VIDEO: Nissan a prezentat primul model electric al marcii, lansarea in Europa e programata pentru sfarsitul lui 2010

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 3 august 2009, 12:03 Economie | Auto

Nissan Leaf
Foto: Nissan
Nissan a prezentat modelul Leaf, primul sau vehicul 100% electric destinat productiei de serie, masina care nu e gandita a fi de nisa ci vrea sa concureze cu multe modele de dimensiuni similare de pe piata. Producatorul spune ca lansarea se va produce peste un an si ceva, autonomia este de pana la 160 km, viteza maxima e de circa 140 km/h, iar timpul standard de incarcare e de opt ore.

Hatchback-ul Nissan Leaf va fi comercializat de la finele lui 2010 in Japonia, America de Nord si Europa si desi producatorul nu a anuntat pretul, presa speculeaza ca ar putea fi sub 25.000 euro. Masina are o baterie de 270 kg formata din 48 de module litiu-ion, ceea ce ii va da o putere echivalenta cu 108 CP.

Masina ar trebui sa aiba o autonomie de 160 km, viteza maxima 140 km/h, acceleratie 0-100 km/h in sub zece secunde. Emisiile poluante lipsesc.

Pe de alta parte, Nissan va avea o politica inedita in ceea ce priveste bateria, deoarace aceasta nu va fi inclusa in costul initial al masinii si practic va fi inchiriata utilizatorului care va plati o taxa lunara. Daca un cumparator ar plati si bateria cand cumpara masina, costul vehiculului ar creste cu circa 7.000 euro, astfel ca Nissan va inchiria bateria utilizatorilor care vor plati cam 120 euro lunar pentru ea.

Incarcarea la o priza standard dureaza opt ore, insa vor fi puse si incarcatoare speciale care in jumatate de ora duc bateria la un nivel de 80%.

Nissan ar vrea ca in 2012 sa produca 100.000 de masini electrice pe plan mondial, iar pana atunci pretul lui Leaf ar putea sa scada, mai ales ca pe piata vor veni modele concurente cum ar fi Chevrolet Volt/Opel Ampera de la General Motors.




Citeste mai multe despre   























4851 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Incarcare? (Luni, 3 august 2009, 12:22)

    Moofa [utilizator]

    Am si eu o intrebare de om nedocumentat.

    Bateria se incarca doar in masina? Sau o poti lua in casa si o incarci acolo? Ma gandesc ca e aiurea pentru cei care nu au casa cu curte, sa-si scoata cablul de incarcare pe geam.
    • +3 (3 voturi)    
      cred ca o sa-ti fie cam greu (Luni, 3 august 2009, 12:56)

      varu'maftei [anonim] i-a raspuns lui Moofa

      ...sa cari bateria de 270 Kg in casa!
      • +1 (1 vot)    
        270kg e cam mult la un carat dar... (Luni, 3 august 2009, 17:10)

        William Coylung [anonim] i-a raspuns lui varu'maftei

        Daca are 48 de module n-o sa fie asa de greu...si apoi, mai e vorba aia: "daca vrei cu adevarat, potzi!"
    • +5 (5 voturi)    
      "rumega" ce citesti, poate intelegi (Luni, 3 august 2009, 12:57)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Moofa

      Scrie clar in articol "Masina are o baterie de 270 kg formata din 48 de module litiu-ion". Avand in vedere faptul ca nu cred ca esti Robocop (ca n-ai fi pus intrebarea asta..), ma indoiesc ca poti lua 270 kg in casa. E bine ca n-ai intrebat "ce fac daca nu merge liftul, urc pe scari?"
      Sigur, probabil ca tu ai facut calculul cat cantareste o celula, si la 5,625 kg/celula, ai zis ca poti lua cate 2 sau 4 la un drum, nu? Mai ramane sa vezi cum te bagi pe sub masina sa scoti bateriile, si daca masina e livrata cu 4 cricuri sa o poti ridica...
      Sfatul meu: nu te mai gandi atata...
    • +1 (1 vot)    
      bateria are 270kg (Luni, 3 august 2009, 13:01)

      MrBean [utilizator] i-a raspuns lui Moofa

      Bateria are 270kg (vezi articolul)... deci nu vad cum sa o iei seara si sa o duci in casa la incarcat...
    • +1 (1 vot)    
      bun punct de vedere... (Luni, 3 august 2009, 13:02)

      un oarecare [anonim] i-a raspuns lui Moofa

      ..mai ales ca bateria are 270 kg ...
      Abia astept aparitia masinilor electrice.
      sper sa fie cat mai accesibile, dpdv al costurilor si limitarilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Aiurea? (Luni, 3 august 2009, 13:03)

      Dan Pavel [anonim] i-a raspuns lui Moofa

      Bateria are 270 kg. O scoti, o iei in spate, o urci la tine in apartament si o pui la incarcat. Dimineata - o duci inapoi. Floare la ureche ... de m-as numi Schwarzeneger lololololol
    • +1 (1 vot)    
      re (Luni, 3 august 2009, 13:07)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Moofa

      doar cei care stau la etaje peste... 4 pot sa o ia in casa. face bine la conditia fizica si mai ales la cea mentala. bateria tb sa te urmeze la comenzi de genul: sezi, alearga, culcat si sa nu dea peste vecini pe scara iar la coborare sa nu darame decat 1-2 etaje pe zi, sa nu alunece pe balustrada si sa nu mai impinga babele pt ca mosii au deja 4 proteste organizate la primaria locala. bafta!
    • +1 (1 vot)    
      Kg (Luni, 3 august 2009, 13:10)

      kg [anonim] i-a raspuns lui Moofa

      Daca ai chef sa cari 270Kg in casa, cred ca se poate sa faca astia si o versiune speciala. Nu oricine isi permite sa traga o priza in strada.
    • +2 (2 voturi)    
      japonezii nu`s romani (Luni, 3 august 2009, 13:12)

      Japonezu [anonim] i-a raspuns lui Moofa

      Tehnologia este industriala, in nici un caz pentru a-si incarca omul bateria acasa.
    • +1 (1 vot)    
      270 kg! (Luni, 3 august 2009, 13:20)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Moofa

      Avand in vedere ca bateria are 270 kg, nu vad cine ar scoate-o sa o incarce pe balcon:D

      Numai bine!
    • +1 (1 vot)    
      o sa-ti fie cam greu (Luni, 3 august 2009, 13:21)

      varu'maftei [anonim] i-a raspuns lui Moofa

      ...sa cari bateria de 270 kg in casa!!!
    • +1 (1 vot)    
      270 KG (Luni, 3 august 2009, 13:54)

      digi [utilizator] i-a raspuns lui Moofa

      Masina are o baterie de 270 kg asa ca iti urez succes :)) mai ales daca stai pe la et 10 si nu merge liftul...
  • +1 (1 vot)    
    270 kg (Luni, 3 august 2009, 12:55)

    George [anonim]

    "Masina are o baterie de 270 kg formata din 48 de module litiu-ion"

    Cum sa iei o bateri de 270 kg in casa sa o incarci? Segmentul target pentru masina asta nu va fi reprezentat de cei care stau la bloc, mai ales la pretul de 25.000 euro.
  • +2 (2 voturi)    
    masina electrica (Luni, 3 august 2009, 13:07)

    doru [anonim]

    eu am mare incredere/speranta in masinile electrice dar nu-mi dau seama ce poa sa coste in ea 25000eur fara baterii...
    • +1 (1 vot)    
      Oare? (Luni, 3 august 2009, 14:08)

      boogie_man [anonim] i-a raspuns lui doru

      Ce poate sa coste asa de mult? Un motor electric care dezvoltage 100 CP probabil consuma vreo 10 kA si ma gandesc ce dimensiuni tre sa aiba toate componentele electrice ( motor,cabluri, tranzistoare, capacitoare, etc).
      Va dati seama ca la inceput aceste componente nu sunt disponibile la un nivel de milioane de bucati. Dupa ce se va vedea ca masinile astea sunt bune si vor putea fi produse in masa, vor aparea si altele iar componentele se vor standardiza si va scadea pretul.
      Acu pe ce dam banii pe o masina?
      • 0 (0 voturi)    
        costuri (Luni, 3 august 2009, 15:58)

        Inginer [anonim] i-a raspuns lui boogie_man

        Nu se folosesc motoare de curent mare ci de tensiune mare, de ordinul sutelor de V, in principal pentru a limita pierderile pe cabluri, si pentru ca nu ar fi rentabil in nici un fel, din nici un punct de vedere, lucrul cu curenti mari.
        Tesla - 375 V
        Prius - 200, 280V
  • +2 (2 voturi)    
    ca la jucarii.. :) (Luni, 3 august 2009, 13:42)

    nemo [anonim]

    sti cand cumperi o masinuta din aia electrica de jucarie..bateries its not included.. :))
    asa si cu asta.. :))
  • +1 (1 vot)    
    ecologia (Luni, 3 august 2009, 13:50)

    green [anonim]

    "Emisiile poluante lipsesc". Corect era "emisiile poluante lipsesc la rularea autovehicolului".

    Reziduurile creeate cu fabricatia bateriei, cat si modul in care va fi reciclata aceasta baterie, cu un continut extrem de toxic, depasesc suma reziduurilor de carbon din motoarele traditionale.

    E drept, nu se mai elimina aiurea in aer, dar va fi mai scumpa si din acest punct de vedere, intrucat bateria uzata nu vei putea sa o arunci la gunoi sau lasa pe camp. Asta dupa ce platesti 120 E/ luna direct catre dealer :)
    • 0 (0 voturi)    
      Emisiile nu lipsesc (Luni, 3 august 2009, 16:19)

      Vlad I [anonim] i-a raspuns lui green

      Pentru a fabrica energia electica cei de la termocentrala ard carbune, in marile termocentrale cum sistemul este industrial emisia de co2 este mai mica pe unitatea de energie produsa, decat s-o produci cu motot clasic pe benzina, cred ca este cu 20% mai mica. Mai ales ca intra in joc si eolienele sau centralele atomice. Oricum avem probleme pt. a face sute de milioane de baterii, litiul este concentrat in cateva zone pe glob, unii vor sa santajeze cu el cum ar fi Bolivia.
  • 0 (0 voturi)    
    Bai nene® (Luni, 3 august 2009, 13:52)

    Vizitiul [utilizator]

    "Nissan va inchiria bateria utilizatorilor care vor plati cam 120 euro lunar pentru ea."

    Ce afacere pentru Nissan! Fratilor :)
  • 0 (0 voturi)    
    Mda...Cate comentarii ! :) (Luni, 3 august 2009, 13:56)

    Moofa [utilizator]

    Am ratat bucata cu greutatea bateriei. Si totusi, chiar si la pretul asta, de ce sa excluzi o parte din potentialii cumparatori care stau la bloc. Ca, vorba aceea, nu numai la noi sunt blocuri de locuinte.

    Mi se pare cam restrans targetul propus. Mai ales ca la o autonomie de 160km, nu iti permiti excursii prea lungi, deci o utilitate foarte mare in orase.
    • +1 (1 vot)    
      Canada (Luni, 3 august 2009, 17:16)

      Jan Varujan [anonim] i-a raspuns lui Moofa

      Eu stau la bloc aci in Mississauga si avem priza la fiecare loc in parcarea subterana. E adevarat ca n-am bani sa cumpar o masina electrica dar, cu priza, sint pregatit.
  • 0 (0 voturi)    
    7000 la cumparare vs 120/luna (Luni, 3 august 2009, 18:33)

    zwilling [anonim]

    Cel mai probabil durata de viata a bateriei este mai mica de 60 de luni, altfel trebuie sa mai scoti din buzunar si pentru reciclarea bateriei.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai si ce afacere am facut?! (Marţi, 4 august 2009, 10:38)

    Lucian [anonim]

    Nu mai dau bani pe benzina dar in schimb platesc 120 de euro pe luna chiria la baterie. Unde mai pui ca are autonomie de doar 160 km si incarcarea dureaza 8 ore. Tare ma indoiesc ca va avea vreun succes, poate la cativa idealisti si eco-freaks care nu realizeaza ca de fapt aceasta masina nu rezolva nici o problema.