Toyota va incepe in primavara lui 2009 comercializarea noii generatii a hibridului Prius

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 6 iunie 2008, 13:21 Economie | Auto

Cel mai vandut hibrid se innoieste la anul
Foto: Motorauthority
Toyota va lansa in aprilie 2009 in SUA si Japonia noua generatie a automobilului hibrid Prius, scrie Motor Authority. Japonezii spun ca Prius-ul de generatia a treia va avea motor mai puternic, dar si consum mai mic de combustibil.

Noul Prius va fi prezentat in ianuarie 2009 la salonul auto de la Detroit, iar lansarea e prevazuta trei luni mai tarziu, conform unor surse de la filiala Toyota din Coreea de Sud. Prius 2009 ar trebui sa aiba un motor pe benzina mai puternic, de 1,8 litri si se asteapta de la el un consum cu 10% mai mic decat la generatia din prezent, adica sa ajunga la 5,1 - 5,6 litri/100 km, noteaza Motor Authority.

Japonezii spun ca vor reusi sa micsoreze consumul de combustibil, chiar daca motorul va fi mai puternic, iar masina ceva mai mare. Vor reusi asta prin instalarea unui tren de rulare mai eficient, baterii mai bune care sa mareasca autonomia masinii doar cu motorul electric si o caroserie mai usoara.

Termenul hibrid provine din biologie, unde desemneaza un organism format din doua elemente cu totul diferite. La modelul Toyota termenul se refera la faptul ca masina are doua motoare: cel clasic pe benzina si unul electric care primeste energie de la doua generatoare care sunt incarcate de motorul pe benzina. Generatoarele pot fi incarcate cu energia cinetica degajata la franare, energie care altfel s-ar pierde. Prius nu trebuie conectata la priza pentru a functiona doar cu motorul electric.

Masina a fost lansata in Japonia acum 11 ani, iar in 2001 a inceput comercializarea ei pe plan mondial.

Japonezii au anuntat in mai ca au vandut un milion de masini Prius pe plan mondial, din 1997, pana in prezent. Masina se comercializeaza in 40 de tari, dar SUA si Japonia sunt cele mai mari piete.

Prius a fost lansata in Romania in 2006, an in care s-au vandut 12 masini, in timp ce in 2007 s-au vandut 37 de unitati. In primele patru luni ale acestui an hibridul si-a gasit 17 clienti, iar pretul de baza este de 25.500 euro, TVA inclus.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2920 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    S-o vanda in Franta (Vineri, 6 iunie 2008, 13:50)

    Suparat [anonim]

    Dupa ultimul spot difuzat in Franta, ar trebui sa se concentreze pe piata de acolo... In ceea ce ne priveste, mai exista si alte marci... e de unde alege.
  • -3 (3 voturi)    
    E urat rau (Vineri, 6 iunie 2008, 13:56)

    Alex [anonim]

    Nu credeam ca se poate face o masina mai urata decat vechiul Prius.Acum am aflat ca se poate: Noul Prius.
    • 0 (0 voturi)    
      Uitati aici masina (Vineri, 6 iunie 2008, 14:12)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Uitati aici ce competitie au de la GM (Chevrolet):

      http://blog.cleveland.com/business/2007/09/12volt.jpg

      Asta masina adevarata. Merge 64km cu o singura incarcare (toata noaptea) si cand se consuma curentul va folosi benzina care insa va fi folosita pentru a produce electricitate pt motor.Motorul este pur electric.Poate merge pana la 960km cu benzina dintr-un rezervor.

      Deci daca mergi doar la munca cu masina, nu folosesti benzina deloc.Daca mergi mai departe, folosesti electricitate pt 64km si apoi treci pe benzina.
      • -3 (3 voturi)    
        ?!?!?!? (Vineri, 6 iunie 2008, 15:42)

        mocleanu [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Se vede ca n-ai habar despre ce vorbesti.
        • 0 (0 voturi)    
          Cum adica? (Vineri, 6 iunie 2008, 16:42)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui mocleanu

          Cum adica nu stiu ce vorbesc? Credema stiu multe despre masina asta.

          Chevrolet volt arata superb si e si foarte eficienta.
          • 0 (0 voturi)    
            Ziua buna, Alex (Vineri, 6 iunie 2008, 17:17)

            crin [anonim] i-a raspuns lui Alex

            N-ai vrea s-o tai si sa ne lasi? Esti pe langa subiect.
      • +1 (1 vot)    
        corectii (Vineri, 6 iunie 2008, 19:54)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Alex

        1. Masina din imagine este prezentata de 2 ani in expozitiile auto din America drept concept, deci nu este Prius-ul din 2009.

        2. GM mai are sa dovedeasca si fiabilitatea masinii.
        Toyota sunt singurii care au un hibrid reusit (dovada este ca s-au vandut 1 milion si in America astepti 6 luni ca sa o primesti)
        Honda inca are rezultate mai proaste decat Toyota, pt ca nu au reusit sa sincronizeze motorul electric si cel pe benzina.
        Le doresc celor de la GM sa reuseasca ce au promis, dar mai au de demonstrat.
    • 0 (0 voturi)    
      ia-ti (Vineri, 6 iunie 2008, 14:28)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      passat sau audi, ca alea-s tare frumoase......
  • +1 (1 vot)    
    @Alex (Vineri, 6 iunie 2008, 14:17)

    sektor [anonim]

    Mie-mi place cum arata si Priusul vechi si cel nou...tu probabil ca esti fan Dacia 1100
    • 0 (0 voturi)    
      Tu chiar nu vezi (Vineri, 6 iunie 2008, 14:48)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui sektor

      Tu chiar nu vezi ca pare total neterminata? Chiar nu vezi ca modelul nou zici ca e de jucarie?

      Asta arata mult mai bine:

      http://blog.cleveland.com/business/2007/09/12volt.jpg
  • 0 (0 voturi)    
    - (Vineri, 6 iunie 2008, 15:00)

    Alex [anonim]

    Cand o sa fie benzina 5 lei / litru atunci o sa se faca coada la masina asta
  • -1 (1 vot)    
    Hibrid (Vineri, 6 iunie 2008, 17:01)

    stefan [anonim]

    Un motor pur electric este de dorit, daca bateriile pe care le detii pot sa`ti ofere o autonomie de peste 400 500km. In rest faptul ca exista un motor pe combustie care produce curent pentru un motor electric este o pierdere de energie , deoarece dupa cum se stie randamentul unui motor pe conbustie nu depaseste 30% iar pentru un motor electric nu depaseste 92%. Deci facand un calcul simplu ai iesi mai bine sa mergi pe motorul pe conbustie cand nu mai ai baterii, decat sa produci energie pentru motorul electric, acesta fiind si principalul motiv pentru care e de preferabil un hibrid.
    Deasemeni, trebuie luat in calcul si alte aspecte pe care le implica un hibrid: viata acumulatorilor, costrurile de inlocuire a acumulatorilor, samd. NU cred ca per total un hibrid ajunge la costuri de achizitie+intretinere mai mici decat un diesel, in conditii normale de functionare.(Trebuie avut in vedere ca o masina hybrid nu se poate alimenta la priza energia necesara alimentarii acumulatorilor fiind generata de motorul pe conbustie, sau prin metode specifice ca regenerative braking).
    • -1 (1 vot)    
      pentru stefan (Vineri, 6 iunie 2008, 17:32)

      dan [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Volvo Recharge va fi asemanatoare cu Chevrolet Volt (propulsie exclusiv electrica, motor benzina pentru incarcare aumulatori, dar va avea si incarcare din sursa externa - priza). ideala pentru oras.
      Mitsubishi lanseaza pe piata masina electrica in 2010 (dar e doar electrica, s-a golit bateria, stop - joc ! )
    • +1 (1 vot)    
      Dar in oras se recupereaza (Vineri, 6 iunie 2008, 17:51)

      Barbone [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Ai dreptate in ceea ce priveste principiile conservarii energiei dar, la viteze mici(in oras) si in regim pur electric, masina devine eficienta.
      In plus, nu se mai produc gaze de esapament si, daca ne pasa si de "defectul de sera" bagam mina in buzunar... .
      De aia s-au vindut peste 1000000 de exemplare.
  • 0 (0 voturi)    
    pt alex (Vineri, 6 iunie 2008, 17:59)

    oana [anonim]

    Alex, tu lucrezi pentru Chevrolet de le faci atata reclama??
    Priusul asta arata chiar cool!
    • 0 (0 voturi)    
      pt. oana (Vineri, 6 iunie 2008, 19:16)

      io [anonim] i-a raspuns lui oana

      Si tu ai arata cool daca te-ar face careva in photoshop ... sper ca ai prins ideea ....
    • 0 (0 voturi)