Programul Rabla in versiune americana a epuizat fondurile pentru prima de casare in doar o saptamana

de E.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 august 2009, 7:24 Economie | Auto

Senatul SUA a decis joi sa suplimenteze fondurile destinate primei de casare aferente programului autohton "Rabla" cu doua miliarde de dolari, dupa ce soferii au epuizat intr-o singura saptamana fondurile initiale. Soferii americani primesc pana la 4.500 de dolari pentru a casa o masina veche si a-si cumpara una noua, mai economica, scrie AFP.

Cu 60 de voturi contra 37, senatorii au votat pentru prelungirea programului, dupa ce si Camera Reprezentantilor o aprobase. Propunerea mai are nevoie doar de avizul presedintelui Barack Obama.

Programul derulat in SUA are ca principale scopuri promovarea autovehiculelor proprii si relansarea unei industrii in care General Motors si Chrysler au scapat de faliment numai cu ajutorul guvernului.

Intr-o prima faza a programului "Rabla", vanzarile de automobile au atins 200.000 de bucati intr-o singura saptamana, aminteste AFP.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1032 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ce nu se mentioneaza (Vineri, 7 august 2009, 8:03)

    gaspy [utilizator]

    Desi americanii s-au luat dupa noi (insa nu o spune nimeni, ei sunt convinsi ca e o inventie proprie), programul lor Cash for Clunkers are totusi o chestie draguta: masina pe care o cumperi trebuie sa aiba consum mai mic (sa fie mai eficienta) decat cea veche.
    • 0 (0 voturi)    
      La noi care e problema? (Vineri, 7 august 2009, 11:01)

      dcr [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      Si pe ai nostrii ce ii impiedica??!! Si eu as vrea 4500 dolari ca sa-mi cumpar o masina noua, mai economica decat cea veche si produsa in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Vineri, 7 august 2009, 11:07)

      Myth [anonim] i-a raspuns lui gaspy

      pai prietene, la ce rable au americanii pe strazi si ce consumuri imense, pot baga astia n\spe miliarde de dolari ca tot jeguri de masini isi iau aia. ma indoiesc ca astia de duc rablele sa ia 4.5k pe ele isi cumpara apoi masini cu motor sub 2l si consum 5-6% km. americanii tot imbecili si inculti raman.
  • 0 (0 voturi)    
    Imbecilitate ... inculta ... unde ? de ce ? (Vineri, 7 august 2009, 11:51)

    Cristi [anonim]

    Da, inculti si imbecili pentru ca suficienti bani sa-si permita o masina accesibila.

    Ce legatura are incultura si imbecilismul cu faptul ca fac suficienti bani sa-mi permit un jeep ce consuma 10 litri la 100 km in coditiile in care platesc 2,4$ / galonul de benzina (63 centi / litru) castigand 10$/ora de munca?

    Daca am un V8 de 6l si statul imi da 4.500$ sa-mi cumpar o masina mai economa, vrei sa-mi iau minicooper cand imi pot permite un jeep confortabil si spatios ?

    Cred ca fiecare isi cumpara masina pe care si-o permite. Da, sunt in SUA si daca-mi permit un jeep nu inseamna ca sunt incult si imbecil ...
    • 0 (0 voturi)    
      Daca inteleg bine intrebi: (Vineri, 7 august 2009, 13:37)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      1. De ce o persoana care isi ia o masina care consuma foarte mult combustibil si este gigantica si este si mult mai scumpa in loc de una micuta fiabila care consuma mult mai putin combustibil, desi 98% este doar el/ea in hardughie ar fi incult?
      2.De ce daca desi este cult continua sa vrea sa-si ia hardughia este imbecil?
  • 0 (0 voturi)    
    Vreu si eu o masina...dar nu pot ca am TOYOTA!!! (Vineri, 7 august 2009, 12:55)

    Trabant [anonim]

    Ce este cash for clunkers in america? Sunt toti prosti din america care au cumparat SUV, minivans, si pick-up trucks cu V8 si V6 cilindri din ani 1996-2003. Daca va uitati la cars.gov o-sa vedeti ca ff multe SUV care sunt trade-in la dealer sunt pentru masini mai economice. Ele sunt FORD EXPLORER, JEEP, FORD minivans. Aceste masini numai valoreaza nimic pentruca consum ff multa benzina si daca ei primesc $4500 sa cumpere un FORD FOCUS facut in america( nu este la fel ca cel din europa), atunci prosti o-sa cumpere masini mici si noi doar daca ei au bani si pot sa cumpere! Asa merge treaba aici! Toti cistiga si mai ales FORD si GM!
  • +1 (1 vot)    
    programe rabla (Vineri, 7 august 2009, 16:34)

    ionel [anonim]

    ca mai toate amestecurile statului indomenii in care nu-i fierbe oala, subventiile masive din programele rabla din SUA, Europa sunt o uriasa prostie.

    1.tot ce fac e sa reduca stocurile imense de masini nevandute, insa cand se vor termina programele chiar (aproape) nimeni nu-si va mai cumpara masina, si abia atunci va veni dezastrul cel mare pentru industria auto.

    2. Distrug piata masinilor second hand, valoarearea unor masini cumparate pe care posesorul vrea sa le vanda fara a-si cumpara masina.

    3: Nedreptateste in mod cras si inadmisbil pe toti cei care si-au cumparat masini noi in 2006 2007 sau 2008 inaintea acestor programe.

    4 programele rabla sunt un transfer as zice nesimtit de bani, din banii tuturor contribuabililor catre o industrie care dupa acest program va avea probleme de doua ori mai mari decat le are acum.