Donald Trump ameninta Toyota cu taxe vamale mai mari daca va construi o uzina in Mexic

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 5 ianuarie 2017, 20:46 Economie | Auto

Sigla Toyota
Foto: Toyota
Donald Trump a amenintat joi Toyota cu represalii vamale daca producatorul japonez de masini va construi, asa cum are intentia, o uzina in Mexic pentru a fabrica masini destinate pietei americane, scrie AFP.

"Toyota Motor spune ca va construi o uzina noua in Baja, Mexic, pentru a fabrica masini Corolla pentru SUA. Fara discutie! Construiti uzina in SUA sau platiti taxe vamale mai mari", a scris presedintele ales american, pe Twitter.



Declaratia vine dupa o pozitie similara afisata cu doar o zi in urma, la adresa producatorului american General Motors, pe care l-a amenintat cu sanctiuni vamale daca nu produce in SUA masinile pe care le vinde pe piata americana.

Tot in urma cu o zi, grupul auto american Ford a anuntat marti ca anuleaza constructia unei noi uzine in valoare de 1,6 miliarde de dolari in Mexic pentru a investi acesti bani intr-o uzina din nordul Statelor Unite, unde va fabrica masini autonome si electrice.
























[P] Acces gratuit la ultimul targ de nunti al sezonului, daca vii insotit!

Cel mai important targ de nunti al anului incepe vineri, 31 martie, la Palatul Parlamentului. Dupa o editie record in Februarie, Mariage Fest pregateste editia cu numarul 23, ultimul targ de nunti al sezonului, in perioada 31 martie – 1 – 2 aprilie

7229 vizualizari

  • 0 (24 voturi)    
    dragut... (Joi, 5 ianuarie 2017, 21:03)

    rov -OBLIGATIVITATE VOT-CONDITIE DE MENTINERE IN UE! [utilizator]

    imi amintesc de o discutie cu un mic securist parvenit care povestea ca la achizitia unei ferme a trebuit sa dea 10% din actiuni directorului statiunii. Am zis foarte elegant si frumos, la care tipul imi zice, da, dar a cerut 30 % si i-am zis ca imi e mai usor sa-l schimb din functie dacat sa-i dau atat...
    La asta ma gansdesc acum si la trump asta...sa le dea la toti, si la rusi si la diversi nevoiasi etc etc...
    Cred ca e mai usor sa scape de el....
    • +2 (22 voturi)    
      ... (Joi, 5 ianuarie 2017, 22:03)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui rov -OBLIGATIVITATE VOT-CONDITIE DE MENTINERE IN UE!

      Nu cred ca ai idee ce e acolo .. daca il asasineaza au razboi civil in toata regula ..se pare ca americanii s-au trezit in sfarsit
      • +2 (6 voturi)    
        de ce sa-l asasineze?!? (Vineri, 6 ianuarie 2017, 0:50)

        rov -OBLIGATIVITATE VOT-CONDITIE DE MENTINERE IN UE! [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

        Doamne fereste! Omul are 70 de ani si Dumnezeu are grija sa-l ia cand trebuie si cand vrea.
        In America(fata de rusia) sunt proceduri democratice clare sa-l poata demite si chiar poate exista motive...app de rusia de exp...
      • +2 (2 voturi)    
        Calm down cowboy... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 8:22)

        Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

        Ca nu esti in Piata Rosie din Moscawa sa fii asasinat ziua in amiaza mare ca esti critic al Cracanatului Suprem.
  • +5 (25 voturi)    
    deci piata nu se regleaza singura... (Joi, 5 ianuarie 2017, 21:16)

    king david hotel [utilizator]

    ci intervine puterea politica! Hm???
    • +15 (17 voturi)    
      ei asi ! (Joi, 5 ianuarie 2017, 22:24)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Piata se regleaza singura, poti sa fii sigur. Uita-te numai cum firmele lui Gghita castiga peste tot licitatiile si ai sa-ti dai seama ca puterea politica nu "se baga". :)
      • -7 (17 voturi)    
        Numai Ghiță visați.... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 1:05)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        Ba cu Ghiță ba cu Dragnea.

        Și dacă era un articol despre mișcările tectonice de pe Marte tot ați fi găsit ceva de comentat în legătură cu Ghiță...
        • -1 (3 voturi)    
          LOL (Vineri, 6 ianuarie 2017, 8:24)

          Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Pai da. Cand cineva e dat disparut, si intr-un loc in Galaxia asta are loc o calamitate.. normal ca te gandesti la un infractor ca Ghita ar fi putut provoca nenorocirea.
        • +1 (3 voturi)    
          ihi (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:22)

          CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          In Italia "se viseaza" despre Antonio Pelle asa in Romania il aveti pe Ghita.
        • +1 (3 voturi)    
          Haha (Vineri, 6 ianuarie 2017, 16:09)

          robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Da, nu reusim se ne scoatem din cap vedetele zilei. Imagineaza-ti ca ti-ai scapat un rahat in dormitor. Usor de ignorat, nu?
      • -1 (1 vot)    
        Eu stiu alta mai buna... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 8:23)

        Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        Aiurezi, firmele lu' Ghita nu mai castiga deloc licitatii. Sunt numai incompetenti acolo, pusi pe pile si unde mai pui ca acum le e frica tuturor sa mai lucreze cu ei.
        Asa ca stai linistit ca or sa dispara curand din peisaj.
        • +2 (2 voturi)    
          esti p'afara (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:34)

          CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

          Ti-as da cateva nume dar sigur n-ai fi auzit de ele.
          Firmele sunt "brand new" si opinia publica inca nu stie ca sunt ale lui Ghita,,insa aia care le dau contractele stiu.
          Fa-ti un "update"!
  • +3 (21 voturi)    
    La strâns de surub (Joi, 5 ianuarie 2017, 21:16)

    __Bogdan_ [utilizator]

    Asa, pune-i pe americani la treabă! Dacă nu exista Tweeter unde-ti mai publicai șantajul? Internetul ca dealtfel și hârtia suportă orice. Fabrica Toyota va face America great again!
  • +1 (33 voturi)    
    mda (Joi, 5 ianuarie 2017, 22:00)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    inca o manifestare cretina a idiotului de servici Trump !
    • +4 (6 voturi)    
      Why? Ca ii pasa de americani? (Vineri, 6 ianuarie 2017, 3:53)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Gandeste-te ca ar pleca Dacia din tara, in Rusia....sub pretextul ca va produce si pt Romania, totusi...
      • +2 (6 voturi)    
        O manipulare mica? (Vineri, 6 ianuarie 2017, 8:25)

        Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Ii pasa pe dracu. Vrea sa para ca ii pasa. Da bine. Daca ii pasa de americani, iti platea taxele. Atatia ani a fentat sistemul. Atunci nu ii mai pasa?
      • -2 (2 voturi)    
        Amesteci mere cu pere! (Vineri, 6 ianuarie 2017, 8:32)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Esti varza! Inceteaza! Vino cu argumente inteligente! Mexic si SUA au un free trafe agreement, Romania cu Rusia nu, deci nu e ca si cum Dacia ar pleca in Rusia, mananci cu multa pofta ce nu trebuie!
      • +1 (1 vot)    
        dap (Vineri, 6 ianuarie 2017, 11:25)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Dacia ESTE produsa in Rusia... Si in Maroc, si daca au o oferta de forta de munca mai buna/ieftina sunt liberi sa plece oriunde in jur.
      • 0 (0 voturi)    
        si NAFTA? (Vineri, 6 ianuarie 2017, 13:12)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        denunta tratatul NAFTA?
  • -2 (4 voturi)    
    Bad English (Vineri, 6 ianuarie 2017, 7:30)

    John M. [utilizator]

    V-am spus ca Trump e analfabet. Prima fraza din postare ar lua nota 4 pentru ca 1) lipseste subiectul verbului "will build". 2) Nu poti folosi trecutul si viitorul in aceeasi fraza. Ar fi trebuit sa sune asa:" Toyota Motor said It would build"...3) Numele adevarat e Toyota Motors, nu Motor
    Trump e un impostor. O sa ajunga de rasul lumii.
    • +1 (1 vot)    
      ! (Vineri, 6 ianuarie 2017, 15:38)

      CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Si tu tot 4, stai jos.
      Nu se numeste "Toyota Motors", se numeste "Toyota Motor Corporation". Nu a mai scris si "Corporation" ca pe Twitter ai limita la dimensiunea mesajului.
      De aici si problema cu "engleza proasta". Limita mesajului este de 140 caractere, mesajul lui are 139. O sa ii comunicam ca data viitoare sa scrie mesajele a.i. sa le inteleaga si destepti ca tine.
      • -1 (1 vot)    
        "Never... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 20:54)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

        tangle with ugly people 'cause they have nothing to lose". I
        Buzz off, you moron ! Making excuses for a bum like Trump doesn't make you (or him) right.
  • -1 (3 voturi)    
    Cam asta este cu "piata libera" (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:21)

    jackalphonse [utilizator]

    SUA are fabricile pe la chinezi si doreste ca japonezii sa le faca in SUA ca sa aiba si americanul job-uri.