Presa italiana compara Dacia Logan cu Ikea: Este ieftina, simpla, dar versatila

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 7 iulie 2008, 15:17 Economie | Auto

MCV a fost ales de peste 90% din clientii italieni ai Dacia in 2007
Foto: Dacia
In timp ce vanzarile marcii Renault scad semnificativ in Italia, cele ale Dacia cresc, iar prognozele pentru 2009 indica vanzarea a 14.000 de masini Dacia, dublu fata de anul trecut, scrie Corriere della Sera. Jurnalistii compara Dacia cu Ikea, nu doar pretul mic ii atrage pe clienti, ci si versatilitatea masinii.

"Schema e identica, nu numai pretul mic conteaza, ci si versatilitatea. Pretul e ca o femeie frumoasa in cinema: nu e suficient sa arate bine, trebuie sa stie sa spuna si povesti", scriu cei de la Corriere Della Sera, comparand Dacia cu Ikea.

In Italia s-au vandut anul trecut 6.700 de masini Dacia, dintre care 6.500 MCV si 200 sedan. Anul acesta se mizeaza pe 9.500 de masini (7.000 MCV si 2.000 Sandero), in timp ce la anul, Sandero ar trebui sa devina cea mai vanduta Dacie in "Cizma", cu 8.000 din cele 14.500 asteptate a fi vandute.

Italienii noteaza ca pretul mic e o conditie necesara, dar nu suficienta pentru clientii Dacia. Acestia sunt atrasi de spatiul interior. Cum arata clientul Dacia din Italia? Barbat casatorit, studii medii si superioare, cam la 47 de ani. Pe de alta parte, clientul de MCV cu sapte locuri e in medie mai tanar si mai elevat. In 92% din cazuri Dacia a inlocuit alta masina care fusese in medie folosita opt ani.

In primele sase luni s-au vandut 3.700 de Dacii in Italia, cu 33% mai mult decat in prima parte din 2007. La Renault, vanzarile au scazut cu 13%.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

9276 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    cuvant (Luni, 7 iulie 2008, 15:45)

    Johannes [anonim]

    Vlad, cf. Dex,
    VERSATÍL, -Ă, versatili, -e, adj. (Livr.; despre oameni) Care îşi schimbă cu uşurinţă părerile; nehotărât, nestatornic, schimbător, instabil.

    Asta ai vrut sa spui?
    • +1 (3 voturi)    
      nu, nu asta (Luni, 7 iulie 2008, 16:07)

      V [anonim] i-a raspuns lui Johannes

      dar Dacia nu e om :)
    • -2 (4 voturi)    
      Re.: (Luni, 7 iulie 2008, 17:37)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui Johannes

      VERSATÍL ~ă (~i, ~e) rar (mai ales despre persoane) Care îşi schimbă cu uşurinţă părerile; lipsit de fermitate; schimbător; instabil; nestatornic. Opinie publică ~ă. /<fr. versatile (Noul dictionar al limbii romane, 2002).

      Desigur, cuvintele sufera extensii de sens.
      Inteleg ca homosexualii (unii) se recomanda ca "versatili". Ma gandesc ca... "pot si da si lua", nu ca sunt "nestatornici".
      Smecherasii se mai lauda cu versatilitatea. Ei inteleg prin asta ca sunt unsi cu toate alifiile, se descurca in orice situatie.

      Ca si Loganul. Am vazut f. multe pe post de taxiuri prin Italia, e drept. "Versatila" masina, intr-adevar.
  • +1 (3 voturi)    
    gica, lasa DEX-ul ! (Luni, 7 iulie 2008, 16:05)

    adimfx [anonim]

    Acel DEX spune ca acea definitie se refera la oameni.

    Tu cum i-ai spune unei masini buna la toate, adaptabila (adica "schimbatoare")?

    Versatil este un termen des utilizat pentru a caracteriza si altceva decat oameni, tocmai pentru ca sub aria lui de influenta ar putea intra cel mai bine caracteristicile unui obiect.

    Bafta!
    • +2 (2 voturi)    
      gica (Luni, 7 iulie 2008, 17:37)

      Johannes [anonim] i-a raspuns lui adimfx

      As spune "flexibila"..
      "versatil" are aceasta semnificatie in engleza si probabil ca din cauza asta ti se pare corect.
      in franceza si in romana insa are semnificatia pe care am specificat-o in primul mesaj, care a ajuns deja la -2.
      dar desigur, le spunem "gica" celor care evidentiaza erorile si vorbim in continuare incorect, nu?
      • +3 (3 voturi)    
        lasa draga, ei "stie" engleza.... (Luni, 7 iulie 2008, 18:37)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Johannes

        .... si traduce(sic!) sensible = sensibil.
        Te mai mira ceva la romani?
      • 0 (0 voturi)    
        flexibilă? (Marţi, 8 iulie 2008, 11:50)

        adimfx [anonim] i-a raspuns lui Johannes

        Daca autorul ar fi scris "flexibila" in loc de versatila, iti garantez ca ar fi plouat cu ironii ieftine la adresa masinii:

        1. Pai e flexibila, se indoaie dupa copac
        2. Daca pui in MCV 7 oameni sa vezi ce flexibila e, se indoaie pragurile!
        3. Ce flexibila? Mie mi se pare casanta!

        Si altele de genul...
      • 0 (0 voturi)    
        :)) (Marţi, 8 iulie 2008, 17:48)

        Keanutza [anonim] i-a raspuns lui Johannes

        Mda, eu m-am certat cu cineva din cauza ca spunea ca daca vrei sa te faci inginer, matematician, nu tre sa stii sa scrii si sa vorbesti corect limba romana, deci da, nu mai trebuie sa ne miram atat..traim in Romania!
  • -8 (10 voturi)    
    Fiti mandri mai romani.... (Luni, 7 iulie 2008, 16:26)

    Anonim [anonim]

    Anul trecut s-a vandut 1 Logan in Italia.
    Anul asta 2 Loganuri, DEEEECI, crestere URIASA, SPECTACULOASA, NEMAINTALNITA de 100%.

    E usor sa ai astfel de cresteri cand vorbesti de volume derizorii.
    • +6 (6 voturi)    
      habar n-ai ce vorbesti (Luni, 7 iulie 2008, 16:53)

      mimunku [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      mai pune si tu "mouse-ul" pe cate un site web si documenteaza-te inainte de a vorbi...
      • -4 (6 voturi)    
        Draga talibanule.... (Luni, 7 iulie 2008, 17:28)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui mimunku

        Inainte sa ma judeci asa de dur, ia zi-mi ce ANUME am gresit???
        Nu e SIMPLU?
        La volume mici o crestere de 100% nu inseamna NIMIC.
        Deci, ia contrazi-ma tu cu argumente (stii macar ce sunt alea?) si nu cu "habar n-ai ce vorbesti" --daca tu ai sti macar pe ce lume traiesti ai fi adus un AMARAT de argument.
        • +4 (4 voturi)    
          matematica (Luni, 7 iulie 2008, 17:43)

          Alias [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          7000 * 2 = 14 000
          1 * 2 = 2
          2 * 2 = 4

          Vezi si cat au vandut marcile concurente in Italia.
          • -2 (4 voturi)    
            Uite un exemplu: (Luni, 7 iulie 2008, 18:14)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui Alias

            Fiat: 66827(in scadere cu 12%).
            Dacia: 3700

            deci Fiat a vandut aproape de 20 de ori mai multe masini ca Dacia.
            Iti repet ca pentru copii mici (vad ca te incapatanezi sa nu intelegi): cand esti mic si pipernicit e usor sa ai cresteri, pentru ca ai unde sa cresti, cazul Dacia.
            • +6 (6 voturi)    
              antiromanii (Luni, 7 iulie 2008, 19:23)

              RT [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              Pe unii (mai ales emigranti frustrati), efectiv ii terorizeaza sa auda numai ca ceva romanesc poate avea un oarecare succes. Sigur nu poti compara Fiat cu Dacia, in Italia, dar ca Dacia isi face loc pe o piata traditionala a Fiat, unde putea foarte bine sa inchida deja, este atat de mare incat iti trebuie multa ura sa nu vezi. Nici Fiat nu vinde mare lucru in Romania, sa fim intelesi. Si ura asta o au de obicei astia plecati peste mari si tari, care, frustrati fiind de nerealizarea lor acolo, ar prefera sa vada Romania in ruine decat sa accepte ca exista ceva bun si la ei in tara. Sa stie ca ei, acolo, o duc chiar mai rau decat o duc multi din Romania de unde au plecat. Deci nici macar nu e chestiune de Logan, e chestiune de dragoste sau ura de tara. Unii - putini, doamne ajuta - s-au transformat in cei mai mari antiromani posibil. Mai sunt cozi de topor, antiromani din-astia voluntari si ai dracului, si la noi in tara, dar mai multi parca sunt aia de dincolo. Noi sa traim bine, ca de Logan oricum o sa mai auzim.:)
              • -3 (5 voturi)    
                Stereotipuri... (Luni, 7 iulie 2008, 19:47)

                Anonim [anonim] i-a raspuns lui RT

                Da draga, sunt un capsunar frustrat cu laptop-ul pe plantatie si scriu pe hotnews ca mi-e ciuda ca vinde Dacia 7000 de masini pe an in Italia.

                Reactia ta e tipic romaneasca: eu am explicat un lucru, unii au inteles ce-au vrut (ca sunt tradator de tara =)) ).
                Dacia vinde in primele 6 luni 3.700 de unitati, cu 33% (uaaa ce mult) mai mult ca anul trecut.
                In acest timp s-au vandut ~990,000 de unitati per total.
                Deci Dacia are o cota de piata de 0.37%.
                La o astfel de cota de piata (mai ales ca vinzi o masina low cost intr-o piata in scadere) 33% nu inseamna nimic.

                De Logan ca si de echipa de fotbal a Romaniei sunt sigur ca vom mai auzi....
              • +3 (3 voturi)    
                Felicitari pentru postare ! Ai dreptate 100% (Luni, 7 iulie 2008, 20:56)

                Hansel und Gretel [anonim] i-a raspuns lui RT

                Logan este la pretul lui cea mai buna masina in gama ! Sandero e inca si mai si -nu imi place ca rezerva inteleg ca este pusa sub masina o solutie care si la case mai mari e de kkt! dar poti sa o tii in portbagaj iar ca alura si ca tinuta de drum este super
                sunt cateva lucruri la care Logan trebuie sa reflecte (bineinteles contra cost ) : tapiterie de piele cel mult 1000euro in plus ,o serie de maruntisuri tip masina tunata care sa bucure privirea
                in rest Logan e super
              • -4 (4 voturi)    
                generatia pro (Marţi, 8 iulie 2008, 3:10)

                Lidra [anonim] i-a raspuns lui RT

                Dragule, iti urez sa traiesti la fel de prost ca mine.

                Intre timp, bucurate putin ca un copil la ciocolata, ca Dacia a vandut cateva masinute in Italia. La o cota de piata de sub 1%, mai bine taceam din gura.

                Sau pentru ca se cumpara 3-4 Dacii in Italia merge in Romania mai bine si eu nu stiam?

                E placut sa ti se aminteasca in continuare ca romanul nu s-a schimbat, si ca tot da din gura fara sa gandeasca.

                Salutari fierbinti,
                • 0 (0 voturi)    
                  trend (Marţi, 8 iulie 2008, 13:19)

                  iq [anonim] i-a raspuns lui Lidra

                  E vorba de un trend, pana la urma. Dacia vinde tot mai multe masini in strainatate. Poate ca inceputul e modest, cum spui tu, dar cine stie unde se va ajunge? Eu ma bucur cand vad ca industria noastra incepe sa scoata capul afara.
            • +4 (4 voturi)    
              intrebare (Luni, 7 iulie 2008, 20:09)

              alex [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              Cate automobile vinde FIAT in Romania? Comparativ cu Dacia de exemplu...
  • -5 (5 voturi)    
    pt rt (Luni, 7 iulie 2008, 20:26)

    gelula [anonim]

    Cel mai antiroman din diaspora i-si iubeste tara de
    10 ori mai mult decit un ,,hijo de puta " ca si tine.
    Stii ce inseamna un ,,hijo de puta''?.-un pui de c...
    Nu toti au sansa sa fure ,sa minta si sa linga tot ce apuca ca sa traiasca bine .De aia sunt milioane de adevarati romani in afara tarii, pt. ca le e greata de cei ca tine ''hijo de puta''.As vrea sa vomit pe tine greata! Din pacate ca tine sunt cu gramada in ROMANIA., ,,patriotule''.Intr-o zi o sa te ineci cu rahatul pe care il inghiti in fiecare zi si tu si ai tai.Pt. ca aveti limba prea lunga de atita lins.Iubesc ROMANIA si tot trecutul ei glorios. Pling de fiecare data cind citesc Eminescu. Si sunt fericit de cite ori aud ca vine un succes din ROMANIA, ca acesta cu Dacia, dar urasc toate gunoaiele care pot sa gandeasca ca tine.As vrea sa te cunosc si sa te fac sa simti ceea ce simte un emigrant frustat.Dar adevaratii frustati cred ca au ramas in tara si se ascund sub fusta lu' mami si sub pilele lui tati.
    • +5 (5 voturi)    
      re.imigranti (Luni, 7 iulie 2008, 22:45)

      RT [anonim] i-a raspuns lui gelula

      Cu limbajul asta nu stiu cine e mai murdar la gura...cert este ca, imediat ce apare o veste buna, hop si cohorta de voluntari, cu artileria grea - fara sa va puna nimeni - sa demonstrati cat de inapoiata e de fapt Romania, cat de prosti sunt romanii de fapt (exclus voi), cat de imposibil este ca in Romania sa mai existe ceva bun (dupa ce ati plecat voi, bineinteles ca nu mai exista!). Problema nu e ca nu va intelege si va impartaseste frustrarile si problemele, problema este ca voi insuti, pe unde sunteti, va rusinati ca sunteti romani, apoi aruncati fara jena cu noroi in tot ce e romanesc, asa, pt.nimic, nu conteaza contextul. Doar asa se mai justifica "succesul" vostru in rahatul occidentului, daca Romania o prezentati ca un rahat si mai mare. De aici si incapacitatea voastra sa vedeti si lucrurile bune, care, putine - multe, comparativ cu saracia lucie prin care a trecut Romania dupa 89, sunt motiv de optimism si mandrie. Deci nu uitati sa faceti comparatia Romaniei de azi (daca o mai cunoasteti?), cu Romania de acum 10-15 ani, cand ati fost nevoiti sa luati calea Occidentului. S-au schimbat multe. Foarte multe! Mai sunt multe de facut, dar diferenta e ca de la cer la pamant! Iar romanii in tara lor, spre deosebire de voi, tot mai mult sunt mandri si tot mai putin rusinati sa fie romani, sa se laude cu ce au mai bun, sa vrea occidentul la ei acasa si de ce nu, sa umple strazile Romaniei cu ce masini isi foresc - de la Logan, la cele mai extravagante limuzine de lux. Sanatate!
  • +2 (4 voturi)    
    pt.anonim (Luni, 7 iulie 2008, 21:17)

    gelula [anonim]

    O sa auzi de bine si de nationala si de cota de vanzare a automobilelelor romanesti,si de alte succese mari ale economiei romanesti cind, ,,cozile de topor'' ,,,emigrantii frustati'' si ,,capsunarii'' se vor intoarce acasa ca sa le arate marilor patrioti,cum se lucreaza cu adevarat, ce inseamna responsabilitate si coonstiinta profesionala. O sa se invirta si la noi roata, nu o sa stea tot pe loc ,sa ne conduca cei care stiu mai multe lozinci staliniste.
    • +5 (5 voturi)    
      Mai bine nu! (Marţi, 8 iulie 2008, 8:10)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui gelula

      Ba fratilor, CAPSUNARILOR, va rog frumos, dupa plecarea voastra am inceput si noi sa aratam a tara europeana, va implor ramaneti acolo unde sunteti sa va faceti loc de veci la aia. Voi ati plecat de aici ca sunteti cu adevarat cu mentalitatea de roman, drept dovada /// ala acre zice ca el nu a furat si nu s-a putut descurca, de ce? de incompetent ce e. Cati din cei 1,7 mil de romani plecati au o facultate facuta serios (nu cu spaga sau pe sub birouri) si nu au gasit de lucru. Cati din cei 1,7 mil sunt harnici, nu betivi, indemanatici nu au gasit aici de lucru in consructii si altele.
      Cat despre ne aratati voi cum se lucreaza in occident......voi nu stiti cum se lucreaza aici capsunarilor, amicii lui a seis ala cu clima bizonica, asa sunteti 80% din voi pe putin.
      • +1 (1 vot)    
        A seis (Marţi, 8 iulie 2008, 10:32)

        DevilFish [anonim] i-a raspuns lui xxx

        Criminal romanashul ala cu a seis. Mult am mai ras damne si m-am minunat...
  • -1 (3 voturi)    
    marea oferta !!!! (Luni, 7 iulie 2008, 21:27)

    marian [anonim]

    sunt curios daca inafara sunt vandute logan-urile la fel ca la noi ; ti se prezinta o oferta pe masa dupa care atunci cand preiei masina observi ca mici detalii nu bat, cum sunt casetofon in loc de cd, computer de bord doar cu jumatate din afisarile initiale si altele. Iar culmea nesimtirii e ca esti dus cu vorba cum ca masina e fabricata inainte de oferta si alte aberatii de genul acesta. la noi se intampla , dar curizitatea mea e daca si dincolo isi permit asemenea sa le spun "mici hotii" !!!!
    • 0 (2 voturi)    
      sigur nu (Marţi, 8 iulie 2008, 3:20)

      Lidra [anonim] i-a raspuns lui marian

      Mariane iti spun sigur ca nu, si asta pentru ca in Romania Dacia nu are dece sa lupte la imagine, atata timp cat este masina nationala.
      In straiantate nu isi permit sa faca asa ceva, si sa nu uitam ceva, Dacia vinde prin dealeri si ei nu sunt romani. Si mai functioneaza ceva in afara, protectia consumatorului. Nu iti convine, nu o ridici. Dar in Romania nici nu iti arata masina, si te pune sa semnezi cum ca produsul pe care il ridici este conform. Dupa aceea basca mai poti face plangere undeva.
      Am avut acum ceva timp o discutie interminabila cu un dealer Dacia in Romania pe tema asta.

      Asa ca este interesant sa vedem cum pana si firmele romanesti se descurca mai bine in afara decat in Romania.
      • +4 (4 voturi)    
        RE: sigur nu (Marţi, 8 iulie 2008, 8:11)

        Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui Lidra

        Ba din contra. A fi "masina nationala" este o povara in partea asta a Europei.

        Dacia are de luptat pt imaginea din Romania unde numai "fraierii" o cumpara, restul preferand masinile din Jarmania cu numai 25.000 km in 7 ani (care a fost condusa de o familie de pensionari numai pana la biserica si inapoi, in duminicile cu soare)
      • +1 (3 voturi)    
        Deci... (Marţi, 8 iulie 2008, 8:40)

        im [anonim] i-a raspuns lui Lidra

        ..daca vrem o dacie buna o luam din alta tara? :))) Tipic romanesc, si pe vremuri demult apuse aveam la export produse mult mai bune decat pe piata interna.
    • +2 (2 voturi)    
      re oferta (Marţi, 8 iulie 2008, 8:47)

      Gabriel T. [anonim] i-a raspuns lui marian

      Daca taci din gura primesti pumnul pe gat ... ca si la vot ... Trebuia sa te duci cu oferta printata de ei si sa spui ca tu asta ai comandat, sa ti-o aduca pe cea care trebuie ... scurt si la obiect.
  • +4 (4 voturi)    
    Logan (Marţi, 8 iulie 2008, 7:19)

    Alien [anonim]

    De curiozitate: cati dintre cei care scriu aici au cu adevarat Logan si cati au facut foame ca sa-si ia "A seis cu clima bizonica si genti de aluminiu"? Loganul este o masina corecta la un pret corect si atat. Nu pretinde ca ar fi altceva, te duce din A in B in siguranta, nu ramane in drum si iti faci treaba cu ea la pret de sh cu 200.000km la bord. A, ca nu poti sa te dai mare cu ea "ce bemveu ti-ai adus tu din Italia mancati-as" asta este altceva! Surprinzator, in Romania mai sunt si oameni, rar ce-i drept, care se mai si gandesc la raportul pret-performante, nu toti sunt "capsunari" care fac foamea 11 luni pe an in peninsula ca sa se dea mai in tara o luna cu bemveu'
  • +3 (3 voturi)    
    pentru Anonim (Marţi, 8 iulie 2008, 9:11)

    Dumitru [anonim]

    Asa cum recunosti singur mai sus, crapi de ciuda ca Dacia sa vinde bine in Italia.
    Vezi sa nu ti se sparga vreo vena de ciuda..
    • 0 (2 voturi)    
      Ok, crap de ciuda :)) (Marţi, 8 iulie 2008, 10:22)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Dumitru

      Tot dupa logica asta va duceti si la vot, sa-l aparati pe Oprescu caruia ii baga bete-n roate ofticatii din PSD.
      Iata ca binele invinge mereu, Oprescu e primar, Dacia se vinde BINE in Italia, Romania e cea mai tare....
  • +3 (3 voturi)    
    export (Marţi, 8 iulie 2008, 9:20)

    Gabriel din Deva [anonim]

    Cel mai cunoscut produs de export romanesc, care inglobeaza valoare adaugata, este Dacia Logan. Din fericire nu exportam numai lemn neprelucrat, cum exportam pana sa investeasca Renault in Dacia. Masina este proiectata de francezi si este conceputa sa fie produsa cu cele mai mici costuri. Daca se fabrica in alta tara, de ex. Ungaria, Slovacia, etc. probabil nu mai era privita cu atata neincredere. Fata de berlina care are un aspect exterior cam patratos, MCV -ul arata chiar bine si iti faci treba cu el. Nu stiu italiana dar in engleza "versatile" are intelesul de multifunctional si flexibil, cred ca este o chestiune de traducere. Cu MCV-ul meu merg in weekend cu familia cu tot necesarul, am transportat mobila, chiar si un frigider si l-am luat sa pot transporta si marfa. Isi face treaba, daca vrei sa-ti iei o masina noua sa fie spatioasa si sa aiba costuri mici, nu gasesti alta masina la acest pret. De fapt fiecare isi achizitioneaza masina care ii corespunde cel mai bine necesitatilor lui (volum, viteza, stabilitate, fiabilitate, siguranta, costuri, aspect, confort) chiar daca este roman, francez sau italian.
  • 0 (2 voturi)    
    DACIA nu mai e masina nationala (Marţi, 8 iulie 2008, 10:13)

    duduS [anonim]

    Oameni buni, Dacia nu mai e marca nationala. Nu va mai frasuiti cu interesul pentru marca.
    Fabrica a fost vanduta demult, profiturile merg la altcineva, voi mai cumparati din inertie masini.
    Ca sunt ceva muncitori romani care nu mor de foame la uzina Dacia, nu e important.
    Acum multe marci chiar consacrate fac piese in Romania, si daca vreti sa va mandriti, de dragul de a fi mandri, alegeti de exemplu Mercedes, care am auzit ca fac unele piese din lemn pentru borduri exclusiviste in Romania, sau Ferrari care produc nu stiu ce piese pentru cutia de viteze - care probabil sunt mai scumpe decat o Dacia.
    • +2 (2 voturi)    
      tehnocenter la Bucuresti (Marţi, 8 iulie 2008, 10:45)

      Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui duduS

      Renault a mai adus si un tehnocenter la Bucuresti, unde se face munca calificata. Munca calificata se face si la uzina din Pitesti, e drept nu ca la Mercedes cu specialisti in operarea robotilor, dar se face si cu respectarea unor standarde de calitate. Oricum important este ca sunt produse tehnice, cu un anumit grad de complexitate care se fac la noi in tara, chiar daca proprietarul fabricii este o multinationala. Apropo, la Daimler este actionara si familia lui Bin Laden. Capitalul circula, important este sa putem profita si noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Snobi frustrati (Marţi, 8 iulie 2008, 13:03)

    GOGU [anonim]

    Ca de obicei, cand este vorba de DACIA, apar si snobii frustrati, carora le pute marca doar ca este fabricata in RO.
    Cand o sa intelegeti ca nu toti avem nevoie de masini de lux la taspea mana doar pentru a incerca macar asa sa agatam o pitipoanca in caminul cultural al satului si cand vine vorba de un suc oftati ca nu aveti nici un ban in buzunar fiindca a fost dat pe motorina.
  • 0 (0 voturi)    
    Explicatie pt negativism (Marţi, 8 iulie 2008, 13:03)

    sofer [anonim]

    Un om dupa ce ia o decizie importanta incearca sa convinga (pe altii si pe sine) ca a facut bine, la fel si capsunarii.

    Cum altfel sa convingi decat aratand cat de nasol e in Romania si minimalizand sau ridiculizand tot ce este bun. Lucrurile pot merge atat de departe incat sa-si doreasca ca in Romania sa fie cat mai rau, astfel incat decizia lor din trecut sa aiba sens.
    • 0 (0 voturi)    
      dreptate (Marţi, 8 iulie 2008, 14:20)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui sofer

      Frate, eu nu am o parere prea buna despre soferi (vezi cazul bena pe DN1) dar tu esti tare
  • 0 (0 voturi)    
    Romania si IQ-ul (Marţi, 8 iulie 2008, 13:43)

    DEX\LEX [anonim]

    Stimabililor si stimabilelor care ati reusit sa ajutati Romania la greu EMIGRAND, va-ntreb eu un simplu roman (bleg din punctul vostru de vedere) DE CE VA MAI PASTRATI CETATENIA ROMANA!?!
    Plangeti si v-apuca dorul cand cititi Eminescu dar uitati ca Eminescu a TRAIT si a SCRIS IN ROMANIA, INSPIRAT DE ROMANIA, DESPRE ROMANIA! Comparati Spania, Italia, Germania cu ROMANIA k ce chestie? De ce nu comparati INVERS? De ce nu spuneti de exemplu uite dom'le la noi in ROMANIA Craciunul e Craciun cu traditii si colinde si nu o zi de weekend? Apropos de asta mi-am petrecut sarbatorile de iarna acum 2 ani in Germania la cativa romani ca voi(emigrati acum 15-20 ani) care au plans cand le-am aratat poze de "acasa" dar le-a fost rusine de ceilalti vecini sa ne lase sa-i colindam la usa in noaptea de Ajun?DE CE?Pentru ca erau "patrioti"?Sau nu?Poate-mi puteti explica si mie.Oricum mi-am jurat ca nu voi merge de Sarbatorile ROMANESTI niciunde in lume!!! Am fost si la Roma, din pacate! E un oras MIZERABIL, MULT MAI MIZERABIL, decat orice oras romanesc! Nu intelegeti ca in ROMANIA toate orasele sunt curate, dar nici unul NU E ca ROMA!!
    Ceea ce uitati "domniile voastre" e ca orice padure are uscaturi si nu le are intr-un singur colt ci PESTE TOT!!! Plus ca orice padure e mai intai LIZIERA!! Asa ca ar trebui sa sustineti intrarea DACIA pe piata UE si nu s-o huliti ! Si altii au ras de voi cand erati copii si mai mergeati de-a busilea dar cineva v-a sustinut mereu de ati ajuns sa mergeti pe picioarele voastre! Ori voi credeti ca Seat, Fiat, BMW &Co. au avut cota de piata de 70% de la prima masina!?
    Daca tot sunteti "capsunari frustrati cu laptop-uri pe plantatie " si stiti cum sa va cereti drepturile de la dealeri si cum sa va aparati impotriva inselaciunilor, si mai mult de -atat sustineti cauza DACIA de ce nu mergeti sa va luati cate 2 Logan-uri? Asa ar mai creste si cota de 0.37%! ;)
    In rest, va doresc numai sanatate, putere de munca si concedii si vacante LUUUUNGI..... pe-acasa!
    • 0 (0 voturi)    
      Logan Vs. Altceva (Marţi, 8 iulie 2008, 15:50)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui DEX\LEX

      Buna frati romani... de pe toate meleagurile.... Eu sunt unul din romani aia scoliti pe vremea lui Cioi.... dar sunt inginer ..... la noi daca nu iti dadea rezultatul la calculul podului - nu treceai..... puteai sa aduci si porc... tot nu treceai... Si iacata ca am o munca decente de inginer in specialitatea mea si in Belgia, nu capsunar.

      Revenind la Logan...... timp de 7 ani am avut masini second hand....ca de .... imigrantul care vrea sa ramina intr-o tara intii tre sa isi asigure o piine nu masini tip BMW sau Mercedes. Pina la urma cind am vrut sa imi iau o masina noua... mi-am luat un LOGAN MCV... Am dat cu 4000 mai mult decit dadeam in tara pe el. Statistica.... la dealerul unde am luat-o 60% din vinzarile pe 2007 au fost Dacia..... si vinde intreaga gama de Renault. Asta spune mult. Dar de ce sa dai 30 keuro pe un Espace.... cind dai numai 17 keuro pe un Logan MCV. Aici in Belgia taxa anuala la Logan este 50% din cea a lui Espace (vorbim de motorizari diesel + aproape toate optiunile pe masini).

      Iar eu ca roman "nationalist" ce sunt... mi-am luat una... avind de infruntat opinia sotiei... care m-a intrebat... "Am inteles ca vrei o masina noua nu o Dacia"- ea stiind vechile Dacia - Renault 12.
      UN drum pina la tirgul auto de la Brussels si un test de conducere au facut-o sa isi schimbe opinia.

      In concluzie.... LOGANUL ESTE O MASINA EXCELENTA, iar LOGAN MCV este o masina multi functionala.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. dex sau rex (Marţi, 8 iulie 2008, 22:55)

    gelula [anonim]

    Buna intrebare! De ce mai pastram nationalitatea romana? Pai sa stii ca o s-o schimb. Ma simt prea prost, prea incompetent,prea lenes prea tradator si cred ca sunt foarte antiroman.Cind va citesc opiniile
    atit de inteligente si vad ca stiti tot in domeniu de fotbal,de politica,de automobile ,de cum,i-si petrec migrantii sarbatorile si ce simt emigrantii frustati ,
    mie mi se pare ca nu mai am ce cauta in Romania.
    Ma simt un 0,in comparatie cu inteligenta voastra calita si cizelata in 10 bacuri ca si cel de anul asta, sau in 9 universitati platite de taticu.Am fost acum 2 luni in Romania si am vazut numai sosele suspendate si suprasuspendate si ultrasuspendate.O masina autohtona ar insulta suspendatele circulind la un nivel asa inalt.Cred ca primarul capitalei trebuie sa munceasca serios ca sa ajunga la nivelul celorlalte zone arhidezvoltate din tara.Dar inainte sa uit definiv de ROMANIA ar trebuii sa cer guvernului roman banii pt. care i-a investit in imbunatatirea imaginii ROMANIEI in Europa, nu ma refer la nivel mondial.Eu cred ca am facut-o de 1000 de ori mai bine si mai eficient si nu exagerez.Si ma simt mandru ca am facut-o.Si sunt doar un amarit de emigrant frustat ,nici studii superioare nu am nici c......!!!.Asta e frati romani vorbim mult, facem putin sau nimic si ne credem mai buni decit toata lumea si mai destepti decit cei ce ne-au creat!Hai sa traiti bine!
  • 0 (0 voturi)    
    pt.rex si dex (Marţi, 8 iulie 2008, 23:36)

    gelula [anonim]

    Apropo de DACIA,noastra, as ruga excompatriotului meu sa-si aduca aminte cum si de ce a murit ultimul rege al ei si dupa ce stie tot despre Eminescu, ca a trait si a scris in si despre Romania,
    l-as ruga sa-si aduca aminte cum si de ce a murit?
    Apoi sa-si aduca aminte de Nicolae Balcescu,de
    Tudor,de Cuza,de Mihai,de Craiul Apusenilor ce spunea(...),de Mihai,de ce nu si de Ceausescu, ca dracu nu a fost chiar asa negru cum parea.Sa ne privim in oglinda si dupa asta sa vorbim, si sa scoatem pieptul impodobit cu tricolorul,apoi sa dam cu caramida in pieptul impodobit!
    • 0 (0 voturi)    
      Vrei sa fii capitanul nostru? (Miercuri, 9 iulie 2008, 8:27)

      DEX\LEX [anonim] i-a raspuns lui gelula

      Stimabile, ne scuzi ca te-am deranjat cu opinia si argumentele noastre, ale celor care traiesc 24/24 si 7/7 in tara asta careia tu te lauzi ca i-ai imbunatatit imaginea! Ne scuzi ca ne permitem sa va contrazicem doar datorita faptului ca noi vedem ROMANIA, buna sau rea, in fiecare zi asa cum e si nu o data la 2 luni! Cat despre Eminescu si Stefan, si Mihai, si Mircea, si Tudor, si Horea, si Closca, si Crisan tu n-ai nici o treaba cu ei, pentru ca.. ei au trait in Romania si i-au aparat interesele, granitele si... IMAGINEA! Daca vrei un exemplu simplu, ca pt. tine, de ce nu a mai acceptat Mihai suveranitatea Constantinopolului, dupa ce i se daduse tot ce avea nevoie de catre Pasa?? Chestia cu oglinda n-am prea inteles-o! Tu mai ai oglinzi pe-acasa? Ma rog, n-are rost sa-ti mai acord atata importanta, dar ti-as mai pune o singura intrebare..... Vrei sa fii capitanul nostru?
  • 0 (0 voturi)    
    pt.rex (Miercuri, 9 iulie 2008, 22:38)

    gelula [anonim]

    Asculta tipule sau stimabile,tu care stai 24 din 7 si 7 din 24,tu ai avut un capitan si l-ai tradat, asa cum faci acum prin noua tehnologie, cu milioane de compatrioti,pe care i-i jignesti si-i umilesti pt. ca tu te crezi ca esti mai roman decit ceilalti romani pt ca stai 24/24, pe ce stai?Nu o sa-ti mai raspund la nici un comentariu.Pt. mine a fost prima si ultima data cind m-am amestecat intr-un circ din atitea cite am vazut in multe comentarii pe net.Dar ma doare mult, cind vad ca nu exista o ocazie nefructificata ,in care cei din tara ,sa nu jigneasca pe cei care au avut curajul sa nu mai respire acelasi aer cu,,xxx'',si mai multe specimene de aici de mai sus si judeca si tu cine este frustat :,,capsunarul" care nu e nici bogat, nici sarac ca in tara lui ,dar care i-si iubeste si pretuieste originea mai mult decit oricare din alesii neamului.Sau ,,xxx'' care a inceput sa scrie simtindu-se cu musca pe caciula referitor la ce am scris eu prima data.Mi se pare culmea ironiei sau a destinului ca cineva sa ma invinovateasca pe mine si pe atitea mil. de romani pt. ca suntem inadaptabili in propia noastra tara ,in ce avem noi mai scump,pt. ca nu am stiut sa furam.Nici tu si nici ,,xxx''nu puteti sa ne furati ce e al nostru:ROMANIA ,istoria noastra ,stramosii nostrii si copilaria noastra.REXule tu poti sa traiesti 24 din 100 si 100 din 1000 pt. ca niciodata nu o sa simti mai mult respect si onoare pt. cei enumarati mai sus.Am simtit ca i-ai enumerat cu multa scirba si lipsa de respect.Ar trebuii sa traiesti cel putin un an printre straini ca sa intelegi asta.Si ar trebuii sa iesi mai mult din cele 7.Ca sa intelegi!Ce inseamna respect,civilizatie si onoare.Dupa cite am observat cei din tara a-ti pierdut-o de mult.Aplicati legea junglei:,,cine e cel mai descurcaret e cel mai bun''.
    Bunul simt nu conteaza. Nici nu stiti ca exista .Oare chiar atit a mai ramas din onoarea ultimului rege al
    DACIEI.Din tot sufletul meu va doresc sa depasiti SUA,si sa traiti bine!
  • 0 (0 voturi)    
    pt.DEX (Miercuri, 9 iulie 2008, 23:22)

    gelula [anonim]

    Si nu pot sa ma retrag fara sa ajut un mare roman.
    Daca tot esti in cautare de capitan eu pot sa-ti recomand unul.Aici mai sus ai unul ce se cheama xxx,numele lui te duce cu gindul la clipe mult mai placute decit maniera lui de a gindi. Ar fi un tip tare simpatic pt. voi.In legatura cu oglinzile... las-o balta,
    daca nu ai inteles ,poate alta data.Si pt. o mai buna identificare,am crescut intr-o DACIE si o sa mor intr-o DACIE,chiar daca tie si la alti ofticiosi nu le place.
    Nu prea aveti ce face!Ce e al nostru e pus deoparte
    nu-l puteti atinge.Si gindestete bine la propunerea mea.Ca sa ajungi la nivelul americii aveti mult de munca ,eu cred ca si mult pomenitul Vlad te-ar refuza,nu cred ca ar mai face fata.Sa nu te gindesti la alt vlad.EL e unicul.Datorita lui suntem identificati noi ,,capsunarii'' in asta lume.Hai sa auzim de bine si incearca sa nu-ti mai jignesti compatriotii.Nu prinde bine la impresia artistica de mare Roman.
    • 0 (0 voturi)    
      Pt. gelula (Joi, 10 iulie 2008, 8:47)

      DEX\LEX [anonim] i-a raspuns lui gelula

      Si nu pot incheia fara sa-l compatimesc pe "marele" roman de dincolo si nu de alta da' atata istorie a Romaniei stie incat n-a aflat ca se scrie corect Gerula si nu gelula! Despre oglinzi, poate o sa te prinzi tu de raspuns data viitoare! Spre uimirea ta am condus 2 Dacii,am si conduc tot o DACIE si astept sa vina inca una!Asta asa ca sa nu ti se para ca esti singurul care a condus si o sa conduca numai Dacii, si nu ca nu mi-as permite altceva! "Nivelul Americii" zici? Da' de ce America? Cat despre simboluri esti PRAF! Daca tot te raportezi la SUA de ce nu te-ai referit, de ex., la Nadia Comaneci? Te-ai gandit ce-ar fi insemnat sa-l cunoasca SUA pe Vlad din Istoria Romaniei si nu dintr-o carte?
      Dupa cum scrii si cum gandesti ar trebui sa mergi intai la un profesor de limba romana, un profesor de matematica si apoi la un psiholog! In ordinea asta! De ce?Pentru ca:1.NU mai stii sa scrii corect romaneste si nici nu intelegi frazele corect!(pe MARII ROMANI de mai sus ii RESPECT si i-am avut ca modele in viata!) 2.E greu cu 7/7 si 24/24. Cred ca ai vrut sa faci o 3 simpla. 3.NU stii de care parte esti "Ca sa ajungi la nivelul americii aveti mult de munca"-?? Avem si suntem constienti de asta, dar noi am ramas pe "baricade" si nu v-am dat sfaturi voua ce si cum sa faceti(cum faceti voi dar nu vedeti, dar ne reprosati "mentalitatea romaneasca")!
      Sa fiti sanatosi si sa va mearga bine acolo unde sunteti! Nu va faceti griji pentru noi ca o sa ne descurcam si fara voi!O sa va chemam in vizita cand o sa ajungem la nivelul Americii si o sa sarbatorim venirea voastra cu hot-dogi,barbeque si BUDWeiser si o sa va parcam GMC-urile, Ford-urile si Corvette-urile Z06 la et. 5 dintr-o super-parcare cu lift pe verticala!O sa fie si foc de artificii! Oricum noi n-o sa fim amenintati de urmasii lui binLaden cand o sa ajungem ca USA si nici n-o sa trezim cu frica Antraxului!
      O sa fie bine,o sa vedeti! V-asteptam...in secolul urmator!PS:NU toti cei "din afara" sunt la fel de mojici ca tine!
  • 0 (0 voturi)    
    pt.rex (Luni, 14 iulie 2008, 0:52)

    gelula [anonim]

    I-mi pare f. bine ca nu mi-am pierdut timpul degeaba.Daca tu ti-ai schimbat impresia despre emigrantul roman,asta inseamna ca intentia mea de a explica marilor patrioti ,ca nu toti emigrantii sunt prost crescuti ,a avut un oarecare efect.Si ma mindresc cu asta.I-mi cer scuze ca inteligenta ta nu a ajuns la un nivel asa de inalt incit sa inteleaga banale sugestii.Tu pt. asta nu trebuie sa te infurii si sa ma trimiti la psiholg, pt ca profesia pe care o exercit ma obliga sa o fac o data la 6 luni.Iar medicii de aici spun ca sunt prea normal.Ce nu mi se pare mie normal ESTE CUVINTUL MOJIC(MI SE PARE F. CUNOSCUT).I-l utilizau acei care au adus ciuma rosie in Romania, l-a adresa celor care li se pareau ca au e voluat prea mult in comparatie cu ei.Era normal , invidia lor era mare cind vedeau oameni muncind cimpul cu un plug si doi boi.Tu i-mi aduci aminte de acea conceptie. Cum ai luat exemplele?Individual sau colectiv?
    Oricum le-ai fi luat, ai luat ce era mai prost.
    Eu te admir f. mult pt. patriosmul tau, de aceea am platit sa ti se faca o statuie,ca cea cu intemeietorul romei(eu o sa schimb putin animalele-sper ca nu o sa te superi!).Stii tu ... o sa schimb chestia cu suptul!