VIDEO: General Motors a prezentat versiunea de serie a masinii electrice Chevrolet Volt

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 16 septembrie 2008, 18:50 Economie | Auto

Varianta de serie a lui Volt a fost prezentata, dar pana la lansare mai sunt doi ani
Foto: Motor Authority
General Motors a prezentat in ziua cand aniverseaza 100 de ani de existenta masina Chevrolet Volt, capabila sa parcurga 64 de kilometri exclusiv cu motorul electric si cateva sute cu ajutorul unui motor pe benzina care va reincarca bateriile. Modelul iese pe piata americana abia la finele lui 2010. Producatorul spune ca folosind numai motorul electric, costurile sunt de sase ori mai mici decat la un vehicul conventional cu motor pe benzina.

Volt va ajunge probabil in 2011 si in Europa, unde va fi produs si sub sigla Opel.

Volt poate merge 64 km datorita unei baterii litiu - ion de 16 kWh in forma de "T" si gratie motorului electric de 150 CP. Cu motorul pe benzina in functiune, consumul este de 5,8 litri/100 km. Viteza maxima a lui Volt va fi de 160 km/h. Ajutata de motorul conventional masina poate parcurge cam 500 km.

Bateria poate fi incarcata la o sursa de 120 V sau la 240 V. La 120 V bateria se poate incarca in opt ore, iar la 240 V in trei ore. La un cost al energiei in SUA de 10 centi pe kWh, GM spune ca masina poate fi incarcata zilnic cu costuri de 80 de centi pentru a merge 64 de km. Estimarile GM arata ca un sofer de Volt poate merge cu doi centi la o mila daca incarca masina la priza, de sase ori mai ieftin decat daca ar folosi benzina la 3,60 dolari/galonul.

Folosind comparatii care sa sune bine, GM a spus ca incarcarea masinii costa zilnic mai putin decat o ceasca de cafea, iar intr-un an consuma mai putina energie electrica decat un frigider.

General Motors a calculat ca un sofer care merge zilnic mai putin de 64 de km nu va trebui sa puna niciodata combustibil si va economisi anual 1.800 de dolari. Masina are 4,4 metri lungime si 1,43 metri inaltime. GM nu a dat detalii despre pret insa presa a scris recent ca Volt ar putea ajunge sa coste 40.000 de dolari, departe de posibilitatile clientilor care doresc low-cost.

Trebuie spus ca spre deosebire de masinile hibride stil Prius, Volt va fi propulsata exclusiv de motorul electric. Motorul pe benzina nu conduce niciodata direct rotile, ci furnizeaza energie pentru propulsorul electric.

General Motors a sarbatorit astazi un secol de la infiintare, timp in care a produs circa 450 de milioane de vehicule. Compania a produs anul trecut circa 9,4 milioane de vehicule dar in prezent are mari dificulatati financiare, iar Volt poate fi unul din modelele care o salveaza.


























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2023 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    aoleo (Marţi, 16 septembrie 2008, 19:45)

    andrei [anonim]

    ...ce bashcalie.

    Americanii astia pur si simplu nu stiu sa gindeasca mic...

    Si cu limuzina asta vor ei sa iasa din rahat...

    Ha! Ha! Ha! Ho! Ho! Ho! Ar fi de ris, dar n-ar fi de tot plinsu....
    • 0 (2 voturi)    
      E foarte foarte eficienta (Marţi, 16 septembrie 2008, 23:19)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui andrei

      E destul de spatioasa dar e foarte foarte eficienta masina.Deaia au renuntat la designul conceptului in favoarea astiua.

      E super masina.Asta o sa se vanda in draci.
  • +1 (1 vot)    
    Bine tu... (Marţi, 16 septembrie 2008, 20:48)

    Traficantu' de Influentza [anonim]

    ca Priusu' e mai mic :)) E electrica Sherlock.
  • +1 (1 vot)    
    Interesant (Marţi, 16 septembrie 2008, 21:33)

    Sakura [utilizator]

    Suna interesant totul, cu ceva rezerve la pret. Insa abordarea cu motorul termic care nu mai are legatura cu rotile cred ca este buna, se elimina kilograme bune cu cutia de viteze iar motorul poate functiona la un regim de turatie mai favorabil.
  • +1 (1 vot)    
    Si-au facut-o cu mana lor (Marţi, 16 septembrie 2008, 22:19)

    Mefisto [anonim]

    E interesant de stiut ca Chevy Volt e succesoarea unui alt automobil electric al General Motors, EV1, care a fost introdus pe piata in SUA in anul 1996.

    Din pacate, lipsa de viziune a managerilor GM a facut ca modelul sa fie scos din productie in 1999.

    GM, alaturi de Ford, a preferat orientarea catre SUV-uri. Motivul: o lege obscura din anii '60 care protejeaza productia americana de camionete de concurenta straina.

    Intre timp, japonezii au vandut un milion de masini Toyota Prius--al treilea model ca popularitate in gama Toyota.
    • 0 (0 voturi)    
      Amice (Marţi, 16 septembrie 2008, 23:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Mefisto

      Amice, in 99 sa mergi pe curent era mai scump sau la fel de ieftin cat era sa mergi pe benzina.

      Acum dupa razboi (coincidenta dracu) ar fi mult mai ieftin sa mergi pe curent.

      Ia zi daca GM si Ford nu se orientau catre SUV-uri mai ar fi avut rost masina electrica???

      Pai nu ca nu ar mai fi fost cerere asa puternica si benzina ramanea mai ieftina.

      Prius e nimic pe langa Volt.Prius foloseste curent doar cand ai viteze mici si nu se baga in priza.
      • +1 (1 vot)    
        Diabolic dar adevarat (Miercuri, 17 septembrie 2008, 0:50)

        Mefisto [anonim] i-a raspuns lui Alex

        1. Petrolul e o resursa neregenerabila, si ca orice asemenea resursa se va termina pana la urma, indiferent ca GM produce SUV-uri sau triciclete. Nu trebuie sa fii Nostradamus sa iti dai seama de asta.

        2. In mod clar Volt va fi mai avansat decat Prius. Problema e ca el va veni pe piata doar in 2010. O piata pe care brandul "Prius" e deja fixat pe nisa. Iar in decurs de 2 ani, cine stie cu ce inovatii o sa vina Toyota.

        Adevarul e ca GM/Ford au ratat startul (a n-a oara), si nimeni nu e de vina cu exceptia politicii lor de a merge la profitul pe termen scurt, in detrimentul avantajelor pe termen lung.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu asa se prinde piata (Miercuri, 17 septembrie 2008, 0:10)

    Lucian [anonim]

    E un vehicul mai degraba neinteresant, cu aspect de berlina de familie care nu atrage atentia. Daca e deosebita la interior trebuie sa fie si la exterior, si in plus performantele dinamice ale masinii par sa fie mai degraba modeste, ori la preturi de genul asta trebuie sa oferi ceva deosebit ca sa castigi cumparatorul. Daca englezii care au facut micul hibrid serial Mini QED au reusit sa obtina acceleratie si viteza de invidiat, cu atat mai mult un gigant precum GM ar trebui sa fie capabil sa realizeze asa ceva, si la preturi mai mici.
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Miercuri, 17 septembrie 2008, 2:30)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Da-mi voie sa nu fiu de-acord cu tine, sigur ca aprecierea design-ului exterior tine de subiectivismul fiecaruia, dar dincolo de faptul ca mie personal mi se pare o masina destul de atractiva ca si design, conceptul Volt nu si-a propus niciodata sa aibe perfomante de invidiat, ci doar sa fie un simplu sedan de familie. Pretul ramane de discutat, deocamdata sunt doar pure zvonuri, multe se mai pot intampla in industrie pana in 2010, si cred ca daca ar reusi sa il ofere undeva pe la maxim 25000-30000 USD ar fi un succes formidabil in vanzari.
    • +1 (1 vot)    
      nici ei nu sunt prosti (Miercuri, 17 septembrie 2008, 8:34)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      1. E mai putin urat decat Prius, motiv pentru care se va vinde slab peste Ocean si probabil in numar mare dincoace. "Acolo" hibridele trebuie sa arate ca un gogosar calcat cu bocancul, prietenii stiu de ce :P

      2. Functioneaza ca o locomotiva, cu transmisie 100% electrica, mai eficienta decat o cutie de viteze mecanica

      3. Daca e sa coste 40 000 USD, prefer sa strang 90 000 si sa iau Tesla Roadster, care nu foloseste deloc combustibili fosili. Si FUGE :D

      ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    eu nu inteleg (Miercuri, 17 septembrie 2008, 10:09)

    Ed___ [anonim]

    deci se zice ca "Producatorul spune ca folosind numai motorul electric, costurile sunt de sase ori mai mici decat la un vehicul conventional cu motor pe benzina." dar "masina cica va costa 40.000 $" !!!
    _
    afirmatiile sunt in cotradictoriu
    _
    nu inteleg !!
    • 0 (0 voturi)    
      pai logica e simpla ... (Joi, 18 septembrie 2008, 2:15)

      stoicadrian [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      cumperi mai scump ca sa iesi mai ieftin ! :-)
  • 0 (0 voturi)    
    misto mertanu' asta... (Joi, 18 septembrie 2008, 2:11)

    stoicadrian [utilizator]

    numai ca cei 64 de km i-as face in mai putin de juma de ora cu cei 150 de cai :)))