Piata blocata

Ianuarie negru pentru masinile noi. Scaderi de peste 70% pentru Dacia, Ford, Opel Skoda si Chevrolet

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 20 februarie 2009, 13:02 Economie | Auto

Daca in cele mai bune luni, in tara se vindeau peste 30.000 de masini noi, iata ca in ianuarie abia s-a depasit nivelul de 7.000, scadere de 63%. Multe marci de volum, cum ar fi Dacia, Ford, Opel Skoda si Chevrolet au afisat scaderi consistente, de peste 70%, iar productia de automobile a cazut puternic, cu 62%, din cauza intreruperilor de la Dacia, arata datele APIA.

Criza, incertitudinea legata de taxa auto si greutatea cu care se dau creditele a dus piata masinilor noi in jos cu 64% in ianuarie, la putin peste 7.000 de masini, fata de aproape 20.000 in prima luna a anului trecut.

Dacia a avut cel mai mult de suferit in ianuarie, vanzarile au cazut la 1.600 de masini, fata de aproape 6.000 in ianuarie anul trecut. Ford, care in lunile bune trecea de 2.000 de masini, n-a reusit sa vanda decat 322, scadere de 77% fata de ianuarie 2008. Opel trecea lejer de 1.500 de masini pe luna, insa scaderea de 76% a dus-o la mai putin de 300. Nici "colega" de alianta Chevrolet nu e pe roze, scaderea de 73% a dus vanzarile marcii la sub 200 de masini.

Si Skoda s-a confruntat cu scaderi fara precedent, dupa ce a avut luni in sir vanzari de peste 2.000 de unitati, luna trecuta au coborat la sub 600, trase in jos de un regres de 72%.

Inedit este si topul vanzarilor de masini noi. Dupa ce Clio a fost cel mai vandut model mult timp, iata ca in ianuarie, cel mai cautat model nou de import a fost supermini-ul Hyundai i10 produs in India. Apoi urmeaza Renault Clio, Skoda Octavia, Renault Megane si Volkswagen Jetta.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3659 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    ianoarie adevarat (Vineri, 20 februarie 2009, 13:38)

    popys [anonim]

    A P I A !!! A P I A !!! Cred ca din 100 de cuvinte care le rostesc 20 sint rugaminti la doamne! doamne! sa falimentati asa sa va ajute dumnezeu cum ati fraerit voi cumparatorul roman cu servisuri exagerat de scumpe cu preturi umflate peste masura cu fel de fel de comisioane la cei care au luat prin lisinguri sau rate cu ajutoare de la stat nemeritate si cite manevre ati facut numai magarii . O sa se aleaga praful cibd no sa mai vindeti de loc , a dracu piata libera germania o sa sature si de logan .
    • 0 (4 voturi)    
      Ori ori (Vineri, 20 februarie 2009, 14:29)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui popys

      "popys", dumneata ori esti/// .E adevarat ca erau niste marje de profit exagerate la unii dealeri, dar sa te bucuri asa, de ghinionul altuia...Ca pana la urma ghinionul lor sau al baniclor este pana la urma, macar putin, si ghinionul nostru, al tuturor.
      • 0 (0 voturi)    
        Ori Ori (Marţi, 24 februarie 2009, 11:30)

        popys [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Florine nu te supara fa calcule si sa vezi cu cit esti ars in romania neamtu cistiga in euro nu-l afecteaza cursul monedei, pe rate dobinda pe jumatate sau mai mult fata de RO programul rabla la noi este mincat de cursul leu -euro la rate ti-a luat capul ce avantaj vezi tu pentru roman am toate motivele sa fiu suparat daca ai prieteni prin DE suna si intreabai cam cum sta treaba cu logan din toate punctele : programul rabla 2500e +rate +dobinzi raportate la salariul uni neamt pentu ala 150-200eu nu este mare problema DAR PENTRU UN ROMAN ?
    • -2 (4 voturi)    
      esti dus (Vineri, 20 februarie 2009, 14:49)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui popys

      Vorbesti sa nu adormi. Tu crezi ca ar trebui date gratis pentru toti.
    • -2 (4 voturi)    
      esti putin frustrat. n-ai masina, nu ? (Vineri, 20 februarie 2009, 15:13)

      fanu tau [anonim] i-a raspuns lui popys

      lasa nu-i nimic, si frustratii trebuie sa comenteze
    • -1 (1 vot)    
      mda... (Vineri, 20 februarie 2009, 16:35)

      silvas [utilizator] i-a raspuns lui popys

      Mai bine te duci sa iti faci lectiile (cred ca ai trecut de bastonase) si apoi sa iti bei lapticul. Lasa-i pe oamenii mari sa comenteze aceste aspecte, deoarece este evident ca tu nu intelegi mare lucru din ce se petrece in jurul tau. Chiar si limba romana iti este straina. Oricum, APIA este o asociatie, deci nu poate falimenta. Daca te gandeai la importatori, falimentul lor te avantajaza pe tine personal? Crezi ca o sa te sune Porsche Romania sa te intrebe daca nu vrei un VW moca, pt ca ei oricum au dat faliment? Ai facut vreo comparatie de preturi intre Romania si Germania de ex la masini noi? Bine, de fapt nu stiu de ce imi pierd timpul cu un odihnit...
    • 0 (0 voturi)    
      in sfarsit.... (Marţi, 24 februarie 2009, 10:35)

      spitalul 9 [anonim] i-a raspuns lui popys

      Wow de cand te cautam.... In sfarsit ai aparut... da-ne adresa sa te ridicam pana nu faci iarasi prostioare.
  • 0 (0 voturi)    
    Informatie insuficienta (Vineri, 20 februarie 2009, 13:40)

    Je2 [utilizator]

    Puneti si voi un tabel, un grafic, ceva ....
  • +1 (3 voturi)    
    nashpa! (Vineri, 20 februarie 2009, 14:27)

    Nicky [anonim]

    Cum mai nea APIA, cu toate taxele astea, cu toata lupta, nu merge pravalia!?
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare "prosteasca"! (Vineri, 20 februarie 2009, 17:37)

    Lipoveanu [anonim]

    In Germania si nu numai, s-au anuntat reduceri adevarate de preturi la autoturisme, acestea fiind mult inferioare celor din Romania. daca imi iau masina noua de acolo, nu ar fi mai rentabil? Mai ales daca au garantie internationala! Sau, de ce nu, sa ma duc sa fac reviziile in tara de achizitie a automobilului?
    • 0 (0 voturi)    
      zi-mi si mie ce masina noua e mai ieftina in DE (Marţi, 24 februarie 2009, 13:09)

      alt florin [anonim] i-a raspuns lui Lipoveanu

      nu de alta ca io's aici si as putea sa-mi iau. Din ce am vazut eu preturi pe site-urile lor nici vorba de asa ceva. dimpotriva preturile sunt cu minim 10% mai mari ca in ro la masini noi. Ca second handurile sunt mai ieftine si mai convenabile e cu totul alta poveste
  • +1 (1 vot)    
    raspuns lipoveanu (Vineri, 20 februarie 2009, 20:24)

    ccp [anonim]

    daca ai euro si nu lei e rentabil cred ca de peste tot.daca vrei sa cumperi in lei lasa-te pagubas ca o sa o cumperi de fapt mai scumpa ca asta vara.chiar daca au oarece disconturi(si alea mai mult pe hirtie pt publicitate sau ca reactie la concurenta)