S-a schimbat...schimbarea. Triplarea taxei auto pentru masinile second hand se va aplica de la 15 decembrie / Ministrul Mediului a refuzat sa semneze si aceasta ordonanta

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 10 decembrie 2008, 17:32 Economie | Auto

Guvernul a publicat, miercuri, o noua ordonanta de urgenta prin care a decis ca taxa de poluare auto sa fie triplata din 15 decembrie, iar proprietarii de vehicule care au platit saptamana aceasta taxa la valoarea majorata isi vor primi inapoi diferenta de bani, au anuntat reprezentantii Guvernului. Schimbarile taxei au fost insotite de formulari neclare si numeroase interpretari, iar in tara soferii protesteaza, nemultumiti ca masinile vechi vor avea in multe cazuri taxe mai mari decat suma cu care au fost cumparate. UPDATE: Ministrul Mediului, Atilla Korodi, a refuzat sa semneze ordonanta, motivand ca ar fi dorit ca triplarea sa se aplice din 30 ianuarie 2009.

Noua ordonanta de urgenta va fi publicata joi in Monitorul Oficial, iar noul regim fiscal se va aplica de la 15 decembrie.

"Guvernul a decis sa abroge ordonanta publicata si sa o modifice", a spus Camelia Spataru, purtator de cuvant al Guvernului. Din 15 decembrie, se tripleaza taxa de poluare pentru masinile second hand, iar automobilele noi Euro 4 cu motoare de sub 2.000 cmc vor fi scutite de taxe pana la 31 decembrie 2009.

Cei care luni si marti au platit taxa majorata vor primi inapoi diferenta de bani dintre noua formula si cea dinaintea adoptarii ordonantei.

Tot incepand cu data de 15 decembrie, se vor aplica prevederile care excepteaza de la obligatia de plata a taxei pe poluare, stabilita prin OUG 50/2008  - cea aprobata in aprilie - autoturismele cu norma de poluare euro 4 a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 de centimetri cubi, precum si   utilitarele  cu norma de poluare euro 4, care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in statele membre ale UE. Autoturismelor cu norma de poluare euro 4 a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 de centimetri cubi, precum si toate  utilitarele cu norma de poluare euro 4, inmatriculate pentru prima data in afara Uniunii Europene si care se inmatriculeaza in Romania, li se aplica taxele prevazute pentru autovehiculele second-hand", a declarat purtatorul de cuvant al Guvernului.

Ministrul Mediului, Atilla Korodi a declarat, citat de Mediafax, ca a cerut colegilor de Cabinet, in sedinta de miercuri, ca triplarea taxei sa intre in vigoare din 30 ianuarie 2009 si ca, pana la acel termen, taxa sa fie platita conform vechiului mod de calcul.

"Nu a fost acceptat termenul de 30 ianuarie propus de mine, in cazul in care triplarea chiar ar fi necesara", a spus Korodi.

El a precizat ca, nemultumit de refuzul Executivului de a amana triplarea pana la finele lunii ianuarie, nu a semnat nici actul normativ adoptat miercuri de Guvern.

Taxa pe poluarea auto a fost triplata luni 8 decembrie, odata cu publicarea in Monitorul Oficial a ordonantei Guvernului privind modificarea taxei.

In toata tara a izbucnit un scandal urias dupa ce proprietarii care au mers marti la Administratiile Fiscale pentru a-si inregistra masinile au fost nevoiti sa plateasca noile tarife.

Ordonanta mentioneaza ca, incepand din 15 decembrie, autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 de centimetri cubi (cmc) si care sunt inmatriculate pentru prima data in Romania sau in alte state membre ale Uniunii Europene sunt exceptate de la plata taxei pe poluare pana la data de 31 decembrie 2009.

De asemenea, sunt exceptate de la plata taxei auto toate masinile conforme normelor Euro 5 si Euro 6, precum si vehiculele electrice si hibride.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4604 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    PIATA COMUNA ???? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 17:42)

    Nicolae [anonim]

    Trist !
  • 0 (0 voturi)    
    Bataie de joc ! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 17:43)

    Camelia_mng [utilizator]

    Trebuia stabilita taxa asta cu cel putin 2 luni inainte de a fi aplicata. Prea am fost luati din pripa.Si data de 15 decembrue e foarte prematura!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      cam da (Joi, 11 decembrie 2008, 15:01)

      c [anonim] i-a raspuns lui Camelia_mng

      Daca era data legea asta in US...Tariceanu era fugarit cu pusca pe dupa guvern. Noi insa putem sa inghitim orice...
  • +2 (2 voturi)    
    taxa auto (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:01)

    AsmVax [anonim]

    Astia de la guvernare isi bat joc de popor.
    In final or sa plateasca.....
  • 0 (0 voturi)    
    Si cei din ianurie tot asa platesc? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:07)

    dade [anonim]

    Mergem mai departe cu protestul.
    Ce fac cei care au RAR in ianurie din cauza ca nu au reusit programare mai repede?

    LE DAM FOC LA GUVERN si lu TAXICEANU
    • 0 (0 voturi)    
      @dede: Re: Si cei din ianurie tot asa platesc? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:51)

      Alx MAX [anonim] i-a raspuns lui dade

      Poţi de pe acum să te apuci să faci rost de napalm. Decizia de plată se ia în funcţie de legile şi hotărârile în vigoare la data la care dosarul intră pe mâna boss-ului de la Administraţia Financiară.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa auto (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:14)

    RADU [anonim]

    cum vine asta adica pt masini sub 2000 cm3 nu se plateste indiferent de vechime . "pt care sunt inmatriculate prima data in ro sau in alte state membre"...............??????
    • 0 (0 voturi)    
      Smecherie a la Citroianu (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:59)

      Lucas [anonim] i-a raspuns lui RADU

      Iti spun eu cum e... Citroianu a vazut ca in SUA merg bine masinile Japoneze si ei sunt cei mai tari la hibride, deci Citroianu a devenit razgandeanu pentru a deveni Hondaneanu, dar cel mai sigur Nissaneanu.

      Adica o sa capteze el reprezentantele Nissan si cum importul din Japonia nu o sa aiba taxa de prima imatriculare, si cu o taxa vamala de 10%, o sa ii maerga mai bine decat cu Citroen! Deci legea nu e facuta pentru noi, e pentru ei :)

      Romanu de rand care o fost in sua poate si-ar aduce o masina de acolo, dar masina asta nu ar avea in nici un caz sub 2000 cm3, si in japonia nu merge nimenica sa isi aduca o masina. astea o sa si le aduca Vaporeanu.

      Ma gandesc sa cumpar niste actiuni la Nissan romania :)
    • 0 (0 voturi)    
      Adica (Joi, 11 decembrie 2008, 9:12)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui RADU

      Adica daca aduci o masina din state cu motor de 2000 cmc non euro care polueaza mai ceva ca autoutilitarele statului, care nu a mai fost inmatriculata in UE, nu platesti nimic pana la 15.12.2008
  • 0 (0 voturi)    
    e foame de bani (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:16)

    petronas [anonim]

    E nevoie de bani acum la buget ....Cum sa mai astepte 2 luni...
    Profesorii nu si-au primit salariile...
    • 0 (0 voturi)    
      Profesorii (Miercuri, 10 decembrie 2008, 21:42)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui petronas

      profesorilor si altor bugetari li se dubleaza salariile iar la 75% din romani le e frica sa nu ramana fara loc de munca pentru ca e criza
    • 0 (0 voturi)    
      Din taxa asta salarii pt profesori??? (Joi, 11 decembrie 2008, 11:36)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui petronas

      Sa fiu sincer...nu m-am asteptat sa se dea potul cel mare la 6 din 49 inainte de alegeri.Abia apoi am realizat ca daca ar fi tinut premiul cel mare la LOTO, pe 30 noiembrie ar fi iesit mult mai multi romani din case fie doar ca sa joace la LOTO si exista riscul major ca in drum spre agentile LOTO sa dea si peste o sectie de votare. Dar daca nu faceau treaba asta aveau acum si bani pt salarii, pt ca nimeni nu stie ce se face cu banii loteriei nationale.Saptamanal se varsa sume considerabile acolo si nu controleaza nimeni unde se duc acei bani si cum sunt folositi.
  • 0 (0 voturi)    
    sila de ei (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:17)

    sasha [anonim]

    se mira ca pleaca toti oamenii decenti din tara asta, sunt mai josnici ca manelistii, o tara in care nu exista pic de respect pt. cetateni si pic de predictibilitate legislativa. Suntem un popor de hoti, corupti, lasi,manelisti, violatori, s.am.d. pt. ca asa sunt "modelele" noastre politice
  • 0 (0 voturi)    
    Imbecili (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:46)

    Liviu [anonim]

    Pe timpul si sanatatea noastra fac ping-pong cu legea. Ne-am saturat de imbecili care sa ne conduca.
  • 0 (0 voturi)    
    sa avem grija sa nu mai ajunga astia la guvern (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:11)

    Lucas [anonim]

    Am un golf 4 cu euro 4 si maine merg si platesc taxa, iar dupa 15 o sa dau finantele in judecat a pentru discriminare, deoarece nu e corect ca eu cu o masina cu euro 4 sa platesc taxa si pentru o dacie cu euro 4 sa nu se plateasca taxa, mai ales ca, conform gandirii lor dacia ar avea cu vre-o 4 ani mai lunga perioada de viata (de poluare).

    De ce daca eu am avut cu 3500 de euro mai putin decat ala cu dacia sa platesc taxa mai mare pentu o masina care polueaza la fel sau chiar mai putin.

    LA ARME!!!
    ok, ok - la greve
  • 0 (0 voturi)    
    iarta-ma doamne (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:14)

    Lucas [anonim]

    Sper din tot sufletul sa nu cumva sa treaca Razgandeanu pe langa mine cu motocicleta, ca cine stie, poate imi intra soarele in ochi...
  • 0 (0 voturi)    
    spuneti in fata (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:33)

    rAZVAN [anonim]

    nu mai scrieti pe internet!
    haideti sa iesim in strada si sa le spunem in fata!!!
  • 0 (0 voturi)    
    miting anti taxa (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:51)

    alin [anonim]

    Sambata 13 decembrie , CONSTANTA , intre orele 10-13 . MITING IMPOTRIVA TAXEI AUTO . ( intanlire parcare aqua magic mamaia ) brandyalin . id pt detalii !
    • 0 (0 voturi)    
      Da - venim la miting !!! (Joi, 11 decembrie 2008, 9:57)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui alin

      Toti cei interesati de eliminarea taxei , vom fi Sambata la Aqua Magic , si vom protesta pe princilapul bulevard din Constanta !!!

      Constanta si Tulcea este alaturi de toata tara !!!

      Jos cu taxa jos cu taxa jos cu taxa !!!
  • 0 (0 voturi)    
    TIMISOARA (Miercuri, 10 decembrie 2008, 20:46)

    ioexist [anonim]

    E DEJA IN PROTEST LUMEA E IN STRADA ACUM !!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    taxa poluare (Miercuri, 10 decembrie 2008, 20:47)

    petrescu florin [anonim]

    nu este corect sa fim UMILITI in acest hal.pacat de aceasta tara ca de zeci de ani sta pe mana unor incompetenti. sambata nu ramane decat sa urlam cat putem in piata victoriei.
  • 0 (0 voturi)    
    RELAX (Miercuri, 10 decembrie 2008, 21:00)

    DANNY78 [utilizator]

    DE CE DATI DIN GURA DEGEABA ORICUM O SA PLATIM CUMINTI SI SUPUSI Taxa ,ca pe toate celelalte pt ca doar gura e de noi
  • 0 (0 voturi)    
    mars de protest la cluj.13.dec. ora 12 sala sportu (Miercuri, 10 decembrie 2008, 21:58)

    george haiduc [anonim]

    haideti sa luam atitudine!! sunt asteptati toti cei care se simt batjocoriti de sleahta de politiceni care in lasitatea si nemernicia lor s-au protejat dand o ordonanta a doua zi dupa vot, aruncand in disperare si agonie sute de mii de oameni care au vazut o oportunitate in achizitia unei masini second la o taxa mai mica. ne-au amagit si momit cu o falsa oferta electorala.(parca si pensiile sunt amanate.la fel si majorarea profesorilor) au promis marea cu sarea, s-au declarat frati cu noi pana a trecut votul. eu sper sa ajunga in lada de gunoi a istoriei. daca stiam ce vor face, nu mergeam sa iau masina. eu refuz sa fiu gunoiul lor si bataiea lor de joc. voi iesi in strada. ne bazam pe toti cei care se respecta (cu numere rosii sau negre). ne bazam pe cei care pana la amiaza merg in targul de masini de la Gilau. haideti sa le aratam ca nu suntem prostii si fraierii lor care inghit orice li se serveste. haideti sa luam atitudine. haideti sa fim o forta si un glas.
  • +1 (1 vot)    
    nici chiar asa !!! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 22:24)

    nici chiar asa !!! [anonim]

    ai dreptate lucas cu acea comparatie intre golf 4 - euro 4 si dacia cu euro 4. nu vei fi singurul care va da finantele si guvernul in judecata. am un prieten avocat care se va lega de o alta chestie. mult mai buna. Ordonanta privind noua taxa este ilegala conform Constitutiei si a Legii n. 90/2001 privind organizarea si functionarea Guvernului: Constitutia Romaniei, art. 110: "ARTICOLUL 110 (1) Guvernul îşi exercită mandatul până la data validării alegerilor parlamentare generale." Asta intamplandu-se saptamana trecuta. "(2) Guvernul este demis la data retragerii de către Parlament a încrederii acordate sau dacă primul-ministru se află în una dintre situaţiile prevăzute la articolul 106, cu excepţia revocării, ori este în imposibilitatea de a-şi exercita atribuţiile mai mult de 45 de zile. (4) Guvernul al cărui mandat a încetat potrivit alineatelor (1) şi (2) îndeplineşte numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de membrii noului Guvern. " Legea nr. 90/2001 Art. 26: alin. 3: "(3) In cazul incetarii mandatului sau, in conditiile prevazute de Constitutie, pana la depunerea juramantului de catre membrii noului Guvern, Guvernul continua sa indeplineasca numai actele cu caracter individual sau normativ, necesare pentru administrarea treburilor publice, fara a promova politici noi. In aceasta perioada Guvernul nu poate emite ordonante si nu poate initia proiecte de lege." nu aveau dreptul sa legifereze. o ordonanta de urgenta se motiveaza prin situatii exceptionale. care ar fi acelea ? au cam dat-o-n bara. bine nu le va fi la motociclelu si tribul lui (la motociclete de ce nu se pune taxa ? cata lume stie cati cmc are o ninja sau o hayabuza). oare am fi protejat si producatorul de motociclete daca aveam unul autohton ?!?!?!?! Rusine sa va fie !!!
  • 0 (2 voturi)    
    Ce gura mare fac samsarii de masini! (Joi, 11 decembrie 2008, 2:40)

    mecena [anonim]

    Ce sar toti samsarii de masini in sus cand e vorba sa dea bani din buzunar. Nu mai merge smenu cu rable de ocazie din EU la taxele astea, nu? Naspa. Eu in locul vostru, as pleca din Ro. Va primesc aia in Congo si fara viza. Poate o puneti de un autovit acolo, cu camile, zebre sau hipopotami de ocazie.
    • 0 (2 voturi)    
      nu-i baga pe toti in aceeasi oala (Joi, 11 decembrie 2008, 8:26)

      Lucas [anonim] i-a raspuns lui mecena

      Nu toti sunt samsar, sunt o gramada de oameni simpli care si-au cumparat o masina facandusi un calcul, si se simt batjocoriti de Tariceanu & PNL ca daca au vazut ca ies de la guvernare mai dau un tun. Ei zi ca protejaza Uzinele Dacia, si ca SH sunt de vina ca au scazut vanzarile, pai sa se uite in toata europa si in SUA, peste tot au scazut vanzarile la masinile noi, si salarile mari care le au directorii si chiar muncitorii nu ma obliga pe mine sa ii sustin daca nu imi fac nici un serviciu! Punct!
    • 0 (2 voturi)    
      plisc mai...mic (Joi, 11 decembrie 2008, 8:30)

      superior [anonim] i-a raspuns lui mecena

      Samsarii nu inmatriculeaza masini ci acei care le cumpara...poate scade vanzarea. Ai citit un rand si-ti dai cu parerea...in loc sa taci. Poate sunt sute si mii de cazuri in care oameni s-au deplasat singuri sa aduca o masina din germania, si crede-ma ca piata este de 2 milioane de masini disponibile la vanzare, nu toate "rable" cum zice Taricelul sau unii ca tine...acolo lumea mai schimba (sau schimba) si pentru ca isi permitea o masina mai buna. Si apropo cred ca la toti le place cum miroase o masina nou-nouta, din pacate pretul ne "retine" sa gustam aceasta placere. Deci o masina straina second dar nu foarte veche iti aduce satisfactie indeajuns si cheltuiala "suportabila" (incluzand cumparare si "consumabilele". Tragedia este ca in timp ce am cumparat masina si veneam pe autostrada (nu ce avem noi) spre "PATRIE" astia votau o lege care tripla o taxa peste noapte...nu este drumul "mai lin spre casa"?
      Si daca vrei sa te dai pe HIPOPOTAM vezi ca se inchiriaza la ZOO, este de plastic da "MISCA BINE"
    • 0 (0 voturi)    
      Samsarii... (Joi, 11 decembrie 2008, 9:53)

      Dan Savulescu [anonim] i-a raspuns lui mecena

      Amice esti IDIOT, chiar daca te numesti MECENA.
      Daca te-ar duce mintea, te-ai ocupa si tu de comertul cu masini, si nu ai comenta aiurea. Tu chiar nu te-ai saturat de taxe, impozite si de toate magariile din Romania? Se pare ca nu...
      Sau poate esti unul care lucreaza intr-un showroom de-al lui "motocicleanu", "razgandeanu" sau cum l-o mai fi chemand!!! Pentru linistea ta vreau sa mentionez ca nu ma ocup de comertul cu masini, de nici un fel si orice marca ar avea. Si nu pentru ca nu m-ar duce mintea...
    • 0 (0 voturi)    
      Romanii nu sunt Mecena (Joi, 11 decembrie 2008, 11:49)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui mecena

      Alo,domnu', spune-mi si mie care e diferenta intre samsarul de masini noi (Tariceanu) si samsarul de masini second-hand? Spune-mi si mie ce fel de masini second-hand reprezinta grosul inmatricularilor? Iti spun eu: statistica primelor noua luni ale anului indica faptul ca majoritatea autoturismelor second-hand care au trecut pe la RAR au ani de fabricatie 2001-2005. Unde sunt rablele de care vorbesti dumneata?Sau pt dumneata orice masina care nu e noua, e rabla?
    • 0 (0 voturi)    
      ce de comentezi fara sa gandesti? (Joi, 11 decembrie 2008, 12:26)

      muncesc din greu ma [anonim] i-a raspuns lui mecena

      ce samsari ma.. am muncit un an sa imi iau o "rabla" de masina si acu tre sa mai bag 2 luni ca sa le platesc lor taxa
      si se trezesc cei ca tine .. du te tu in congo cu gandirea asta a ta. Nu vezi ce te inconjoara? Cred ca esti multumit
  • 0 (0 voturi)    
    care masina este considerata sec hand? (Joi, 11 decembrie 2008, 3:27)

    nissan=bmw [anonim]

    mai veche de 5 ani sau mai veche de 10 ani de la data de cand a fost achizitionata din fabrica?
  • +1 (1 vot)    
    taxa (Joi, 11 decembrie 2008, 8:23)

    sebi [anonim]

    Tarticeanu asta este incredibil, macar ungurul de la UDMR avusese o iedee cat de cat buna cu punerea in aplicare mai tarziu, frate nu putea sa dea legea cu 3 luni inainte, dar nu el isi urmareste propriul interes si a urmarit de la inceput sa ne loveasca direct sa invatam minte, IN STRADA PE 13 DECEMBRIE FRATILOR !!!
  • +1 (1 vot)    
    JOS TARICEANU!!! (Joi, 11 decembrie 2008, 8:37)

    eu [anonim]

    Taricene sper ca acuma ca ajungi opozitie sa te dai la fund de tot ca eu unul daca te zaresc am sa-ti spun unele lucruri. Sper sa nu mai ajungi la putere veci pururi. Esi un om misel cu interese ascunse si inselator. Hai pa!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    pt macena (Joi, 11 decembrie 2008, 9:10)

    george haiduc [anonim]

    macena, chiar nu sunt samsar. sunt un angajat cu 11 milioane salar pe luna, am luat un credit pentru care voi plati o dobanda de pomina, am mers in weekendul cu alegerile si mi-am adus o masina. am revenit marti in tara, m-am programat la RAR, iar miercuri a inceput nebunia. ti-i clar ca nu mergeam si nu aduceam masina, nu bagam banii in ea daca stiam sau banuiam ca se va intampla asa ceva. nu era normal sa anunte inainte !?!?? aici e vorba de o chestie de principiu, de o bataie de joc. e o chestie de respect. nu ti se pare ca e frustrant ? daca oamenii nu se respecta ei pe ei, cum sa-i respecte altii. uite cate isi permit. uite ce drumuri si cate autostrazi avem. pana la intrarea in UE plateam taxa de lux pt un LCD sau plasma. uita-te la mocirla din tzara asta. zau ca-mi vine sa emirez. daca as avea 20 de ani, as face-o. daca nu ar fi gica contra asemeni tie si s-ar respecta romanii, daca am impune un etalon de bun simt si am reactiona asemeni grecilor, daca am boicota ca nemtii, altfel ar sta,POATE, lucrurile. de ce alte state nu faca asemenea lucruri ? de ce astia ne jegmanesc constant ?
  • 0 (0 voturi)    
    solutia (Joi, 11 decembrie 2008, 9:38)

    calin [anonim]

    dupa parerea mea, solutia ar trebui sa fie una identica cu cea practicata in lumea sportului...de catre echipele de fotbal, baschet etc.
    aducem "antrenor" strain...:P adica sa votam un presedinte strain...
    cu "secund" strain, a se intelege prim ministru...
    si "jucatori" straini - ministri.
    spectatorii vor ramane aceiasi - populatia romaniei, dar poate vor veni si ceva rezultate.
    iar ca patron al acestei echipe il propun pe abramovich :))) ar putea cumpara romania...valoreaza ca cat chelsea :(((
    numai bine
  • 0 (2 voturi)    
    tara second hand... (Joi, 11 decembrie 2008, 9:46)

    sergiu [anonim]

    mi se pare un act de totala ipocrizie din partea "maritului nostru guvern", sa vorbeasca despre oamenii care cumpara masini second-hand....de parca romanul de rand are bani de masini noi... la un salariu mediu de 1.200 de ron si cu frica, ca la sfarsitul zilei ar putea sa primeasca preaviz...la credite inainte....
    deci, sa revin la ideea mea initiala.
    atata timp cat guvernul romaniei a cumparat 2 nave (fregate) second- hand din marea britanie, la un cost astronomic, care nu poate fi justificat, caz care pare a fi fost dat uitarii...ca multe altele + atata timp cat guvernul romaniei intentioneaza sa cumpere avioane f-16 second-hand de la americani, contract de peste 3 miliarde de dolari, in defavoare avioanelor grippen, care sunt noi, si prezinta si un raport pret/costuri mai bun.....atata timp cat guvernul romaniei, va mai utiliza asemena practici, sa nu mai vorbeasca de masini second-hand.
    traim in romania...o viata second-hand, intr-o tara second-hand. poate ca ar trebui sa ne mutam toti in second life (gamerii stiu)
    respect
    • 0 (0 voturi)    
      si LOGANUL (Joi, 11 decembrie 2008, 14:54)

      superior [anonim] i-a raspuns lui sergiu

      Si sa nu uitam DE SUTELE DE LOGANURI CUMPARATE DE POLITIE la preturi de 75-80.000 euro...ca doar n-or fi nave de razboi...cine a castigat acolo??? Ca bietii Austrieci au BMW Z5 la politie cumparate pe bani mai putini. Mari ciobani sunt astia de ne trateaza asa ca pe slugile lor. Chiar atata costa Loganul, 11.000 euro cu un diesel de 1.5 si oglinjoare mai maricele, AC desi la viteza vine pe la usi destul...nu pot da mai jos putin pretul, macar asa de "atractie" ca altii nu mai stiu ce oferte sa mai faca sa-si vanda masinile. Sa fim seriosi, au "zburat" din restructurari mii de oameni da nu a fost atata TAMTAM cat este acum pe uzinele dacia...mai mioveni, mai schimbati si voi caroseria si placa...far TVA de ce? noi restul putem sa-l platim?
  • 0 (0 voturi)    
    Strangem semnaturi ? (Joi, 11 decembrie 2008, 11:16)

    DAN [anonim]

    Daca tot nu ne place hotararea haideti sa strangem semnaturi !
    Poate se fac 250.000 si parlamentul trebuie sa le ia in considerare.
    Parlamentul sunte noi, nu ei ! Noi i-am votat ca sa-si poata bate joc de noi !
    Cu 250.000 de semnaturi poti initia anularea taxei ! Credeti ca sunt atatia nemultumiti ? Io zic ca sunt !
  • 0 (0 voturi)    
    suntem........... (Joi, 11 decembrie 2008, 11:52)

    dgdoru [utilizator]

    Ce mizerie......, sunt convins de faptul ca atunci cand se vorbeste de poporul Roman ,se vorbeste in termeni cum ar fi " PROSTIMEA" , iar prostimea inghite si nu comenteaza , din acest motiv nu suntem luati nici o data in serios si precum animalele suntem impinsi de la spate dupa cum vor ei ciobanii!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ati vazut ce spune Realitatea? (Joi, 11 decembrie 2008, 13:04)

    Radu [anonim]

    Initial am crezut ca e o greseala, dar au insistat si azi cu aceeasi informatie. Realitatea spune ca TOATE masinile Euro 4 sub 2000 cmc, inclusiv cele uzate, nu platesc noua taxa.

    Nu mi se pare ca ar fi asa din textul ordonantei, dar vad ca au dat aceeasi informatie si azi si ieri. Care e treaba?
  • 0 (0 voturi)    
    Clujul iese in strada SANBATA 13 !!! (Joi, 11 decembrie 2008, 13:10)

    Cristi [anonim]

    va asteptam in numar cat mai mare sanbata la ora 12:00 pe platoul de la sala sporturilor. Cei care vor sa ne critice , ganditiva ca urmatoarea ordonanta va poate afecta SI PE VOI ! Facem apel la profesori si pensionari sa se alature noua. Au fost mintiti si ei in campanie, iar dupa alegeri..., stiti si voi !!!
    ROMANIA NU MAI POATE SA INDURE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    la miting impreuna!!!!! (Joi, 11 decembrie 2008, 16:02)

    membru UE din pacate!!!!! [anonim]

    Ia spuneţi-mi ce părere aveţi: plec in octombrie in luna de miere in germania. Acolo cumpar un golf Euro 4 si un Ford focus Euro 3 pentru sotia mea (facem naveta zilnic la servici aproximativ 20 km). Stiam ca taxa la golf este 400 E si la focus 1000 E. Venim la inceputul lui noiembrie, facem programarea la RAR pentru inceputul lui ianuarie!!! Totul ok, facem numere rosii pt a putea circula, bineinteles, nebunia de pe lume la politie, taxe semnificativ de mici dar umblatuta la trezorerie, la CEC, la o firma ca sa-ti dactilografieze nu stiu ce fisă... Trecem peste asta....Aaaa sa nu uitam ca va trebui sa merg la politie de 3 ori pt fiecare masina pt nr roşii!!! Şiiii... stupoare, in 4 se anunta BOMBA si realizez c adatele se schimba: la Golf voi plati 1200 E iar la focus 3000E. No, ce părere ai? Hai să-ţi spun: Focusul a costat 5500E si este impecabila estetic si tehnic Euro 3 si cu multe dotari...ca de exemplu incalzir ein parbriz...spune-mi tu mie c....ul ala de LOGAN (acum m-am enervat) ce îţi oferă: tablă şi 4 roţi! Deci cumulat, în loc să dau 1400 E trebuie să dau 4200 E. Diferenta de 2800 E. Eu castig undeva spre 2000 lei, sotia mea 850 (medic rezident). Fă calcul în câte luni acoperim această diferentă, fără să punem ceva pe masă!!!!
    Tâmpitul de t.... nu cred că gândeşte prea mult...nu cunoşte sau are secretari de 2 bani în ceea ce priveşte situaţia critică în care se află mii de români.
    Sunt de acord cu răpciugile aduse de samsari de prin 90 non euro, dar până şi pentru aceştia OUG nu ar trebui să se aplice în mod abuziv. Cine s-a înscris la RAR până la 04.12.2008 să se aplice vechea taxă.
    Rămâne de făcut ceva mitinguri!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    o varza de guvern (Joi, 11 decembrie 2008, 16:25)

    niku [anonim]

    astis buni de pus la zid pai mai degraba near impune sa cumparam numai masini unde e tartaceanu asta actionar
  • 0 (0 voturi)    
    STATUL ... (Joi, 11 decembrie 2008, 19:16)

    cristi [anonim]

    In tarile civilizate STATUL este in slujba cetateanului. In Romania, CETATEANUL este cel care lucreaza pentru mosieul caruia i se pune STAT. Pina cind o sa mai suportam sa situatia asta care este impotriva firii. Fiecare lege in tara noastra ne ingradeste libertatile, prin aplicare de taxe, prin confuziile care ni le creeaza (fiind scrise cu c***). Legile sint impotriva cetatenilor si nu un favoarea lor. Oare asta vrem noi de la un STAT DE DEPT?
  • 0 (0 voturi)    
    debusolare (Joi, 11 decembrie 2008, 21:09)

    marian [anonim]

    Sunt profund debusolat, de la inceput am mers cu PNL si am crezut ca astia au cat de cat coloana vertebrala morala, dar stupoare, sunt mai rau decat PSD-istii. Ne-au facut un ultim si "frumos" cadou de sarbatori ,acum pe finalul mandatului. Ar trebui sa iesim in strada si sa nu mai inghitim cuminti mizeriile lor. Cu Tariceanu si cu PNL eu nu mai votez indiferent cat de tare ma doare asta. Vom vedea daca noul guvern e la fel de meschin. Am adus si eu un Ford Mondeo din Germania ,din 96 euro 2 , ca nu mi-am permis mai mult, bazat fiind pe o hotarare de guvern legat de taxa auto. Sunt convins ca fiecare roman de buna credinta a actionat la fel. Daca aveam bani faceam si noi ca nemtii , ne schimbam masinile vechi cu altele noi, dar asa ,aducem unele mai bune decat am avut,dar la preturi rezonabile. Ar tebui sa protestam , pasnic ,dar sa protestam.