Corespondenta din Frankfurt

FOTOGALERIE Lamborghini a prezentat o decapotabila de 1,1 milioane euro si motor de 670 CP

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 15 septembrie 2009, 9:36 Economie | Auto

Fotogalerie: Lamborghini Reventon
Automobile Lamborghini a prezentat la Frankfurt, intr-un eveniment desfasurat cu o zi inainte de inceperea salonului, una din cele mai scumpe decapotabile de pe piata: modelul Reventon, care costa 1,1 milioane de euro si atinge o suta de km in 3,4 secunde. Se vor fabrica cel mult 20 de unitati din decapotabila care poarta numele unui taur celebru si are design inspirat de avioanele cu reactie.

La doi ani dupa prezentarea unui coupe cu numele Reventon la Frankfurt, italienii aduc o decapotabila cu acelasi nume, model ce va fi produs in 15, cel mult 20 de exemplare. Masina dispune de un motor de 6,5 litri, 670 CP si are o viteza maxima de 330 km/h.  

Lamborghini spune ca Reventon este "cel mai extrem" model pe care compania l-a produs vreodata, iar pretul este si el extrem, daca tinem cont ca modelul Gallardo costa de la circa 170.000 euro, iar Murcielago de la circa 280.000 euro.  

Lamborghini a livrat in prima jumatate a anului un total de 825 de masini, cu 37% sub nivelul din perioada similara a lui 2008, iar profitul a scazut de la 50 milioane dolari, la 7,7 milioane dolari. Veniturile au scazut cu 43%, spre 223 milioane dolari, mai ales ca in tari precum SUA vanzarile au fost de patru ori mai mici.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

6646 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    excelent! (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:53)

    mpcj [anonim]

    urmeaza ca vreunul dintre mafiotii miliardari de la noi sa-si doteze cocalarul mostenitor cu asa ceva - ca sa vada lumea cine-i tac-su! - iar imbecilul junior sa faca liniute prin oras, ca sa se ude pitipoancele de admiratie! ptiu, ptiu, ptiu!
    • +6 (6 voturi)    
      Din fericire NU (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:09)

      ionutf [anonim] i-a raspuns lui mpcj

      Din cate am inteles se vor produce foarte foarte putine exemplare (vreo 20) si sunt toate comandate cu mult timp inainte... si nu de romani
      • +5 (5 voturi)    
        da veyronu'? (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:13)

        alex [anonim] i-a raspuns lui ionutf

        si veyronu e produs in serie mica si totusi e unu si pe-aici (evident, luat de unu care face afaceri cu statul).
    • -3 (7 voturi)    
      mah foame (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:09)

      ady [anonim] i-a raspuns lui mpcj

      lasa capra vecinului..vad ca ti-a priit regimul comunist..sunt si oameni care se pricep sa faca bani..sunt si care fura ..de aia se ocupa DNA-ul atunci cand vointa politica vrea..important sa te duci la vot sa votezi cu tatuca Ilici sa va luati salariile din fabrica care fabrica acelasi produs neimbunatatzit de 50 ani..
    • -1 (1 vot)    
      Mai excelent (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:04)

      vlaaduut [utilizator] i-a raspuns lui mpcj

      Nu toti mostenitorii miliardarilor mafioti sunt cocalari. Cat despre partea cu imbecilul junior este deja o ofensa la adresa intregii familii. Ca sunt multi da, ai dreptate dar nu sunt toti. Si apropo de mafioti. Absolut toti cei cu afaceri sunt mafioti, mai mult sau mai putin. Stii tu ce zic multi miliardari "Iti justific toti banii mai putin primul milion". Iar daca te indoiesti de aceasta afirmatie te invit sa faci tu o afacere in Romania. Sa fii cinstit de la inceput pana la faliment sau pana te duci...sa ai si multi salariati, sa-ti platesti toate taxele si sa iti mai faci si vile sau sa-ti iei masini. Bafta!
      • +1 (1 vot)    
        cacalari (Marţi, 15 septembrie 2009, 17:35)

        liviucj [anonim] i-a raspuns lui vlaaduut

        Mama, ce te-ai ofensat....Ba chiar TOTI mostenitorii sunt cocalari (sau cacalari)...chiar si majoritatea mostenitorilor saracilor au ajuns cocalari...din pacate !
    • +1 (1 vot)    
      Va muri mai scump. (Miercuri, 16 septembrie 2009, 16:13)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui mpcj

      Prostii mor tineri.(Pvb.Elen. nu EBA!) DDD
  • +1 (3 voturi)    
    o cumperi, o parchezi in dorobanti (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:57)

    marius [anonim]

    si intra unul cu un Tico in portiera ei.

    ce faci?
    • +2 (4 voturi)    
      Eu unul... (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:32)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui marius

      ...rad precum un apucat. Tu? :))
    • +1 (1 vot)    
      Pai... (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:50)

      Hermann [anonim] i-a raspuns lui marius

      Il dezlipesti din portiera (folosesti apa calda din besug) il pui intr-o cutie de lemn, apoi speli bine portiera si aia e!
    • +1 (1 vot)    
      casco (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:02)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui marius

      ai casco stai linistit
    • -3 (3 voturi)    
      lambo (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:21)

      fabregas [anonim] i-a raspuns lui marius

      Asta nu ar fi nimic ... dar mi-e teama ca se urca pe vre-un pieton nevinovat sau mai multi... pe trecere sau cand fac liniute ....
  • +1 (3 voturi)    
    cocalari (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:09)

    dantes [utilizator]

    Nu conteaza pentru ei.
  • 0 (6 voturi)    
    hmm.. (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:13)

    amazing [anonim]

    Design-ul este inspirat de avionul de vanatoare F22 nu de "orice" avion cu reactie...


    Numai pe site-urile romanesti vezi comentarii pline de ura si invidie... e incredibil...
    • -2 (4 voturi)    
      pai.. (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:17)

      ady [anonim] i-a raspuns lui amazing

      se numeste moartea unei natiuni...scapa cine poate
  • -4 (4 voturi)    
    Capra vecinului (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:58)

    anonim [anonim]

    Viata ar fi mai trista fara astfel de opere de arta. Invidia traditionala romaneasca arata limitele societatii.
  • +1 (1 vot)    
    casco (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:08)

    Motormouse, A.V. [utilizator]

    numai asigurarea casco o sa fie aproapre 100,000EUR/an .. cool de tot
  • -1 (1 vot)    
    hahhaha (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:56)

    valentinii [anonim]

    masina e aparuta de 1 an si jumate e cumparata de mai mult de 70 de arabi + 100 si ceva de rusi mai uitati-va la stiri astia care faceti anunturi de genul asta .......
    • +1 (1 vot)    
      Hmm.,.. (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:33)

      clawd [anonim] i-a raspuns lui valentinii

      Ai cam dat cu bâta-n baltă. Ştirea e corectă. În ştire e vorba de modelul decapotabil, bre! Citeşte ce scrie mai întâi, şi abia apoi dă cu murături... Plm... toţi îs deştepţi, bă, în ziua de azi!
  • +1 (1 vot)    
    numai bine (Marţi, 15 septembrie 2009, 18:23)

    srt [utilizator]

    La urmatorul salariu mi-o iau si eu.
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Marţi, 15 septembrie 2009, 19:36)

    NO COMMENT [anonim]

    Inainte de a visa la cai verzi pe pereti albastri...ar fi interesant daca Romania ar avea si o retea de autostrazi. Pentru ca daca iti cumperi un astfel de Lamborghini si faci valuri printre blocurile comuniste sau pe bulevardele obosite ale Bucurestiului...e penibil, caraghios si plin de non-sens.
    In Romania masina e un fetis...in Occident e o necesitate. Sincer, oricati bani as avea nu mi-as cumpara asa ceva...Prefer ceva luxos, intr-adevar, insa ceva mult mai "util", gen Buick ENCLAVE de exemplu...

    http://www.gm.ca/gm/english/vehicles/buick/enclave/overview

    Sau, de ce nu...un Jaguar XJ 2010....

    http://www.youtube.com/watch?v=9Hq2IteJRF8


    Pana atunci...ma multumesc cu un Chrysler INTREPID din 2000, masina care are 302.000 km si functioneaza (inca) impecabil! Honeslty guys...:)
  • -1 (3 voturi)    
    ioooi (Marţi, 15 septembrie 2009, 21:26)

    Trebonius [utilizator]

    Mamiii... imi cumperi si mie, te rog? Numa una...si de ziua mea nu-mi mai trebuie nimic.
  • 0 (2 voturi)    
    cadoul ravnit (Miercuri, 16 septembrie 2009, 0:04)

    eugen [anonim]

    iti iau una fratioare de aci din uk daca vrei numai ca are volan invers pe dreapta ai sange in vrej s-o conduci sau ii schimbi volanu pe stg?hai noroc din fucking england.