Renault va relocaliza in Franta productia modelului Clio, fabricat in  prezent in Slovenia

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2009, 10:49 Economie | Auto

Grupul Renault va relocaliza in Franta productia unui model fabricat pana acum in straintate, creand, in acest fel, circa 400 de locuri de munca, a anuntat vineri secretarul de stat pentru industrie, Luc Chatel, citat de AFP.

Potrivit unui delegat sindical, este vorba despre productia modelului Clio, care este fabricat in prezent in Slovenia.

"Astazi, grupul Renault va anunta repatrierea productiei unui vehicul, fabricat in prezent in afara Frantei, in uzinele Flins, in apropiere de Paris", a declarat Chatel, care este si purtator de cuvant al guvernului.

Aceasta relocare va crea "peste 400 de locuri de munca", a adaugat el.

Grupul Renault nu a dorit sa comenteze aceste informatii.

Franta a anuntat, la jumatatea lunii februarie, imprumuturi de sase miliarde de euro, cu dobanzi preferentiale, pentru cei doi mari constructori nationali de automobile - Renault si PSA Peugeot Citroen - in contrapartida cu mentinerea productiei din Franta.

Presedintele Nicolas Sarkozy a evocat posibilitatea ca cele doua grupuri sa relocheze o parte din productia din Europa, suscitand mania guvernului Cehiei, care a lansat un semnal de alarma impotriva acestei masuri, calificata drept "protectionista".

Praga se teme ca astfel de conditionari ar putea avea un efect negativ asupra activitatii uzinelor Peugeot Citroen din Cehia.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1680 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cehia sau Slovenia? (Vineri, 20 martie 2009, 10:58)

    sandu [anonim]

    Cehia sau Slovenia hotarati-va. Guvernul de la Praga nu are de ce sa se planga de masuri protectioniste, chiar ei au declarat ca UE a ajuns o uniune sovietica. State nationale inseamna si protectionism economic.

    Redactia: Multumim, am corectat.
  • +3 (3 voturi)    
    (Vineri, 20 martie 2009, 11:02)

    Ceho-sloven francez [anonim]

    E vorba de Slovenia, nu de Cehia. Si e vorba de Renault, aflat in Slovenia, si nu de Peugeot aflat in Cehia !!
    Faceti un amalgam probabil pentru a lega fortat decizia de reactia premierului ceh, insa deocamdata nici o uzina franceza nu se retrage din Cehia, pt. ca aceasta tara are presedintia UE pana in iunie si poate bloca orice initiativa franceza in interiorul Comisiei UE.
    In schimb, Franta isi poate bate joc de Slovenia, un micro-stat cu 2 milioane locuitori si care se afla in conflict de frontiera cu Croatia. Slovenia are nevoie de sustinerea "marilor puteri" si va fi santajata sa taca din gura si sa nu protesteze la miscarea grupului francez.
    Asta se cheama "solidaritate si egalitate intre tarile membre UE" :)))))))
  • +1 (1 vot)    
    mais non! (Vineri, 20 martie 2009, 11:15)

    srpc [utilizator]

    pai cum ramane cu liberalizarea pietei unice, cu profitul ca unic criteriu, tralala? Renault face o politica nationalista sadea! foarte bine, dar sa o declare deschis, fara menajamente!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu doar Renault (Vineri, 20 martie 2009, 13:23)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Intreaga Franta si cam toate marile puteri europene fac aceasta politica nationalista.
  • +1 (1 vot)    
    asa, deci ? (Vineri, 20 martie 2009, 11:19)

    Technicus [utilizator]



    Despre stire:
    Experimentul globalizarii mondiale pare sa fie un esec. Protectionismul incepe sa iasa din umbra.
    • 0 (0 voturi)    
      renault este slaba si amarata (Vineri, 20 martie 2009, 20:45)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Technicus

      nu o sa iasa, nici vorba. Companiile private multinationale se vor orienta permanent spre propriile avantaje. Doar in state cu o structura sociala cvasi-comunista si cu o puternica prezenta a statului in toate ramurile economice ca de ex. franta se mai poate intampla asa ceva. Sa ii vad eu pe nokia ca se muta la ei acasa sau in germania ca sa produca de nu stiu cate ori mai scump... sa fim seriosi. Pe de alta parte Renault este destul de amarata si pricajita si este destul de bine intrata sub papucul guvernului francez asa ca masura de relocalizare nu ma mira.
  • +1 (1 vot)    
    UEEE! (Vineri, 20 martie 2009, 11:27)

    Jack [anonim]

    si uite asa de bine merge mareata UE.. cand da de greu, e fiecare pentru el.. oricat s-ar chinui birocratii, nu o sa schimbe faptul ca UE e facuta din zeci de tari care pana la urma fiecare se gandeste la interesele proprii
  • +1 (1 vot)    
    pe langa realitate (Vineri, 20 martie 2009, 14:00)

    BD [anonim]

    foarte simpatica traducerea articolului de pe fluxul
    agentiilor de presa, la fel si reactiile de mai sus. bataie de joc la adresa unui stat, moarte uniunii europene etc.

    in fapt, chestiunea este oleaca mai simpla, dar poate era prea greu pentru omul de serviciu de la hotnews.ro:

    http://fr.news.yahoo.com/4/20090320/tts-renault-emplois-ca02f96.html

    adicatelea, constructorul are doua uzine; in cea din Slovenia se produce un model care se vinde foarte bine si are nevoie de capacitate de productie suplimentara. asa ca muta in a doua uzina (care se intampla sa fie in Franta) productia altui model din Slovenia.
  • 0 (0 voturi)    
    informati-va (Vineri, 20 martie 2009, 14:25)

    veninusrl [anonim]

    dragii mei, informati-va va rog inainte de a afirma inexactitatii! inexactitati uneori mai nocive decat minciuna.

    primo: stirea o da purtatorul de cuvant al guvernului si nu renault, guvernul baga stirea asta acum dupa manifestatiile de ieri ca sa mai indulceasca veninul, adica este o operatiune de comunicare, renault n-a spus nimic inca pt ca daca spun adevarul le fac praf mesajul guvernului.

    secundo: renault a mutat productia de clio 2 in franta pt ca ii costa mai ieftin, tinand cont de modificarile pe care trebuiau sa le aduca uzinei din slovenia, aceasta marind volumul de productie pentru twingo. deci renault nu face decat o miscare tehnica de reactivare aliniei tehnilogice de la flins!

    interesati-va va rog sa vedeti ca uzina din slovenia nu a concediat niciun angajat, ba chiar mai mult a marit productia de twingo!
    • 0 (0 voturi)    
      suna adevarat (Vineri, 20 martie 2009, 20:47)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

      suna plauzibil ce spui. E drept ca nu m-am informat pentru ca nu dedic prea mult din timpul meu acestui subiect, dar ca pasionat de geopolitica si eu as fi facut la fel...
  • 0 (0 voturi)