pile , nu conteaza)

            Nu-mi permit sa te bag intr-o anume categorie pe tine. Dar, daca nu-ti convine patronul, pleaca de la el, la altul care poate iti va aprecia mai bine munca.
            Sau, mai bine, fa-te tu patron, angajeaza vreo 5 oameni (nu mai multi) si apuca-te sa dai lectii de cum se pot plati angajatii.

            Ca asa, o cam faci pe croitorasul ce viteaz si revolutionar.
          • +1 (1 vot)    
            Ar trebui... (Sâmbătă, 21 mai 2016, 11:50)

            keenox [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            Ar cam trebui sa-ti pese cat da la stat, ca banii aia tot tu ii produci.
            Ar trebui sa-ti pese ca statul ne capuseaza si nu face autostrazi din banii aia.
            • 0 (0 voturi)    
              Are dreptate (Sâmbătă, 21 mai 2016, 21:04)

              RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui keenox

              E drept ca statul roman nu stie si nu vrea sa gestioneze banii incasati cum trebuie, dar atitudinea lui jackalphonse e corecta. Romania are printre cele mai mici taxe din Europa si are cea mai mica fractie salarii/PIB din UE. Asta denota o atitudine de baron in randul micilor intreprinzatori romani.
      • -4 (16 voturi)    
        Analiza cretinoida (Vineri, 20 mai 2016, 10:50)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Oamenii au locuri de munca doar atat timp cat firma face profit. Companiile nu sunt institutii de asistenta publica sa tina oamenii pe salarii cat mai mari la munca daca se poate minima. E adevarat ca sunt salariile mici in comparatie cu alte tari dari si productivitatea este minima. Asa ca in fapt ineficienta ajuta sa fie mai multe locuri de munca dar mai putin platite. Solutia ar fi ca sa fie aceleasi norme de productie ca in alte tari la salariu comparabil. Numarul angajatilor necesari ar scadea brusc - dupa unele evaluari si cu 40 %. Se pune intrebarea ce e de dorit salarii mari sau locuri de munca deoarece exista o stransa corelatie. Atat timp cat productivitatea va fi mica salariile vor fi mici si numarul de locuri de munca mare.
        • +7 (7 voturi)    
          Mda (Vineri, 20 mai 2016, 11:47)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Tu vorbesti de productivitate cam ca toti managerii din Rumania. Ai fost vreodata intr-o fabrica din vest si intr-una de la aceeasi firma din Romania? Aia din vest au liniile de productie partial spre total robotizate, de aici mai putin oameni si de unde reiese o productivitate mult mai mare pe om ca in Romania, unde e mai ieftin (nu mai eficient) sa angajezi mai multi oameni decat sa robotizezi linia de productie, de aici evident o productivitate pe om mai scazuta. Asta cu productivitatea e praf in ochi, e o vrajeala tipic de manager roman sa tina salariile mici. Romania nu e atractiva pentru investitii, nu pentru ca nu sunt oameni "calificati" ci pentru ca romania este vazuta ca instabila dpdv fiscal si din cauza unei infrastructuri (nu ma refer numai la cea de drumuri) precara.
        • +11 (11 voturi)    
          ok, tot invocati productivitatea (Vineri, 20 mai 2016, 11:55)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          dar stau si ma intreb: la Auchan, Carrefour etc, unde preturile sunt apropiate de cele din Germania, cum isi permit sa plateasca acolo un casier cu 1500-2000 euro net iar aici le dau minimul pe economie (200 euro net)? Sa nu imi veniti cu placa productivitatii -caci sunt sigur ca schemele lor de personal sunt similare, modelul de bussiness e fix acelasi, samd.
          Sigur, veti spune ca in vestul UE sunt totusi preturi mai mari- sunt la servicii, nu la produse!
          Si chiar si raportat la productivitate, cand vin in Romania, strainii nu fac angajari de personal inutil, aplica fix aceleasi modele ca la ei, de unde vin, E productivitate apropiata. Doar discrepantele de salarii uriase.
          Si apropos de asta, vedeti si analizele de la INS, BNR relevate si de Daianu si de Isar: proportia intre castigurile capitalului si castigurile angajatilor in Romania, ne plaseaza la coada UE. La noi, salariatii castiga aprox 30 % din PIB. In Ungaria, Polonia,Cehia se apropie de 40 %. In Germania si tarile "dezvoltate" tind spre 50 %! Deci acolo, se lasa si salariatului o cota mult mai mare de castig, nu se baga totul in profit! Asa ca sa nu imi explicati doct ca nu se poate! Ba se poate, statisticile sunt seci si nu mint- daca salariatii ar avea o pondere mai mare din PIB ca si castig ar insemna automat si salarii mai mari. Dar e si o pb de mentalitate si de politici. Si eu nu concep sa initiez o afacere unde sa tin oamenii pe minimul pe economie- asta ar insemna ca la orice crestere a lui, treb sa fac restructurari sau sa dau faliment?! Asta e modelul vostru ideal de bussiness? In plus, vedeti ca prin lume "circula" si modelul social de afacere, nu doar cel cu scopul strict de a face profit cat mai gras! vb de afacerile cu si pentru comunitati, care castiga teren!
      • +5 (13 voturi)    
        Corect (Vineri, 20 mai 2016, 10:52)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Daca ar oferi salarii decente poate ar avea si migratie din restul tarii si problema resursei umane nu ar mai fi. Pentru 300 de euro cine vrei sa iti vina din celalat capat de tara, cand 200 de euro e numai chiria? Degeaba sunt firme straine, ca managerii tot romani sunt, manageri de obicei incompetenti fara a fi capabili in a crea o strategie in viitor. Acesti manageri sunt acceptati de cei din vest doar din cauza ca sunt prea prosti si lingai ca sa le puna eventuale probleme, ei sunt docili si nu comenteaza/atenteaza la pozitiile mai inalte in cadrul corporatiei la care ar fi indreptatiti sa viseze.
      • 0 (0 voturi)    
        de ce nu te faci patron ? (Vineri, 20 mai 2016, 22:30)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        .
    • +3 (9 voturi)    
      Chestiunea este rezultatul (Vineri, 20 mai 2016, 10:19)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      unor politici deliberate de degradare a sistemului de invatamant romanesc.S-a urmarit in mod planificat si tenace acest rezultat.
      In spatele acestei situatii sunt oameni politici cunoscuti si cu activitatea la vedere care sunt complicii unor cercuri de interese suprastatale.Face parte din razboiul asimetric.Unitatea Romanei este tinta.
      • -2 (4 voturi)    
        Mda (Vineri, 20 mai 2016, 11:53)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Asa este! O conspiratie mondiala impotriva Romaniei. Ungaria/Rusia vrea Romania o tara de analfabeti. Te-ai gandit poate ca suntem doar incompetenti si suntem buni in a ne distruge singuri fara ajutor extern?
        • +3 (5 voturi)    
          Cand ajungem in Vest nu mai suntem incompetenti (Vineri, 20 mai 2016, 13:40)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

          Cand românii ăștia incompetenți de care zici ajung în Vest, sunt brusc lăudați si folosiți ca oameni valoroși. Și nu mă refer doar la "vârfuri", oamenii normali, medii, se integrează la fel de bine.

          Asa ca mai lasă-ne cu frustrările astea și obsesia complexului de inferioritate. Nu suntem nici mai buni, nici mai răi ca alții.
          • 0 (4 voturi)    
            Vest (Vineri, 20 mai 2016, 14:52)

            Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

            In care Vest? In Anglia unde vor ca tu rumane sa nu beneficiezi de asigurarile sociale timp de 4 ani? Asa bine esti vazut acolo. Sau prin Franta unde automat esti facut tigan? Sau prin Germania unde cred ca esti hot? In care vest esti bine apreciat? Habar nu ai tu cum gandesc aia din vest despre noi. E foarte greu sa le schimbi perceptia alora, cand toata europa te stie de neam de hot.
            • -1 (1 vot)    
              Luxemburg, Germania, (Vineri, 20 mai 2016, 16:35)

              neurino [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

              mai uite ca eu am fost apreciat atat in Germana cat si in Luxemburg ...nu a contat ca-s roman ci doar competenta...
              Si nu, nu are treaba cu incompetenta romaneasca ci cu salariu extrem de mic (uin Romania) plus criteriile uneori de-a dreptule xagerate (si aici bag si companiile din tarile vestice in aceeasi oala).

              Tendintza de a face profit maxim cu efort minm pe spinarea altora e pretutindeni.
              Tocmai ce am participat saptaman trecuta la un interviu si mi s-a spus verde-n fata: esti prea calificat pentru noi si ceri prea mult (am un doctorat in mate facut in DE si un postdoc ).
              Raspunsul meu a fost la fel de simplu: nici eu nu va vreau intrucat nu vreau sa lucrez cu firme care accepta prostia in detrimentul competitivitatii.

              De ce nu atragem industrie...pai la ora actuala, industria cauta profit maxim (conteaza mai putin autostrada).
              Exemplu e din nou Luxemburg: o tara miniscula care nue xceleaza in autostrazi dar are avantaje nete asupra impozitului capitalului si binenteles asupra zonei strategice (afandu-se intre Franta si Germania iti creeaza multe oportunitati).

              Oameni calificati? Nici nu au nevoie: cheama romani, unguri, nemti, francezi..pe alese.
  • +13 (15 voturi)    
    Criterii (Vineri, 20 mai 2016, 10:20)

    mircea_cjn [utilizator]

    Pai un criteriu de alegere pentru locatia unui bussines este intr-adevar infrastructura. Dar mai sunt si altele. Forta de munca , de exemplu, foarte importanta.
    Degeaba trantesti fortat 3 fabrici in Timisoara (pentru ca ai infrastructura mai buna) daca nu ai forta de munca.
    Amplasare proasta, oricum ai lua-o.

    Intr-un alt articol se spuena de nu stiu ce fabrica de cablaje din Arad. Unde, ce sa vezi, iar nu e forta de munca. Si directorul aradean se mira ce de ce nu vin moldovenii sa lucre la Arad pentru colosala suma de 1200 lei/luna. Asta cand, saracii moldoveni, lasati total de izbeliste cu infrastructura , si-au luat soarta in maini si au plecat practic toti in Spania si Italia, acum masiv in Anglia. Pentru minim 1500 de ...lire, asta pentru mirarea directorului aradean.
    • +5 (5 voturi)    
      Venitul lunar face diferenta (Vineri, 20 mai 2016, 11:37)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Pana vor pricepe si patronii romani ca un angajat are si el un plan financiar mai este cale lunga.
      Ia ti un profesionist, plateste l bine, mai ia ti cativa incepatori si pune profesionistul sa i invete. Cand stiu suficient de multe, creste le salariul.
      Daca nu ai bani de salarii, ia ti un logan si lasa gipanul altora, nu ti mai faci vila, faci o casuta, nu mai esti snob, incerci sa fii realist. Asa o sa ai bani de salarii si bani de dat la stat. Daca nu ti convine, ia ti zilieri, dar nu te vaita.
    • +2 (6 voturi)    
      Corect (Vineri, 20 mai 2016, 12:32)

      RedGuard [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Am zburat până în Brussel prin Aprilie, ghiciți ce limbă se auzea în avion? Moldoveneasca, desigur. Și a noastră, și cea de peste Prut.

      Noi din Ardeal cu profesii și experiență stăm frumos în România și ne temem că oare ne-om descurca în altă țară?

      Și când colo e plin de români din alte zone geografice și moldoveni în Vest care o duc bine-mersi fără măcar să știe limbile locale la perfecție. (Pe când, cel puțin prietenii mei nu îndrăznesc să plece până nu iau certificatul de nivel C1/C2 pentru franceză/germană/engleză, etc. De fapt cineva nici nu vroia să plece deși a luat certificatul cel mai înalt pe germană. Plus că-i medic)
      • -1 (5 voturi)    
        amice, esti i d i o t (Vineri, 20 mai 2016, 13:44)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

        sa inteleg ca in Ardeal pocneste zona de destepti si in Moldova de prosti. ei, uite din cauza oamenilor ca tine multe lucruri nu merg. Adicatelea, vezi tu, cand ceva merge prost, merge din cauza vecinilor. Vai de profesionalismul tau indiferent unde lucrezi.
        • +3 (3 voturi)    
          Nu cred ca ai intels (Vineri, 20 mai 2016, 14:49)

          mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Nu cred ca ai inteles corect ce spunea RedGuard, scuza-ma ca ma bag in discutie!

          Era mai degraba un repros la adresa ardelenilor care nu indraznesc sa sa plece, chair daca sunt bine instruiti (aici nu are dreptate, si sunt din Ardeal , si din aceasta zona au plecat si pleaca destui (mai ales din zonele rurale). Fenomenul nu are dimensiunea celui din Moldova deoarece in Ardeal, datorita si pozitiei geografice, au fost mult mai multe investitii straine. In Moldova investitiile au fost zero si de aceea s-a plecat in masa. Sunt si efecte pozitive, cei plecati au trimis bani acasa si au construit enorm (am ramas surprins cate case noi/ vile au aparut in ultimii 10 ani in satele Moldovei.)
          • +2 (2 voturi)    
            Scuze@RedGuard, @mircea ai dreptate (Vineri, 20 mai 2016, 15:33)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

            Probabil ca saracia din Est ii face pe oameni sa fie mai determinati.
  • +2 (4 voturi)    
    Lasa ca avem facultati particulare (Vineri, 20 mai 2016, 11:51)

    benicio [utilizator]

    Sa-i multumim lui tanti Katy Andronescu pentru asta? Pentru ca, nu-i asa, tot romanul trebuie sa aiba diploma de economist sau jurist de la particulara. Un exemplu tipic de guvernare FSN (cu fii lui, PSD, PDL si, mai nou, PNL), de masuri cretine cu baiate pe termen lung.
  • +3 (3 voturi)    
    Personal calificat (Vineri, 20 mai 2016, 12:42)

    schumi [utilizator]

    In contextul in care industria tinde spre modelul capitalist, in care ai mai putini ingineri si foarte multi operatori cred ca problema e alta: nu vor sa-si califice operatorii. Si sa nu uitam ca au anumite limite la salarii. Ca o concluzie, e greu sa gasesti oameni calificati cand ai limitare salariala.
  • +6 (6 voturi)    
    Oare? (Vineri, 20 mai 2016, 12:55)

    cititor9 [utilizator]

    De ce nu se extind firmele din Timisoara in Caras Severin? E aproape si de autostrada.
    Se plang ca nu au oameni in Tm dar nu au curajul sa se extinda intr-un judet vecin desi pierd asa multi bani prin lipsa oportunitatilor?
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Vineri, 20 mai 2016, 15:00)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

      Stai relax ca e vrajeala ca nu au oameni. Nu au nevoie de oameni, au nevoie de sclavi pe care sa ii plateasca in dopuri. Dar pana una alta nici CS nu sta mai bine la nivelul resursei umane. Toti sunt in Germania/Italia. Te duci in Resita vara si vezi mai multe masini cu numere de Germania decat de CS. Au ramas putini pe acolo, datorita politicii guvernului rumanesc de la Bucuresti si sa nu il uitam pe Frunzauscata. In Caransebes e deja somaj 0 si oricum atrage oamenii si de pe satele din directia Otelu Rosu. Lugoju nu sta prost, la Moldova noua s-a deschis fabrica de cabluri auto Delphi, dar si aia se plang ca nu au destui oameni. In rest ce a mai ramas prin judet?