Tesla a devenit primul constructor auto american in termeni de capitalizare bursiera, dupa ce a depasit si General Motors

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 10 aprilie 2017, 20:30 Economie | Auto

Tesla Model S Facelift 2016
Foto: Tesla Motors
Tesla a devenit primul constructor auto american in termeni de capitalizare bursiera, devansand General Motors (GM), in conditiile in care investitorii cred ca grupul californian este intr-o pozitie mai buna pentru a se impune in cursa pentru masinile viitorului, scrie AFP.

In primele schimburi pe Wall Street, actiunile constructorului de vehicule electrice de lux au crescut sensbili, aducand capitalizarea bursiera a grupului la 51,56 miliarde de dolari, fata de 50,26 miliarde pentru GM, cel mai mare constructor autor american in termeni de vanzari. Actiunile cresteau cu 3,14% la 312,05 dolari in jurul orei 14,10 GMT.

Tesla continua astfel o ascensiune bursiera inceputa saptamana trecuta si in urma careia a eclipsat deja Ford.

Capitalizarea bursiera a Tesla si GM nu reflecta insa raportul de forte intre cele doua grupuri auto: anul trecut, tanara firma californiana a produs circa 84.000 de masini cu o cifra de afaceri de 7 miliarde de dolari, fata de 10 milioane de masini vandute de GM si peste 166 miliarde de dolari venituri.

Cota de piata a gigantului din Detroit pe piata americana este de 17,3%, fata de doar 0,2% pentru Tesla, potrivit Autodata.

Evolutia pe bursa a Tesla a fost sustinuta de un numar trimestrial record de vanzari de masini (peste 25.000 de masini).

Pe langa modelele varf de gama - S si X, Tesla ar urma sa inceapa in iulie productia Modelului 3, care ar urma sa deschida piata pentru marele public.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3155 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    Caritasul american (Luni, 10 aprilie 2017, 21:45)

    Wanheda [utilizator]

    Trebuie sa ii mulga bine pe aia cu bani si dupa aia sa vedeti cum bubuie burgerul. Tesla are niste datorii astronomice, au papat bani de la investitori si nu stie nimeni cum o sa iasa din groapa pe care o sapa. Oh da, falimentul.....
    • +1 (9 voturi)    
      Cam ce șanse ... (Luni, 10 aprilie 2017, 23:18)

      AdrianCalin1 [anonim] i-a raspuns lui Wanheda

      ... crezi că sunt ca tu să ai dreptate și să se înșele ăia care chiar au o grămadă de bani să bage în Tesla? Tesla a vândut foarte bine anul trecut, a vândut excelent anul ăsta, până acum și reprezintă prima companie auto 100% electrică. De obicei, primul care crează o piață nouă are cel mai mare succes în viitor. E mult mai probabil ca Tesla să aibă succes și GM să se aibă probleme. Au fost foarte multe situații în care cei care au inovat și au schimbat paradigma au câștigat iar cei care nu au știut să se adapteze au dispărut. GM nu produce mașini electrice iar trendul este ca lumea să se îndrepte spre mașinile electrice unde Tesla sunt, de departe, cei mai buni. E adevărat că dacă gândim pe termen scurt, cam cum suntem noi obișnuiți pe meleagurile noastre, Tesla nu pare cine știe ce, dar dacă te pui în papucii occidentalilor, pentru care lucrurile se întâmplă în timp și dacă bagi azi bani în Tesla înseamnă că nepoții vor fi acționari, vei vedea că lucrurile se schimbă complet. E o chestie de perspectivă pe care noi nu o avem (din motive istorice, culturale și de curaj).
      • -1 (9 voturi)    
        Tesla nu a facut inca profit (Luni, 10 aprilie 2017, 23:47)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin1

        Masini de fitze de oras, scumpe. Stai sa vezi cum sare pretul litiului, deja s-a triplat. Cred ca esti constient de stirage problem cu renewables, asta e si buba la tesla, cat te tine bateria? Cat iti ia sa o incarci? Cat te costa sa o schimbi? Cum se comporta iarna in frig? Prea multe intrebari.
        • 0 (0 voturi)    
          :))) litiul (Marţi, 18 aprilie 2017, 21:17)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          litiu gasesti peste tot bai baiatule... litiul sa fie cea mai mare problema
      • +1 (5 voturi)    
        Imagineaza-ti o lume cu masini electrice (Marţi, 11 aprilie 2017, 10:32)

        abisala [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin1

        Imagineaza-ti un miliard de masini electrice. Unde le incarci, ce retea trebuie sa ai sa sustina asa ceva? Ce preturi vor avea bateriile? Vor folosi pentru incarcare curent electric produs din ce?Poate carbune? Cu toata simpatia, in acest moment masinile electrice nu-s pregatite tehnologic pentru productia in masa. Probabil nu vor fi pregatite niciodata daca se merge pe actuala linie tehnologica. Cat despre bani, uita-te numai la cifra de afaceri... si vei vedea unde sunt banii reali.
        • 0 (2 voturi)    
          Da, si acum 120 de ani (Marţi, 11 aprilie 2017, 12:22)

          Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui abisala

          Iti imaginai miliarde de masini cu combustie interna pe strazi? Unde o sa le pui benzina, de unde atata petrol, unde sa faci atatea rafinarii? Tot calul va fi la putere si peste 100 de ani dom'le, nu?
  • -5 (11 voturi)    
    Dubios! (Luni, 10 aprilie 2017, 22:17)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Primul constructor ca bani rontaiti, dar daca vrei sa cumperi o masina de la ei : surpriza, nu se poate, ti-o vor livra in 7 ani!
    Fac baterii de case, cele mai ieftine din lume raportate la pretul per kwh inmagazinat, dar daca vrei sa le cumperi nu iti vin decat daca iei nu stiu ce celule fotovoltaice supraevaluate!
    Cu alte cuvinte, produse excelente, dar nu exista!
    Si in timpul asta sunt indatorati la greu... Hmmm ...
    • +1 (1 vot)    
      Cat timp au clienti... (Marţi, 11 aprilie 2017, 13:56)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ce conteaza lista de asteptare? Si la Ferrari se asteapta pentru comenzi personalizate.
  • +6 (14 voturi)    
    cascati bine oachii (Luni, 10 aprilie 2017, 22:44)

    stefan2008 [utilizator]

    Tesla = viitorul

    ... in rest, puteti zice ce vreti: datorii, produse ce nu exista, etc.... pana una alta Elon Musk a produs ceea ce nimeni nu a facut inainte: Paypal, masina electrica ce merge 500km si atinge 100km/h in 3 secunde, rachete che plaseaza sateliti pe orbita apoi se intorc si aterizeaza in siguranta pentru a fi incarcate pentru un alt zbor.