Greva de la Dacia s-a incheiat

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 11 aprilie 2008, 13:27 Economie | Auto

Patronatul de la Dacia a ajuns astazi la o intelegere cu sindicalistii, iar greva de la Dacia s-a incheiat la aproape trei saptamani de la declansarea ei, au anuntat reprezentantii Automobile Dacia. Lucrul la uzina a fost reluat la ora 13.

Directorul de Comunicare al Dacia, Liviu Ion, a spus pentru Hotnews.ro ca e prea devreme de spus cand se va semna contractul colectiv de munca sau cum va fi recuperata productia pierduta din cauza grevei. Intrebat de ce greva a durat atat de mult, Ion a spus ca "sunt multe dorinte, obiectivele intr-o negociere sunt numeroase, fiecare isi face planuri, le revizuieste, partenerii discuta". El nu a dorit sa vorbeasca despre pierderile uzinei, insa a spus ca livrarile s-au facut la timp. Liviu Ion a adaugat ca salariatii care au muncit pe perioada grevei isi vor primi banii, in timp ce grevistii nu vor fi platiti. Conform datelor Dacia, peste jumatate dintre angajati au fost la munca.

Conform intelegerii, muncitorii calificati beneficiaza astfel de o crestere generala de 300 lei brut de la 1 ianuarie 2008 si de 60 lei brut de la 1 septembrie 2008.

Personalul TESA beneficiaza de o crestere de 15% constituita dintr-o crestere generala si dintr-o crestere individuala.

Atat muncitorii cat si personalul TESA beneficiaza de o prima de rezultat pe anul 2007 egala cu un salariu individual brut la data acordarii primei, in valoare de minimum 900 lei.  

Partile se angajeaza sa sustina in totalitate obiectivele Dacia prevazute in bugetul societatii pe anul 2008, obiective care decurg din planul Renault Contract 2009. 

"A fost foarte greu sa negociem cu acest patronat, iar ultima propunere salariala am supus-o atentiei angajatilor nostri la consultarile de astazi. Unii au fost de acord, altii nu au fost de acord, dar exista o majoritate de peste 70 la suta care a fost de acord cu aceasta crestere salariala. In aceste conditii, am decis reluarea lucrului si incetarea grevei", a declarat liderul sindical al Dacia Pitesti, Nicolae Pavelescu, citat de Mediafax.  Sindicalistii afirma ca ultima oferta inseamna o crestere lunara de cel putin 435 de lei brut.

Angajatii de la Dacia Pitesti au intrat in greva generala in 24 martie, iar de atunci intre sindicat si patronat au avut loc mai multe runde de negocieri esuate, angajatii cerand o majorare salariala de 550 de lei.

Greva a durat 14 zile lucratoare complete, iar un calcul arata ca Dacia, care ajunsese la o cadenta de 1.300 masini/zi, a produs cu circa 18.000 de masini mai putin.

Presa franceza scria ca pierderile uzinei ar putea trece de 150 milioane euro, iar analisti europeni estimau ca rezultatele grupului Renault in trimestrul al doilea ar putea fi afectate, la fel si tinta de vanzari.

Administratia Dacia Pitesti a contestat in instanta legalitatea grevei generale declansata de muncitori in 24 martie, depunand in acest sens o plangere la Tribunalul Agres.

Tribunalul Arges a decis, miercuri dupa-amiaza, ca greva generala a sindicatului de la Dacia Automobile era legala si a dispus ca adminstratia sa plateasca 1.500 de lei cheltuieli de judecata.

Joi, in Piata Vasile Milea din Pitesti a avut loc un miting al angajatilor de la Dacia, la care au participat aproximativ cinci mii de persoane.
























4001 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    felicitari (Vineri, 11 aprilie 2008, 13:51)

    c [anonim]

    Bravo Renault, bravo Dacia. In mod normal orice patron ar trebui sa urmareasca si componenta sociala a activitatii sale. Americanii si austriecii se pare ca urmaresc singuri evolutia sociala in Romania si maresc singuri salariile, francezii au nevoie de putin ajutor...dar pana la urma o sa invete si ei ca e o obligatie a lor si nu a muncitorilor sa le spuna de asta.
  • -1 (3 voturi)    
    O sa le iasa pe nas marirea asta (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:16)

    Alex [anonim]

    Sa vedem ce o sa le iasa pe nas la muncitori cresterea asta de saalriu, care va trebui sa se revada in productivitate. In plus, pana la sfarsitul anului tinta de productie a ramas neschimbata si vor trebui sa munceasca 24/7 ca sa recupereze.

    E bine ca au negociat saalrii mai bune, insa daca ele nu sunt 100% acoperite de productivitate vor avea de pierdut pe termen mediu si lung.
    • 0 (2 voturi)    
      24/7 (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:53)

      instru [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Oricum, din cate am auzit de-a lungul agestei greve, se lucreaza 24/7.
      Cat despre productivitate nu cred ca aveti acces la informatii relevante, doar vorbiti aiurea.
    • +2 (2 voturi)    
      GREVA DE LA DACIA (Vineri, 11 aprilie 2008, 19:14)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

      ce anume o sa iasa pe nas la muncitori, munca dpusa la automobile DACIA si salariu pe care un munchitor de nla dacialucreaza o luna si ia aproximativ 8500ron.,
      Rusine celor care comenteaza fara sa stie cum se lucreaza la AUTOMOBILE DACIA si ce salari sunt la momentu de fata,.
    • +1 (1 vot)    
      oare? (Luni, 14 aprilie 2008, 11:50)

      zambara [anonim] i-a raspuns lui Alex

      tu de ce ai impresia ca salariile nu sunt acoperite de productivitate? Ti se pare ca dacia lucreaza in pierdere? Sau ca stirile despre vanzari record si sunt baliverne si praf in ochi ? Cand de fapt saracii patroni ai lui Dacia o duc greu si n-au deloc profit. Eu nu prea inteleg modul asta de a gandi al multora, cum ca angajatii doar trebuie sa munceasca in orice conditii si fara sa cracneasca. Ca ei nu au dreptul la conditii mai bune de salarizare si de trai nici macar atunci cand firma face profituri record de pe urma muncii lor.
      Tu iti imaginezi ca in Europa de vest standardul de viata si salariile au ajuns la nivelul actual pentru ca zburda altruismul prin birourile corporatiilor? Eu cred ca datorita sindicatelor au ajuns asa. Pt. ca daca nu erau sindicatele care sa forteze mana patronatului si sa impuna standarde de salarizare si conditii de munca decente pentru angajati, si germanii si francezii si toiti ceilalti ar fi lucrat si acum ca in feudalism, cate 16 ore pe zi, fara concedii si platiti doar cu atat cat sa isi cumpere o paine pe zi.
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:22)

    banatanul [anonim]

    Asa poate mai învata si altii ca România nu e tara bananiera pe spinarea careia se poate produce si face câstig fara ca producatorii sa profite de pe urma acestui câstig.Bravo români,sa fie asta învatatura de minte si pentru alte firme!
  • -1 (3 voturi)    
    era si cazul (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:28)

    jonny [anonim]

    Aceasta greva a adus grave prejudicii imaginii Romaniei in lume din cauza sindicalistilor, acestia nu mai puteau sa prelungeasca prea mult greva pentru ca deja daduse de banuit cu incapatanarea lor de a nu negocia.
    • +2 (2 voturi)    
      ce prejudicii? (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:11)

      B [anonim] i-a raspuns lui jonny

      poti sa dai un exemplu (si sa nu fie ala cu mercedes, ptr ca nu d-asta s-a renuntat la construirea fabriici in romania)
    • +1 (3 voturi)    
      Imaginea Romaniei (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:19)

      Stoewer [anonim] i-a raspuns lui jonny

      Nu stiu cum ai ajuns la concluzia aceasta, dar din ce am citit in presa internationala despre acest subiect, imaginea Romaniei (sau mai bine zis a romanilor) a avut mai curand de castigat. Romanii arata ca nu mai sunt fraierii bun de jug, care inghit orice mizerie. Daca in Romania s-ar plati salarii omenesti, nu ar pleca atati oameni calificati in Italia, Spania etc. Daca vrei sa faci ceva in tara asta, ai nevoie de oameni bine pregatiti, dar nu-i poti atrage decat cu salarii pe masura muncii depuse.
    • +2 (2 voturi)    
      Greva (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:11)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui jonny

      Peste tot in lume se fac greve cand "cutitu' ajunge la os", fara a se "aduce grave prejudicii imaginii...".
      In plus, ar trebui sa fii ingrijorat de imaginea deja afectata de borfasii cu/fara diploma.
      Gandeste-te ca s-a creat un precedent si ca si alti muncitori-pe-bani-putini vor avea curajul sa ridice capul si, mai ales, patronii vor stii ca li se poate intampla si lor ca la Mioveni.
    • +1 (1 vot)    
      prejudicii? (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 15:54)

      aurelia [anonim] i-a raspuns lui jonny

      Greva asta nu a adus nici un fel de prejudicii Romaniei! Sunt miliarde de alte chestii care ii dauneaza, asta chiar dimpotriva! Franta ii sustinea, era clar ca greva era necesara. Pot sa-ti spun ca abia acum opinia publica franceza este dezamagita, caci au cedat atat de usor sindicalistii, ca s-au lasat amagiti cu praf in ochi si ca suma pe care au castigat-o e atat de mica incat abia peste cateva luni vor putea spune ca au acoperit cele 3 saptamani de greva. Dupa parerea mea, s-au vandut extrem de ieftin! Mare pacat! Daca pana aici spuneam "Bravo Dacia!", acum spun "Pacat. Dacia!". Suntem ieftini si ieftini vom ramane!
  • +1 (3 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:45)

    anonim [anonim]

    In sfirsit un sindicat care se lupta sa dovedeasca ca nu suntem sclavi si ca Romania nu este in Africa!
  • +1 (1 vot)    
    alex, esti un idiot (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:04)

    ed [anonim]

    A mai zis cineva inainte chestia asta pe forum, vad ca vrei sa confirmi. Cum adica o sa le iasa pe nas!? Si chiar daca vor fi chemati sa munceasca in plus, vor fi platiti pentru chestia asta, deci sunt convins ca le va prinde bine.

    Jonny, la ce te referi cand spui ca aceasta greva a adus prejudicii grave Romaniei ?! Bineinteles ca AR PUTEA influenta decizia unor companii de a-si deschide afaceri in Romania, dar in aceeasi masura in cazul in care se vor hotari sa vina, ar putea oferi salarii mai bune. Nu e totul asa alb sau negru...
  • -1 (3 voturi)    
    in sfarsit (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:27)

    varyan [anonim]

    Bine ca au terminat o data greva, ca nu mai suportam. Sunt atatia in tara asta care au salarii mai mici si nu ies in strada cand dau de primul hop, asteapta rabdatori.
    • -1 (1 vot)    
      de ce? (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 15:56)

      aurelia [anonim] i-a raspuns lui varyan

      Si de ce nu ies in strada? De ce inghit si se plang? Daca nu ies, insemna ca nu ii doare destul de tare! "Copilului care nu plange, mama nu ii da tata", stii asta?
  • 0 (2 voturi)    
    ce s-a realizat (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:31)

    korp [anonim]

    O crestere salariala atat de mare nu face decat sa creasca inflatia, asa ca in loc sa faca bine mai mult face rau si din pacate de inflatie suntem toti afectati, Sindicatul nu prea a gandit cand s-a aventurat in aceasta greva
    • 0 (2 voturi)    
      habar n-ai ce vorbesti (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:56)

      zvezda [anonim] i-a raspuns lui korp

      N-are nici o legatura inflatia cu greva de la Dacia. Inflatia apare cand tipareste BNR-ul bani si ii arunca pe piata. Dacia-Renault e o firma privata.
      Greva e o forma legala de protest fata de o nemultumire sau alta. In Franta sunt cateva greve in fiecare zi. Salariile de la Dacia erau penibil de mici. Si mai terminati cu prostiile cu imaginea Romaniei, inca suntem mult prea ieftini. Daca am avea infrastructura, legi mai bune si mai putina coruptie s-ar bate toti sa vina aici. Astea sunt problemele noastre, nu greva de la Dacia.
    • 0 (2 voturi)    
      pe ce te bazezi cand spui asta (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:02)

      ed [anonim] i-a raspuns lui korp

      Ai putea sa ne spui ce studii ai in materie de economie sau sa ne explici cum va creste inflatia aceasta marire de salariu?Din cate stiu, nu sunt platiti de la bugetul de stat...
    • +1 (1 vot)    
      sti copil (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:12)

      instru [utilizator] i-a raspuns lui korp

      vrei sa-mi spui ca ai refuza o marire da salar pentru doar din altruisnm, ca sa nu fi si tu unul dintre vinovatii pentru cresterea inflatiei.
      Trezeste la realitate. Iar daca chiar te preocupa subiectul asta gandeste-te ca o treime din oamenii cu salar din tara asta isi iau banii din taxele pe care le platesc ceilalti 2/3 (ma refer la bugetari, dar mai ales la functionarii publici). Iar in ultima vreme, in administratie cel putin, statul cam fura, cu salarii mai bune, oameni de la firme private. Iar acolo maririle de salarii nu sunt date de patronat angajatilor, ci si le dau functionarii lor insisi.
      Deci daca te preocupa inflatia datoarata cresterilor salariale nu davina pe cei ce-si castiga ei insisi salariile. Nu vreau sa spun ca functionarii iau bani fara sa munceasca, vreau doar sa spun ca prin cheltuielile administratiei publice sa duc pe apasambetei FOARTE multi bani. (Iar apa asta se varsa in buzunarele a doar foarte putini)
  • 0 (2 voturi)    
    vor fugi toti (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:01)

    bacu [anonim]

    Acum toti investitorii din Romania s-au lamurit. Daca a ajuns greva sa fie comentata si de presa din strainatate, ne-am facut inca o data de cacao. Toti care vroiau sa investeasca s-au speriat, stiu ca se pot trezi oricand cu o greva si muncitorii sa-i lase balta.
    • 0 (2 voturi)    
      mare paguba (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:26)

      zvezda [anonim] i-a raspuns lui bacu

      Care nu vor sa plateasca salarii decente sa plece. Ce ma enerveaza atitudinea asta slugarnica a unora...
      E foarte buna greva de la Dacia, sa stie toti ca daca intind coarda si isi bat joc de angajati pot avea surprize neplacute. Sclavia s-a abolit chiar si in Africa.
    • 0 (2 voturi)    
      Doamne, mare ti-e gradina! (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:28)

      ed [anonim] i-a raspuns lui bacu

      Tu esti cumva frate cu korp si alex? Mi-e greu sa inteleg cum cineva poate sa debiteze astfel de tampenii. Cum adica, pana acum investitorii nu stiau ca muncitorii pot declansa oricand o greva? Singurul care s-a facut de kko esti tu!
      • +1 (1 vot)    
        esti patron de butic? (Duminică, 13 aprilie 2008, 16:09)

        mike [anonim] i-a raspuns lui ed

        mai bacu!
        Eu nu cred ca esti frate cu Alex si korp..dar cred ca esti un nenorocit de patron de butic care isi munceste angajatele pana seara la 10, iar la sfarsitul unii inventeaza motive sa le taie din salarii.
        Iar o crestere a salarilor...inseamna mai putini sclavi disponibili!
        right?
    • 0 (2 voturi)    
      sigur? (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:12)

      cititoare [anonim] i-a raspuns lui bacu

      Daca se pot gandi patronatele ca pot plati salarii de mizerie sunt bineveniti sa plece in tari unde le doresc inca o greva pentru fiecare tara pe care au de gand sa o exploateze. Daca din salariul platit de prea milostivii investitori munictorii nu pot sa isi asigure traiul decent, avem oare nevoie de astfel de investitori?! Investitorii care nu sunt de calitate si care nu au in vizor interesul cetatenilor pe langa cel al lor, prin mutarea succesiva in alte tari, isi demonstreaza traseismul ca trasatura generala
  • +1 (1 vot)    
    cu ce s-au lamurit?? (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:35)

    mat [anonim]

    Toate mari companii din vest stiu ce e aia o greva si nu pleaca din cauza asta doar in cautare de costuri mai mici. Acum ca s-a terminat e bine pt amandoi. In primul rand Dacia Renault are acum muncitori mai motivati si mai decent platiti si pe de alta parte muncitorii au lasat si ei de la cererea initiala. Deci se poate negocia normal, chiar daca o greva pare la prima vedere ff dura e o forma de rezolutia de conflicte normala.
    Si nici Romania nu pierde nimic cu aceasta greva, devine si ea o tara normala si europeana.
    • 0 (2 voturi)    
      efect de domino (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:49)

      corbul [anonim] i-a raspuns lui mat

      Cresterea de la Dacia (unde salariile erau oricum sensibil peste media din Romania) da un semnal pentru toti ceilalti sindicalisti.
      Daca la Dacia salariile au crescut acum cam cu un sfert (de 4 ori inflatia prognozata), presiunea va creste asupra furnizorilor ei, apoi, in intreaga piata.
      In opinia mea modesta, aceste cresteri vor fi absorbite, in mare parte, prin majorari ale preturilor.
      Tot o opinie modesta: Renault isi va modifica planurile pentru proiectele viitoare in Romania si va renunta la unele dintre ele. Si asta pur si simplu pentru ca este usor de banuit ca sindicatul va cere la anul o marire de 1000 de lei.
      • +1 (1 vot)    
        miorita (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:31)

        zvezda [anonim] i-a raspuns lui corbul

        Ce spui tu suna cam asa: sunt nemultumit de salariul meu dar daca ma duc si cer marire, se poate intampla sa o primesc, ceea ce le va da idei si colegilor, care ar putea primi si ei, dar cu siguranta ca atunci patronul alimentarei din colt va scumpi produsele, si ca el vor face toti, deci in concluzie n-are rost sa cer marire de salar.
        Asa s-a gandit si ciobanul din miorita, ca n-are rost sa se salveze ca oricum moare. Opinia ta este intr-adevar foarte modesta. Dar de cand au slugile opinii?
        • +1 (1 vot)    
          bravo steluta (Vineri, 11 aprilie 2008, 19:38)

          lucian [anonim] i-a raspuns lui zvezda

          geniala paralela cu ciobanul din miorita
      • +1 (1 vot)    
        cresteri de preturi ? (Vineri, 11 aprilie 2008, 21:14)

        je [anonim] i-a raspuns lui corbul

        Suntem in UE, pe cea mai concurentiala piata. Poate sa creasca respectivul magazin pretul cat vrea, peste o luna insa o sa se trezeasca cu un concurent puternic sau ca oamenii cumpara din alta parte. Multi au tinut pretul mai sus decat trebuia si si-au luat-o, asa au patit producatorii de carne, de lapte, si o sa si-o mai ia si altii...nu mai merge sa fii nesimtit. De asta o sa vezi lapte din Polonia sau Ungaria in magazine...pentru ca fabricile noastre au luat ieftin de la producatori si producatorii au dat faliment, apoi au vandut scump in magazine si au permis celor din alte tari sa intre pe piata...acum sa vezi ce frumos o sa dea faliment fara producatori si fara piata de desfacere. Economia nu iarta...asa ca nu cred ca mai creste pretul cine vrea si cum vrea.
  • +1 (1 vot)    
    presa in occident (Vineri, 11 aprilie 2008, 21:00)

    cris [anonim]

    During the strike, Dacia workers protested that they were paid much less than their counterparts in France, where Renault is based.

    Workers will receive a pay rise of around 435 lei ($190:£96) a month, on top of their average monthly wage of 1,900 lei ($828:£420).
    acuma intelege tot omul un pic de engleza. asa e presa prin occident, stau la birou si informeaza cetatenii despre ce se intampla prin alte parti.
    acuma vedeti si voi - amatorii de economie de piata neo-liberala- cum se calculeaza salariul ... in economia de piata.
    daca cineva de la dacia are timp sa citeasca chestia de mai sus pe bbc.co.uk, or afla si ei ca au salarii de 1.900 de lei. io unul nu cred, pentru ca zice 'average' ceea ce inseamna suma salariilor incepand de sus - manager - pana jos -femeia de serviciu.deci , intr-adevar se pare ca greva a fost complet nemotivata intrucat ... salariul mediu e de 1900 de lei, plus ca mai primesc vreo 96 de lei, hopa si salariul de 2000 de lei. noah , asta e democratia. si mai striga unii ca fug strainii daca face lumea greva, pai sa fuga da-i naibii, macar ramanem doar cu hotii nostri locali.