FOTOGALERIE: Povestea Daciei Duster, conceptul gandit sa modernizeze designul viitoarelor modele ale marcii

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2009, 16:20 Economie | Auto

Galerie foto: Dacia Duster la Bucuresti
Duster, un concept neobisnuit de futurist penbtru o Dacie, a fost gandit de designerii care lucreaza la Bucuresti. Acestia au facut concurs, a fost ales un desen, iar dupa un an a aparut la Geneva masina de tip crossover Duster. Ea nu va ajunge in productie in forma aceasta, dar elemente din partea frontala, de la faruri si o parte din liniile orizontale ar putea sa ajunga pe viitoarele Dacii de serie.

La inceputul anului trecut designerii angajati la centrul Renault din Capitala au participat la un concurs. Dupa trei saptamani a fost ales desenul castigator care peste un an avea sa devina realitate, prin conceptul Duster.

"Le-am cerut oamenilor sa creeze un model care nu exista in gama Dacia, ceva care sa se adreseze romanilor tineri si sportivi carora le place sa se plimbe in weekend fie la mare fie la munte". a spus Patrick Lecharpy, sef design avansat la Renault, la evenimentul de prezentare a conceptului in Bucuresti.

Ar fi scump ca Duster sa fie produs exact asa, insa elemente de pe el vor ajunge pe viitoarele modele Dacia. De fapt, Duster vrea sa deschida o noua imagine de marca, mai stilata, iar elemente din partea frontala, de la faruri si o parte din liniile orizontale ale conceptului ar putea sa se regaseasca pe modele din viitor ale Dacia.

Centrul de design din Bucuresti a fost inaugurat in iunie 2008 si are 20 de oameni, de diverse nationalitati: romani, bulgari, rusi, sloveni, unguri, turci, francezi. Ei au creat designul, machete din ploiestiren si materiale mai dure iar partea finala de constructie s-a facut in Franta.

Masina are 4,25 metri lungime, cam cat Logan berlina, si are patru locuri. Duster, spun cei de la Dacia "este un crossover ingenios. Vazut din partea soferului, Duster este un coupé sportiv. Vazut din partea pasagerului, Duster este un MPV (Multi Purpose Vehicle) avand doua usi cu deschidere in sensuri contrare".

Duster are in fata o bara de protectie mare strapunsa de doua prize de aer orizontale. Conceptul are jante din aluminiu de 21 de inchi si un motor diesel 1,5 litri 105 CP care va avea uin consum mediu de 5,3 litri/100 km si emisii de 139 g/CO2 pe kilometru.

SUV-ul Dacia va iesi pe piata in 2010, si ceva elemente de pe Duster se vor regasi pe el. Insa, tot zilele acestea va fi luata si o alta decizie importanta de dessign, urmand sa fie ales "desenul" castigator care va infatisa viitoarea generatie Logan.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

12907 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Pacat.. (Luni, 23 martie 2009, 16:39)

    sile [anonim]

    ...ca se va modifica conceptul initial.
    Mi-as fi cumparat un Duster coupe sportiv imediat si la orice pret.
    • +3 (13 voturi)    
      oare de ce ne'a sile ai fost punctat negativ? (Luni, 23 martie 2009, 17:40)

      a [anonim] i-a raspuns lui sile

      pana la ora 17.37... eu nu mi-as fi cumparat ca n-am banii necesari, dar ar fi fost ceva pe piata de cumparat, se vede ca cei ce te-au punctat negativ sunt de pe vremea lui Ceuasescu: "Sa nu fie nimic, exceptand fasole la conserva, in magazine"
      • -4 (12 voturi)    
        a.b ,c..... (Luni, 23 martie 2009, 20:19)

        mimi [anonim] i-a raspuns lui a

        n-ai bani munceste,nu face pe filozoful si inca ceva gindesti ca un milog.
  • -4 (10 voturi)    
    LOL (Luni, 23 martie 2009, 16:54)

    Axxel [utilizator]

    Coupe Sportiv cu jante de aluminiu de 21"..pana aici toate bune si frumoase..dar ce s-au gandit ei..la jantele astea merge cel mai bine diesel-ul de 1500cm3...lool
  • -2 (12 voturi)    
    mda (Luni, 23 martie 2009, 17:05)

    alex [anonim]

    Faceti automobile hibride sau cu motor electric/hidrogen daca va adresati tinerilor sportivi si care merg la munte/mare in weekend... aia intamplator sunt si mai ecologisti decat soarecii de oras...

    Nu mai veniti cu ruginiturile astea (la motorizare ma refer)... deja motorul clasic s-a invechit...

    Cand o sa iesiti cu un motor de generatie noua atunci o sa incep sa iau in serios oferta voastra...
  • +4 (8 voturi)    
    Dacia Duster in UK (Luni, 23 martie 2009, 17:19)

    bradutz [anonim]

    Un amanunt interesant este ca in acest fel Renault reinvie un nume pe care Dacia l-a folosit in Marea Britanie in anii '80-'90. Dacia Duster era numele sub care era comercializat in UK modelul Aro 10 / Dacia 10.
  • -3 (9 voturi)    
    n-are motor (Luni, 23 martie 2009, 17:29)

    lafatalocului [anonim]

    am fost acolo, n-are nimic sub capota, e doar o cutie si atat, restul sunt basme
    • -2 (10 voturi)    
      motoru vine apoi.. (Luni, 23 martie 2009, 17:38)

      ADY [anonim] i-a raspuns lui lafatalocului

      motorul i-l pui tu..ala de la mixerul de piuree
  • -3 (15 voturi)    
    Remember (Luni, 23 martie 2009, 17:32)

    Sakura [utilizator]

    Şi nu uitaţi: încă mai aşteptăm maşina de 5000 € (sau $, ce o fi).

    Mincinoşi ordinari ce sunteţi!
    • +1 (7 voturi)    
      In 2-3 ani (Luni, 23 martie 2009, 21:02)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      Stai usor, ca se face reforma monetara, apare euro greu si o sa ai si dacia de 5000 de euro.
    • +2 (6 voturi)    
      [...] de milogi (Marţi, 24 martie 2009, 3:09)

      Margineanu [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      Las' ca o sa apara Tata Nano, versiunea europeana. Sau oi fi vrand masina care sa arate ca Mercedes si sa coste 5000 de euro?
    • 0 (4 voturi)    
      Am eu una veche de 2 ani (Marţi, 24 martie 2009, 6:44)

      mamaliga [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      Am una veche de 2 ani , ti-o dau oricand cu 5000 de Euro . si e si pe motorina. gratis taica .
    • -1 (5 voturi)    
      da bine.. (Marţi, 24 martie 2009, 8:53)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      nu-i asa ca Mos Craciun exista? oare de ce ti-r fi dat oamenii punctaj negativ?? ceva e in neregula cu gandirea ta; o mai poti schimba??
      • +1 (1 vot)    
        intotdeauna (Miercuri, 25 martie 2009, 10:12)

        luci [anonim] i-a raspuns lui anonim

        cand cineva spune adevarul, deranjeaza pe cei care nu vad adevarul...
        omul nu a facut altceva decat sa remarce ca nu si-au tinut promisiunea..., nu ca ar vrea mercedes la banii astia...(oricum loganul nu merita banii, nici cel mai dotat, nici cel mai putin dotat, care nu difera de o dacie din 95...).. restul e gargara...
  • 0 (12 voturi)    
    dacia (Luni, 23 martie 2009, 18:40)

    george [anonim]

    Mie nu-mi place spatele masinii. Lateral si fatza sunt ok.
    Numai sa nu o livreze cu gaura-n bord asa cum livreaza actualul logan .
    Eu inteleg ca nu i iei cu airbag dreapta, dar puteau macar sa astupe gaura airbegului.
    Au dovedit TARANIE !
    • +3 (7 voturi)    
      Gaura din bord (Luni, 23 martie 2009, 22:28)

      Etienne [anonim] i-a raspuns lui george

      Locul gol din bord poate fi folosit ca un spatiu de depozitare suplimentar. Era aiurea sa l acopere daca tot nu era nimic acolo, asa ai spatiu pentru a arunca ceva pe acolo. Cel putin asa m am gandit eu si am folosit spatiul respectiv. Cat despre Duster numai de bine; sper numai ca elementele preluate de la concept in productia de serie sa se potriveasca.
  • +4 (6 voturi)    
    Opinii (Luni, 23 martie 2009, 20:46)

    Catalin I. [utilizator]

    La cat de musculoasa pare, 105 CP mi se par putini.Consumul mediu foarte mic.Doar 4 locuri ?Un reusit exercitiu de design.
  • -8 (10 voturi)    
    Intrebare pentru inteligentii designeri (Luni, 23 martie 2009, 21:23)

    Cristi [anonim]

    Sa inteleg ca acest design permite altor masini ca la un impact lateral sa treaca dintr-o parte in alta a Duster-ului sau cum?
    Acest design nu are nici o treaba cu vreo norma de siguranta europeana, am vazut chestii mai futuriste si placute ochiului si in desene animate, la fel ca si Dusterul, nu vor ajunge niciodata pe piata, dar macar alea nici nu au pretins vreodata.
    • +4 (6 voturi)    
      Amice, esti.... idiot? (Marţi, 24 martie 2009, 3:13)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Trebuie sa-ti mai explice odata cineva ca e un concept care nu va intra in productia de serie? Ce tot ii dai cu normele de siguranta? Nici motor n-are, de asta ce mai zici?
      • -1 (3 voturi)    
        Si atunci de ce l-au facut? (Marţi, 24 martie 2009, 11:14)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Ca sa arate ce?
        Inteleg ca se pleaca la fiecare masina de la un concept, dar asta nu are nici o treaba cu realitatea, si atunci de ce s-au chinuit sa construiasca caroseria? Nu putea sa ramana doar un desen, ca mai apoi o alta varianta sa-i ia locul? Pentru ce s-a inventat CAD, ca sa pierdem bani si timp aiurea cu tampenii? Ah, am inteles, acuma romanu idiot o sa-si cumpere Logan cu gandul la Duster... corect, ca actiune publicitara da, apari in toate ziarele fara sa te agiti.
        20 de designeri au lucrat la chestia asta, foarte tare, pe de alta parte cer bani de la stat ca sa supravietuiasca.

        • +1 (1 vot)    
          off (Marţi, 24 martie 2009, 14:05)

          Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

          Amice, esti dus. Comenteaza la ce anume te pricepi, ok? La mixere de piuré, cu spunea cineva mai sus. Succese.
          • +1 (1 vot)    
            Bine ca te pricepi tu (Marţi, 24 martie 2009, 14:52)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui Gauloise

            Pana una alta o gramada de Logan-uri din trafic au probleme la tripla, de cate ori pun frana se aprind si semnalizatoarele, masini de nici 2 ani au inceput sa rugineasca, discuri de frana rupte la o franare violenta dupa mers continuu peste 5 ore. Asa ca intrebarea mea este perfect valibila, dar scuze, deranjez pupincuristii. Atata timp cat astia nu sunt in stare sa faca o masina, de ce se abereaza cu "concepte"?
            wow, ce realizare, ce masina, ce concept, ce nimic.
            • 0 (0 voturi)    
              stai linistit, cristi.. (Miercuri, 25 martie 2009, 10:16)

              luci [anonim] i-a raspuns lui Cristi

              astia nu o sa inteleaga nimic din ce a-i spus tu...
              de altfel asta facem cam toti, cumparam dupa reclame, pe urma vezi ca nu e nimic din ce a-i vazut...asta si este scopul reclamei, sa indobitoceasca lumea...
              pacat de banii si energia consumata... eventual de ajutoarele de supravietuire...
            • 0 (0 voturi)    
              Concept (Luni, 30 martie 2009, 8:58)

              Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

              Un concept este un exercitiu de grafica, de modelare, de stilistica, de tot ce vrei tu.
              Masina aia este facuta probabil din carton, gips, tabla, lut si alte materiale asemanatoare.

              Conceptul asta arata foarte bine.

              Despre cealalta parte cu Daciile de pe sosele, este cu totul alta poveste unde iti dau perfecta dreptate. Insa conceptul asta este pur si simplu un exercitiu de creatie. Este masina pe care ar face-o Dacia daca nu ar fi constransa sa vinda masini pentru a supravietui.
  • +3 (5 voturi)    
    Arata beton (Marţi, 24 martie 2009, 11:03)

    FLORIN [anonim]

    Mie imi place la nebunie conceptul.
    Mi-a placut la nebunie si Loganul cand l-am comparat cu Solenta si cu vechea Dacie.
    Mi-a placut si Sandero cand l-am comparat cu Logan.
    Imi place la nebunie si conceptul asta.
    Trebuie sa fii rau intentionat sa nu vezi ca Dacia merge dinspre rau inspre foarte bine...
  • 0 (2 voturi)    
    naspa rau.... (Marţi, 24 martie 2009, 12:31)

    soranus [utilizator]

    Un model absolut oribil. Un design complicat, schimonosit, lipsit de suplete, de ceva fin.... ce mai, fara nici o trimitere spre estetic si bun gust. Luneta aia si spatele tot, parca e de barca pneumatica. Parca si vad pe strada caricatura asta si aud cum rasuna "muzica" din ea.... Fani dacia, sa nu ma taxati negativ....
    • 0 (0 voturi)    
      pozitiv (Marţi, 24 martie 2009, 14:07)

      Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui soranus

      Eu ti-am dat pozitiv. Desi nu iti impartasec ideile. Dar ai dovedit coerenta si bun simt in comentariu.

      Eu, grafician fiind, pot aprecia a placut designul masinii. Deci pareri contrare, voturi pozitive. :) Vezi ca se poate ?!
      • +1 (1 vot)    
        Exact aia este si problema (Marţi, 24 martie 2009, 14:56)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Gauloise

        Tu esti grafician si-mi zici mie sa comentez la ce ma pricep. Prietene, iti trebuie mult mai mult decat un grafician pentru ca un automobil sa indeplineasca conditiile de automobil. Asta nu este decat o mica evaziune fiscala mascata, asa ca ciocu mic, si nu mai laudati atata. Este pur si simplu un desen, atata tot, care nici nu trebuia sa fie transpus in realitate. Dar romanu prost se bucura, cred ca isi mai si inchipuie ca daca vreodata masina asta ar fi produsa in serie, ar costa sub 20.000 E.
        • -1 (1 vot)    
          Bai stricatule.. (Marţi, 24 martie 2009, 16:37)

          Geba [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Opreste dracu morisca ca te gripezi. Tu n-ai priceput ca nu intelegi iota din ce se intampla?
          Read my lips: Conceptul este ceva ce n-o sa se intample ca atare. Ever. Conceptul este despre design, despre idei, tendinte, chestii d'astea fine si efemere. Nu e pentru unul care are probleme cu discul de frana. Ok?
          Hai inapoi la surubelnita ca s-a terminat pauza de masa.
      • 0 (0 voturi)    
        negativ..... :) (Marţi, 24 martie 2009, 16:32)

        soranus [utilizator] i-a raspuns lui Gauloise

        Mersi pt votul tau pozitiv. Pot chiar sa spun ca ai fost galant. Am argumente... Dar sa stii ca are foarte mare dreptate Cristi cu tot ce spune. Mai simplu spus....Logan este un fals si...uz de fals....dar masina NU...
  • 0 (0 voturi)    
    dacia (Marţi, 24 martie 2009, 23:25)

    heres valeria [anonim]

    pacat ca nu se fac masini si pt cei cu venituri mici(pensionari).Noi cand ne mai luam masini?Nici la rabla nu ne incadram.Sta rabla in fata blocului ca nu mai avem loc de bogatani.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Sâmbătă, 28 martie 2009, 9:49)

    eustake [anonim]

    Frumoasa masina. Pacat ca nu se pune in fabricatie exat cum e ea, ar face Dacia un nume mare in lume.
  • 0 (0 voturi)    
    dacia (Marţi, 22 decembrie 2009, 20:53)

    gabyton09 [anonim]

    e o masina foarte frumoasa!Dar oare va fi condusa de romani in Romania vreodata?eu spun ca merita pana la ultimul leu