Guvern: Taxa auto pentru masinile noi Euro 4 va fi suspendata timp de un an de zile incepand de la 1 decembrie 2008

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:02 Economie | Auto


Guvernul a decis, in sedinta de miercuri, suspendarea aplicarii taxei auto pentu masinile noi Euro 4 de la 1 decembrie 2008 pana la 31 decembrie 2009. Executivul a adoptat o ordonanta de urgenta in acest sens. Masura a fost luata pentru "protejarea locurilor de munca", a declarat premierul Calin Popescu Tariceanu. Executivul va trimite Comisiei Europene o notificare privind aceasta masura, in care va fi explicata decizia Guvernului, fundamentata in primul rand pe necesitatea pastrarii locurilor de munca.

In cursul zilei de miercuri, presedintele Traian Basescu declarase ca taxa de prima inmatriculare "ar putea sa fie suspendata pe mai mult de sase luni" si ca "e o masura necesara".

Presedintele si premierul Calin Popescu Tariceanu au discutat, miercuri, la Palatul Cotroceni despre taxa auto.

Aflat in vizita la uzina Dacia, presedintele Basescu a propus luni patru masuri pe care viitorul Executiv ar trebuie sa le ia pentru buna functionare a companiei, intre care si suspendarea temporara, pentru o perioada de 6 luni, a aplicarii taxei de prima inmatriculare auto pentru masinile noi, "in cazul in care aceasta masura nu contravine regulilor CE".

Seful statului a propus apoi continuarea programului Rabla, supravegherea inmatricularii ilegale a masinilor si creditarea furnizorilor pentru uzinele Dacia.

Seful Executivului s-a referit in aceeasi zi la declaratiile sefului statului, afirmand ca "ma bucur ca eu si presedintele avem aceeasi abordare privind taxa auto". Tariceanu a afirmat apoi ca o masura privind suspendarea temporara a taxei auto ar putea fi adoptata in termen de 10 zile.

Proiecte de mediu stopate

In replica la decizia Executivului,
seful Fondului de Mediu, Mihai Toti, a declarat la RFI ca suspendarea taxei va stopa proiecte precum Impadurirea terenurilor degradate si defrisate, renaturarea coridorului verde al Dunarii si al Deltei Dunarii, pistele pentru biciclete.



















8837 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Care taxa ... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:11)

    MLZ [anonim]

    ... sau mai bine zis care parte din taxa?!

    Doar pt masinile noi? IN BAZA CARUI PRINCIPIU?!? Poate al compensarii .... luam bani cu japca de la unii ca sa-i subventionam pe altii.

    Observ ca onor guvernul (liberal LoooL) se ocupa cu nationalizarea pierderilor si cu privatizarea profitulu. Brava natiune, .....


    1) Daca taxa e fiscala, trebuie suspendata pentru orice fel de autovehicul.

    2) Daca taxa e pt poluare trebuie suspendata pentru niciun fel de autovehicul

    3) Daca taxa este pentru mancat versiuni, atunci se poate suspenda pentru ce parti si in orice fel de orificii vrea sa sufle Onor Guvernul.

    Dar poate ma insel si o suspenda cu totul ...... mai stii!?!
    • +6 (6 voturi)    
      Posibila explicatie (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:43)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui MLZ

      Taxa auto este prezentata ca o taxa de mediu.
      Suspendarea taxei auto doar pentru masinile noi ar fi fost imediat atacata de cate Comisia Europeana.
      Fiind taxa de mediu, ea poate fi suspendata pentru categoria de masini cel mai putin poluante - cele cu EURO 4.
      Toate masinile noi produse in Romania au Euro 4.
      Taxa se va aplica tuturor masinilor EURO 4 comercializate - noi sau second hand.

      E o solutie acceptabila din punctul de vedere al comisiei europene. Acum sa vedem in ce masura ajuta - fiindca sunt multe masini second-hand straine, cu euro 4 mai fiabile decat Dacia. Si oricum, daca nu se relaxeaza conditiile de creditare, efectul va fi redus, in ce priveste Dacia.
      • +4 (4 voturi)    
        Da, daaaar... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:09)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Concurenta Loganurilor nu e reprezentata de passaturi de 6 luni - 1 an, euro 4, ci de zdrente care cu greu poarta numele de masini, si pe care le vad inmultindu-se pe zi ce trece prin Bucuresti... Opeluri din 90 si putin, golfuri 3, BMWuri de pe vremea lu pazvante, cu numere rosii toate....
    • 0 (2 voturi)    
      tacsa (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 17:58)

      tacsa [anonim] i-a raspuns lui MLZ

      Cei carora le sta in git tacsa de poluare ("tacsa pentri orice" a lui Tariceanu) pot sa-si voteze aici parerea:

      http://www.petitieonline.ro/petitie-p46522046.html
      • -2 (2 voturi)    
        hai la porumb (Joi, 20 noiembrie 2008, 9:14)

        stiulete [anonim] i-a raspuns lui tacsa

        Sa-ti stea tie in gat gioarsele aduse de fraiesteni din strainatate care abia se mai tin pe strada.
    • +1 (1 vot)    
      tacsa (Joi, 20 noiembrie 2008, 9:14)

      tacsa [anonim] i-a raspuns lui MLZ

      Cei carora le sta in git tacsa de poluare ("tacsa pentri orice" a lui Tariceanu) pot sa-si voteze aici parerea:

      http://www.petitieonline.ro/ petitie-p46522046.html
  • -1 (7 voturi)    
    S-a vorbit si s-a facut ! (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:13)

    Cristi_S [anonim]

    Suspendarea taxei face parte din planul de masuri anticriza propus de Tariceanu. veti spune ca nu trebuie creata de la inceput aceasta taxa. Va spun ca taxa de prima inmatriculare exista in toata europa si se calculeaza in functie de capacitatea motorului.
    • +3 (5 voturi)    
      vorbesti prostii (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 18:08)

      vassy [anonim] i-a raspuns lui Cristi_S

      De ce incerci sa induci lumea in eroare. Nu exista nicaieri Se plateste aceeasi suma pt orice fel de masina, ca este la prima inmatriculare sau nu. Ex. in Italia este de vreo 500 - 600 euro, si este fixa pt orice fel de masina noua sau veche de 50 de ani. Asa ca inainte de a debita prostii, informeaza-te nu duce lumea in eroare.
  • 0 (4 voturi)    
    taxa auto (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:14)

    misu [anonim]

    Nene,sunt si masini second hand Euro4,taxa va fi suspendata si la acestea?
    • 0 (0 voturi)    
      Asa se pare (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:28)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui misu

      Nu scrie nicaieri ca este doar pentru cele noi.
      • +1 (1 vot)    
        Taxa auto (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 18:15)

        Mario [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Tu ai citit articolul? Scrie clar ca se suspenda doar pentru masinile euro 4 noi.
        • 0 (0 voturi)    
          Cum a ramas? (Joi, 20 noiembrie 2008, 10:31)

          MarianB [anonim] i-a raspuns lui Mario

          decizia finala o va lua CE ???... daca va fi elimanta aceasta taxa si pentru masinile SH Euro4??
  • +5 (7 voturi)    
    Unde e dreptatea? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:16)

    Anonymus [anonim]

    Nu stiu daca viitoarea masura "suspendarii" taxei de poluare e buna sau nu.
    Dar trebuie sa fie DREPTATE!
    Cei care au cumparat masini noi Euro-4 (sau vor cumpara dupa 01.01.2010) nu sint (sau vor fi) oare, in acest fel, nedreptatiti?
    In plus, din start cumparatorii masinilor (Euro-4) au fost vitregiti, deoarece au platit MULT MAI MULT decit "SH'urile Euro-3-2-1-NON".
    DACA se ia masura "suspendarii", sa se dea inapoi banii de taxa DEJA incasati, pentru cei care au cumparat masini noi Euro-4!
    • 0 (6 voturi)    
      sustineti restituirea sumelor (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:53)

      hess [anonim] i-a raspuns lui Anonymus

      http://www.petitieonline.ro/petitie/petitie_pentru_returnarea_taxei_de_prima_inmatriculare_si_a_taxei_pe_poluare_pentru_masinile_noi-p46522046.html
    • +4 (8 voturi)    
      Efect electoral bumerang (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:57)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Anonymus

      Aceasta masura de protejare a industriei auto romanesti, cu pronuntat aspect electoral are exact efectul nedorit de premier.
      1. Nu va ajuta prea mult productia autohtona de Dacii - vor beneficia de aceasta suspendare TOATE masinile euro 4 - inclusiv cele second-hand vandute dupa 01.01.2009
      2. Toti cumparatorii de anul asta vor fi clar frustrati si impotriva premierului si a PNL, pentru ca ei, pe buna dreptate, au platit o taxa in plus.
      Vanzarea de autoturisme pana la 1.01.2009 va fi oprita aproape in totalitate. Greu de crezut ca cineva va mai achizitiona in cele 6 saptamani ramase pana la 1.01.2009 vre-o masina euro 4. Calculeaza cineva pierderea suferita de buget dar si de comerciantii de masini (Dacia si nu numai)anul acesta?

      Cred ca programe de criza, facute pe ultima suta de metri, pe genunchi si cu un ochi spre electorat fac mai mult rau decat bine economiei. Si nici nu are efectul electoral dorit.
  • +2 (6 voturi)    
    TAXA LU' PESTE (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:16)

    UrsuL [anonim]

    Tzara de tot rahatul!!!

    Pe mine ma costa 4200 de euro sa inmatriculez un mercedes e220 din 99 .. tzipla masina .. 100000 km facuti , si o rabla de 15 ani costa 1000 de euro .. Unde pastele masii e dreptatea !!! Si mai nou vad ca se face si discriminare!!!

    Sa fie taxa de poluare ... te duci frumos la RAR si cat poluezi atat sa platesti !!! Tzara de rahat !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Taxa de mediu (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:20)

    Marian [anonim]

    In articol scrie clar masinile noi Euro 4.
    • +2 (2 voturi)    
      Articolul a fost updatat de la primele postari (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:41)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Daca scrie asa, si va fi adoptat asa, suspendarea va fi respinsa de Comisia Europeana.

      Oricum, masura nu va salta vanzarea de dacii - taxa auto este undeva la 300 euro, nu va ajuta mult, in conditia in care majoritatea cumparatorilor de dacii achizitionau aceste masini cu credite auto date in conditiile vechilor norme BNR.

      Ganditi-va: vanzarea de dacii a scazut acum, din octombrie cand marea majoritate a salariatilor romani, in special cei cu venituri peste salariul mediu, nu au fost inca afectati de criza modiala. In schimb, cumparatorii de dacii (cei cu venituri intre 1500-3000 ron) in mod sigur au fost afectati de inasprirea conditiilor BNR de creditare!

      Asa ca aceasta masura, pur electorala, e un mare fasssssssss...ar trebui ca BNR sa revina la vechile norme de creditare, in ce priveste creditele auto, pentru a ajuta industria auto (adica Dacia Pitesti) locala!
  • +4 (6 voturi)    
    taxa < 1000 euro .. (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:25)

    hash [anonim]

    .. cand iti cumperi o masina noua nu se simte. cand dai atatia bani inca 20 de milioane nu prea mai conteaza. asta daca nu mananci paine cu iaurt ca sa strangi de masina ..

    taxa ar trebui insa scoasa pentru masinile noi, daca scopul ei e limitarea poluarii.

    in alta ordine de idei, daca punem taxa ca sa limitam cresterea exponentiala a parcului auto, taxa ar trebui sa fie mult mai mare, practic sa platesti masina pe care o inmatriculezi prima data in tara, de doua ori - o data ea si o data taxa.

    inainte sa dati cu pietre ganditi-va ca in alte tari lucrul asta este in vigoare deja.
  • +4 (4 voturi)    
    Taxa poluare (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:50)

    Rotaru Victor [anonim]

    Dar cei care au achizitionat masini noi anul acesta si au platit aceasta taxa, primesc banii inapoi ?
  • +4 (4 voturi)    
    Mirare (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:52)

    Observatore [utilizator]

    Ce i-o apucat subit dragostea de Dacie !
    Dar NICI UNUL nu umbla cu aia !
    Iar sint imbatat cu apa rece .
    Ce vina am ?
  • +5 (5 voturi)    
    doar Logan-ul e românesc (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:55)

    andrada [anonim]

    Daca Tariceanu spune ca masura are ca scop pastrarea locurilor de muncâ, ar trebui sa fie suspendata taxa doar pentru masinile fabricate de Dacia-Renault. Nu vad cum s-ar aplica acest argument la masinile fabricate in toata lumea. A gasit o modalitate sa-si ajute iar prietenii care importa masini noi. De parca salvarea din criza economica ar sta doar in aceasta masura. Ca de altele nu prea am auzit.
  • +5 (5 voturi)    
    ajutati-ma (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 17:11)

    cristi [anonim]

    Eu luna aceasta am luat o masina noua euro 4 , si in 29.11.08 imi expira autorizatia provizorie de circulatie . Deci trebuie sa inmatriculez masina pana atunci . Boon , dar platesc taxa de prima inmatriculare? Daca da , o pot recupera in 2009 cand se renunta la ea ? Vi se pare corect?
    • +1 (1 vot)    
      Masina noua (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 18:02)

      Westbam [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Si eu am platit taxa de prima inmatriculare (pardon, taxa de mediu) pentru o masina noua acum o luna si ceva. Consider corect sa imi recuperez banii platiti pe aceasta taxa !
      Sa faca, dom'le, legile o data si bune, nu sa se schimbe de la o zi la alta !?
  • +1 (3 voturi)    
    Care-i smecheria? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 17:30)

    Catalin [anonim]

    Suspendarea taxei auto pentru masinile noi euro 4 nu protejeaza industria auto autohtona (Dacia adica - Ford inca nu a produs nimic, si oricum, tot masina ieftina vor face la Craiova). Taxa auto pentru o Dacia e in jur de 300 euro. Suspendarea nu o va face mai atractiva fata de autoturismele second-hand si nici mai accesibila ca pret. O asemenea reducere nu va ajuta nici cumparatorii pe credit, suma fiind prea mica pentru a conta intr-un "scoring".

    Suspendarea taxei auto pentru masinile noi euro 4 scumpe in mod sigur va ajuta dealeri de astfel de masini. Acolo avem momentan taxe auto si de peste 3000 euro. Aceste masini sunt importate si nu produse la noi. Sa inteleg ca premierul, in spirit tovarasesc european, va ajuta industria auto din UE, in special Germania, Franta, Italia, Cehia, Marea Britanie si Suedia?

    E o smecherie, o capcana undeva....acest demers ajuta sigur pe cineva. Cum ar fi un dealer Citroen, caruia in ultimul timp i-au cam scazut vanzarile de masini scumpe datorita unor taxe auto maricele...
    • 0 (0 voturi)    
      tariceanu - baga taza, o suspenda ... (Joi, 20 noiembrie 2008, 12:38)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      te contrazici
  • +1 (1 vot)    
    euro4 din 2001 (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 17:47)

    Lucian [anonim]

    Eu am cumparat de 2 luni un Polo cu Euro4 din 2001 (Iulie 2000, dar trecut in cartea de identitate 2001) cu 3800 euro. Taxa de inmatriculare a fost 60 euro.
    Puteti sa gasiti masini ieftine si cu Euro 4. Masina merge foarte bine.
  • 0 (0 voturi)    
    inmatriculare (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 18:59)

    vasile [anonim]

    Am si eu o dilema acum: am achizitionat un autoturism nou Euro 4 pe 29.10.2008! Am drept de circulatie cu Autorizatia emisa de dealer pana pe 28 .11.2008. Ar fi o problema daca o inmatriculez definitiv dupa 01.12.2008, cu riscul de a nu putea circula in perioada 29.11 - 01.12??? Multumesc la cine imi poate oferi un raspuns!
    • 0 (0 voturi)    
      inmatriculare (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:10)

      un samaritean [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Vasile o poti inmatricula si dupa 01.12.2008 fara nici o problema, insa va trebui sa vb cu cei de la leasing sa nu faca demersuri ca sa ti-o inmatriculeze mai devreme, in cazul in care ei se ocupa de aceste acte :) ... intradevar singura ta pierdere este ca nu vei putea sa circuli acele cateva zile cu masinuta, insa poti incerca o prelungire de 15-30 de zile a numerelor provizori, deoarece oricum pe 1 nu se va lucra, iar pe 2,3,4 si probabil 5 va fi un balamuc destul de mare la politie pt inmatriculare datorita acestui "discount" :))))
    • 0 (0 voturi)    
      nr (Duminică, 23 noiembrie 2008, 18:33)

      adi [anonim] i-a raspuns lui vasile

      prelungesteti numerele temporrare se pot prelungi 90 de zile.la fiecare 30 iti da altele dar decat sa platescti taxa.........
  • 0 (0 voturi)    
    ce fac? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 20:33)

    coco [anonim]

    daca am cumparat un sandero saptamana asta si trebuie sa-l inmatriculez pana pe 17 decembrie, sunt scutit de taxa ? sau e valabil doar ptr masinile cumparate incepand cu 1 decembrie? ma gandeam sa mai astept o saptamana, mai scutesc niste bani...
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns (Joi, 20 noiembrie 2008, 0:25)

    Catalin [anonim]

    In lege sau regulament este undeva definitia unui autoturism nou: vechime cel mult 6 luni si kilometri cel mult 2-3000. Sa ma corecteze cine stie mai exact.
  • 0 (0 voturi)    
    tot omul de rand este dezavantajat:( (Joi, 20 noiembrie 2008, 8:06)

    lion [anonim]

    Sa inteleg si io, ca si tot ceteteanul de rand, ca taxa exclude tot pe cei care au bani. Iar la ceilali care nu isi permit sa-si schimbe masina sau sa-si cumpere una noua le mai baga statu mana in buzunar cu scuza ca "vrem sa protejam locurile de munca."Asta suna mai mult a egois etic pentru noi Domnule Tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt curios. . . . (Joi, 20 noiembrie 2008, 8:10)

    Vali Cel batran [anonim]

    . . . .cate masini se vor mai vinde in Romania in astea zece zile ramase pana la 01 decembrie 2008. De ce nu se aplica hotararea de astazi, pentru mine e greu de priceput!
  • 0 (0 voturi)    
    nu e in Codul Fiscal? (Joi, 20 noiembrie 2008, 10:38)

    alex [anonim]

    taxa de mediu este o taxa inscrisa in Codul Fiscal! Codul Fiscal se poate modifica la 1 ianuarie sau la 1 iulie, asa incat taxele capata efecte incepand cu aceste date!

    Tin minte ca Vosganian urla in gura mare in prima jumatate a anului 2007 ca taxa de poluare nu poate fi modificata mai devreme de 1 iulie 2007, deoarece este cuprinsa in Codul Fiscal!!!!

    Cum ramane? Acum de ce aceasta taxa blamata poate fi eliminata in 10 zile, iar cand era in avantajul poporului nu putea fi eliminata decat in jumatate de an???
  • 0 (0 voturi)    
    ii platim sa-si bata joc de noi (Joi, 20 noiembrie 2008, 17:19)

    un om [anonim]

    Taxa auto de prima inmatriculare sau taxa de mediu sau taxa de poluare de toate beneficiaza un grup privilegiat.
    Exemplu concret actiunea RABLA (similara cu taxa auto,ca beneficiu pentru grupul privilegiat) se iau bani din fondul de stat (pentru 200.000 masini avem 200 milioane EURO)si se dau direct dilerilor acreditati deci fara publicitate li se ofera gratis acestora si 200.000 de clienti deci, vinzarea sigura a unui numar de 200.000 de masini. NU se dau banii in mina celor care isi caseaza RABLA fiindca pierdem clientul si 1000 EURO de RABLA (luati LEGAL din fondul de stat).
    Cum este corect - lasam banii la fondul de stat si ii dam pentru : spitale, azile de batrini, gradinite, scoli.......
    Dorim protectia mediului - stabilim o suma pentru 100cmc din capacitatea motorului fiecarei clase de poluare si calculam impozitul ANUAL la orice masina fara taxe de prima inmatriculare. DAR.... NE PIERDEM AFACEREA ...deci ....mai bine cu: poluarea, protectia locurilor de munca, rable pe strazi......
  • 0 (0 voturi)    
    ... şi dacă e euro 5? (Joi, 20 noiembrie 2008, 19:27)

    EUROTAXA(T) [anonim]

    Guvernul a decis, in sedinta de miercuri, suspendarea aplicarii taxei auto pentu masinile noi Euro 4...

    Păi dacă-mi iau o maşină cu euro 5 îmi mai dau ei bani?!?
    Sincer, nu m-aş mira să mă pună să plătesc mai mult decât pentru euro 3. Mă rog, chiar nu mai contează... Am hotărât să-mi iau sanie... Şi aşa a venit zăpada. Partea naşpa va fi abia la primăvară... Sau nu. mai bine mă mut în Laponia!!!
    Am ajuns de râsul lumii! Vai de capul nosru!

    Ne'a Tări' să trăiască! Dar nu prea mult... Mai bine pentru noi!

    VOTAŢI CU CAP!!! Sau mai bine...
  • 0 (0 voturi)    
    masini noi din strainatate (Joi, 20 noiembrie 2008, 19:48)

    anca [anonim]

    la achizitionarea unei masini noi din strainatate euro 4 se va mai plati taxa de poluare,sau va fi scutita?
  • 0 (0 voturi)    
    taxa auto ....numai in romania asa ceva (Joi, 20 noiembrie 2008, 21:18)

    cosmin [anonim]

    Daca Tariceanu spune ca masura are ca scop pastrarea locurilor de muncâ, ar trebui sa fie suspendata taxa doar pentru masinile fabricate de Dacia-Renault. Nu vad cum s-ar aplica acest argument la masinile fabricate in toata lumea. A gasit o modalitate sa-si ajute iar prietenii care importa masini noi. De parca salvarea din criza economica ar sta doar in aceasta masura.
    TARICEANU SIMTE CA NU VA MAI FI ALES,SI VREA SA CASTIGE SI DUPA AIA ,,,,POATE CU CITROEN,,,,CINE STIE CU E ALTCEVA,,,,,,,DE CE NUMAI IN ROMANIA SE MODIFICA LEGILE DE LA O ZI LA ALTA??????
  • 0 (0 voturi)    
    taxa auto (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:35)

    gabriel [anonim]

    care taxa?la masinile cumparate inainte de 1decembrie,s-au dupa 1 decembrie?
  • 0 (0 voturi)    
    taxa (Marţi, 16 decembrie 2008, 10:38)

    Codruta [anonim]

    Dar se va restitui in acest an taxa platita anterior la inmatricuarea pentru o masina noua? sau ramanem cu banii buni dati?