Masinile noi vor face inspectia tehnica periodica o data la 3 ani si nu la 2, ca acum

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 27 aprilie 2017, 7:10 Economie | Auto

ITP la 3 ani pentru masinile noi
Foto: Hotnews
Masinile noi vor face inspectia tehnica periodica o data la 3 ani si nu la 2, ca acum, iar schimbarile se vor aplica de anul viitor, a declarat directorul general al Registrului Auto Roman in exclusivitate pentru Stirile TVR.

"Masinile noi, prima inspectie sa se efectueze dupa 3 ani, iar cele mai vechi de 12 ani sa efectueze inspectia tehnica anual. O masina - zero kilometri. Despre acestea vorbim", a precizat directorul general RAR, George Adrian Dinca.

"Incepand din 2009, parcul national a imbatranit. In 2009 aveam varsta medie 9 ani, in 2016 12 ani", a mai explicat Dinca.

In schimb, Inspectia Tehnica Periodica (ITP) pentru masinile mai vechi de 12 ani se va face anual, incepand din 2018, a declarat pentru 0-100.ro George Adrian Dinca, directorul Registrului Auto Roman (RAR). Scopul principal este cresterea sigurantei rutiere si a calitatii parcului national de automobile. Circa 60% din acesta este vizat de masura si presupune cheltuieli anuale de peste circa 100 milioane euro, cumulat, pentru proprietarii acestor masini.
























8114 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    A mind bender pentru un birocrat prost! (Joi, 27 aprilie 2017, 7:45)

    John M. [utilizator]

    Eu am trei masini. Pe fiecare pun cam 3000 de km pe an pe niste drumuri excelente. Toate merg cu ulei sintetic si sunt trimise in service imediat ce apare o problema.
    Vrei sa-mi spui mie ca tu, ministru sau ce esti, iti duci masina la ITP dupa 3000 de km?!
    Pune ma, prostule, o specificatie in lege: daca masina a facut mai mult de 20,000 de km de la ultima revizie sau asa ceva!
    Nu mai gandeste nimeni in guvernul asta?!
    • -1 (1 vot)    
      poate este exceptie (Joi, 27 aprilie 2017, 10:52)

      break_noon [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Dar un kilometraj se poate da inapoi.
      Si chiar foarte usor la masinile mai vechi.
      Si poate tu faci 3000 km pe an, insa altul poate face 30000 sau si mai mult.
      Daca masina e in regula, ce e asa mult sa o si verifici?

      Pana nu se pune GPS pe fiecare masina, si sa inregistreze cati kilometrii reali face cineva, se vor merge pe verificari din acestea, oarecum incorecte. Pentru ca e incorect pentru cel ce circula putin, si tot incorect pentru cel ce circula foarte mult.
    • +3 (3 voturi)    
      Bravo john (Joi, 27 aprilie 2017, 11:33)

      Melinte [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Identic cu tine,am masina sport de vara ,masina jeep de iarna si masina de zi cu zi de la munca. Nu fac mai mult de 5000km cu niciuna ,asta ce inseamna ca ar trebui sa fac inspectia tehnica anual ? Sau vreti sa mai mancati si voi ceva ?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este ok (Joi, 27 aprilie 2017, 8:18)

    vladf [utilizator]

    Taximetristii, Uberistii si transportatorii in general sa faca inspectiile astea nual, chiar la 6 luni.
  • +5 (5 voturi)    
    cum isi dubleaza RAR veniturile pe spatele (Joi, 27 aprilie 2017, 8:22)

    Ed___ [utilizator]

    cum isi dubleaza RAR veniturile pe spatele fraierilor !!

    Arunca ura intre cei cu masini noi si cei cu masini vechi, pentru ca acum masinile vechi cumparate an de an sunt mult mai multe decat cele noi, atunci au zis hai sa ne dublam veniturile...

    sa se faca RAR anuale si nu la doi ani pentru grosul masinilor
    • +3 (3 voturi)    
      Din ciclul: (Joi, 27 aprilie 2017, 11:12)

      C.K. [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      "Cum sa sugem sangele cetateanului de rand". Sa-l aducem mai des la ITP, si asa are prea mult timp liber si bani in buzunar. De ce? S-a dublat cumva numarul accidentelor cauzate de defectiuni tehnice? Nu. Dar daca nu au protestat la cauciucurile de iarna obligatorii, inseamna ca-i mai putem stoarce un pic..
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare pentru RAR (Joi, 27 aprilie 2017, 8:59)

    GoganStelian [anonim]

    Ce inseamna masina noua ?
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Joi, 27 aprilie 2017, 9:16)

    liviu_ [utilizator]

    nu am nimic cu itp odata pe an pt masinile vechi...
    da pt alea noi imi e ca nu o sa mai schimbe nici dracu becurile de frana...
  • +2 (2 voturi)    
    da (Joi, 27 aprilie 2017, 10:38)

    gicutotala [utilizator]

    Cred ca mai corect era sa spuna

    masinile cu vechime mai mare de 12 ani produc x% din accidente
    masinile cu vechime mai mare de 12 ani produc x% accidente grave
    deci .... trebuie verificate mai des
    dar nu, gasca lui motocicleanu trebuie să sprijine importatorii de masini noi. asta e!
    • +2 (2 voturi)    
      nici macar (Joi, 27 aprilie 2017, 14:18)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui gicutotala

      crezi ca 100 lei o data pe an in loc de o data la doi ani o sa influenteze vreo decizie de cumparare a masinii. E strict o masura facuta sa creasca bugetul rar, caci parte din taxa de inspectie periodica intra direct in conturile lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Păi n-ați văzut (Joi, 27 aprilie 2017, 23:35)

    mopsu [utilizator]

    beleregul de șef rar ce falcuțe lucioase are ? Adica rar și apia fac legi in România ?