VIDEO Ministrul Mediului: Prima de casare nu creste mai mult de 3.800 de lei in 2009, insa programul Rabla ar putea fi extins si pentru firme

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2009, 12:01 Economie | Auto

Prima de casare nu va creste, in 2009, mai mult de 3.800 de lei, cat este in prezent, in schimb, programul Rabla ar putea fi extins si pentru firme, a anuntat, luni, ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi. "Prima de casare este unul din motoarele care trebuie sa rezolve problemele de mediu, iar obiectivul meu este sa scot cat mai multe rable de pe sosele, de aceea nu ar avea rost sa cresc prima de casare", a afirmat Nemirschi, citat de NewsIn.

In functie de rezultatele obtinute in prima etapa, care se incheie in luna iunie, ministrul Mediului spune ca va cauta si alte metode, cum ar fi extinderea programului la persoane juridice.

Declaratiile lui Nicolae Nemirschi vin dupa ce ministrul Mediului afirmase, la inceputul acestei luni, ca prima de casare prin programul Rabla ar putea creste din aceasta vara.

"In iunie, la finalul primei etape, vom face o statistica si vom vedea daca si in ce proporţie au fost indeplinite angajamentele. Daca, din cauza crizei, din cele 20.000 masini alocate primei etape a programului se vor vinde doar 5.000, luam in calcul cresterea primei de casare", afirma Nicolae Nemirschi, in urma cu doua saptamani.

Guvernul Boc a aprobat inlocuirea in acest an a 60.000 de autovehicule, iar prima de casare este de 3.800 lei.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1459 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Aiurea (Luni, 23 martie 2009, 12:23)

    unu' cu o rabla [anonim]

    O sa fie un mare fâs programu' rabla anu' asta. Prima de casare tot mica a ramas, masinile tot scumpe sunt, criza e tot mai grava, veniturile oamenilor nu mai sunt sigure, locurile de munca la fel => sa vedem cine cumpara, cine se baga la "joc".
    Stau si ma intreb totusi, de ce in Germania nemtii pot sa dea prima de casare de 2500 euro pt o rabla ca sa stimuleze oamenii sa schimbe rablele, deci sa stimuleze productia ... si la noi nu se poate asta? Si ganditi-va ce salarii au nemtii fata de noi! De ce nu da-ti d-le ministru 2500 euro/ rabla? Poate asa o sa se inchesuie lumea, si isi cumpara o Dacie: Logan sau Sandero, desi sunt criticate de toti, macar is noi si nu polueaza ca rablele vechi.
    In fine, imi pun si eu intrebari singur ... retorice! Asa sa ma aflu in treaba numai...
    • 0 (4 voturi)    
      lamurire (Luni, 23 martie 2009, 12:39)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui unu' cu o rabla

      nu productia de masini e prioritatea noastra vitala ci agricultura, amigo! fara mototaraboanta poti, fara papa bun nu! acuma ai inteles?
      • +2 (2 voturi)    
        lamurire (Luni, 23 martie 2009, 12:54)

        Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Poate agricultura e prioritatea ta, eu prefer ca banii pe care ii dau la stat ca impozit sa mearga spre domeniile competitive care aduc profit si pot fi pe urma impozitate (industrie, servicii) decat sa ii ingroape astia in glie. Cat timp am un salar bun nu ma deranjeaza sa halesc rosii din Spania si cartofi din Turcia. Imi pare rau de iobagul roman, dar poate ar fi cazul sa evoluam si noi o data de la statutul de tara agrara. Adica de banii pe care ii luam de la neamt pe Logane putem sa cumparam rosii pentru toata lumea si sa ne mai ramana si de-o inghetata. Daca hotaram ca cultivam rosii o sa avem ceva rosii, dar alea n-o sa ne ajunga nici noua
        • +1 (1 vot)    
          ceva rosii? (Luni, 23 martie 2009, 13:23)

          mircea p. [anonim] i-a raspuns lui Thorgrim

          tu ai idee ce potential agrar are Romania si ce profituri se pot scoate din domeniul asta, daca e bine pus la punct? e treaba ta daca preferi sa fii iobag al transnationalelor, eu as alege sa traiesc din ceea ce produc eu, fara licente incomplete cumparate pe bani grei si fara a fi doar forta de munca pt.companii care-si repatriaza profiturile! think about, lucrurile se analizeaza pe termen lung, nu doar pana cand reusesti tu sa-ti iei un SUV si, eventual, o casa pe pamant! asta daca binevoiesti sa accepti trista realitate ca nu esti unicul locuitor al acestei tari, fireste...
          • 0 (0 voturi)    
            da, ceva rosii (Luni, 23 martie 2009, 14:56)

            Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui mircea p.

            Mircea, daca agricultura ar fi asa profitabila n-ar mai avea nevoie de subventii, s-ar dezvolta singura prin reinvestirea unei particele din profitul pe care zici tu ca l-ar genera. In plus toata lumea s-ar inghesui sa investeasca in agricultura. Totusi lucrurile nu stau asa, si tristul adevar e ca agricultura nu e profitabila, sunt alte domenii care merita mai mult. De exemplu constructia de autoturisme. Dintre a fi "iobag" la o companie ce imi ofera posibilitatea unui trai decent cu apa curenta si "plaies" liber cu veceu in fundul curtii eu aleg prima varianta, pentru ca mandria nu tine de foame. Am senzatia ca si tu ai ales la fel.
    • 0 (0 voturi)    
      Gramatica (Luni, 23 martie 2009, 12:59)

      Nemirschi [anonim] i-a raspuns lui unu' cu o rabla

      Este de inteles ca nu aveti salarii ca in Germania. Probabil ca nici nu munciti precum un neamt. Dar nici ca o masina luata din Romania nu costa la fel de mult ca una din Germania (faceti o comparatie putin pe internet, poate va lamuriti in privinta asta). Si faceti apoi un procent din prima de casare in romania si repturile de aici, si un procent similar cu cele din Germania.

      Si daca va raman bani, platiti un curs de gramatica - "da-ti" se scrie legat, domnule inginer.
  • -1 (1 vot)    
    Dacia veche (Luni, 23 martie 2009, 12:33)

    Levap [anonim]

    Dragi pitpalaci
    Oferiţi dvs. maşina lui "Tata Motors" de 1500 euro,
    fiecărui deţinător de Dacie înscrisă în circulaţie, contra 1000 euro (restul să fie prima) şi veţi rezolva problema rapid, cu eleganţă.
  • +1 (1 vot)    
    citeste cineva ce zice ministrul asta? (Luni, 23 martie 2009, 13:00)

    danny [anonim]

    "Prima de casare este unul din motoarele care trebuie sa rezolve problemele de mediu, iar obiectivul meu este sa scot cat mai multe rable de pe sosele, de aceea nu ar avea rost sa cresc prima de casare", a afirmat Nemirschi ..... deci daca el creste prima de casare .. nu va creste numarul de rable scoase de pe sosele .. asta spune ministrul .... vede cineva .. cum se abereaza .. ii spune cineva ca se abereaza?
  • 0 (0 voturi)    
    rabla (Luni, 23 martie 2009, 16:15)

    ionut [anonim]

    cand ii da drumu la program ????????
    ca mai astept ???
  • 0 (0 voturi)    
    Rabla (Luni, 23 martie 2009, 17:07)

    Radu B. [utilizator]

    Daca ar mari prima de casare incepand cu etapa a II-a, cei care si-au cumparat masina noua in prima etapa inseamna ca au luat "teapa"!!
    Ar fi o varianta sa extinda programul si pentru firme si, de ce nu, sa se accepte si varianta achizitionarii masinii in leasing.
  • 0 (0 voturi)    
    casarea sau radierea (Marţi, 24 martie 2009, 20:29)

    Florin Stefanescu [anonim]

    Am o dacia 1410 din 1989, in stare de functionare si itp valabil. Nu am mai condus-o de 18 luni, Folosesc masina de servici. Doresc sa o radiez de la impozitare ( bineinteles si de la politie) si nu am acest drept fara a fi nevoit sa ma inscriu la programul remat. Nu-mi permit si nu-mi doresc sa-mi cumpar alt autoturism. Va rog sa ma ajutati sa nu mai platesc bani statului. Cum sa renunt la masina? Vreau sa scap de ea si gratis in niciun caz, dar ma deranjeaza spatiul care-l ocupa in NATURA inutil. Sunt sigur ca mai sunt si altii in aceeasi postura sau asemanatoare. Va multumim !!!