Prima de casare este un instrument periculos - Peugeot-Citroen

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 6 martie 2009, 10:30 Economie | Auto

Prima de casare este un "instrument periculos" care poate antrena un "efect contrar" asupra pietei, a avertizat directorul general al Peugeot-Citroen, Christian Streiff, intr-un interviu publicat vineri de un cotidian german si citat de AFP.

"Prima de casare este un instrument periculos. Cand va fi eliminat, momentul nu va fi deloc usor" pentru constructori, a declarat Streiff, pentru Suddeutsche Zeitung.

Directorul constructorului francez se teme de un "efect contrar" asupra vanzarilor de automobile in momentul in care prima de casare aplicata de mai multe state europene nu va mai fi platita.

In Franta, de la inceputul lunii decembrie, cumparatorul unei masini noi si putin poluante primeste o prima de 1.000 de euro in cazul in care caseaza un vehicul mai vechi de 10 ani.

"Primele de casare sunt utile pentru stabilizarea pietelor. Sistemul functioneaza bine in Franta, in Germania, unde vanzarile de masini nu s-au prabusit, asa cum s-a intamplat in Spania", a precizat insa Streiff.

In Germania, unde prima de casare este de 2.500 euro, Peugeot a inregistrat o crestere a comenzilor de 100%, a precizat marti directorul general al grupului Peugeot, Jean-Philippe Collin.

In Romania, prima de casare este de aproximativ 900 de euro.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4793 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Prima de casare (Vineri, 6 martie 2009, 10:46)

    Rader [anonim]

    Da, este periculoasa mai ales pentru fabricantii de gramezi de table pe 4 roti!
    Va sa zica Peugeot ca crescut cu 100% in Germania! Moaaaama ce crestere fabuloasa! Da, i-a stai asa! Cum adica crestere de 100%? Foarte simplu, inainte de criza vindeau un automobil pe an, iar acum vand doua!
  • -7 (11 voturi)    
    ca la noi... (Vineri, 6 martie 2009, 10:48)

    CyberSky [utilizator]

    "In Romania, prima de casare este de aproximativ 900 de euro. " in Franta e 1000 EURO ... dar nivelul de trai e cu mult mai mare ca la noi .. si preturile la automobile e acelasi ...
    si se mai mira de ce-si cumpara romanul SH ...
    vorba cuiva.. "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul" ...
    • +5 (5 voturi)    
      hmm (Vineri, 6 martie 2009, 12:10)

      gabor [anonim] i-a raspuns lui CyberSky

      Ai vrea cumva sa iti dea bani pentru jumatate de masina? Ar trebui sa fim recunoscatori ca primim, pe degeaba, chiar si atat. Si ar mai fi si faptul ca unii, care nu vor masina, din diverse motive, trebuie sa contribuie cu bani pentru ca altii sa-si poata lua una.
      • -1 (1 vot)    
        Pe degeaba?? (Sâmbătă, 7 martie 2009, 8:51)

        Garett [utilizator] i-a raspuns lui gabor

        Ia aduna impozitele platite pentru masina aia, taxe de drum, accize, etc. sa vezi cat de "pe degeaba" este de fapt prima aia de casare!
      • 0 (0 voturi)    
        esti un prost (Sâmbătă, 7 martie 2009, 9:49)

        raspun hmmm [anonim] i-a raspuns lui gabor

        Esti un prost daca crezi ca statu iti da ceva pe degeaba, esti un cretin daca crezi ca iti ia banii din buzunarul tau, banii aceeaia se iau de la ministerul mediului si sunt impozitele de la marii poluatori si in plus de ce sa fiu recunoscator ca imi dau 900 de euor pe o dacie care daca nu esti taran si ai degrija de ea te mai duce linistit inca 8 ani? Preferi da iti lasi copii sa respire aer poluat numa ca esti tu un avar si ti frica sa nu iti ia nimeni banii din buzunar, si asa daca ai avea masina ai stii ca benzina reprezinta maxim 10% din pretul de la pompa. Asa ca banii d epoluare oricum ii platesti din benzina daca preferi sa ti fure altii zi asa
        • +1 (1 vot)    
          prietene, tu esti si mai... (Duminică, 8 martie 2009, 20:27)

          un alt raspuns [anonim] i-a raspuns lui raspun hmmm

          poate n-ai inteles, dar cel de mai sus ti-a spus ca el poate nu vrea sa beneficieze de program, dar taxe plateste si el ca si tine. nu e nicio chestiune de avaritie si pot recunoaste asta chiar daca sunt interesat de program. singura scuza e ca sunt si alte programe la care beneficiaza doar unii si contribuie mai multi.
          poate e greu de inteles pentru tine, dar daca stai prost cu nervii abtine-te de la postari!
    • +1 (1 vot)    
      si nivelul de inteligenta.. (Sâmbătă, 7 martie 2009, 0:07)

      alin [anonim] i-a raspuns lui CyberSky

      e cu mult mai mare ca la noi.. ca deh, ar fi trebuit sa te prinzi si tu ca la venituri mai mari au la buget mai multi bani pentru primele de casare ;) ... si asa ti-ai fi dat seama imediat ca de fapt 900 euro la veniturile noastre e mult mai mult decat 1000 primiti in franta
  • -1 (1 vot)    
    hmm... (Vineri, 6 martie 2009, 11:58)

    Luke [anonim]

    Mare pesimist mai e si asta.
    Ca si cum ai zice nu-ti fa o casa ca poate pica si ramai si fara locuinta si fara banii investiti.
    Daca a dat vreo explicatie alta decat ce scrie in articol rog redactia s-o publice, daca nu suna ca si ce am zis inainte.

    "Primele de casare sunt utile pentru stabilizarea pietelor. Sistemul functioneaza bine in Franta, in Germania, unde vanzarile de masini nu s-au prabusit, asa cum s-a intamplat in Spania"
    Asta-i cea mai ne la locul ei fraza. Adica se plange ca la incetarea programului va fi rau dar tocmai unde inainte a fost rau, si programul e bun unde nu a fost criza? Zice ca e bun programul pentru a stabiliza piata unde vanzarile nu s-au prabusit? Pai ce era de stabilizat acolo?
  • 0 (4 voturi)    
    probleme (Vineri, 6 martie 2009, 12:14)

    liviu [anonim]

    Prima de casare este inca un instrument prin care guvernarea poate incuraja un consum care:
    1 - nu este necesar (nu e nevoie de atatea masini noi in piata, si ele sunt impinse spre consumator)
    2 - nu este sustenabil de catre cumparatori - daca e nevoie ca statul sa suporte 20% din voaloarea unei masini ca sa o cumperi, poate nu ti-o permiti
    3 - nu este echitabil - poate n-am chef ca din banii mei (taxe) sa sustin nici vecinii care-si iau masini, si nici pe patronii de la Dacia/Renault. Sau pe angajatii de acolo, in ultima instanta.

    Gandita initial ca instrument de protectie a mediului, prima de casare e modificata acum intr-un instrument de sustinere a consumului. Un consum indreptat spre sprijinirea unei singure ramuri economice, in conditiile in care nu se agita guvernantii daca noi mancam cu 30% mai prost...
    • -1 (3 voturi)    
      dar vezi tu ? (Vineri, 6 martie 2009, 13:04)

      altul [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Cu cât mai multe masini, cu atât mai mult combustibil vândut ... Cine trage oare folosul?
      Apoi : cu cât mai multe masini, cu atât mai multe taxe, bani ce intra în buzunarul constructorilor de drumuri. SI iarasi : cine trage folosul?
      Cei mai mari bogati oameni sunt cei cu drumurile si cu combustibilul, strânsi în cercurile de politica, iata de ce se încurajeaza cumpararea de automobile fara numar. Iar daca sunt noi, te face sa le folosesti mai des, ceea ce merge tot în avantajul lor.
      • 0 (2 voturi)    
        +1000 (Vineri, 6 martie 2009, 14:04)

        hazard [anonim] i-a raspuns lui altul

        bine spus!!
      • -2 (2 voturi)    
        ? (Vineri, 6 martie 2009, 14:29)

        io [anonim] i-a raspuns lui altul

        cum adica mai multe mashini??? se numeste prima de casare. casare nu iti spune nimic? se inlocuieste o masina veche cu una noua. numarul lor ramane constant.
        • 0 (2 voturi)    
          nu-i chiar asa (Vineri, 6 martie 2009, 15:39)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui io

          in cele mai multe cazuri se inlocuieste un cazan care statea pe loc, cu radacini in asfalt. acum o sa ai una care circula .
  • +1 (1 vot)    
    SI TOTUSI (Vineri, 6 martie 2009, 13:30)

    de ce? [anonim]

    Pe plan mondial, de ce este ajutata numai industria auto?
    De ce nu este ajutata si industria alimentara, de ex ? Sau agricultura sau alta industrie...
    Se pompeaza bani numai in ind auto si banci. De ce?
    • +1 (1 vot)    
      ba sunt (Vineri, 6 martie 2009, 14:56)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui de ce?

      sprijinite si alte industrii - cam peste tot, agricultura beneficiaza de subventii semnificative (chiar si la noi). Doar ca agricultura produce bunuri vitale pentru populatia unui stat - e o problema de securitate nationala sa-ti poti asigura resursele alimentare; automobilele, in schimb, sunt incet-incet subventionate - gandeste-te numai la faptul ca la automobile primesti o "prima" de achizitie, in timp ce la achizitia de electrocasnice TU platesti o taxa pentru casarea lor...
  • -1 (1 vot)    
    penibili (Sâmbătă, 7 martie 2009, 3:27)

    atreus [anonim]

    la astia totul e periculos, oare aerul sau soarele nu sunt periculoase... penibili
  • 0 (0 voturi)    
    BINE CA SE DA..... (Sâmbătă, 7 martie 2009, 6:09)

    Joe Cocker [anonim]

    e mai rau daca vor creste impozitele!
    Cand va scadea consumul drastic falimentul economiei nationale va fi asigurat.
    Cu cat vor creste taxele mai repede cu atat ne vom baga in faliment mai tare.