Guvernul a decis majorarea taxei auto pentru masinile second hand

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Joi, 4 decembrie 2008, 15:43 Economie | Auto

Guvernul a decis, joi, majorarea de trei ori a taxei de poluare auto la achizitionarea vehiculelor second-hand de import si cresterea primei de casare pentru scoaterea din uz a masinilor uzate, de la 3.000, la 3.800 lei.

Premierul Tariceanu a precizat ca nu a primit inca un raspuns de la Comisia Europeana in legatura cu decizia Guvernului de a suspenda pe o perioada de un an de zile taxa de prima inmatriculare pentru masinile noi.

Premierul sustine ca trebuie luate masuri de stimulare a vanzarilor, de pastrare a locurilor de munca in sectorul auto si pentru functionarea economiei. "E in interesul nostru sa gasim cele mai bune masuri ca acest lucru sa se intample", a spus Tariceanu.

Tot joi, s-a decis ca prima de casare din programul Rabla sa creasca de la 3.000 lei, la 3.800 lei. Si locurile din program vor creste in 2009, la 60.000, de la 30.000 anul curent.

Taxa auto a fost modificata ultima oara la 1 iulie 2008, cand pentru inmatricularea de masini noi sumele au crescut, iar la cele foarte vechi au scazut drastic.

Producatorii de masini si importatorii de automobile noi atrag de ceva timp atentia ca noua taxa de mediu intrata in vigoare de la 1 iulie favorizeaza intrarea masinilor foarte vechi in tara. Declaratiile au devenit alarmiste in ultima vreme, cand vanzarile de masini noi au scazut cu 20-30% si chiar cu mai mult. Diverse voci din industrie spun ca daca taxa auto nu se modifica din nou, piata masinilor noi se va prabusi in 2009, iar zeci de mii de locuri de munca din industria de profil sunt in pericol.

Guvernul a decis, in noiembrie, prin ordonanta de urgenta, ca taxa de poluare auto perceputa la achizitia masinilor noi sa fie suspendata pana la sfarsitul lunii decembrie 2009, pentru vehiculele Euro 4 cu motorizari de pana la 2.000 centimetri cubi inmatriculate pentru prima data in tara.

Conform datelor APIA, ponderea masinilor mai vechi de 10 ani in totalul masinilor second-hand inmatriculate a crescut enorm, de la mai putin de 1% in trimestrul trei din 2007 (cand taxele erau prohibitive, cateva mii de euro), la 42% in trimestrul al treilea din 2008. In plus, spun cei de la APIA, daca in T3 din 2007 48% din masinile second-hand inmatriculate aveau varste intre patru si zece ani, in T3 2008 ponderea a ajuns la 41%.

In vechea varianta a taxei, inmatricularea unui Logan nou cu motor 1,4 benzina costa 160 de euro, iar pe noua varianta intrata in vigoare la 1 iulie e de 237 euro. Pe de alta parte, cei care vor o masina veche pot sa o inmatriculeze acum ieftin: Un VW Golf din 1993, motor 1,4 benzina, are o taxa de 118 euro pe noua varianta, fata de 2.602 euro pe vechea varianta.

























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

15261 vizualizari

  • -7 (35 voturi)    
    Bineinteles (Joi, 4 decembrie 2008, 15:52)

    747 [utilizator]

    Daca s-ar da liber la masini vechi, cine i-ar mai cumpara jegurile lui Tariceanu, in afara de femei, care oricum se uita numai la culoare si la forma oglinzilor...
    • +3 (35 voturi)    
      Prostie made in Romania... (Joi, 4 decembrie 2008, 16:05)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui 747

      Aha, crezi ca de asta nu mai poate Tariceanu?
      Du-te si te culca si nu mai linge gunoaiele altora din Vest (da, stiu-stiu se uita mai multe pitzipoance la tine intr-o masina luata de la casat din Jermania).
      • -6 (32 voturi)    
        penelica (Joi, 4 decembrie 2008, 16:11)

        eugen.s [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Auzi penelica anonim ce esti, nu ne mai plictisi. Nu te-ai saturat sa-i lingi obrajorii lui Tariceanu? Asta e ultimul tun, ultima invarteala facuta de un guzgan cu viitor nesigur.

        Iti aduc la orice ora vrei tu din Germania masini de 5000 de euro si 4-5 ani vechime care bat la fund Loganurile si Citronelele pe care va dati, tu si Tariceanu al tau, de ceasul mortii sa le protejati.

        Tristule.
        • -5 (15 voturi)    
          Vreau si eu!! (Joi, 4 decembrie 2008, 16:21)

          cvm [utilizator] i-a raspuns lui eugen.s

          Ce masini aduci tu din Germanica vechi de 3-4 ani la 5000 de euroi in afara de Opel?
          Fericitule!
          • -2 (14 voturi)    
            voila (Joi, 4 decembrie 2008, 16:34)

            eugen.s [utilizator] i-a raspuns lui cvm

            Masini de maxim 5000 de euro si maxim 5 ani care se *** pe Logan si similare: Ford Focus, Renault Laguna, VW Polo, Renault Twingo, Ford Fiesta, Opel Meriva, Mazda 323 etc etc.

            Toate pana in 150.000 de km. Si o mai duc fara reparatii majore inca pe atat.
            • +3 (13 voturi)    
              fara reparatii majore? :) (Joi, 4 decembrie 2008, 18:03)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui eugen.s

              adica motorul nu a murit definitv? reparatiile minore cat vor costa? ince pe atat?..

              taxa asta ***uta din toate partile pana acum, aplicata corect la o masina cu 150.000 km ar trebui sa tina cont de zgomotul extra bonus pe care il face un motor chinuit, amestecul letal pe care-l scoate pe teava de esapament cand arderea e mult mai ineficienta, implicatiile asupra mediului inconjurator cand va fi casata..
              de fapt n-are relevanta ca are 1 an sau 100 de ani masina, 1km sau 300.000 de km.. regulile trebuie aplicate pentru protejarea mediului, nu a producatorilor auto sau a unor paraziti de samsari.
              • +10 (10 voturi)    
                pai daca e taxa de mediu (Joi, 4 decembrie 2008, 18:13)

                eugen.s [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Asa ar trebui, s-o taxeze dupa cat polueaza. Nu dupa numarul de kilometri, nu dupa vechime, nu dupa cc.
                • +1 (1 vot)    
                  ... (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:18)

                  festinalente [utilizator] i-a raspuns lui eugen.s

                  Sa o taxeze an de an ;) sau de ce nu luna de luna sa vedem.
              • 0 (2 voturi)    
                Sa-ti bagi protejarea mediului in (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:53)

                Mircea [anonim] i-a raspuns lui pehash

                De fiecare data cand vei mai folosi acest argument in discutii despre o taxa cu valoare pur comerciala. Dumnezeule, de cate ori trebuie sa vi se explice (tuturor acelor gusteri care au inghitit discursul cu protejarea mediului la fel ca pe toate celelalte gogosi servite de oricine a f tara asta si populatia ei) ca o masina Euro 3 polueaza cu maximum 10% mai mult ca una Euro 4 dar ca diferenta de taxa este muuult mai mare. Aici se vede cretinismul unora care nu vor sa priceapa ne-am ca argumentul cu poluarea nu are nici un fel de legatura cu nivelul taxei. Ah, sunt satul de toti dobitocii astia care nu au argumente dar se trezesc vorbind ca proasta in targ (sau folosesc argumentul cu protejarea mediului precum si-a pus Hormonica poseta in cap,pe post de caciula).
                • 0 (0 voturi)    
                  ... (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:23)

                  festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

                  .. si nu pari sa ai capul mare. Unde ar fii problema ca vom avea mai putine vechituri aduse de afara in ROMANIA?
                  • +1 (1 vot)    
                    Pai este o problema (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:42)

                    Mircea [anonim] i-a raspuns lui festinalente

                    Pt ca aceasta taxa, asa cum a fost ea calculata, nu face decat sa incerce limitarea importului de masini SH care pot concura ca si dotari, performante si fiabilitate vanzarile de masini noi. Inainte de intrarea in UE era regula cu maxim 8 ani vechime si Euro 3. Acum insa trebuie sa ne adaptam regulilor UE si regula aceasta nu mai poate fi aplicata. Si atunci...ce face Citroneanu si APIA, ca sa isi protejeze afacerile? Scoate o taxa cu o formula de calcul bazata pe niste aberatii care nu au nici cea mai mica legatura cu valoarea COMERCIALA a obiectului supus taxei si care mai este si aplicata discriminator (obiectele de aceeasi valoare aflate deja in circuitul comercial intern nu sunt taxate). Daca tot se doreste protejarea productiei interne, de ce au anulat taxa de prima inmatricculare pt TOATE autoturismele noi si nu doar pt cele produse in Romania? De ce un Citroen nou este scutit de taxe, iar unul SH din Germania nu?
                    Vechituri zici? Daca iei statisticile vanzarilor SH din Romania de dupa anul 2007 vei vedea ca inmatricularile de masini mai vechi de 8 ani au ramas la acelasi nivel ca si inainte. Romanul e prea sarac ca sa dea 1000 de euro pe o masina veche si care il va costa de trei ori mai mult sa o mentina in circulatie. prefera sa dea 5-6000 pe una care nu ii va pune prea multe probleme cel putin un an-doi de-acum inainte. Dar asta ar insemna ca Citroen sa dea faliment la vanzari de masini noi.
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:17)

              festinalente [utilizator] i-a raspuns lui eugen.s

              O cicolatica de la marmota?
          • 0 (0 voturi)    
            :)) (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:16)

            festinalente [utilizator] i-a raspuns lui cvm

            probabil tot un logan =)).
        • -3 (11 voturi)    
          LASA TARANE... (Joi, 4 decembrie 2008, 17:19)

          CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui eugen.s

          Nu trebuie sa te deranjezi! Lasa rablele acolo! Nu toata lumea trebuie sa aiba masina! Pe langa fier mai sunt o serie intreaga de costuri pe care trebuie sa le suporti dupa! Nu poti, nu trebuie sa iei masina! Tarane!
          • 0 (0 voturi)    
            Vai si amar (Vineri, 5 decembrie 2008, 16:52)

            Emi [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

            Plange pamantul subt tine baaaaaaaaaa...miticuleeee ca acolo in ghena aia de gunoi o sa ramaneti daca s-ar fii aprobat legea ca fiecare oras sa traiasca din realizarile proprii Bucurestiul nu mai avea nici caldura nici curent si nici un investitor pana acuma asa ca ciocu mic si joc de glezne...
        • -2 (12 voturi)    
          Si economic vorbind? (Joi, 4 decembrie 2008, 17:45)

          Dani [anonim] i-a raspuns lui eugen.s

          Si ce beneficiu aduci tu romaniei prin faptul ca scoti 5000 de euro din tara ? Ce produci tu pt tara asta prin ceea ce faci tu, si toti mini-importatorii, care aduceti toate rahaturile in tara asta? Cred ca te-ai prins ca sunt de acord cu taxa, si in general cu stimularea productiei interne
          • +8 (14 voturi)    
            pe partea economica... (Joi, 4 decembrie 2008, 18:01)

            eugen.s [utilizator] i-a raspuns lui Dani

            Dar ce beneficiu aduce o taxa de poluare / de mediu care nu taxeaza masinile in functie de cat de mult polueaza?

            Concret, o masina care circula 10.000 km pe an va polua de 10 ori mai putin decat acelasi model de masina care face 100.000 km in aceeasi perioada. Si totusi sunt taxate la fel. Unde e echitatea in asta?
            • +2 (6 voturi)    
              in accizele pe combustibil (Joi, 4 decembrie 2008, 19:41)

              pehash [anonim] i-a raspuns lui eugen.s

              acolo vei gasi echitatea :)
              ce relevanta are cati kilometri merge? intre un hummer care merge 10.000km si o toyota aygo care merge 100.000km.. crezi ca este echitabil sa taxezi aygo de 10 ori mai mult? :D
              asta nu inseamna ca taxa e aplicata corect acum, doar ca este imposibil sa iei in calcul cat de mult va fi folosita masina respectiva.
              • 0 (0 voturi)    
                dude (Vineri, 5 decembrie 2008, 7:54)

                eugen.s [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Am si spus, vorbim de acelasi model de masina. Sa nu comparam mere cu pere.
              • +2 (2 voturi)    
                Echitatea nu se face la inmatriculare... (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:56)

                Mircea [anonim] i-a raspuns lui pehash

                ...ci la impozitul anual. Nu inmatricularea unei masini trebuie taxata, ci folosirea ei.Vrei Hummer, plateste impozit anual de 10 ori mai mare decat Toyota Aygo. Scurt si cuprinzator.
                • 0 (0 voturi)    
                  suntem pe drumul cel bun (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:22)

                  eugen.s [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

                  Motoarele peste 2 - 3000 cc au deja niste impozite babane.
            • 0 (0 voturi)    
              Lasa-i (Vineri, 5 decembrie 2008, 16:56)

              Emy [anonim] i-a raspuns lui eugen.s

              Lasa-i ma nu vezi ca nu ai cu cine sa discuti ei sunt cu gandirea inca la genunchiul borastei...oameni buni voi inca nu v-ati dat seama ca omu asta vrea sa-si vanda masinile cu orice pret si nu imi vine se cred ca inca mai exista oameni care il sustin. Exista modele de Porsche care scot aerul din orasele poluate pe teava de esapament decat este afara? Dar noi o calculam in functie de cilindree ca Tariceanu este un fizicean si chimist necunoscut inca!
          • +5 (7 voturi)    
            pe bune? (Vineri, 5 decembrie 2008, 1:19)

            boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui Dani

            adik decit sa-mi iau o masina de 7000 E din afara, in care sa ma simt bine, si sa stiu ca fac o treaba pe bune cu ea, mai bine dau 7000 E pe un logan, ca vorba aia, creste economia Romaniei, nu? Adik zici tu, economia Romaniei e egala cu profitul tipilor care detin Renault, nu? Sau imi iau Citroen, nu? ca doar stim care-i seful reprezentantei de la noi... cum e? ia detaliaza putin...
            • 0 (0 voturi)    
              da...pe bune (Vineri, 5 decembrie 2008, 14:27)

              Dani [anonim] i-a raspuns lui boogeyman

              Eu nu ma refer doar la masini, ci in general, economic vorbind nu ai cum sa cresti atata timp cat importurile tale sunt mai mari decat exporturile. Si ce faci ca sa diminuezi importurile, ia gandeste un pic? Pai cumperi un produs creat in romania. Acum e doar loganul, e adevarat, dar se poate si mai bine pe viitor, poate Ford. Dar a fost si Daewo pana acum. Deci banii care ii dai tu nu se duc doar in buzunarele patronilor, cum zici tu, ci si la angajati, bani care apoi se intorc in economie, si raman in tara. Facand asta eu sper ca pe viitor o sa ne mearga mai bine, dar cu mentalitatea ta sporim importurile, si puterea noastra de cumparare se duce dracu
          • 0 (0 voturi)    
            se pare ca esti mare economist.... (Duminică, 14 decembrie 2008, 17:43)

            john (pt ca nu imi plac romanii) ;) [anonim] i-a raspuns lui Dani

            ca sii idee: orice taxa , pe orice ar fi ia (si noi suntem pe PRIMUL loc in lume la taxe doar pt ca unii ca tine ascund in spatele patriotismului o LASITATE imensa) slabeste puterea de cumparare a individului. si ca sa intelegi: daca ai bani mai putini nu inseamna ca ajuti economia ba din contra nu mai ai cu ce sa cumperi.....si atunci anumite "industrii" dau faliment.daca ai avea mai putine taxe si deci bani mai multi ti-ai permite sa-ti iei(tu) 2 logane si un mercedes pt vacante si infelul asta ai ajuta cu ceva. nu e cea mai buna explicatie dar e atat de logica. e ca si cum ai investi in ceva decat sa tii banii in banca. cum au mai zis multi economia asta se pare ca a crescut prin prisma consumului...si a creditelor. acum : canci bani, canci consum. si sincer de ce ai fi de acord cu o taxa in plus, doar asa ca sa ne arati ca esti sado-maso. nu vreau sa crezi ca te atac cumva dar eu ca si multi altii ne dorim binele propriu, u acum exact cu asta nu esti de acord. NU VREAU TAXE!!! oricare ar fi ele. ahhh si sincer dacia e o masina LOW END la cam acelasi pret cu cele middle-end si atunci de ce sa isi ia omu` o masina proasta in loc de una ceva mai buna. am vazut ca loganul se lauda in 2008-2009 cu ABS CADOU! WAIII!!! pana acolo am ajuns...un bmw din 80` avea in standard ..si sa nu mai zic de servo.. Iti doresc tot binele ca si la ceilati....dar "fratilor" ganditi-va ca acel taricean prost a vrut sa fie prim ministru fara macar sa il voteze cineva pi la el prin colegiu( asta mi se pare deja om fara onoare) eu sincer as fi vrut sa vad asta: tariceanu premier si a 2 zi ordonanta: La ora 8:00/zi toata lumea pantaloni jos ca trec eu(tari) sa v-o trag in fund....si noi toti romani sa strigam ura!!!!! asta mai avea sa se intample! la multi ani....poate apucam si noi din aia buni :)
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:15)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui eugen.s

          Marea problema a celor mai inversunati comentatori de pe forum este ca divagheaza discutia de la una generala de ansamblu care e definita de articol in sine la una personala fata de alt comentariu. Din punctul meu de vedere vorbesti ca sa te aflii in treaba si daca poti si vrei sa aduci masini second de afara nu ai decat. Nu inteleg de ce esti asa intrigat sau faci parte din cei care asta fac de 5 ani incoace ... aduc masini de afara. Ei bine... sunt mai importante masinile noi... industria in sine decat lachetarii ca tine care oricum nu platesc impozit.. asta daca esti unul din ei. In rest.. noi sa fim sanatosi ca la vorbe ....
      • -3 (17 voturi)    
        Prostie made in France (Joi, 4 decembrie 2008, 16:20)

        747 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Bah fraiere,

        1. Tu chiar crezi ca Tariceanu se gandeste la poluarea din Romania. NU. Se gandeste la afacerile lui, iar cum vanzarile de masini noi au scazut dramatic in ultimele 6 luni, cred si eu ca ii dardaie curu'
        2. O masina japoneza sau nemteasca veche de 5 ani, e de 5 ori mai fiabila decat o prostie d-asta frantuzeasca sau un Logan.
        3. Nu am masina de la casat din Jermania, insa chiar daca as avea, ti-e ciuda ca agat pitipoance?
        • -3 (15 voturi)    
          manelist tipic! (Joi, 4 decembrie 2008, 16:31)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui 747

          "ba fraiere" si "ti-e ciuda ca agat pitipoance" te-au dat de gol, parazitule! mars la munca, nu mai trai din osteneala altora, derbedeule!
          • -1 (9 voturi)    
            Repet (Joi, 4 decembrie 2008, 17:56)

            747 [utilizator] i-a raspuns lui clujean

            Ti-e ciuda ca agat pitipoance pe banii tai?

            Asta e, mai... unii trebuie sa munceasca (asa ca tine) si sa sprijine productia de Loganuri, iar altii sa agate pitipoance. Ce sa-i faci, e munca grea, ma istoveste, iar uneori devine plictisitor, insa asta e, cineva trebuie s-o faca si p-asta. HA HA HA !!!

            Hai, mars tu la munca, ti s-a terminat pauza de tigara / hotnews.
            • -3 (9 voturi)    
              nu ai nimic in C.A.P. (Joi, 4 decembrie 2008, 22:29)

              Werke [anonim] i-a raspuns lui 747

              Bai fratica, sugaii ca tine care "se crede jmecheri" mai bine s-ar uita pe site-ul euroncap sa vada ca BMW-ul pisicuta e de fapt un cosciug pe 4 roti. Logan-ul sta mai bine la "textul" asta de rezistenta asa ca ...
              • 0 (0 voturi)    
                Nu sunt "jmecher" (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:57)

                747 [utilizator] i-a raspuns lui Werke

                1. Nu compara Logan cu BMW "pisicuta" cum ii zici tu (E36 este numele corect al modelul) deoarece Loganul costa 6-7.000 EUR, iar E36 costa 1.000 EUR (poate chiar mai putin)

                2. Iti dau eu comparatii , daca vrei:
                Logan (6-7000 EUR) si Volvo de 8-9 ani vechime, sau Golf IV de 5-6-7 ani vechime, sau Honda tot de 5 ani vechime, sau , sau , sau...

                3. Nu sunt nici jmecher, nici snob, insa daca am o suma de x euro in buzunar, nu e normal sa aleg cea mai buna varianta cost - beneficii?

                4. Piata europeana este o piata libera (daca stii ce inseamna aceasta) si nu trebuie sa existe bariere de nici un fel, nici tarifare nici netarifare (daca faci distinctia intre ele). Fie ca cel mai bun sa castige !!!

                5. Daca noi romanii suntem asa de tari, hai sa invadam si noi piata europeana cu tomate, cartofi, biscuiti si orice mai stim noi sa facem. Hai sa recunoastem ca nu stim sa facem masini, nu avem nici traditie nici know-how. Daca o sa reusim sa facem un Logan atat de bun precum exemplele de mai sus, atunci o sa-mi cumpar si eu unul.

                6. Lord Brittish e un gentleman, si n-o sa-ti spuna nici ca esti sugaci, nici ca n-ai nimic in C.A.P. O sa-ti spuna doar ca esti un prost.
          • 0 (0 voturi)    
            pitiponcule... (Vineri, 5 decembrie 2008, 16:51)

            adi [anonim] i-a raspuns lui clujean

            pai ma hahalera... cu banii mei fac ce vreau io!!! clar ??? plimb pitipoance daca asa vrea muschiu' meu sau imi lipesc pe caroserie poze cu fotbalisti... sau poate vreau sa imi cumpar un DeLorean... ce problema ai tu ?
            ia vezi-ti tu de citroenu tau si pupa-l in fund pe tariceanu si pe primaru ala a nostru...
        • -1 (7 voturi)    
          ce ai cu Loganul (Joi, 4 decembrie 2008, 22:23)

          LOGAN [anonim] i-a raspuns lui 747

          Ce are tot romanul parvenit cu Loganul? Ca ala bate Loganul... da' ce avem numai circuite de formula 1 ca sa ne intrecem sau care-i chestia cu batutul?
          Bai fratilor e singura masina produsa aici la noi si pe deasupra face toti banii, am avut una 4 ani. Inainte de '89 va plimbati toti in mertane si sunati numai la ACR sa vi-l repare, nu? sau ranjeati de dupa volan ca aveati 2 picuri de benzina ca sa mutati posteriorul 100 m sa vada lumea ca sunteti in DACIA. D-aia "traim bine" ca sunt ciumegi ca voi care uita limba romana dupa ce au trecut granita si multe altele...
      • +2 (2 voturi)    
        poluare (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:12)

        TOOD [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Daca vrea sa faca ceva cu poluarea asta sa inceapa cu masinile mari(camioane,autobuze,T.I.R.-uri),autoturismele mai putin pericol prezinta iar unele aduse din afara tarii sunt mai bune decit cele noi din tara Dacia fabrica si acum motoare euro 3.
  • +4 (16 voturi)    
    Tariceanu (Joi, 4 decembrie 2008, 15:56)

    elis [anonim]

    o masura luata in penultima sedita de guvern sper .Tariceanu nu a ezitat sa ia masuri care sa i avantajeze afacerile.Nu ca nu ar trebui taxa pt.masinile aduse de afara(vechi) dar nu trebuia sa o mai ia el.
    • 0 (0 voturi)    
      taxa auto (Vineri, 5 decembrie 2008, 8:48)

      sebi [anonim] i-a raspuns lui elis

      Spuneti-va pasurile la Comisia Europeana poate acolo ne va asculta cineva http://ec.europa.eu/europedirect/write_to_us/mailbox/index_en.htm .
  • +4 (10 voturi)    
    identic asemanator la fel (idem) (Joi, 4 decembrie 2008, 15:57)

    ROV [anonim]

    Guvernul a decis alungirea de pana la 3 ori a .....romanilor
    Aplicabil imediat !
  • +5 (11 voturi)    
    La spartul targului (Joi, 4 decembrie 2008, 15:57)

    anonim [anonim]

    La fel cum Iliescu l-a gratiat pe Cozma si Tariceanu a primit un cadou de la Mos Nicolae (Ce......u)
  • +3 (5 voturi)    
    si de cand intra in vigoare? (Joi, 4 decembrie 2008, 15:57)

    geo [anonim]

    se pricepe careva?... de cand intra in vigoare?
  • +2 (18 voturi)    
    articol (Joi, 4 decembrie 2008, 15:58)

    io [anonim]

    bah asta de mai sus....tu esti tampit la cap si mai esti si misogin... lasa mah sa creasca taxa sa nu mai intre in tara sicrie pe roti
    • 0 (4 voturi)    
      taxa (Joi, 4 decembrie 2008, 19:55)

      nick [anonim] i-a raspuns lui io

      mai baiete da rablele care sunt din rom cum arata? o masina de 10 ani de afara e mai buna de n ori decat una de 5 ani de aici.daca tot e taxa de poluare sa plateasca toti posesori de masina o taxa de poluare anuala in functie de normrle de co2. .poate sa scoata taxa la alea noi ca romanu de rand nu are de unde sa-si i-a masina noua.
    • +1 (1 vot)    
      Ai ratat o buna ocazie ca sa taci (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:32)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui io

      Explica-mi care e diferenta intre un Citroen nou,luat de la Citroneanu, care te costa 18.000 de euro full option+dobanzi si comisioane la credit sau leasing care vor ridica pretul la 25.000 si acelasi model,cu aceleasi dotari (sa zicem un C4) vechi de trei ani, cu rulaj de 80.000 km, dar care te costa maxim 9-10.000 de euro,luat din Germania. Ala nou e nou, ala second e sicriu? Daca as sta sa enumar avantajele pt buzunarul romanului mediu ale variantei second as umple o pagina. Pe cand la o masina noua...exista un singur avantaj: vei fi primul care trage o bashina in scaunul ala (asta daca nu a tras-o deja cel care ti-a spalat-o in reprezentanta, la livrare, deci poate nu ai nici macar un avantaj). In rest, din punct de vedere economic, este mult mai avantajos varianta second cu uzura rezonabila. Dar in felul asta nu mai face Citroneanu si gasca APIA profit. De ce masinile noi din RO au acelasi pret (daca nu chiar un pic mai mare) dar dotari mai putine fata de ceea ce se gaseste pe piata vestica?
  • -1 (19 voturi)    
    scarba (Joi, 4 decembrie 2008, 16:00)

    mark [anonim]

    MI-e sila de tara asta! Suntem un popor de sclavi si de prosti! Ne meritam soarta.
    • +5 (5 voturi)    
      gresit (Joi, 4 decembrie 2008, 22:31)

      Werke [anonim] i-a raspuns lui mark

      De sclavi nu ...de prosti, sunt sigur, pacat ca nu doare, i-am identifica mai repede.
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:19)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui Werke

        Sclavi si PROSTI. Citeste comentariile si te vei convinge.
  • 0 (20 voturi)    
    ultimul tun (Joi, 4 decembrie 2008, 16:01)

    alex [anonim]

    E ultimul tun pe care incearca sa-l traga pe ultima suta de metri. Sper sa nu-i mearga!!
  • +5 (17 voturi)    
    ultimul tun al negustorului de masini (Joi, 4 decembrie 2008, 16:04)

    gurka [anonim]

    emblematic acest sfarsit de cariera. daca il durea pe individ de poluare, ar fi vindut biciclete, nu masini. daca il durea de locurile de munca din RO, ar fi vindut dacii. restul e gargara.
  • +8 (16 voturi)    
    Favoritisme (Joi, 4 decembrie 2008, 16:05)

    Robert [anonim]

    Sa-si cumpere ei masini noi, in conditiile in care bancile dau credite numai celor cu venituri mari.
    E clar DISCRIMINARE si FAVORIZAREA PRODUCATORILOR!!!
    N-are nici o legatura cu mediul
    Sa-l vad eu pe Tariceanu ca merge la rude la tara cu bicicleta...

    Nishte jegosi! Mi-e scarba...
    • -3 (13 voturi)    
      producătorul autohton (Joi, 4 decembrie 2008, 16:37)

      Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui Robert

      şi ce-i rău în favorizarea producătorilor autohtoni (producătorului defapt)? Toate ţările de pe planetă fac asta. Ba mai mult, populaţia e educată să cumpere produse locale, indiferent că-s ridichi sau automobile. Numai românul e fudul şi cumpără roşii din spania şi ruginituri din Germania. Ia du-te mătăluţă într-un târg de maşini şi vezi cam ce se vinde acolo. Câte maşini au peste 10 ani? Câte bat spre 20?
      • +7 (13 voturi)    
        iti spun eu (Joi, 4 decembrie 2008, 16:55)

        gabi [anonim] i-a raspuns lui Thorgrim

        fericitule. sa fii mandru cu rahatul autohton!
        Dar agricultura de ce nu este stimulata? Sau nea tariceanu nu vinde si castraveti?!
      • +8 (8 voturi)    
        As lua masina noua ! (Joi, 4 decembrie 2008, 17:08)

        miron [anonim] i-a raspuns lui Thorgrim

        dar nu am atitia bani !!!
        am salar de 300 de euro , nevasta tot atit , 2 copii , o chirie .
        in ziua de azi masina nu-i un lux , e o necesitate .
        cum ma duc la magazin si ma intorc acasa cu plasele ?
        eu stiu ca sint oameni destepti , care au salarii mari ca dumneata , dar trebuie sa traiesc si eu.
        nu pot fi toti directori ca dumneata , mai e nevoie si de munca necalificata.
        bai ! dacia e un cotetz scump , prost facut , si care consuma mult !!!
        sa-ti iei tu , desi sint sigur ca ai masina straina .
        cu 4000 de euro pina acum iti luai o masina veche ,e adevarat , dar care din punct de vedere tehnic si al consumului e cel putin egala cu dacia.
        • 0 (0 voturi)    
          hmmm (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:19)

          Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui miron

          De acord, dar tu te gândeşti doar la ziua de mâine. Ce părere ai avea dacă ţi-ai pierde locul de muncă fiindcă guvernul nu ia măsuri de protejare a industriei în care lucrezi? Ai rămâne ce-i drept cu maşina străină...

          Apropo, eu n-am o maşină scumpă, am o bicicletă, şi aia cam ruginită.
      • 0 (0 voturi)    
        Am fost (Vineri, 5 decembrie 2008, 18:40)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui Thorgrim

        Mai putin de 20% din masinile din targ sunt mai vechi de 10 ani.De ce? Pt ca nu se inghesuie nimeni sa cumpere un harb fara dotari si cu stare tehnica indoielnica,chiar daca costa 1-2000 de euro. Tu ai cumpara un harb cu 1000 de euro in care sa mai bagi inca de trei ori pe-atat in urmatoarele 6 luni? Ma indoiesc. Sunt destule Dacii vechi pe piata, si decat sa-mi iau un VW de 15 ani care sa ma tina pana la primul PECO,mai degraba iau o Dacie de 10 si stiu ca macar pe aia o leg cu atza si tot merge.Asta daca nu-mi permit ceva mai scump, din Germania.

        Ca daca as avea 7000 de euro nu mi-as lua Logan nou,cand pot lua un Opel de maxim 4 ani vechime, categoric mai bun.
  • -1 (17 voturi)    
    I-ati un BMW nou Cine te opreste (Joi, 4 decembrie 2008, 16:05)

    falco [anonim]

    Luativa masini noi cine va opreste acum is chiar ok si ca pret , au scazut mult , nu tre sa iei logan neaparat iati o golf e la 14000 unul bunicel pe diesel fara fite multe , si poftim ai o masina , dece sa trebuiasca sa ocolesc toate jafurile de 12 -15 ani care le aduc din germania asa zisi comercianti , uitate si tu un pic si daca are doi ani au peste 100000km , nu sint aduse masini care sa fie ffok , daca te uiti cu adevarat vei vedea ca din 10 masini aduse 7 is de tot cacatul , asa ca mai scutestema , eu pt masina mai veche de 3 ani as baga o taxa egala cu valoarea masini , iar pt masina noua as pune 0 si atunci intradevar s-ar imbunatati parcul auto din ro .Si inca ceva nu cred ca is nevoie si se justifica pt ro si nivelul de trai din ro atitea SUV -uri cite vezi azi pe la noi , e doar mania de a arita cine sint , un pirlit care si-a bagat toate economiile in masina .
    • +2 (10 voturi)    
      i-ati tu (Joi, 4 decembrie 2008, 16:13)

      eugen.s [utilizator] i-a raspuns lui falco

      Auzi, tu mai bine IA-TI un abecedar. Da' sa fie de ala cu primele litere p, n si l.

      Lingailor frustrati si tristi ce sunteti.
    • +4 (12 voturi)    
      Intrebare pentru falco (Joi, 4 decembrie 2008, 16:20)

      teo [anonim] i-a raspuns lui falco

      Tu ce salar ai mai ? BMW noi si altele .....Golfuri la 14.000. In seamna ca ai bani nu gluma de parca nu iti iei masina ci paine. Mai stiu eu pacalici ca tine care le da taticul totul pe tava.
      Vorbesti de 14.000 de zici ca e restul de la painea de mai sus.
      Uite ca exista si oameni normali la care banca nu le ofera decat 6-7000 euro si nu iti permit masini la 14.000. Astia ce fac ? Nu isi mai iau masina ca pacalici ca tine si ca Tariceanu s-au gandit sa puna o taxa discriminatorie.
      Daca intradevar era taxa de poluare se lua dupa poluarea autovehicolului nu dupa catalizator. Asta e una din pacaleli mari. De ce nu se face ca in Germania norme fiscale la care conteaza cat polueaza masina si nu ce catalizator are.
      Vrei sa spui ca un SUV 2008 Euro 4 va conduma mai putin decat o masina medie 2006 Euro 4.
      Vorbiti si voi sa va aflati in treaba.
      Jos taxa.
      • 0 (4 voturi)    
        ca-n Germania (Joi, 4 decembrie 2008, 16:39)

        Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui teo

        Maistre, în Germania primeşti abţibildul colorat tot în funcţie de datele din talon.
      • 0 (2 voturi)    
        Exact (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:41)

        jupanu [anonim] i-a raspuns lui teo

        exact,nu-ti mai lua masina!!!
        Oricum nu inteleg care e placerea sa ai o masina,cand nici nu poti merge nicaieri cu ea,ca sufoca toate golfurile 3 si tirurile drumurile.
        Dragii mei,cand veti intelege ca masina e un lux nu o necesitate (cam asa ca tigarile:nu-ti convine pretu,nu-ti lua).
        Sincer,bunicul tau(sau tatal lui) nu cred ca au murit daca nu au avut masina.
        Si pentru toti frustratii cu beamveuri distruse aduse din jermania cu "putini kilometri",fac cu voi pariu ca eu combin fete mai dragute in tramvai decat voi in rasnitele voastre.
        Ah si inca un lucru,va rog nu mai tot ridicati in slavi nici germania,ca nici aia nu sunt raiul pe pamant.De fiecare data cand ma duc intr-un loc unde lumea vorbeste de masini,inevitabil aud pe cineva "are 250.000 de kilometri da sunt toti facuti in germania"....Bai cretinilor!!!,kilometru are peste tot in lume 1000 de metri,ce conteaza unde sunt facuti???
        • +1 (1 vot)    
          cretinism (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:13)

          iulian [anonim] i-a raspuns lui jupanu

          masina este o necesitate . mi-am cumparat o casa (nu au avut parintii sa-mi dea una) care se afla la 35 km de locul meu de munca . ce fac ? imi cumpar bicicleta ? sau scuter ? am 4000 euro . ce fac cu ei ? nimic. apropo , ai idee cam cate facilitati au primit renault in romania ? fii putin mai flexibil , ca eu decat sa dau 8500 euro pe un cosciug de logan mai bine ma impusc .
          • 0 (0 voturi)    
            asa-i (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:30)

            eugen.s [utilizator] i-a raspuns lui iulian

            Asta nu vor sa vad ei, aparatorii anonimi ai peneleului de aici.

            Sunt multi oameni care au nevoie de o masina, au 4-5000 de euro si nu vor sau nu pot sa faca si un credit ca sa ia un logan cu motor de conceptie 95, consum mare si piese scumpe...

            Pentru muncitorii de la Dacia trebuie sa sarim, sa facem sacrificii, sa cumparam logane. Dar muncitorul de la Dacia ce face daca mie imi este greu, daca nu ma descurc ?
        • 0 (0 voturi)    
          jupanu... (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:27)

          eugen.s [utilizator] i-a raspuns lui jupanu



          Cum poti sa compari un 1 km facut in Germania pe autobahn cu unul facut pe un drum judetean in Romania?

          Din cate vad eu pe la masinile aduse ( le iau de la autohaus si le verific la reprezentanta ), la uzura ma refer, una cu 100.000 km facuti in Germania ar fi echivalenta cu una care face 50.000 km in Romania.

          Pe aia cu BMW-uri de 1.000 de euro si 15 ani vechime ii "lucreaza" altcineva, nu tre' sa te oftici tu. Selectie naturala ii zice calaului.
        • 0 (0 voturi)    
          mai !!! (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:10)

          jominy [anonim] i-a raspuns lui jupanu

           tu ai fost vreodata in germania?? hai sa-ti explic cum sta treaba...aia au drumuri frate ... fara gropi fara boalfe ... drepte ca-n palma .... toate ... cu toate astea fac revizii periodice si serioase ... scrie in carte ca trebuie schimbata piesa cutare la 5000 de km ... aia face frate-miu... in tara asta de kkt stii de ce nu avem drumuri?? ca tariceanu vinde citroen si i-a cota de la dacia sa protejeze "mediul" si sa innoiasca parcul auto al umflatilor aia cu cte un porche ceva...bah sintem prosti de n-avem aer si de aia meritam cu virf si indesat ce se intimpla ... terminati cu vrajeala asta despre poluare si toate cucurile pe care le anunta tariceanu in media...sint niste hoti penali la care noi le-am pus ranga si speraclul la dispozitie prin voturile noastre.
    • +13 (15 voturi)    
      Bmw... (Joi, 4 decembrie 2008, 16:27)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui falco

      Coane, mi-as lua si un BMW daca m-ar tine buzunarul. Nu se poate sa aiba toata lumea aceleasi posibilitati financiare si sa-si aleaga masina doar dupa preferinta. Din pacate, eu am nevoie de un harb de 5-6000 de Euro, nu sa merg la serviciu. E suma maxima pe care pot s-o imprumut. N-am cum sa pun la ciorap 4 ani rata pe care as da-o la banca si sa constat peste 4 ani ca banii stransi cu greu nu mai ajung nici pentru un Tico.
      Nu poate spune nimeni ca am libertatea sa aleg ce vreau atata timp cat am restrictia asta data de taxa.
      Sunt de acord ca poluarea e o problema. De asemenea riscul dat de o masina in stare jalnica. Dar pentru astea exista RAR care sa le interzica pe cele neconforme.

      Nu stiu de ce Tariceanu mai are voie sa faca ceva dupa ce au fost alesi alti membri ai gvuvernului...
      Daca ei nu au bun-simt sa nu faca traznai de-astea ar trebui sa le fie interzis sa ia decizii inainte de a incheia mandatul.

      Parerea mea.
    • +12 (16 voturi)    
      guvern de rahat (Joi, 4 decembrie 2008, 16:28)

      raaduch [anonim] i-a raspuns lui falco

      de ce sa cumpere cineva o masina noua cand dupa 2-3 ani ii scade valoarea la jumate? trebe sa fii retardat sau sa ai foarte multi bani sa iei o masina noua in romania. o masina la 100.000km nu ii uzata nici 20%, sa puna limita acolo pt alea cu 500.000km sau peste 15 ani nu pt o masina din 2000.
      • +4 (4 voturi)    
        asa e (Joi, 4 decembrie 2008, 22:23)

        marius [anonim] i-a raspuns lui raaduch

        ai perfecta dreptate! nu toti au 12-15 000 pt o masina cat de cat.sau poate nu vreau sa bag atata intr-o chestie care isi pierde enorm valoarea!
        asa ca ramane varianta SH
      • -1 (7 voturi)    
        esenta (Joi, 4 decembrie 2008, 22:52)

        Thheo [utilizator] i-a raspuns lui raaduch

        Tocmai ai spus esenta noastra.. noi nu avem bani de masini noi, noi vrem sa cumpere altii masini noi, iar noi sa le refolosim ulterior.. ce sa mai noi suntem junkyardul Europei.. ( pardon Bulgarii sunt mai fraieri )
  • +2 (6 voturi)    
    rezultat (Joi, 4 decembrie 2008, 16:06)

    donache [anonim]

    Cei care isi cumpara un harb de 10-15 ani cu 1-2000e nu vor putea sa cumpere masinile noi pe care le produce industria RO si bineinteles ca nici cele produse in alte tari. Asa ca ori ii vor pune la ciorap/banca (ar vrea bancile) ori ii vor cheltui pe produse mult mai "consumabile". Daca banii ar fi economisiti si depusi in banci ar avea un efect foarte bun in momentul asta.
    Ma intreb ce se va intampla cu cei care au adus deja masina, stiind cat e taxa, dar nu au loc la RAR decat peste 1-2 luni. Cat va fi taxa pentru ei oare?
  • +7 (11 voturi)    
    asa pe ultima suta de metri.... (Joi, 4 decembrie 2008, 16:08)

    ferodo [utilizator]

    luni si ani de zile se tot dezbatu si intoarse pe toate fetele taxa auto si iaca'l pe domn prim motociclist cum isi flexeaza el muschiul pixului, si tranteste intr-o zi o taxa x3 dupa bunul plac.... dar mai ales buzunar.... ca deh, el are puterea... si puterea e la el.
    sa ne bucuram deci.... inca cateva ordonante pe usa din dos si se retrage omul linistit, dupa atata munca pt tara, sa se odihneasca in parlament
  • +2 (6 voturi)    
    merci! (Joi, 4 decembrie 2008, 16:10)

    Nicky [anonim]

    Multam nea Taricene! Acum sunt in barca cu matale: tocmai mi-ai crescut valoarea masini vechi pe care o am (io am platit taxa 1700 euro in iulie, acum cat s-a facut?)! Da sa se aplice doar la alea din import, ca doar alea polueaze, ale nostre nu!
    Super, o dau in 10000 lesne acum!
  • +5 (15 voturi)    
    gogoasa grecului tariceanu (Joi, 4 decembrie 2008, 16:10)

    MEMORIA [anonim]

    tariceanu , reprezentant al unui firme auto din franta si-a inceput afacerile auto imediat dupa revolutie ! in perioada CDR-ului, cand romtelecomul era inca la stat si era condus de unul pantis, firma lu' tariceanu a vandut romtelecomului sute de masini frantuzesti...atunci a dat el cel mai mare tun ! de ce nu a cumparat romtelecom masini romanesti de la dacia ca sa protejeze industria auto romaneasca asa cum minte acum ?
  • 0 (12 voturi)    
    citat (Joi, 4 decembrie 2008, 16:12)

    clujean [anonim]

    "- de ce te duci la serviciu cu masina, nene Vasile? nu vezi ca se sufoca orasul? de ce nu mergi cu autobuzul, doar statia e langa bloc si te lasa la 2 minute de birou?
    - nu de-aia mi-am luat masina ca sa ma duc cu autobuzul!"
    cu asemenea specimene, sa dea Dumnezeu sa fie de la 50.000 Euro in sus o masina!
    • +9 (11 voturi)    
      esti un ofticos (Joi, 4 decembrie 2008, 16:40)

      badalien [anonim] i-a raspuns lui clujean

      banuiesc ca stai in cluj si sincer nu stiu cum e acolo...vino in bucuresti si tu si toti destepti care aveti impresia ca oamenii merg cu masina de fudulie
      sa te vad si eu pe tine cum te chinui dimineata si seara, imbracat la costum si eventual si cu o servieta, laptop ceva dupa tine cum te inghesui in metrourile sau autobuzele pline ochi
      si iti spun eu ca daca ai si facultate si o inteligenta si o igiena personala peste medie nu vrei sa stai la un loc cu toti cocalari nespalati si imputiti si preferi sa stai mai mult in masina dar sa nu mirosi ca porcu la 9 cand ajungi la munca...
      • +4 (6 voturi)    
        De acord (Joi, 4 decembrie 2008, 16:51)

        Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui badalien

        Perfect adevarta ce ai spus.
    • 0 (2 voturi)    
      ha haha (Joi, 4 decembrie 2008, 16:48)

      Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      Aşa zic şi eu. Aş merge cu bicicleta până la lucru, dar fiindcă ţin la viaţa mea şi ţopârlanii care şi-a luat maşină din "Germi" pe credit sunt nişte regi pe asfalt (atât pe şosea cât şi pe trotuar), şi pentru că frâna şi respectatul indicatoarelor rutiere "e pentru proşti", nu-mi permit să risc. În "Germi" majoritatea se duc la lucru cu bicicleta sau mijloacele de transport în comun, merţanele şi bemveurile stau cuminţi în garaj până la sfârşit de săptămână.
      • 0 (2 voturi)    
        asa-i, cum spui tu (Vineri, 5 decembrie 2008, 1:29)

        boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui Thorgrim

        pentru 25% populatia din "Germi".. da' cind te gindesti ca restu' lucreaza la 30-50 km de casa, si nu toti au tren/metrou pina acolo, parca te mai gindesti, nu? :)
        • +1 (1 vot)    
          internautule (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:42)

          german [anonim] i-a raspuns lui boogeyman

          Tu ai iesit vreodata din tara? Eu cred ca nu. Deoarece ai fi vazut parcarile imense din jurul garilor de la periferie pline cu biciclete. Si daca ai fi iesit din tara cu siguranta ai fi mers cu transportul in comun si ai fi vazut ca te duce unde vrei tu la o distanta de maxim 5 min de mers pe jos. Din pacate nu exista cale de iesire din problema asta: transportul in comun este la pamant; infrastructura este terminata si nici vointa (a se citi interese) nu exista; peste toate astea, toti suntem un popor de giboni in care si ultima farama de civilizatie este inabusita de cei din jur. Asa ca decat sa injurati autoritatile ca va ingradesc dreptul de a va aduce toata cazaturile din occident mai bine va indreptati frustrarile catre lipsa mijloacelor de transport si a unei infrastructuri civilizate.
  • -1 (9 voturi)    
    tariceanu in opozite (Joi, 4 decembrie 2008, 16:15)

    raduch [anonim]

    pacat ca tot la votat lumea
  • +2 (6 voturi)    
    E bine, (Joi, 4 decembrie 2008, 16:16)

    Lacra [anonim]

    bine, e foarte bine!!!!
  • +4 (8 voturi)    
    auto (Joi, 4 decembrie 2008, 16:18)

    cristi [anonim]

    nu e o decizie nici corecta, nici populara, insa chiar daca am fost total impotriva taxei auto , chiar am semnat petitia aia, mi-am dat seama in lunile ulterioare ca aplicata si calculata corect, taxa putea fi chiar o solutie buna. E uimitor cate rable au aparut odata cu a doua rectificare a ei. stiu oameni in cluj care au de vanzare cate 4-5 masini varza varza, la cate 1000-1500 de euro, toate cu numere rosii de germania, aduse odata cu scaderea taxei la masinile foarte vechi. Chiar nu mi se pare ca suntem ultimii oameni din Europa ca sa ne dam pe strazi cu gunoaiele altora. As pune o taxa foarte mare pentru masinile mai vechi de 5 ani, una rezonabila, raportata la venitul real mediu pentru masinile SH mai noi (sub 5 ani)- preferate in general de clasa medie din RO si zero pentru masinile noi - in general entry-level, tineri la prima masina sau dimpotriva, masini foarte scumpe. Cred ca ar fi o chestie si echitabila si environment-friendly. (a..si da, ar fi frumos chiar sa ajunga la mediu banii aia din taxa..:) )
    • +4 (6 voturi)    
      partial ok (Joi, 4 decembrie 2008, 16:25)

      eugen.s [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Nici eu nu-s de acord cu jafurile de 1-2000 de euro aduse in prostie in ultima vreme. Pe alea sa le taxeze inzecit!

      Dar un euro 3, un euro 4... Cu ele ce au? In afara de interese, desigur.
      • -2 (2 voturi)    
        depinde de care parte a legii eşti. (Joi, 4 decembrie 2008, 16:54)

        Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui eugen.s

        Majoritatea sunt ca tine. Dacă şi-au luat maşină nouă, vor taxe pentru alea vechi. Dacă şi-au luat euro 4, vor taxe "inzecite" pentru euro 3. Dacă nu- şi permit decât euro 3, taxe pentru orice mai jos decât astea, şamd. Fiindcă nimeni nu vrea să vadă coşciuge pe roţi în trafic, cu excepţia celui din dotarea proprie ;)
      • 0 (2 voturi)    
        euro 3, 4 (Joi, 4 decembrie 2008, 17:22)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui eugen.s

        da, pe astea le-as cuprinde in cele sub 5 ani, cu o taxa moderata (2-3 sute de euro poate), dar totusi cu taxa. Cred ca lucrul asta ar arata responsabilitate civica, atat fata de producatorii autohtoni (ex. Dacia..pe care altfel nu ii pot ajuta, pentru ca nu o sa imi cumpar masinile lor, dar imi pasa pana la urma ca ei sa functioneze) cat si fata de mediu, cu conditia ca banii sa fie corect dirijati, astfel incat chiar sa fim convinsi cand ii platim ca facem o fapta buna si responsabila. Si eu, in conditiile astea as opta poate mai degraba pentru o masina SH euro 4 de aprox 2 ani, la un pret inca sensibil mai mic decat al uneia noi cu mai putine dotari. Cred ca trebuie descurajat in primul rand importul de masini foarte vechi si abia apoi taxat decent cel de importuri "nedaunatoare".
  • -1 (7 voturi)    
    Rable. (Joi, 4 decembrie 2008, 16:21)

    die my darling [anonim]

    Mult prea multe cotete in trafic, mult prea multe fumigene pe 4 roti. Asta e o tara de fuduli, toti vor numai honde si bmw-uri.
    Mi-e sila sa respir mizeria pe care o scot pe tevile de esapament mizeriile de 3-4000 euro care fac coada la intrarea in tara.
    Masina nu e ceva indispensabil si nu trebuie sa aiba toti.
  • +3 (5 voturi)    
    Ar trebui sa combateti criza nu sa o importati (Joi, 4 decembrie 2008, 16:24)

    goguta [anonim]

    Da-ti drumul la creditare , baieti, cu masurile astea de 2 bani nu relansati voi economia.Nu ne intereseaza doar industria de masini ci intreaga economie.Tot mentineti dobanda de referinta la bnr de 10.25% , fratilor treziti-va odata nici macar nu trebuia ridicata la nivelul asta dar sa o mai si mentineti de 3 luni?
    Deja imm-urile si nu numai , incep sa disponibilizeze la greu, nu au bani sa-si plateasca facturile si salariatii si voi mentineti blocata creditarea.Fara creditare nu poate functiona o economie oricat ar fi ea de smechera.Cea mai destructiva masura pe care putea sa o ia bnr-ul era sa blocheze creditarea cu un astfel de set de masuri anticreditare.
    Nu dati vina pe criza mondiala , cum ca oamenii isi pierd locurile de munca din cauza crizei mondiale, in Romania nu poate fi vorba de asa ceva.Oamenii au inceput sa isi piarda locurile de munca datorita masurilor economice nepotrivite pe care le-ati luat,prin restrictionarea creditarii.
    SUA ar fi trebuit sa-si restrictioneze creditarea de acum cativa ani , nu noi care nici nu am inceput.
    Se pare ,insa , ca economia romaneasca este siungurul lucru la care se gandesc baietii la ora asta, ei au sarit la impartirea ciolanului.
    Formati un guvern de specialisti care stiu ce sa faca ,nu de mincinosi si de analfabeti care nu stiu decat sa faca promisiuni irealizabile si care vin cu masuri anti economice si anti Romania.
    • +1 (1 vot)    
      Hai sa o combatem (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:46)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui goguta

      Domnu', pot incerca sa ne explici ce a declansat criza economica actuala? OUPS! Exact ceea ce pretinzi dumneata sa se faca: creditare fara limite si fara discernamant. As vrea sa fi un alcoolist cu ciroza in stadiu terminal, te-as trata numai cu alcool metilic, ca sa iti dai seama de efecte.
  • -1 (5 voturi)    
    excelent (Joi, 4 decembrie 2008, 16:25)

    x [anonim]

    foarte bine. Ce tot ne vaitam ca nu e democratic etc. Dar ca fabrica de la pitesti care este inchisa de 1 luna si care plateste 2 miliarde de euro impozit o fi bine?
  • -2 (6 voturi)    
    fratilor... (Joi, 4 decembrie 2008, 16:27)

    liviu_ [utilizator]

    aici nu e vorba de masini romanesti sau straine (cum cred multi)
    e vorba de masini la mana 1 sau a 2-a !!!
    e normal sa incurajezi lucrurile noi si nu cele vechie...
    ceea ce face )acum ca n general face numai prosti tariceanu) e perfect normal
  • +4 (6 voturi)    
    nu mai vedeti padurea de copaci (Joi, 4 decembrie 2008, 16:29)

    Flo [anonim]

    Bre, ce fel de taxa e asta ? Pe poluare ? Atunci de ce nu se plateste in functine de noxele masinii si de cati km faci cu masina ???
    Nu asa ar fi normal, pentru o taxa de poluare ?
    Ce conteaza ca e masina noua sau SH ? Asta-i un criteriu economic, nu ecologic! (poate chiar si social, whatever). Ce conteaza cat de veche e masina, daca e Euro3 ?

    Atita vreme cat taxa e pe masini SH, e o taxa economica pentru ajutarea producatorilor. Daca chiar ar fi taxa de _poluare_, ar lua in calcul, doh, poluarea pe care o face o anumita masina.
    • +4 (6 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 4 decembrie 2008, 17:18)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Flo

      euro3-ul meu polueaza mai putin ca un logan nou, si totusi ar trebui sa platesc 3000 euro taxa de inmatriculare?! Sambata am cumparat masina m-a tinut in loc adm. financiara si eu acum din cauza asta tre sa platesc in plus 2000 EUR? Pai cum sa dai taxe mii de euro la stat iar statul te ajuta sa iti cresti copilul cu 200 ron pe luna?! Nu iti ajunge nici de spaga la doctori, tara de kkt ce avem.
  • +4 (4 voturi)    
    pai sa traieste toti bineeeee (Joi, 4 decembrie 2008, 16:29)

    Thor [anonim]

    Pai de ce numai la auto ?!?! De ce nu si la frigidere ?? La televizoare ?? La rosii ???
    Pai daca e sa fie bine ..sa fie pentru toti. De ce sa-l lasi sa aduca aragazul de afara ??? Facem si noi aici de astea ... sa ia de la ai nostri ...sa puna ei pretul cum vor ..si sa luam cu totii sa le mearga si lor bine.
    Inchideti toate vamile ... avem noi aici de toate si e bune, care este.
  • +3 (3 voturi)    
    Liberalism (Joi, 4 decembrie 2008, 16:33)

    Gogu [anonim]

    Inca o masaura liberala marca tariceanu!
    PNL a pierdut votul meu ce cint este condus de acest idiot.
  • +5 (5 voturi)    
    SA - I IA DRACU !!!!!!!!! cu tot neamu lor (Joi, 4 decembrie 2008, 16:35)

    just me [anonim]

    bai,... nici daca ma impusca nu-mi mai iau masina romaneasca, in primul rand e najpha rau si service-ul lasa de dorit... ,te duci cu dacia-n service si isi bat joc ca de un cersetor de tine, ca vezi-doamne esti la mana lor

    gresita total aceasta decizie!!! trebuiau sa-i lasa sa-si castige clientzi prin respectul care-l au , competentza si fiabilitate, dupa caz sa-i castige sau sa-i piarda...


    ar fi ajuns sa moara de foame, asa le si trebuia...
  • +7 (7 voturi)    
    dati-i in judecata!!! (Joi, 4 decembrie 2008, 16:37)

    codrutza [utilizator]

    Si reclamati-i (din nou) si la Consiliul Concurentei, de la Bruxelles! >:

    Data trecuta cand a facut tampenia asta, unul din Arad a castigat procesul - deci exista un precedent!

    Castigati SIGUR!
    • +3 (3 voturi)    
      erata: (Joi, 4 decembrie 2008, 18:12)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui codrutza

      Scuze! voiam sa spun: "ultima data cand Tariceanu a facut tampenia asta", in NICI un caz ca acela care i-a dat in judecata ar fi fost tampit (asa cum s-ar putea deduce din exprimarea mea).
      Repet, deci: dati Guvernul in judecata (castigati!) si faceti reclamatie (din nou, pentru ca au mai fost facute - si cu succes) la Consiliul Concurentei de la Bruxelles!
    • +3 (3 voturi)    
      corect!!!! (Joi, 4 decembrie 2008, 22:30)

      marius [anonim] i-a raspuns lui codrutza

      megeti fratilor in judecata cu statul pt cretina asta de taxa!!!
      si eu sunt tot din Arad, am platit in feb 2008 o taxa de 1500 e pt un Focus diesel din 2002 iar in oct 2008 am recuperat-o prin decizie judecatoreasca.si cu 200 e dobanda!
  • +1 (1 vot)    
    De cand intra in vigoare (Joi, 4 decembrie 2008, 16:37)

    Ghita [anonim]

    eu maine vroiam sa achit taxa ! De cand intra in vigoare stie cineva? Se aplica la toate euro3 sau doar la cele mai vechi de 8 ani? In loc de certuri interminabile are cineva vreun raspuns ?
    • 0 (0 voturi)    
      termen (Joi, 4 decembrie 2008, 16:45)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      intra in vigoare din 15 decembrie.
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc (Joi, 4 decembrie 2008, 16:51)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui ionescu

        Multumesc. Dar acum doar platesc taxa nu ma cheama ei peste 10 zile sau ceva sa ma traga sa platesc noua taxa nu ? Masina deja cumparata este euro 3 de 5 ani si emite noxe mai putin ca dacia logan noua ! Imi spusese cineva ca marirea taxei se face doar pentru cele mai vechi de 8 ani (lucru ce mi se pare corect de altfel) insa nu am siguranta asta :(

        Ce naiba nu zice nimeni cum s-a aprobat asta prin Hotarare de guvern, prin ordonanta de urgenta.

        De unde stiu ca intra in vigoare de pe 15 dec. majorarea? Stiam ca intra in vigoare de pe 15 taxa 0 la euro 4 noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Nici ei nu stiu ce fac!!! (Joi, 4 decembrie 2008, 16:46)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Si eu pe 24 .12 sint programat la RAR desi masina e in tara de 2 luni de zile . Nici ei nu stiu ce fac , asa ca ce dracu sa vrem noi , traim in Romania si nu ne plictisim niciodata !!! De ce nu a anuntat inainte de alegeri ce vrea sa faca , sa vezi ce scor electoral ar fii avut CiTroeceanu ?!!!
  • +4 (8 voturi)    
    Tariceanu= N.E.N.O.R.O.C.I.T (Joi, 4 decembrie 2008, 16:49)

    un_om [anonim]

    Cel mai mare nenorocit care a putut fi in fruntea guvernului! PNL a pierdut votul meu De CAND este condus de acest idiot !!!!!!!!!!!!!!!!! Chiar nimeni nu poate face nimic la asa ceva !!! SA vina Geoana sa conduca guvern ca sa anuleze toate aberatiile nenorocitului de Tariceanu!!!
  • 0 (0 voturi)    
    De cand se aplica legea asta? (Joi, 4 decembrie 2008, 17:00)

    FLORIN [anonim]

    De cand se aplica legea asta?
  • +1 (3 voturi)    
    Hotie pe fata (Joi, 4 decembrie 2008, 17:18)

    Un simplu ROMAN [anonim]

    Bai "astia" sunt sub orice critica de nesimtiti... cum sa faci ma asa ceva dupa trei zile de la alegeri!!?
    Ne meritam soarta... de aia nu o sa ma intorc in tara.
    Dobitoci lu' peste... in frunte cu Base si ai lui. Toti de aceeasi speta... lingai imputit care nu se satura sa linga... dar vor sa si suga... ciolanul! Sugetil voi pe tot si parca v-am mai da "noi" si altceva de supt.

    Un simplu ROMAN care agreeaza idea unei astfel de taxe dar intr-o forma acceptabila poporului roman... majoritatea celor care au niste venituri modeste. Asa ca... taxa pe lux... cat se poate. Masini noi din segmentul mediu si mic (fara fitze)... fara taxa. Masini second... gradual mai mare in functie de vechime..

    Sugeti, sugeti si iar.... sugeti!
  • -4 (4 voturi)    
    este o masura buna (Joi, 4 decembrie 2008, 17:18)

    liviu [anonim]

    este o masura buna care a venit prea tarziu.
    un forumist spunea mai devreme ca aduce el masini de 5000 euro - ei, asta este pb, ca s-a umplut si s-a blocat tara asta de coroapce de 5000 eur, care merg ca dracu, polueaza, nu mai sunt sigure, etc. Prefer sa strang bani de o masina noua sau de cel mult 3 ani decat sa imi bat joc de mine, de restul soferilor si de mediu.
    Da, se vor plange samsarii...plangeti-va dragilor ca nu mai puteti insela la o scara la fel de mare! Sau muriti!
    • +2 (2 voturi)    
      vai de capu' tau (Joi, 4 decembrie 2008, 18:10)

      eugen.s [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      Vai de steaua ta. Ultima masina adusa e un Smart Fortwo. Diesel, cutie automata, airbaguri si esp. Consuma 4 litri la suta in oras. MY 2003, 125.000 km, carte service si fara accidente.

      Neam de neamu' tau de frustrat cu logan luat in rate n-a vazut asa o jucarica. Ai idee cat de putin polueaza si cat de buna e in trafic?

      O dau cu 4500 de euro. Da-i tu o alternativa omului care o s-o cumpere. Convinge-l sa mai puna bani sa-si ia un rahat de logan. Pentru ca altfel muncitorii de la Dacia, pe care ii doare in c/ de el, vor intra in somaj...
  • -3 (5 voturi)    
    haha (Joi, 4 decembrie 2008, 17:22)

    Mihai [anonim]

    Nu am masina... mi-as permite cu usurinta, dar mi se pare o tampenie!
    Cat cheltuiesc pe taxiuri si autobuze si nu ajunge nici cat cheltuielile de intretinere la o masina... plus ca nu am nici o grija... loc de parcare, service, asigurari, taxe etc...
    In rest umblu pe jos... 1-2h pe zi... e sanatos!

    Cred ca 50% din 'masihisti' au masina numai din snobism... de aia nu e loc pe strazi!
  • 0 (0 voturi)    
    cum se dtermina vechimea masinii (Joi, 4 decembrie 2008, 17:26)

    intrebare [anonim]

    din momentul fabricatiei(desi nu este rulata) sau de la prima inmatriculare?

    daca stau sa ma gandesc daca masina este produsa acum 2 luni si o cumpar maine desi are vechime 2 luni o cumpar la prima mana..........

    ma poate lamuri cineva?
    multumesc
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 5 decembrie 2008, 0:56)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui intrebare

      prima inmatriculare
      • 0 (0 voturi)    
        multumesc (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:22)

        intrebare [anonim] i-a raspuns lui Thheo

        asa gandeam si eu ca ar fi logic.
  • +3 (3 voturi)    
    taxa de inmatriculare (Joi, 4 decembrie 2008, 17:41)

    marco [anonim]

    taricianu probabil nu stie ca timpul lui a trecut si trecut o sa fie.m-am saturat de aberatiile lui si ale incompetetilor din p.n.l,adunatura de betivi, hoti,carnatzari etc.taxa de inmatriculare trebue eliminata si lasat tot romanul sa aleaga ce masina vrea si dupa ce posibilitati are ca sa cumpere o masina,dar taricianu in prostia lui nu intelege nevoile omului de rand(sper pe viitor sa avem parte de politicieni mai competenti,dar pre curand nu cred)
  • +2 (6 voturi)    
    Taxa Foarte Buna (Joi, 4 decembrie 2008, 17:59)

    David M. [anonim]

    Parerea mea este ca taxa este foarte buna, deoarece mai mult ca sigur O SA creasca vanzarile Dacia ( o masina foarte buna: am avut pana acum 2 si ambele au aut o multime de probleme inca din prima zi de functionare), O SA creasca si vanzarile la Citroen de unde rezulta un profit mai mare pentru domnul tariceanu si mai mult ca sigur o sa pastreze toate vechiturile Super-non-euro pe strada pentru ca cetateanul de rand nu o sa si permita o masina noua si o sa ramana la vechea lui Dacie 1310 (o masina foarte bune, fiabila, siguranta de 5 stele, tinuta de drum ireprosabila, etc.).
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa f.buna?!?!?Esti retardat???Competitia... (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:38)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui David M.

      Cred ca nu prea esti sanatos la cap!!!Libertate =posibilitate de a alege ce vrei...nu ce-ti baga pe gat citroeanu, un nemernic cu drept de semnarura in guvern, nu ptr mult timp imi doresc eu si aproape o tara intreaga!!! ESTE EXPIRAT!!!
      • 0 (0 voturi)    
        revenire... (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:33)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui Florin

        cand pui un asa titlu, pune-l cu semnul intrebarii
        ca sa nu faca si altii greseala mea(sa te judece doar din titlu) o zi buna si alt guvern sensibil la nevoile poporului roman nnu ale acolitilor!!!
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Joi, 4 decembrie 2008, 18:09)

    desigur [anonim]

    voi va ganditi bine atunci cand laudati dacia ?

    este cea mai proasta masina facuta
    si nu ar trebui sa coste mai mult de 5000 euro (cu toate briz-brizurile)

    eu am salar de 450 euro, si cum in ziua de azi masina e o necesitate, ar trebui sa strang 4 ani sa-mi iau o masina noua cu banii jos.

    dar tot imi voi lua masina din germania, voi face tot posibilul ca statul sa nu vada niciun euro din banii mei munciti zi de zi.

    inselati statul cum puteti fratilor (in limita legala evident)
    nu le dati nimic, ca oricum nu va da nimic inapoi, nici dreptul de a trai
  • +6 (6 voturi)    
    dati cu minus cat vreti (Joi, 4 decembrie 2008, 18:11)

    eugen.s [utilizator]

    Ideea este ca taricelu ar fi vrut sa-si asigure si de acum incolo ceva vanzari pentru rahaturile alea cu roti pe care le importa. Dar UE n-o sa fie in veci de acord.
  • +3 (3 voturi)    
    Cadou de Sarbatori (Joi, 4 decembrie 2008, 18:18)

    livotos [anonim]

    de la Mos Tariceanu pt. vecinii nostri bulgari!!!
    • +4 (4 voturi)    
      masina (Joi, 4 decembrie 2008, 18:48)

      bulache [anonim] i-a raspuns lui livotos

      1. Tariceanu importa masini noi. Isi apara afacerea pe spinarea tarii.
      2. Schimbarea deasa a taxelor e foarte daunatoare pentru afaceri. La noi a devenit o constanta....adica schimbarea!
      3. Trebuie taxate masinile functie de catalizator/poluare masurata si nu functie de altceva. RAR are rolul de a opri rablele din circulatie, acolo e cheia, insa e un sistem corupt, orice rabla trece pe spaga. Cine vrea sa faca cu adevarat ceva, opreste CORUPTIA.
      4. Observ ca mentalitatea e medievala. Fiecare nu-i pasa decat de el, ii calca in picioare pe ceilalti. Asa ca ala care are bani de masina gandeste in interesul lui. Dar interesul adevarat e doar unul singur, o piata cu adevarat dreapta si libera unde concurenta (reala) sa stabileasca un pret just si real, nu de specula.
      5. Piata trebuie sa fie libera.
  • +3 (5 voturi)    
    de ce tovarase prim ministru... (Joi, 4 decembrie 2008, 18:32)

    Emi; [anonim]

    nu ati facut asta inainte de alegeri?Va jucati cu saracii romani saraci care nu isi pot permite sa cumpere masini noi.....ca nu au furat precum dumneavoastra din buget si va-ti facilitat firme si castiguri ilicite!!!!!......va era teama sa nu fiti ales?........"Felicitari" va comportati precum ati fost invatat.....nici o diferenta intre fostii secretari P.C.R. si dumneavoastra......
  • -1 (5 voturi)    
    taxa de poluare (Joi, 4 decembrie 2008, 18:37)

    mubutusesesecocucugbendudevazabanga [anonim]

    o masura justa,bey,ca noi daia avem verdeata si aer curat in africa,ca nu aducem toate harburile folosite de occidentali!!!!...............
  • +1 (3 voturi)    
    obsedat... (Joi, 4 decembrie 2008, 19:00)

    paul [anonim]

    1. este clar ca in ultimii doi ani de guvernare cel putin,acest hot retardat a avut si el o prioritate: taxa auto... nu a fost nimic mai important pt dinsul si pt tara decit aceata problema. rusinos... 2. ar trebui ca noi, cei care sintem deranjati de aceasta taxa sa ne unim intr-o asociatie care sa aiba ca singur scop darea statului in judecata si cistigarea procesului(uniti am avea mult mai multe sanse sa desfiintam aceasta aberatie). 3.daca cineva are o initiativa in acest sens astept idei si comentarii. 4.posesorilor de logan(care probabil sint sustinatorii acestei taxe) le urez calatorii placute pe drumurile patriei cu aceste minuni ale stiintei si tehnicii.
    • 0 (2 voturi)    
      Hai sa facem. (Joi, 4 decembrie 2008, 19:39)

      Teo [anonim] i-a raspuns lui paul

      Putem face asta. Eu sunt pentru.
      Daca chiar crezi chestia asta da un semn si iti dau adresa de contact.
      Sa dam statul in judecata. Cu cat mai multi cu atat mai bine.
      • 0 (2 voturi)    
        bravo! (Joi, 4 decembrie 2008, 20:08)

        paul [anonim] i-a raspuns lui Teo

        astept adresa ta de contact. daca vom sta sa ne jelim pe tot felul de site-uri nu vom rezolva nimic,deci trebuie sa ne miscam! cu cit mai multi,cu atit mai bine!
        • 0 (2 voturi)    
          taxa (Joi, 4 decembrie 2008, 22:35)

          marius [anonim] i-a raspuns lui paul

          eu pt taxa de prima inmatriculare am dat statul asta infect in judecata.si dupa cateva luni mi-am recuperat banii plus dobanda!!
          asa ca se merita!
        • +2 (2 voturi)    
          Salut Paul (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:18)

          Teo [anonim] i-a raspuns lui paul


          Am vorbit cu fratele meu si in zilele urmatoare ne interesam la un avocat.
          Da un semn si te contactez .
          Taricene, mai lase-ne Tata. Du-te invartindu-te.
          • 0 (0 voturi)    
            Adresa contact (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:42)

            Teo [anonim] i-a raspuns lui Teo

            Se pare ca nu am voie sa postez de e-mail. Cu nr de telefon nu am incercat.
            Oricum nasol.
  • 0 (0 voturi)    
    Certificate de inmatriculare europene (Joi, 4 decembrie 2008, 19:03)

    ANUL DE FABRICATIE [anonim]

    In noile certificate de inmatriculare nu mai apare anul de fabricatie ci Data primei inmatriculari.Cand au vazut asta geambasii de masini din Bacau,au murit de ciuda.Toate masinile la vanzare din Bacau sunt intre anii 90 - 96,vai mama lor.Am vazut oameni pacaliti de acesti geambasi care plangeau in pumni cand la urma au vazut ca o masina SH a costat la dublu decat o masina inmatriculata in tara,sau oameni pacaliti cu masini provenite din Elvetia sau Norvegia care au fost nevoiti sa plateasca TVA,cheltuieli neprevazute.Concluzia-e la moda sa cumperi un SH.
  • +1 (1 vot)    
    si la Euro 4 (Joi, 4 decembrie 2008, 20:23)

    Cristian Popa [anonim]

    Stie cineva daca triplarea taxei se aplica si la motorizarile Euro 4? Daca da, multumim taricene, minciuna e pe fata, uite stirea de ieri data chiar de el: "Principala variantă analizată este ca taxa să crească exponenţial pentru toate vehiculele second-hand de import care nu au dotări minime tip Euro 4, la un nivel diferenţiat în funcţie de vechime. Se va ajunge astfel la situaţia în care, pentru maşini cu o vechime de peste opt ani şi cu un preţ de comercializare de aproximativ 1.000 euro, taxa de înmatriculare va depăşi valoarea de achiziţie"
  • +2 (4 voturi)    
    taxa (Joi, 4 decembrie 2008, 21:13)

    sebi [anonim]

    trebuie sa iesim in strada asa ceva nu se mai poate, ne face pe fata acest Taricceanu care isi protejeaza de fapt investitia de la Citroen !
  • -1 (1 vot)    
    taxa masii (Joi, 4 decembrie 2008, 21:17)

    Rammstein [anonim]

    Ma fratilor eu miam luat dacia sandero preference 1.4 8000euro,poluare euro4,voua vi se pare normal ca eu sa platesc pe taxa de poluare 24o euro si un harb din 90 din germania 100 euro?unde drac e dreptatea?o masina euro 4 polueaza mai putin ca una euro2 da o in masa de treaba.nu am nimic cu masinile second,dar nu e corect.Nu am nimic cu oamenii care au masina second dar sa nu se mai umfle atat cu ea.e buna mashina second dar aerul de vedeta nu e bun.ciao
    • +1 (1 vot)    
      mai e o faza (Vineri, 5 decembrie 2008, 0:07)

      antique [utilizator] i-a raspuns lui Rammstein

      tre mai ai si cap cateodata. fii fericit, tocmai ti-ai luat o masina care e rabla de noua. k, nu e asta ideea, imi place si mie sandero nu e o diferenta foarte mare fata de un opel din 92. intr-adevar nu e normal sa platesti mai mult pt o masina euro 4 decat pt euro 2. Discuta cu cei care l-au votat pe tariceanu.
  • +1 (1 vot)    
    Pentru toti sustinatorii taxei (Joi, 4 decembrie 2008, 21:27)

    Cosmin [anonim]

    Voi ati auzit de conceptul de "piata libera"? Cererea nu trebuie manipulata prin taxe. Omul trebuie sa aiba dreptul sa decida in dreptul lui ce masina i se potriveste si isi poate permite: noua sau second. Daca nu te poti rabda decat cu masina noua, cumpara-ti, cine te opreste? Eu trebuie sa imi pot alege singur ce masina sa imi iau, nu sa mi se impuna printr-o taxa sa-i fac jocul si averea lui Tariceanu. Daca tie iti convine situtatia, felicitari: esti un prost, ta*fa lui Tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    Cei care trebuiesc sa o recupere? (Joi, 4 decembrie 2008, 22:30)

    Cristi [anonim]

    Si cei care trebuie sa recupereze taxa? Eu unu am amanat 1 luna nu am fost la RAR sa imi recuperez taxa ca era omor, si ca am fost sub jug la munca si acum cand vreu ce sa inteleg ca nu mai pot??
    Sau toti oamenii le iau inapoi cei de pana acum?
  • +2 (2 voturi)    
    Tariceanu si tonomatele, incest mediatic! (Joi, 4 decembrie 2008, 22:45)

    Iulian [anonim]

    Ca Tariceanu a aparat si apara cu nesimtiire interesele APIA este o axioma. Si are o oarecare doza de normalitate. Dar ca presa, in cvasiintegralitatea ei, nu a demascat si nu demasca acest lucru e tragic.
    Dupa ce o jurnalista a fost facuta tiganca imputita toti s-au simtit lezati. Dar cum pot fi denumiti si ce mijloace de aparare are cel din fata tirului de insinuari mai mult sau mai putin voalate pe care le aduc la comanda mogulilor anumiti trepadusi din presa.
    Dar aici este vorba de tonomate. Faptul ca aceasta marire de taxe aberanta care afecteaza populatia saraca si indicatiile pretioase date RAR pentru scoaterea din circulatie a masinilor vechi nu sunt criticate DEMONSTREAZA ca procentul tonomatelor pline cu bani din publicitatea auto imens, iar presa poate fi usor cumparata. La raul pe care il fac le urez sa le ajunga banii la cuie!
  • +2 (2 voturi)    
    taxa asta (Joi, 4 decembrie 2008, 22:54)

    un om [anonim]

    citesc de cateva zile non-stop despre noua reglementare si am o grimasa impietrita. peste 3-4 zile urmeaza sa plec sa imi iau masina de undeva din ue. imi vine sa ma razvratesc knd vad cum arunca dogme si oamenii nu stau decat la taclale. asa se stimuleaza economia? dacia vinde cu precadere in afara deci clar e ca avantajam renault. care sincer e un dezastru de masina . intretinere scumpa insa cost de achizitie mic. arma a capitalismului...

    ma indrept spre un volvo cu e4 cu motor mic sa nu poluez si sincer pun 100 de pomi dak renunta la taxa asta.

    sa semnam petitii!
  • +5 (5 voturi)    
    nesimtire (Joi, 4 decembrie 2008, 23:04)

    macovei [anonim]

    1.De ce nu a dat aceasta ordonanta inainte de alegeri???
    2.Lucrez in domeniu(mecanic auto) in Italia si deci vorbesc in cunostinta de cauza.Nu inteleg de unde si pana unde credeti voi ca o masina adusa de afara nu e mai buna ca una din romania.ca sa nu mai zic de dacia.si prin simplul fapt ca in afara masinile chiar au parte de intretinere cum trebuie(nu ca la noi).
    3.nu poate fi vorba de ajutor al industirei auto din romania pentru simplul fapt ca taxa a fost suspendata la TOATE masinile noi, nu numai la dacia.asta inseamna ca e o mare minciuna.
    4.Toate masinile polueaza.inclusiv cele care sunt deja inmatriculate in romania.deci e o discriminare aberanta.nu pot sa inteleg de ce eu trebuie sa platesc o taxa in romania cand nu folosesc masina in romania si chiar daca as folosi-o nu pot intelege de ce eu da si ala care are o masina deja inmatriculata nu.
    5.in toate tarile europene nu se fac discriminari intre masinile vechi si cele noi pe aceste principii ca in romania.daca vrei sa descurajezi masinile vechi nu le lasa sa circule in marile orase etc etc.care este diferenta intre o masina euro 4 noua si una euro 4 de 5 ani???niciuna.amandoua polueaza la fel.(pt cei care nu sunt de acord le amintesc ca pentru a avea revizia tehnica trebuie supasa la un test de gaze)si gandind si mai mult in perspectiva va polua mai putin din cauza ca deja are 5 ani deci o viata mai scurta.
    6.solutia pentru rable o rezolva RAR.daca sunt niste spagari asta nu inseamna ca altii trebuie sa sufere.



    as mai avea multe de spus dar...nu merita

    P.S. cine crede ca ma poate combate pe aceasta tema e binevenit
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:20)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui macovei

      Tariceanu urmarea asta de la inceput sa scoata taxa la masinile noi si sa o mareasca la cele vechi in acest fel protejandu-si el investitia, sau asa crede el !
  • 0 (2 voturi)    
    comparatii (Joi, 4 decembrie 2008, 23:06)

    dan [anonim]

    Sincer, cei care compara loganul cu golf4 (sau alta masina productie vest) sunt cam paraleli... dupa parerea mea un porsche generatie anii 80 bate la performante un golf4 si le gasesti la preturi asemanatoare... (sic). deci, golf4 e un jaf! nu poti compara logan cu golf4, focus sau astra, etc. cei care sunt atat de porniti impotriva daciei autohtone, sa o conduca mai intai o perioada de timp, sa lase snobismul la o parte si sa fie obiectivi. prea ne-am umplut de coji din anii 80' si 90' din iulie incoace. nemtii abea asteapta sa scape de ele si si-augasit groapade gunoi: samsarii din RO. la noneuro, euro 1 si 2 taxa e justificata. la euro3 e cam mare in schimb.
  • +1 (5 voturi)    
    ho cu tata taricene ca esti expirat ! (Joi, 4 decembrie 2008, 23:28)

    bambucha [anonim]

    Ce carnat Tari asta, mai mare ca carnatul lu Oprescu!!!
  • +1 (3 voturi)    
    taxa auto (Joi, 4 decembrie 2008, 23:30)

    paul [anonim]

    daca tot traim in democratie, consider ca fiecare om are dreptul sa aleaga ce vrea sa isi cumpere si nu ar trebui sa fie "fortat" sa aleaga un anumit produs. in ritmul asta revenim la vechiul regim, introducem astfel de taxe pentru toate produsele de pe piata, nu numai pentru masini. atunci, fara concurenta vom "inghiti" numai produse impuse de ei.aceasta taxa nu incurajeaza in niciun fel producatorul de autoturisme autohtone sa vina cu produse al caror raport pret calitate sa ne convinga sa le cumparam
  • +1 (1 vot)    
    taxe (Vineri, 5 decembrie 2008, 0:26)

    adi [anonim]

    Cine iubeste Loganul poate stii ca am fost de 4 zile in Germania cu un prieten care are unu cu "de toate" pe el, diesel la 1,4 (1,5?) si 3000km. dupa 3 ore pe autostrada suna si baraia motorul si am facut pauze, iar la geamul din dreapta la 120 vajaia de stingea bricheta. Am luat un polo 1,4TDI din 2002 euro 3 la 4000 ca 8-11000 de Falosul Logan nu am avut. A consumat 4,3/100 din Germania pana in Oradea si cu greu a tinut pasul Loganul cu mine la intoarcere, bineinteles cu pauze sa nu se incalzeasca prea tare "noul motor" al Loganului.
  • -1 (3 voturi)    
    Criza MONDIALA (va spune ceva MONDIALA??) (Vineri, 5 decembrie 2008, 1:06)

    automotive [anonim]

    Industria Atomotive are probleme.
    Masini noi nu se mai vand din motive lesne de inteles.Cine are de achitat deja o rata la casa, nu o sa se mai bage la un leasing etc pentru o masina noua asta in conditiile
    date de creditare, respectiv lipsa de perspectiva a locului de munca (E CRIZA MONDIALA)
    Criza MONDIALA (va spune ceva MONDIALA??) de acum presupune masuri exceptionale.
    Guvernele tuturor statelor trebuie sa incurajeze cetatenii sa faca consum de lucruri noi fiindca altfel economia intra in colaps.
    E suficient de clar? Nu e vorba de Renault ci de toate banduriile europene de masini care toate au o problema cu scaderea drastica a vanzariilor.

    Da samsarii au de pierdut precum si cei care voiau o masina desi nu tocmai isi permit una noua.

    Cei care propovaduiesc ideea de masina second sunt fie naivi fie samsari.
    Oameni buni, industria de automotive nu mai vinde masini noi!
    CUM credeti ca au sa faca fata cei din industria de Automotive ratelor la banca, rate la credite cu care ei si-au finantat dezvoltarea si cresterea?
    CUM???
    Va spun eu cum au sa creasca direct foarte mult pretul pieselor de schimb, daca doar aceste piese se vand.
    Analog si dealerii au sa mareasca ora de manopera corespunzator.
    Din punctul meu de vedere o masina second este o neinteleapta in termeni financiari.

    Nu trebuie sa intrati in polemica cu mine sa imi demonstrati ca o masina germana SH eventual si noneuro este de 10 ori mai buna si de 100 de ori mai indestructibila fata de un Logan.
    Din start nu aveti dreptate, dar puteti din partea mea va puteti abera linistiti.
    SUCCES!

    Cei care sperati ca datorita acestei masuri o sa mergeti in targ si o sa cereti mai mult pe cojiile care le aveti la vanzare VA INSELATI! Pretul masiniilor noi a scazut bine, E Criza MONDIALA (va spune ceva MONDIALA??)
    • +2 (2 voturi)    
      criza (Vineri, 5 decembrie 2008, 6:52)

      adi [anonim] i-a raspuns lui automotive

      Aplicarea legii este problema ca eu am cumparat un VW polo din Germania in 01.12.2008, o masina din 2002 de la reprezentanta Bosh din Munchen la 106.000km. Si este ingrijita iar la firma conduc un Peugeot din 2002 de 256.000 km. RAR face diferenta dintre bun si prost, cel putin asa ar trebui. O dacie din de 30 ani nu este pericol "sa se rupa" pe strazi, sau sutele de AFUMATORI model RABA? Triplarea taxei la o "SCURTA SEDINTA" defavorizeaza oameni care au cumparat masini si sunt nevoiti sa astepte la RAR 60 zile pentru inscriere, fara sa intuiasca ca TARICELUL se mai incoarda sper pentru ultima data pentru o masura vadit in interesul lui. Daca ai Dacie inseamna ca ori esti PATRIOT ori IUBESTI forma DESAVARSITA a masinii autohtone...eu nu impartasesc aceste "GUSTURI" si deci am luat un modest vw polo de 6 ani. Am si experienta DA-CIEI din obligatie dar acest modest VW este BIJUTERIE la finisajele interioare in comparatie cu loganul...si este masina de 4500 euro nu de 9000 pe care nu ii am. Iti pare normal sa afectezi mii de romani care au strans bani si au adus masina asteptand o programare RAR 60 zile? Si PICA piata de automobile peste tot in lume, nu scapa de restructurari nume mari in industria auto...in aceste vremuri apare pretul NEUMFLAT a auto, ca se vede pe reducerile de acum cat au PLATIT OAMENII "PESTE"...ca intotdeauna noi ACUM VREM SA SALVAM industria auto autohtona....CU CINE?....CU CE?
    • +1 (1 vot)    
      criza mondiala dar peste tot1 (Vineri, 5 decembrie 2008, 7:29)

      abc [anonim] i-a raspuns lui automotive

      Acum stiu la cine e dreptatea ! la "automotive" poate nu ai aflat dar si ale domenii sunt in criza si infectu de tariceanu nu face nimic ca doar el vrea sa cumpere case ieftin din America.
  • +1 (1 vot)    
    Un premier hot.... (Vineri, 5 decembrie 2008, 2:33)

    Un_Premier_Hot [anonim]

    Sa puna taxa mai mare la vechituri.... nu si la cele de 1-3 ani vechime.

    Ca totusi... un mercedes de acum 3 ani oricum e mai evoluat decat un Logan/Citroen de acum.

    Plus ca cine are o masina frantuzeasca si una germana(eu am mercedes, tata peugeot) STIE de ce prefera un SH Mercedes. Pentru ca sunt mai bine. Si mai sigure.(da stiu ca majoritatea celor din franta au 5 stele la NCAP, insa - la peugeot cel putin- franele lor sunt MULT mai slabe decat cele de la Mercedes. La service am primit raspunsul "francezii cred in condusul preventiv, au frane mai slabe, ca sa conduci mai atent". Prefer masina care ma ajuta sa nu fac accident celei care poate ma scoate cu viata din el.)

    Si sa ne spuna Tariceanu` de ce la noul Megane trebuie sa mergi la service sa poti schimba un bec, pentru ca trebuie sa dai jos roata ca sa poti ajunge la el. (cine nu crede sa caute pe youtube)

    Nu incercati sa le faceti rau celor care isi permit masini bune(SH din Germania, 1-4 ani vechime) doar pentru ca nu va permiteti una.... in loc sa stati pe forum invatati ceva, poate odata veti putea cumpara una....
  • +1 (1 vot)    
    data (Vineri, 5 decembrie 2008, 3:18)

    Horse [anonim]

    Salut...sunt shocat. Azi am auzit de majorarea taxei...Spuneti va rog cand intra in vigoare. SIGUR. cat dracu o sa fi la un E3 din 2000???
  • +1 (1 vot)    
    Mod de aplicare (Vineri, 5 decembrie 2008, 4:50)

    roman SH [anonim]

    Pe mine personal ma supara modul de aplicare. De ce nu aplica noua taxa din aprilie 2009 sa zicem. Eu personal astept inmatricularea. Poate nu o sa-mi mai permit sa platesc taxa. Ce o sa fac? De vandut inapoi in germania ioc. Bani de logan nu mai am ca am dat pe SH. Legea-i gandita cu curu , un fapt tipic balcanic
  • +1 (1 vot)    
    plata directa la disponibilizati (Vineri, 5 decembrie 2008, 5:25)

    Ana [anonim]

    Propun urmatoarea socoteala: o masina veche costa 4000e, una noua 8000e, un muncitor din cei pe care ne ameninta stroe ca or sa fie dati afara costa 300e, total cu taxe si dari la stat 500e.
    Guvernul pune in carca celor care vor masini sh salariile unor muncitori din industria auto.
    Sa le puna direct: fiecare om care vrea masina sh sa plateasca 4 luni de salariu la un disponibilizat.
    Pe de o parte, noi toti am plati mai putin si am ramane cu dreptul de a alege masina pe care o vrem. Pe de alta parte, poate ar fi in sfarsit suficient de strigator la cer cat de discriminatoriu decide guvernul sa ne scoata din criza incat poate o sa ne hotarim sa ii scoatem in piata publica si sa ii linsam.
    Si la noi, ca si la americani, balamucul a inceput de la credite date fara masura, ca sa creasca consumul, ca sa creasca investitiile, ca sa scrie puncte guvernul la alegeri.
    Acum buba a facut plici si trebuie pastrate locurile de munca, ca sa aibe oamenii salarii, ca sa aibe o sansa sa plateasca ratele la banci, ca sa nu se intinda catastrofa si peste banci.
    Iar ca cei cu credite sa aibe salarii, cei care si-au gospodarit banii (cine cumpara masina din germania cumpara cu banii proprii) trebuie sa plateasca pentru cei care s-au aruncat la credite.
    Pe scurt, sanctioneaza-l pe cel care economiseste si ajuta-l pe cel care cheltuieste. Suna neasteptat de apropiat cu conceptul de munca dupa abilitati si retributie dupa nevoi, si asta din partea unui liberal.
  • +1 (1 vot)    
    Nu se mai lasa nenorocitul asta! (Vineri, 5 decembrie 2008, 5:26)

    ionel [anonim]

    Asta nu se mai lasa nenorocitul, Impozitareanul, nici pe ultima 100 de metri.Mai ne trebuie taxa pt. respirat aer ecologic sau pt. tras vanturi in strada! Banii i-a facut praf dar nu spune pe ce anume si cum. Sa-si taxeze colectia lui de masinutze!Si mai vrea din nou in alt guvern acum si face si mofturi! Auzi,cica suntem in criza si n-o duc bine unii... Sa schimbe placa!
  • -1 (1 vot)    
    o abordare diferita (Vineri, 5 decembrie 2008, 8:02)

    shefu [anonim]

    Diferenta intre Tariceanu si "micii importatori" este ca el plateste taxe pentru activitatea economica prestata. Ar trebui sa nu fie taxate deloc masinile second DACA le aduci pentru folosinta proprie. Daca o aduci si o revinzi in mai putin de un timp, sau daca aduci mai mult de 1 pe an sa nu poti sa o faci decat prin firma, sa platesti taxe, impozite, etc. In felul asta se evita evaziunea fiscala, iar masinile second hand ar avea aceleasi conditii de piata cu cele noi. Dar la noi te duci, aduci masina cu 3000 mai pui 1500 si gasesti un prost disperat care sa dea 4500. Cei 1500 sunt bani negri. Daca ar tb. sa plateasca taxe samsarul ar tb. sa puna 3000 adaos si atunci statul are bani sa dea stimulente pentru masini noi. Si nu stiu cine s-ar incumeta sa dea pe un harb cu 120k km rulati cam 6000 euro? Taxa pe prima inmatriculare este clar impotriva idei de Piata Comuna. UeE e bun cand ne da bani, dar nu e bun cand ne obliga sa respectam reguli. Sa isi mai miste fundul si cei din administratiile financiare ca sa faca anchete cine face comert si cine e om simplu care nu are bani.
  • +1 (1 vot)    
    taxa auto (Vineri, 5 decembrie 2008, 8:24)

    comisarul [anonim]

    trebuie sa-i punem odata la punct cu taxa asta si cu Tariceanu asta , poate daca iesim in strada gasim o rezolvare, parca Realitatea tv a facut acum ceva timp o petitie impotriva taxei, oare asta e o solutie ?
  • +1 (1 vot)    
    Si, totusi, cui ii pasa de mediu ? (Vineri, 5 decembrie 2008, 8:48)

    mihaiu [anonim]

    Cea mai mare greseala este ca unii accepta ideea unei taxe de mediu. Totusi, ce a facut guvernul liberal (sau alte guverne) pentru mediu ? Aici este vorba despre aer si nu trebuie sa uitam ca Romania a facut deja destule, vanzand drepturile de poluare pe bani buni altor tari. Altfel spus, las' ca tin eu aerul curat ca sa poluezi tu. Ati vazut vreun ban din acestia ? Pentru pensii, poate ? Intreaga istorie este o poveste pentru alimentarea bugetului supersecatuit prin incompetenta si contracte oneroase.
  • +1 (1 vot)    
    http://antitaxa.wordpress.com/. (Vineri, 5 decembrie 2008, 8:57)

    midnightk [anonim]

    propun sa ne organizam intr-un fel pentru a iesi in strada. de aceea va invit sa postati si pe http://antitaxa.wordpress.com/. rog moderatorul sa nu o considere reclama, e doar un loc in care sa ne adunam toate comentariile. 13-15 decembrie cu masinile in strada!!!!
  • +1 (1 vot)    
    hotie in romania (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:12)

    sinculici [anonim]

    as vrea sa vad pe domnul TARICEANU ca sa-si cumpere el o masina noua cu un salar de 200 de euro , masina second-hand sa recunoastem ca e mai buna ca o dacia logam noua
    si cand o face sosele noi ca sa se poata intetine o masina noua si sa dea conditi indentice cu celi din uniunea europeana s-au poate numai la taxe facem parte din uniunea europeana??????????
    oa re ce a fost in mintea celor care au votat pnl?
    poate cineva sami raspunda la aceasta intrebare
  • +1 (1 vot)    
    semnaturi impotriva taxei (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:50)

    semnaturi impotriva taxei [anonim]

    http://www.petitieonline.ro/petitie-p45532046.html
  • +1 (1 vot)    
    haida de (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:52)

    goe [anonim]

    Nu ma intereseaza pe mine de muncitorii de la Dacia. Nici de banci, ca n-avem banii in comun. Cand ei au castigat am impartit cumva castigul si nu-mi aduc eu aminte? Pur si simplu nu ma intereseaza de pierderile lor. Traim in capitalism, iar in capitalism nu se castiga tot timpul, se mai si pierde.
    Cat despre mediu, sa fim seriosi, n-are nici o legatura taxa cu mediul. De ce? Simplu: cine are o suma de bani incepand de la 500 EUR si are nevoie de masina, ARE DEJA MASINA. Are un harb din 1980, legat cu sarma, dar are. Taxa il va impiedica sa isi schimbe masina cu una mai buna, atata tot. Deci rabla va mai circula mult si bine. Asta nu e taxa de mediu ci taxa de protectie a rablelor! Vom polua mai mult dar vom ajuta bugetul statului (nu economia).
    Si mai vreau sa-i intreb ceva pe "desteptii" care sustin taxa. Daca e criza, saracie, vin vremuri grele, de ce ar trebui romanii sa arunce banii pe masini noi cand isi pot face treaba la fel de bine si cu unele de cativa ani, mult mai ieftine?
    Tariceanu a dat ultimul tun. Un GUNOI ORDINAR.
  • +1 (1 vot)    
    sa ne uitam si la altii (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:05)

    Technicus [utilizator]

    Ce fac altii in cazuri de criza?
    Fac investitii in infrastructura (sosele, retele de electricitate, spitale etc.)
    Vezi de exemplu aici: http://www.lefigaro.fr/economie/2008/12/04/04001-20081204ARTFIG00458-notre-reponse-a-la-crise-c-est-l-investissement-.php

    Ce face Tariceanu? Scoate legi favorabile afacerilor personale. El incurajeaza practic importurile de masini noi, ceea ce va duce la o adancire si mai mare a deficitului comercial.

    Daca-l durea de interesul national moderniza macar drumurile nationale (ca m-am lamurit cu autostrazile).

    In Transilvania drumurile sunt mai rele decat in estul tarii !!! Ca cei din Moldova au fost inspirati si au votat PSD, care le-a facut drumuri (vezi drumul european E85 Buzau-Bacau si compara cu Oradea-Cluj-Brasov !!!).
    Pana si Tecuciul a putut face o sosea de centura dar Oradea si Clujul se traverseaza prin centru !

    Si PNL-ul mai are si tupeu: cica intra la guvernare numai cu cine accepta programul anti-criza, adica pe Tariceanu premier, ca se pare ca mai are niste afaceri personale de rezolvat. Impreuna cu Dinu Patriciu.
  • -1 (1 vot)    
    Prea multe masini (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:19)

    Marius [anonim]

    Va e ciuda ca nu mai puteti cumpara masini. Parca acum era momentul sa va luati, cand urmeaza 2 ani de recesiune. Mai lasati-le dracu de masini ca s-au umplut toate marile orase de ele. Iti iei masina ca sa stai la semafor ? Vezi in intersectii cozi de kilometrii intregi si cate un om in fiecare masina. Dar nu se poate altfel, ca romanu e burghez, nu poate sa mearga cu transportul in comun. New-Yorkezii au un metrou si mai jegos ca al nostru, dar o buna parte din Wall Street merge la servici cu metroul.

    http://shotweb.prorad.ro
  • 0 (0 voturi)    
    cine n-are n-are (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:41)

    eugen.s [utilizator]

    Cine nu are bani de masina noua nu va avea nici dupa ce taricelu va introduce aceasta triplare a taxei.

    Daca vroia sa protejeze mediul, se gandea la stimulente pentru cei care caseaza un harb non-euro sau euro 1 si pun circulatie o masina euro 3 sau euro 4. Nu numaidecat noua.

    Stimulente reale, nu rahaturi de astea cu 1000 de euro prin programul rabla de care profita importatorii de masini noi, in functie de cine sare mai bine la cap la minister...

    Eu as fi de acord sa cumpar un harb non-euro si sa-l casez daca mi-ar oferi guvernul un stimulent sa iau in loc o masina euro 3. Nu ar fi un castig pentru mediu?

    Dar cu banii stransi pana acum ce s-a intamplat taricelule? Nu-mi zi, ca stiu. S-au platit pensiile si pomenile electorale...
  • 0 (0 voturi)    
    taxa poluate (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:51)

    sebi [anonim]

    Va puteti plange pentru abuzuri din partea Guvernului Roman aici Comisiei Europene :
    http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/contact/index_en.htm
    sau
    http://ec.europa.eu/europedirect/write_to_us/mailbox/index_en.htm
  • 0 (0 voturi)    
    taxa de poluare e o aberatie (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:01)

    tudor [anonim]

    eu am o masina luata de afara euro 4 cu filtru de particule, etc, in loc de 300 platesc acum 1000 ca doare ce la salariile noastre de mii de euro ne permitem.
    Mi am facut acum o luna niste socoteli acum muncesc vreo 3 luni sa-mi platesc taxa, pe mine cine ma mai protejeaza, jos "Ceausescu" sau ma rog Tariceanu ca tot aia e, el face oricum ce vrea si isi protejeaza investitia de la Citroen cat poate, sau el asa crede ca o sa vanda masinile luiu mai mult asa !
  • 0 (0 voturi)    
    Libertate? (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:04)

    maxim [anonim]

    Ingradirea libertatii este specifica dictaturii si nu democratiei. Tariceanu intra cu bocancul in economia de piata pentru avantajul anumitor comercianti (unde are el interes). Asta nu este economie de piata si nici pe departe libertate de a alege. Daca vrei sincer sa ajuti productia interna (si nu importul de auto straine noi) sunt multe alte parghii economice care pot fi folosite. Se prefera insa metode abuzive de restrictionare a libertatii de alegere a oamenilor. Democratie?…
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa mai mare pt ce? Si asa ii mare!!! (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:19)

    Endre [anonim]

    Si eu tocmai mi-am depus plangerea pe:
    http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/contact/index_en.htm
    Se pare ca pe politicienii nostri nu ne putem baza, doar ce-i de afara ne pot ajuta. Sunt convins ca dragi nostri politicieni au o intelegere intre ei de nu ii nimeni inmpotriva, majoritatea isi apara interesele personale nu pe cele ale tarii! Imi pare bine ca nu am fost la VOT...
  • 0 (0 voturi)    
    trebuie combatut pseudo economistul lui peste (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:46)

    spaga la greu [anonim]

    mi-e rusina ca am facut facultate de economie, ca sa imi arate tariceanu cum se reziolva lucrurile.

    sa imi spuna tariceanu cum mama naibii trec asa zisele harburi de RAR si de ce ajung ele sa ne polueze, cel putin asa spune el. Se ia cumva spaga la greu la RAR ca sa inmatriculezi coji? DA?! buna sa ii aresteze pe toti! NU?! atunci inseamna ca masinile alea sunt apte sa circule conform legislatiei.

    Si mie imi place sa ajut natura si aerul sa fie mai bun si sunt de acord sa platesc taxe pe cat de mult polueaza masina pe care o conduc si pe care nu am apucat sa o inmatriculez.

    nu exista nicio autoritate sa sesizeze conflictele de intererse PENALE?

    am aderat de buna voie si nesiliti de nimeni la UE si sa respectam niste piricipii clare de functionare...dar ce reprezinta UE in fata lui Tariceanu...un GUNOI poate....iar cetatentii UE sunt niste prosti..suntem niste prosti in fata acestui "inteligent"

    arestati oameni care trec la RAR masinile cazute.....lasati-le pe cele care au trecut sa functioneze si taxati-le anual in functie de Km si noxe, verificate anual.

    sunt convins ca din cei ce au scris aici se pot selecta usor oameni care sa gaseasca solutii pertinente si capabili sa lucreze in astfel de institutii si s areglementeze problema asta, pentru ca nu toti suntem idiotii ca.....stiti voi cine...

    NU este normal sa tipi in gura mare ca asa pastrezi locurile de munca. Taxa asta nenorocita isi schimba menirea in fiecare zi? Cine produce auto si cine ramane pe afara in RO? Dacia nu e singurul caz....toti au probleme, cine face auto mai bune, sigure si ieftine sa traiascaz de ce trebuie sa ii protejam pe frantuzii astia cu o varza de masina.?

    nu imi mai iau dacie never
  • 0 (0 voturi)    
    ce o sa schimbe taxa???? (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:57)

    addry [anonim]

    Daca mareste taxa ,  Tariceanu are impresia ca cineva va renunta la o masina din afara , net superioara unui logan , numai pt ca a marit el taxa???
    Eu nu cred.
  • 0 (0 voturi)    
    cautarea solutiei (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:25)

    modest [anonim]

    de ce discutam aiurea despre logan si cat e de fiabil. Stim si cata onoare are tariceanu, se dictura aceste lucruri *n situri si forumuri.

    Haideti mai bine sa vedem care e solutia! Semnarea unei petitii online nu cred ca ajuta prea mult, poate ne lamureste un avocat.

    Solutia cea mai sigura o vad si eu iesitul in strada, dar nu in 13-15 decembrie ci cat de repede. Ne mobilizam, si facem proteste organizate in mai multe orase, garantat va ajunge la urechile UE.

    Asteptam pe cei cu initiativa sa vedem cum ne organizam.
  • 0 (0 voturi)    
    http://taxa-auto.forumer.ro/forum.htm (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:00)

    modest [anonim]

    uite cineva scria pe un forum urmatoarele :
    Pentru cei din constanta, sa facem un miting impotriva hotilor ! sa le aratam ca nu suntem sclavii lor !

    1. Trebuie sa fim organizati.
    2. Trebuie sa fim civilizati
    3. Trebuie sa anuntam primariile fiecarui oras in care avem de gand sa ne adunam sa facem mitingul
    4. Trebuie sa anuntam mass-media ca sa stie despre dorinta/ideea/gandirea noastra.
    5. Trebuie sa gasim un jurist care sa ne reprezinte in fatza Avocatului Poporului la guvern.

    Oricine care ne poate ajuta, de la vorbe la materiale (pentru confectionarea de banere si inscriptii anti legea asta)

    Hai sa ne ajutam noi pe noi insine, daca ei nu ne ajuta
    Hai sa ne respectam, daca ei nu o fac.

    Oricine are ceva de zis . CONTACT !

    Pe acelasi forum o alta persona :
    Reclamati in continuare incercarea astora de a ne jefui cu taxa ilegala la UE!
    Puneti mina si scrieti la urmatoarele adrese. Nimeni nu o sa o faca in locul nostru.
    iata adresele unde deduc ca trebuie sa scriem si sa reclamam la UE (6 adrese/ institutii):
    1) Comisia Petitii a Parlamentului UE
    Parlement europeen Commission des petitions Secretariat, Rue Wiertz B-1047 BRUXELLES, e-mail: petitions@europarl.europa.eu
    2) Comisia Europeana
    Commission of the European Communities (Attn: Secretary-General), B-1049 Brussels, Belgium e-mail: SG-PLAINTES@ec.europa.eu.
    3) Comisarul pt Protectia Consumatorului, dna Kuneva, la Comisia europeana
    4) Comisarul pt taxe si vami, dl Laszlo Kovacs, la Comisia europeana, e-mail: Laszlo.Kovacs@ec.europa.eu
    5) Presedintele Parlamentului European, dl Hans-Gert Poettering, e-mail: hpoettering@europarl.eu.int
    6) Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene
    Palais de la Cour de Justice, Boulevard Konrad Adenauer Kirchberg L-2925 Luxembourg, tel.: (352) 4303.1,fax: (352) 4303.2600, Internet: http://curia.europa.eu/

    Daca Ungaria si Polonia au fost condamnate, inseamna ca exista jurisprudenta si hotii nostrii de la guvernare pot fi pusi la punct. Se poate scrie in limba romana
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa vietii (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:12)

    Eis [anonim]

    Intradevar decand sa micsorat taxa sau adus tate rablele in tara dar tostusi oamenii mai bine cumpara un ford, vw , opel si etc. decat sa cumpere la aceeasi bani o Dacie putrezita. Domnu tariceanu acum ca pleaca (doamne fii laudat )de la putere fiind actionar la firme producatoare de autoturisme sia jucat ultima carte. Asa ceva numai in Romania Uniunea nu va aproba asta sa fiim linisti.
  • 0 (0 voturi)    
    Neputinciosul (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:50)

    Expert [anonim]

    Dragii mei - si ma refer si la "baietii" de la hotnws..
    nu va agitati asa tare .
    Tariceanu e pe cit de ticalos pe atit de impotent !
    Lanseaza "fumigene" , dezinformeaza cu "limba de lemn , RAR -urile au fost luate cu asalt , si Administratiile fiscale . DE ce?
    Fiindca oamenii NU INTELG si nimeni nu le explica !
    Tariceanu da ordonante , dar nu le publica in Monitor.
    Deci ele sunt ZERO , fara valabilitate !
    De ce nu le publica ? Asteapta "raspuns" de la Bruxelles. "Rasuns (pozitiv !!) e "limba de lemn " !
    Astreapta de fapt APROBARE !!!! Asta e , e impotent!
    Suntem in UE si nu face ce vrea . De ce a aminat ordonantza cu suspendarea taxei pe masini noi ?
    Simplu : NU A PRIMIT aprobare ! (el zice "raspuns" , sa va prosteasca !!! )Si nici nu primeste !Nici pt. triplarea taxei nu primeste ! Stati linistiti , nu panicati oamenii inutil , va rog verificati afirmatiile mele si informati corect pupulatia ! Va rog !
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns CE (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:54)

    sebi [anonim]

    raspuns primit de la taxe Comisia Europeana :
    Dear Madam, Dear Sir,

    I refer to your message concerning car taxation in Romania .

    First of all, it must be noted that there is no harmonization at European Union level in the field of motor vehicle registration taxes. This means that Member States may impose these taxes and decide unilaterally upon their levels and methods of calculation. Cyprus may, thus, also keep a motor vehicle registration tax and set its levels as high as it sees fit (in Denmark , for example, a similar tax amounts to 180% of a vehicle's value). In other words, there is no Community rule, which would require Romania to eliminate the registration tax levied on new or used motor vehicles. There is also no Community provision, which would regulate the level of this tax.[1]

    I would also like to inform you that the Commission being aware and concerned of the difficulties that the European citizens face in connection with the car registration taxes levied in different EU Member States on 5 July 2005 presented a proposal for a Directive which, inter alia, includes the abolition of car registration taxes over a transitional period of five to ten years. Moreover, the proposal includes provisions establishing a refund system for registration taxes to be applied on those passenger cars which have been registered in a Member State and are subsequently exported or permanently transferred to another Member State . The objective of this measure is twofold: first to avoid double payment of registration taxes, and second to charge registration taxes according to the use of the car in the Member State concerned. Although the adoption of Community legislation in the field of taxation requires unanimity in the Council the Commission remains hopeful that the Member States would be cooperative in removing the remaining tax obstacles in the Internal Market.[2]

    I hope that this information has been useful for you.

    Yours sincerely, TAXUD INFORMATION
  • 0 (0 voturi)    
    Interesul (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:54)

    ovidiu [anonim]

    De data aceasta cred ca frica ca ramanem prea repede fara rezerve a fost mai mare decat interesul lui sa mai vand ceva masini.
    Avem -900 milioane EUR. (asa inr-o luna din calcule)

    Mai tineti minte cand BASE trambita ca ele stie ca sunt bani pt profesori.
    Eh, uite ca a mintit (poate dezinformat fiind).

    Masura ii buna, felul in care se aplica, si modul in care ii infunda pe niste oameni nevinovati (care si-au luat deja masini)
  • 0 (0 voturi)    
    In strada!!! (Vineri, 5 decembrie 2008, 14:32)

    dinu cristian [anonim]

    E cel mai bun mod in care sa scoti nesimtirea din Romania..
  • 0 (0 voturi)    
    Jos sclavia! Jos taxa auto! LA GREVA!!! (Vineri, 5 decembrie 2008, 16:07)

    jos_taxa_auto [anonim]

    daca mai sunt romani adevarati, ii astept pe adresa de mess sa organizam cel mai mare miting din romania de dupa '89 incoace; ne-a ajunj bataia de jos: jos_taxa_auto e ID-ul de mess
  • 0 (0 voturi)    
    tariceanu.. (Vineri, 5 decembrie 2008, 16:59)

    claudiu [anonim]

    asa e, tariceanu baga tot felul de minciuni in capul romaniilor ca sa il voteze, si pe urma ii termina de pe alta parte, e bine sa nu mai votezi pe nimeni si gata , cel mai sfant ca romanii sa nu mai mearga deloc la voturi sa nu mai fie alegeri.
  • +1 (1 vot)    
    taxa auto incercati si la petitii (Vineri, 5 decembrie 2008, 20:22)

    anonim1 [anonim]

    taxa este o teapa totala cum am vazut ca mai sunt oameni de aceeasi parere si care au avut comentarii pe intelesul tuturor.eu am adus un citroien xantia din 1993 euro 2 credeti-ma ca nu il dau pe loganu lui tariceanu. am dat 1000 euro si avea toate obtiunile posibile tabla perfecta si culoare metalizata,functioneaza perfect bat dacia la orice ora,etc.eu cred sa fie joc politic si interese personale altele nu mai vad.romani incercati sa reveniti cu picioarele pe pamant si haideti sa ne unim sa nu mai fim lasi si altii sa profite.iesiti in strada sau nu mai cumparati benzina cand scumpeste si sa vedeti ca dupa 3 zile va fi mai ieftina au mai mari pierderi daca nu cumparati produsul lor.ei castiga facand aceste magari din cauza prostiei noastre.faza intamplata in ita cu benzina deaceea am dat ex.sau sa ii impuscam si noi pe comunistii astia cum au facut si ei cu celalalt.ramane la aprecierea dv
  • 0 (0 voturi)