Guvernul reduce taxa auto cu o treime

de E. M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 februarie 2009, 16:45 Economie | Auto

Guvernul a decis sa reduca taxa de prima inmatriculare cu o treime, a anuntat premierul Emil Boc. Ordonanta de Urgenta este aplicabila din momentul in care va fi publicata in Monitorul Oficial. Totodata, cei care si-au cumparat masinile inainte de 15 decembrie 2008, dar nu au apucat sa incheie procedurile de inmatriculare, vor plati taxa conform prevederilor legii din iulie 2008.

"Aceasta ordonanta", a declarat premierul Emil Boc, "raspunde nevoilor de dezvoltare a industriei auto autohtone. Dorim sa rezolvam problema romanilor care nu au putut sa-si inmatriculeze masinile inainte de 15 decembrie si au fost nevoiti sa plateasca o taxa de trei ori mai mare, desi au facut achizitia inainte de 15 decembrie ".

Astfel, dintre cei care au cumparat un autoturism inainte de 15 decembrie, se disting doua categorii: cei care au platit taxa marita, sau cei care nu si-au mai inmatriculat masina. Prima categorie isi va primi diferenta de bani inapoi, potrivit noii ordonante, in timp ce a doua categorie va plati taxa la valoarea aprobata prin legea din iulie 2008.

Masinile noi Euro 4 cu motor de sub 2 litri sunt in continuare scutite de taxa.

Ministrul Mediului anunta saptamana trecuta ca ordonanta va pastra neschimbata formula de calcul a taxei, insa coeficientii vor fi redusi.

Guvernul anuntase acum cateva zile ca pana in vara vrea sa puna la punct o alta formula de calcul, o taxa anuala care sa fie mai mare pentru automobilele care polueaza mult. Aceasta taxa va fi in functie de emisiile de CO2 si cilindreea masinii.

Taxa auto a fost triplata la masinile second printr-o ordonanta care a intrat in vigoare la 15 decembrie 2008.

Schimbarile taxei au fost insotite de formulari neclare si numeroase interpretari, iar in tara soferii au protestat, nemultumiti ca masinile vechi au in multe cazuri taxe mai mari decat suma cu care au fost cumparate.

Reprezentantii Dacia dar si cei ai importatorilor de masini noi au sustinut in mod repetat ca reducerea taxei auto pentru masinile second-hand ar avea efecte dezastruoase asupra vanzarilor de masini noi, iar tara va deveni un cimitir al rablelor din occident.




Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5544 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Dovada (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:01)

    TNT [anonim]

    Cum putem dovedi ca am cumparat-o inainte de 15 decembrie? Dupa cererea facuta la RAR?
    • 0 (0 voturi)    
      dovada (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:12)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui TNT

      factura de achizitie?
      • 0 (0 voturi)    
        HAHAHA CE FRAIEREALA (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:53)

        dixie [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Exact cum ma asteptem : ne cred prostii prostilor
        Fiti atenti taxa se majoreaza de 3 ori in dec si acum se micsoreaza cu 1/3, cifra 3 e magica si merge laprosti, poatedau si capital electoral
        iata
        daca taxa era inainte de dec 1 ron
        apoi a devenit 1x3= 3 ron
        acum va fi 3 - (3x1/3)=3-1= 2 ron
        hahahahha
        • 0 (0 voturi)    
          NEOCIERE (Joi, 19 februarie 2009, 8:04)

          robert [anonim] i-a raspuns lui dixie

          !!!!!!!!!!...asta suna a negociere politica !!!!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Data de 15 dec 2008, nu e legata de RAR. (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:16)

      psd-os-ul [anonim] i-a raspuns lui TNT

      Cine nu detine un act de cumparare a masinii la o anumita data, mai poate sa sustina ca a furat-o, va fi scutit de taxa si va primi un cerificat de inmatriculare a dosarului penal.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns la TNT (Joi, 19 februarie 2009, 8:11)

        lupi [anonim] i-a raspuns lui psd-os-ul

        Dubla sau tripla taxa nu mai conteaza, ar trebui sa va majoreze la rable impozitul anual ca in Germania in functie de poluarea auto si atunci singuri le-ati arunca la gunoi ... unde le este locul. Ma ingrozesc cand vad masini de 10-12 ani cu numere de export din Germania sau cu numere provizorii....
    • -1 (1 vot)    
      1x2 (Miercuri, 18 februarie 2009, 23:33)

      x2 [anonim] i-a raspuns lui TNT

      Sanki, ati dublat-o.
      In EU ezista AQ. Cineva semnat la ele.
      Pina la urma tot se prind blestemele de voi.
      Parca era vorba de libera circulatie a capitalului, marfurilor, persoanelor, .....
      Si voi a-ti facut-o de e cit masina, apoi +++accize,+vigneta de pe vremea imperiului roman(desigur deoarece drumurile sint tot de atunci) !
      Oricum "urarile" vor veni din toate directiile. Ca sa scapati de ele o sa va deziceti pina si de credinta. Da astea is cu bataie lunga, si actioneaza in viitor. Asta e "singurul efect cunoscut, care apare inaintea cauzei " !
  • -1 (3 voturi)    
    Ticalosii (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:04)

    Radu [anonim]

    Am fost primul care a laudat pe forumul hotnews decizia ministrului mediului de a elimina taxa si a o introduce in impozitul anual. Dar ce au facut astia acum este o mizerie in buna traditie tariceano/liberala/romaneasca: "beliti pe romani, ca prostii oricum scot banul". Singura speranta ramane la CE, poate ei vor respinge propunerea.

    Niste ticalosi...
    • 0 (0 voturi)    
      Singura speranta este la Basescu (Joi, 19 februarie 2009, 7:36)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Sa-ti mai iei o data ......UE din plin.
      Avantajul tau va fi ca nu vei fi ultimul care si-o va lua de la el. Nu de alta dar si vorba aia - si f..... si cu banii luati.
      Succesuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Primesc banii inapoi? (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:14)

    Alexandru [anonim]

    Si daca am cumparat "masini noi Euro 4 cu motor de sub 2 litri" in luna iunie sau iulie 2008 vom primi banii inapoi?
    • 0 (0 voturi)    
      Pt masini noi cumparate in 2009 (Joi, 19 februarie 2009, 8:39)

      Luccian B [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

      Si eu as vrea sa stiu !
      Daca pt o masina noua euro 4 nu se mai plateste taxa atunci dece nu as primi si eu banii inapoi ?Am cumparat masina anul trecut As vrea sa vad legea asta!
  • 0 (0 voturi)    
    Cumparare == ? (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:16)

    G [anonim]

    Ce inseamna cumparare? Eu daca imi aduc masina pe care am cumparat-o acum 2 ani si folosit-o in strainatate, inseamna ca platesc ca pana la 15.12.08?
    • 0 (2 voturi)    
      Principiul este "taxa din momentul cumpararii". (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:30)

      psd-os-ul [anonim] i-a raspuns lui G

      Dupa acest principiu, repetat si astazi de cei din guvern, ar trebui sa platesti taxa care era inainte de iulie 2008 (cand a intrat in vigoare cealalta ordonanta a lui Tariceanu).
      • 0 (0 voturi)    
        Complicat (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:39)

        G [anonim] i-a raspuns lui psd-os-ul

        Uite ca treb sa fiu mai precis se pare, nu vroiam sa intru in detalii. Masina am cumparat-o in 2004, cand nu era vorba de UE si taxa. Si am folosit-o in continuu aici.

        Ce taxa platesc!?!?!? Ma apuca durerea de cap...
        • +2 (2 voturi)    
          nu e complicat (Miercuri, 18 februarie 2009, 18:12)

          io [anonim] i-a raspuns lui G

          vei plati taxa in vigoare in momentul in care vei incepe demersurile de inmatriculare.
          Boc se referea la cei care au inceput aceste demersuri dar nu le-au finalizat din cauza cozilor de asteptare la RAR.
        • 0 (0 voturi)    
          nu e complicat (Miercuri, 18 februarie 2009, 18:12)

          io [anonim] i-a raspuns lui G

          vei plati taxa in vigoare in momentul in care vei incepe demersurile de inmatriculare.
          Boc se referea la cei care au inceput aceste demersuri dar nu le-au finalizat din cauza cozilor de asteptare la RAR.
        • 0 (2 voturi)    
          Ce zic eu e una, ce respecta altii nu se stie (Miercuri, 18 februarie 2009, 18:38)

          psd-os-ul [anonim] i-a raspuns lui G

          Am inteles de la inceput ca ai cumparat-o mai de mult , inainte sa apara prima data taxa, din iulie 2008 , deci, daca ar fi sa se respecte principiului enuntat azi de premier si Dan Carlan, taxa pt tine ar trebui sa fie zero. Asa ar fi corect si legal.

          Asta nu inseamna o garantie ca vor respecta aceeasi regula pentru cei care au cumparat inainte de iulie 2008 si nu si-au inmatriculat masinile pana acum. Adica nu am incredere, pentru ca ti se poate repsosa ca trebuia sa o inmatriculezi pana la aparitia acelei ordonante care a fost interpretata contradictoriu, ba taxa de poluare, ba taxa de prima inmatriculare (in dezavantajul tau, intarziat )

          Eu cred ca in nicio interpretare nu trebuie sa platesti, deja unii au castigat in instanta, va chiar senatul a adoptat o lege de respingere a ordonatei din iulie, cu restiturea taxei pt cei care au apucat sa o plateasca, dar mai trebuis sa treaca si de camera deputatilor (aici a fost abandonata chestiunea, lasata "de finalizat" dupa alegerile din noiembrie, dar s-a dovedit un trombom electoral).

          E culmea nesimtirii ca, aceiasi sustinatori ai anularii taxei din iulie, au dublat-o acum.
    • 0 (0 voturi)    
      cumparare (Luni, 23 februarie 2009, 15:17)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui G

      Si eu sunt in situatia ta am locuit in Germania din 90 pana 03.2008 si mi-am adus masina in tara Audi A6 an fab 2002 pe care am cumparat-o in 2005 ce taxe platesc eu acum sau pot sa scap fara taxa.Daca ai ceva noutati tine-ma si pe mine la curent Mersi
  • +1 (1 vot)    
    Tot ilegala e ! (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:41)

    Raluca [anonim]

    In decembrie 2008, Tribunalul Cluj a dat castig de cauza unui cetatean care a dat in judecata Serviciul de Inmatriculari auto, cerand inmatricularea fara taxa de poluare a unei masini fabricate in 1991, cu Euro-2, masina pe care o cumparase in august 2008.
    Tribunalul a stabilit ca taxa de poluare, indiferent ca era in varianta initiala, in cea triplata din 15 decembrie si probabil ca reducerea ei acum cu 1/3 nu schimba problema, este ilegala intrucat:
    - O.U.G. nr. 50/2008 este contrara art. 90 din Tratatul de Instituire a Comunitatii Europene, intrucat este destinata sa diminueze introducerea in Romania a unor autoturisme second-hand deja inmatriculate intr-un alt stat membru UE, precum cel pentru care s-a achitat taxa de poluare in acest litigiu (Germania), favorizand astfel vanzarea autoturismelor second-hand deja inmatriculate in Romania si, mai recent, vanzarea autoturismelor noi produse in Romania. Or, dupa aderarea Romaniei la UE, acest lucru nu este admisibil cand produsele importate sunt din alte tari membre ale UE, atat timp cat norma fiscala nationala diminueaza sau este susceptibila sa diminueze, chiar si potential, consumul produselor importate, influentand astfel alegerea consumatorilor.

    Deci, se poate si fara taxa.
    • 0 (0 voturi)    
      ILEGALA, ...stim!!! Dar se pierd procesele! (Joi, 19 februarie 2009, 11:53)

      reclamant [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      Stim cu totii ca e ilegala, dar uite ca am pierdut procesul cu acea hotarare definitiva si irevocabila atasata la dosar. Nu numai eu, TOTI !!! Decizia judecatorilor nu este "izvor de drept", ce putem face in cazul asta???? Unde sa ne mai cerem dreptatea daca justitia nu e "impartiala" ???????????????
  • +1 (1 vot)    
    taxa (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:46)

    eugen [anonim]

    Din cate stiu, UE cerea tocmai modificarea mecanismului de calcul al acestei taxe. Insa vad ca baietasii din guvern au redus cuantumul...

    Tine minte cineva sa fi spus UE ca e prea mare taxa?

    Presimt o noua lalaiala romaneasca si cel putin alte 3-4 variante ce vor fi propuse anul asta, poate-poate or reusi sa-i pacaleasca pe legiuitorii europeni.

    Cat mai era inmatricularea in Bulgaria?
  • -2 (2 voturi)    
    TAXA DE PRIMA TEPUIALA (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:51)

    Iancu Jianu [anonim]

    bineinteles, o formulare destul de confuza din care se poate intelege:
    fraierilor, v-am triplat taxa pentru a va putea reduce cu 33% din taxa triplata.
    adica oricum v-am tras-o in raport cu taxa in vigoare din vara lui 2008.din moment ce veti plati cu 200 % mai mult fata de vara lui 2008.
    ca simplu cetatean va pot spune sa va bagati atat taxa cat si daciile logan acolo unde nu va bate soarele.
    nu voi cumpara nici logan nici masina adusa de afara la care va trebui sa-i platesc taxa.
    am masina pe care o voi vinde pentru ca nu-mi place nici pretul benzinei in raport cu pretul petrolului pe plan international.
    daca stau sa ma gandesc mai bine, nu mai imi place aici deloc.
    fratilor stingeti lumina si opriti gazele ca poate ne intoarcem ca israelitii peste 2000 ani sa ne reclamam tara inapoi de la francezi.
    bafta, eu am plecat.
  • 0 (0 voturi)    
    DISCRIMINARE (Miercuri, 18 februarie 2009, 18:14)

    dumi [anonim]

    Si daca tot se uita comisia UE peste aceasta varianta si cat de discriminatorie ramane ea (poluatorul plates, dar daca poluatorul are bani sa-si ia nou, atunci nu mai plateste) sa vada si cum decide guvernul ca banii nostri sa fie acordati drept facilitati pentru programul rabla. De ce sa fie valabil numai pt auto turismele noi, poate omul vrea sa-si dea "rabla" si sa-si ia un automobil de ocazie, chiar cu Euro 4. De ce se discrimineaza?
  • 0 (0 voturi)    
    taxa (Miercuri, 18 februarie 2009, 18:23)

    ittt [anonim]

    fata de iulie 2008 taxa ramane tot tripla degeaba se reduce cu 33% daca se calculeaza in euro si euro a crescut din iulie cu 33%
  • +2 (2 voturi)    
    Taxa dublata! (Miercuri, 18 februarie 2009, 18:27)

    goga [anonim]

    A fost redusa(iulie) apoi triplata (decembrie-ultima teapa a lui Motocicleanu), acum redusa cu 1/3, adica dublata de Boc ( a se citi in limba turca). Cat exercitiu matematic, sa votati in continuare trandafiri teposi - 4 ca la mort !
  • +2 (2 voturi)    
    pierdem procesele la cluj (Miercuri, 18 februarie 2009, 19:30)

    george haiduc [anonim]

    am dat in judecata statul sa-mi inmatriculez masina fara a plati taxa. m-am dus la avocatul care a castigat la cluj un proces similar. (sentinta a ramas definitiva-prefectura nu a facut recurs nici pt plata cheltuielilor de judcata). dar, AM PIERDUT !!!! ati auzit bine. desi exista precedent si o logica juridica clara, a fost bine motivata si si sustinuta documentatia inaintataa judecatorilor... ( e adevarat, hotararile judecatoresti nu sunt recunoscute ca fiind izvoare de drept). a pierdut si prietenul meu cel mai bun (care se intampla sa fie jurist), a mai pierdut o cunostinta, la care se mai adauga inca o mana de baieti care au apelat tot la acest avocat care a castigat un proces pt fratele lui si pt acel turdean. concluzia noastra este ca avem de-a face cu un ordin politic. sa fie oare noul presedinte al CSM cel care da sfaturi independentilor de magistrati ?!?!!??! eu unul vreau sa le transmit ca nu ma voi opri cu judecata asta decat la strasbourg. si, am cativa prieteni suparati pe justia romaneasca, iar daca punem impreuna banuti putem sa ne prezentam la judecata magistratilor europei. nu mai accept sa fiu bataia voastra de joc, nemernicilor !!! pana cand ne mai jecmaniti !!! rusine sa va fie !!! politicieni si hoti si escroci ce sunteti !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Re: George Haiduc. (Miercuri, 18 februarie 2009, 22:43)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui george haiduc

      Tot respectul!

      Problema este ca nu sunteti decat cativa care sunteti constienti ca aveti drepturi, ca statul trebuie sa-si respecte obligatiile asumate si mai ales ca nu este de neinvins.

      Este greu ce faceti voi cu CEDO, dar deschide calea pentru multi care acum stau si doar se vaicaresc. Se cheama externalitate ...

      Daca mergeti pana la capat, felicitari inca o data!
    • 0 (0 voturi)    
      aceeasi situatie (Joi, 19 februarie 2009, 11:15)

      reclamant [anonim] i-a raspuns lui george haiduc

      D-le Haiduc, sunt in aceeasi situatie cu dvs., acelasi avocat, aceeasi decizie, cauza a fost respinsa! La fel in cazul prietenilor mei. Si eu sunt hotarat sa merg mai departe. Va rog sa ma contactati/ Sunt cateva detalii care pot fi discutate.
  • 0 (0 voturi)    
    n-am inteles (Miercuri, 18 februarie 2009, 20:03)

    valdo [anonim]

    puteti sa-mi spuneti si mie daca am inteles bine?
    eu am cumparat o masina in 20 sept 2008 si mi-am prelungit numerele rosii pana pan februarie ,dar in decembrie mi-am facut rar-ul si trebuie ca pana pe 19 februarie sa platesc taxa de mediu ,dar eu n-am facut-o din cauza lipsei de bani si a neintelegerii ;daca m-as duce maine eu ar trbui sa platesc taxa care era in vigoare la data in care mi-am luat masina???
  • +1 (1 vot)    
    hoti (Miercuri, 18 februarie 2009, 20:31)

    attila [anonim]

    ce ziceau boc & geoana & base ?
    ca daca ajung la putere elimina taxa ?
    mincinosi ordinari
    unde sint pedelicii cu gura mare?
  • 0 (0 voturi)    
    va roog (Miercuri, 18 februarie 2009, 20:56)

    george [anonim]

    eu am cump o masina fabricata in 2004 din germania in luna noiembrie anul trecut .la jumatatea lui ianuarie 2009 i am facut rar'ul,insa nu am inmatriculat'o inca in speranta ca se va reduce aceasta taxa.inseamna ca voi plati cat trebuia sa platesc inainte de 15 decembrei 2008?si de cand se aplica aceasta ordonanta?pot sa merg chiar si maine si sa depun actele pt inmatriculare? va rog rapsundeti'mi.multumesc anticipat
    • 0 (0 voturi)    
      pt. george (Joi, 19 februarie 2009, 8:16)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui george

      trebuie sa astepti sa apara ordonanta in monitorul oficial, care poate dura de la cateva zile la cateva luni
  • 0 (0 voturi)    
    jos_taxa_auto (Miercuri, 18 februarie 2009, 21:06)

    jos_taxa_auto [anonim]

    V-a ajuns cutitul la os? Singura solutie este o greva organizata in toata tara: ori cade taxa, ori cade guvernul! PDL a cerut anularea taxei cand era in opozitie, dar acum este de acord cu o taxa exagerata! Pe cine ati votat? Niste mincinosi si ingamfati, asa cum este politicianul roman. Se poate sa (s)cada taxa auto? Hai sa vedem: jos_taxa_auto ID de mess
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa pt cei care au masina dinainte de 15 dec. (Miercuri, 18 februarie 2009, 21:21)

    adrian v [anonim]

    Dacă au apucat să înmatriculeze şi să plătească triplu vor primi diferenţa de tace înapoi. Au obligaţia ca în 20 de zile de intrarea în vigoare a ordonanţei, cu scop informativ, să depună o cerere către autoritatea fiscală competentă la locul de domiciliu şi în următoarele 70 de zile, deci până la împlinirea unui termen de 90 de zile de la intrarea în vigoare a ordonanţei, să-şi termine procedurile de completare a dosarului şi de înmatriculare efectivă a maşinii. Aşadar, repet, în primele 20 de zile trebuie să declare faptul că au o maşină cumpărată înainte de 15 decembrie pe care doresc să o înmatriculeze şi au la dispoziţie în total 90 de zile să-şi completeze dosarul, să parcurgă toate procedurile legale şi să finalizeze înmatricularea maşinii-pentru cei care nu şi-au înmatriculat maşina. Pentru cei care şi-au înmatriculat maşina şi au plătit triplu, din momentul în care depun cererea, în 45 de zile primesc diferenţa de taxă înapoi.
  • 0 (0 voturi)    
    cand se publica? (Miercuri, 18 februarie 2009, 22:01)

    Sorin [anonim]

    Oare cand se publica in monitorul oficial?
    Cum pot afla?
  • 0 (0 voturi)    
    e ok (Miercuri, 18 februarie 2009, 22:09)

    ........ [anonim]

    ce nu va convine fratilor?e destul de ok cum e si acum, interesati-va si voi cum e la alte tari in europa si o sa vedeti ca romania sta destul de bine cu taxa de prima inmatriculare!sunt alte tari cu taxe mult mai mari!
    • 0 (0 voturi)    
      nu e ok (Miercuri, 18 februarie 2009, 23:13)

      eastbam [anonim] i-a raspuns lui ........

      Ce iti convine frate? E destul de ok? Ce dracu vorbesti acolo? Tu compari doar taxele? De ce nu compari si salariile? Sa vezi ca nu mai e ok, e chiar un c****. gandeste inainte sa scrii ceva. "E destul de ok" puahhh
  • 0 (0 voturi)    
    e trist... (Joi, 19 februarie 2009, 0:31)

    un simplu cetatean [anonim]

    "tara va deveni un cimitir al rablelor din occident"
    dar tara asta ce a fost inainte de '89 cand circulau doar acele 'rable' de dacii vechi? alea nu poluau deloc??? ne simtim mai nou smecheri doar pentru ca facem parte din UE???
    evident, taxa asta a fost introdusa pentru a salva dacia, din pacate insa nu de un regim comunist ci unul democrat dar tot cu aceleasi efecte: statul impune cetateanului anumite obligatii. de parca as avea bani ca student sa-mi iau un Logan nou-nout... si nici nu-mi place masina (fiecare cu gustul lui), de ce nu pot sa aleg eu masina pe care mi-o doresc? de unde sa am eu bani pentru masini noi in contextul crizei financiare? ma plimb numai pe jos de dragul angajatiilor de la dacia???????
  • 0 (0 voturi)    
    Uite asa a mai pierdut PLD un vot (Joi, 19 februarie 2009, 1:49)

    Ufo Man [anonim]

    Si asta FOREVER. Nu ma mai prindeti voi la vot, MIZERABIILILOR. Si pentru domnul Basescu cand primeste maine revista presei, prost l-ati invatat pe BOC sa procedeze. Sau poate inainte de alegerile de anul asta iar o mai modificati? Asta sa dea bine la votanti?
    Penibi, in orice caz.
  • 0 (0 voturi)    
    Scandal de prostitutie in PSD (Joi, 19 februarie 2009, 4:25)

    www.politicienii.ro [anonim]

    www.politicienii.ro sau www.ohabaferdinand.ro
  • 0 (0 voturi)    
    taxa auto (Joi, 19 februarie 2009, 8:15)

    tina [anonim]

    Eu daca eram la guvernare as mai fi marit taxa auto inca o data pt. masinile vechi...Numai asa as fi contribuit si eu la dreptul romanilor de nu mai inhala bioxid de carrbon in loc de oxigen...Porcii care au golit cimitirele de masini ale Europei ,pe gratis, nu s-au gandit si la sana tatearomanilor care este asa cum este...S-au gandit sa faca bani doar ei si poampele funebre...
    • 0 (0 voturi)    
      hoti infecti (Joi, 19 februarie 2009, 10:08)

      x [anonim] i-a raspuns lui tina

      esti complet idiot sa-i sustii pe hotii astia imputiti eu mi-am cumparat masina euro 4 nou nouta si am de platit aprox 3000 eur ca e motorul peste 2 litri TI SE PARE NORMAL???? daca ti se pare normal ar trebui sa decartezi si pentru aerul respirat, (nu mai e mult pana acolo)
  • 0 (0 voturi)    
    constatare (Joi, 19 februarie 2009, 8:23)

    parampampam [anonim]

    Ca sa ajungi la ciolanul puterii trebuie mai intai sa mananci sunca cat mai mare
  • 0 (0 voturi)    
    echitate (Joi, 19 februarie 2009, 9:59)

    andrei [anonim]

    privind problema din punct de vedere financiar, pe cei de la Dacia ii pot ajuta cei care au bani de un sandero, adica 7500 eur. Daca statul doreste sa protejeze Dacia, ar trebui sa descurajeze importul masinilor care trec de 6000 eur .. adica mai noi. cine nu are 7500 de eur isi cumpara o masina de 2-3000 de eur motor EURO 2, ca sa-si inlocuiasca dacia din anii 90 .. cazul meu de exemplu si al altor zeci de mii de romani. Daca cineva crede ca o masina EUR 2 de 10 ani polueaza mai mult decat o dacie din anii 90 .. sau ca ar fi la fel de rabla .. nu am nimic de comentat .. dincolo de varsta fizica .. e o diferenta tehnologica uriasa intre dacia 90 si o masina EURO 2 din Germania. Am toata intelegerea pentru cei de la Dacia, dar pur si simplu nu am 7500 de eur pentru o masina noua. cu 3000 de eur ( taxa iul 08 inclusa ) am o masina To...a,de 10 ani E 2 functionala .. decenta care a trecut fara probl testul de poluare al RAR, si care a fost catalogata de un mecanic " o bijuterie " .. Mi se pare gresit ca intr o perioada de recesiune oamenii sa fie obligati sa se imprunmute la dobanzi camataresti sa cumepre ceva ce nu si permit .. o masina de 7500 de eur. mi se pare grsit sa opresti inlocuirea daciilor din anii 80-90 in care ne chinuim de frig iarna si de caldura vara cu masini EUR 2-3 decente din pct de vedere tehnic si al poluarii.
  • 0 (0 voturi)    
    mai lasati cu poluarea (Joi, 19 februarie 2009, 10:07)

    Ella [anonim]

    ca nu este chiar asa! Nu polueaza o masina veche cu mult mai mult decat o masina noua, mai ales daca e adusa din DE unde masinile sunt chiar intretinute , cu service la zi! Mai bine ar interzice toate rabele Roman si mai stiu eu care care umplu o strada intreaga de fum cand trec...alea nu polueaza?
    In orice caz, o nesimtire crasa...incepe sa-mi stea in gat PDL-ul ...mai ales ca prostii de clujeni ( is clujeanca ) au votat omul lui Boc in speranta tampa ca o sa vina bani..dar o sa vedem noi ce face Dl Spaga ...in primarie sunt cunoscute obiceiurile lui spagare...
  • 0 (0 voturi)    
    o sa plateasca MF inapoi cu varf si indesat (Joi, 19 februarie 2009, 11:07)

    cip [anonim]

    E drept ca vrem sa sustinem industria auto autohtona si sunt de acord cu asta, dar de ce nu putem sa o facem si noi ca lumea si legal cum o fac ceilalti europeni? De ce trebuie sa o facem pe spinarea romanului? Ca sa fiu mai explicit: Vrea sa imi spuna Dl BOC sau Dl TariSterlingeanu ca un Golf la mana a 2-a din GER polueaza mai tare decat un Logan? HA HA!! Din pacate cei de pe la ACR s-au oprit cred ca au fost manipulati de putere si de dnii de la Dacia si Ford... de dl Valmar, etc... Nu spuneau ei ca or sa faca actiuni comune impotriva statului pentru despagubiri. Lasa ca au inceput si romanii sa se trezeasca si sa ceara despagubiri.. Cel putin in Ardeal exista deja 3 procese castigate impotriva taxei lui TARICEANU... Plus cheltuieli de judecata... Asa se face ca statul actioneaza nesabuit, fara a-si face calcule (ca si in cazul tichetelor de vacanta) si or sa plateasca cu varf si indesat!!! Treziti-va romani! Sa nu ne lasam furati pe fata!
  • 0 (0 voturi)    
    MF nu plateste - CLUJUL RESPINGE PROCESE PE BANDA (Joi, 19 februarie 2009, 11:47)

    reclamant [anonim]

    pacat ca desi avem dreptate si avem decizii favorabile in aceasta cauza impotriva taxei, tribunalul cluj respinge procesele pe banda. am pierdut si eu, credeti ca curtea de apel o sa ne dea dreptate la recurs ??????????????????????? moare si ultima speranta !!! justitia e corupta (sunt ordine de sus) nu se sesizeaza nimeni ?????????
    • 0 (0 voturi)    
      situatia e f. putin diferita (Joi, 19 februarie 2009, 12:06)

      cip [anonim] i-a raspuns lui reclamant

      Am scris ceva mai sus la celalalt articol de pe hotnews.. de data asta se castiga mai greu in instanta fiindca nu mai exista acea presiune pe instante cum a pus UE in cazul primei taxe... multa lume a castigat atunci doar fiindca inclusiv Guvernul Tariceanu si-a recunoscut vina... Acum UE nu a mai luat atitudine fiindca este criza in industria auto, iar interesul este sa sustina aceasta industri.. sa nu existe someri, etc.. Romanii trebuie sa solicite in instanta solicitarea de hotarari preliminare din partea Curtii europene de Justitie... sau sa se adreseze la drepturile omului (aici insa un proces poate dura 3-4 ani)
      solutii exista, dara ctiunile razlete nu au succes... trebuie actionat concertat
      • 0 (0 voturi)    
        Diferita?, poate, dar noi vrem dreptate!!! (Joi, 19 februarie 2009, 12:30)

        reclamant [anonim] i-a raspuns lui cip

        Ai dreptate, am vazut comentariul tau la acel articol, dar eu tot sunt discriminat ! Asta inseamna ca trebuie sa astept 3-4 ani ca sa imi castig dreptatea??? Daca ne strangem toti cei care am pierdut procesele si ne facem auziti, poate..., ahh e prea mare coruptia !
        /
  • 0 (0 voturi)    
    taxa1 pacaleala vine de sus (Joi, 19 februarie 2009, 20:54)

    cornel [anonim]

    platesc acum taxa de prima inmatriculare(mediu) o suma destul de mare(ce se face cu acesti bani) si voi fi scutit de taxa anuala care se pregateste din vara corect.
    daca voi fi nevoit sa o platesc atunci statul trebuie sa returneze banii inapoi pentru ca eu consider ca in romania toti cetatenii sunt egali in drepturi !!!
    si nu cetatenii trebuie sa sustina industria a u t o ci statul !!!
  • 0 (0 voturi)    
    de cand incep sa se depuna dosarele pentru a prim (Vineri, 27 februarie 2009, 15:34)

    andrew [anonim]

    as dori sa stiu de cand se va incepe sa se depuna dosarele pentru a primi banii inapoi (ma refer la cei care au platit taxa tripla si au inmatriculat masina)
    Cand apare ordonanta in monitorul?