AAA Auto - declin puternic, de 34%, la vanzarile de masini second-hand pe primul semestru in tara

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 14 iulie 2008, 14:49 Economie | Auto

AAA Auto, unul din cei mai mari dealeri de masini second-hand din Europa Centrala, a inregistrat o scadere de 34% a vanzarilor sale pe piata din Romania, care pentru compania ceha inseamna doar 2% din vanzarile sale totale pe plan european, scrie portfolio.hu.

Astfel, AAA Auto a vandut doar 840 de masini in tara in primele sase luni, fata de peste 1.200 in perioada similara a anului trecut. Per total, vanzarile grupului au scazut cu 9% in cele cinci tari unde este prezenta, ajungand in jurul a 35.000 de unitati. Grupul a comercializat circa 19.000 de masini in Cehia (scadere de 18%), aproape 9.000 in Slovacia, peste 4.000 in Ungaria (+37%) si aproape 2.000 in Polonia. AAA Auto spune ca vanzarile sale au scazut in principal din cauza preturilor record ale benzinei.

Grupul ceh a inchis divizia din Polonia la sfarsitul lui iunie, din cauza pierderilor inregistrate acolo. Compania va decide la anul daca va inchide si divizia din tara noastra, unde rezultatele nu sunt prea grozave. "In timp ce performanta diviziei romanesti este urmarita cu atentie, iar o decizie privind operatiunile din aceasta tara va fi luata anul viitor, compania recunoaste potentialul pietei romanesti", se mentioneaza in raportul AAA Auto. In trimestrul al doilea compania a vandut 356 de masini in Romania, scadere de 44% fata de perioada similara a anului trecut.

AAA Auto a intrat pe piata romaneasca la finele lui 2005, iar prognozele de vanzari erau favorabile, indicand cresteri furibunde. Insa, anul trecut vanzarile au scazut fata de 2006, la 2.600 de masini, de la 3.100. Si asta in contextul in care la inceputul anului 2007 compania isi propusese vanzari de 7.000 de unitati.

Cele mai bune piete pentru AAA Auto au fost anul trecut Cehia si Slovacia, cu vanzari cumulate de peste 64.000 de masini. In total compania a vandut in 2007 circa 80.000 de masini, iar tinta pentru anul in curs este de 100.000, insa analistii nu cred ca obiectivul este realist.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1882 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    AAA auto (Luni, 14 iulie 2008, 15:08)

    AsmVax [anonim]

    Poate ca au aflat oamenii ca masinile luate de la AAA auto erau cu probleme
  • 0 (0 voturi)    
    www.a.ro (Luni, 14 iulie 2008, 15:15)

    Alex [anonim]

    Niste tepari incredibili. Dati un search dupa ei pe net inainte sa cumparati ceva de la ei
  • 0 (0 voturi)    
    Smenari.... (Luni, 14 iulie 2008, 15:27)

    danmdk [anonim]

    Asa le trebuie.....tepari cu acte! Probabil ca a inceput si romanu' sa se mai destepte. Sa deschida ochii cand cumpara ceva si sa nu mai mearga pe incredere stiind ca e vorba de o firma cunoscuta.La ce calitate a serviciilor au si la modul in care "smenuiesc" masinile....ma mir ca nu au dat faliment inca.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 14 iulie 2008, 17:12)

    WA [anonim]

    ce stire de 2 bani!...
    chiar asa e de cunoscuta firma asta de 2 lei? mare branza ca da faliment. nu e nici osurpriza la ce servicii era in stare sa ofere.
  • 0 (0 voturi)    
    good for you (Luni, 14 iulie 2008, 18:33)

    John [anonim]

    I had nothing but trouble from AAA when I bought a car from them and they didn't honor the warranty. They brought western deceptive sales practices to Romania--they are the quintessential "used car salesmen". I am glad they are going out of business.
  • 0 (0 voturi)    
    AAA AUTO DECLIN (Luni, 14 iulie 2008, 22:00)

    anonim [anonim]

    angajatii care au promovat pe baza linguselilor au stricat totul.
    multe persoane care nu au habar de nimic aflate la conducere au reprezentat adevarata cauza a declinului
    plus politica dusa de angajatii straini fata de populatia romana ,de desconsiderare
  • 0 (0 voturi)    
    AAA AUTO = TEAPA (Luni, 14 iulie 2008, 23:02)

    AAA AUTO TEAPA [anonim]

    AAA AUTO ...hmm...as avea de povestit o gramada despre aceasta "companie"

    Sa incepem cu rezultatele la bursa ceha (cunoscute de foarte putina lume) : http://www.pse.cz/Cenne-Papiry/Detail.aspx?isin=NL0006033375#KL
    Ce putem observa de acolo? De la o valoare de intrare de 55 CZK/actiune s-a ajuns la o valoare actuala de 16,5 CZK/actiune. Intr-adevar o "crestere" foarte mare. Bravo Tonny , bravo Matyas, bravo Karolina. Manageri DE TOP !

    Cat despre branch-ul din Romania...numai respect. Cum au reusit acesti cehi minunati sa dezvolte o afacere de succes in urma careia jumatate din angajati au plecat la TiriacAuto (Mio, se aude acolo la tine in Otopeni?) iar majoritatea celor care au ramas au fost siliti sa plece ?
    Simplu :

    1)carduri de asistenta rutiera pe care esti pacalit sa le cumperi odata cu masina - normal, cand ai probleme cu masina este de bun simt sa suni la un numar unde nu raspunde nimeni;

    2)dobanzi exorbitante la leasing/credit - pai na,nu trebuie si AAA AUTO sa isi ia comisionul pe prostie?

    3)cand vrei sa iti alegi masina, esti indreptat catre masinile cele mai vechi si mai proaste din parc pentru care comisionul firmei este cel mai mare

    4)calitatea jalnica a masinilor

    5)majoritatea clientilor se intorc cu masina la garantie unde afla cu stupoare ca certificatul ala de fapt nu acopera aproape nici un defect

    6)masinile se verifica de catre personalul specializat (mecanici) dupa cumpararea lor, nu inainte - no comment

    Intr-adevar o afacere de succes !

    Jarda, se aude ? Robert se aude ? Bravo!!!! Ati construit un sistem de business bazat pe inselaciune si minciuna.
  • 0 (0 voturi)    
    a (Marţi, 15 iulie 2008, 15:10)

    anonim [anonim]

    Eu am cumparat de la ei un Passat in 2006, am avut o problema cu turbina si mi-au reparat-o pe garantie. Nu pot spune ca am intampinat probleme cu ei.
  • 0 (0 voturi)    
    aaa (Marţi, 15 iulie 2008, 17:07)

    anonim [anonim]

    Din cate vad eu in articol anul trecut au vandut 80000 de masini. Parerea mea este ca nu ar fi ajuns la numarul asta de vanzari cu neseriozitate si cu pacaleli. Eu personal nu am avut contact cu AAA, dar am un amic care a cumparat un Logan cu credit de la ei si nu a avut niciodata nici o problema - chiar mi i-a recomandat.
  • 0 (0 voturi)    
    aaa (Miercuri, 16 iulie 2008, 11:44)

    dana [anonim]

    Tzepari???...si eu mi-am cumparat o masina de la ei acum un an, un matiz rosu, dar nu am avut nici un fel de problema, masina este in buna conditie, actele au fost ok la fel si angajatii. Chiar am fost multumita de serviciile lor...ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca mi-au adus si masina acasa gratuit!
  • 0 (0 voturi)    
    aaaauto (Vineri, 1 august 2008, 16:34)

    bogdan [anonim]

    tepari... nu cred.poate asta spun cei kre nu au reusit sa pakleask aaaauto..masini cu probleme...nici asta nu cred pt k eu am loat o masina de acolo si nu am avut probleme cu ea, in schimb inainte da a ma hotara am mai testat 2-3 masini kre nu mi s-au parut a avea probleme cum se spune... in fine eu am fost mult. si recomand aaauto
  • 0 (0 voturi)    
    aaaauto (Vineri, 1 august 2008, 17:05)

    cristy [anonim]

    si eu sunt de aceeasi parere,eu am un prieten kre a cumparat de acolo, un passat, la o luna de zile a avut o problema la motor pe care au rezolvat-o iar acum masina e ok si este f multumit.
  • 0 (0 voturi)    
    aaaauto (Vineri, 1 august 2008, 17:09)

    marian [anonim]

    eu am cumparat de acolo un opel astra clasic si nu am avut probleme, recomand aaaauto, mi s-au parut ff ok, e mult mai sigur decat autovit s-au alti samsari sa zic asa, ai si o garantie.