Un Bugatti 57S Atalante, unul dintre cele mai rare automobile din lume, a fost descoperit in garajul unui doctor englez, dupa 47 de ani

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 1 ianuarie 2009, 21:12 Economie | Auto

Bugatti-ul a stat in garaj 47 de ani
Foto: BBC News
Mostenitorii unui doctor din Newcastle au avut surpriza sa descopere in garajul acestuia un autoturism clasic Bugatti care valoreaza peste 3 milioane de lire sterline (4,35 milioane dolari), relateaza BBC News. Masina, un Bugatti 57S Atalante din 1937, a stat in garajul doctorului timp de 47 de ani. Alaturi de Bugatti, nepotul doctorului Carr a mai descoperit in garaj un Aston Martin clasic si un Jaguar E-type.

Bugatti-ul 57S Atalante, unul dintre cele 17 modele de acest tip construite, a apartinut initial lui Earl Howe - primul presedinte al British Racing Drivers' Club. Acesta a folosit masina opt ani dupa care a vandut-o. Bugatti-ul a ajuns in proprietatea doctorului in 1955. Acesta a folosit autoturismul cativa ani dupa care, in 1960, l-a parcat in garaj, unde a ramas pana la moartea sa, in 2007.

Nepotul doctorului, un inginer din Newcastle, a declarat: "Pur si simplu nu-mi vine sa cred. Desigur ca suntem incantati si ne vom asigura ca banii obtinuti din vanzare vor fi impartiti corect de familia noastra".

Masina are doar 26.284 de mile
Doar 17 masini de acest tip au fost construite
Foto: BBC News

James Knight, director la casa de licitatie Bonhams, s-a declarat si el incantat de descoperire: "Stiam de existenta acestui Bugatti de ceva ani dar, avand in vedere ca vorbim despre un club select, nu am indraznit sa divulg acest secret nimanui. Este, cu siguranta, una dintre cele mai mari descoperiri facute intr-un sopron".

"Viitorul proprietar, - care se va alatura unui club distins - va avea o sarcina extrem de placuta, aceea de a readuce la viata acest minunat motor", a adaugat el.

Masina a parcurs, pana in prezent, doar 26.284 mile.

Bugatti 57S este unul dintre cele mai ravnite modele de catre colectionarii de masini. Patru autoturisme de acest tip se afla in proprietatea Muzeului national al automobilului din Mulhouse, in Franta, iar restul apartin unor colectionari privati.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

9471 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    As vrea si eu... (Joi, 1 ianuarie 2009, 21:32)

    Iulia [anonim]

    As vrea si eu sa am vreun strabunic care sa-mi lase mostenire cateva milioane de parai.... :) dream, baby, dream...
    • -3 (11 voturi)    
      ntz (Joi, 1 ianuarie 2009, 21:43)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Iulia

      Păpuşhe, astea sunt de colecţie, nu pentru amanetat în schimbul unor excursii în Bulgaria şi-o vilă fără canalizare în Pipera.
      • -3 (3 voturi)    
        Pe bune? (Joi, 1 ianuarie 2009, 22:20)

        neculaiandrei [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        Nu prea cred ca daca ai o astfel de masina ,n-ai vinde-o.

        Daca o duci bine...poti sa lasi sa creasca pretul ,pana cand te saturi de asteptat ,si intr-un final o vinzi
      • -2 (6 voturi)    
        casa fara canalizare (Joi, 1 ianuarie 2009, 23:08)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui Radu

        radu mami radule,
        de obicei nu as raspunde la destia ca tine, dar acum am timp.
        cand stai in garsoniera ta conf 1 imbunatatit, te gandesti tu ca ar fi bine sa ai o casa cu sau fara canalizare?
        cred ca da, dar la cat esti de destept, tot intr-o camera o sa stai.
        imi aduc aminte de o fabula din a 5a, ceva cu struguri acri, o agurida fada ca tine mai draga.
      • 0 (0 voturi)    
        "Papushe..." (Vineri, 2 ianuarie 2009, 22:40)

        Iulia [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Auzi, papushoiule, sa moara mama ta ca nu ai vinde masina ca sa -ti faci poftele ca toti oamenii, si zi sa mori tu ca ai sta cu ea parcata la scara blocului de dragu "colectiei"....apropo , ce mai ai in colectie, vreo dacie verde, vreun lastun tunat? Hai sa nu fim ipocriti, will you??...
  • -3 (7 voturi)    
    Enigma.... (Joi, 1 ianuarie 2009, 22:18)

    Weather [anonim]

    Cred ca daca ar fi cautat mai atent o gasea si pe Elodia...
  • +3 (7 voturi)    
    Automobile de colectie (Joi, 1 ianuarie 2009, 23:48)

    Dorin Ion [anonim]

    si tata a gasit la tara o Dacia 1100 cu 23 mii km la bord. si a hotarit s-o pastram. :)
  • 0 (2 voturi)    
    Nu e prima gaselnita de genul asta (Vineri, 2 ianuarie 2009, 1:45)

    Lucian [anonim]

    Prin 2006 sau 2007 un nene a cumparat ceva teren prin Portugalia, pe care se afla si un hambar. Cu citeva zeci de masini de colectie.
    Toata povestea aici: http://www.snopes.com/photos/automobiles/barnfind.asp
    • 0 (0 voturi)    
      dudule, nici engleza nu stii. (Vineri, 2 ianuarie 2009, 5:48)

      meh [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      dai linkul cum semneaza primarul: cu ochii inchisi.
      daca te oboseai sa citesti (sau daca stiai sa o faci) aflai ca de fapt ala e ZVONUL. realitatea e ca posesorul masinilor le-a acumulat in anii '70-'80, le-a depozitat in hambare pe care le-a inchis cind se umpleau, si dupa o vreme a angajat un fotograf sa ii documenteze/inventarieze colectia. asa au aparut pozele alea.
    • 0 (0 voturi)    
      urban legend (Vineri, 2 ianuarie 2009, 9:19)

      Amavio [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Cu deosebirea ca povestea din Portugalia este doar o Urban Legend
    • 0 (0 voturi)    
      suuuper (Vineri, 2 ianuarie 2009, 11:12)

      ecologistul [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      asta e si mai tare...sa cumperi un teren cu un hambar vechi si amarat....si culmea, inauntru sa dai peste cea mai tare colectie de masini de epoca....amazing...
    • 0 (0 voturi)    
      S-a dovedit ca povestea aia (Vineri, 2 ianuarie 2009, 11:28)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      este de fapt o minciuna gogonata, si ca proprietarul colectiei a cerut unui fotograf sa faca acele poze.
  • -1 (3 voturi)    
    numar de Bugatti Atlantic (Vineri, 2 ianuarie 2009, 2:26)

    Claude Chi [anonim]

    O cautare mai atenta pe net m-a facut sa constat ca sunt doar TREI masini! Doar trei masini au fost astfel fabricate. Si de primele doua se stia, una chiar a castigat un salon auto anii trecuti. Fantastic cum cei CARE AU STIUT au putut fi atat de discreti! Sau nu au stiut?
    • 0 (0 voturi)    
      Atalante vs Atlantic (Vineri, 2 ianuarie 2009, 9:14)

      Yori [anonim] i-a raspuns lui Claude Chi

      Sint trei ramase model Atlantic iar in articol e vorba de un Atalante. Frumoasa poveste.
    • 0 (0 voturi)    
      stiau sau nu... (Vineri, 2 ianuarie 2009, 12:22)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Claude Chi

      Da posibil sa fie cum ati spus...si mai mult..daca ..chiar au stit ,posibil sa fi asteptat o ocazie sa cumpere pe nimic proprietatea daca mostenitorii nu ar fi aflat de valoarea continuta!!!..nu!?..e posibil
  • +1 (1 vot)    
    poveste mai detaliata (Vineri, 2 ianuarie 2009, 2:32)

    CLaude Chi [anonim]

    http://www.edmunds.com/insideline/do/Columns/articleId=120967/subsubtypeId=#3
  • 0 (0 voturi)    
    tzara arde... (Vineri, 2 ianuarie 2009, 9:44)

    jsmith [anonim]

    mi se pare cam straniu in conditiile crizei economice globale ca un automobil vechi sa coste 3 mil. de lire. La urma urmei e o gramada de fiare vechi cu rotzi
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e ciudat? (Vineri, 2 ianuarie 2009, 11:18)

    hauleo [anonim]

    si totusi... care e probabilitatea ca aceste masini sa fie gasite intr-un asemenea mod? inteleg ca sunt masini de colectie... dar deja e batator la ochi cum se gasesc ca ciupercile peste noapte masini de colectie in hambare, pline de praf, fara sa fie acoperite cu prelate...

    poate sunt facaturi care se vand pe milioane de dolari, insa au nevoie de publicitate... dar poate nu... sau poate ca da...
  • 0 (0 voturi)    
    Cauciucuri umflate dupa 47 de ani? (Vineri, 2 ianuarie 2009, 15:19)

    Marius [anonim]

    Vreau si eu numele firmei care a produs cauciucurile si camerele cu care a stat masina 47 de ani. Ma indoiesc ca au schimbat ei cauciucurile si au lasat praful pe masina! Daca ar fi cele originale, n-ar reusi sa le umfle pentru ca ar fi prea degradate, ceea ce inseamna ca le-au schimbat recent. Si daca tot le-au schimbar, de ce n-ar fi spalat masina?
    Incep sa cred ca e doar o poveste cusuta cu ata alba. Mi-ar placea sa fie adevarata, dar cauciucurile alea nu se potrivesc cu istoria lor.
    • 0 (0 voturi)    
      mi se pare (Vineri, 2 ianuarie 2009, 19:16)

      altul [anonim] i-a raspuns lui Marius

      mi se pare ca pe atunci nici nu se umflau rotile ci erau de cauciuc dintr-o bucata ... te astepti poate sa aibe si vieza, dar fii sigur ca nu are ....
  • 0 (0 voturi)    
    Bugatti, regina pe 4 roti ! (Vineri, 2 ianuarie 2009, 18:11)

    Stefan A. [anonim]

    Bai agricultori cu computer !
    De ce este o masina Bugatii atit de valoroasa ? Ce are in plus comparat cu o alta marca din acei ani ?
    Caracteristica principala a masinilor Bugatii era precizia imbinarilor facute manual.
    NU AVEAU NEVOIE DE GARNITURI DE ESANTARE ! (nici macar la motor).
    O precizie facuta de meseriasi extraordinari care nu a fost egalata de nimeni, nici Ferrari, nici Mercedes, nici Rolls Royce.
    Daca o gaseau in Romania , de mult era la fier vechi !
    Pentru Marius, cauciucuri noi sint inevitabile si se cumpara direct de la putine firme care fac copia exacta a celor originale ! Costa o valiza de bani, una !Nu le gasesti la nici un magazin din tara si in general, nu exista in Romania !
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Vineri, 2 ianuarie 2009, 18:36)

    cosmin [anonim]

    aceasta "stire".....
    este doar o reclama ieftina,dar cu mare efect la prostimea care se lasa manipulata
  • 0 (0 voturi)    
    Culese din comentariile la acest articol (Vineri, 2 ianuarie 2009, 19:49)

    Marius [anonim]

    "Păpuşhe"
    "radu mami radule,
    de obicei nu as raspunde la destia ca tine, dar acum am timp.
    cand stai in garsoniera ta conf 1 imbunatatit, te gandesti tu ca ar fi bine sa ai o casa cu sau fara canalizare?
    cred ca da, dar la cat esti de destept, tot intr-o camera o sa stai.
    imi aduc aminte de o fabula din a 5a, ceva cu struguri acri, o agurida fada ca tine mai draga."

    "Bai agricultori cu computer !"
    "prostimea care se lasa manipulata "

    Tipic de-ai nostri, care mai de care mai destept!:) Daca pana si la un articol ca asta se incing spiritele astfel incat ploua cu epitete si apelative de mai mare dragul, atunci ceva e in neregula!
    La multi ani!