VIDEO: Opel a prezentat masina electrica Ampera la Geneva. Lansarea e abia la finalul lui 2011

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2009, 16:31 Economie | Auto

Opel Ampera intra in showroom-uri in 2011
Foto: General Motors
General Motors a prezentat la salonul auto de la Geneva masina electrica Ampera, versiunea europeana a lui Chevrolet Volt. Ampera va ajunge in Europa spre finalul lui 2011, autonomia cu motorul electric este de 60 km, iar cel pe benzina o duce la mai mult de 500 km, cu emisii mici de CO2. Seful GM Europe nu a putut evita discutiile legate de situatia grava a companiei si a estimat ca piata auto va merge prost si anul viitor.

Ampera poate merge 60 km datorita unei baterii litiu - ion de 16 kWh in forma de "T" si gratie motorului electric. Daca intra in functiune si motorul pe benzina, autonomia se prelungeste la 500 km, emisiile de CO2 sunt de 40g/km iar consumul mediu ar trebui sa fie de aproape 6 litri/100 km.

Carl Peter Forster, seful GM Europe, spune ca masina e ideala pentru cei care fac zilnic naveta mai putin de 50 km. Acestia nu vor pune niciodata benzina in rezervor pentru ca-si vor incarca masina la priza de acasa. Producatorul anuntase ca incarcarea masinii dureaza cam trei ore la 240 V.

Ampera va iesi pe piata europeana in 2011 la sfarsit, iar in 2012 va fi cu volan pe dreapta in Marea Britanie. Nu se stie mare lucru de pret, insa informatiile neoficiale care se refereau la Volt, indicau valori destul de ridicate: 30-40.000 dolari. Pana la momentul lansarii sunt aproape trei ani in care se pot schimba multe.

Trebuie spus ca spre deosebire de masinile hibride stil Prius, Ampera va fi propulsata exclusiv de motorul electric. Motorul pe benzina nu conduce niciodata direct rotile, ci furnizeaza energie pentru propulsorul electric.

Seful GM Europe spune ca piata auto va merge prost si in 2010, dar saluta initiativele mai multor guverne europene care au lansat programe de tip Rabla.

Iata un mic film cu Ampera





Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2694 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    E moarta din start (Marţi, 3 martie 2009, 17:53)

    EccE [utilizator]

    ..fara transmisie mecanica. Pai motoru' electric ce cuplu sa-i dea? nu ma pricep la motoare da cred ca va merge numai pe loc drept sau la vale
    • 0 (0 voturi)    
      Motoru asta de aspirator.. (Marţi, 3 martie 2009, 18:53)

      sile [anonim] i-a raspuns lui EccE

      Pai si de ce comentati? ;)

      Motorul electric nu are cuplu? Mai sa fie, TGV-ul merge cu motorina si nu stiam eu. Problema cea mai complexa e la autonomie, nu la cuplul dezvoltat de motorul electric sau la randamentul mecanic
      • 0 (0 voturi)    
        Pt. Sile (Marţi, 3 martie 2009, 20:57)

        Alin D. [anonim] i-a raspuns lui sile

        Da, TGV merge pe motorina, locomotiva este diesel-electrica
    • +1 (1 vot)    
      Chiar ca nu te pricepi (Marţi, 3 martie 2009, 19:26)

      zet [anonim] i-a raspuns lui EccE

      Motorul electric, spre deosebire de motorul termic, are cuplul de rotatie mult mai mare la aceeasi putere, si in plus, fii foarte atent, poate oferi cuplul maxim la orice turatie! Nu stiu daca stii, probabil ca nu, masina pe care o conduci acum are cuplul maxim doar la o anumita turatie, in jurul a 3000 rpm. Ce ai zice sa conduci o masina care are cuplul maxim (sa zicem 95% din cuplul necesar pentru a face rotile motrice sa derapeze) la orice turatie, de cand atingi pedala de acceleratie si pana cand o apesi la blana?
      De aceea o masina electrica cu un motor de 60 cp bate la fund o masina de curse cu motor de 400 cp, si vezi pe youtube nenumarate teste si curse. Pentru ca puterea nu te ajuta decat la turatia maxima, cuplul este cel care conteaza in fiecare moment.
    • 0 (0 voturi)    
      Yeah right (Miercuri, 4 martie 2009, 12:36)

      electricianu' [anonim] i-a raspuns lui EccE

      Motorul electric de pe Prius de ex. are 400Nm. Motoarele electrice dau in general clasa oricarui motor termic la capitolul cuplu.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar solutii viabile exista? (Marţi, 3 martie 2009, 17:58)

    Controloru [anonim]

    Hm, ce inteligenti... un echivalent pe benzina ar fi maxim 11000, foarte tare. De ce as da 20.000 in plus? Pentru ca banii aia nu o sa se amortizeze niciodata, atata timp cat pot face in cel mai tras de par caz maxim 200 km pe zi doar pe curent electric. Cred ca cel mai bine ar fi sa dea toti alienatii astia faliment, ca vad ca se abereaza din ce in ce mai tare.
    Si sa ma mai scutiti cu poluarea, daca pentru asta trebuie sa scot eu din buzunar de 3 ori mai multi bani pentru un rahat de masina.
    • 0 (0 voturi)    
      E ieftina benzina acum.. (Marţi, 3 martie 2009, 18:54)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Controloru

      Cand o sa coste litrul de benzina 10 euro poate o sa reconsiderati problema :)
    • 0 (0 voturi)    
      masina electrica va castiga (Joi, 4 martie 2010, 22:52)

      Lucnov [anonim] i-a raspuns lui Controloru

      Masina electrica este la inceput acum dar sunt convins ca va castiga in viitor.
      Este silentioasa , are cuplu si deci demaraj super, este ca parte mecanica mai simpla are pierderi mici prin frecare si intretinere mult mai usoara.
      Cei care doresc sa ramana pe sisem clasic cu pistoane ... treaba lor (trebuie cineva sa inchida ... lumina)... si sa ramana nervosi o viata.
      Totusi pentru inceput este cam scumpa - dar sigur in 5 ani se va ieftini si sunt convins ca autonomia va creste.
  • 0 (0 voturi)    
    totusi.. (Marţi, 3 martie 2009, 18:05)

    Cipri [anonim]

    totusi nu e cam mica autonomia de 60km? Nu zic ca eu as face mai mult pana la serviciu si inapoi, dar poate vrei sa mergi la cumparaturi si apoi sa-ti iei copilul de la gradinita si ce te faci daca treci de aia 60 km?
    Producatorii de masini electrice ar trebui sa faca o masina mica gen Smart care sa consume putin curent si sa aibe o autonomie de aprox. 100km. Incarcarea acumulatorului sa se faca rapid, 1-2 ore... ce-mi trebuie ditamai camionul de masina ce face doar 60 km?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e chiar asa (Marţi, 3 martie 2009, 18:51)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Cipri

      Nu cred ca ati intels, 60 de KM fara sa consume o picatura de benzina. Daca treceti de 60 de km incepeti sa consumati si benzina si puteti merge pana la 500 km.
    • 0 (0 voturi)    
      incarcare (Marţi, 3 martie 2009, 21:43)

      donache [anonim] i-a raspuns lui Cipri

      scoti prelungitorul pe geam la serviciu si o incarci pana pleci acasa. dimineata ai 60km disponibili, pe cand te intorci acasa inca 60. 120k/zi cu pauza la mijloc cred ca e suficient.
      Bine ar fi sa le faca la un pret rezonabil... pana in 20.000e (chiar daca si 10.000e ar fi mult)