VIDEO Proprietarul unei masini cumparate în strainatate va fi obligat sa ceară ANAF dovada platii TVA

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2009, 15:33 Economie | Auto

Proprietarul unei masini cumparate in strainatate va fi obligat sa solicite Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) un certificat care atesta plata TVA, pe care il va prezenta la inmatricularea vehiculului.

"Persoanele fizice care achizitioneaza in strainatate un mijloc de transport nou vor trebui sa se prezinte la ANAF, sa primeasca un certificat care sa ateste plata TVA, si cu acesta sa se prezinte la inmatriculare", a declarat, luni, intr-o conferinta de presa, presedintele ANAF, Sorin Blejnar.

El a afirmat ca o persoana care cumpara un autoturism dintr-un stat UE poate solicita acestuia returnarea TVA, dand ca exemplu Germania.

Potrivit lui Blejnar, masura va contribui la cresterea incasarilor la bugetul de stat.

Masura va fi introdusa in Codul Fiscal si urmareste combaterea evaziunii fiscale, in cazul achizitiilor intracomunitare de mijloace de transport noi, realizate de persoane fizice care cumpara autovehicule din tarile intracomunitare, pe care le pot inmatricula fara a face dovada platii TVA in Romania, conform ANAF.

Sursa: Mediafax


Citeste mai multe despre   






















6836 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Daca si s-ar pune in aplicare... (Luni, 18 mai 2009, 16:17)

    cristik [anonim]

    Foarte buna initiativa, insa nu prea cred ca o sa se puna in aplicare. Prea e campanie electorala...
  • -1 (3 voturi)    
    Returnare TVA? (Luni, 18 mai 2009, 16:41)

    Stoewer [anonim]

    Ca cetatean privat UE nu pot cere in Germania returnarea TVA. O masura inutila, birocratie p´rntru a mai hrani cateva guri flamande.....
    • +2 (2 voturi)    
      Ba da... (Luni, 18 mai 2009, 17:08)

      Carlos [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      Ba da, poti...
      Exista 2 grupe de produse, una e autoturismele, cealalta nu mai stiu (parca marfuri perisabile ?) la care poti cere TVA inapoi si plati in tara de destinatie, pe tot teritoriul EU
      • -1 (3 voturi)    
        Poti fi mai explicit? .. (Luni, 18 mai 2009, 17:26)

        din Germania .... [anonim] i-a raspuns lui Carlos

        Eu personal am intrebat vreo 4 dealeri de autoturisme din germania si nu imi dadea niciunul TVA-ul inapoi (sau mai bine zis nu imi taia factura fara TVA) daca nu eram persoana juridica, cu un "VAT Registration Number" pe care sa il poate verifica ... Ori este un tric subtil prin legea germana de care nu stiu multi ... ori este ceva ilegal la mijloc ...
  • +2 (2 voturi)    
    n-ati inteles nimic (Luni, 18 mai 2009, 17:04)

    ioio [anonim]

    chiar nimic. nu e nimic laudabil. dimpotriva
  • +2 (4 voturi)    
    uniformizare (Luni, 18 mai 2009, 17:05)

    costin [anonim]

    din ce este prezentat aici, masura are rolul de a-i taxa de tva pe cei care isi cumparau masini (noi sau vechi) de la firme din afara.
    Situatia de pana acum era inegala.
    Aceeasi masina (noua sau veche), daca o cumparai de la o firma din strainatate, nu plateai tva-ul, daca o luai de la o firma din Ro, plateai automat TVA. Acum indiferent de unde o cumperi trebuie sa faci dovada platii TVA>
    • 0 (0 voturi)    
      s (Luni, 18 mai 2009, 17:49)

      STF [utilizator] i-a raspuns lui costin

      Este vorba numai de masini NOI
      • 0 (0 voturi)    
        Este ceva neclar (Luni, 18 mai 2009, 18:22)

        M [anonim] i-a raspuns lui STF

        Cum iti da ANAF-ul un certificat care atesta plata TVA-ului in alta tara?
        Cred ca trebuie sa platesti doar pt. masini vechi, la cele noi esti obligat automat in orice tara sa platesti TVA .
    • 0 (0 voturi)    
      explica (Luni, 18 mai 2009, 17:49)

      Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui costin

      Ia explica matale cum poti cumpara o masina de la o firma dintr-o tara UE fara sa platesti TVA.
    • 0 (0 voturi)    
      uniformizare ??? (Luni, 18 mai 2009, 19:06)

      marcel [anonim] i-a raspuns lui costin

      si eu as fi curios costine sa ne explici cum cumperi o masina din strainatate fara tva.

      eu lucrez in strainatate si am cumparat atat o masina noua (la care am platit tva) cat si una veche (la care am platit tva).
      • 0 (0 voturi)    
        rambursare tva (Marţi, 19 mai 2009, 9:37)

        costin [anonim] i-a raspuns lui marcel

        Daca cumperi masina dintr-o tara straina urmand a o aduce in RO ti se ramburseaza tva-ul.
        Procedurile de returnare difera de la tara la tara.
  • 0 (0 voturi)    
    lipsesc cateva informatii (Luni, 18 mai 2009, 19:05)

    colonius [anonim]

    ce uita sa precizeze articolul este ca aceasta masura se aplica pt masinile noi adica cu o vechime < 6 luni si cu mai putin de nu stiu cate mii de km. pt aceste vehicul care sunt considerate ca a fi NOI in sensul UE, legislatia spune ca TVA se plateste in tara de inmatriculare. asadar daca se cumpara masina < 6 luni din germania, tb sa se faca procedura de export si dupa ce s-a inmatriculat in romania + platit tva la noi se cere rambursarea tva la nemti. pt masinile mai vechi de 6 luni, notiunea de tva dispare si atunci nu se mai plateste la romani si deci nu se mai ramburseaza nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      tva la masinile vechi (Luni, 18 mai 2009, 19:26)

      marcel [anonim] i-a raspuns lui colonius

      tva-ul dispare *doar* daca tranzactia este intre particulari.

      daca vei cumpara o masina second-hand, (cu factura) de la un garaj, vei plati tva.

      tva nu are legatura cu vechimea masinii ci cu actul de vanzare in sine, care efectuat de un agent economic, supus legislatiei din tara respectiva, este generator de tva.
      • 0 (0 voturi)    
        tva (Luni, 18 mai 2009, 21:13)

        unq [anonim] i-a raspuns lui marcel

        nu poti cumpara masina fara tva pe persoana fizica in schimb poti face o cerere de recuperare tva prin mai multe metode ori o firma specializata ori la granita germaniei depui cerere si iti dau tva-ul inapoi...intrebarea e daca tu arati ca l-ai platit acolo se ocupa ei de recuperarea tva sau tb sa o faci tu adica sa platesti de 2 ori tva si apoi sa ramai sa iti recuperezi tu prima tura de tva...
  • 0 (0 voturi)    
    TVA (Marţi, 19 mai 2009, 8:46)

    daniela [anonim]

    Nu inteleg un lucru. Daca imi cumpar masina second hand din afara, cu contract de vanzare cumparare unde este trecut doar pretul fara nici o mentiune la tva, la inmatricularea din Romania trebuie platit TVA? Sau acest lucru se aplica numai pt masinile < 6 luni, adica noi?
  • 0 (0 voturi)    
    TVA platit la firma care vinde (Marţi, 19 mai 2009, 8:56)

    sordan [anonim]

    Cineva spunea ca se returneaa TVA-ul in cazul masinilor si nu mai stiu ce produse. Il rog daca se poate sa ne spuna legea care prevede acest lucru deoarece in UE nu mai poti recupera nici un TVA de la alta tara fiind circulatia marfurilor libera si in afara de asta de unde ia formularele pentru a cere TVA-ul si unde se depun tinand cont ca nici un dealer sau magazin nu mai elibereaza asfel de formulare.
    Ca de obicei legile sau dispozitiile sunt interpretabile la noi si acest TVA cred ca vor sa-l puna pentru masinile pe care le cumperi de la alta persona fizica deoarece daca cumperi de la un dealer si nu esti platitor de TVA o sa platesti TVA-ul in tara de unde cumperi produsul.Daca esti platitor de TVA(firma) se elibereaza factura fara TVA si doar daca vinzi masina in tara va trebui pus TVA la suma pe care o incasezi.Aici se poate face o smecherie astfel incat sa platesti TVA-ul in tara ca sa-ti inmatriculezi masina desi tu nu o vinzi ci o folosesti.Daca vor asa ceva putem sa inchidem tot si sa ne cautam un alt colt de lume in care sa incercam sa traim.
    Va urez in continuare "Sa traiti bine!" si daca se poate sa facem si "Poc!"
  • -1 (1 vot)    
    atita scandal pentru o noua taxa (Marţi, 19 mai 2009, 9:17)

    bk [anonim]

    toata lumea face scandal cind se introduce o noua taxa.
    cind ei ar trebui sa faca scandal cind se fura banii din taxe. de ce nu comentati cind se cistiga licitatii fraudulos, si apoi sa mergeti la vot sa ii sanctionati.
    stati si urlati ca va ia TVA pe masini, pe care oricum le luati pe firme, ca sa eludati acest TVA
    toata lumea si-a tras firma, de consultanta, sau mai sau mai stiu eu ce alta microintreprindere, si isi ia masini sa mearga toata familia cu ele.

    iar cei care isi iau masini pe firma ca au nevoie sa isi desfasoare activitatea sunt apoi afectati de aceste masuri de combatere a evaziunii.
    • +1 (1 vot)    
      probabil... (Marţi, 19 mai 2009, 12:34)

      bugetarule [anonim] i-a raspuns lui bk

      ...esti un / bugetar, cu sporuri din taxele noastre, ale particularilor. Esti o rotitza infima si infama a statului care ne ia haleste taxele. Huo!
  • 0 (0 voturi)    
    niste tampiti (Marţi, 19 mai 2009, 9:49)

    azac [anonim]

    astia sunt niste tampiti, cu tot cu anaf-ul lor....atata birocratie ca in tara romaneasca, sa te plimbe pe drumuri cateva zile ca sa poti sa inmatriculezi o masina....
  • +1 (1 vot)    
    e foarte simplu (Marţi, 19 mai 2009, 13:05)

    radu [anonim]

    daca iti cumperi o masina noua din strainatate platesti tva de doua ori mai precis la achizitionarea din strainatate platesti tva apoi vii cu masina in romania mergi si platesti inca o data tva primesti adeverinta mergi si iti inmatriculezi masina dupa care cu actele masinii mai faci un drum in strainatate si iti recuperezi tva platita acolo
  • 0 (0 voturi)    
    Se putea mai simplu (Marţi, 19 mai 2009, 15:53)

    complicat [anonim]

    Daca tot faci o treaba, fa-o nene pina la capat:

    1. ANAF ia TVA de la cetatean
    2. ANAF notifica tara respectiva de plata TVA
    3. ANAF recupereaza TVA de la tara respectiva si transfera in contu cetateanului.

    Cit de complicat e bai frate sa faci o treaba frumos si pina la capat?
    Oare nemtii aia de cumpara in draci masini din Polonia cum or fi facind????
    Intreb si eu ca proasta-n tirg.
  • +1 (1 vot)    
    evaziunea e la masinile sh (Marţi, 19 mai 2009, 17:35)

    ion [anonim]

    evaziunea este de fapt la masinile sh aduse de afara.Sunt putine masini noi aduse de afara in tara.Insa sunt zeci de mii de masini sh aduse de afara care sunt cumparate la pretul netto fara tva din Germania si aici vanzatorul elibereaza factura cu tva NEdeductibil.Aici e teapa cu tva-ul.In Autovit sunt 4-5 firme care fac treaba asta si firmele astea cumpara masini din Germania fara TVA pentru toti samsari din targ si tva-ul intra in buzunarele samsarilor.Treaba este ca nu cumva fiscul sa vina la cumparator sa ceara bani de tva.
    • 0 (0 voturi)    
      e plin de evaziune la sh (Miercuri, 20 mai 2009, 1:15)

      jee [utilizator] i-a raspuns lui ion

      asta e adevarul!