Comerciantul de masini second-hand AAA Auto s-ar putea retrage de pe piata din Romania, unde inregistreaza pierderi

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 17 iunie 2008, 10:40 Economie | Auto

Comerciantul de masini second-hand AAA Auto e pe cale sa iasa din Polonia si analizeaza posibilitatea de a inchide si activitatile din tara noastra, pe motiv ca aceste doua piete sunt problematice si le creeaza pierderi, scrie publicatia Czech Business Weekly, care citeaza oficiali ai companiei.

Compania ceha AAA Auto, cel mai mare comerciant de masini second hand din Europa Centrala, a initiat la inceputul anului un program masiv de restructurare, dupa ce al patrulea trimestru al lui 2007 a fost dezastruos, cu pierderi de cinci milioane euro. Compania s-a listat anul trecut la Praga.

Decizia legata de Polonia ar putea fi luata in decurs de o luna, iar cea privind Romania pana la toamna.

Romania, spun cei de la AAA Auto, are potential mai mare decat Polonia, insa fiindca tara e destul de departata de Occident, vanzarile de masini second-hand nu au atins potentialul maxim. Cresterea economica de la noi e incurajatoare si arata ca exista potential mare pentru vanzarile de masini vechi in orasele mari. Insa cehii spun ca nu exista cale de mijloc in Romania - ori se extind ori se retrag. Cert e ca acum inregistreaza pierderi aici.

In orice caz, Polonia e piata cu cele mai multe probleme pentru AAA Auto, din cauza importurilor masive de masini uzate pe fondul lipsei reglementarilor in acest sector dar si din cauza cresterii costurilor fortei de munca.

AAA Auto a intrat pe piata romaneasca la finele lui 2005, iar prognozele de vanzari erau favorabile, indicand cresteri furibunde. Insa, anul trecut vanzarile au scazut fata de 2006, la 2.600 de masini, de la 3.100. Si asta in contextul in care la inceputul anului 2007 compania isi propusese vanzari de 7.000 de unitati.

Cele mai bune piete pentru AAA Auto au fost anul trecut Cehia si Slovacia, cu vanzari cumulate de peste 64.000 de masini.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4043 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    taxa auto (Marţi, 17 iunie 2008, 11:04)

    c [anonim]

    Efectul taxei auto. Si in plus nu se poate bate cu samsarii din targ care nu platesc salarii la angajati, TVA, asigurari sociale si alte alea. Normal ca masinile de la AAA auto sunt cu cateva mii de euro mai scumpe decat in targ.
    Daca i-ar duce mintea ar trebui sa vanda masini noi. Ca dealerii de masini noi s-au imbogatit in perioada asta.
    • +1 (1 vot)    
      AAA sunt niste jenanati smenari cehi (Marţi, 17 iunie 2008, 19:39)

      Gogu Ottomobilistu [anonim] i-a raspuns lui c

      am avut si eu o experienta cu smecherii astia -vand masini la mana a doua Passat si Skoda de regula aduse de pe campurile de lupta (autostrazile) respective ,cu motoarele topite in in ultimul grad de oboseala toate fiind in jur la '100.000 km"-ca au umblat la ceasuri, mai poti nimeri si ceva Klumea dar rar
  • 0 (2 voturi)    
    AAAAAAaaaaaaaa ce tzeapa! (Marţi, 17 iunie 2008, 11:05)

    Ratoiul [anonim]

    Inregistreaza pierderi pe dracu. Cind jefuiesc oamenii cum sa inregistreze pierderi?Pe linga altele, au intelegeri cu firmele de leasing care suna asa: eu vind masina prin tine la pret mare sa am cistig, tu faci leasing cu dobinda imensa ( ca e pentru second hand) si imi mai dai inapoi ceva sa cistig si eu. Ca altfel ma duc la altii. Si firmele de leasing pun dobinda de peste 10 % si asigurare casco 6 -7 % sau mai mult. Si taxa de dosar ...si se mai intorc la AAA citeva sute de euro la fiecare masina. Sa nu credeti ca angajatii o duc mai bine. Programul neoficial: este de dimineatata pina la 11 noaptea. Simbata si duminica inlcuse.
  • +2 (2 voturi)    
    Motivul scaderii vanzarilor sunt preturile!!! (Marţi, 17 iunie 2008, 11:29)

    soferu' [anonim]

    La preturile pe care le au, mai bine imi asum niste riscuri si iau o masina din autovit.

    Iata un exemplu: Matiz 2005 aproximativ 4500 Euro.

    Dupa parerea mea: Duca-se!
  • +1 (1 vot)    
    DE CE SCAD VANZARILE... (Marţi, 17 iunie 2008, 11:51)

    eu [anonim]

    tot citesc motive si motive: ca ba taxa auto, ba piata, ba nu stiu ce factor specific romanesc, ba ca au preturi mari ( aici e chiar adevarat), etc....vrajeli...

    de ce nu recunosc ca au gresit cand au mutat parcul auto la mama naibii...au ingreunat accesul ...si fix din acea perioada le-a scazut dramatic volumul de vanzari.... ( banuiesc ca cine citeste comentariul poate face o comparatie intre unde era intainte si unde e acum)..

    parerea mea....
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Marţi, 17 iunie 2008, 12:35)

      katalin [anonim] i-a raspuns lui eu

      la asta m-am gandit si eu... Poate ca nu vroiam sa imi cumpar o masina de la ei insa cand erau in vechea locatie am fost pe la ei de cateva ori...Acum de cand s-au mutat habar nu am cum se ajunge acolo....Cred ca sunt foarte multi ca mine in aceasta situatie si mai bine se duc in vitan duminica decat sa caute drumul de acces intr-o zona prost gandita si dezvoltata.
    • +1 (1 vot)    
      sa nu uitam... (Marţi, 17 iunie 2008, 14:47)

      tot eu [anonim] i-a raspuns lui eu

      totusi, pe langa ce am zis mai sus cu locatia, sa nu uitam ca sunt si NISTE TZEPARII mari... ( vorbesc din experienta proprie)...si totusi se mai desteapta si romanii...aia cu locatia doar a grabit alarmant momentul lor de declin....
  • 0 (0 voturi)    
    relatiile cu clientii (Marţi, 17 iunie 2008, 11:53)

    bustiuci [anonim]

    Nu stiu voi .. dar eu cand am fost la ei sa-mi iau o masina .. primul lucru care l-au facut a fost sa-mi ceara banii .. li-am dat banutii totul bine si frumos .. cand sa-mi iau masina .. cica: "nu, nu .. masina veniti s-o luati peste 3 zile " .. ce dracu' a fost aia nu am inteles .. cert este ca li-0am cerut banii inapoi ... ;-) .. oricum masini se gasesc ...
  • +2 (2 voturi)    
    AAA sau profesionalismul intruchipat (Marţi, 17 iunie 2008, 12:50)

    topwriter [utilizator]

    Desi nu mi s-a intamplat mie personal, vreau sa va povestesc o situatie cel putin bizara prin care a trecut un cunoscut de-al meu.
    Omu' se duce sa-si cumpere masina de la AAA. Era hotarat sa cumpere o anumita marca, cu reprezentanta la Bucuresti si cu o retea de service bine pusa la punct, inclusiv la noi.
    Si gaseste la aceasta companie o masina care, conform specifiicatiilor AAA, era un adevarat "deal". Mai circumspect din fire, poate si pentru ca km parcursi indicati (undeva la 90.000) pareau suspecti in raport cu gradul de uzura al interiorului, omul a rugat un prieten care lucreaza la reprezentata, chiar in reteaua de service-uri din Bucuresti sa-i dea un sfat. Acesta a verificati numarul de identificare al masinii in baza de date regionala, incl. din Austria (tara de origine a masinii) si a descoperit cu stupoare ca aceasta fusese adusa intr-un service din Austria dupa un accident grav cu avarii majore la motor. In momentul in care masina fusese adusa in service, figura cu peste 180.000 de km parcursi...
    Reprezentanta AAA de la Bucuresti nu a reusit sa explice nicicum incurcatura si nici nu a putut prezenta cartea service a masinii, pe motiv ca aceasta nu exista..
  • +2 (2 voturi)    
    tepari! (Marţi, 17 iunie 2008, 13:05)

    vanzatoru' [anonim]

    Era de asteptat la bataia de joc fata de client care o practicau acolo., Am vrut sa vand o masina la ei acum vreo 2 ani, la telefon mi-au oferit un pret, iar cand am ajuns la ei cu vreo 40% mai putin ! Am plecat si am vandut masina in 30 de minute in Autovit ;-).
  • +1 (1 vot)    
    as (Marţi, 17 iunie 2008, 16:52)

    aa@yahoo.com [anonim]

    niste smenari sa se duca de unde au venit.intimplare:cumpara omu de la aaa probleme la injectoare.nu-l baga nimeni in seama.reclamatie la protectia consumatorului si se schimba lucrurile.deci sa se ducaa
  • +1 (1 vot)    
    adevaruri (Miercuri, 18 iunie 2008, 11:20)

    dumi [anonim]

    AAA... Adevarul este ca daca nu-ti propui sa vinzi CALITATE, nu reusesti sa faci nimic. Ori, masinile vandute de ei provin din Franta, Cehia si alte tari in care masinile sunt ieftine, dar nu mai sunt MASINI. nu au o masina din germania, doar daca a fost adusa de vreun samsar roman si deja rezolvata la km. asa scapa de orice raspundere. multi care au fost la ei au plecat de-acasa dupa o marca anume si-au ajuns in parcare cu vreun citroen obosit. sunt importator de auto de ocazie si vand numai auto provenite din reprezentante nemtesti. adica masini ok. credeti-ma ca n-am masini cat as putea vinde. deci nu piata second e de vina, ci calitatea auto vandute. nu-mi dau numele firmei, n-am postat pt reclama.
  • 0 (0 voturi)    
    Agresivi fata de client (Miercuri, 25 iunie 2008, 17:55)

    AAA [anonim]

    AAAAuto are o politica foarte agresiva fata de client, pe ei ii intereseaza sa vanda masina azi, acum imediat, nu-i intereseaza ca pretul este mare, dobanda si ca "saracul" om ca mai sunt si de acestia nu o sa aiba sa plateasca rata asa de mare.
    O greseala mare au facut cand fostul Manager care acum este manager la alt parc auto a mutat parcul la km 13.5 spre Cioragarla unde nu ai cu ce sa ajungi.
    Sa nu vorbesc de angajatii care sunt niste samsari si smecherasi de nota 10, iau spaga de la clienti sa le cumpere masinile, daca au multi km, atunci le spun sa le dea inapoi si ei dupa iau sub semnatura ca au cumparat masina cu atati km. Adervarul este ca lucreaza mult, dar nu pe gratis ;)
    Sunt multe lucruri pe care cei din Cehia de la conducere nu le cunosc.