Aproape la fel de ieftina ca mersul pe jos!

VIDEO Peel, cea mai mica masina din lume - o idee veche de 40 de ani, promitatoare pentru viitor

de Vlad Barza     HotNews.ro
Duminică, 6 iulie 2008, 13:31 Economie | Auto

La vremea ei era mica si ieftina, acum e rara si scumpa
Foto: manxheritage.org
Intr-o insulita din Marea Irlandei era produsa acum peste 40 de ani cea mai mica masina din lume. Motor de 4 CP, fara marsarier, geamul usii din stanga soferului nu se deschidea, dar putea atinge 60 de km/h. Sloganul era la fel de simpatic precum masina: "e aproape la fel de ieftina ca mersul pe jos". Daca vreun producator din ziua de azi va decide sa reia productia unei masini similare ca idee, dar noua ca design si tehnologie, ar putea avea un succes nebun.

Peel P50 are doar 1,4 metri lungime si numai un metru latime. Are un motor de moped, 49 cc 4 CP. Nu are marsarier, nici stopuri, soferul fiind nevoit sa semnalizeze cu mana, pe geam. Insa are doar 60 de kilograme, astfel ca poate fi trasa usor si parcata si mai usor. Viteza maxima este cam de 60 de kilometri pe ora, iar cei care au condus-o spun, mai in gluma - mai in serios, ca daca mananci copios la o masa, masinuta se misca mai greu.

Si sa nu va inchipuiti ca are patru roti, ar fi prea banal - are numai trei! - doua in fata, una in spate.

Avantajele tin de consumul mic, cam 3 litri la suta, de modul in care te poti strecura prin trafic si de usurinta cu care poti transporta masina dupa tine, chiar si in cladiri. Dezavantajele tin de lipsa de siguranta la coliziuni si de spatiul extraordinar de mic din interior. Sa nu mai vorbim ca, pentru cei cu jeep-uri, un Peel P50 poate fi imposibil de vazut.

Totusi, la vremea lor au facut senzatie - costau doar 200 de lire, insa s-au construit cam 50 de exemplare, astfel ca cei care mai au astazi masinute Peel, spun ca nu le-ar da nici pe cateva zeci de mii bune de dolari. Noroc ca mai exista si imitatii, mai ieftine:).

P50 nu a uimit lumea singur, ci a avut si un fratior, Trident, masinuta de doua locuri, cam cu jumatate de metru mai lunga decat P50 si cu 30 de kg mai grea, dar inca posibil de tras si de catre o singura persoana. Tridentul prinde 75 km/h, insa cei care l-au condus spun ca e o experienta riscanta, dar frumoasa. Aproape la fel de ieftin ca mersul pe jos.

Doi detinatori de vehicule Peel se mandresc cu masinutele neobisnuite



Uriasul Jeremy Clarkson de la Top Gear se cuibareste intr-un Peel P50

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

9271 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Mdeah, idee de viitor (Duminică, 6 iulie 2008, 17:51)

    sile [anonim]

    N-ar fi mai bine sa lasam din nou caii sa circule prin orase? Noxe zero. Si sincer cred ca o caruta e mai confortabila decat ideea asta, care promite.
    • +3 (3 voturi)    
      Hmm (Duminică, 6 iulie 2008, 20:01)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Pai daca tot lasam caii sa circule prin oras, mai bine se scoate si asfaltul si se pune iarba (nu de aia, ma!). Cand stationezi la semafor, calul se realimenteaza cu biocombustibil; avem si spatii verzi, gata cu mafia asfaltarilor, gata cu poluarea.

      Serios acum, cica masinuta consuma 3 litri (de benzina banuiesc) la suta. Decat trei de astea, mai bine un automobil recent cu trei pasageri. Pt orasele mari, tot transportul in comun ramane solutia.
      • 0 (0 voturi)    
        peel (Luni, 7 iulie 2008, 10:31)

        valy [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

        da,da masina a fost facuta acu x ani.justin capra a facut un motor pt asa ceva ce consuma 1 l la 100 km!eeeeeeeeeeeeeeeee........
  • +2 (2 voturi)    
    Vai de mama ei !!! (Duminică, 6 iulie 2008, 18:29)

    Quebecoisfier [anonim]

    LoooooL....
    As vrea sa vad o asemenea masina pe o furtuna de zapada in Quebec City , cand cade 80 de cm de cacat din ala alb in 2,5 ore....Muhahahahaha...!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    motoretele cu casuta (Duminică, 6 iulie 2008, 19:05)

    adrian s. [anonim]

    eei, asta e inventie veche. Va aduceti aminte motoretele acelea cu "casuta" in spate, din cele care aduceau marfa pe la alimentare (oua etc.) inainte de 89? merg lejer convertite si iese ceva mai tare decit broscutele astea. Sau Lastunul nostru, ce masina buna... pt. altii ar fi, ca eu unul nu mi-as lua o trotineta din asta in veci, vorba cuiva de mai sus, mai bine imi iau o caruta.
  • +1 (1 vot)    
    Nu vorbiti prostii (Duminică, 6 iulie 2008, 21:08)

    Empire [anonim]

    Au scos audi o masina cu consum de 3 si ceva care e mult mai performanta, sigura... asa mai bine va luati scutere decat sicrie de-alea....
  • +1 (1 vot)    
    pai (Duminică, 6 iulie 2008, 22:25)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    daca ,,geamul usii din stanga soferului nu se deschidea," cum draq ,,soferul fiind nevoit sa semnalizeze cu mana, pe geam" ?
    • 0 (0 voturi)    
      geamul usii din stanga soferului nu se deschidea," (Luni, 7 iulie 2008, 10:09)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      pai, nici nu prea avea nevoie! Sa ne amintim ca deplasarea in Marea Britanie si fostul CommonWealth se facea pe STANGA; asadar, virajul la stanga aste similar cu virajul la dreapta la noi, adica neintesectandu-se cu alte masini pt viraj, multi nici nu mai semanlizeaza oricum....
    • 0 (0 voturi)    
      se circulă pe stânga (Luni, 7 iulie 2008, 12:32)

      Horatius [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Becule, în UK se circulă pe stânga, adică invers față de Europa continentală. Așadar, nu mâna sângă trebuie scoasă pentru semnalizări, ci dreapta. Iar, cum s-a văzut în primul video, poți scoate mâna dreaptă pe geam pentru semnalizare.
    • 0 (0 voturi)    
      semnalizatul (Luni, 7 iulie 2008, 17:54)

      the [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      ergo, masina mergea numai la dreapta
      ceeace e logic, intr-o circulatie pe stânga ...
  • 0 (2 voturi)    
    H2O.... ca si combustibil (Luni, 7 iulie 2008, 0:14)

    soferul amator [anonim]

    pentru cine este interesat, exista un site pe internet in care apa este folosita ca si combustibil... transformata in gaz HHO prin electroliza cu ajutorul unui dispozitiv relativ simplu de construit, este folosit prin aductia de aer si mixat in combinatie cu benzina facand arderea combustibilului in motor mai eficienta. aduce un plus de Km de30-50%, atat pentru motoarele diesel cat si cele pe benzina.
    pentru cei care inteleg si pot sa citeasca in limba engleza, atasez mai jos urmatorul link :
    http://www.water4gas.com/2books.htm

    deasemenea puteti vedea diferite experimente pe You-Tube/ HHO
    • 0 (0 voturi)    
      hai sa consumam si apa (Luni, 7 iulie 2008, 2:48)

      idee proasta [anonim] i-a raspuns lui soferul amator

      nu-i destul ca alimentele sunt foarte scumpe, mai ramanem si fara apa sau va fi foarte scumpa.
    • 0 (0 voturi)    
      prostii (Marţi, 8 iulie 2008, 7:19)

      Lidra [utilizator] i-a raspuns lui soferul amator

      Sa inteleg ca esti afiliat la program de asta faci reclama nu?
      Macar ai avut curiozitatea sa vezi daca functioneaza sau nu? Te intreb ca sa stiu daca:
      - stii ca nu functioneaza dar o faci pentru bani (ceea ce este grav parerea mea)
      - nu stii ca nu functioneaza si atunci esti cat de cat scuzat, dar ar fi o idee sa citesti si sa te documentezi:
      http://www.aardvark.co.nz/hho.shtml
      (apropo daca chiar crezi ca exista asa ceva, poti castica un million de dolari ;)

      Lidra
  • +1 (1 vot)    
    ar o treaba (Luni, 7 iulie 2008, 8:36)

    xxx [anonim]

    Cand VW a scos Lupo, a zis ca da lovitura la masini mici, cred ca asa a zis si Mercedes cand a lansat Smartul. E o problema de mentalitate, cum ar arata un baietas, care tavaleste de ex un lambo pe dorobanti, in Lupo sau Smart, sau unu care-si permite ML in smart.
    Dar cand va ajunge petrolul la 500 dolari barilul, vom avea toti motoare electice :)))) sper.

    Concluzie: Depinde cum vezi aceasta chestie
  • 0 (0 voturi)    
    Consuma cam mult! (Luni, 7 iulie 2008, 9:23)

    Alin [anonim]

    3 litri la suta pentru o masina in care incape doar o persoana, nu are portbagaj si are viteza maxima de 60km/h este extraordinar de mult.
    Nu sunt impotriva masinilor de o persoana dar sa consume proportional mai putin. Spre exemplu daca un diesel cu putere mica de 4 persoane consuma 4l/100km o masina in genul acesteia sa consume 1l/100km si eventual sa coste mai putin decat una de 4 persoane.
    Daca nu cel mai bine este sa-ti iei autobuz.
  • 0 (0 voturi)    
    Justin Capra (Luni, 7 iulie 2008, 10:08)

    Gabriel din Deva [anonim]

    Vehicolul Soleta consuma 0.5l/100km. Vehicolul lui Justin Capra chiar functioneaza si arata mult mai bine decat decat cel din articol. Avem un mare inventator roman, pacat ca nu exista mai multa sustinere pentru el, lucru clasic pentru o minte sclipitoare in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    ????????? (Luni, 7 iulie 2008, 16:19)

    dsa [anonim]

    daca geamu din stanga nu se deschidea,cum semnaliza stanga cu mana?