Volkswagen se aliaza cu producatorul de baterii Varta pentru a construi masini electrice cu autonomie extinsa

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 25 septembrie 2009, 16:11 Economie | Auto

Volkswagen e-Up concept
Foto: HotNews.ro
Volkswagen AG a semnat un parteneriat pe patru ani cu Varta Microbattery GmbH pentru dezvoltarea de baterii mai puternice care sa asigure o autonomie decenta pentru masinile electrice pe care Volkswagen le va produce, scrie Reuters. Germanii vor sa lanseze in 2013 un model 100% electric de clasa mini care va avea o autonomie de 130 km.

Cele doua companii vor incerca sa dezvolte baterii litiu-ion mai performante care sa fie mai usoare, sa asigure o autonomie mai mare masinii si sa fie mai ieftine. In prezent bateriile adauga circa 10.000 de euro la costul unei masini electrice si de aceea astfel de modele nu sunt competitive pe piata.

Volkswagen lucreaza pentru dezvoltarea unor baterii si cu firme precum Toshiba, Sanyo si BYD (China). Parteneriatul va trebui aprobat si de autoritatile anti-trust din Germania.

Volkswagen testeaza reactia publicului si a prezentat la salonul de la Frankfurt o masina 100% electrica, de clasa mini, care ar putea fi produsa in seria peste patru ani. Autonomia e de 130 km, iar micul automobil are panouri solare pe plafon, pentru a-i incarca bateria si a da energie sistemului de aer conditionat. Conceptul de clasa mini se numeste e-Up, viteza maxima a masinii este 130 km/h, iar vehiculul ajunge de la 0, la 100 km/h in 11 secunde.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1791 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    O baterie noua face diferenta (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:31)

    Nitz [anonim]

    La momentul de fata masinile 100% electrice sunt doar de oras din cauza capacitatii limitate a bateriei. Si o baterie de 10000 eur dubleaza practic pretul masinii.
    • +2 (2 voturi)    
      electric (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:46)

      nemuritorul [anonim] i-a raspuns lui Nitz

      infrastructura necesara alimentarii unui vehicul electric consta intr-un transformator electric si un stalp bransat la reteaua electrica. Vointa sa fie ca un punct de alimentare electric este mult mai ieftin de pus la punct decat o benzinarie! nu mai zic de faptul ca un kilowat de electricitate costa cu mult sub un kw dezvoltat de un motor fie el si nemtesc.
      de-abia astept aceste vehicule si o legislatie care sa le favorizeze!
      • -2 (2 voturi)    
        Ai dreptate in parte (Vineri, 25 septembrie 2009, 18:42)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui nemuritorul

        Ai intr-adevar dreptate doar ca uiti un amanunt si anume ca alimentarea cu benzina la o benzinarie dureaza cateva minute in timp ce incarcarea unei baterii dureaza mult mai mult. Dar ce sa mai discutam de toate problemele astea cand de fapt toata discutia este ridicola avand in vedere ca oricum noi inca acasa unde avem curent de la retea ne incalzim cu combustibili fosili ce rost are sa punem baterii pe masini (poluand astfel poate mai mult). Poate mai intai ar trebui sa ne incalzim electric acasa si dupa aceea sa ajungem la masini. Doar ca acasa costa mai putin sa ne incalzim cu combustibili fosili, ce paradox nu-i asa?
        • +3 (3 voturi)    
          Comparam mere cu pere (Vineri, 25 septembrie 2009, 20:35)

          Lee [anonim] i-a raspuns lui Mircea

          E mai scump sa te incalzesti cu energie electrica decat cu cea din gaze naturale, dar este mai ieftin sa generezi lucru mecanic cu ajutorul curentului electric decat cu ajutorul benzinei.

          Daca am folosi caloriferul sa mergem si masina sa ne incalzim rationamentul lui Mircea ar fi corect. Daca nu, asta e; daca tacea, filozof ramanea.

          PS Poate ca asa e si in cazul meu :)
      • +1 (1 vot)    
        nu e chiar asa! (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:40)

        Catelu [anonim] i-a raspuns lui nemuritorul

        Daca faci un calcul, vei vedea ca pentru incarcarea unui acumulator de 25kWh (deci unul pentru o masina mai micuta) in 8 ore iti trebuie un curent de vreo 15A. La o scara de bloc unde sunt, sa zicem, 10 masini electrice rezulta un consum de 15A. La ora actuala nu multe retele ar putea suporta asa ceva.
        Asta pentru o incarcare normala, daca vorbim de una rapida, de 30min curentul se multiplica corespunzator si ajungem pe la 250A. Asta clar n-o suporta nici o instalatie rezidentiala, cel putin nu din Romania.
        Nici statiile de alimentare nu sunt mult mai simple. In zone locuite e ok, dar cu o autonomie limitata probabil vei dori statii de alimentare cel putin la fel de raspandite ca cele de benzina. Daca vezi cat cere acum Electrica pentru un bransament de 50m si putere instalata 20kW in intravilan, te vei ingrozi la costul unuia de, sa zicem, 5km si 100kW in extravilan.
        • 0 (0 voturi)    
          un comentariu (Duminică, 27 septembrie 2009, 14:07)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Catelu

          pertinent, la obiect si pe deplin lamuritor.
          Mutumiri, domnu' catelu. Fara ironie.
  • 0 (0 voturi)    
    opinie (Vineri, 25 septembrie 2009, 17:56)

    paul [anonim]

    le asteptam cit mai repede .
  • +2 (2 voturi)    
    Cauchemar (Vineri, 25 septembrie 2009, 18:47)

    Weather [utilizator]

    Cum arata....ma vedeti pe mine,cocalar de cocalar conducind asa ceva? NEVER. Pai io cu beemveu meu sparg o suta de lastuni din astia dintr-o lovitura !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Vineri, 25 septembrie 2009, 19:29)

    constantin [anonim]

    nu suntei informati oamenilor...daca erati pasionati de canalul dicovery....science...ati fi aflat ca exista de mult baterii care sunt extrem de rezistente si care se pot incarca foarte usor...si f rapid...e problema patentelor...deoarece , cei care le detin cer..si pe buna dreptate..o gramada de bani....exista baterii...care sunt echivalentul unea mari...de ex pt bmw...care poate fi tinuta in buzunarul hainei...asa ca....puneti-va la curent cu ultimile dezvaluiri..ca tehnologiile exista de mult....este doar o problema de bani....taxe...petrol ieftin si vandut scump dupa procesare.........doar cand ne va ajunge cutitul la os...adica...o sa avem adevarate tifunuri si prin europa,,,osa renuntam la petrol....cate despre combustibilii fosili....este doar din cauza lenei tipice romanilor...pana acum am fi putut avea o multime de centrale nucleare....insa daca nu se vrea...nu se poate....dixit....cat despre masinile electrice....le astept ca pe painea calda cand sunt infometat.....