Decapotabila Zest a francezilor de la ACREA va fi lansata si in Romania, cu preturi de la 12.000 de euro in sus

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 3 aprilie 2008, 14:43 Economie | Auto

ACREA Zest
Foto: ACREA
Romanii vor putea comanda de saptamana viitoare o decapotabila de doua locuri care va costa de la 12.000 de euro in sus. Modelul numit Zest e produs de francezii de la ACREA, are motor de 21 de cai putere si poate fi condus de la 16 ani, au spus pentru Hotnews.ro reprezentantii CBTT, firma importatoare.

Modelul Zest a fost prezentat in premiera mondiala la salonul de la Geneva, in 2006. Decapotabila are cutie automata de viteze si acoperis retractabil din material textil.. Motorul are 505 cmc, 21 CP, iar viteza maxima pe care masina o poate atinge este 120 km/h.

Modelul are 3,21 metri lungime, pe sosea nu se comporta ca un ATV insa are caracteristicile tehnice ale unui ATV si poate fi condus de la 16 ani. Cumparatorii nu platesc taxa de inmatriculare. Consumul mediu anuntat de producator este de 4,7 litri de benzina la 100 km. Vehiculul cantareste 380 kg iar rezervorul are 26 de litri.

CBTT va aduce in tara si o versiune pick-up ceva mai scumpa decat versiunea roadster. Se estimeaza ca in primavara comenzile vor putea fi onorate dupa doua saptamani, iar in sezonul cald termenul se poate prelungi pana la o luna.

Masina se adreseaza celor care vor sa si-o cumpere pentru folosinta proprie, ca a doua sau a treia masina din garaj, dar printre clienti s-ar putea numara si hotelurile de pe litoral. Zest, spune importatorul, ar putea fi o solutie si pentru companiile care doresc o masina pentru actiuni comerciale stradale.

Tinta de vanzari pentru acest an este de circa 20 de unitati Zest. La anul ar putea fi aduse in tara doua noi versiuni: Zest de patru locuri si vehiculul electric.

CBTT (Compania Balcanica de Trenuri Turistice) este mportator-distribuitor de trenulete turistice fiind reprezentantul societatii CPIL din Franta.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4592 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Mai bine-mi cumpar Smart! (Joi, 3 aprilie 2008, 15:53)

    adimfx [anonim]

    Cu banii aia mai bine imi cumpar un Smart, care e mai sigur si are si ceva dotari, si nici nu e ATV cu carcasa.
    Si in loc de Zest d-asta scump mai bine-mi iau un Smart decapotabil bengos. Si e Mercedes, nu un ATV frantuzesc.

    Trebuie sa recunosc in schimb ca masinuta arata interesant. Aduce cu Citroen 2CV.
    • +2 (2 voturi)    
      Smart...bengos ? (Joi, 3 aprilie 2008, 16:08)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui adimfx

      "Smart" si "bengos" sint 2 cuvinte care se contrazic.
      Pentru ca dincolo de eventuala fiabilitate si siguranta (la mersul in linie dreapta) al smartului, numai bengos nu poate fi ceva care arata ca un aspirator de praf in varianta normala si ca un lighean cu roti in varianta decapotabila.
      • -1 (1 vot)    
        Bre, Gigele, tu nu stii ca Mertzu e bengos? (Joi, 3 aprilie 2008, 16:19)

        adimfx [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Dincolo de fiabilitate si siguranta nu e nimic. Oricum, ambele arata ca naiba pentru un conservator, asa ca vreau sa stiu ca am mai mult decat un ATV sub fund.

        Mertz e bengos indiferent de cat se Smart e sau nu e modelul ;)
      • 0 (0 voturi)    
        Aspiratorul bengos (Joi, 3 aprilie 2008, 18:35)

        Nautilus [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Aspiratorul cu roti se vinde bine-mersi, in timp ce Smart Forfour, o masinuta rapida, interesanta si aratoasa, n-a atras deloc Polo-istii si Corsa-rii de pe soselele patriei :)

        ~Nautilus
    • 0 (0 voturi)    
      Domnule adimfx, (Joi, 3 aprilie 2008, 19:24)

      Dumitru [anonim] i-a raspuns lui adimfx

      Inteleg ca nu va plac "atv-urile frantuzesti" si ca va place Smart-ul.
      O mica precizare: Smart se produce in Franta, in uzina din Saarguemines (Lorena).
      Si inca o si mai mica precizare: Tot in Franta se produce si Bugatti Veyron.
      • -1 (1 vot)    
        fuck-ing french (Vineri, 4 aprilie 2008, 8:16)

        ion ion [anonim] i-a raspuns lui Dumitru

        hmda.. bine ca se produc in franta dar cu ingineri germani :)) ca francezii sunt handicapati rau la proiecte proprii la capitolul masini.
        • +1 (1 vot)    
          wishfull thinking (Vineri, 4 aprilie 2008, 8:46)

          Dumitru [anonim] i-a raspuns lui ion ion

          Din pacate pentru dumneavoastra, realitatea nu este neaparat asa cum va doriti sa fie. Inteleg ca va e ciuda si ca nu puteti accepta adevarul.
          Nu-i nimic, traiti sanatos in realitatea dumneavoastra paralela, in care nemtii sunt ingineri in Franta iar americanii, probabil, au colonizat deja planeta Marte...
          • 0 (0 voturi)    
            Cine a spus ca am ceva cu francezii? (Vineri, 4 aprilie 2008, 11:14)

            adimfx [anonim] i-a raspuns lui Dumitru

            Stimabile Dumitru,

            Cine a spus ca am ceva cu francezii?
            Apreciez mai mult Laguna decat Passat, mai mult Clio 3 decat Polo...

            Smart e masina . (punct)
            Zest e ATV vandut la pret de masina . (punct)

            Cand o sa vad asa ceva ( http://www.euroncap.com/tests/smart_fortwo_2007/303.aspx ) si cu Zest, poate ma mai gandesc la ce am spus. Pana atunci daca as avea 12.000 de euro si as vrea masina de fite mica si exclusivista as alege SMART.

            Dar cum nu am 12.000 de euro, prefer RATB si daca i-as avea mi-as cumpara o masina de clasa compacta, poate chiar o frantzuza.
  • +2 (2 voturi)    
    fara permis?! (Joi, 3 aprilie 2008, 16:15)

    Bogdan [anonim]

    O masa de 380kg controlata de un pustan de 16 ani?!
    Sa conduci, fara a avea nevoie de permis, un vehicul care poate depasi suta de kilometri pe ora?
    N-as vrea sa fiu eu primul pieton lovit de asa ceva...
    • 0 (0 voturi)    
      ba cu permis (Vineri, 4 aprilie 2008, 13:04)

      Cip [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Probabil ca d-ta nu ai permis de conducere altfel ai fi cunoscut ce scrie in Codul Rutier.
      Acest autovehicul se poate conduce numai cu permis de conducere. Se incadreaza in subcategoria B1 iar pt. aceasta subcategorie se poate obtine permis de la varsta de 16 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    fara permis faci tu jurnalism (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:12)

    rhodococcus [anonim]

    12000 de euro pe rahatul ala ?