India: Trei masini Tata Nano au luat foc in trafic, acuza soferii. Constructorul vorbeste despre un pic de fum

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2009, 21:45 Economie | Auto

Tata Nano
Foto: worldcarfans.com
Trei fericiti beneficiari de Tata Nano, cel mai ieftin autoturism din lume, au descoperit cu surprindere, in timp ce conduceau, ca masina lor a luat foc. Constructorul nu ia in calcul rechemarea masinilor pentru reparatii, dar vorbeste despre posibile controale tehnice pentru a stabili cauza incidentelor, cel mai probabil legate de "scurtcircuite minore", anunta AFP.

De la inceputul lui aprilie, cand a inceput comercializarea modelului, au fost vandute peste 7.500 de masini.

"Nicio rechemare nu este avuta in vedere, dar un audit de control ar putea fi lansat la masinile care au fost deja vandute, ca masura de precautie", a declarat un purtator de cuvant al grupului, Debasis Ray.

Presa indiana a relatat ca trei soferi au raportat un inceput de incendiu la masina pe care o conduceau.

Nano costa, in versiunea de baza, 100.000 rupii (circa 1.500 de euro).

Purtatorul de cuvant al Tata a afirmat ca, la doua dintre cele trei masini, "a existat un pic de fum, dar nici urma de foc", apreciind ca este vorba despre "un scurtcircuit minor".

Cel de-al treilea Nano incriminat nu a putut fi examinat de constructor.

Autoturismul este dotat cu un motor minuscul, de 624 cm3, 35 de CP, viteza maxima este de 105 km/h si nu are sistem ABS, servodirectie sau climatizare.

Grupul a anuntat recent ca a marit cu 20% productia lunara, la peste 3.000 de unitati, pentru a recupera o serie de intarzieri in comenzi.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3259 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    DA-I IN CAP (Joi, 22 octombrie 2009, 22:04)

    laurentiu [anonim]

    Ca de obicei in viata-cand ceva are succes trebuie sa-i dai in cap---prin intermediul a 2-3 publicatii asa zis oneste, companiile mari care se tem de cei mici si cu succes ----trebuie sa le distruga afacerea.
    Chiar nici un Ferrari, BMW,Mercedes, etc, nu a avut probleme tehnice????
    Luati-va numai 4*4 desi nu urcati niciodata cu ele la munte, sau masini de peste 200CP desi mergi cu numai 60-70 la ora. VAX
    • 0 (4 voturi)    
      Sa nu uitam (Joi, 22 octombrie 2009, 22:48)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui laurentiu

      ca si la inceputurile Loganului tot apareau reportaje ca se rastoarna in curbe, ca airbagul sare cand are chef, s.a.m.d. Acum, cand sunt sute de mii pe strazi, cum de nu apar astfel de incidente? Ar fi trebuit sa fie o avalansa de reclamatii.
      • 0 (0 voturi)    
        Rasturnare Logan - minciuna dovedita si recunoscut (Vineri, 23 octombrie 2009, 8:58)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui soferul

        La putin timp de la aparitia Loganului, ADAC, echivalentul ACR-ului de la noi a organizat un asa zis "test al elanului". Acesta este un test standard pe care multi, inclusiv ADAC le organizeaza frecvent. Nimic rau pana aici.
        Trebuie spus ca orice masina trebuie sa treaca testul elanului, altfel este considerata cu probleme de stabilitate (in ochii presei - testul elanului nu e unul oficial, de omologare).
        Ce inseamna testul elanului? E simplu: pui niste jaloane pe o pista, la distante bine precizate intre ele, intri un masina si, cu o viteza clar precizata trebuie sa treci printre ele fara ca masina sa se rastoarne. E un test standard.
        Apare Logan, nemtii de la ADAC il pun la testul asta si masina se rastoarna! In toata presa, apare stirea asta: Logan pica testul elanului.
        Numai ca, mirati, iau si altii un Logan si refac testul asta! Si la ei, Logan trece testul!
        Care a fost adevarul? Cel exprimat oficial chiar de catre ADAC la vremea respectiva, undeva cu litere de-o schioapa pe site-ul lor: dintr-o regretabila eraoare, in testul elanului efectuat la Logan, nu s-a respectat distanta standard dintre jaloane. In urma refacerii testului, Logan a trecut testul. Cine a mai citit stirea asta? Manipularea e o stiinta!
        Nu pot sa-mi dau cu parerea legat de Nino. Poate e o defectiune minora, poate e ceva grav. Dar in industria auto si cele colaterale exista interese extrem de puternice.
        Spre exemplu, cand cititi o revista auto, oricare ar fi ea, nu va asteptati ca 100% ce scrie acolo sa fie sincer si dezinteresat.... Uneori manipularea e grosolana, alterori foarte subtile, iar alterori nu e nici o manipulare. Parerea mea!
    • 0 (0 voturi)    
      articol bun (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:33)

      Technicus [utilizator] i-a raspuns lui laurentiu

      Si in fond la ce-i buna presa, daca nu sa semnaleze problemele?

      Da, au avut si altii probleme, de exemplu Mercedes clasa A cand a aparut in 1997 (risc mare de rasturnare). Si tot in presa au aparut primele informatii, nu de la companie. Dar au corectat problemele si azi clasa A reprezinta un succes al Mercedes.

      Deci, sa vedem raspunsul Tata Motors.
      Si, inca o dovada ca nu-i bine sa iei o masina proaspat aparuta deoarce sufera de "bolile tineretii".
  • -1 (7 voturi)    
    asta e masina? :))) (Joi, 22 octombrie 2009, 22:17)

    dorubarbu [anonim]

    Propun ca toti papagalii de "ecologisti", in frunte cu papagalul sef tov. Al GORE sa-si cumpere o masina Nano, si sa renunte ipocritii naibii la Mercedes, BMW si la Bentley!!! Daca tot fac propaganda isterica impotriva masinilor care polueaza si consuma bunatatea de combustibil fosil...sa dea ei primii exemplu de "cum trebuie" sa te comporti "green" ca sa, nu-i asa, "salvezi planeta"...Vai ce emotionant...:)))

    Dar nah, propunerea mea oricum va trece neobservata sau, cel mult, Ironizata sau catalogata ca "rasista". Nu-i asa, tov. Al GORE?
    • +3 (5 voturi)    
      ?? (Joi, 22 octombrie 2009, 22:44)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

      Ce treaba are Nano cu ecologia? A fost facuta pt a inlocui motoretele indienilor, vietnamezilor, ...
      • -2 (2 voturi)    
        are (Vineri, 23 octombrie 2009, 4:26)

        I [utilizator] i-a raspuns lui soferul

        are putin pentru ca polueaza mai putin decat motoretele alea.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare? (Vineri, 23 octombrie 2009, 6:27)

    Vizitiul [utilizator]

    Oare Mama Nano ia foc?
  • 0 (0 voturi)    
    probleme la ESP (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:46)

    gheo [anonim]

    tata nano a luat foc in trafic din cauza unor probleme minore la calculatorul de bord care a scurtcircuitat cablajele de ESP...
    da' stai un pic, tata nano are doar un stergator, de unde calculator? cat despre ESP ce sa mai vorbim :)
    lasand gluma, ma intreb ce o avea electric masina asta? bun, are faruri si stopuri... are probabil un alternator care incarca bateria... poate si un releu catre vitezometru...
    cand ai 6 fire intr-o masina, cum iti reuseste sa le faci sa ia foc??? indienii astia sunt meseriasi, nu ma mira ca au arme nucleare, le-au facut din niste calculatoare mai vechi si cativa cartofi stricati :)

    si oricum, parca anul trecut au depasit 1 miliard de cetateni...
    daca se vand masinile astea la nivelul de 1 milion pe an cum au anuntat, si au o rata de 'accident' de 10%, 100.000 pe an e subtire... mor mai multi cand cad de pe trenuri si nu se supara nimeni :)
    • 0 (0 voturi)    
      TATA (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:20)

      jetset-LONDON [anonim] i-a raspuns lui gheo

      Faceti voi in Romania haz de necaz ca intotdeauna!
      Radeti de indenii dar ei rad si mai tare de Romania si economia Romaniei, cand India si cu China sint singurele economii mondiale care sint in cerestere chiar si in recesiunea care a cuprins intreg mapamondul.
      India, mai exact TATA Motors in industria automobilelor au cumparat concerene ca si JAGUAR-LAND ROVER-RANGE ROVER, dar Romania ce a cumparat, ahhh am uitat au fost cumparati de Renault, sa revenim in Romania, indienii de la RANBAXY au cumparat compania producatoate de medicamente romanesca de la Cluj Terapia, care azi poarta numele de Terapia-Ranbaxy, ce sa mai vorbim de industia cinematografica Bollywood, care produce mai mult profit decat Hollywood, plus ca Slumdog Millionaire a luat cele mai multe oscaruri acest an. Asadar inainte de a face "misto" de alte popoare are fi bine sa va uitati in propria tara, ce se intampla.
  • 0 (2 voturi)    
    Masina pt saraci (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:55)

    Autogreen [anonim]

    Nano este o masina pentru oameni foarte foarte saraci. Masina e ok din punct de vedere tehnic, nu cred ca sunt probleme de acest gen, mai ales ca tehniologia este suficient de matura. Articolele de genul asta sunt doar intoxicare de presa.
  • 0 (0 voturi)    
    Tata Nano (Luni, 31 ianuarie 2011, 17:58)

    Gica Surubelnita [anonim]

    Cu trei Nano cat costa un logan la o speranta de viata de trei ani a masinii o duci 10 ani cu masina aproape noua pe drumuri romanest.Ce alegeti ?Reparati loganul la Gica(din doi in doi ani)sau schimbi latrei ani masina/Astept raspuns.