Ministrul Mediului a primit de la Lexus o masina ecologica de 70.000 euro

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2009, 12:05 Economie | Auto

Nemirschi, la volanul limuzinei Lexus
Foto: HotNews.ro
Ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi, va conduce timp de un an si jumatate o limuzina Lexus ecologica in valoare de 69.000 euro. Masina i-a fost oferita gratuit ministrului, in cadrul unui parteneriat incheiat intre Lexus Romania si minister.

Nicolae Nemirschi a declarat ca nu isi doreste sa fie ostentativ, ci vrea sa dea un exemplu romanilor si sa popularizeze masinile care au si propulsie electrica, pe langa cea clasica.

Masina primita este un model Lexus GS450h, cu motor pe benzina de 340 cai putere si un consum mixt anuntat de producator de 7,6 litri la suta de km.

Masina este un model hibrid, fiind dotata si cu un motor electric care poate propulsa integral automobilul la viteze de sub 50km/h, dupa aceasta valoare urmand sa intre in functiune motorul pe benzina.

Ministrul spune ca nu doreste sa fie ostentativ conducand aceasta limuzina, ci vrea sa dea un exemplu ca se poate circula cu masini ecologice si in tara noastra.

Nemirschi a adaugat ca, desi putini romani isi permit un astfel de autoturism, exista totusi si modele hibride mai acceptabile din punct de vedere al pretului.

Lexus detine din 2006 un showroom in Romania, iar anul trecut a vandut circa 200 de masini in tara noastra.

Lexus a avut o cota 1,6% pe piata premium in 2008, iar tinta pentru anul in curs este de 2%.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

3244 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    lexus 70000 euro (Marţi, 10 martie 2009, 12:29)

    un cetatean [anonim]

    Nu putea da exemplu mergand pe jos, cu metrolu sau bicicleta?
    ce zic cei de la integritate, asta nu e spaga?
    mi-e scarba, de cand acest bisnitar ordinar de Constanta, tuterul celuilalt bisnitar ajuns tot acolo primar, a ajuns ministru...
    Oras de bisnitari, tara de bisnitari, guvern de bisnitari...
    Nu va e teama macar ca va bate Dumnezeu?
    • -2 (6 voturi)    
      bicicleta (Marţi, 10 martie 2009, 12:49)

      Eugen [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

      Pai ce vina are omul ca n-a venit nici un producator de biciclete sa-i dea una spre folosinta gratuita?
    • -3 (3 voturi)    
      Nu (Marţi, 10 martie 2009, 13:55)

      costi [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

      Este evident ca Dumnezeul si-a intors fata de la
      tara asta .Prea multa mizerie.
      Ca urmare Satana a pus stapanire.
      Oriunde te uiti vezi numai lucrarea lui Ucigaltoaca
    • -2 (6 voturi)    
      (Marţi, 10 martie 2009, 14:24)

      andreevic [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

      se intampla sa„l cunosc pe domnul nemirski personal, am fost vecini in trecut. omului acestuia nu i se poate pune la indoiala integritatea! a ajuns unde este pentru ca are un creier spre deosebire de altii..
      si cred ca esti mai mult constipat ca n„a venit nimeni la tine sa„ti ofere un lexus de 70 de mii de para! asa ca nu te mai c@c@ pe tine .
  • +3 (7 voturi)    
    Mita pe fata, publicitate gratuita... (Marţi, 10 martie 2009, 12:33)

    marius [anonim]

    si minciuni desantate.
    Si asta mai indrazneste sa ne fie ministru?
    Huuuuoooooo!!!
  • +3 (5 voturi)    
    cât e halatul ... cât e halatul !!!???? (Marţi, 10 martie 2009, 12:38)

    bustiuci [anonim]

    Mi se pare foarte fain gestul, maşină bună, producător cu prestanţă pe de o parte , pe cealaltă un preţ suuper , chiar îndemn lumea să meargă să-şi .... dar fără credit la bancă .... conducător cu o minte la înălţimi nebănuite ... cred că nici nu vede de acolo ce e jos la mulţime ....
  • +6 (6 voturi)    
    Exemplu de 70mii euro pe timp de criza? (Marţi, 10 martie 2009, 12:43)

    gogu [anonim]

    Ma indoiesc ca mai sus numitul ministru al mediului este in stare sa gandeasca. Ce fel de exemplu e asta: dati 70mii euro pe o masina ca sa fie ecologica? Asta pe timp de criza, cind euro a crescut la "maxime istorice". Si cu o masina de 340 cai putere.
    Mi se pare nesimtire pe fatza, nici un politician nu mai are pic de rusine. Fac ce-i taie capul fara sa se mai sinchiseasca. Mi-e scirba.
  • -2 (2 voturi)    
    Elegant (Marţi, 10 martie 2009, 12:46)

    Handrews [utilizator]

    Se prefigureaza si o scutire de impozite/taxe la orizont?
  • +1 (5 voturi)    
    poate kiar suntem cum ne cred EI (Marţi, 10 martie 2009, 12:47)

    Ordinar [anonim]

    Prost e ala de mai voteaza vreodata!
    • +2 (2 voturi)    
      Corect! (Marţi, 10 martie 2009, 13:04)

      cmister [anonim] i-a raspuns lui Ordinar

      Ai dreptate foarte mare aici ... Macar sa nu ma fac partas la furtul astora care ne tot fura ... Toti toti sunt doar sa-si traga lor cat mai mult si pentru pulime ce s-o alege ...
  • +4 (4 voturi)    
    Ecologica? (Marţi, 10 martie 2009, 12:56)

    Dee Zsombor [anonim]

    340 cai putere? 7.6 litri pe suta de kilometru? Chiar si un Logan este mai "ecologica" ...
  • +2 (6 voturi)    
    Ecologica? (Marţi, 10 martie 2009, 12:56)

    anonim [anonim]

    Am o masina cu motor 1.4 mai ecologica decat Lexus-ul asta copiat dupa Bmw si folosit de tarani in Romania. De diferenta as planta copaci in Bucuresti. Multi copaci.
    Ce fata pierduta are la volan taranul, uitati-va la el:)
    E coplesit, l-a facut partidul om!
    • -1 (1 vot)    
      (Miercuri, 11 martie 2009, 12:17)

      Lex-sus [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Comentariul tau este de 2 bani. Iata de ce:
      - compari o masina de 1400 cmc cu GSul, care este totusi o limuzina. Masina ta este foarte poluanta in comparatie cu tricicleta fiicei mele. COMPARA MERE CU MERE, NU VACI CU CASTRAVETI!
      - spui ca Lexus-ul este copiat dupa BMW. Esti hilar; n-am mai auzit tampenia asta la nimeni; dezvolta putin, daca esti in stare!
      - spui ca Lexus-ul este folosit de tarani in Romania. Cum naiba de toti manelistii si tiganii umbla in BMW, Mercedes si/sau Audi? Cati ai vazut in Lexus? btw: 1,6% din piata (premium) in 2008... daca ar exista o relatie de directa proportionalitate cu numarul/procentajul "taranilor", as fi nu bucuros, ci chiar extrem de mandru de Romania....
  • +2 (2 voturi)    
    Comanda Toyota? (Marţi, 10 martie 2009, 12:57)

    Alex [anonim]

    Se prefigureaza probabil vreo comanda Toyota sau Lexus de la Guvern sau Ministerul mediului...

    Toyota putea sa ii dea si un Prius la fel ca Mihaelei Radulescu, nu dadeau ei 60k eur pe masina aia fara motiv (am scos adaosul).

    Sa ne amintim ca Nemirschi este pionul baronului de Constanta (Mazare), asa ca nimic nu ma mira vizavi de acest personaj.
  • +4 (4 voturi)    
    ????????? (Marţi, 10 martie 2009, 13:00)

    Alias [anonim]

    "Vrea sa dea un exemplu romanilor si sa popularizeze masinile care au si propulsie electrica".

    Meserie, tu stii cat e salariul mediu in Romania???? Si ca romanii isi fac rate si pentru Logan???? Ia, pune fundul pe o bicicleta, cu toate ca si o bicicleta buna costa de 2 ori salariul mediu al romanului!
  • +1 (1 vot)    
    Parteneriat cu ministerul? (Marţi, 10 martie 2009, 13:08)

    Vorbe goale [anonim]

    Asta e spaga pe fata...
  • +1 (3 voturi)    
    he he (Marţi, 10 martie 2009, 13:19)

    cet23 [anonim]

    He he! mai baieti, ce va agitati? Se anunta un contract gras intre Lexus si ministerul mediului, probabil :) Cica masina a fost donata gratis.... E... gratis nimic nu e :) Restul e praf in ochi. Cat despre puterea masini cred ca este o greseala de tastare a celui care a redactat articolul. 340 CP. Sa fim seriosi, daca chiar ar avea atata, ar fi chiar scarboasa toata treaba, dar fiind faptul ca e lagata de mediu. Masini hibride sunt acele care recuoereaza o parte din energia cinnetica de la franare in principal si o trasforma in energie chimica in acumulatori, care ulterior prin motoare electrice o transfera din nou rotilor, ca un mic "ajutor" pentru motorul principal, cel cu ardere interna. Ideea e buna, dar la o masina de o putere normala (sa zicem 70-100 CP), economia de combustibil este maxim 1-2 %. Or, un motor de 340 CP, chiar hibrid fiind, poate teoretic consuma 7.6 litri% (oricum mai mult decat o masina clasica), dar numai in anumite conditii, putine la numar. O acceleratie cat de cat viguroasa baga in cilindri cel putin 15-20 litri %, la 340 CP. Toata aura de ecologie generata de cuvantul "hibrid" este spulberata de cele trei cifre: 340. (CP).
    • 0 (2 voturi)    
      Informati-va inainte de va da cu parerea (Miercuri, 11 martie 2009, 12:05)

      Lex-sus [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Nu comentez articolul. Ma enerveaza "priceputii" nedocumentati.
      Masina are o putere maxima totala de 345 cp, motorul termic avand "numai" 296 cp. Motoarele electrice au maxim 182 resp 200 cp (atentie: puterea totala nu se obtine prin insumare).
      In esenta, modelul hibrid are 1930 kg (gol, cu plinul facut) si consuma (urban/extraurban/mixt) 9,1/7,0/7,6 l/100km (stiu din propria experienta ce in realitate consumul este mai mare).
      Acelasi motor (3,456 litri) mai exista pe RX350 - care dezvolta 277 cp (transmisie 4x4 permanenta, alta cutie de viteze etc) si are un consum de 15,7/8,5/11,2 l/100 km.
      Desi RXul este mai greu, totusi diferenta de consum este mare si e in favoarea hibridului.
      Concluzii:
      - consumul in varianta hibrid este mult mai redus;
      - este o limuzina; limuzina fiind, are performante si consum caracteristici acestei clase.
      - asupra moralitatii acceptarii donatiei, a utilizarii unei limuzine de catre demnitari si alte astfel de aspecte NU MA PRONUNT.
      Mai cititi!
      Si-n final: sunt fan Lexus. Si detinator (RX300). Ca sa va dati cu parerea, informati-va.
  • 0 (2 voturi)    
    Aproape acelasi pret precum LOGAN (Marţi, 10 martie 2009, 14:17)

    gigi marga [anonim]

    Parca la inceputul anului Politia Romana achizitiona autoturisme Dacia Logan (non-ecologice) la pretul de vreo 60 mii euro / bucata. In aceste conditii este ABSURD sa te plangi ca un Lexus (oricat de copiat dupa BMW ar fi el) costa cu numai 10 mii euro mai mult...
  • +3 (3 voturi)    
    ecologic? (Marţi, 10 martie 2009, 14:23)

    marin traian [anonim]

    oare cat de ecologic e sa construiesti o limuzina de 70.000?
    cat poluare se face in procesul de fabricatie?
  • 0 (0 voturi)    
    in ce consta "parteneriatul"? (Marţi, 10 martie 2009, 15:09)

    Codruta N [utilizator]

    Si ce fel de "parteneriat" poate sa aiba un producator de masini, cu un Minister al Mediului?

    CE e "ecologic" la masina aia? Ala e consum?!!!

    Ce-i cu articolul asta de reclama pentru Lexus? De ce nu-l bagati la "publicitate"? Sau de ce nu bagati toata povestea la "investigatii"?
  • +1 (1 vot)    
    Consum (Marţi, 10 martie 2009, 16:15)

    Nicolae [anonim]

    Motorul de 1.5 diesel de la Renault face pe Megane 4,3 l/100Km
  • +3 (3 voturi)    
    Un kkt de treaba ! (Marţi, 10 martie 2009, 16:20)

    Nea Merin [anonim]

    Mai baieti ...hibrid un drac . Masina acesta cosuma peste 8 l /100 km. Deci emisile de CO2 mai mari decat la un 1.4 TDI de 15.000 euro ! Pentru necunoscatori puteti citi acili-sa despe acesti hibrizi " nepoluanti "
    http://www.automarket.ro/stiri/consumul-si-emisiile-hibrizilor-o-mare-teapa-11910.html .
    Numai imagine de marketing ...atat ! Daca doreati sa aveti o imagine de ecologist ...puteati folosii bicicleta domn' ministru . ! Succesuri
  • +1 (1 vot)    
    hai cu ea la mine (Marţi, 10 martie 2009, 16:29)

    ertwe [anonim]

    ba ,daca-i gratis doneaz-o colea la taica ca-ti dau eu loganul meu pe 10 ani,
  • +1 (1 vot)    
    spaga (Marţi, 10 martie 2009, 16:38)

    sebastian [anonim]

    suna tare a spaga
    daca ii cumpar eu cadou o bicicleta, oare merge cu ea? si ii scriu si Lexus pe ea, chiar Mercedes daca vrea. De fapt sigur biciclete Mercedes exista, nu stiu daca si Lexus.
    exista multe masini mici care consuma mult mai putin de 7,6 %
    oricum e o dezbatere lunga daca masinile electrice sunt cu adevarat mai ecologice ... pe termen scurt consuma mai putin, dar reciclarea bateriilor e mult mai dificila
  • +1 (1 vot)    
    Stati linistiti la locurili voastri (Marţi, 10 martie 2009, 18:10)

    kataman [anonim]

    Motorul pe benzina are numai 298cp, nu 340cp cum scrie in articol. Cu tot cu motorul electric ajunge la 349cp... deci e ecologica :-)
  • +1 (1 vot)    
    strigator la cer (Marţi, 10 martie 2009, 18:26)

    Dacia [anonim]

    In primul rand, ca o chestie de principiu, un inalt functionar public nu trebuie sa accepte astfel de partenariate care pot duce extrem de usor la conflicte de interese.
    In al doilea rand, avand in vedere "obiectul" partenariatului, un Lexus 450 cu motor de 6 cilindri, 3.5 litri pe benzina si emisii CO2 de 186g/km a spune ca astfel vrei sa dai un exemplu de ecologie este pur si simplu aberant! Vrei sa dai exemplu, mergi mata pe bicicleta sau cu transportul in comun sau cu o masina de mic litraj, Smart de exemplu.
    Una peste alta, inca un scuipat in plina figura pe care-l primim de la clasa politica. Si stiti ce? N-o sa se intample nimic...
  • +3 (3 voturi)    
    ecologica (Marţi, 10 martie 2009, 22:45)

    ioan timisoara [anonim]

    a numi masina aceea "masina ecologica" este o insulta la adresa inteligentei cititorului. ministrul ar trebui sa-si dea demisia
  • +3 (3 voturi)    
    asteptare (Marţi, 10 martie 2009, 23:00)

    cristi sb [anonim]

    cetatean onest cu taxe si impozite platite la zi doresc sa primesc spre folosinta autoturism ecologic de la orice producator interesat.
    Am 37 ani nu am autoturism propietate personala, sunt platitor de rata la banca.
    PS. Raspund numai ofertelor serioase !
  • +1 (1 vot)    
    parteneriat (Marţi, 10 martie 2009, 23:33)

    I [utilizator]

    nu ne lumineaza dl. ministru si in ce consta parteneriatul cu firma? firma a dat masina, statul (noi) ce o sa dam la schimb? :p
  • +1 (1 vot)    
    super tare (Marţi, 10 martie 2009, 23:36)

    nicu [anonim]

    Eu nu am inteles cum vrea el sa dea un exemplu? Sa pp ca masina e ecologica! Dar nu e. A venit cumva cineva la mine sa imi dea sa conduc un lexus de 70k euro si eu nu am vrut? Sau e vre-unul dintre voi care nu vrea sa conduca o masina ecologica de 70k euro marca lexus? :)) Deci sfatul ministrului: dragi romani cumparati masini ecologice marca lexus. Lol.
  • +1 (1 vot)    
    Nesimtire (Miercuri, 11 martie 2009, 10:15)

    Attila Korodi [anonim]

    Mi se pare corect atata timp cat e multumit cu motorul de 340 cai. Cat timp am fost Ministru al Mediului, m-au abordat si pe mine cei de la Lexus dar eu vroiam o masina mai puternica de cel putin 500 de cai dar la momentul respectiv Lexus nu avea asa ceva.

    In fine, am fost fraier pentru ca pana la urma am ramas sa circul cu bicicleta prin Bucuresti in loc sa dau exemplu bun de la volanul unei masini luxoase.

    Asta e.

    Dar la alegerile viitoare sa ma votati pe mine din nou.

    Ura.
  • 0 (0 voturi)    
    CE LE PASA!!!! (Miercuri, 11 martie 2009, 21:35)

    Maria [anonim]

    Nu e de mirare, ca avem o tara asa curata si mediul din tara noastra e protejat!! CU ASA MINISTRU, toti romanii vor fi FERICITI!! VOM CUMPARA toti cate o asemenea MASINUTA!! DOAMNE CATA NESIMTIRE!!!
    Domnule, ministru mergeti cu trenul, prin tara, cu celelalte mijloace de transport in comun si vedeti ce MIZERIE SI POLUARE ESTE!! NU VA MAI PLIMBATI !