Guvernul a fost dat in judecata pentru triplarea taxei auto pentru masinile second-hand

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 12 decembrie 2008, 13:13 Economie | Auto

Consiliul Superior al Comisariatului pentru Societatea Civila a depus, vineri, la sectia de contencios administrativ si fiscal al Curtii de Apel Bucuresti, o contestatie prin care Guvernul Romaniei este chemat in judecata pentru ca a triplat taxa auto la masinile second-hand, informeaza NewsIn.

Comisariatul pentru Societatea Civila (CSC) a facut contestatia in urma sesizarilor populatiei adresate acestei institutii. CSC considera ca noua taxa incalca Tratatul Comunitatii Economice Europene (CEE) si Constitutia Romaniei. "Triplarea taxei auto pentru autoturismele second-hand incalca articolul 95 din Tratatul CEE, care spune ca niciun stat nu poate aplica, pentru produsele din alte state membre, impozite si taxe mai mari decat cele care se aplica produselor nationale similare", a declarat, pentru NewsIn, Ioan Grigore Prodan, comisar general, sef al Consiliului Superior in cadrul CSC.

In plus, CSC considera ca, prin adoptarea noii taxe auto, Guvernul a incalcat acquisul comunitar, pentru ca valoarea taxa depaseste valoarea reziduala a autoturismelor second-hand. CSC a solicitat si un punct de vedere din partea Comisiei Europene. "Speram ca, prin actiunea in justitie, sa blocam aplicarea taxei", spune Prodan.

Guvernul a decis miercuri, prin ordonanta de urgenta, triplarea taxei pentru autoturismele si autoutilitarele care nu au Euro 4 si care sunt inmatriculate pentru prima data pe teritoriul Romaniei si al altor state comunitare, incepand cu 15 decembrie.

Comisariatul pentru Societatea Civila (CSC) este o structura neguvernamentala care si-a inceput activitatea la data de 1 octombrie 2003. CSC are personalitate juridica si functioneaza, ca structura unica, pe principii asemanatoare institutiei Avocatului Poporului si are reprezentante teritoriale in toate judetele tarii si in strainatate. 

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

8813 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    paguba in ciuperci (Vineri, 12 decembrie 2008, 13:40)

    un domn [anonim]

    sincer nu merita pierduta vremea cu procese..ar trebui iesit in strada asa ca la 22 decembrie, base (aliaz ZEUS) sa demisioneze sa se declare stare de urgenta, Isarescu cu n laptop cu excel sa preia conducerea tarii...parlamentul dizolvat.La propunerea lui Iasrescu sa s enumeasca max 10 ministrii care SA NU FIE MEMBRII DE PARTID !!!!NICI UNU!!!!!!!!!!!apoi ne suflecam manacile si facem treaba.Militia(scuzati politia) si armata sa vegheze l aordinea publica..de Craciun s anu mai vedem picior de politician in jeep uri cu lumini stroboscopice in bara ( si pe bancheta din spate cu cate doua pitipoance..asta ca sa stiti de ce au geamuri fumurii..politicienii).In max 5 ani o sa fim ca si netmtii dupa razboi...linishte, bunastare..DECENTA in exprimare si socializare..daca reusim sa mobilizam s aiasa lumea in strada si sa cada TOTI politicienii pan apa 22 decembrie..atunci putem spune ca cei care au murit in decembrie 89 nu au murit degeaba, putem spune..ca avem in vine..un sange de dac..si de roman....
    • 0 (8 voturi)    
      taxe (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:03)

      tokra [anonim] i-a raspuns lui un domn

      amice!!! esti nebun!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      corect (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:12)

      oil [anonim] i-a raspuns lui un domn

      si eu m-am enervat la fel ca si tine si m-am gadit ca asa ar trebui sa decurga lucrurile, dar...inca suntem in Romania si o sa fim mult timp de acum incolo.
    • -1 (5 voturi)    
      va felicit (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:23)

      dumi [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Aveti un umor excelent! De mult n-am mai ras atat de bine.
    • -2 (2 voturi)    
      ce e asta??????? (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:36)

      goa'uld [anonim] i-a raspuns lui un domn

      CE FEL DE STIRE E ASTA?
      Reclama la Comisariatu nustiu care.
      Conform celor declarate de comisaru ala iti si spun solutia instantei.
      taxa nu se aplica la masini noi din Ue si Ro deci similare, ori masina romaneasca e noua iar ea nu e similara decat cu alta tot noua nu una second, asadar este valabila.
      Pronuntata azi anno domini etc
    • -1 (3 voturi)    
      mda (Vineri, 12 decembrie 2008, 15:14)

      sheptecai [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ce treaba are ma basescu cu taxa auto? Esti privitor la antene dupa cum vorbesti, deci nu ai mai mult de 10 clase.
      La revedere.
    • -1 (1 vot)    
      nenicule esti sarit! (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 16:14)

      dixit [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      nenicul esti nebun daca speri in asemenea utopie :)) citez: "In max 5 ani o sa fim ca si netmtii dupa razboi...linishte, bunastare..DECENTA in exprimare si socializare" deci LOL. la romani din cauza lipsei serioase de moralitate si valori sociale reale nu mere decat cu biuciul, in nici un caz cu democratia. emigrare placuta
  • +6 (8 voturi)    
    Buna treaba... (Vineri, 12 decembrie 2008, 13:46)

    dragon [utilizator]

    Dar vreau sa intreb... pe care guvern il dati in judecata? Cel care de-acum se spulbera sau pe cel care urmeaza si nu are (deocamdata) nici o vina? Sau il chemati pe tARICEANU in judecata in nume personal pentru abuz de functie? Doar el e singurul vinovat de toata tarasenia cu taxa asta nenorocita, care numai la mediu nu ajunge...
    • +4 (6 voturi)    
      Raspuns (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:15)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui dragon

      Pe amindoua ! Pe primul " a posteriori " pe al doilea " preventive "
  • 0 (6 voturi)    
    motocicleanul (Vineri, 12 decembrie 2008, 13:51)

    sorin [anonim]

    Trebuie dat in judecata nenorocitul ala de calin popescu motocicleanu !!! Rusine sa ii fine !!! Citroen !!! Citroen !!! Interesele o cer...
    • +1 (3 voturi)    
      Care o mai cumpara Citroen... (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:08)

      vikingu [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Pedeapsa pentru Tariceanu, intr-o tara normala, ar fi ca nici un roman sa nu mai cumpere vreun Citroen sau ce o mai distribui respectivul. In felul asta, Citroen si orice alt producator auto o sa se distanteze de respectiva persoana si uite asa poate se misca ceva. Dar pentru asta ne trebuie transparenta pentru toti politicientii si cumparatori cu cap... Dar nici vorba ca clientii de masini noi sa isi dea seama ca un pret mic pentru masini 2nd o sa traga in jos si pretul celor noi...
      • +2 (2 voturi)    
        Pacat . (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:23)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui vikingu

        E pacat sa legi o marca istorica cu alde ....
        Aia nu au nici o vina d.a p.d v.
        • 0 (0 voturi)    
          pacat pentru Citroen, dar... (Vineri, 12 decembrie 2008, 17:20)

          vikingu [anonim] i-a raspuns lui Observatore

          ba au vina ca s-au asociat cu respectivul. Daca ar fi fost corecti, cand a inceput respectivul cu taxe deastea aberante, ar fi trebuit sa ii fi retras statutul de reprezentant oficial. Dar se vede treaba ca profitul scuza mijloacele, asa ca pana la urma nu avem de ce sa ii iertam!
        • 0 (0 voturi)    
          Adica cum nu au nici o vine.... (Luni, 15 decembrie 2008, 16:14)

          petru [anonim] i-a raspuns lui Observatore

          Chiar credeti ca mai marii sefi de la Citroen France nu au cunostiinta de faptul ca reprezentatul lor in Romania este chiar primul ministru? Ma faceti sa rad domnilor.Pentru vanzari si bani bani bani uita capitalistul si de numa si de renume si de ma-sa la urma urmei.Asa ca nu va imbatati cu apa rece.Cei de la Citroen stiu foarte bine cum stau lucrurile in Romania,se bucura si curge sampania la Paris pe seama romanilor.Ce e asa de greu de inteles?
      • 0 (0 voturi)    
        de unde ai aparut (Duminică, 14 decembrie 2008, 14:31)

        grek [anonim] i-a raspuns lui vikingu

        mai omule suferi de sindromul down[daca stii ce e ] eu in locu lui tariceanu as fi puso de 5 ori tot nemancatu isi ia masini sec hand [jafuri] si acasa nu au ce pune pe masa da de santem natie de fuduli
    • +1 (3 voturi)    
      Remember (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:20)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      D-l Aroganteanu nu stie ce-i aia rusine .
      Cind el a fost nascut rusinea a fost deja impartita.
      Da' cum crezi c-a rezistat 4 ani ?
  • +2 (4 voturi)    
    Asa si? (Vineri, 12 decembrie 2008, 13:59)

    Egos [anonim]

    Actiunea celor de la CSC este laudabila, mai ales ca temeiul este unul solid ... numai ca toata povestea asta se va transforma intr-un mare fas!

    Se supara CEE-ul si sanctioneaza (amendeaza) "Guvernul Romaniei" ... adicatelea banii vor fi luati de la buget. Nu vad pe nimeni din CEE sa-l ia de urechi pe motocicleanu si sa-i dea si doua dupa ceafa ... asta e!
  • 0 (2 voturi)    
    prostii (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:00)

    andrei [anonim]

    acum nu stiu cine dar cineva cu siguranta spune prostii. cum adica sunt taxate doar masinele din afara romaniei cata vreme sunt taxate toate ce nu au norma euro 4 si au capacitate cilindrica de peste 2l? nu de alta dar masini din astea scutite de taxa nu produce doar dacia si se gasesc si la mana a doua.
  • +4 (6 voturi)    
    Tartaceanu furaceanu (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:11)

    CyberSky [utilizator]

    BRAVO CSC !! BRAVO celor ce i-au sesizat (ar fi trebuit sa se sesizeze din oficiu, dar e bun si-asa)...
    TARTACENE intai sa platesti tu taxa pe furaciunile si averea ta macar de 2 ori ... sa vezi cum e...
  • +1 (5 voturi)    
    Motocicleanu... (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:17)

    iancu jianu [anonim]

    ...Zic eu c-ar trebui impuscat. De doua ori. O data pentru faptul ca a fost mirlan cu poporul care nu i-a votat liberalii cu 99 la suta si a doua oara ca si-a tras partea leului sa-si vinda rablele de Citroen.
  • +1 (1 vot)    
    taxa (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:25)

    ionut [anonim]

    in sfarsit cineva ne ia apararea.multumim.nu se poate sa dai legi asa pentru asuprirea unora si pentru protejarea altora.
  • -1 (1 vot)    
    Parc auto (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:47)

    Bvlgari [anonim]

    Cine a fost pe la bulgari, stie care e impresia: de parc auto din masini SH din Germania.. Un fel de cimitir auto de BMW si Opel... Asa o sa ajunga si Romania...
    • 0 (0 voturi)    
      Eu am Dacia 1300 (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:57)

      dragon [utilizator] i-a raspuns lui Bvlgari

      Si as fi vrut sa imi iau o masina cu Euro 2 sau Euro 3. Asa, marla de tariceanu m-a obligat sa mentin parcu auto romanesc cu inca o Dacie veche, si nu cu un Opel sau BMW, care ar fi avut E2 sau E3... Bravo bulgarilor. Bun exemplu ai dat... Bateai in alta directie, dar nici nu stii cat de bine ti-a iesit porumbelul din gura.... =))
    • 0 (0 voturi)    
      Niste tarani .... (Vineri, 12 decembrie 2008, 17:24)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Bvlgari

      Mai bine sa fie plina romania de Dacia? Eu prefer oricand o tara plina de Opel.
  • +1 (1 vot)    
    Constituţia României (Vineri, 12 decembrie 2008, 15:12)

    me [anonim]

    Cap. III, art. 110: "(1) Guvernul isi exercita mandatul pana la data validarii alegerilor parlamentare generale."
    şi
    "4) Guvernul al carui mandat a incetat potrivit alineatelor (1) si (2) indeplineste numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, pana la depunerea juramantului de membrii noului Guvern."
    Mă întreb dacă triplarea taxei prin ordonanţă de urgenţă intră la categoria "administrarea treburilor publice".
    Oricum, ca la noi la nimenea. :(
    • 0 (0 voturi)    
      Su Curtea ce face ...? (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 15:08)

      Adrian E [anonim] i-a raspuns lui me

      Ar trebui deschis un proces la CURTEA CONSTITUTIONALA,cerandu-se stabilirea neconstitutionalitatii acestei legi.Simplu!.
  • +2 (2 voturi)    
    taxa (Vineri, 12 decembrie 2008, 17:35)

    justice [anonim]

    Daca nimieni nu mai cumpara masini citroen cel putin din partea aia nu mai intra nici un ban in buzunarul PeNaLului de motocicleanu.......
  • 0 (0 voturi)    
    meeting (Vineri, 12 decembrie 2008, 17:45)

    aradean [anonim]

    Pentru meetingul din 13.12.2008 de la Arad, s-a refuzat eliberarea autorizatiei, persoanele care vor fi prezente la protest o vor face pe propria raspundere. Eu unul mi-o voi asuma!
  • 0 (0 voturi)    
    taxa (Vineri, 12 decembrie 2008, 19:44)

    roro [anonim]

    in sfarsit cineva care ea masuri care au speranta sa aiba un final fericit......BRAVO!!!!..........TRAIASCA .....CSC
  • 0 (0 voturi)    
    Tradiceanu (Vineri, 12 decembrie 2008, 20:56)

    Constantin [anonim]

    Acest individ nu-i altceva decât "preşul de şters picioarele" de la uşa insului ce răspunde la apelativul Dinu Păturiciu;un mârşav fără un dram de caracter sau bun-simţ.Au jecmănit ţara asta cum au vrut şi acum cred că vor scăpa nepedepsiţi;o gloată de PeNaLi.Români,boicotaţi marca Citroen şi susţineţi acţionarea în judecată a jigodiei Trădicene de către CSC. Traianeee,pregăteşte ţepile din Piaţa Victoriei;vine carne proaspătă.
  • 0 (0 voturi)    
    tariceanu si vosganian la puscarie (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 6:43)

    vaxus [anonim]

    Pentru nesimtirea de care au dat dovada si pentru cum si-au batut joc de aceasta tara, atat mafiotul cat si incompetentul ar trebui judecati si condamnat.
    Taxa e de fapt o taxa de japca, nu are nimic de-a face cu poluarea.
    Daca se vioa stoparea poluarii se impozitau noxele, nu anii masinilor.
    Ne-au bajocorit teribil acesti guvernanti, si ctare mi-e frica de faptul ca si urmatorii o sa o faca.
    Dar din 20 de milioane de oameni se vor mai mobiliza de o revolutie. Sa nu uite stimabilii cum a sfarsit Ceausescu, ceea ce-i doresc si lui Tariceanu!!!
    • 0 (0 voturi)    
      euro 2-3 (Duminică, 14 decembrie 2008, 14:33)

      grek [anonim] i-a raspuns lui vaxus

      ai auzit de standardele euro ?
  • 0 (0 voturi)    
    masina mea nu e rabla (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 21:58)

    Mihai [anonim]

    am OPEL si sunt extrem de incantat de el! dar din cauza taxei zace in parcare.
  • 0 (0 voturi)    
    Marirea... (Duminică, 14 decembrie 2008, 15:27)

    X [anonim]

    ...taxei este corecta. Imbecilitate a fost atunci cand s-a pus taxa de inmatriculare pentru masinile noi mai mare decat pentru cele second-hand. Numai un tampit a putut face asta. Uite ca atunci nu a mai sarit nimeni de fund in sus ca s-a facut o mare discriminare. Acum toti samsarii de masini se simt furati. Incredibil ! In ultima jumatate de an s-au adus in tara o gramada de harburi. Putine au fost masinile care intr-adevar sunt calumea. In schimb toti vanzatorii de masini noi dau din colt in colt. Este normal sa se sprijine vanzarea de masini noi. Pe seama acestor vanzari traiesc o gramada de oameni ( vanzatorii de masini, personal de service etc. ) ca sa nu mai vorbesc de industria romaneasca de constructii de masini ( da, exact, Dacia , masina aia pe care toti astia cu nasul pe sus o injurati si eventual Ford-ul). Pe langa angajatii Dacia mai sunt inca vreo 10-20.000 in industria orizontala care vor soma. De ce? Pentru ca niste bisnitari aduc toate cojile aici. Asa ca sunt total de acord cu marirea taxei. Acest lucru trebuia facut cu mult timp inainte.
    • 0 (0 voturi)    
      talharie (Luni, 15 decembrie 2008, 18:23)

      ady [anonim] i-a raspuns lui X

      de ce oare suntem noi singurii din uniunea europeana care percepem o astfel de taxa????
      atunci de ce am mai aderat daca nu avem drepturi egale cu cetatenii altor state implicate in aceasta formatiune?????
      trebuie sa dispara lucrurile de genul asta ca e discriminare pe fata!!!!
      ei nu au fost in stare sa construiasca un automobil 100 la 100 romanesc!!!!!!! am ajuns de rasul planetei cu comunistii astia care ne fura constant de atatia ani si noi nu facem nimic!!!
      a venit vremea sa ne vedem interesele sa nu mai stam cu mana in san!!!!