FOTOGALERIE Bugatti Veyron Fbg par Hermes, un secret de doua milioane de dolari

de C.I., A.N.     HotNews.ro
Luni, 22 septembrie 2008, 11:37 Economie | Auto

Un secret de doua milioane de dolari
La salonul auto de la Geneva din acest an, Bugatti anunta parteneriatul cu celebra casa de moda Hermes. Rezultatul acestei colaborari - Bugatti Veyron Fbg par Hermes - l-am putut admira recent la New York, iar spectacolul prezentarii nu a fost cu nimic mai prejos decat faima masinii. O armata de bodyguarzi, doua camioane destinate transportului (insa doar unul continea pretiosul "colet") si cativa zeci de clienti americani putred de bogati au fost ingredientele prezentarii Bugatti Veyron Fbg par Hermes din Manhattan.

Prezentarea modelului Bugatti Veyron Fbg par Hermes la New York a fost similara cu spectacolul dezvaluirii bijuteriilor Coroanei sau a vreunei lucrari de Picasso:
  • masina a fost adusa cu un camion inchis, astfel ca nimeni de pe strada nu putea sa stie ce se afla inauntru
  • in plus, organizatorii au folosit doua camioane identice, pe doua rute diferite, insa doar unul continea pretiosul colet - "e vorba, totusi, de o masina de doua milioane de dolari", a explicat unul dintre ei
  • pe parcursul drumului pana la locul prezentarii, in apropiere s-au aflat bodyguarzi inarmati
  • masina a fost adusa fara niciun strop de combustibil "astfel incat, daca cineva se gandeste sa o fure, sa nu o poata misca din loc"; abia la locul prezentarii trei mecanici au turnat trei litri in rezervor
  • turnatul benzinei a fost un adevarat ritual, care a durat cateva minute; unul dintre mecanici a tinut in permanenta un prosop sub canistra "pentru ca nici macar un singur strop sa nu pateze caroseria"
  • cativa zeci de clienti americani (fie posesori deja, fie pe lista de asteptare) au fost invitati la prezentarea din Manhattan
  • unii dintre clienti au fost deja la fabrica de la Molsheim, in Alsacia, pentru a vedea cum se fabrica Veyron-ul; toti au fost dusi acolo cu un avion particular pus la dispozitie de compania producatoare
  • clientii s-au declarat "impresionati" de interiorul masinii, realizat manual de cei de la Hermes din piele de vitel
  • alte detalii semnificative despre Bugatti Veyron Fbg par Hermes - numele acestei variante de Bugatti vine de la Cartierul general al companiei Hermes, de pe Rue du Faubourg Saint-Honore, in al optulea arondisment al capitalei franceze
  • masina vine in doar patru culori "Indigo Blue - Vermilion", "Indigo Blue - Lime Green", "Black - Garance Red" si "Prussian Blue - Blue Jean"
Per ansamblu, Volkswagen a anuntat ca va produce doar in jur de 300 de masini Bugatti Veyron. Pana in acest moment au fost distruse doua masini, ambele in teste.

Citeste si Bugatti ar putea lansa o versiune de Veyron care sa ajunga la 425 km/h
                  Bugatti a prezentat versiunea cabrio a lui Veyron - masina de 1,4 milioane euro        

                

 

 























4657 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    volan si 4 roti (Luni, 22 septembrie 2008, 12:20)

    gigi [anonim]

    putin cam scumputza.. macar cati saci de cartofi poate duce?
    • 0 (0 voturi)    
      CARTOFI ???...... Neeee !...... (Luni, 22 septembrie 2008, 12:49)

      Cetentereseaza [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ...... masina asta e pentru carat VARZA !!!......
      hihihi..............
  • +1 (1 vot)    
    volan cu 4 roti... (Luni, 22 septembrie 2008, 12:52)

    andreipaval [utilizator]

    Nu este vorba de cate kg de carfoti.... Cata branza poate duce
  • 0 (0 voturi)    
    faza cu rezervorul gol e tare (Luni, 22 septembrie 2008, 12:59)

    mirci [anonim]

    Au stat ei sa se chinuie la o masina de 2 mil de $ sa bage benzina din canistra :)) ce idioti :))
    • +1 (1 vot)    
      Eco? (Luni, 22 septembrie 2008, 13:16)

      GeorgeB [anonim] i-a raspuns lui mirci

      Daca nu merge cu zer de la branza nu o vedem noi in Romaia.
  • 0 (0 voturi)    
    da' nu-i cam urata? (Luni, 22 septembrie 2008, 14:29)

    Daniel [anonim]

    Mi se pare cam urata. Pe bune. Mi se par cam nefericit alese culorile alea exterioare. Si chestiile lucioase (adica nu suficient de mate) din interior sunt cam stranii pe fundalul ala. Poate daca erau mai inchise la culoare... Oricum, butonul ala rosu din mijloc face toti banii.
  • 0 (0 voturi)    
    fitze maro (Luni, 22 septembrie 2008, 16:23)

    boogaati vrei ron [anonim]

    1.Faza cu mecanicii nu o inteleg si pace. Masinile se fura pe trailer demuuult. Cine ar lua o masina zgariata de totzi <meseriasii> ?
    2. Ce vina are vitzelul de-i pune pielea pe Veyron ? Nu ca as fi de la protectia animalului dar eu nu ma simt bine sa ma asez pe pielea unui vitel nevinovat. Din ce am vazut pe soselele noastre vacutele mi s-au parut animale inteligente - strabat singure drumul spre casa si nu sunt agresive la intalnirea cu alti participanti in trafic.
    3. daca tot costa cat costa sa stricam 2 in teste...:)
    4. masina de 2 mil de dolari ar trebui sa aiba telecomanda si cand apesi pe buton sa se stranga intr-o cutiuta si sa o pui in buzunar. asta ar merita banii. in rest tot motor si 4 roti are.
  • 0 (0 voturi)    
    idee (Luni, 22 septembrie 2008, 16:30)

    18 centimetri [anonim]

    Bai fratilor, bogatasii nostri nu stiu nimic. Nici sa fie excentrici, nici sa faca acte de cartitate adevarate, pe ascuns, nici sa sustina cultura.
    De pilda, daca e sa vorbim de imagine, pai Becali sau altul ar deveni cunoscut in toata lumea daca ar face o poanta de 20 milioane:
    Sa cumpere 10 Bugatti si sa le faca taxiuri pentru straini, sa stea numai la Otopeni. :))
  • +1 (1 vot)    
    pentru nemultumitii de mai sus (si urmatorii) (Luni, 22 septembrie 2008, 19:34)

    Mda [utilizator]

    stiu, strugurii sunt acrii
  • 0 (0 voturi)    
    Kitsch in adevaratul sens al cuvantului... (Marţi, 23 septembrie 2008, 0:00)

    Fizz... [anonim]

    ...daca mai stim care e ala...
  • 0 (0 voturi)    
    . (Marţi, 23 septembrie 2008, 11:44)

    TERENONLINE [anonim]

    o pierdere (cheltuieli mai mari decat castiguri) foarte rentabila pt wv.