Britanicii de la Top Gear se arata la final incantati de Romania despre care isi imaginau ca e "o tara plina de boi in care oamenii arunca in tigani cu pietre"

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2009, 12:33 Economie | Auto

Top Gear in Romania, nu puteau lipsi imaginile stil "Borat"
Foto: Captura Youtube.com
BBC a difuzat duminca editia Top Gear filmata in aceasta toamna in Romania. In deschidere, britanicii spun ca se asteptau ca Romania sa fie o tara plina de boi in care oamenii arunca in tigani cu pietre, dar la final toti se arata extraordinar de incantati dupa ce conduc masini de sute de mii de euro pe virajele ametitoare ale Transfagarasanului. Romania e totusi prezentrata ca o tara exotica, destul de inapoiata, nelipsind imaginile tipice: tigani, Palatul Parlamentului, carute si drumuri proaste.

"Ne imaginam Romania ca fiind o tara plina de boi in care oamenii arunca cu pietre in tigani", e descrierea cu care incepe emisiunea, pe fondul unor imagini cu animale de povara, carute si drumuri de tara. "Sa vii aici intr-o masina care costa 168.000 de lire e ca si cand ai aparea in Sudan intr-un costum facut in intregime din mancare", spun britanicii.

Apoi raman insa uimiti de numarul mare de masini scumpe din Mamaia, modele noi de Ferrari, Porsche, Maserati. Secventa se incheie cu cateva cadre in care apare Dacia Sandero despre care cei de la Top Gear au ras in repetate randuri in alte emisiuni. De data asta sunt mai blanzi, iar singura replica este: "M-am gandit atat de mult in ultimii doi ani la aceasta masina incat am uitat unde se fabrica".

Jeremy Clarkson nu poate pronunta numele Transfagarasan, despre care insa "oamenii vorbesc in soapta si spun ca e cel mai bun drum din lume". Cu totii pleaca apoi spre drumul montan, dar mai intai au facut intrecere pe autostrada Soarelui, in drum spre Bucuresti. Au avut ceva probleme sa gaseasca Palatul Parlementului, au mai oprit oameni care le-au desenat drumul iar James May e filmat silabisind fraze inutile dintr-un ghid de conversatie englez - roman: "Anul trecut pe vremea aceasta eram in Scotia", spre exemplu.

Toti s-au aratat uimiti de cat de mare e cladirea, iar comentariile lor despre nebunia lui Ceausescu se incheie cu: "Stiati ca pe unde mergea, frunzele erau pictate in verde?"

James May a condus Dacia Sandero iar concluzia e ca masina e redusa la esenta, nimic mai mult decat ce-ti trebuie, "este o masina vesela, superba, simpla, onesta", spune May, insa apoi "regia" a conceput un moment in care Sandero e putin "sifonata", dupa ce "din intamplare" e lovita de un tir care dadea cu spatele.

Apropiindu-se de Transfagarasan, concluzia Top Gear este ca au lasat in urma Romania moderna si au ajuns intr-o tara "stil Borat". Nu putea lipsi vizita intr-un sat de tigani cu drumuri neasfaltate unde pe langa masina treceau carute, iar copiii se jucau in noroi si scriau cu degetul pe masinile sport de sute de mii de euro.

Exotic este cuvantul care defineste cel mai bine emisiunea: pe motiv ca s-au ratacit, toti au dormit in masinile sport si au parcat "din intamplare" la doar cativa metri de barajul Vidraru.

La farsit, accelerand puternic pe virajele Transfagarasanului, Clarckson e in culmea bucuriei: "Romania, multumim ca ne-ai primit, as sta vesnic aici".

Romania e insa prezentata ca o tara exotica, sunt prezentate imagini cu animale ce merg agale pe mijlocul drumului, sate sarace, carute, drumuri nepavate. Emisiunea iti lasa impresia unei tari sarace, indepartata si plina de contraste.

Pentru a viziona emisiunea puteti intra aici sau aici.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

35602 vizualizari

  • +35 (47 voturi)    
    Paradoxal... (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:56)

    gigel [anonim]

    ... este ca Romania chiar este o tara plina de boi dar nimeni nu arunca cu pietre in tigani - ce sa-i faci au prea multe drepturi.
    • +25 (25 voturi)    
      Corectare articol (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:17)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Am vazut emisiunea si cred ca james may se gandea la SANDERO de 2 ani nu 2 luni
      • +12 (14 voturi)    
        multumesc (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:27)

        Vlad B [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Am corectat, multumesc de observatie
        • 0 (4 voturi)    
          Reclama la sandero, pe fata ... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 2:33)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Vlad B

          Unul din scopurile emisiuni este reclama la sandero, si e pe fata. Va rog sa urmati mai atent secventele cu romania, cuvintele dacia si sandero se repeta destul de des, si culmea de fiecare data pe unde mergeau ei dadeau de sandero, in CT pe autostrada ...

          E clar emisiunea a primit sponsorizari din partea renault, cum se face de obicei astazi. Iar faza cu accidentul este facatura si era in scenariu, de fapt ce vroiau sa arate ca desi e ieftina poate face fata unui accident grav ( aceasta gravitate doreau sa o sublinieze printr-un accident cu o matahala mare, in cazul nostru un tir ).

          Pacat de emisiune, ca se lasa influentata, miine apare si ne prezinta o motopirtz din china gen cherry, parca, ca e ceea mai fiabila masina, sa fim seriosi.
          • +5 (5 voturi)    
            bravo,nu ai inteles nimic (Marţi, 17 noiembrie 2009, 8:53)

            dan [anonim] i-a raspuns lui Alex

            eu cred ca nu ai vazut destule emisiuni top gear. sau daca ai vazut, nu ai inteles destul din ele. pai asta inseamna top gear si de aceea sunt atat de populari. ei nu au laudat sandero, au prezentat-o ca pe o masina simpla si cinstita, adica exact ce este masina. iar pana la urma au distrus-o, ca asa fac ei pentru masinile pentru care nu starnesc prea multe pasiuni. pai normal ca e facatura accidentul, la ce te asteptai? cat despre emisiune, excelenta, a aratat exact ce inseamna romania. eu cred ca ne-a facut o reclama excelenta si, poate ne deschide si noua ochii sa vedem ce potential are aceasta tara.
    • +9 (17 voturi)    
      corect! (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:06)

      ceferistul [anonim] i-a raspuns lui gigel

      partea cu boii. probabil majoritatea probabil o sa il voteze pe vanghelie (via prostanacu') saptamina viitoare.

      mi-a placut ultima fraza:
      "emisiunea iti lasa impresia unei tari sarace, indepartata si plina de contraste."

      mai vlade, tu unde ai trait pina acum?
      romania este o tara saraca, indepartata si plina de contraste!!!
      chiar e nevoie de o emisiune facuta de bbc care sa "iti lase impresia" asta?
      • +2 (4 voturi)    
        corect? (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:39)

        misu [anonim] i-a raspuns lui ceferistul

        autorul articolului prezenta punctul de vedere al realizatorilor emisiunii si ideea pe care aceasta emisiune a transmis-o despre Romania. hai sa ne dam destepti :)
      • +1 (1 vot)    
        De acord (Luni, 23 noiembrie 2009, 15:04)

        Andu [anonim] i-a raspuns lui ceferistul

        Sunt total de acord! România este exact cum o prezintă...
    • +23 (23 voturi)    
      :) (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:33)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Mai gigel, aia (ca si alte multe afirmatii ale celor de la TopGear) era doar o gluma. Poate putin cam deplasata, pt gustul tau, dar nimic mai mult. De altfel stilul asta ironic le este caracteristic celor trei, indiferent ca subiectul emisiunii este Romania, Olanda sau Franta, mai mereu gasesc cate un stereotip sau o exagerare de care sa se lege.

      Pe de alta parte emisiunea prezinta Romania cam asa cum este (si locatiile de lux din Mamaia si Bucuresti si sate sarace rupte parca din alt secol).

      Cat priveste filmarea realizata pe Transfagarasan aceasta este pur si simplu EPICA!

      Personal demult n-am mai vazut imagini din Romania atat de impresionante ... Ba cred ca bat pe departe cam toate filmuletele de promovare a Romaniei facute cu bugete de milioane si pe care, totusi, foarte putini din Vest le stiu ( prin comparatie audienta Top Gear e aproape de 1 miliard de telespectatori)
    • +2 (2 voturi)    
      Extraordinar (Marţi, 17 noiembrie 2009, 9:48)

      Jeremy [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Am ras cu lacrimi aseara cand am vazut emisiunea cap-coada, mai ales la faza cu Sandero, cand i-a depasit pe autostrada si Jeremy s-a ofticat si se agita ca nu-i sprinteaza Aston Martin-ul ca sa-l ajunga! Beton! :)) Si apoi celelalte faze cand de exp unul din ceilalti prezentatori nu-si putea sincroniza Bluetooth-ul de la tel cu cel din Ferrari-ul California :)) Sau in Lambo care nu avea harta Romaniei in dotarea standard, ca si cum producatorii nu stiau de existenta Romaniei pe harta Europei! Toate astea au fost "bile negre" pt. supercar-urile de sute de mii de euro, insa aceste "intamplari" au avut menirea de a distrage atentia telespectatorilor de la realitatile din Romania si sa arate ca si vesticii pot gresii, nu numai noi.
      Iar cand au "ciocnit" Lambo-ul de hârbul de Dacie 1310( si era indoita numai Dacia putin in fata) si se da jos romanul nostru cu burta la vedere, iar Jeremy intreaba:" Are you all ok there?" :)) ... m-au luat durerille de burta de la ras!
      Oricum, tonul emisiunii a fost foarte pozitiv! Si e o reclama ENORMA Romaniei, chiar daca unele faze au fost regizate, cum e cea in care cica au dormit in masina langa barajul de la Vidraru :)) Totusi, daca au avut elicopter pt. filmari, era frumos daca bagau si o secventa din aer de deasupra barajului, asa cum au facut pe Transfagarasan.
      Cat despre cursa lor de raliu pe Transfagarasan, trebuie sa zic ca au avut curaj :D Oricum, filmarea a fost beton! Din nou, reclama ENORMA! Si sunt sigur ca de'acum or sa vina altii sa faca si scene din filme acolo pe Transfagaran!
  • +1 (3 voturi)    
    Top Gear video (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:05)

    Dan Gry [anonim]

    TOP GEAR BBC Two, 9:00pm Sunday 15th November 2009 :
    http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b00p1lgb/Top_Gear_Series_14_Episode_1/
    • +2 (2 voturi)    
      linkul corect (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:29)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Dan Gry

      Linkul trimis de dan gry nu functioneaza in afara UK. Puteti downloada aici episodul, dar va trebui un client bit torrent:

      http://search.utorrent.com/search.php?q=top%20gear%2014&e=http%3a%2f%2fwww.mininova.org%2fsearch%2f%3futorrent%26search%3d&u=1
  • -6 (26 voturi)    
    britanicii (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:06)

    cet23 [anonim]

    Britanicii sunt mai atrasi invariabili de tigani. Daca un britanic vine in Romania, prima data vrea sa vada tiganii. Nici nu stiu de fapt care e ideea: starea primitiva in care traiesc majoritatea tiganilor ii face sa se simpa superiori, sau ce? Eu cred ca britanicii pur si simplu sunt atrasi de tigani. Am renuntat de mult sa incerc sa-i inteleg (pe britanici).
    Imi amintesc de o tanara englezoaica, venita in vacanta in Romania, la o familie de romani. Dorinta ei cea mai mare (si cam singura) legata de Romania era sa faca sex cu cat mai multi tigani! Cerea gazdei cu insistenta sa-i faca cunostinta cu tigani, in scopul declarat de a face sex cu ei. Pana la urma visul ei maret i s-a implinit. :)
    • 0 (24 voturi)    
      intradevar astia sunt englezii (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:44)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      am trait intr-o comunitate mare de englezi in spania.inafara de sex pe plaja si betii nimic de capul lor.si ca statistica in alicante traiesc cei mai multi englezi care fug din tara pentru ca sunt cautati de politie.in orasele pe unde au comunitai mari la marea mediterana sunt foarte prost vazuti.
      • +9 (15 voturi)    
        "asa sunt englezii" (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:32)

        john [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

        "corecta" imagine v-ati facut si voi despre englezi, unul de la o singura persoana, pe cand altul de la cei din vacanta in spania care se duc acolo exact din motivele enumerate. daca io ma intalnesc cu 100 de yoghini romani undeva in vacanta inseamna ca toti romanii is yoghini ?

        haideti in anglia sa vedeti cum ii si apoi vorbiti !
  • +22 (26 voturi)    
    desigur (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:09)

    mda [anonim]

    eu nu stiu de ce e atata mirare... vaii cum au putut sa ne faca tigani...

    ei au aratat realitatea... o tara saraca, plina de contraste... ori masini de lux, ori case de lut cu copii murdari care alearga si duc vacile la pascut...

    eu chiar ma bucur ca au aratat asta
    • -2 (10 voturi)    
      nu inteleg (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:03)

      ciob [utilizator] i-a raspuns lui mda

      de ce te bucuri? sincer nu inteleg! vii, ii iei la misto, pleci, asta-i tot !
      • +9 (11 voturi)    
        ce e de ne-inteles? (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:30)

        nume [anonim] i-a raspuns lui ciob

        si ce ai fi dorit sa faca?
        sa ramana si sa candideze la presedentie?

        nuanta de ironie din prezentarea contine si adevar. e suficient sa compari zona rurala a Romaniei cu a oricarei tari din EU (inafara Bulgariei) si e evident unde ne aflam. degeaba ne simtim atacati.
  • +34 (36 voturi)    
    brandul de tara (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:12)

    vlad [anonim]

    Am vazut cateva articole (deja) in care autorii par surprinsi/deranjati de imaginea Romaniei "facuta" de TopGear.

    Oameni buni, dar asta este Romania. Nu numai asta dar maaare parte asta este. Uitati luxul cluburilor din marile orase, masinile scumpe si mall-urile. Asta e o mica parte si in buna masura exista pentru ca ne place sa epatam.

    Dar dezvoltarea unei tari nu sta si nu se vede in cluburi de noapte si masini de lux. Se vede in nivelul de trai al majoritatii (si oamenii aia din sate traiesc asa cum stim) in infrastructura (drumurile, CFR, autobuze, le stim si pe alea)

    Asa ca cine se indigneaza de imaginea "fabricata" sa se ia de mana cu tanti Udrea si brandul ei de tara si sa revina cu picioarele pe pamant.
    Nici cu toti banii din lume nu poti cosmetiza toate lipsurile pe care le avem. Nici sa le ascunzi sub pres si sa vrei sa vezi doar muntii, litoralul, delta (cu toate ca si alea sunt pline de gunoaie)
  • +3 (23 voturi)    
    Rating (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:16)

    Pooky [utilizator]

    Unele afirmatii ale prezentatorilor despre Romania mi s-au parut a fi deplasate, ca sa nu zic tendentioase si denota o lipsa totala de cunoastere a realitatilor noastre. Nu pot sa condamn pe cineva pentru asta, poate doar pe noi pentru ca nu stim sa ne vindem marfa. Intr-adevar, este o emisiune cu si despre masini, dar modul in care este realizata formeaza pentru telespectatori o imagine despre locul in care ea a fost realizata. Iar impresia generala nu a fost deloc buna. Impresiile negative s-au imbinat cu cele admirative si pana la urma Romania este intr-adevar o tara a contrastelor. N-am inteles de ce era totusi nevoie ca un Maseratti sa se tamponeze cu o Dacie 1300 pe un drum de tara in mijlocul campului. Si nici de ce e nevoie sa afirmi ca ai baut apa de izvor comunista. Ca doar nu era apa pentru baterie...
    • +13 (15 voturi)    
      Rating (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:03)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Pooky

      Nu s-a tamponat cu Msaerati ci cu un Lamborghini...si da, emisiunea prezinta Romania asa cum este ea..indiferent ca ne place ca ne-au aratat tiganii sau nu..asta este...oricum spre deosebire de reclama lu' tanti Udrea, asta este o promovare incredibila.
      Screw land of choice...this is the best driving road in the world.
      • +2 (2 voturi)    
        Ai dreptate (Luni, 16 noiembrie 2009, 16:32)

        Pooky [utilizator] i-a raspuns lui marius

        Era Lamborghini. M-a luat tastatura pe dinainte.
      • -1 (3 voturi)    
        Romana nu-ti mai place (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:56)

        Mi [anonim] i-a raspuns lui marius

        "Reiting", ja, ja. Maestre, nu ma innebuni. Cand oi avea matale pe mana o masina mai scumpa de 100.000 euro, si o vei baga pe drumuri uitate de lume, pe drumuri pline de tigani, atunci mai discutam. Nici macar un amarat de Ford (sic!) nu bagi pe acolo.
        Multi spun ca au facut un favor Romaniei. Ei as!
        Eu spun ca ar fi facut un favor daca ar fi montat mai mult de 2 minute pentru acel drum, considerat de ei ca fiind cel mai bun din lume. Macar atat, din bun simt si respect pentru cei ce ii urmaresc, nu pentru romani.

        Nu suntem noi breji, dar nici ei nu mai presus. Sau poate ai impresia ca ei nu se pi*a la colt de strada si duhnesc a panselute.
    • 0 (0 voturi)    
      dacie pe drum de tara :) (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:09)

      may [anonim] i-a raspuns lui Pooky

      exact asta e romania. chiar daca la inceput mi se pareau si mie tendentiosi, daca stai bine sa te gandesti, asta vezi si tu cand faci o singura tura intr-o zi pe toate autostrazile din tara, intri prin sate de tigani (vezi cand treci pe langa mures intra pe scurtatura ungheni-acatari :) ). totusi, insertul ala cu 'local TV show' cu dacia sandero..acolo e rateu, nu prea e in romaneste :))
      Partea care m-a amuzat e ca exact asa am avut eu un eveniment pe un drum de tara (in ideea de a fenta si a scurta un drum)..a intrat exact asa unul cu o dacie din asta in mine. (e drept ca lamborginiul meu nu era negru..si nici nu prea era lamborghini) dar oricum..e plauzibil :)
  • +14 (28 voturi)    
    aruncatul cu pietre (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:21)

    cet23 [anonim]

    In anul 2009, am fost atacat cu pietre de doua ori, cand am trecut cu masina prin comunitati de tigani. (acolo era drumul, n-aveam alta varianta). N-am facut nici un gest xenofob, n-am alergat ca nebunul, nimic! Dar am fost atacat cu pietre de catre haite intregi de tigani, in general copii.
    In schimb, niciodata n-am ridicat o piatra de jos macar catre un tigan.
    Iar asta afirma ca el asa credea, ca Romania e tara unde romanii dau cu pietre dupa tigani.
    Mai du-te naibii, cu dezinformarea ta ordinara cu tot, mister Clarckson!
  • +7 (9 voturi)    
    Plina cu boi... (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:24)

    Daniel [anonim]

    Super!

    sa fim onesti.

    Scenariu:
    Cineva merge intr-o tara, intelege limba sau are un traducator, se plimba prin centrul oraselor, se uita la televizor, merge apoi prin statiunile de top din tara respectiva.
    Si este un occidental, care are anumite standarde.

    ...sau este un roman care merge in Botswana?

    Atentie: Botswana este o tara OK!
    Nu stiu daca nu mai dezvoltata decat RO.
    Nu spun de Afganistan, Somalia, ...
    • 0 (2 voturi)    
      Numesti OK ... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:04)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      ... o tzara in care 24% din populatie (aprox UNUL DIN PATRU) este infectata cu HIV ?...
  • +20 (20 voturi)    
    www.finalgear.com (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:33)

    Tudor [anonim]

    Daca vreti sa vedeti cam ce parere au cei de afara care au vazut emisiunea este un forum acolo unde toti isi dau cu parerea pentru fiecare episod din topgear. Dupa episodul despre Romania concluzia celor mai multi dintre cei care au postat este ca trebuie sa vina sa conduca pe Transfagarasan macar odata in viata si ca pilotul elicopterului este nebun si cu singe intr-o anumita parte a corpului. Aproape toti remarca episodul cu satul de tigani dar nici unul nu zice ceva rau (cel putin in primele 8 pagini de posturi). Tot acolo gasiti explicate unele din glumele pe care noi ca romani nu avem cum sa le intelegem (glume ce tin de istoria televiziunii din UK) si de poantele lor interne (ale celor de la Top Gear)
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Luni, 16 noiembrie 2009, 20:22)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      Intr-adevar, un episod foarte reusit si o emisiune de nota 10! Puteau arata lucrurile intr-o maniera foarte dezonoranta pentru romani, insa au facut-o cu umorul tipic englezesc si s-au folosit de contraste, ca de altfel in fiecare emisiune.
      Chiar am ras cu pofta, iar pe de alta parte a reusit sa ma faca sa ma simt mandru. Excelent show!
  • +17 (19 voturi)    
    Choices, de... (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:42)

    Vivis [anonim]

    Romania e o tara incantatoare, locuita de foarte multi boi si in care tiganii dau cu pietre, sabii, cutite, topoare, pistoale (mai ales la Craiova). Stiau ei ceva...
  • +21 (23 voturi)    
    Este o emisiune despre masini (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:43)

    anonim [anonim]

    Nu face nimeni un studiu de caz despre Romania. Accentul este pe masini nu pe Romania.
    • -14 (20 voturi)    
      nici macar stanadard de emisiune... (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:04)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      despre masini nu este.sa ajungi sa compari un sandero cu un aston martin nu prea e profesional.poate cu masina lui mr bean.cacaciosi cam increzuti englezii astia.si cine a avut contact cu ei stie despre ce vorbesc.
      • +9 (13 voturi)    
        da suntem ''exotici'' (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:21)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

        Doar, dupa ce tu insuti stai o vreme in contact cu civilizatia de tip britanic iti dai seama ca indepartata in timp e Romania. Cauzale sunt multiple(de la comunisti la fanarioti), dar daca nu constientizam macar faptul ca avem picioarele legate (sa nu zic mintea), nu avem nici macar speranta ca vom sti de ce schiopatam .
      • +8 (12 voturi)    
        Clarckson, facem schimb de locuinte !? (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:33)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

        Si eu as sta vesnic in GB.
        Diferenta dintre britanici,
        care sunt intradevar
        ”încrezuti”
        cum spune un forumist si
        romanashii cu care sunt nevoit
        sa impart zilnic aerul
        este ca in cazul ultimilor se aplica
        atat de profund proverbul cu FUDUL si DESTUL.
        *
        De altfel nu ministra englezoaica a turismului
        a lansat sloganul: DOAR PROSTII SUNT MODESTI.
        ....ai de capul nostru !!!
      • 0 (0 voturi)    
        profesional? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 10:19)

        Robin Hood [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

        tonto, despre profesional sau standard de emisiune vorbeste audienta.... de sute de milioane.....ce zici, deontologule?
    • +4 (6 voturi)    
      ! (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:21)

      ispy [anonim] i-a raspuns lui anonim

      corect
  • +17 (21 voturi)    
    Reclama (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:48)

    Ilie [anonim]

    Am vazut emisiunea si cred ca face o reclama IMENSA Romaniei. In nici un episod nu au fost atat ce centrati pe tara/peisaje/oameni. Ministerul Turismului ar consuma zeci de miliarde ca sa asigure o expunere similara. Nu uitati Top Gear are o audienta estimata la 1 miliard de telespectatori.
    • -6 (12 voturi)    
      de unde stii ... (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:41)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui Ilie

      ca nu au fost "sponsorizati" sa faca emisiunea aia in .ro ?

      Poantele cu "tiganii", "boii" si "carutele" conteaza nu pentru ca sunt sau nu adevarate, ci pentru ca priveaza de influenta reprezentantii legali ai Romaniei in strainatate ... intr-un fel i se raspunde reprezentantului unei tari in care 50% ( in anii cu multa ploaie, adevarat, altfel 30% ... dar despre asta nu o sa citesti in presa straina) din energia electrica e generata din surse regenerabile, si altfel i se inchide gura reprezentantului unei tari pline de "carute, boi si tigani". Eu m-am plimbat mult prin Moldova in ultima vreme (intre Iasi si Suceava, ca sa fiu exact), si nu am vazut nici o caruta pe drum ... poate din cauza ca era weekend ...

      Fraierii care striga "ura" cand ne mai injura the guardian or avea dreptate pe fond, dar sunt prosti, pentru ca "boii, carutele si tiganii" sunt scosi in fata si Romania penalizata pentru ei chiar si cand nu au nici o importanta.
    • +14 (14 voturi)    
      corect (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:43)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Ilie

      Top Gear face o reclama imensa Romaniei in acest episod. Nu l-am vazut pana la capat asa ca nu stiu daca apare si partea cu intrecerea de masini in subsolul Palatului Parlamentului.

      Pentru multi vestici chiar si satele de tigani care se joaca pe marginea drumului sunt ceva ce merita platit pentru a fi vazut. Nu mai zic de Transfagarasan.

      Am inteles ca o dau in reluare emisiunea miercuri seara pe BBC.
      • +7 (7 voturi)    
        Da (Luni, 16 noiembrie 2009, 16:21)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui alex

        Cursa din subsolul Parlamentului a aratat beton. Totul a fost profi expus ... nici nu te poti astepta la altceva.
    • +2 (4 voturi)    
      Banii pentru promovarea (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:27)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Ilie

      Romaniei se duc in Ferrari-uri, Porsche-uri si alte lucruri scumpe
  • +17 (21 voturi)    
    top gear romania special (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:00)

    irlandezu [anonim]

    Mie mi-a placut emisiunea de aseara. In general Top Gear este placut de urmarit. Chiar si in reluare. Chiar si cind e evident ca e planificat totul. Toate emisiunile lor "de afara" au aerul lor exotic, iar faptul ca in Romania au "nimerit" intr-un sat de tigani sau ca s-au dat prin hirtoape arata defapt cam ce e in Romania de astazi. Citeva comentarii parca au fost rautacioase. Cind a baut Jeremy apa inainte de scena Sandero a spus ca "a baut apa comunista" sau ca Vidraru a fost "construi de rusi sau nord-coreeni" deci nu se va darima. Dar asta e Clarkson. Cine a vazut majoritatea episoadelor din 2003 incoace stie ca asa e el. Asa-si cistiga salariul. Regret ca n-am prins prima parte cu Bucurestiul si Casa Poporului ca sa-mi dau cu parerea in cunostiinta de cauza, dar vazind restul, e clar ca s-au distrat. Si cred ca n-au aratat mai putine lucruri decit ar fi trebuit intr-o emisiune auto. Mi-a mirosit un pic a reclama toata afacerea cu Sandero, dar daca reusesc sa importe Dacia noastra in UK, nu pot decit sa ma bucur ca mai creste exportul Romaniei. Si daca acest episod e parte dintr-o campanie de cumparat stiri pozitive despre Romania, pentru ca tot e la moda publicitatea pozitiva, tot ma bucur! Amicii mei care au vazut episodul de aseara mi-au zis ca imaginile aratate sint senzationale si ca ar merge in vizita. Deci si turismul ar avea ceva de cistigat...o fi pe bune? o fi fals?
  • +7 (11 voturi)    
    Asta e Romania (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:02)

    Adrian [anonim]

    Pe video se vede cel mai bine.
    Nu stiu de ce incercam sa ii ducem pe toti in Ateneu cand Romania asa arata.

    Admira toti "operele" unui nebun si satele cu tigani.
    • +14 (14 voturi)    
      Ar fi putu sa iasa mai prost (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:28)

      asaie [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Pai descrierea lor este cat se poate de corecta. Tara nu e plina de boi dar are si Romania cvorumul ei (la fel ca si UK !!), este nu un pic ci foarte inapoiata in multe zone, haotica, ce a ce inseamna dezorganizata, indisciplinata, uneori jalnica, dar si in miscare.
    • +17 (17 voturi)    
      Revin cu completari dupa ce am vazut emisiunea (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:47)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Dupa ce am vazut emisiunea pot spune e cel mai bun clip de promovare al Romaniei . Are de toate si toate sunt cat se poate de reale:


      - masini scumpe la malul marii;
      - infrastructura proasta;
      - sate cu tigani;
      - constructii uriase toate asociate cu Ceausescu si prezentarea e de nota 10;
      - reclama Sandero :D cel mai probabil finatata de Dacia;

      A fost o placere sa urmaresc emisiunea.

      PS: Si a fost destul de greu de imaginat ca intr-o tara cu drumurile pline de gropi se poate face o emisiune despre masini, super masini :))
  • +15 (15 voturi)    
    foarte OK emisiunea (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:02)

    florin [anonim]

    sincer ma asteptam la mai rau, dar cine stie Top Gear poate zice ca au fost blanzi :p Au relatat lucrurile asa cum sunt pana la urma, dar pana la urma emisiunea e un show si trebuie tratat ca atare.
    • +13 (13 voturi)    
      Super emisiunea (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:12)

      Cactus [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Nu inteleg de ce se oftica unii.... cred ca emisiunea asta e mai buna decat clipul ministerului turismului. Excelent. Asta este romania. si nu e chiar asa de rau. sunt o gramada de straini care ar veni sa ne viziteze exact pt aceste realitati.
      numai bine
  • +10 (10 voturi)    
    topgear (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:17)

    john [anonim]

    Traiesc in anglia, sunt fan topgear, si aseara am urmarit cu interes episodul filmat in Romania.

    Eu zic ca mai buna reclama nu puteau sa ne faca (avand in vedere ce avem). Emisiunea s-a incheiat cu un ton cu care ministerul turismului, intr-o reclama a tarii, nici nu l-ar fi putut visa ...

    Treaba cu Sandero n-o inteleg decat cei care au urmarit toate episoadele incepand de cand au aflat ei de Sandero ca ii posibil sa vina in Anglia (acum vreo 2 ani). Lui James May ii chiar place masina si nu a fost nimic ascuns in prezentarea lui.

    Relativ la tigani, prezentarea a fost corecta si nu ar trebui sa ne doara ... eu am vazut asta mai mult ca pe un test al auper-masinilor intr-un alt mediu si nu ca o tentativa de rau-faimare a Romaniei.

    Am dicutat cu colegii de servici si toti au fost incantati de cursa din subsolul Casei Poporului si mai ales de Transfagarasan ... ce vrem mai mult ? cand au incheiat zicand ca ii probabil "the best road in world" si "Romania, thank you for having us ... Can we stay ? Forever ?".
  • +8 (8 voturi)    
    ROMANIA (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:48)

    gabriel [anonim]

    J.C a avut un interviu la sky news a adoua zi dupa ce a plecat din Romania si s-a aratat foarte incintat de tara noastra ,trist este ca v-ati trezit si voi a zecea zi dupa scripturi sa comentati ,sau mai trist v-a trebuit emisiunea Pro motorsa va dati seama,o adevarata reclama tarii nu se face intr-o emisiune"cu dedicatie"adevarata reclama este in interviuriscurte,fraze fara "directie adresate Romaniei"trimiteridin context,dar aceesteasunt prea multe pentru niste "ziaristi"asa buni ca dumneavoastra
  • +3 (5 voturi)    
    un bou putere (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:49)

    touretul [utilizator]

    Romania e intradevar o tara cu animale care merg pe marginea drumului, sate sarace, drumuri nepavate. n-au facut nicio discriminare. ba chiar ne-au scutit de apelativul boi, ceea ce nu e cu totul corect. e plin de boi pe acilea, incepand cu varful piramidei ierarhiei sociale. sunt niste boi mai ales cei care ne conduc.
  • +4 (4 voturi)    
    romaneste (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:52)

    cami [anonim]

    Ce tare! Se uita la "versiunea romaneasca" a emisiunii Top Gear si versiunea e in ruseste :))
  • +9 (9 voturi)    
    Asta-i tara, mndra ca si mioara! (Luni, 16 noiembrie 2009, 16:25)

    Alt Florin [anonim]

    Haideti sa nu fim ipocriti si sa recunoastem ca emsiunea a fost foarte mishto! Problema noastra e ca vrem ca ceilalti sa ne vada altfel decat suntem. Cei isi blesteama fiecare zi traita in Romania trebuie sa aiba o viata tare trista! Top Gear este o emisiune de divertisment cu un buget enorm si un numar imens de telespectatori. Sunt convins ca va avea un impact de o mie de ori mai puternic decat clipul MT. Schimbarea in Romania ar trebui inceputa prin a ne schimba propria persoana mai intai.
  • +3 (3 voturi)    
    Super (Luni, 16 noiembrie 2009, 16:32)

    Ionut [anonim]

    Sunt fan top gear si am urmarit toate episoadele pana acum. Tocmai am terminat de vazut episodul 1. Cred ca acesta este unul dintre cele mai reusite de pana acum, si ei stiu asta (e primul episod din serie; lumea il astepta cu sufletul la gura).
    Sunt lucruri care m-ar deranja in mod normal, dar vazand celalalte episoade, va asigur ca asta e genul lor de umor.
    Finalul e absolut superb, si cred ca este cel mai bun clip de promovare pe care l-a avut Romania pana acum.
    Si nu uitati ce spune Jeremy Clarkson la final "Can we stay ? Forever". In prime time, la BBC, intr-un show cu sute de milioane de telespectatori in toata lumea.
  • +8 (8 voturi)    
    Episodul e cap de sezon! (Luni, 16 noiembrie 2009, 16:39)

    Alt Florin [anonim]

    Au uitat sa precizez ca emisiunea deschide sezonul 14 si era asteptata de fani cu gura cascata!
    • +6 (6 voturi)    
      corect (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:16)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Alt Florin

      Si din ce am citit pe acest thread multi se gandesc serios sa vina in RO. Exact cum a zis cineva, unele lucruri, exact acelea care noua ni se par rusinoase pe ei ii incanta. Si printul Charles vine si se plimba cu caruta, si va mai zic ceva, in Franta de exemplu se cauta reintroducerea calului in orase (politie, transport pe trasee scurte si ferite, lucrul in parcuri, etc...). Numai noi ne rusinam de tot ce nu e mall-style. Asta e Romania si cu asta defilam, sa fim realisti.
  • +5 (5 voturi)    
    excelent (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:08)

    Claudiu [anonim]

    deci emisiunea e excelenta pentru turismul spre Romania.

    Cu siguranta va aduce multi pasionati de masini la vara pe Transfagarasan.
  • +3 (3 voturi)    
    cateva chestii misto despre Romania (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:21)

    ana [anonim]

    cateva chestii misto despre Romania in filmul lor:

    - sunt socati la Mamaia de nr mare de masini la fel de misto ca ale lor, de iahturi, de luxul la care nu se asteptau :)

    - admira sincer Dacia Sandero si unul din ei chiar se gandea la ea (sa o cumpere se intelege), uitand ca era prod in Ro

    - o faza faina pe autostrada "keep up with the Sandero"... pt ca masina lui nu putea demara rapid :)

    chestii nasoale: nu au "gasit" un hotel pe drumul spre Transfagarasan, dormind in masini,,,, cred ca asta a fost cam intentionat... sa ne umileasca

    arata totusi prea multi romani saraci, tigani, carute, de parca asta ar fi preponderent... ceea ce nu e real

    in rest, reclama enorma gratuita pt Ro
    • +1 (3 voturi)    
      "gratuita?" (Luni, 16 noiembrie 2009, 18:30)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui ana

      nu cred ca e chiar gratuita
      cred ca s-au dat bani frumosi pentru o astfel de reclama

      emisiunea asta mi se pare un film foarte bune despre "aventura unor masini " romania
  • +6 (6 voturi)    
    E absolut ok (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:24)

    doru [anonim]

    Cine a urmarit emisiunile lor stie ca astia sunt de o ironie cruda atunci cand vor!Sa vedeti emisiunea despre SUA, cu referiri la crime si nesiguranta in orasele americane, sau la ironiile impotriva francezilor etc. Sunt un fan al emisiunilor Top Gear si mi se pare o mare prostie modul in care Antena 3 isi bate joc de seriale, total aiurea, cu emisiuni noi intercalate cu cele vechi, cu pauze lungi, o muta ba duminica ba vineri etc. DAR emisiunea din Romania eu cred ca a fost absolut OK. Sincer! Aproape ca, vorba unuia de mai sus, parca era reclama la turismul romanesc. IAr chestia cu boii si tiganii a spus-o despre ce credea inainte sa vina, mai rau era s-o spuna ca si concluzie. Bine, sigur ca reclama aia in ruseste la Sandero pe care o vedeau la o terasa in Bucuresti e aiurea, mai sunt cateva scapari, dar fiind pentru prima oara aici eu chiar le-as multumi pentru blandete! Plus ca mai vedem si noi unele locuri frumoase care sunt totusi aici, desi multi plangem dupa ale altora.
  • +1 (1 vot)    
    fata nevazuta (Luni, 16 noiembrie 2009, 18:01)

    Mike [anonim]

    ati vazut si http://www.youtube.com/watch?v=0U_a-EdkfI0 ? ;)
  • -1 (5 voturi)    
    englezi aroganti, sau fara pleonasm: englezi! (Luni, 16 noiembrie 2009, 19:08)

    discutabil_indiscutabil [anonim]

    daca s-ar fi adunat numarul de romani care se pot descurca in engleza franceza italiana germana sau spaniola cu numarul de englezi care cunosc romana, franceza, italian spaniola, germana cred ca "specialistii" de ToP Gear nu ar parea decat un grup de englezi aroganti, sau ca sa nu folosesc un pleonasm, un grup de englezi.
    acelasi iz de superioritate il au si fata de tarile din Commonwealth.
  • +5 (5 voturi)    
    Romania asha cum e... (Luni, 16 noiembrie 2009, 20:12)

    Dan D. [utilizator]

    Am colegi tineri aici in Irlanda care sint innebuniti sa viziteze tari sa le vada asha cum sint, nu sa stea intr-un hotel de 4 stele in buricu tirgului. Chiar parintii unui dintre ei a fost anul trecut pe undeva prin Transilvania si a zis ca le-a placut enorm. Asha ca nu va mai bateti capul, Romania e exact cum apare, doar ca noi ne-am obishnuit...
    • 0 (0 voturi)    
      doar ca astia au fost in tziganie (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:28)

      hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

      si nu in transilvania, unde intra-devar este cel mai frumos!
      • 0 (0 voturi)    
        la Copsa Mica zici? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 7:48)

        ady [anonim] i-a raspuns lui hartagramz

        plus multe alte zone din Ardeal ce pot fi denumite lejer "rromarie". Cred ca esti nu numai frustrat, dar si prost - crescut!
  • +1 (1 vot)    
    ok ok.. you can stay :)) (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:21)

    c [anonim]

    Banuiesc ca tuturor va e destul de clar ca s-a promovat major dacia sandero in emisiune (lucru pe care il zic admirativ fata de initiativa Renault ;) si nu cu rea intentie), masinile din extrasezon din parcare de la Rex cu numere IF xx POR e cam clar de unde au fost imprumutate pentru filmari, insa una peste alta (..hai, chiar si cu Borat-country..macar atata, nu udrea mama?) emisiunea a fost de un bun gust tipic pentru baietii astia. Si asa cum zicea cineva mai sus, chiar nu am vazut pana acum atata focus din partea lor pe oameni si peisaje (si am vazut toate episoadele :) ). iar replica de final de pe transfagarasan m-a facut sa ma simt mai mandru de tara mea decat reusesc sa ma faca si basescu si antonescu si geoana si oprescu si restul ca ei la un loc :) Romania, thank you for having us! And can we stay? Forever?
  • -1 (1 vot)    
    show ok (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:44)

    nike [anonim]

    Ii urmaresc de mult timp pe cei de la Top Gear si sunt nr. 1 la emisiuni auto, pe masura bugetului. Dar sa spui ca prezentarea Sandero in rusa e versiune locala Top Gear ... :)))) Era o emisiune facuta in Moldova de fapt. S-au stiau de Geoana si se gandeau ca daca iese presedinte asta ne asteapta?:)))
  • 0 (0 voturi)    
    topgear (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:04)

    coby [anonim]

    Daca nu ar fi fost constructiile megalomanice ale lui Ceausescu emisiunea ar fi fost cam trista sau nu ar mai fi fost deloc. Inca traim pe sau in ce s-a construit acum 30 40 de ani. Transfagarasanu si "People House " ne-au mai scos din .....In rest putina regie (accidentul cu Sandero, dormitu in masina) ca altfel nu iese o emisiune buna. La sfarsit au fost draguti si ne-au laudat chiar ne-au flatat. Ce aiurea suna sa cauti drumul perfect in Romania, tara fara drumuri.
  • 0 (0 voturi)    
    FAKE (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:56)

    top gear [anonim]

    eu zic ca e o emisiune - falsa; toate intamplarile sunt arenjate.
    Doar daca esti prea greu de cap crezi ca tot ceea ce se intampla, e real.
  • 0 (0 voturi)    
    emisiunea pe yahoo (Marţi, 17 noiembrie 2009, 0:32)

    Alex [anonim]

    partea I:
    http://www.youtube.com/watch?v=302swtk_OWQ

    partea II:
    http://www.youtube.com/watch?v=t8GUjX8YkJI

    ultima parte:
    http://www.youtube.com/watch?v=M42wIUiAU14
  • 0 (0 voturi)    
    pai si nu asta e Romania? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 0:55)

    Geo [anonim]

    am ras cu lacrimi cand au trecut pe portiunea "de peste munti" de la baza Transfagarasanului; dar cand am trecut cu propria mea masina pe acolo am blestemat intr-una

    si chiar, daca iesi din Bukale / Cj / Tm / Iasi, nu asta e Romania? gropi, animale, carute, tigani, ...? ca eu doar astea le-am vazut pe la noi...
  • +2 (4 voturi)    
    super tare (Marţi, 17 noiembrie 2009, 2:00)

    marian [anonim]

    Tocmai am vizionat emisiunea si mi-a facut o impresie foarte buna. Cei trei au fost mai mult decat decenti, tinand seama de faptul ca am trait aproape 9 ani in UK si ca atare inteleg umorul englezesc va spun asa o promovare a Romaniei nu au reusit si probabil nici nu vor reusi curand autoritatile romane abilitate.
    Show-ul este credibil si prezinta lucrurile asa cum sunt - avem tigani, avem drumuri proaste si in general avem multe lucruri proaste. Dar avem si o tara extraordinar de frumoasa, avem multi oameni bogati, avem Casa Poporului (chiar daca a fost construita sub 'Nicolai Ceaucescu') si barajul de la Vidraru (asa ceva n-ai sa vezi la englezi si in general prin Europa).
    Inca un reportaj ca asta pe Discovery si/sau National Geografic si ne vom trezi cu un aflux de turisti straini mai mare decat ne putem astepta de la orice spot publicitar sau campanie finantata direct de autoritati. Cred ca singura scapare este cea cu reclama in rusa la Sandero, scuzabil si oricum neesential. Milioanele alea de euro cheltuite aiurea pentru promovarea imaginii externe au eficienta ZERO in comparatie cu episodul asta de la TopGear.
    Cat despre jurnalistul asta care a scris articolul, tipic romanesc - ai gasit exact cea mai neconcludenta poza pentru acest articol, desi in general articolul este obiectiv insa nu stiu de ce scris pe un ton oarecum negativ. Poate nu ai inteles prietene, tipii astia ne-au laudat, nu ne-au criticat. Mai urmariti si voi BBC si alte posturi de televiziune, nu trebuie sa va raportati permanent la antene si stiri despre gaini violate, mai cititi si voi presa straina, cine stie, poate in 20-30 de ani chiar veti ajunge sa faceti jurnalism.
  • +4 (4 voturi)    
    important e ... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 2:22)

    florin [anonim]

    ... ceea ce cred altii (citat de pe un forum strain):


    man at the start of this episode i thought "Romania is not a place i want to visit" and by the end of the show i placed it on my "places to visit before I die" list
  • 0 (0 voturi)    
    super (Marţi, 17 noiembrie 2009, 9:19)

    doxygen [utilizator]

    una peste alta, episodul a iesit superb!!! tipii au fost sinceri si echilibrati. noi suntem obisnuiti cu peisajul dar pentru ei a fost surprinzator sa vada carute pe DN si tarani care isi vand produsele la marginea strazii. erau si tigani, intr-adevar, dar pentru ei si taranul prajit de soare e tot tigan... cred ca ei ne-au facut o reclama de o mie de ori mai buna decat orice alta campanie nationala de promovare a imaginii Romaniei. lauda altora e intotdeauna mai buna decat lauda de sine.
  • -1 (1 vot)    
    Teo (Marţi, 17 noiembrie 2009, 9:53)

    cosmin [anonim]

    ce babe guralive sunteti toti, in loc sa observati cele mai importante secunde din episod: TEO a aparut la top gear!!!
  • +1 (1 vot)    
    pe bune (Marţi, 17 noiembrie 2009, 10:27)

    dragoshf [utilizator]

    nu prea suntem antrenati pentru judecarea obiectiva a lucururilor, dar episodul a fost unul dintre cele mai bune ale emisiunii. a fost haios, a fost spectaculos. da, avem tigani, dar mult mai rai decat tiganii sunt exemplarele de romani tigani la suflet care propun omorarea lor cu pietre. rusinos de-a dreptul. da, avem sosele mancate de gropi. rusinos pt conducatori.

    dar dincolo de probleme, oamenii astia plimbati prin toata lumea au fost realmente vrajiti si fermecati de ce au vazut aici si ce au trait aici. e cazul multor englezi :)

    lasati fiorul nationalist deoparte, lasati fiorul ceausist deoparte si bucurati-va ca am reusit sa bucuram sincer niste oameni speciali.
  • +1 (1 vot)    
    Critica??? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 10:29)

    Adrian [anonim]

    Cine se simte "atacat" de această emisiune ar trebui sa scape de complexul inferiorității și să încerce să înțeleagă umorul britanic.
    1. unii spun că s-a insistat prea mult pe vaci pe marginea drumului și țigani - până la urmă chiar sunt vaci pe marginea drumului, iar chestia cu satul a fost curiozitatea lor de a experimenta un pic din Borat.
    2. emisiunea in rusă e clar că e tot ce au găsit în graba în materie de emisiune despre Sandero; e un pamflet - ideea era să arate ca Sandero e omniprezent si i-a bântuit toată emisiunea
    3. faza cu dormitul in mașină e din nou regizata, doar e emisiune TV; și a ieșit bine! emisiunea e despre mașini, nu despre hoteluri
    4. iar remarca despre cine a construit barajul - nu văd nimic tendențios în asta, omul a spus ce crede el ...
    Până la urmă e un show tv, menit să prindă la public prin umor si mașini puternice, și nu un documentar.
    Oricum, englezii chiar au umor; am renuntat să mai urmăresc emisuni românești cum ar fi Cronica Cârcotașilor pt ca sunt de-a dreptul odioase, acuzatoare pe față, fără umor, doar huiduieli seci și injurii
    • +2 (2 voturi)    
      exact (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:28)

      dragoshf [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      e un show de divertisment de cea mai buna calitate si atat
  • +3 (3 voturi)    
    land of choice (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:46)

    poland [anonim]

    "The road segment is absolutely EPIC, the helicopter crew is legend from now on, and I know that I have to visit this road at some point in my life - and I will since its about 1000km from where I live. "
    ...de pe forumuri...
  • +1 (3 voturi)    
    palaria (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:11)

    MichaelK [utilizator]

    se vede treaba ca oamenii au echipa tare la TG, care surprinde in detaliu specificul locatiilor. JC cu palaria aia pe cap mi se pare imaginea perfecta a romanasului nostru
  • +1 (1 vot)    
    clarkson presedinte (Marţi, 17 noiembrie 2009, 21:36)

    JohnnyF [anonim]

    ce bine ar fi daca jeremy clarkson ar iesi presedinte. am avea si noi autostrazi calumea.
  • +1 (1 vot)    
    Thank you Top Gear ! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 22:27)

    Fan TG [anonim]

    Un show 100% Top Gear ! Fanii emisiunii, care sunt obisnuiti cu umorul si remarcile intzepatoare ale celor trei prezentatori, nu pot decat sa se bucure ca, pentru un episod, emisiunea lor preferata a poposit si in tzara noastra. Si nu au prezentat-o nici mai frumoasa si nici mai urata decat este in realitate. Cine spune ca in Romania nu gasesti vaci pe drumuri, tzigani, sate de tzigani, caini vagabonzi etc. probabil traieste pe alta planeta. Cat despre Transfagarasan, putem fi mandri ca a detronat -din punctul de vedere al celor de la Top Gear- precedentul "World's best driving road" de la Davos la Stelvio prin Bormio. Acel "Romania, thank you for having us...and can we stay ? ...forever !" spus de Clarkson pe final, ar trebui sa ne faca, macar pentru o clipa, mandri de tzara noastra. Oare este posibil ? Haideti sa incercam !
  • 0 (2 voturi)    
    Britanicii de la Top Gear (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:44)

    costel [anonim]

    ""Ne imaginam Romania ca fiind o tara plina de boi in care oamenii arunca cu pietre in tigani", e descrierea cu care incepe emisiunea, pe fondul unor imagini cu animale de povara, carute si drumuri de tara. "Sa vii aici intr-o masina care costa 168.000 de lire e ca si cand ai aparea in Sudan intr-un costum facut in intregime din mancare", spun britanicii. ""
    PROST spun. Tocmai acest fragment din impresiile lor mi se pare de prost gust si demonstreaza cit de ignoranti sunt. Se dau mari in niste masini care nici macar nu sunt ale lor.Trist ca esti din Europa si spui asemenea bazaconii despre o tara tot europeana. Pun pariu ca nici un `destept` dintre cei trei, cu 24 de ore inainte, habar nu aveau unde este Romania. Si eu cind am ajuns pe Heatrow, terminalul 4 mi-a facut o proasta impresie. O hala nenorocita in care mai si picura care nu facea nici 10 % din elegantul Otopeni. Daca as avea posibilitati financiare as filma in tara lor aspecte mult mai nasoale. Se dau niste tipi destepti dar nu pe banii lor. Este usor sa judeci o tara si un popor filmind citeva aspecte nenorocite. M-a dezgustat grandomania lor. Comentariile lor produc greatza. Va dati seama ce `imagine` proasta duc cu ei si o arata altor mii de britanici ? Ne-au facut un deserviciu vizitindu-ne tara.
    Felul in care serpueste Transfagarasanul, seamana mult, la figurat, cu modul in care Colorado trece prin Marele Canion.
    Splendida imagine. Mareata as putea spune. Pacat ca a intrat pe mina unor neavenitzi. Sa inchizi o sosea pentru `joaca unor minori `. Stupida idee.
    • 0 (0 voturi)    
      cornele (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:19)

      mir [utilizator] i-a raspuns lui costel

      ...complexat?
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu promovam Romania, o fac altii (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:04)

    Georgevici [anonim]

    Nu stiu de ce pana si Top Gear trebuie politizat. faci e faci si te trezesti cu un postac anuntat de la centru ca e rost de atacat politicieni, ministri, etc. Concluzia postacilor si sefilor lor e ca Romania nu trebuie promovata pe bani publici (asa cum fac toate tarile "exotice"), de fapt trebuie lasata in plata Domnului. Daca evntual ies bani pentru alte interese clientelare din promovare, atunci da, e super. Daca apare cineva cu o idee dar acel cineva nu este agreat de politicienii lasati pe margine, in mod normal trebuie eliminat. Aceasta e Romania: ne faultam reciproc, ne scoatem ochii, iar in final urlam la Luna ca strainii vad ce lasam dupa ciomageala.
  • 0 (0 voturi)    
    cooool (Luni, 23 noiembrie 2009, 6:25)

    rrat [utilizator]

    absolut bestiala emisiunea!
    nu ma intereseaza incorectitudinile din ea...super filmari...
    air cursele sub casa popoului...wow
  • 0 (0 voturi)    
    au fost mai multe faze (Vineri, 27 noiembrie 2009, 16:12)

    Xulescu [anonim]

    mi-a placut episodul mult si m-a lasat la sfarsit cu o senzatie de mandrie nationala(ceea ce nu prea exista in firea mea in mod obisnuit).Faza e k starea generala a tarii e mult mai joasa decat apare in emisiune.In ciuda unor faze de kkt(ex. apa de izvor comunista,lovirea daciei si faptul k a fost data pe mana lui May care se stie k este cel mai indulgent dintre prezentatori,faza cu dacia care a dat nas in nas cu lamborghiniul,sau faza cu top gear rusesc emisiune ce nu are cum sa fie transmisa in B fiindca nu's in raza de emisie-eu fiind din iasi stiu mai bine)Starea generala a tarii noastre si a locuitorilor de deplorabila ,parca am fi india unde pe de o parte oamenii traiesc la un loc cu maimutele si pe de alta parte exista bolywood conform prezentarii top gear.Extremele sunt mai mici dar statisticile externe in legatura cu nivelul de trasi spun adevarul crunt
  • 0 (0 voturi)