Big Brother pe sosele pentru detectarea rovinietelor in 2009

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 30 aprilie 2008, 15:10 Economie | Auto

Actualul sistem de roviniete va fi modificat anul viitor, prin realizarea unui sistem de camere video pe drumurile nationale pentru verificarea existentei si valabilitatii rovinietelor, a declarat, miercuri, ministrul transporturilor, Ludovic Orban, citat de NewsIn. Proiectul a fost anuntat in urma cu an si ar fi trebuit sa intre in functiune incepand cu 2008, insa implementarea acestuia a fost intarziata.

"Exista un proiect de inlocuire a acestui sistem, prin montarea de camere video pe toate drumurile nationale, care vor citi datele de pe roviniete. Evident, va fi schimbata si forma actuala si designul rovinietelor", a spus ministrul transporturilor.

Orban sustine ca in acest an nu a existat o "criza" a rovinietelor.

"Nu a fost facuta alimentarea cu roviniete in toate statiile cu care au existat contracte, insa acestea s-au gasit in majoritatea locatiilor", a precizat Orban.

Acesta a adaugat ca singurii care nu au avut roviniete sunt cei care "nu au iesit cu masinile din Bucuresti anul acesta".

Ministrul transporturilor a mai precizat ca in prezent sunt deschise procedurile de licitatie, astfel incat rovinietele sa existe pe piata in toate locatiile contractate.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3558 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    unde se gasesc??? (Miercuri, 30 aprilie 2008, 15:39)

    Marius [anonim]

    Poate ca Dl. Orban nu a trebuit sa opreasca la fiecare benzinarie sa isi cause rovigneta pe ruta Giurgiu - Bucuresti... am pierdut o groaza de timp cautand aceasta rovigneta.... si am gasit-o.. ia ghiciti unde.. la Ploiesti!!! ruta mea fiind Giurgiu - Bucuresti - Brasov. Iar o mai mare prostie este ca prima benzinarie din tara, dupa ce treci vama de la bulgari sa nu aiba rovignete..
    Numai bine !
    • 0 (0 voturi)    
      Pai cine te pune? (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:26)

      Myth [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Daca esti fraier si cumperi :) In Romania nu va functiona NICIODATA un sistem corect. Eu unul nu am mai cumparat rovinieta de 2 ani, pentru ca e o hotie pe fata. Cand vor fi drumuri pe care sa merg (nu gropi si "valuri") o voi plati. Pana atunci sa si-o bage in... se stie. Cat despre camere... HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA. Atat.
      • 0 (0 voturi)    
        ia sa te vad daca mai razi:)) (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 10:23)

        mai razi? [anonim] i-a raspuns lui Myth

        nu mai dati din gura doar sa faceti curent. Iote ca te arde base amu. Daca l-ai votat, o meriti cu varf si indesat.SA TRAITI BINE!
    • 0 (0 voturi)    
      un rahat de plastic (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:28)

      george [anonim] i-a raspuns lui Marius

      ce dracu o fi nene asa de greu sa faci niste bucati de plastic si sa le distribui in fiecare benzinarie ???
  • 0 (0 voturi)    
    vrajeala (Miercuri, 30 aprilie 2008, 15:58)

    catalin [anonim]

    Am avut parte de aceasta vrajeala ca voi toti , acum 2 saptamani nu avea nici o benzinarie pe ruta bucuresti urziceni, iar acum de pasti nici una pe ruta bucuresti - slobozia - tulcea, deci sunt roviniete peste tot nu va imbulziti . Practici suntem obligati sa luam pe un an intreg altfel suntem haliti de AITILOP.
    Iar tampul asta de orban nu avea unde sa bage banii nostrii decat in camere care sa detecteze rovignete si radare fixe ce nu-s acreditate si calibrate.
    Propunerea mea este sa faceti o autostrada mai buna, ca deja bucuresti constanta a-ti inceput sa o peticiti, si daca tot sunteti pe acolo , mergeti si pe drumul ditre drajna si slobozia si daca nu va place ca va omorati masina , puneti si voi niste asfalt ca de trei ani va chinuie talentul
  • 0 (0 voturi)    
    ...ce te astepti de la Orban (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:03)

    marcus [anonim]

    suntem ce meritam mai fratilor.. ati vazut voi vreo tzara fara "oameni"??
    Din pacate noi suntem prima tzara de acest gen ...pentru ca cuvantul "om" are alta semnificatie in Romania.
    Romanii definesc Romania la fel cum nemtii definesc Germania. Dar de ce nemtii sunt cei mai tari? ... fiindca marea majoritate isi doresc in primul rand sa fie corecti(si chiar sunt) - bagati la cap ca asta automat atrage dupa sine respect fata de lege, fatza de omul de langa tine si tot ce tine de bunul simt...
    Mie personal, ardelean fiind, mie greatza de ce inseamna Bucuresti si mare majoritate a oamenilor de acolo(adica miticii..) prin simplul fapt ca s-au strans toti hotii si "schmecherii" in capitala, si prin faptul ca ati inventat cuvantul "provincie" si il folositi tot timpul apropiat de sensul "inapoiati" .... bah miticilor, in 18 ani n-ati fost in stare sa faceti nu 10.., 1 km de autostrada pe an !!! sa va fie rusine, cum rusine nu prea aveti.. sa va duceti toti in gunoaiele istoriei ... frumos descrise de Cioroianu !!!
    • -1 (1 vot)    
      si ce vrei? (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:34)

      olteanu [anonim] i-a raspuns lui marcus

      de fapt, tu ce vrei? sa faca bucurestenii autostrazile sau ce? frustrarile tale te depasesc si debitezi tot ce-ti trece prin scafarlie, vad eu.
      • 0 (0 voturi)    
        dreptate (Miercuri, 30 aprilie 2008, 20:49)

        Max [anonim] i-a raspuns lui olteanu

        Cam are dreptate caci toti banii merg la centru, adica la Bucuresti de unde se "scurg" unde trebuie. De aia-s salariile in "Miticime" duble decit in restul tarii. Doar in Bucuresti auzi de trotuar cu bordura dubla, de rond de flori cu trotuar si alte inventii ...
    • 0 (0 voturi)    
      rovignetele sunt made in cluj (Miercuri, 30 aprilie 2008, 22:57)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui marcus

      marcus ardeleanule, trebuie sa stii ca de la invenarea rovignetei in Romania, aceasta este vanduta de catre o firma (tipogrfie) din Cluj. Evident ca aceasta tipografie nu poate sa o tiparesaca ci banii se cot peste granita in mod cat permite legea....de legal. Afla ca aceasta criza a rovignetelor este rezultatul colaborarii cu aceasta firma Clujeana, ardeleanule. Daca citesti articolele din presa sau daca esti informat si din alte surse vei afla ca in jurul acestor rovignete Clujene este un mare scandal legat atat de modul cum se intocmeste "la comanda" caietul de sarcini cat si de modul de furnizare, ca sa nu mai vorbim de preturi. Sa stii ca in Bucuresti ne-am strans si ardeleni care nu suntem asa cum iti imaginezi tu.
  • 0 (0 voturi)    
    rovinieta (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:19)

    mihai [anonim]

    Mai platim o taxa pentru drumurile jalnice - rovinieta, pe langa taxele si acceizele pe carburant! Dar drumuri si autostrazi nu prea avem.
  • +1 (1 vot)    
    legislatie (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:21)

    tzutzulina [anonim]

    Poate ca legea ii permite d-lui Orban sa calce oameni cu masina in timp ce conduce baut sau poate ca ii permite sa isi lipeasca tot felul de prostii pe parbriz care sa ii blocheze vizibilitatea, dar mie nu imi permite si, in consecinta, eu nu-mi voi lipi nimic pe parbriz.
  • +1 (1 vot)    
    astia habar nu au de lege (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:27)

    Bogdan [anonim]

    Art. 102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta In clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

    36. aplicarea de afise, reclame publicitare, Inscrisuri sau accesorii pe parbriz, luneta sau geamurile laterale care restrang sau estompeaza vizibilitatea sub limita legal admisa ori Impiedica sau diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de Inmatriculare;

    Art. 112. - (1) Certificatul de Inmatriculare sau de Inregistrare ori dovada Inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera In urmatoarele cazuri:

    l) autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, luneta sau geamurile laterale afise sau reclame publicitare, folii neomologate si/sau nemarcate corespunzator ori accesorii care restrang sau estompeaza vizibilitatea In timpul mersului, atat din interior, cat si din exterior;
  • 0 (0 voturi)    
    rovigneta (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:30)

    adonis [anonim]

    domnul orban minte ca toti ceilalti.a fost o saptamana inainte de paste si dupa in care nu s-au gasit rovignite ... si lucrez undeva unde de cand s-a bagat rovignita nu am ramas fara niciodata --intr-o benzinarie si credetima facem vanzare mai mare ca cnadr.. cam 150 pe zi
    deci votatii p-astia ca e bine
  • 0 (0 voturi)    
    ILEGALITATE CRASA!! (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:32)

    FLORIN [anonim]

    Aceasta taxa este complet ilegala! Exista un procent in pretul litrului de benzina/motorina care reprezinta exact acest lucru.
    Conform legislatiei europene o taxa pentru acelasi serviciu/produs nu poate fi aplicata de 2 ori! (ceea ce se intampla si cu abonamentul TV pe care il platim de 2 ori: direct si prin firmele de cablu)
    Romanii ar trebui sa se trezeasca si sa refuze aceasta rovigneta! In toate tarile care au acest sistem de taxare, acesta este perceput numai pentru circulatia pe autostrada! Statul roman incearca sa limiteze dreptul la libera circulatie!
    Orban este un nefericit care incearca sa se bage in seama. In curand nu o sa mai auzim de acest amarat!
  • +1 (1 vot)    
    Si daca .... (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:37)

    MLZ [anonim]

    Si daca in 2009 (printr-o intamplare total nefericita, neprevazuta si incredibila) sistemul nu este in functiune, iar Dl. Orban (aici iar o dam in fantastic, dar sa presupunem) mai este ministru al transporturilor, .... o sa-si dea demisia (de onoare), nu!?!? :o)))

    Care-i diferenta intre Dl. Orban si un pustan tupeist de liceu? .... ca pustanul mai are sanse sa se trezeasca ..... :o)

    Hai ca m-am distrat destul! .....chhh .... over.
  • +1 (1 vot)    
    De ce? (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:47)

    Cosmin [anonim]

    Pe langa faptul ca am fost pus in situatia de a face harta benzinariilor pentru a gasi o rovinieta, acest ORBan isi bate joc de noi in cel mai lejer mod posibil. L-as intreba pe "respectabilul" ministru de ce ar trebui sa platesc eu aceasta taxa in conditiile in care multe din drumurile foarte circulate arata ca dupa razboi. Mie cine imi plateste daunele pentru uzura, sau Doamne fereste chiar mai rau, pe care mi-o provoaca masinii cei 15Km dintre Drajna si Slobozia?
    Sa va fie rusine . . . si sa deveniti primar in bucuresti cand s-o finaliza petecul ala de drum. Halal . . .
  • 0 (0 voturi)    
    Si eu am fost infractor (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:50)

    Mihai [anonim]

    Acu un weekend (de Florii) am fost si eu inspre Sinaia (pe drumul de Targoviste), am oprit la 4 benzinarii sa intreb de rovigneta (2 din Bucuresti, 2 pe drum) si bineinteles ca alea din Bucuresti "au avut dar s-au dat toate", cele din afara n-au avut niciodata. Sambata inainte de Paste, iar, alerg dupa rovigneta. De data asta am zis hai la Posta. Sectorul 6, p-ta Veteranilor: "S-au dat de ieri, nu mai gasiti in tot sectorul 6 nici o rovigneta". Ajung in Sectorul 2, ma duc la P-ta Iancului. Aceeasi placa, au avut dar s-au terminat. Sa incerc la sediu, la P-ta Obor. Dar stai, e inchis sambata! Intreb ce alte sedii ar fi deschise sambata. Ma duc la Hala Traian. Si acolo s-au terminat de vineri seara. Deja era 13:00, sediile se inchid la 14:00. Acolo aflu despre un sediu pe la p-ta Gemeni. Ajung acolo, EVRIKA. Au rovignete! Intreb, stiti, se desfiinteaza rovignetele sau ce se intampla cu ele? Raspuns: nu stim. Oferta: 7 zile, 30 zile sau un an. Dar pe 3 luni/6 luni de ce nu exista? Ca vara se mai duce omul la o mare, un gratar, un munte. Asta e, am luat pe un an. Oferta, face cat 4 din alea pe 30 de zile. Sau 10 din alea de o saptamana. Macar pe asta scrie 2008/2009, nu ca pe aia de anul trecut de ziceai ca-i expirata...
  • 0 (0 voturi)    
    rovineta masini taxe (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:55)

    ion [anonim]

    Nu va mai plangeti atata.
    Cand nu va convine ceva tre schimbat. Asa ca schimbati tara (cu alta).
    Dupa cum am vazut in multe posturi se vb. despre taxare la alegeri. Vise placute domnilor ca oricum nu aveti pe cine taxa.
  • 0 (0 voturi)    
    Roviniete (Miercuri, 30 aprilie 2008, 17:00)

    Nelu Varvas [anonim]

    Domnule Orban, decat sa bagam banii contribuabililor, adica ai nostrii ai tuturor ce platim impozite peste impozite in "camere de supraveghere" mai bine am asfalta strazi si am construi drumuri. Cred ca Romania ar fi mai castigata.
    De cand sunteti ministru ce ati facut?
    Cred ca e cazul sa lasati pe altcineva la carmele ministerului.
  • 0 (0 voturi)    
    mi se face sila (Miercuri, 30 aprilie 2008, 17:02)

    io [anonim]

    il anunt pe orban ca rovinietele NU s-au gasit nici in majoritatea benzinariilor si nici in minoritatea lor. am venit de la nadlac la bucuresti saptamana trecuta si n-am gasit nicaieri rovinieta lui. mai mult, in unele benzinarii era afisat de la intrare ca n-au asa ceva sau le-au terminat.
    nici in oficiile postale din bucuresti n-am gasit.
    nici nu mai caut. nicaieri. orban n-are decat sa ma depisteze cu sistemu' ala al lui.
    intai sa faca autostrazi, sa nu mai devieze oamenii pe drumuri forestiere ca repara el podu' lu' peste, si apoi astept si pretentiile.
  • 0 (0 voturi)    
    pret camera (Miercuri, 30 aprilie 2008, 17:12)

    gogu [anonim]

    Platesc 100 ron cui "recupeaza" o camera de luat vedere pt rovinieta.
  • 0 (0 voturi)    
    camere? (Miercuri, 30 aprilie 2008, 17:27)

    adrian d. [anonim]

    dar de ce nu pun camere si pt detectarea inconstientilor de la volan? sunt destui si ne pun viata in pericol?? bine ca la luat bani sunt buni.
  • +1 (1 vot)    
    Si daca nu e pe parbriz ma amendeaza ? (Miercuri, 30 aprilie 2008, 17:40)

    Carcotasu [anonim]

    De 4 ani platesc rovinieta asta si nu m-a controlat nimeni, niciodata...
    Cu noul sistem ce se va intampla daca :
    1. am rovinieta pe parbriz, dar este noapte. Camera aia video imi va trage un blitz in ochi ca sa lumineze rovinieta cand trec pe autostrada cu 130 km/h ?
    2. am rovinieta lipita pe parbriz, este iarna si nu se vede din cauza zapezii acumulate
    3. am rovinieta lipita pe parbriz, dar nu se vede din cauza murdariei
    4. am rovinieta, dar nu mai e pe parbriz pentru ca acesta mi s-a spart, l-am inlocuit, am dezlipit rovinieta si o tin in torpedou pentru control, asa distrusa cum e, impreuna cu chitanta.

    Presimt ca toti proprietarii masinilor la care nu vor fi identificate rovinietele, vor fi chemati undeva sa dovedeasca faptul ca aveau una valabila la momentul fotografiei. Sa vedeti atunci tam-tam !
    • +1 (1 vot)    
      ha ha (Miercuri, 30 aprilie 2008, 18:21)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Carcotasu

      ha ha ha ce m-a distrat chestia asta:

      @Carcotasu
      "proprietarii masinilor la care nu vor fi identificate rovinietele, vor fi chemati undeva sa dovedeasca faptul ca aveau una valabila la momentul fotografiei."

      va dati seama ce ar inseamna asta ??

      acum imi dau seama cat de cretina este idea asta...

      care parlamentar o avea firma de camere de-astea ?
      • 0 (0 voturi)    
        Asta e doar inceputul... (Miercuri, 30 aprilie 2008, 19:46)

        Carcotasu [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Mai exista niste situatii in care niste oameni de buna credinta se vor trezi chemati undeva de o autoritate cu viziuni inguste sa dovedeasca faptul ca n-au incalcat legea rovinietei, dar stai linistit, nu se va aplica nimic din ce spune dl. Orban, pentru ca nu va avea nicio sansa sa puna in aplicare o asemenea lege.fara sansa de ase trezi cu ea contestata din minutul 2...
    • 0 (0 voturi)    
      haha din nou (Joi, 1 mai 2008, 15:06)

      Mada [anonim] i-a raspuns lui Carcotasu

      Si eu o cumpar (cand o gasesc) si mare prost sunt. Dar in fine. Iar de facut, ce o sa ne faca? O sa ne astepte sa ne prezentam acolo...si o sa astepte pana o sa li se albeasca parul la stiulete :P...de cand pana cand trebuie eu sa fac dovada ca respect legea?? parca ei trebuiau sa faca dovada ca eu nu respect...asa era parca poanta nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Catre Dl. Orban (Miercuri, 30 aprilie 2008, 18:05)

    Silviu Boiangiu [anonim]

    Deci treburile stau in felul urmator:

    Platim rovignieta pentru drumuri proaste. O sa platim in continuare, la prima rupere de pivot, o sa dam statul Roman in judecata, sa ne recuperam banii pe reparatia masinii + banii pierduti pentru asta.

    Platesc rovignieta de cand s-a pus iar pe DN 71 care circul ZILNIC, sunt numai petice si gropi de 30-40 de cm adancime. Ar fi bine ca Dl. Ministru Orban, sa faca drumuri si apoi sa ceara taxe. O sa vedem judecata in momentul in care vom baga bani in reparatia masinii.

    Starea drumurilor in Dambovita: Ploiesti-Targoviste - presarat cu cratere, viteza limitata din cauza gropilor.
    Targoviste-Gaiesti - drum forestier, Targoviste Campulung - Vibromasaj la 40 la ora combinat cu valuri de asfalt, Targoviste-Sinaia - aveti grija, ocoliti prapasitiile din carosabil. Mai nou, in zona de nord a judetului s-au facut tratamente ale drumului national - la pret de asfalt nou (cu tot cu terasament).
  • 0 (0 voturi)    
    Dar camere pentru depistarea gropilor ? (Miercuri, 30 aprilie 2008, 18:23)

    Cristi [anonim]

    Astept camerele pentru depistarea gropilor din drum. Bai nesimtitule de orban. Fa ma tata drumurile si dupa aceea cere taxa. Nu poti ere o taxa pentru autostrada inainte de a construi autostrada. La fel e si cu drumurile. daca ar fi toate drumurile europene ca-n palma, as plati si eu rovignieta. dar pana atunci.....
    Platiti-o voi ba!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Tot ungurii (Miercuri, 30 aprilie 2008, 18:33)

    Mugur C. [anonim]

    au luat-o inainte. La ei acum nu ti se mai distribuie rovigneta, esti inregistrat in sistem ca ai achitat costul ei pe o anumita perioada. Camerele de pe autostrada iti citesc numarul de inmatriculare si cauta instant in baza de date daca pentru acest numar exista taxa valabila platita. Cam atat. In rest, sigur ca la noi s-a intarziat implementarea unui sistem, fie el bun sau rau. Probabil pe motiv de neintelegere la spaga.
    • 0 (0 voturi)    
      Aberatii (Joi, 1 mai 2008, 19:28)

      micra [anonim] i-a raspuns lui Mugur C.

      GRESIT total! Sau mai bine zis adevarat doar partial! La unguri sistemul functioneaza exact cum zici tu, dar pe AUTOSTRAZI!!! Cu mentiunea ca nu trebui sa cumperi rovigneta pentru drumurile nationale. Deci NU EXISTA ROVIGNETA pentru drumuri nationale!!! Defapt eu nu stiu nici o tara din Uniunea Europeana unde te pune cineva sa platesti "taxa de drum". Taxa de autostrada este, dar NU TAXA DE DRUM.
      Aberatii din astea au fost inventate doar in Romania pentru a lua banii oamenilor, pentru a astupa gaurile din bugetul guvernantilor.
      Daca chiar se monteaza camere etc. ar trebui sa iesim cu totii pe sosele cu masinile si sa blocam drumurile, ca la unguri sau la altii cand nu le convine prostia guvernantilor.
  • 0 (0 voturi)    
    camere (Miercuri, 30 aprilie 2008, 20:51)

    costi [anonim]

    dar cine va face instalarea camerelor si a sistemului?? Ce smecher din (guvern) si oare pe cine va mitui
  • 0 (0 voturi)    
    iar/ (Miercuri, 30 aprilie 2008, 22:55)

    cristi [anonim]

    ce tot injurati atit? bravo lor.un popor asa de fraieri e pacat de la Dumnezeu sa nu-ti bati joc de el
  • 0 (0 voturi)    
    Gata cu hotia (Joi, 1 mai 2008, 9:09)

    victor [anonim]

    Fratilor, nu mai sunt bani pentru campania electorala!!!! Ce ne facem? Cum este mai simplu! Hai sa facem alt fel de roviniete mai scumpe! GGGGGAAAAAATTTTTTTTTAAAAAAAAAA CCCCUUUU HHHHHHOOOOTTTTTIIIIAAAAAA!
    Faceti mai intai drumurile si dupa aceea sa mai cereti bani! Cati bani s-au scurs din accizele de la benzina? Cati bani se scurg de la roviniete? Si drumurile sunt ca dupa un razboi! Uitati-va la autostrazi facu-te in urma cu 2=3 ani!
    sunt din nou cu gropi! asfaltul proaspat dupa 2-3 saptamani este din nou taiat si se fac gripi care sunt lasate iarasi cateva luni neastupate!
    NU MAI PLATITI ROVINETA! GATA CU HOTIA!
  • 0 (0 voturi)    
    Haha (Joi, 1 mai 2008, 15:01)

    Mada [anonim]

    Bucuresti -> Suceava saptamana trecuta pe vremea asta, aproximativ 15-20 benzinarii la care am oprit (de prost cred ca am oprit ca altfel nu imi explic) - NICI VORBA DE ROVINIETA !!!
    ORB-BAN tata, e totusi un drum european (E85 daca nu stii) care se intinde pe vreo 450 de km de la Sud la Nord si invers, si unde controalele mixte Militie - Autoritatea Romana Rutiera sunt prezente si verifica si daca ai rovinieta. HMM?? Ce zici? Daca ma opreau, ii rugam sa iti dea matale un telefon sa le explici unde aia calulului e rovinieta mea? Casca mai bine ochii si nu mai lovi cu masina copii mici, amaratule !
  • 0 (0 voturi)    
    Hotie si pacaleala (Luni, 5 mai 2008, 10:23)

    Xpert [anonim]

    A fost rovigneta ca taxa de drum bagata in pretul carburantului in anii din urma...de ce o mai ia iar?... Hotie legiferata....si mai ceri sa fii ca in Germania sa respecti legea!...pe noi cine ne respecta?...caci suntem luati de "fraieri platitori " pentru toate "gaurile" bugetare, nu numai cele din asfalt!...
  • 0 (0 voturi)    
    taxa de drum (Luni, 4 august 2008, 18:50)

    nicolae [anonim]

    circul foarte des pe ruta targoviste -ploiesti care este dezastruoasa fapt pt care nu voi plati nici o taxa de drum ptr ca merg prin gropi si valuri .sa plateasca orban si clica lui pnl-ista