Traian Basescu: Ford nu a putut veni la Craiova decat dupa ce Coreea si-a asumat pretentiile fata de Daewoo

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 13:36 Economie | Auto

Traian Basescu
Foto: AGERPRES
Firma Ford nu a putut investi la Craiova decat dupa ce presedintele Traian Basescu a discutat cu omologul coreean pentru ca statul coreean sa-si asume eventualele dispute ale creditorilor impotriva Daewoo Automobile, care a intrat in faliment, a declarat la ProTV seful statului.
  • "Investitia Ford la Craiova a fost posibila in urma vizitei pe care am facut-o in Coreea, a discutiei pe care a avut-o cu presedintele coreean, cu ministrul de finante coreean, in care am cerut rezolvarea conditiei fundamentale pentru privatizarea uzinelor de la Craiova, anume asumarea de catre statul corean a disputelor pe care eventual le-ar fi avut creditorurii impotriva Daewoo Automobile, care a dat faliment. Pana cand statul coreean nu si-a asumat eventuale procese de la creditorii Daewoo Automobile, Ford n-a putut sa faca investitia", a spus Basescu, potrivit Mediafax.
El a admis ca fostul premier Calin Popescu Tariceanu a negociat bine, dar a subliniat ca prima discutie cu Ford Jr., in Statele Unite ale Americii, i-a apartinut sefului statului. Basescu a facut aceste afirmatii in contextul in care a spus ca "axa Washington-Londra-Bucuresti" ramane cea mai importanta in politica externa a Romaniei.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1033 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    Cat ii ia sa ajunga pe mare in Coreea ? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 14:17)

    Titirca1 [utilizator]

    Dus intors, cu tot cu reparatii tehnice, la Udrea si Ridti, face un an, lejer.
    dati-i un sut in poponeata sa poate urca mai usor pe nava.
    • +5 (9 voturi)    
      puisor, esti valza (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 14:28)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

      haide, lasa oamenii mari sa comenteze, tu du-te si joacate-n nisip.
        () ()
  • +2 (4 voturi)    
    asumarea pretentiilor? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 15:00)

    Aramis [utilizator]

    cred ca e vorba de fapt de asumarea de catre Coreea a OBLIGATIILOR care reveneau partii coreene in fata creditorilor
  • -2 (2 voturi)    
    coreenii (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 16:25)

    doru [anonim]

    coreeenii sunt cea mai spurcata natie dintre toti asiaticii .... sunt daca vreti tiganii albilor...au furat peste tot unde au fost
  • -1 (1 vot)    
    matelotu incoltzit (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 16:27)

    a [anonim]

    Nihil sine base
  • -1 (1 vot)    
    asta e o minciuna sfruntata (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 18:10)

    toto [anonim]

    Datoriile Daweo Craiova au fost sterse de catre Guvernul Tariceanu printr-o hotarare de guvern,de altfel o hotarare controversata, ajutor de stat fara acordul UE. Nu stiu ce o fi vorbit Basescu cu omologul corean, dar ar fi bine sa nu arunce cu vorbe ci sa faca referire si la niste documente cand face niste afirmatii.
    • -1 (1 vot)    
      Matale mai intai vorbesti si pe urma gandesti (Duminică, 18 octombrie 2009, 0:32)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui toto

      Mai citeste o data ce a zis Base. Nu datoriile fata de statul roman erau durerea de cap a lu' Ford, ci eventualele pretentii ale altor parti interesate fata de Daewoo. Si treaba asta s-a rezolvat la nivelul sefilor de stat. Anume Base a discutat cu presedintele coreean si ala cu al lor ministru de finante, si aia s-au angajat (probabil in scris) sa preia raspunderea pt. orice pretentie a oricarei terte parti fata de Daewoo. Nu sa stearga datorii sau sa plateasca ceva catre Ford, statul roman sau alte parti, ci doar sa stea in asteptare, si sa plateasca daca apare vreo pretentie. Abia dupa treaba asta a fost Ford de acord cu preluarea. Ce e asa de greu de priceput?
  • +1 (1 vot)    
    Penibil... (Duminică, 18 octombrie 2009, 7:24)

    dorubarbu [utilizator]

    Lasati discutiile penibile, sterile si contraproductive! Atata stiti? Ma asteptam sa discutati despre performantele masinilor Ford...nu abureli si barfe de 2 lei...despre cine si ce a mai dres....si cat de merituos e Basescu. E un mincinos si un alunecos care va duce de nas!
    Ia uitati aici ce fac americanii care, fie vorba intre noi, nu sunt atat de logoreici ca romanii!!!


    http://www.fordvehicles.com/2010taurus/


    Asa ca puneti mana la munca si mai lasati-o balta cu isteria asta politicianista de 2 bani! Ca barfe politice veti manca si logoree veti bea in curand!!!