Tot mai putini oameni isi vor mai permite masini noi, avertizeaza seful Ford Europa

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 3 iunie 2016, 11:14 Economie | Auto

Jim Farley
Foto: Ford
Exista un mare risc in piata, spune Jim Farley, seful Ford Europa. Normele de poluare devin mai aspre, iar companiile trebuie sa investeasca mult pentru a se conforma, urmarea fiind ca masinile vor deveni tot mai scumpe. Dupa ce constructorii auto au fiost incurajati sa scada emisiile de CO2 si sa investeasca in diesel, acum masinile pe motorina sunt "luate la tinta" si marii constructorii auto sunt suparati. Pe de alta parte, industria a tergiversat pe cat posibil intrarea in vigoare a unor noi reguli pentru emisii.

Citeste articolul complet pe 0-100.ro


Citeste mai multe despre   























[P] Rezultate financiare 2016: Kaufland ramane retailerul numarul 1 in Romania

Kaufland Romania a raportat o cifra de afaceri de 9,691 miliarde lei (2,134 miliarde euro 1 ) in anul calendaristic 2016 si isi mentine locul intai pe piata de retail din Romania, datorita politicii orientate spre client si a ofertei axate pe calitate la preturi reduse - recent atestata si de certificarea Best Buy Award 2 , acordata magazinelor Kaufland pentru cel mai bun raport calitate-pret din Romania.

2399 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    sa faca electrice :) (Vineri, 3 iunie 2016, 11:20)

    healthycity [utilizator]

    Atii de ce pot? ...vezi domnul Musk....
    Nu mai iese profitul asa mare dc investesc si ei in inovatii :)
    La lucru...nu la intins mana :)
  • -1 (5 voturi)    
    masini (Vineri, 3 iunie 2016, 11:20)

    johngood [utilizator]

    da de masini electrice ce ziceti?
    • +3 (5 voturi)    
      candva (Vineri, 3 iunie 2016, 11:36)

      cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui johngood

      cand vei reusi sa faci incarcarea bateriilor pe autostrada in 5 min cum este acuma vor deveni fiabile masinile electrice...in conditiile in care in 5 min nu incarci nici un telefon masina electrica pe distante lungi e o utopie...
      • +3 (3 voturi)    
        Iar electricitatea (Vineri, 3 iunie 2016, 15:32)

        Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui cinev@

        Cat timp e produsa pe carbune, nu e nici o reducere de poluare. Din contra.
  • 0 (4 voturi)    
    Si? (Vineri, 3 iunie 2016, 11:36)

    Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator]

    Am masina 4th hand. Merge satisfacator. Ma duce de la A la B atunci cand sunt lenes si nu iau transportul in comun. A costat 2000 Euro si cand va fi ireparabila o voi casa. Pt ce am nevoie acum de o masina noua cand asta are 14 ani?
    • 0 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 3 iunie 2016, 12:50)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui Gabriela Venerianu-Fibuna

      Ca sa nu ne intoxici pe noi cu noxe de masina de 14 ani. De aia.
      • +2 (2 voturi)    
        Masina mea merge rar (Vineri, 3 iunie 2016, 15:32)

        Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        Sa inteleg ca fabrica aia unde ti-au fabricat tie masina noua nu consuma nici resurse si nici nu a poluat atmosfera. De fapt tu ai gasit masina ta noua intr-un bloc de gheata si tot ce ai facut a fost sa o lasi la soare et voila!

        Dragule: cand pui o masina pe drum in tarile cu apa calda ti se masoara noxele, iar daca nu ies bine, masina nu poate primi avizul ca este apta de drum. Deci orice masina care circula pe drum are noxele masurate sau circula ilegal.
  • -1 (3 voturi)    
    Dati drumul la tehnologiile zero (Vineri, 3 iunie 2016, 11:57)

    baronul celalalt :) [utilizator]

    (tehnologiile ce folosesc energia libera - "free energy") si atunci orice om isi va putea permite o masina noua. Dar remarca sefului Ford are doar rolul de a pune intr-o lumina proasta noile exigente UE in materie de poluare. Atata tot.