Mai multi furnizori ai Dacia isi vor intrerupe activitatea o luna

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 9 decembrie 2008, 19:35 Economie | Auto

Mai multe societati furnizoare de componente catre uzina Dacia din Mioveni au decis sa intre in somaj tehnic pana in data de 12 ianuarie, ca urmare a intreruperii activitatii de productie la uzina Dacia, informeaza NewsIn.

In cursul zilei de marti, au avut loc comisii paritare intre sindicat si administratie la mai multi furnizori, in urma carora s-a stabilit ca programul de lucru sa fie asemanator cu cel de la uzina de automobile din Mioveni.

Liderii Sindicatului Automobile Dacia (SAD) au declarat ca salariatii firmelor furnizoare care sunt membri ai sindicatului de la Dacia vor intra in somaj tehnic in perioada urmatoare. Este vorba de societatile Leoni Mioveni, Leoni Pitesti, Johnson Control, Euro APS, Cortubi, Metal Impex, Maxiro, Piroux SRL, Matrice Dacia, Presate Dacia, Eurest SRL si A.S.I. (furnizor punti).

Viorel Popescu, lider de sindicat la Euro APS, furnizor de mase plastice si termoformate, a precizat ca cei aproximativ 800 de oameni care lucreaza aici se vor intoarce la munca in data de 12 ianuarie 2009. "La Euro APS exista doua forme de angajare. In momentul de fata exista 650 de salariati la Euro APS si la ADECO inca 179 de oameni angajati pe perioada determinata. Dintre acestia din urma, pentru 100 nu au mai fost reinnoite contractele. De joi se va intrerupe productia si la noi. Oamenii aflati in somaj tehnic vor primi 85% din salariu si bonuri de masa pentru zilele lucratoare. Referitor la prima de Craciun, abia in sedinta de miercuri o sa stabilim acest lucru", a declarat Viorel Popescu, lider sindicat la Euro APS.

Sedinta a avut loc marti si la Leoni Mioveni, unde a fost luata o decizie asemanatoare, astfel incat aproximativ 250 de angajati vor fi trimisi in somaj tehnic. Liderul sindical Florica Vasilescu a declarat ca sunt nevoiti sa-si adapteze programul in functie de clientul lor. "Vom respecta programul de la Dacia si vom urma clientul. Fiind furnizor, va dati seama ca nu avem ce face. Oamenii vor primi 75% din salariu, potrivit contractului colectiv de munca. Noi vom fi in somaj tehnic pina la sfarsitul anului, iar in ianuarie vom intra cinci zile in concediu de odihna, urmand sa stabilim intr-o noua sedinta programul de lucru", a declarat Florica Vasilescu, liderul sindical Leoni Mioveni.

Potrivit viceliderului Sindicatului Automobile Dacia (SAD) Ion Iordache, salariatii de la Dacia sunt ingrijorati de situatia actuala din uzina. "Oamenii au o stare de ingrijorare. Este foarte normal, dar le-am transmis sa nu le fie teama si mai ales sa nu fie furiosi. Trebuie sa fie calmi pentru ca avem speranta ca masurile care vor fi luate de statul roman ne vor duce ca intr-o luna, maximum doua, sa lucram din nou la capacitate normala", a spus Iordache.

El a mai spus ca angajatii carora nu le-au mai fost prelungite contractele temporare de munca ar putea fi reangajati dupa ce situatia se va redresa. "Este extrem de grav ce s-a intamplat cu cei 620 de oameni carora nu le-au mai prelungit contractele. Erau tineri de viitor si se integrasera foarte bine in uzina. Avem promisiunea ca imediat ce situatia se va redresa, cei 620 vor fi reangajati. Astazi si maine ne intalnim cu furnizorii, dar si ei isi vor adapta programul dupa uzina si vor lucra doar trei zile. In schimb CKD va functiona atat timp cat va avea comenzi", a precizat Iordache.

Dacia isi intrerupe productia in perioada 11 decembrie 2008 – 11 ianuarie 2009 si va reduce cadenta de productie incepand cu 12 ianuarie 2009, ca urmare a scaderii "brutale" a pietei auto din Romania si pentru a reduce stocurile, a anuntat luni producatorul autohton de automobile.























732 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    d-aia vreau taxa auto (Marţi, 9 decembrie 2008, 19:41)

    dan [anonim]

    si unii vor sa faca demonstratii impotriva taxei auto... Romania este ultima tara unde merge sloganul "cumpara produse din tara ta!" ne plangem de guvernanti, dar ne meritam situatia
  • -2 (2 voturi)    
    Vreau.... (Marţi, 9 decembrie 2008, 20:59)

    moroshanKa [anonim]

    Sa moara Dacia!
    Si toti cei care o sustin,
    (NU, nu-mi pasa daca au copii, si familie...Si eu am si am ramas cu masina neinscrisa!
    HUO!
    • +2 (2 voturi)    
      pana sa moara dacia (Marţi, 9 decembrie 2008, 22:02)

      dan [anonim] i-a raspuns lui moroshanKa

      tu o sa circuli cu bicicleta ha ha ce bine imi pare ca ai luat teapa, ce bine imi pare ca ai pierdut
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea (Marţi, 9 decembrie 2008, 21:24)

    john doe [anonim]

    fara suparare, nu inteleg de ce trebuie sa avem taxa? Masinile nu se vand fiindca creditarea s-a oprit, e clar ca piata Logan era o piata a creditului auto. Ma indoiesc ca cine are 9000-10000 de EURO isi va cumpara un Logan ca sa aiba si el masian cu ABS, diesel si cu AC. Fara suparare omul doreste o alta calitate pentru banii pe care-i cheltuieste. Nu va mai putea sa ia de afara o masina buna si full option fiindca noua taxa e prea mare? Nici o problema, va cumpara second hand-uri din tara. Dar LOGAN tot nu-si va cumpara ca atare LOGAN-urile tot nu se vor vinde. Auzeam in seara asta la TV , pe Money ChannlelTV vorbea un expert din Misterul de Finante, ca LOGAN-ul este o poveste de success. Intr-adevar in Africa, America de Sud, Eastern Europe este o poveste de succes. Le-am vazut cu ochii mei in Angola, Georgia, Azerbaidjan si Ucraina. Sunt masini apreciate si de success pentru piata de acolo. Deasemenea le-am vazut LOGAN si prin Paris dar la femeie de serviciu. Si chiar si ea o folosea ca masina de mers la serviciu. Ca masina de familie avea Renault Espace. S-avem pardon dar sunteti departe de tot de problemele economice ale Romaniei daca separti ca veti revigora vanzarile auto LOGAN prin aceste taxe! le veti revigora pe cele de masini noi, dar nu cu mult. Ma rog...mai e un pic si va iesi alta lume in strada, o tara intreaga! Inca n-am auzit de guvern care sa defavorizeze o tara intreaga pentru o fabrica de la Pitesti. Si pana la urma e uzina privata, de ce ne impacientam atat?
    • 0 (0 voturi)    
      iulie (Marţi, 9 decembrie 2008, 22:01)

      dan [anonim] i-a raspuns lui john doe

      dacia nu se mai vinde din iulie, nu de luna trecuta, verifica statisticile
  • 0 (0 voturi)    
    Deci, ca sa inteleaga tot omul care sustine taxa (Marţi, 9 decembrie 2008, 21:54)

    Ionut [anonim]

    Problema cu aceasta taxa este simpla:
    1) taxa se mareste (tripleaza) de la 15 dec
    2) sunt f.f.f. multi oameni saraci, care din economiile stranse in luni/ani de zile au reusit in sfarsit sa cumpere o masina SH. Motivul pentru care isi iau SH si este pt ca nu au bani de o masina noua, pt ca banca nu le da credit pt ca au salariul prea mic.... Eh, acesti oameni au adus masinile in tara inca din luna octombrie, insa au fost programati la RAR (pt inspectia tehnica) dupa data de 15 dec, chiar in ianuarie, februarie.
    3) Trebuie sa fii limitat sa nu intelegi! Si daca esti in situatia asta, uite o intrebare ajutatoare: "crezi ca daca s-ar fi stiut de taxa asta, oamenii isi mai lua masini din afara?"
    PS: Problema este foamea de bani (hotia) din Romania cultivata de oamenii politici si de grupurile din jurul lor
    • 0 (0 voturi)    
      limita (Marţi, 9 decembrie 2008, 22:37)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      vrei sa te cred ca sunt unii care au strans 3-4000 de euro si apoi au plecat in germania si si-au cumparat masina? cine avea doar banii astia cu siguranta a preferat sa o ia de la samsari decat sa mearga ei intr-o tara unde nu cunosc limba si sa cumpere o masina din anunturile din ziare sau autohaus! sunt extrem de putini cei care si-au adus o masina de afara, cei mai multi au luat o masina de la samsari si nu i-a deranjat deloc sa umfle buzunarele unor escroci, acestia sa mai stranga bani 2 luni si sa plateasca taxa, pt primii imi pare oarecum rau
      • 0 (0 voturi)    
        re:limita (Miercuri, 10 decembrie 2008, 0:07)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui dan

        Trebuie sa fii orb sa nu vezi cum se fura in tara asta, se fura din orice pozitie, peste tot.
        Nu vezi esentialul: sunt mii de oameni care acum inainte de sarbatori primesc surpriza asta. Si-au luat masina, RAR-ul ia programat tarziu si acum nu mai au bani sa achite taxa care s-a triplat. E chiar asa de complicat? Trebuie sa desenez...
        I rest my case ("imi odihnesc cazul" in caz ca nu intelegi).
    • 0 (0 voturi)    
      lasa manipularea (Marţi, 9 decembrie 2008, 22:57)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      vrei sa cred ca sunt oameni saraci care au strans ani de zile 3-4000 de euro si apoi au plecat de capul lor cu trenul sau cu avionul in germania sa-si cumpere masina din autohaus? cat de limitat ma crezi? cei mai multi au cumparat masinile de la samsari fara sa fie deranjati sa le umfle buzunarele unora care nu stiu ce e aia munca cinstita si nu platesc impozite, dar sunt deranjati sa plateasca o taxa impusa pt a sustine economia. inca ceva, pt unul care avea doar 3-4000 era mai bine sa-si cumpere un logan in leasing, dar sunt convins ca a preferat un golf 4. ce as lua eu dosarele de la vama sa vad cate masini a adus unul in tara si apoi i-as verifica declaratia de venit si as aplica legea pt evaziune....