Sarkozy: Romania este printre putinele tari care au inteles importanta sustinerii industriei auto

de M.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2009, 15:55 Economie | Auto

Presedintele francez, Nicholas Sarkozy, a salutat faptul ca autoritatile romane au inteles importanta planului francez de sustinere a industriei auto, plan care, de altfel, a salvat si uzinele Dacia din Romania. Intr-un discurs rostit pe marginea summitului informal de la Bruxelles, Nicholas Sarkozy s-a referit direct la omologul sau roman, Traian Basescu, relateaza RFI.

"Romania este printre putinele tari care au inteles importanta planului francez de sustinere a industriei automobilului". Iata ce spune presedintele francez. Intr-un discurs rostit pe marginea summitului informal de la Bruxelles pe tema masurilor anticriza, Nicholas Sarkozy a precizat ca banii investiti in Renault de statul francez, acuzat pe atunci de protectionism, au salvat si uzinele Dacia din Mioveni.

"Imi amintesc cum atunci cand am propus in numele Frantei primul plan de sustinere a industriei automobilului au existat critici ca Franta si presedintia franceza ar incuraja protectionismul. Nu a durat insa mult pana cand si celelalte tari au procedat ca noi ... Pot sa va spun o anecdota: presedintele roman Traian Basescu a venit sa ma vada ca sa-mi spuna cat e de multumit de felul in care functioneaza uzinele Renault din Romania. Eu i-am spus ca acest lucru are fara indoiala legatura cu cele trei miliarde de euro pe care Franta le-a acordat grupului Renault. Asadar, astazi nimeni nu mai spune ca planul francez pentru industria auto este unul protectionist", a spus Nicholas Sarkozy.

Intre timp, aflat in vizita vineri, 18 septembrie, la santierul Centrului Tehnic al Renault de la Titu, presedintele Traian Basescu si-a spus propria "anecdota": "In primavara eram alertat de stoparea proiectului, dar acum lucrurile sunt in regula. Mi-a fost teama ca, din cauza crizei, proiectul se abandoneaza", a spus Traian Basescu.

El a precizat ca, in acel moment, si reactia autoritatilor romane a fost rapida si acestea au obtinut creditul de care avea nevoie Renault de la Banca Europeana de Investitii, credit garantat de statul roman.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2589 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Se pare ca.... (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:02)

    Claude [anonim]

    .... in Europa alianta pro-Bush s-a pastrat. Culmea e ca peste ocean politica americana inclina mai degraba spre Rusia si Iran decit spre lumea civilizata...
    • +3 (5 voturi)    
      pai obama e consecvent (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:16)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      ii place sa se inhaiteze cu hahalere!
    • +7 (9 voturi)    
      USA/Canada/Europa/Rusia, suntem europeni (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:19)

      GW Bush Sr. [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Europa lui UE e condusa de Sarkozy, Merkel, Berluscuoni, astea sunt tarile care fac marile manevre in UE. Si toti sunt politicieni cu mare experienta, populari la ei acasa (nu au nici un rival credibil din opozitie), liberali-conservatori, cu valori politice de dreapta.
      E normal sa fie niste pragmatici, apropiati de ideologia republicanilor americani si in mod natural de aceea a lui Putin (care e un om de dreapta, conservator in atitudini, exigente, valori patriotice).

      Administratia Obama nu stie cum sa procedeze nici cu europenii, nici cu rusii, cu atat mai putin cu iranienii. Asa ca se cauta solutii de "hai sa fim toti impreuna, sa ne intelegem cumva". Situatie ce convine foarte bine liderilor rusi si europeni, mult mai abili decat Obama in intrigi si planuri cu bataie lunga.

      USA/UE/Rusia sunt fondate si aduse la stadiul de mari puteri de catre europeni, sunt societati de tip european, cu organizari similare, inrudite in cultura si Istorie. Doar noul val de imigratie salbatica, foarte recent la scara istoriei, in ultimele 3 decenii, au creat putina confuzie identitara, insa ma bucur sa observ ca peste tot opinia publica a europenilor repsinge imigratia si islamizarea, din ce in ce mai vehement.
      Va lua timp din cauza propagandei distilate pana acum, insa aceste societati, pentru a nu se auto-distruge si a ramane performante, se vor debarasa de elementul alohton care le handicapeaza, e practic o evolutie darwinista..
      • +1 (3 voturi)    
        Fara SUA... (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:06)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui GW Bush Sr.

        .... ai fi fost doar un muncitor intr-un lagar nazist sau un om nenorocit de ideologia bolsevica....
      • +3 (3 voturi)    
        Bravo (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:06)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui GW Bush Sr.

        Felicitari, rar mi-a fost sa citesc pe forumurile romanasti un comentariu atat de pertinent.

        Din pacate, nu imparatsjhesc optimismul, mi-e teama ca societatea occidentala este sinucidara si va dispare pur si simplu.
        • 0 (0 voturi)    
          Ai dreptate, esti pesimist (Duminică, 20 septembrie 2009, 19:59)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

          Societatea europeana e formata din multe culturi, cu relative diferente intre ele, neintegrate puternic, cum sunt de ex. diversele culturi ce compun China. Ceea ce e o slabiciune, pt. ca e tocmai factorul care previne o pozitie mai categorica si mai unitara in politica externa, dar e de asemenea un avantaj, deoarece impiedica un regres generalizat la nivelul intregului continent. Daca a facut Europa fata evului mediu, fara sa piarda mostenirea culturala si sociala a antichitatii greco-romane, in ciuda valurilor de migratori si a amenintarii otomane, daca a ramas o singura Europa in ciuda deceniilor de razboi rece, eu cred ca va trece si peste actuala criza a civilizatiei - criza economica nu cred sa afecteze in mod semnificativ structura si relatiile intra-europene.

          Personal, consider ca pe de-o parte UE nu va fi completa pana cand nu va intra si Rusia in UE, dar'asta va mai dura potential sute de ani, pe de-o parte din cauza orgoliului rusesc, pe de alta parte din cauza decalajului enorm pe care-l are de recuperat Rusia in plan social si economic.

          SUA, de unde in urma cu cateva decenii era intr-adevar o societate apropiata de cele europene, parca o replica mai tanara, mai energica si mai cu viata decat vechile, asezatele si bizantinele societati europene, eu o vad indepartandu-se tot mai mult de Europa. Cultural si social, ma refer.
      • +2 (4 voturi)    
        Esti prea optimist (Vineri, 18 septembrie 2009, 22:45)

        cetateanul [anonim] i-a raspuns lui GW Bush Sr.

        In conditiile in care statele civilizate, isi dau legi care sa favorizeze indivizii lenesi si idioti, drumul spre decadere este deschis. Multi considera ca daca sunt oameni cu doua picioare din specia homo sapiens au dreptul universal sa le cada o paine din cer,"Venitul minim garantat" , ar trebui dat la persoane care nu intra niciodata intr-o carciuma, cum sa ceri impozite la un muncitor sa le imparti cu altul care sta la baut? cu ce drept?
    • -5 (7 voturi)    
      pro-Bush? (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:32)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      s-a dus Bush, schimba si tu placa
  • +4 (6 voturi)    
    se pare (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:05)

    atreus [anonim]

    se pare ca sarkozy este destul de pragmatic. Pacat ca e doar unul la milioane de francezi imbecilizati!
    • +2 (4 voturi)    
      Explicatie (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:45)

      Ioanas [utilizator] i-a raspuns lui atreus

      E francez numai pe jumate :-)
  • -7 (7 voturi)    
    Doar la ei se intorc banii (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:07)

    Radu [anonim]

    Normal ca ii convine, doar Dacia a tinut sus vanzarile Renault... si banii se duc inFranta, nu la muncitorii romani sau la buget
    • +1 (1 vot)    
      Deci ! (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 23:39)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Muncitorii lucreaza doar pe vechime? DDD
  • -1 (5 voturi)    
    mda (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:11)

    mda [anonim]

    ce sa zica si el...

    voi oare ce ati spune stiind ca o firma din romania ar face bani si profit pe spinarea frantei ?

    ca doar asta suntem noi... piata de desfacere scumpa si mana de munca ieftina...

    asta ca un exemplu: un butoias de bere in munchen era 8 euro, iar aceiasi marca, acelasi butoias de bere e 60 lei la noi...
    • -3 (3 voturi)    
      asa e (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:00)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui mda

      se descarca criza pe spinarea noastra...cum credeati altfel? ati vazut ce frumos a inceput sa creasca euro? eu pariez ca tot va creste! pariem?
  • +1 (1 vot)    
    Lumea! (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:27)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    SUA Germania energofage fac curte Rusiei pentru petrol gaze materii prime bogatii lumii.DDD
  • +3 (3 voturi)    
    Base e cool (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:34)

    Bogdan [anonim]

    ... dar n-am inteles unde era anecdota ;))
    • -3 (3 voturi)    
      lamurire (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:18)

      s [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      An anecdote is a short tale narrating an interesting or amusing biographical incident. Sometimes humorous, anecdotes are not jokes, because their primary purpose is not simply to evoke laughter, but to reveal a truth more general than the brief tale itself, or to delineate a character trait or the workings of an institution in such a light that it strikes in a flash of insight to their very essence.
  • -9 (9 voturi)    
    Incorect (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:38)

    radu [anonim]

    Renault incaseaza profitul per grup in Franta .Exporturile de Logan nu se incaseaza in Romania. Vanzarile din Romania sustin fabrica de la Pitesti .deci nimic ca plusvaloare si taxe pe profit la bugetul Ro.
    • +9 (9 voturi)    
      hai sa ne vaitam... (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:54)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui radu

      daca nici un OEM ca Dacia nu aduce valoare in economie chiar nu stiu ce te-ar putea multumi...
  • -1 (3 voturi)    
    Voitures (Vineri, 18 septembrie 2009, 19:25)

    Andrei [anonim]

    In loc sa renuntam la masini cheltuim pe ele in prostie...
  • -3 (3 voturi)    
    Serios ? (Vineri, 18 septembrie 2009, 20:00)

    Toni [anonim]

    Pai cum naiba sa nu sustina Romania industria auto franceza si americana....pe banii prostilor poti sa sustii orice