Petitie online pentru mutarea sau anularea evenimentului auto Bucharest Challenge

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 20 august 2008, 10:56 Economie | Auto

Bucharest Challenge incepe vineri, restrictiile de circulatie tin pana marti
Foto: AGERPRES
Desi anul acesta nu se mai poate schimba nimic, pe site-ul petitieonline.ro a aparut o solicitare adresata primarului capitalei Sorin Oprescu, de mutare a circuitului sau anulare a competiei Bucharest Challenge. Pana acum au semnat peste 600 de persoane.

Printre motivele solicitarii se numara efectul devastator asupra circulatiei din oras, dar si faptul ca bucurestenii nu au fost intrebati daca vor competitia.

In petitie se mai spune ca poluarea fonica si cu noxe afecteaza zeci de mii de cetateni iar spatiul verde din zona cursei este in fiecare an distrus, prin pomii taiati si iarba sufocata de peluze.

Se propune organizarea cursei intr-o zona libera si nelocuita a orasului, astfel incat circulatia in oras sa nu fie afectata grav. Zone propuse: Vitan - Catelu si IMGB - Remat.

Evenimentul auto se va desfasura intre 22-24 august, pe traseul Bulevardul Natiunilor Unite, Strada Izvor, Calea 13 Septembrie si Bulevardul Libertatii. Circuitul are o lungime de aproape 3,2 km.

Pretul biletelor variaza intre 20 si 115 lei. Echipele participante au inceput sa soseasca in Bucuresti.

Circulatia va fi inchisa pana marti 26 august pe urmatoarele strazi:


- Bd. Libertatii, intre Splaiul Independentei si Piata Cosbuc,
- Calea 13 Septembrie, intre Sos. Pandurilor si Bd. Libertatii.
- Str. Izvor, intre Piata Arsenalului si Str. Bogdan Petriceicu Hasdeu.
- Bd. Natiunilor Unite, intre Str. Bogdan Petriceicu Hasdeu si Splaiul Independentei.
- Str. Bogdan Petriceicu Hasdeu, intre Bd. Natiunilor Unite si Splaiul Independentei.
- Bd. Unirii, intre Piata Constitutiei si Splaiul Independentei.
- Str. Uranus, intre Calea 13 Septembrie si Str. Sabinelor.
- Str. Dr. Staicovici, intre Str. Dr.Pasteur si Str. Izvor.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3775 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Mai lasati masinile acasa!!! (Miercuri, 20 august 2008, 11:14)

    Kpax [utilizator]

    Va face bine si mersul pe jos sau cu transportul in comun , aici in zona unde sa inchis circulatia aerul adevenit respirabil si poluarea fonica este mai mica..
    Cred ca ar fi binevenita taxa de acces in centru pt automobile!
    • -10 (12 voturi)    
      Beeeiii jmekere! (Miercuri, 20 august 2008, 12:29)

      gogu' de la ratb [anonim] i-a raspuns lui Kpax

      Ia zi-i bey jmekere, nu mai ai loc tu' cu Hummeru' printre blocurili din centru' civic unde stai?
      Ce bine ar fi sa platiti voi taxa pe jmekereala...
      Hai sa ai bafta sa nu mai gasesti loc de parcare cand vii acasa seara!
    • +1 (1 vot)    
      O noua Petitie (Joi, 21 august 2008, 23:16)

      rov [anonim] i-a raspuns lui Kpax

      Personal in bucuresti ma deranjeaza
      1. Jegul fizic,
      2. Jegul unan( clacsoane, jmecherii, comfuzii intre da , nu si poate) Lipsa de civilizatie.
      3.Lipsa de viziune si organizare a autoritatilor, nerespectarea termenelor, folosirea proasta a banilor care i-am platit pe impozite.
      4. Nerespectarea legilor (de toate tipurile).
      etc,
      ...
      ...
      ...
      ...
      99.circuitul auto
  • +7 (17 voturi)    
    MONACO (Miercuri, 20 august 2008, 11:19)

    alex [anonim]

    Lasa ca si la MONACO se inchid strazile pt FORMULA 1 si nu moare nimeni...cateva zile. Hai sa facem valuri la orice daca ne plictisim :) tipic Romanesc
    • -1 (9 voturi)    
      Monaco (Miercuri, 20 august 2008, 11:46)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui alex

      Ca sa-ti explic cum sta situatia la Monaco, acolo 1% din populatie munceste fata de Bucuresti unde este exact invers, asa ce pa aia oricum nu-i deranjeaza ca sunt blocate cateva strazi.
    • -3 (7 voturi)    
      vorbesti fara sa gandesti (Miercuri, 20 august 2008, 12:01)

      tert [anonim] i-a raspuns lui alex

      Pai se compara un circuit adevarat de formula 1 care aduce o gramada de bani si care are, totusi, niste standarde, cu un amarat de "circuit" improvizat dambovitean?
      plus ca cei de la Monaco l-au facut in oras pur si simplu ca nu se putea face in alta parte pe teritoriul lor de 2 km patrati. Dar la noi? chiar nu puteau construi ceva dedicat mai in afara orasului?
      • +2 (4 voturi)    
        ba matale! (Miercuri, 20 august 2008, 16:17)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui tert

        este vorba de Formula 3 si nu de Formula 1 asa ca mai pune mana pe google si vezi despre ce e vorba.

        Ca bani aduce si F3 si GT (adevarat ca nu ca F1) dar castigul de imagine pt Bucuresti este esential, mai ales prin transmisiile TV.

        Iar mersul pe jos, iti face bine, mai ales ca acum, in August, majoritatea sunt plecati in concedii. deci nu poti sa te plangi de aglomeratie.
        • -1 (3 voturi)    
          la fel ca mai sus (Miercuri, 20 august 2008, 17:50)

          tert [anonim] i-a raspuns lui Stefan

          vad ca si tu vorbesti gandesti. stiu foarte bine ca la noi e F3 desteptule, nu era nevoie sa te dai cult inutil. Tocmai de aceea e dificil sa comparam merele si perele, asa cum facea Alex. In timp ce Monaco are un circuit adevarat de F1, care e o afacere serioasa, noi aveam un pseudo-circuit f3 inprovizat pe strazi(ca daca era sa-l cosntruiasca de la zero. atunci ...pauza nu se mai baga nimeni).

          Veniturile aduse sunt nule, iar beneficiul de imagine indoielnic.
          Si apropo, chiar merg pe jos si cu transportul in comun. dar circuitul in mijlocul Bucurestiului tot ma deranjeaza.
    • -3 (7 voturi)    
      unde locuiesti? (Miercuri, 20 august 2008, 12:28)

      blabla [anonim] i-a raspuns lui alex

      oare locuiesti in bucuresti?!?
    • 0 (10 voturi)    
      nu de curse de masini avem nevoie (Miercuri, 20 august 2008, 13:40)

      dcd [anonim] i-a raspuns lui alex

      Nu de curse de masini are nevoie acest oras pentru a fi promovat.
      Daca vrem ca Bucurestiul sa arate ca o capitala europeana poate ar fi mai bine sa bagam bani in spatii verzi, restaurarea unor cladiri, organizarea de evenimente culturale, etc.
      • +1 (1 vot)    
        ba da (Miercuri, 20 august 2008, 16:20)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui dcd

        ca si de aici ies bani pentru spatii verzi, restaurari, etc.

        cat despre manifestari culturale, sa fim seriosi! Ori faci ceva pentru 15000 - 25000 oameni, ori faci pentru cativa care pot sa si "guste" cultura. ...sau poate te referi la niste festivaluri de manele...(doamne fereste!)
        • 0 (0 voturi)    
          Unde sunt pomii (Miercuri, 20 august 2008, 17:09)

          Oxigen [anonim] i-a raspuns lui Stefan

          pe care au promis anul trecut ca ii replanteaza?
    • -2 (2 voturi)    
      LOL: Monaco vs. Bucuresti (Miercuri, 20 august 2008, 14:38)

      c [anonim] i-a raspuns lui alex

      Monaco e ca o statiune. Majoritatea celor de acolo sunt turisti. Mai bine ai compara cu Mamaia decat cu Bucurestiul. Intr-un oras turistic un eveniment din asta face bine pentru ca intretine atmosfera si turistii se simt bine. La Bucuresti, e cu totul altceva e cea mai mare concentrare de industrie din tara, infrastructura nu poate sa ofere trasee ocolitoare cu capacitatea adecvata. Una e sa vrei si alta sa poti, si eu vreau sa-mi iau ultimul tip de Ferrari.
    • 0 (0 voturi)    
      gresit... (Duminică, 24 august 2008, 8:51)

      axxells [anonim] i-a raspuns lui alex

      prietene....nu cred ca in monaco.....lucratorilor din institutiile publice care isi desfasoara activitatea in perimetrul circuitului le este interzis accesul de catre o firma de paza....pentru a ajunge la serviciu.
  • +3 (9 voturi)    
    Dar chinezii? (Miercuri, 20 august 2008, 11:31)

    nashu_mare [utilizator]

    "Beijingarii" or fi facut petitie pentru anularea sau mutarea Olimpiadei?
    • 0 (8 voturi)    
      e vorba de bani aici (Miercuri, 20 august 2008, 12:21)

      Mojomajojo [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

      Cati bani si ce reputatie a scos China din olimpiada si ce o sa scoata Bucurestiul ?
      Daca se merita si chiar aduce un plus comunitatii, sume uriase de bani care sa poata fi investite de primarie in infrastructura da , dar daca circuitu este doar ca sa faca bani niste "baeti" destepti eu zic ca e mai bine sa il mute in juru gropii de gunoi.
      • +2 (6 voturi)    
        re (Miercuri, 20 august 2008, 12:52)

        nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Mojomajojo

        Te bazezi pe ceva cand spui asta sau doar iti place sa vorbesti? De unde stii ca Primaria nu incaseaza bani?

        Banii scosi sunt direct proportionali cu banii investiti. Cat au investit chinezii si cat bucurestenii?
  • -4 (10 voturi)    
    Raliu Inutil !!!!! (Miercuri, 20 august 2008, 11:34)

    toto [anonim]

    Bucurestiu nu are nevoie de asa ceva !!!!!!
    • 0 (8 voturi)    
      Nici de tine nu are nevoie (Miercuri, 20 august 2008, 11:51)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui toto

      Bucurestiul
  • +6 (12 voturi)    
    de ce? (Miercuri, 20 august 2008, 11:34)

    Viorele [anonim]

    sunt multe de imbunatatit la evenimentul asta.. dar de ce sa-l inchidem? se mai intampla ceva cat de cat in orasul asta...
    • -3 (11 voturi)    
      sa fie mutat (Miercuri, 20 august 2008, 12:19)

      vv [anonim] i-a raspuns lui Viorele

      daca circuitul asta era facut de la inceput in afara orasului cred ca se puteau scoate bani GREI si in afara competitiei in cauza. probabil s-au dat bani grei ptr aprobarile necesare avand in vedere ca organizatorii n-au avut de facut un circuit de la 0 (ganditi-va numai terenul cat ar fi costat). daca insa facem la rece o analiza pro-contra fara argumente penibile de genul "mai stati acasa coafezelor", "puneti-va termopane" sau "nu ne trebuie asa ceva" dar luand in calcul stresul colectiv, pierderile economice cauzate de orele pierdute in trafic, poluare, incasari din publicitate etc...
      • 0 (0 voturi)    
        nu zau?!?!? (Miercuri, 20 august 2008, 16:24)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui vv

        pai tocmai asta inseamna F3 si GT, circuit de oras! Altfel se cheama orice altceva care NU aduce bani, pentru ca nu este ce trebuie
  • +9 (13 voturi)    
    Tipic romanesc (Miercuri, 20 august 2008, 11:37)

    un roman [utilizator]

    Avem si noi o competitie automobilistica de nivel international pe care se gasira unii papitzoi ca vor sa o desfiinteze.
  • +9 (11 voturi)    
    N-ai cu cine (Miercuri, 20 august 2008, 11:39)

    Alexandru C [utilizator]

    Hai sa facem o petitie prin care necivilizatii sa fie deportati din Bucuresti, o petitie prin care cei care blocheaza intersectia sa nu mai aiba drept de a conduce 1 an, etc.
    Ma deranjeaza mult mai mult aceste lucruri decat circuitul stradal. Unii nu pot pricepe ce inseamna imaginea si atunci fac petitii.
    Daca ar putea sa gandeasca (din pacate nu pot) si-ar da seama ca e bine ca lumea sa auda despre Romania si ca organizeaza summituri, curse de masini pe circuite stradale etc. (adica lucruri bune). Ca suntem o natie de tigani necivilizati care pe unde se duc fac prapad se stie deja peste tot in lumea asta.
  • +10 (10 voturi)    
    mare rusine!!! (Miercuri, 20 august 2008, 11:47)

    Adriana [anonim]

    Chiar trebuie sa contestam tot ce se intampla in tara asta??? Chiar daca sunt lucruri bune? Mai stati si pe acasa ca nu va cade rangul, mai ales ca totul se intampla in mare parte sambata si duminica. In alte parti (vezi Monaco) oamenii dau bani grei sa vada un asemenea eveniment. Noi am ajuns sa ne bage Dumnezeu in traista si sa aruncam traista, suntem prosti, stupizi, mitocani cu coada raioasa dar sus de tot sa improscam si pe altii. Si asta de vreo 2000 de ani, din pacate.
    • -1 (3 voturi)    
      Discuție într-un autobuz de periferie (Miercuri, 20 august 2008, 12:54)

      titus [anonim] i-a raspuns lui Adriana

      - Haide pisi să spargem niște semințe și să ne uităm la mașinuțe. Să-ți explice băiatu' cum stă treaba cu pistonu' si cilindru'. Vrum, vrum.
      - Vai dragă, ca la Monaco!
      - Da, păpușa. Și nici nu dăm o căruță de bani ca snobii ăia, doar un miglion (sic!).
      - Hmm, deja simt o mână în traistă.
    • +3 (5 voturi)    
      rusine voua, ca ne intoxicati din amuzament (Miercuri, 20 august 2008, 13:12)

      sempere [anonim] i-a raspuns lui Adriana

      N-am vazut in nici o tara atata pasiune si energie consumata pentru masini ca in Romania. Ba mai mult, straini care vin in Bucurestiu isi fac cruce cand vad ca la cata saracie e in tara asta, pe strazi circula masini de sute de mii de euro! Ma intreaba cum e posibil? Iar eu ridic din umeri si incerc sa le spun ca la noi masinile sunt la mare pret.

      Un catalan imi spunea odata ca ceea ce fac romanii, bucurestenii mai ales, este asa:
      1. absurd. Pentru ca daca vrei sa-ti bagi banii in ceva, cand cumperi o masina nu faci o investitie (masina dupa 5 ani nu valoreaza mai mult, cum e o casa de ex.)

      2. sfidator. In tarile civilizate, Spania, Franta, Anglia, etc. , cine are multi bani prefera sa nu-si etaleze averea peste tot ca sa nu-i sfideze pe cei nevoiasi. La noi e invers, n-ai bani dar te imprumuti ca sa-ti iei o masina "bengoasa".

      Deci, acest concurs de formula 3 in buricul Capitalei Romaniei, orasul innebunitilor dupa masini, nu e intamplator.
      Blocheaza circulatia si provoaca zgomot, fum, poluare? Eh, ce mai conteaza!
  • +7 (11 voturi)    
    cum adica sa se mute !!!!! (Miercuri, 20 august 2008, 11:51)

    gigi [anonim]

    adica de ce ?

    ca sunt nervoase toate pipitzele in trafic ?

    ce mitocanie !

    lasatzi showul si sa stea acasa "coafezele".........
  • +6 (12 voturi)    
    tipic stirilor de la noi (Miercuri, 20 august 2008, 11:54)

    Bogdan [anonim]

    s-a strans peste 100 de semnaturi.. (probabil 101)... phuaaah e o mare de oameni deja... hartie igienica electronica..
  • +1 (9 voturi)    
    Obositii (Miercuri, 20 august 2008, 11:57)

    gucci [anonim]

    Numa nishte obositi puteau veni cu petitii din astea...dupa ce ca abia se gasesc cativa bani si sponsori pentru campionatul national de raliuri si pilotii nu pot iesi afara din cauza tembelilor din ACR, acum nu mai avem voie nici la Ring (in conditiile in care toata treaba e privata si majoritatea banilor sunt investiti de organizatori, si nu de primarie). In loc sa ne punem problema cum sa incurajam sporturile cu motor (primul loc la sporturile cu motor e Japonia si scuzati-ma, dar unde sunt ei ca si cultura si civilizatie), se gasesc cativa tembeli care ii deranjeaza zgomotul 2 zile. Sa-si puna naibii termopan la geam.
    • -4 (6 voturi)    
      termopane (Miercuri, 20 august 2008, 13:02)

      the [anonim] i-a raspuns lui gucci

      adicatelea, pe dumneata nu te deranjeaza ca se polueaza ireversibil, monumentul cel mai reprezentativ al natziei, Palatul Poporului ?
      deh ...
      • 0 (0 voturi)    
        monumentu' ? (Miercuri, 20 august 2008, 16:31)

        cts [utilizator] i-a raspuns lui the

        nu ma deranjeaza! asta este! :D
  • -2 (6 voturi)    
    paine si circ-uit (Miercuri, 20 august 2008, 12:01)

    LV [anonim]

    chelului tichie de margaritar, asta e circ-uitul asta. circ ptr o mana de "pasionati" si o mare de gura casca...cineva a luat shpaga, unii au parte de "distractie" iar restul trebuie sa sufere in tacere (nu vreti sa stiti ce zgomot fac dracoveniile alea - nu stiu cum suporta cei care stau foarte aproape de circuit).
    • +4 (6 voturi)    
      gresit (Miercuri, 20 august 2008, 12:38)

      ion [anonim] i-a raspuns lui LV

      eu stau chiar langa circuit si crede-ma ca nu ma deranjeaza absolut deloc zgomotul,lafel cum nu am fost deranjat nici de summit sau chestia cu francofonia si nici de marsul gay
  • +4 (6 voturi)    
    Prea prosti peantru asa ceva!!! (Miercuri, 20 august 2008, 12:12)

    gigi [anonim]

    Eu propun sa mutam si Dacia la unguri ca suntem prea prosti sa avem ceva bun in tara asta!!!!
    • -1 (1 vot)    
      Hai (Miercuri, 20 august 2008, 14:41)

      grigore [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Eu propun sa te muti tu, ca suntem prea prosti ca sa te avem printre noi.
  • -1 (5 voturi)    
    taxa pe non-bucuresteni (Miercuri, 20 august 2008, 12:14)

    Gigi corectul [anonim]

    Ar trebui pusa o taxa pe toate masinile care nu sunt inmatriculate in Bucuresti sau Ilfov, daca Mazare poate ar trebui sa poata si El Doctore. Sa vezi ce curat si liber o sa fie orasul.
  • +4 (8 voturi)    
    Eu vreau petitie pentru pastratea evenimentului (Miercuri, 20 august 2008, 12:22)

    Iuian [anonim]

    Sunt si orase mai mari care au astfel de evenimente
    • 0 (2 voturi)    
      Care? (Miercuri, 20 august 2008, 12:42)

      titus [anonim] i-a raspuns lui Iuian

      ?
      • 0 (0 voturi)    
        cateva...uite niste exemple (Miercuri, 20 august 2008, 14:43)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui titus

        Singapore, Macao, Valencia...
        poate ultimele doua sunt mai mici, doar un pic mai cunoscute decat Bucurestiul nostru
        • 0 (0 voturi)    
          Nu chiar (Miercuri, 20 august 2008, 15:38)

          titus [anonim] i-a raspuns lui andrei

          Valencia cred că este cunoscut din alte motive: Catedrala, Bursa mătăsii, operele arhitecturale ale lui Calatrava, bătaia cu roșii și, dacă îmi permiteți, performanțele echipei de fotbal.
          În plus, circuitul de F1 este amenajat în jurul portului (ca și cel din Singapore) și al unei zone industriale adiacente, nicidecum în centrul orașului.
        • 0 (0 voturi)    
          Unde sunt circuite (Miercuri, 20 august 2008, 17:13)

          Oxigen [anonim] i-a raspuns lui andrei

          Te rog nu mai intoxica.

          La Valencia circuitul F1 va fi construit langa portul vechi pe diguri, in coltul orasului.

          La Singapore intre parc si canal, la marginea orasului

          Vrei si harti? Google it!
  • +4 (4 voturi)    
    Lipsa cronica de organizare (Miercuri, 20 august 2008, 12:32)

    LOL [anonim]

    Daca montarea circuitului s-ar fi facut lasand pe rand cite o banda de rulare libera sau lucrand numai noaptea, nu ar fi fost asa un bazar in centrul orasului.... dar din pacate organizarea este un cuvint necunoscut in Romania. Lipsa de organizare genereaza haos pe toate santierele din Bucuresti si nepasarea celor de la primarie este direct proportionala cu lipsa organizarii...
    • -1 (1 vot)    
      Sunteti din Bucuresti? (Miercuri, 20 august 2008, 14:17)

      ha [anonim] i-a raspuns lui LOL

      Sunteti din Bucuresti? Presupun ca nu, pentru ca va-ti fi dat seama ca ce propuneti e total irealizabil.
      1. 13 sept, daca ati vazut, circuitul ocupa ambele sensuri, deci nu ai cum sa inchizi doar un sens si celalalt sa-l lasi deschis pe celalalt.
      2. Cineva trebuie sa vina sa inspecteze ca toti parapetii de beton sunt bine pusi (adica circuitul trebuie terminat inainte de inspectie... nu.. lasa... ca le punem noi maine ca sa lasam un sens liber).
      3. Daca v-ati uitat cumva la vreun circuit, ati sti ca inainte de cursa sunt antrenamente. La F1, antrenamentele incep de joi... sambata fiind calificarile (ex asta il stiu eu... nu stiu cum sta treaba cu F3).
      4. Daca ati fi din Bucuresti, si ati fi trecut pe acolo, ati fi vazut ca montarea parapetilor a inceput acum vo' sapt... parca atunci le-am vazut prima data.

      Astfel incat... daca nu stiti... va rog... nu mai comentati de dragul comentariilor
  • +4 (4 voturi)    
    In asteptare (Miercuri, 20 august 2008, 12:43)

    ms [anonim]

    Mai aveti si voi putina rabdare, n-a zis domnu' primar in campanie ca ne face autostrada suspendata? :) Pacat ca nu se strang semnaturi sa vina masinile de gunoi mai des, sa spele si la noi strazile cu sampon ca in Franta, sa se faca controale in weekend si sa se confiste gratarele din spatele blocurilor cu amenzile de rigoare, sa nu mai patinam prin excremente de caini - si nu ma refer aici la cei vagabonzi...Eh, toate sunt rezolvate, asta era ultima problema.
    • 0 (0 voturi)    
      MA BUCUR CA OBSERVA CINEVA DEZASTRUL LUI OPRESCU (Joi, 21 august 2008, 5:51)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui ms

      ...excelente observatii....pai pe vremea lui Videanu nu indraznea nimeni....sa faca gratare in spatele blocurilor....şi cand aveau chef de un mic si-o bere....localnicii din Ferentari-Zabrauti mergeau toti la Hilton...cainii, inclusiv cei vagabonzi, utilizau toaletele ecologice.....raliul Bucuresti se desfasura.... fara intreruperea circulatiei....ati uitat ca anul trecut l-a castigat un sofer de pe linia de autobuze 101 ?!?...ca sa nu mai reamintesc ce des veneau masinile de gunoi ....pe vremea primarului Basescu....la un moment dat trecea una pe minut.... cum aparea un gunoi pe trotuar....baiertii de la ROSAL navaleau cu maturile ...pai Basescu cum credeti ca a disparut de la Primarie ...?....Din pacate bucurestenii ingrati...... i-au refuzat voturile lui Blaga....asa incat tonele de sampon pe care omul ...remember FAPTE NU VORBE...deja le cumparase cu bani imprumutati de la Verstoy, exact ca si vila....deci tonele de sampon a trebuit sa le cedeze Elenei Udrea , Ralucai Turcanu ....si mai nou Monei Musca....
  • +1 (3 voturi)    
    Ref. Monaco (Miercuri, 20 august 2008, 12:49)

    bucurestean [anonim]

    Voi sunteti dusi cu pluta? Cata minte aveti pentru a compara Bucurestiul cu Monaco? Un dram de minte va trebuie pentru a realiza ca o astfel de comparatie e absurda, din prisma multor aspecte. Sunt doua lumi diferite.

    N-a spus nimeni ca a organiza un eveniment de gen este un lucru rau. Problema e ca se poate construi un circuit in afara orasului, dar e mult mai usor sa tragi niste vanturi anuale pe pielea altora.

    Cred si eu ca va doare in pardoseala, daca stati si pierdeti vremea. Atata timp cat infrastructura orasului e de rahat si se cunoaste foarte bine lucrul asta, mi se pare normal ca bucuresteanul (!!) sa fie nemultumit.
  • +1 (3 voturi)    
    petitie (Miercuri, 20 august 2008, 12:53)

    Andrei [anonim]

    http://www.petitieonline.ro/petitie-p67361048.html
  • -1 (5 voturi)    
    Petitie. (Miercuri, 20 august 2008, 12:53)

    daniel [anonim]

    In aceeasi ordine de idei propun desfiintarea tramvaielor pentru ca fac galagie zilnic si miroase urat in ele, motociclistii doar pe circuit, interzicerea manelelor, a mancatului de seminte etc
    Avem un circuit cu niste curse care se tin o data pe an si sar toti prostii in sus ca ii deranjeaza.
  • 0 (6 voturi)    
    figuranti ca de obicei (Miercuri, 20 august 2008, 13:13)

    BBL [anonim]

    aiurea rau sa se faca o petitie. din nou ne facem de rahat. si pentru ce? pt ca niste mosi se plang ca nu mai circula 385-ul sau ca se aud motoarele prea tare. de ce nu ii deranjeaza si motocicletele care sparg geamurile cu zgomotul lor in fiecare noapte din tot restul anului? pt asta nu mai fac petitii.
  • +1 (5 voturi)    
    pro si contra (Miercuri, 20 august 2008, 13:44)

    eu [anonim]

    vad ca exista frustrati de ambele parti
    eu personala nu agreez solutia acestui circuit pentru ca:
    pe mine nu ma incalzeste cu nimic si nu ma excita ca niste vedete se dau cu masinile pe circuit
    cine a venit cu ideea a vazut pozibilitatea unui profit in niciun caz reclama bucrstiului sau a romaniei..ii doare fix in cot de voi
    cine a vrut curse in bucresti a primit un sut in fund si a fost trimis pe baneasa...adica smecherii pot in sa se dea in jurul palatului parlamentului...noi ceilalti nu ca suntem mai fraieri
    organizare execrabile...pentru ca ii doare in cot de voi
    se asfaleata pe banii ai mei si ai vostrii, se curata la fel tot pe ai vostrii, respiram aer mizerabil facut de altii
    bucrestiul nu este facut pentru asa ceva si trebuie sa fim realisti
    va mai intreb o data ce placere simtiti voi ca se fac curse in bucuresti....participati si voi? ca asa as vedea intr-adevar placerea condusului, sa poti conduce tu cu viteza in mediu controlat unde e mai greu sa omori pe altii din imprudenta.
    argumente pro ar fi insa mai intai trebuie sa ai organizare, sa faci infrastructura, s agandesti inainte sa faci ceva....dar asta inseamna oameni competenti pe care nu ii avem
    gestul este laudabil si daca tot e rost de bani aici , propun sa se faca proiect de investitie celor bani inainte de ai primi...nu m-ar deranja daca ar construi spatii verzi cu banii aia, si atunci as fi in fruntea acelora care incurajeaza astfel de manifestari
  • +1 (7 voturi)    
    Am semnat petitia (Miercuri, 20 august 2008, 14:21)

    doru [anonim]

    Sa fie oare TOTI bucurestenii sado-masochisti? Pentru ca numai cineva caruia ii face placere sa simta suferinta, tortura, automutilarea poate sa se bucure ca acest blestem numit Bucharest Challange, impus de fostul Primar General Videanu, o canalie, se intampla in centrului unui oras de 2.5 mil. suflete, deja sufocat de trafic si poluare. Un raliu de masini de fite, in fond si la urma urmei, de pe urma caruia gashca de trepadusi ce se afla in spatele ei umfla zeci de milioane de EURO (din drepturi de televiziune si contracte de publicitate) in timp ce Primaria Capitalei abia se alege cu cateva firmituri. Si cu batjocorirea bucurestenilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo (Miercuri, 20 august 2008, 14:37)

      fane [anonim] i-a raspuns lui doru

      In sfarsit mai apar si unii cu coloana vertebrala si par in zona pubiana pe forumul asta.
    • -1 (1 vot)    
      Anti petitia (Miercuri, 20 august 2008, 15:13)

      gucci...ala mai de sus... [anonim] i-a raspuns lui doru

      1. Daca tie nu iti plac motoarele puternice si masinile, nu inseamna ca semnezi o petitie prin care ai vrea sa interzici asta.
      2. Cum zicea cineva de mai sus, aia din Singapore, beijing, Monaco, or fi semnand si ei petitii in fiecare an?
      • 0 (0 voturi)    
        ai fost in orasele alea sa vorbesti ? (Joi, 21 august 2008, 0:07)

        Tim [anonim] i-a raspuns lui gucci...ala mai de sus...

        Ai fost macar in orasele care le amintesti sa vezi despre ce este vorba ?

        In Monaco nu munceste nimeni si circuitul de F1 este o distractie.
        In Singapore si Beijing exista o infrastructura cum nu o sa vada Bucurestiul nici in 50 de ani.

        Nu am nici o problema cu circuitul atita timp cit aduce beneficii orasului si locuitorilor. Eu stau linga circuit si pot sa zic ca ziua de marti a fost un calvar, zeci de intersectii blocate (din Drumul Taberei, Trafic greu, Unirii etc).. oare a calculat cineva citi bani s-au piedut in ziua respectiva ca sa avem un circuit de 2 lei in centrul orasului ? Pina acum citeva zile s-au vandut doar 12.000 de bilete din cele 120.000 planificate.
  • -1 (1 vot)    
    Va agitati degeaba! (Miercuri, 20 august 2008, 15:18)

    Vali Cel batran [anonim]

    Contractul este parafat pe timp de 10 ani si i s-a facut prin aceasta o mare favoare Romaniei . Multe orase din Europa ar dori sa aiba o cursa de formula si nu au. Acum ca Bucurestiul are, in loc sa fiti bucurosi va lamentati ca babele.Va comportati tiganeste frati forumisti! Ce nu-mi convine mie nu e bun si basta! sau ca bebelusii: papa, nani, caca si tot asa. Fereasca sfantul de vreo schimbare.
  • -1 (1 vot)    
    petitie fara sansa (Miercuri, 20 august 2008, 15:32)

    cristi [anonim]

    nu are nici o sansa petitia asa ca mai bine consumati timpul pe ceva mai util.
  • 0 (2 voturi)    
    moda petitiilor (Miercuri, 20 august 2008, 15:35)

    Lili Marleen [anonim]

    sper ca la anul sa se mute circuitul.
    desi am bilete recunosc ca as fi preferat alta locatie. in centrul orasului mi se pare bataie de joc, atat ca bucurestean cat si ca spectator.

    dar de ce e nevoie de o petitie pentru un lucru care ar trebui sa fie de bun simt? daca bunul simt nu impune nimic primarului, petitia inseamna 0.
  • 0 (0 voturi)    
    MAi aude lumea de BUCURESTI (Miercuri, 20 august 2008, 15:43)

    Alex [anonim]

    Mai aude lumea de Bucuresti si se mai umplu hotelurile in aceasta perioada moarta. Nu vad de ce atat inversunare prosteasca importiva acestui eveniment. Plus ca e vara cand nu e mare trafic oricum.
  • -1 (1 vot)    
    Duceti-va la tara! (Miercuri, 20 august 2008, 15:55)

    Gigel Coman [anonim]

    Sunt convins ca majoritatea celor care au postat mesaje favorabile desfasurarii cursei in jurul Palatului Parlamentului sunt vajnici locuitori ai capitalei din Berceni, Rahova, Colentina si alte asemenea cartiere de ghetouri...
    Niste giboni mancatori de seminte in fata blocului sau ghertoi fascinati de masinile de lux parcate in fata hotelului Rex din Mamaia...

    Pe mine, care locuiesc in asa-zisul centru civic al capitalei (niste ghetouri mai spalate) ma deranjeaza si zgomotul si faptul ca traficul este in zilele astea infernal.

    Si nu pot renunta la masina sa ma inghesui in autobuzele pline de giboni si ghertoi nespalati pentru a ajunge la serviciu.

    Isterizati-va, dar multumita astora ca mine, tara asta pare ca are o sansa.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce in centru??? (Miercuri, 20 august 2008, 17:18)

    Oxigen [anonim]

    Pana si la Monaco circuitul e in "orasul vechi" - pe langa port si o buna bucata pe o autostrada subterana. Ceea ce nu blocheaza orasul!!!

    De ce nu e un circuit in Paris in jurul Turnului Eiffel? Sau in New York pe Park Avenue in Manhattan?

    Peste tot sunt circuite NOI construite IN ACEST SCOP!!! Si in Monaco a fost acum 30 de ani un circuit NOU construit... numai la noi e o carpeala pe asfaltul vechi...

    Voi chiar nu realizati ca daca e un doamne-fereste incendiu pe langa Casa Poporului nu are nici pe unde sa vina pompierii???
  • +1 (1 vot)    
    Ce-aveti bey? (Miercuri, 20 august 2008, 22:34)

    Je [anonim]

    Ce aveti cu circuitul? Bay, da' sunteti ... rau. Lasati sa avem si noi un circuit de masini, ceva, ca m-am saturat de terase cu manele.
  • 0 (0 voturi)    
    bai! MITICILOR (Vineri, 22 august 2008, 15:24)

    ciobanelul vostru [anonim]

    mereu va plangeti din orice
    terase pline de manele
    aveti gura mare pana la urechi si mintea scurta
    fugiti de civilizatie ca dracu de tamaie
    ce vreti baaaaa!

    va vede lumea macar la televizor, miticilor

    ce aveti cu circuitul, mai mergeti si pe jos ///
  • 0 (0 voturi)    
    raliul (Sâmbătă, 23 august 2008, 11:11)

    grigoras [anonim]

    nimeni nu zice ca un asemenea eveniment nu este bine venit in Romania insa nu in mijlocul orasului unde traficul este la intensitate maxima.Cei care au semnat asemenea contracte pentru desfasurarea raliului au dormit sau au ochii lor au luat-o razna cand au vazut ce spaga se oferea pentru semnarea contractului ca acset raliu sa se desfasoare in mijlocul capitalei.Vorba aceea banii sunt ochiul dracului.Mutati raliul la marginea orasului si toata lumea o sa fie fericita.
  • 0 (0 voturi)    
    gropi fr made in germany (Sâmbătă, 23 august 2008, 13:02)

    c. s. [anonim]

    http://nupriviacum.wordpress.com/2008/08/23/gropi-f3-made-in-germany/